Schiedamse dempt thans 'n Vlaardingse put ,Adriaan Vo V. begon met opspuiting aan Maasboulevard Souffleur riep: LEVEN Kunst9 isna terug in 1793 Ir. K. P. Blumenthal over problemen van Delta-plan De publieke opinie is doorslaggevend voor uitvoering van werk Mijnenveger Naaldwijk gleed statig en fier in de Noord NW-vrouwen bespraken 't veertienjarige meisje Drukte in toneelzalen Vijf groepen in zesdaagse van Antwerpen Baby gestikt in kussentje Mevr De Vries waelit no met even uitkomen Inbraak zonder opbrengst Onderscheiden Géén moed Veertig jaar bij Lloyd Een jaar geëist voor diefstal Matthews (40) denkt niet aan ophouden Politie zoekt vrouw in bruin' HET VRIJE VOLK WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 t 1 mm. £A wmmWMW&- MET DE OPSPUITING van de pirt tussen het nieuwe hotel te Vlaardingen en het research- laboratorium van de Unilever is een begin gemaakt. Een perszuiger, die gemeerd ligt voorbij het hotel, spuit een water- en zandmengseï in een gestadig tempo in de te dem pen put. Het zand hiervoor is afkomstig van een werk, dat de Koninklijke Maatschappij voor Uitvoering: van Openbare Werken „Adriaan Volker" N.V. in Schiedam uitvoert bij het Sterrebos. Het is niet de be doeling, dat alle grond onder de voeten van de Schiedam mers wordt weggehaald om de Vlaardingse put te dempen.. Met deze eerste opspuitings- werkzaamheden zal een tijd van ongeveer drie maanden gemoeid zijn. Daarna zal wor den begonnen met het opspui ten van het gedeelte achter de eerste Maasboulevard, dat thans nog plantsoen is. De terreinen zullen worden opgespoten tot een hoogte van 4,50 meter boven NAP. Ver wacht wordt, dat de opgespo ten terreinen na een droge zo merperiode na een of ander half jaar'bruikbaar zullen-zijn voor plantsoen of straataan- leg. De straten zullen dan door niet al te zwaar verkeer ge bruikt kunnen worden. De kosten van deze opspui- tingswerkzaamheden zullen 54.500 bedragen. De raad zal Donderdagavond een voorstel van B. en W. tot verstrekking van dit crediet in behandeling nemen. Over de bestemming van de opgespoten gronden is nog nietf veel bekend. B, en W. heb- m&mfèmtè&s&i^ËgaSgm ben de raad meegedeeld, dat zij van de architect, de heer R. H. Fledderus, een schetsplan met begeleidende perspectie ven hebben ontvangen voor de verfraaiing van deze terreinen van de Maasboulevard. Tot het maken van dit plan was aan deze architect in October 1954 opdracht gegeven. B. en W. hebben meegedeeld, dat het ingediende schetsplan hun in stemming heeft. HET IS Dinsdagavond, omstreeks negen uur. In zaal 9 van het Volksgebouw repeteert Kunst na Arbeid „Dit is geen voorbijgaande passie," roept de gemene chef van de geheime politie Crochet (Van Zuidam) uit, „dit is m n „Leven," zegt souffleur Schonk. „Hè?" vraagt Crochet. „LEVEN," roept souffleur Schonk. „Ik kan je niet verstaan, hoor", zegt v. Zuidam, „die lui hier naast maken zó'n leven." Met haar veertienen op vctcantie Zestig vrouwen van de Vrouwenbond van het NW zijn gister avond haar het Volksgebouw geweest, waar mejuffrouw W. Bos van de stichting De Vonk uit Noordwijkerhout vertelde over haar ervaringen met het 14-jarig meisje. Aan de hand van werkzaamheden, die op De Vonk worden verricht deze om vatten vorming op allerlei gebied behandelde zij de proble men. Promotie HET ZIJN IN FEITE NOOIT zo zeer de plannenmakers, de ge leerden of de leden der volksvertegenwoordiging, die zullen beslissen of het gigantische Delta-plan zal worden uitgevoerd, neen, in dergelijke projecten van verstrekkende betekenis heeft veel meer de publieke opinie het beslissende woord. Over de aard van die beslissing behoeft stellig geen twijfel te bestaan, nu het Nederlandse volk bij de verschrikkelijke watersnood ramp opnieuw heeft geleerd, dat de bescherming van haar land tegen het water een nationale zaak is. Twee jaar geleden Mogelijkheden Geslaagd aan TH Namen Portret Mevrouw I. M. Hoogenboom-De Jong, echtgenote van de bur gemeester van Naaldwijk, heeft gisteren een kustmijnenveger, die gebouwd ls op de scheepswerf „De Noord" te Alblasserdam te water gelaten. Zij wenste het schip, dat de naam „Naaldwij k" kreeg, een goede vaart toe. Burgerlijke Stand j*"***?: T-itw^y^u 'ipMti# K» Bioscopen: Monopoie-theater, 2, 7 en 9 uur: Politiespionnen (18 jr.) Passage-theater. 2 en 8 uur: zie onder: R'damse bioscopen, APOTHEEK Fa. Van Westendorp, Singel 83, tel. 67674. WOENSDAG Chr, Soc. Belangen, 8 uur. Ontsp. vereniging Lekstraat. Volksgebouw, 8 uur: SBB „Ouder domsvoorziening", Ned. Prot. Bond. 8 uur. Gemeen te-avond NPB met film. DONDERDAG Passage, 8 uur: WF-Harmonie. Musis Sacrum, 8 uur: KK met Cilly Wang. Huishoudschool, 7.30 uur: Huis houd- en gezinsvoorlichting. Irene, 7.30 uur: Wijkavond wijk 3, Ned. Herv. Gem. ARENA: Romeo en Julia, 2. 4.30, 7 en 8.30 uur (14 Jr). CAPITOL: De pas des doods. 2. 7 en 9.13 uur (14 Jr). CENTRAAL: Gevaarlijke liefde, 2. 7 en 9.15 uur (13 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Thérése, de begeerde vrouw. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: De drift tn bet bloéd. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr), HARMONIE: Do eerbiedige lichtekooi, 2. 7 sa 9.15 uur (13 Jr). LUM1ÉRE: Brood, liefde en fantasie, 2.15. 7 en 9.30 uur (a.l.). LUTUSCA: De zigeunerbaron, 2.15, 7 en 9.15 uur (a.l.). PRINSES: Door liefde onteerd, 2. 7 en 9.30 uur (18 Jr). PASSAGE: De onverschrokkeneni' 2 eD 8 uur (14 Jr). REX: Lavastroom over Java, 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: Thörèse, de begeerde vrouw. 2. 7 en 8.15 uur (13 Jr). •t VENSTER: Taxi 85 rijdt voor. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). WOENSDAG LUXOR: Made In Holland, revue, 8 uur. ROTT. SCHOUWBURG: Concert Kamer orkest, 3 uur. GROOTE, SCHOUWBURG: Ballet der Lage Landen, 8 uur. SPES: Spel na Arbeid, 8 uur. ODEON: Cabaret Selsktp Prlso, 8 uur. PALACE: Onze Vrienden. 8 uur. TENTOONSTELLINGEN MUSEUM BOYMANS: Tin en Oude Prenten, GROOTHANDELSOEBOUW: Baarnse schilderessen. KUNSTKRINGAntiekcollectle. 't VENSTERP. Roovers. grafisch werk en schilderijen. KUNSTSTICHTING, Lijnbaan, Litho'! Bezemer en Van Vlijmen. Voor de zesdaagse van Antwerpen, die van 18 t.m. 24 Februari wordt gereden, zullen 40 deelnemers in vijf groepen worden ondergebracht van elk vier koppels. Behalve het indi viduele klassement zal ook een groepenklassement worden vastge steld, met premies voor de leidende groepen. De organisatoren hebben thans de indeling van de groepen bekendge maakt. In de groep „Amsterdam" zijn opgenomen de koppels Van VlietDerksen, Van EstGerrit Voorting, SchultePeters en Plan- taz—Haan, Verder zijn er groepen „Brussel", „Antwerpen", „Parijs" en „Zürich". De vier maanden oude baby van de familie S. uit de Landsteeg te Vlaardingen werd Maandagmorgen dood in de wieg aangetroffen, Het kind bleek in het kussentje te 'zijn gestikt. Eenperszuiger heeft voorbij het nieuwe hotel ligplaats gekozen in de rivier. Gestadig wordt een zand- en watermengsel in de buizen geperst voor de ophoging van het terrein achter de Maasboulevard. Een modderstroom vloeit in de put achter het nieuwe hotel. Schiedamse grond wordt Vlaardingse bodem... Wegens ziekte van een van de leraressen kan de lezing van de com missie voor huishoud- en gezinsvoor- lichting „Mevrouw de Vries komt uit met haar huishoudgeld. Hoe kan dat?", die Donderdagavond in de Huishoudschool gehouden zou wor den. niet doorgaan We hebben het hier nog wel eens nader over. Tijdens de afgelopen nacht is er ingebroken in de kantoor en fabrieks- ruimte van de N.V Verf- en Vernis- fabriek Norbert Teurlings. De fa- briekschef. de heer v. d. Haar, die iedere morgen als eerste op de fabriek aanwezig is, bemerkte dat er gerom meld moest zijn in bescheiden, dozen en laden van de fabriek. Men be merkte, dat de gehele buit slechts be staan moet hebben uit twee aange broken pakjes sigaretten, die in een kast lagen. Een klein doosje met geld, dat ergens zo in het gezicht stond, liet men echter onaangeroerd. Men is waarschijnlijk binnengekomen over een betonnen schutting en verder door met een breekijzer een boven licht in een der ramen van de fabriek te forceren. Bij k.b. is de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend aan de heer K. Rijke, chauffeur bij de N.V. Hout handel W. S. van de Wetering en Co. te Schiedam. KUNST NA ARBEID, de arbeiders toneelvereniging (sedert 1919) repe teert vijftig Dinsdagen per jaar in het Volksgebouw en verrijkt het repertoire in die tijd met vier toneel stukken, twee ernstige en twee vrolijke. „Het lied van alle tijden" (de liefde) is het ernstige stuk, waar KNA nu aan bezig is Het draait Donderdag 17 Maart in het Passage-theater, waar KNA als enig Schiedams amateur-toneelgezelschap op eigen houtje zijn aanhang ontvangt. Daar is geen moed voor nodig, want Kunst na Arbeid weet, dat, wat het brengt, gewaardeerd wordt door de Schiedammers. De Amateur-tonelisten doen hun best die waardering te behouden en oefenen nauwgezet hun rollen. Negen van de 35 werkende leden zijn thans bezig met het stukje Franse revolu tie, zoals dat lang geleden al door D. H. Scheffer in een toneelstuk is be schreven. In 1926, bijna dertig jaar terug, heeft Kunst na Arbeid dit stuk ook al eens gespeeld, toen geregisseerd door W. F. A. Focke, die bijna 35 Jaar regisseur-voorzitter was en nog altijd trouw deze repetities bezoekt. Deze laatste met nog meer aan dacht dan anders. Want speelde hij niet zelf de rol van de vicomte André indertijd? Terwijl regisseur A. v. Rosmalen zonder een schijn van verlegenheid aanmerkingen maakt op de hou ding en de woorden van een graaf, een monnik, een brigadier en de chef van de geheime politie, ver telt Focke ons fluisterend over toen en nu. Mejuffrouw Bos beschikt over een gezellige voordracht, zodat de NW- vrouwen met genoegen hebben ge luisterd. Ondor andere kwam ter sprake de wettelijke verhoging van de werkgerechtigde leeftijd voor het meisje van 14 op 15 jaar. Na deze causerie waren de vrouwen nog enige tijd huishoudelijk bij el kaar en spraken o.a. over de vacantie van deze zomer. Veertien vrouwen spraken met elkaar af om samen op vacantie te gaan van 20—25 Juni. Ze verblijven dan een tijd in het Maar ten Maartenshuis te Doom, een cur suscentrum van de Vrouwenbond van het NW, In deze grote ville zullen ze een week beleven, die geheel ge richt is op ontspanning. Verder zijn er nog een aantal' con- tributie-ophaalsters bedankt voor hun vele werk. Als waardering kregen zij door het bestuur ieder een broche aangeboden: het nieuwe insigne, dat voor de andere leden nog een tame lijk hoge prijs moet opbrengen, maar die deze twintig vrouwen gratis kregen. De vrouwen hebben haar volgende bijeenkomst in het Voksgebouw op 17 Februari en dan ontvangen ze een vertegenwoordiger van diergaarde Blij-Dorp, die een lezing houdt en films komt laten zien. In deze geest liet zich gisteravond te Vlaardingen ir. K. P. Blumenthal uit, tijdens een Inleiding, die hij in de zaal Concordia voor de Vlaardingse Zakenstudiekring hield over het ontworpen „Delta-plan", dat behelst dc sluiting dér zeearmen in. Zuid-YVest-Ncderland. "Wanneer het gaat over de kosten, die de realisering der plannen zal meebrengen, dan moet men zich niet door zeer hoge bedragen laten af schrikken. In de eerste plaats zijn die kosten niet of nauwelijks hoger, dan die, welke het andere plan (ver hoging van de dijken) met zich zou brengen, een plan. dat echter min der afdoend zou helpen en dat veel minder begeleidende voordelen biedt. Bovendien zijn de totale kosten niet hoger dan de schade was bij de wa tersnood, terwijl de uitgaven nu over twintig tot vijf en twintig jaren ver deeld kunnen worden, de tijd die de uitvoering der werken zal vergen. Omgerekend per jaar moeten dan bedragen worden uitgegeven, onge veer gelijk aan die, welke nu jaar lijks voor de wegen worden uitge trokken. De heer Blumenthal, die was in geleid door de voorzitter van de kring begon met te zeggen, dat het plan te spreken: de eerste Februari, precies twee jaar na de watersnood. Hü vertelde, dat men van de onvol doende hoogte van de dijken wel op de hoogte was en dat in die toestand langzamerhand verbetering werd gebracht, vóór dc ramp kwam. Twintig jaar eerder zou een zelfde stormvloed onoverzienbare gevolgen gehad hebben, twintig jaren later veel minder ernstige dan nu. Hij rekende zijn uitgebreid en aandach tig gehoor voor. dat op een situatie zoals deze zich hier voordeed slechts eens in de driehonderd jaar kans is. Vervolgens ging hij nader in op de ervaringen, die men bij de verschil lende proefnemingen ter bepaling van de al of niet uitvoerbaarheid van plannen( o.a. het Deltaplan, dat reeds van 1935 stamt), gedaan, in het Wa terloopkundig laboratorium te Delft, heeft gehad. Daar kwam vast te staan, dat degenen, die het eerst met de revolutionrmirc plannen gekomen waren, geenszins het verdienden fan- wél een dag was om over het Delta- casten genoemd te worden. In 1947 werd in het laboratorium namelijk «fen moöei gebouwd van het Rijn- en Maas-deltagebied, in eerste instan tie om de mogelijkheden van inpol dering van de Biesbos te onderzoe ken. Bij de bestudering hiervan kwam echter ook reeds spoedig het „Klein- Delta-plan" (een dam in het Volke rak en een stuw in het Hollands Diep) naar voren, later ook het „Groot-Delta-pIan". Het model werd uitgebreid en in de volgende jaren bestudeerden de deskundigen de toestand by 450 verschillende situaties. Bij de navorsing, ook op wjjder terrein, bleek het deltaplan goed uit voerbaar. Het bleek de volgende voordelen te hebben: 1. Een tweetal van twee verdedi gingslinies bij eventuele stormvloe den, de aanwezige dijken zouden im mers gehandhaafd blijven. 1. Een zoetwaterreservoir komt tot stand: voordeel woor de landbouw, mogelijkheden om afdoende maat regelen te nemen tegen de verziltlng. 3. De voorgestelde kanalisatie van de Rijn wordt mogelijk. 4. Men schept een groot recreatie gebied. 5. Er worden het verkeer voordelen geboden door de wegen, die over de verschillende dammen zullen komen en door de stroomloze vaart in de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren. Nadelen zijn; Het getij zorgt niet meer voor ijs- braak- en afvoer. De scheepvaart met België krijgt er in het Volkerak een belemmering bij. De oesterteelt wordt onmogelijk gemaakt. Problemen zijn er voor de Delta commissie nog te over. Bijvoorbeeld is een hele studie nodig om de volg orde in de uitvoering vast te stellen. Meu werkt echter welgemoed verder, in de verwachting ZW Nederland straks dit sterke pantser te mogen aantrekken. Na de pauze werden nog een aan tal vragen behandeld. De inleiding werd verduidelijkt door een bord, een kaart en projectieplaatjes. De politie van Manilla heeft een poging om een aantal goudsta ven, ter waarde van 120.000 dollar (ruim 450.000 gulden) uit de Phillip- Pljnen te smokkeh i, verijdeld. Geslaagd voor het cand. examen electrotechnisch ingenieur: T. A. ten Bensel, Delit, B. W. P. Overeijnder, Rotterdam, K. Schat, Gouda, F. Schouten, Delft en Tan Sing Liong, Rotterdam. Voor het ingenieursexamen elec trotechnisch ingenieur: H. G. van der Ben, Rotterdam, J. B. van Erp, Delft, E. Hommes, Delft, R. H. Jo hannes, Rotterdam, W. Krijger, Zwijndrecht, A. van der Kruk, Rot terdam, W. J. Schoenmakers, Schie dam en J. P. Westerweel, Capelle a. d. IJssel. HIJ schildert de dramatische span ning, die de intriges in dit stuk bij goed spel kunnen wekken en herin nert zich nog dat hij eerlijke, Idea listische jonge graaf als hij was die politieman, die het durfde wagen schamper te lachen by het voorbij trekken van een groep mishandelde onschuldige», naar de keel vloog, meer pijnlijk dan toneelmatig. „Zo zat ik in die sfeer," glimlachte Focke verontschuldigend. Die chef was toen de later overleden Rensma, die de oudere Schiedammers zich nog wel kunnen herinneren. Van Zuidam is de enige, die weer meespeelt. Nu is hy de chef, toen was hij Naudin, een brigadier van de Gendarmerie. Hij maakte dus wel promotie in die dertig jaar. YVONNE Fleuriot, die vol overtui ging haar rollen speelt, zij Is een ge vierde actrice, aan de Franse Comedie verlaat de stoel, waar ze juist op zat en komt bij Focke staan, plotse ling geen bekoorlijke Frangai.se meer. maar de levendige mevr. Cor Zwa- nenburg-Aandewiel, die „enige maten rust heeft". Focke lacht eens en gaat verder met zyn verhaal:-„Jouw rol (en hij wyst op mevr. Zwanenburg) had toen mevr. Martens-Roodentierg, ons hui dige ere-lid." NOG meer namen volgen er: R. v. d. Meer. die toen Dumont was. de regisseur die een goed hart en een zwak had voor de lieftallige actrice. Die rol is nu in de uitstekende han den van Piet Kreeft gekomen, KNA's raskomiek. Mej. Nel van Dük, toen een Schie damse, die veel van toneel hield, speelde Margot. Thans is zy eigena resse-directrice van een Tehuis voor Ouden van Dagen in Den Haag en denkt dat weten ze bij Kunst na Arbeid nog vaak terug aan haar goede tyd en de roi, die nu geest driftig vertolkt wordt door mevr. C. Schoel-van Lith. „MUn vrouw, ze is overleden," gaat Focke verder, „speelde de rol van de ouvreuse Francoise, alias La France, dat doet nu mevr. A. Schonk-v. d. NieuwendykHa, daar hebben we Picard!" en dan begroet hy L. Ouwendijk, die het gezelschap komt completeren, zodat ook de cipier zyn werk kan doen in dit stukje revolutie, EEN BONS op de deur duidt aan, dat er voorlopig genoeg gedaan is en dat het tüd is voor koffie. Hoofdrol speler B. Versteege, genaamd André, vicomte de la Haute Rive verheft on middellijk zyn geschoolde zangstem en zingt zpn tegenspeelster „Parlez moi d'amour" toe, om de Franse sfeer te bewaren. Deze is echter spoedig verdwenen als Kreeft dat aardige liedje over hel Sterrebos in zet en ledereen meedoet. Abt, cipier en kamenier zingen eendrachleiyk over de genoegen van het bankje en het meisje. WIE zegt, dat er zo weinig leven zit in Schiedam, is slecht op de hoog te. In zaaltjes en zalen gonst het van het leven van mannen en vrouwen, die in hun vrye tijd nog heel wat werk verzetten, al „verdient" het niet. Dit was het eerste artikel van een serie, die wy willen wijden aan het werk van de Schiedamse verenigin gen. Beschouw ze als een oppervlak kig portret. Het zojuist verschenen nieuwe blad van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Oudstrijders en dragers van het moblllsatlekruis (het heet „Penflits') leert ons, dat deze bond Dinsdag een grote feest avond heeft ia Musis Sacrum. Het Schiedamse Toneel brengt dan een wat het noemt „aangrypend spel uit ons oude Nederiands-Indlë' op de planken, dat „Rimboe" heet. De Schiedamse toneelvereniging „De Amateur" speelt Zaterdag 12 Februari in de grote zaal gebouw Arcade het toneelwerk van J. van Eekelen „Zonsopgang". Na afloop is er bal met muziek van de Wimarcri's. Zeer vele vrienden en bekenden hebben gisteren de heer 55. Th. Haze- wlndus uit Schiedam vkgewenst met zijn 40-jarig jubileum bij de Koninkiyke Rotterdamse Lloyd. Op 16-jarige leeftijd trad hij in dienst van de firma Ruys en Co., waar hij spoedig werkzaam werd op de pas sageafdeling. In de feesteiyk versierde verga derzaal van het kantoorgebouw aan de Veerhaven werd de heer Haze- wtndus, die vergezeld was van zijn echtgenote, toegesproken door de directeur van de Lioyd, de heer N. Eyken, en door de heer W. J. Giel, chef van de passageafdeling, zy lie ten het niet by woorden, maar over handigden de jubilaris ook enige fraaie geschenken. Geld, kauwgum en chocolade zou den de 24-jarige varensgezel L. de R. en de 24-Jarige vloerenlegger A. H. v. V., beiden uit Schiedam, die Dins dagmiddag voor de Rotterdamse rechtbank terechtstonden, gestolen hebben, Beiden gaven zij de diefstal uit een cantine toe. De jongelui wa ren allebei al eens eerder veroor deeld. De officier van Justitie eiste tegen De R„ die hij de gangmaker noemde, een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, tegen v. V. tien maanden met aftrek. Uitspraak over veertien dagen. Een paar seconden nadat de fles champagne tegen de boeg van de houten mijnenveger was kapot ge slagen, gleed de nieuwe aanwinst voor de Koninkiyke Marine in de Noord. Belangstellenden, die een plaatsje hadden gezocht op de brug en langs de weg, juichten, sirenes loeiden en vertegenwoordigers van marine en leger salueerden. Toen de boot in haar element lag, werden de Nederlandse en Ameri- aanse volksliederen ten gehore ge bracht. Voordat de gasten, onder wie zich de minister van Oorlog, Ir. C. Staf, en de ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, de heer H. Freeman Matthews, bevon den, naar de cantine gingen, werd de kiel gelegd voor de kustmynen- veger „Hoogeveen". In de cantine, die op een fraaie wu'ze met Naaldwijkse bloemen was versierd, heette de heer Smit de gas ten welkom. Hy-was erkenteiyk voor de technische hulp die de Amerika nen by het bouwen van het schip hadden geboden. Het is ongeveer tachtig jaar geleden dat op deze werf een houten schip werd gebouwd. De heer Smit overhandigde mevr. Hoogenboom een schitterend collier als souvenir aan deze doopplechtig heid. Ir. Staf, minister van Marine, wenste de directeuren en het perso neel van de scheepsbouwmaatschap- py „De Noord" geiuk met de voor spoedige tewaterlating van de „Naaldwijk" en hy hoopte dat zy suc ces zullen hebben by de uitvoering van alle toekomstige projecten. De heer Freeman Matthews bood eveneens zyn gelukwensen aan. „Moge de „Naaldwijk," zo zeide hij, „Nederland en zijn bondgenoten even dapper dienen als de andere schepen, die op deze werf zyn gebouwd. En moge ik hem en de mannen, die aan boord van het schip zullen varen, een behouden vaart en alle voorspoed toewensen." De burgemeester van Naaldwyk diepte in een gezellige causerie aller lei wetenswaardigheden op uit de geschiedenis van Naaldwyk. Hy her innerde er o.m. aan, dat H.M. de Koningin vrouwe van Naaldwyk is. Na hem sprak ambtgenoot de burge meester van Alblasserdam enige har telijke woorden. De Naaldwyk behoort tot de serie van achttien dubbelwandige houten kustmijnenvegers, die thans over eenkomstig het zogenaamde „off shore proeuremenf-programma oP een aanta! Nederlandse werven wor den gebouwd. De mijnenveger heeft een grootste lengte van 46,62 meter, een grootste breedte van 8,78 meter en een stan daard waterverplaalsitng van 425 ton. De bemanning zal uit veertig koppen bestaan. Geboren: Ingrid, C H, d van T A v d Most en B C van Dongen; Wil lem, z van T Mastenbroek en J P Holleman; Catharina W. d van A A Peters en M L Vriens. Overleden: A Deijl, 73 j, wed. van Sj Lolkus; C J Verlinde, 91 j. Stanley Matthews werd Dinsdag 40 jaar en nog steeds is hy dje maestro van het Engelse voetbaL Voor de rechtsbuitenplaats van het Engelse elftal biyft hij de eerste can- didaat. Hy legt zyn tegenstanders nog net zo in de luren als hij dat 20 jaar geleden deed, en zyn explo sieve tlen-meter-sprints doen zelfs de jongeren van bewondering met open mond staan. Matthews denkt nog niet aan op houden. Heb ik geluk, dan hoop ik nog vyf jaar mee te kunnen, heeft hy onlangs gezegd. Matthews begon met voetbal toen hy 15 was. Hy speelde als amateur voor Stoke en ontving een pond per week voor administratief werk. Twee jaar later werd hy prof. Voor Enge land kwam hy voor het eerst In 1935 uit. Een van zyn mooiste wedstryden speelde hy in 1953 voor Blackpool in de Cup-finale tegen Bolton. Met nog 20 minuten te spelen had Bolton een 31-voorsprong en leek zeker van de overwinning. Toen barstte Matthews los. Hy sneed door de ver dediging van Bolton heen en uit drie van zün passes wist Blackpool even veel doelpunten te maken en met 4—3 te winnen. En daarmee kwam Matthews in het bezit van zyn eerste Cup-medaille. De New-Yorkse politie is op zoek naar een „in het bruin geklede vrouw", die Donderdagochtend vroeg is gezien in de nabijheid van de wo ning van de vermoorde millionnair Serge Rubinstein, kort voor zyn hjk werd gevonden. Volgens de politie bestaat er een sterk vermoeden, dat Rubinstein is vermoord door een vrouw of dat een vrouw de moordenaar geholpen heeft. De „Journal Americain" meldde Maandag, dat Rubinsteins vrouw en twee dochters van resp. acht en ne gen jaar in feite de gehele erfenis van tien millioen dollar krijgen. Geen van Rubinsteins talrijke vriendinnen 'stond In het testament vermeld, al dus dit blad.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1