Ieder moet TV kunnen zien op toe, maar e gunnen twee experiment: ers - één span Negen schippers voor proefreis uitgevaren Haring naar Polen Begroting goedgekeurd voor nieuwe GeBONKslaafd Auto gaf geen voorrang ABC naar Don Camillo Jaap Nanninga in SM Oud-strijders en de „Rimboe55 Rijnvaarttarief Rotterdam en Amsterdam Ook Zeeland op de E-55 Holland wint in Barcelona Internationale m ers gearresteerd Motorrijder na slippartij overleden Acht maanden voor poging tot vergiftiging Marktberichten Aanbestedingen Vara-TV-club chiedmnmers onder elkaar Open deur Filmavond Scheveningers vissen met span-nel AGENDA Yan ladder gevallen Kippenbrug ie Maassluis verdivijnt Verschil verdivijnt: Heimans en Thijsse- prijs toegekend Wisselkoersen Burgerlijke Stand Visafslag Rotterdam Veemarkt Botterdam .HET VEIJE VOLK WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 55 55 SEDERT September van het vorig jaar woont de Vara-TV-club twee dagen in de week in de Blauwhuisschool aan de Lange Nieuwstraat. Het grote televisietoestel, het geschenk van alle Schiedamse Vara-leden wordt beheerd door een zevenmans- commissie, die tweemaal in de week zorgt, dat het beeld hel der en het geluid zuiver is. 15 2>0^- De verbinding tussen de havenkanten te Maassluis is tot op heden zeer primitief. Dit gold in het verleden voor het pontje en geldt nu nog voor de „Kippenbrug." Met de ontsluiting en vestiging van enige bedrijven aan de Schanskant, kwam tevens de vraag: Hoe komen de bewoners en anderen aan de overzijde van de Haven? Duivenolympiade De Vara-TV-club heeft op dit ogenblik bijna tachtig leden: Schiedammers die al behoorlijk mee kunnen praten over de groeiende kwaliteit van de programma's en die regelmatig hun „kijkje" een3 komen nemen. DIT IS het tweede portret van een vereniging, welke Schiedammers in hun vrije tijd bezighoudt. Las u de vorige week van Kunst na Arbeid, op deze Woensdagavond is de Vara-Televisie-club aan de beurt, welke tweemaal In de week haar bijna tachtig leden (en wel eens een deel daarvan) ontvangt in de Blauwhuis- school om hun te laten zien, dat langzaam maar gestaag de kwaliteit van de Nederlandse programma's vooruitgaat en dat daartussen al heel veel goeds zit. Soms lijkt het of het ernstigste probleem van deze tijd de mop '(da korstste tragedie der mensheid) is. De wereld bestudeert de lach. De lach, al varieert die, waar het om het geluidsvolume gaat, van on hoorbaartot „buikpijn" en wat be treft mimiek van glinsteren der ogen" tot een „verrekking van de kaakspieren"ontstaatimmerdoor een plotseling inzicht of een herin nering daaraan, gebaseerd op leed vermaak, gevoel van eigen kleinheid, of superioriteit, angst of sympathie. Dat is de theorie. In de practijk schrijft bijvoorbeeld een man, met wie we dagelijks in contact komen, een brief. Laat deze Schiedammer er eens xeat meer van vertellen. De vorige week stond er in de krant een advertentie van een recla me-adviesbureau, dat een jongen zocht, die snel kan werken, snel kan fietsen en snel kan denken", een jietsjongen, die boodschappen moet doen. Deze Schiedammer gelooft niet, dat een jongen met deze eigenschap pen er voor zal voelen om bood schappen rond te brengen. Maar dat doet er minder toe: het bureau mag beste zoeken naar een jongen, die een(snelle) reclame is voor de zaak. i;. Nu die-man, met wie we dagelijks in contact komen. Hij leest die ad vertentie en lacht (een beetje schamper): „Gekke advertentie." zegt hij hardop en denkt: „Daar gaan we eens een geintje van maken, jongens." Die jongens zijn z'n collega's, die de volgende dag met z'n allen op een kluitje de mogelijkheden op het thema „snel-sneller-snelst" uitwer ken en terechtkomen op een sollici tatie van een gefingeerde Jan de Snelste, die te 'vroeg geboren is, van school is getrapt, en daarom eerder dan de andere leerlingen was en alle verdere mogelijkheden, die het stelletje tegen elkaar opbiedende ontwerpers maar kan bedenken. Dat was de eerste- phase. Men heeft ge lachen. Fase twee was het verzenden van de brief onder de ginnegap: Wat zullen se daar een ogen opzetten," Nu moeten we gaan kijken op twee plaatsen. In Schiedam hebben de makers zich verkneuterd. En toen het plezier allengs minder werd, heb ben ze de brief in doorslag ook aan anderen laten lezen. Om 'te lachen. In Rotterdam de plaats van be stemming van de brief lachte men aanvankelijk: men dacht aan een grapje van. een der relaties van de baas. Maar deze Schiedammer, uit 'op reacties, vertelde toen tele fonisch, dat een onbekende voor het bureau deze brief schreaf. „Waar bemoeit de man zich mee," vroegen ze daarop en waren even boos. Maar dra lachten se weer: om de belachelijkheid van het geval. En om de volwassenheid en om Wat zijn we belachelijk! Deze Schiedammer en die andere, die toch zo graag eens willen lachen, maar het veel te vaak zo dom aanpakken. Zoals de vorige week, zoals nu... Op onze tocht langs de Schiedamse vereniging kwamen we gisteravond in de Lange Nieuwstraat terecht en vonden daar achter het Museum de drie commissieleden, die hun (die avond zeer geringe bezoek) al naar de plaats hadden gebracht. Het waren merv. A. van der Lubbe- Hinten („we houden het meest van showprogramma's")J. Boomsluiter („vanavond krijgen we ze het huis niet uit: te koud") en J. F. Scheffer („wel zonde, net als bij de Gijs- breght") Te midden van het kleine, zeer aan dachtige gezelschap hebben we het aardige programma gevolgd, dat, gis teravond door de VPRO werd ver zorgd. De Nederlandse Comedie trad op met een spel volgens het overbekende recept: Engels gezin, drukke kinde ren, lieve moeder: maken het zich zelf moeilijk en daarom anderen ook. Alles keert ten goede en ieder die op het toneel staat moet trouwen met een andere. Gewoon, wel gezellig. In de pauze hadden we een ge sprek met de drie leden van de com missie die vertelden, dat mevr. W. Veld-van Eeden voorzitster is en de secretaris-penningmeester K. Wiel- houwer. De twee andere leden zijn D. Roodenberg en D. Pluimers. „Duidelijk begint zich de voorkeur voor bepaalde programma's af te tekenen)' vindt de commissie. „De showprogramma's vinden de meeste aftrek. De uitzending uil hel circus van enige tijd terug en de uit zending van Potasch en Perlemoer zijn beide druk bezocht. We rekenen nu op de uitzending van ,Made in Holland", het programma van Snip en Snap, want dan komt iedereen." Er zitten nog heel wat problemen vast aan de instandhouding van een club zoals deze. Al zijn er maar weinig materialen nodig; alleen maar een toestel ten slotte, de kwestie zalen Is duur en moeilijk genoeg. In het prille begin kwam men bi) elkaar in het Volksgebouw, maar het gebeurde wel, dat er een goede kjjk- avond was en geen zaal. Met hulp van het gemeentebe stuur en de Schiedamse Gemeenschap kreeg ten slotte de club de beschik king over 't lokaal van de Blauwhuis- school, waar ze een contract heeft voor twee avonden per week, behalve 's Zondags. Dat is wel jammer, daar de leden van de club nooit de voet balwedstrijden kunnen volgen. En alhoewel het een dure kwestie blijft, zo'n TV-club blijft de afdeling Schiedam van de Vara eraan vast houden. „Want ieder," zo zegt deze „moet in staat zijn op de hoogte te blijven van de TV." Bjj de poort van Wilton is gister middag om kwart voor één een wiel rijder, de 18-jarige J. A. K. uit Schiedam tegen een autoopgereden die hem geen voorrang verleende. De jongeman heeft nu èen pijnlijke hnkerarm en de ellepijp van zijn rechterarm is gescheurd. Tegen de bestuurder, die zioh niet hield aan de regels van het verkeer, de 38- jarige inspecteur van de scheepvaart H .O. S. uit Delft, is proces-verbaai opgemaakt. De evangelisatiecommissie der Hervormde Kerk' organiseert een open-deur-dienst voor Zondag. Ds. A. A. Wiltschut, Hervormd predikant te Amsterdam, spreekt Zondagavond om zeven uur in de Grote Kerk over „De les van de mus en zwaluw". De leden van de Algemene Be drijfsgroepen-Centrale die de filmavond in October hebben be zocht wijzen we er op dat Zater dag om halfacht in het Voiksge- bouw „Don Camillo" gedraaid wordt. Maar nu echt. De Fordfabrieken organiseren op 15 Februari om 8 uur 's avonds een filmavond in Musis Sacrum. Er staan vijf films op het programma, om.: over het fascinerende schouwspel van de automatische vervaardiging var. een zes-cylindermotor, over Detroit, over het Amerikaanse we gennet en over een proef terrein waar stunts met een auto worden uit gehaald. «ARM WEi/WE haring qevdngen De conservator van het Stedelijk Museum, de heer D. Schwagermann, heeft de nieuwe expositie in kannen en kruiken: Jaap Nanninga expo seert schilderijen en gouaches van 12 Februari tot 7 Maart. Zaterdag middag om vier uur opent de heer L. W. Schmidt deze tentoonstelling. Het Rotterdamse blaastrio verleent zijn medewerking. Dit trio, dat be staat uit Plet Schenkels, hobo, Ger- rit Krijt, klarinet en Ab. Schiebaum, fagot, speelt het in 1954 gecompo neerde divertissement van Jean Fraincalx. De Nederlandse Bond van Haring handelaren heeft met Polen een contract gesloten voor de levering van 10.000 vaten gezouten haring, die binnenkort al zullen worden ver scheept. Het gaat hier om een trans actie, waarbij Polen aan Nederland andere producten levert. In de jaren 19501953 heeft de Nederlandse haringhandel ook reeds aanzienlijke partijen aan Polen ge leverd. In het seizoen 19531954 kwam echter geen contract tot stand. (Van een onzer verslaggevers) Maandagmiddag omstreeks drie uur maakten twee loggers zich los van de Scheveningse havenkant, om even later zuid waarts te stomen. Uiterlijk was er weinig opvallends aan dat vertrek, maar in werkelijkheid wordt de veertiendaagse reis van de Sch. 123 Henk en de Sch. 124 Kees met argusogen ge volgd. En niet alleen door de rederij N.V. v.h. F. Vrolijk, die primeur in de geschiedenis van de Nederlandse haringvisserij deze twee schepen uitzond om het eens te gaan proberen met een voor loggers nieuwe vismethode: de visserij in span. De door de gemeenteraad in zijn vergaderingen van 26, 29, 30 Novem ber en 1 December 1954 behandelde en vastgestelde begroting van de ge meente Schiedam voor het dienst jaar 1955, die krachtens de Gemeen tewet ter* goedkeuring moet worden toegezonden aan Ged. Staten, is naar ons wordt bericht, thans zonder op merkingen goedgekeurd terugont vangen, evenals de begroting voor de bedrijven. In een gecombineerde avond zijn gisteravond de afdeling Schiedam van de Nederl, Bond van oud-strij ders en dragers van het mobilisatie- kruis en de leden van het Schiedams Toneel bijeen geweest. Uiteraard hebben de laatsten op het toneel' van Musis Sacrum het hunne bijgedra gen en dat deden ze met de opvoe ring van „Rimboe", een drama in vier bedrijven van Bon Bertina. De elf amateur-toneelspelers heb ben van het stuk bijzonder veel werk gemaakt en het was daarom geen wonder, dat het Mobillsatiekruis met de grootste aandacht het dramati sche gebeuren heeft gevolgd. Men was vooral te spreken over het uit stekende spel van de heren Koos de Groot en Siem Rosman. De heer Janse had de regie. Het bal na afloop was gezellig. Bioscopen Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Vrouwen in de oertijd (18 j.). Passage-theater, zie onder Rotter damse bioscopen. Apotheek: Firma Gouka, 68080. Hoogstraat 29, tel. Irene, Gem. Musis WOENSDAG uur, Wijk S, Ned. Herv. Sacrum, 1.304.30 en 812 uur, films van WF. DONDERDAG Huishoudschool, 7.30 uur: Lezing Huishoud- en gezinsvoorl. Arcade, 8 uur: concert St. Caecilia, Passage-theater, 8 uur: Schiedamse Kunstkring. Grote Kerk, 8 uur: Oecumenische Raad organiseert concert stud. Russ. Orth. Seminarie te Parijs. Irene, 7 uur: p.v. Végla. Zestien, zeventien uur stomen, dan zijn de 123 en de 124 op de plaats van bestemming, om en nabij de Noord- hinder, aan het begin van Het Ka naal. Éa wanneer de asdic-echolood- installatie dan al gauw een haring school aanwijst, zullen de schipper» Jacob Tuit en Arie Schaap in de nacht- van Dinsdag op Woensdag het speciale „atoomnet" tussen hun sche pen in spannen om een eerste trekje te doen. Een moment, dat op elk schip door zeven man met spanning wordt verbeid. Het- net heeft weliswaar niets mei atoomkracht te maken, maar het ij wel van. een bijzondere constructie. De grootste 'maaswijdte bedraagt veertien centimeter. Het net is uit Breskens gekomen, het. centrum van do kotters, die zich al lange tijd op de spanvlsserij toelegden. Voor de baringloggers is de metho de echter volkomen nieuw. Het samen voorttrekken van het net zal van de bemanningen alle zeemanskunst ver gen. Elke beweging van de twee sche pen moet precies gelijktijdig worden uitgevoerd. Negen schippers Vandaar, dat behalre de schippers Tuit en Schaap nog zeTcn schippers van de rederij deze proefreis zullen meemaken. Niet als werkloze toe schouwers. Integendeel: als leden van de bemanning. Zo zullen, ook al iets merkwaardigs in de loggerhistorie, op de Sch. 124 de schippers J.Rog. C.D. Korving. D. Schaap en A. Zuurmond respec- tievelhk als stuurman, tweede mon teur en matrozen varen, op de 123 de schippers D. Lagas, M. van den Oever en L.J. den Duik respectievelijk au tweede monteur en matrozen. Dat werpt allerlei vreemde vraag stukken op, want een schipper die hier als matroos vaart heeft ook De 34-jarige H. F. van der Velden uit de Busken Huetstraat te Rotter dam, viel Maandagavond op de werf Wilton-Fijeuoord van 6té meter hoogte in het ruim van het Engelse schip Lloyd Crist. Van der Velden, die ijzerwerker is b(j Wiiton-Fijen- oord, was klaar met zijn werk in het ruim en klom met een voorhamer over zijn schouder een vijftien meter hoge ladder op. Halverwege de ladder riep zijn baas hem toe dat hij nog iets in het ruim moest doen. De ijzer werker keerde zich om en viel naar beneden. Met een hersenschudding en vermoedelijk een beschadigde nek- wervel is hij in het Schiedamse ge meenteziekenhuis opgenomen. „matroos" in zijn monsterboekje staan en zou in geval van een on geluk en bij het besommingsdeel inderdaad als matroos uitbetaald worden. Maar na besprekingen tussen rede rij, de waterschout en vertegenwoor digers van de C B T en de Chris telijke Bond is Maandagmorgen een regeling getroffen. De bemanning van de Sch. 124 be staat verder uit eerste monteur C. Gilbert en jongste D. Spaans, die van de 123 uit stuurman M. Roos eerste monteur J. M. van der Zwan en een jongste. De twee bemanningen van zeven staan samen op één monsterrol: ook wat dat betreft heeft men dus het „span-idee" behouden. De grote spanning, waarmee dit experiment gevolgd wordt, is gemak kelijk te verklaren, Als deze twee loggers met hun betrekkelijk zwakke motoren van 240 pk succes hebben, kan de spanvisserlj op den duur gaan betekenen, dat de „holte" in de Sche veningse haringvisserij wordt opge vuld. Nu immers ligt verreweg het groot ste deel van de loggervloot van eind December tot eind Mei werkloos in de haven. Slechts de schepen met de sterkere motoren (een twintig stuks in Scheveningen) kunnen 's winters de trawlvisserij uitoefenen. Bij de spanvisserij doen twee zwak kere motoren eigenlijk het werk van één zware machine. Het veerpontje, dat voer tegenover het Bredeslop, thans Havenstraat, werd op verzoek van de heer Ver kade in dienst gesteld in 1884 en dat het pontje gebruikt werd kan worden afgeleid uit de pachtsom welke in 1897 niet minder dan 545.— be droeg. terwijl de tarieven voor over zetten zeer laag gesteld waren. In 1906 deed de directie van L. Smit Co. het verzoek aan het ge meentebestuur orri een behoorlijk ge meenschapsmiddel tussen belde oevers tot stand te brengen ter vervanging van de pont. Aan het verzoek werd voldaan en B. en W. stelden de raad voor om een rolbrug te bouwen, omdat een Wij vernemen, dat Amsterdam heeft besloten met ingang van 1 Januari 1955 te beginnen met de op heffing van het kleine verschl tussen de Rijnvaarttarieven van Rotterdam en Amsterdam. Het verschil zal ove rigens geleidelijk worden opgeheven, namelijk in twee perioden van drie jaar. In 1961 zijn de Rijnvaarttarieven van Amsterdam en Rotterdam dus geiyk. In een periode, waarin herhaalde lijk wordt gesproken over de nood zaak van nationale en internationale samenwerking tussen de havens in Europa en over de invloeden ten kwade van de uitzonderingstarieven, kan dit gebaar van Amsterdam met voldoening worden geconstateerd. Het zal zonder twijfel bijdragen tot goede samenwerking op nationaal niveau. Ook Zeeland zal op de nationale manifestatie E-55 een stand verzor gen. Ze beslaat een oppervlakte van 72 m2. De mogelijkheid bestaat, dat gemeentebesturen een deel daarvan huren.. Vlissingen en Terneuzen heb ben hiertoe reeds besloten. Goes en Middelburg zullen binnenkort een beslissing nemen. Als architectonisch supervisor van de Zeeuwse stand is aangewezen ir. N. Luning Prak- te Middelburg. Zo mogelijk zullen Zeeuwse beeldende kunstenaars in het werk worden betrokken. De Heimans-Stichting en het Dr. Jac. P. Thijsse-fonds stellen zo mo gelijk elk jaar een prijs beschikbaar voor hem of haar, die in het voor gaande jaar het beste werk in de geest van Heimans en Thijsse heeft geleverd. Deze prijs is thans voor de eerste keer toegekend en wel aan de Mossen-werkgroep van de Neder landse Natuurhistorische Vereniging: De duivenolympiade, gehouden in Barcelona, is gewonnen door Holland. Tweede weïd Frankrijk, derde Bel gië, vierde Italië, vijfde Spanje en resde Oostenrijk. In verband met de val van de regering Mendès-France heeft pre mier Nehroe van India afgezien van zijn voornemen om een bezoek aan Parijs te brengen. Het „schipperspan" met een stukje van het „atoomnet" tussen zich in: links schipper Arie Schaap van de Sch.124, rechts zijn collega Jacob Tuit van de Sch. 123. Ze zijn nu vol goede moed aan hun ex periment met de inspannende spanvisserij op verse haring "begonnen. Engels pond 10.58%10.59M. Amerik. dollar3.79"h«3.803/>« Franse franc 1.08451.0865 Belgische franc 7.59%7,60% Zweedse kroon 72.8972,99 Duitse mark 89.9690.06 Zwitserland (vrij) 88.5388.63 Canada3.91 Is911a dergelijke brug de minst mogelijke plaats innam, in tegenstelling tot een draaibrug. In de raadsvergadering van 20 No vember 1906 in behandeling, werd het voorstel met 7 tegen 4 stemmen aan genomen Het „Kippenbrugje," waarvan de kosten 8.669.waren kwam, doch die dagen voor dit gammele verkeers middel zijn geteld. De N.V. „N'edero," die de nieuwe verkeersbrug gaat ma ken, is dezer dagen begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor dit grote en belangrijke werk, dat ongeveer 10 tot 12 maanden zal duren. Er zal een grote en diepe werkput komen, wat met zich brengt, dat verschillende maatregelen genomen moeten worden om het drukke ver keer in deze omgeving in goede banen te leiden. Aangenomen moet worden, dat het verkeer gedurende de duur van het werk vanaf de Stationslaan tot aan de Havenstraat niet van de Haven kade gebruik zal kunnen maken. Het is vrii zeker, dat de sigaren- kiosk ,JDe Kippenbrug" en de vis- wagen, in de onmiddellijke nabijheid van de kiosk, zullen moeten verdwij nen om elders een plaats te vinden. Het monument van ds. Johannes Fenacolius. de grondvester der zelf standigheid van Maassluis in 1641. dat sinds 1933 aan het begin van de Stationslaan staat, zal eveneens van deze plaats moeten verdwijnen. Wii vernemen van bevoegde zijde, dat het monument nu een plaats krijgt in het plantsoen nabij de muziektent op het Fenacoliusplein. Het rioolgemaal aan de Zuiddijk, dat thans uitmondt onder de Kippen brug en het vuile water daar op ge zette tijden deponeert krijgt een,an dere uitmonding. Reeds is men bezig een nieuw riool te maken dat zal lopen tussen de panden van de heer N. van Gelderen en de garage van de heer A. J. Koree. Twee internationale misdadigers zy'n door de Rotterdamse recherche gearresteerd. De 35-jarige Elzasser X. S. betaalde in Duitsland, Neder land, België en Frankrijk vele goe deren met ongedekte cheques. In Rotterdam-Zuid liep hij tegen, de lamp. Hij bleek bij een bank in Wies- baden twee bankrekeningen-zonder saldo te bezittenEen winkelier in Rotterdam kreeg ten slotte arg waan en nam de politie in de arm. Die deed een goede vangst. De 25-jarige pasmaker P. C. V. uit België drong een tiental huizen in Rotterdam-Zuid binnen. Hij vond er veel van zijn gading. Ten slotte werd h(j in zijn „werk" gestoord en na een achtervolging gegrepen. Hij kwam begin Januari Nederland bin nen, samen met zijn 15-jarig schoon zusje, dat hij spoedig in de steek liet. In Dordrecht stal hij een geld kistje met 1.000. De man wordt ook door de Bel gische recherche gezocht: hy pleegde een aanslag op zijn grootvader en verwondde een agent in Antwerpen met een mes. Dinsdagmorgen omstreeks zeven uur is op de Wouwseweg even voor bij het Geallieerde Kerkhof tc Ber gen op Zoom de motorrijder A. V. E. uit Arnhem, een militair van de vliegbasis Woensdrecht, geslipt en kort daarna aan de bekomen ver wondingen overleden. De rnilPair was op weg naar de vliegbasis en" kwam. uit de richting rondweg van Wouw gereden. Ver moedelijk is hij in de bocht bij de Zoombrug door de gladheid van de weg geslipt. Hij reed het rijwielpad op, waar juist dc wielrijder P. van Eekelen uit Wouw reed. Deze werd gegrepen en tegen de grond geslin gerd, doch kwam er met enkele schaafwonden goed af. Zijn rijwiel werd totaal vernield. De motorrijder was met zijn hoofd op de straatweg terechtgekomen en had zulke ernstige verwondingen, dat hjj kort daarna overleed. Direct wer den politie en geneeskundige hulp in Bergen op Zoom gewaarschuwd. De gemeente-arts kon slechts de dood constateren. De Utrechtse rechtbank veroordeel de de 42-jarige kookster C', ,T. W. van de H.-van de B. tc Rotterdam tot een gevangenisstraf ve.h acht maanden met aftrek van voorarrest. De verdachte heeft terechtgestaan wegens het feit, dat zij in de zomer van 1953, toen zij te Austerlitz woon achtig was, had getracht haar in valide echtgenoot te vergiftigen door hem enige keren een theelepeltje sap van doibessen in zijn dranken toe te dienen. De vrouw leidde een ongelukkig leven en wilde met haar kinderen en enig huisraad de woning verlaten, waartoe zij op een middel zon om haar echtgenoot enige dagen uit huis te krijgen. De man ondervond geen nadelige gevolgen van het gebeurde. De officier van Justitie had twee jaar met. aftrek geëist. Geboren: Teuntje A. Ch„ d v K. C. Brussaard en M. H. Koremnns. Over leden? H. Blei, 79 i, vr. v. B. de Wil de; J. B. Nolet, 80 j: E. J. v. Gronin gen, 75 j, wed. v. J. H. Hermsen. In de serie Bedrijfspsychologie, uit gegeven door A. Voorhoeve te Bus- sum, is een aantal boekjes versche nen, die van practische betekenis, zijn voor ieder, die in beroep of be-j drijf veel met mensen moet omgaan.; gaan. De bekende Zwitserse hoogleraar prof. Carrard' geeft in een boekje ,flé mens in beroep en "bedrijf op erva ring gebaseerde psychologische op merkingen, die van nut zijn om iemand te leren zijn houding te be palen tegenover medewerkers en on dergeschikten ia het bedrijf. Geen theoretische psychologie, maar prac tische wenken. Drs. J. H. Ruysch van Dugteren geeft in De mens en zijn vorming in het bedrijf aan, op welke wijze een gezonde samenwerking in het bedrijf te combineren is met een goede ar beidsprestatie. Oud-minister L. Neher schreef een voorwoord bij een boekje van Emil Oesch over Mensenkennis en omgang met mensen. Het boekje is van een ethische gedachtengang doortrokken en tracht begrip voor moeilijkheden bij andere mensen aan te kweken. Dr. A. Ackermann wijst erop, ia Memenkennis voor leiders dat men, cm te kunnen leiden, eerst zelf moet geleerd hebben te gehoorzamen. De schrijver behandelt het karakteris tieke van de verschillende leeftijden van de mens, het verschil tussen manlijke en vrouwelijke arbeidskrach ten en ten slotte de persoonlijkheid van de leider in het bedrijf. De boeken uit deze serie bevatten veel practische wenken uit de bedrijfs psychologie, van grote betekenis voor alien, die vooral in leidinggevende posities in beroepen en bedrijven werkzaam zijn, i J. Z. B- Heden werden aan de Visafslag van IJmuiden, Stellendam en elders" 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tong gr, 1,75 tot 1.80; Tong midd. f 1.65 tot 1.75: Tong klein 1.60 tot 1.65; Tong slips 1.45 tot 1.50: Tarbot klein 030 tot 1,—Schol gr. 18.— tot 20.—; Schol midd. 24.— tot 29.—; Schol klein 16.— tot f 21.—; Schelvis midd. 28. tot 31.—: Schelvis klein 18.— tot 22.Kabeljauw gr. 30.tot 43.Kabeljauw midd. 27.tot 29.Kabeljauw klein 16.tot 18.—; Haring, verse 21.— tot 23.—; Kuit 0.50 tot 0.65: Lever 1.15 tot 130. ROTTERDAM, 8 Febr. Vee markt. Aangevoerd in totaal 3799 dieren, waarvan 625 vette koeien en ossen, 937 gebruiksvee, w.o. 543 tbc.- vrij, 55 vette kalveren. 170 graskal veren, w.o. 152 tbc.-vrij, 1368 nuch tere kalveren, 210 varkens, 173 big gen, 113 schapen of lammeren, 7 weide- en zuigiammeren, 20 bokken of geiten. "Weekaanvoer: 5653 dieren. Prijzen: Vette koeien le. kw. 2,54— 2,70, 2e kw. 2,24—2,42, 3e kw. 1,90— 2,00, vette kalveren resp. 2,903,00, 2,60—2,70, 2,202,50, slachtpaarden resp. 2,05, 1,95, 1,85, alles per kg; graskalveren le kw. 300, 2e kw. 225, 3e kw. 170, nuchtere kalveren resp. 48, 44, 40, biggen resp. 62, 52, 42, schapen 135, 120, 95, lammeren 130, 110, 95, kalfkoeien 1025, 900, 750, melkkoeien 1025, 900, 750, vare koeien 675, 600, 500, vaarzen 650, 550, 450, pinken 400, 300, 290, alles in guldens per stuk. Overzicht. Vette koeien: aanvoer minder;handel kalm; prijzen niet lager dan gisteren, prima's boven notering. Vette kalveren: aanvoer matig; handel vlug; prijzen stabiel. Graskalveren: aanvoer iets meer; handel stug; le kwal. prijshoudend, 2e en 3e kw. iets lager. Nuchtere kal veren: aanvoer ruimer; handel rede lijk; prijzen iets lager. Biggen: aan voer kleiner; handel goed; ruim prijshoudend. Slachtpaarden: aan voer als vorige week; handel leven diger; ruim prijshoudend. Schapen: aanvoer even korter; handel goed; prijzen wat hoger. Kalfkoeien en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel tamelijk; prijshoudend. Vare koeien: aanvoer gewoon; handel stil: prijzen onveranderd. Vaarzen en pin ken: aanvoer kleiner; handel traag; prijzen "ongewijzigd. Tbc.-vrij vee: aanvoer als vorige week; handel kalm; prijshoudend. ROTTERDAM, 8 Febr. Aard appelen 8.3011,70 per 100 kg; kro ten. IA 2932, 2A 1526, waspeen. IA 3031, 2A "130 per kg; selderij 1 78 per bos; rodekool IA 29—39, 2A 3336, savoyekool 1 2027, 2 25, groenekool 1 28, 2 1833, prei A 25 41, B 17, grote peen 7—21, uien 3 —20, witlof IA 42—44, 2A 32—42, 1B 3841, 2B 3039, spruiten geschoond IA 51—73, 2A 36—53, 2B 29—33, on- geschoond IA 38—55, 2A 24—51, IB 24—39, 2B 15—34. boerenkool 28—43, veldsla 1 1,061,12 per kg; knolsel derij A 10—22, B 89 per stuk; uien geschild 815 per kg. Fruit (respectievelijk St A, St B, St C, HH A, HH B, HH C, HH I, HH 2 en K): Goudrelnetten 3041, 19—28, 19—22, 14—38, 12—28, 12—28, 16—22, 8—10, 5—20; Jonathan 40—44, 28—34, 23—28, 32—44, 22—35, 18—28, 17——39, 4—16, 429; Ellison Orange 41, 38. 35, 30, 29, 19—30, 12; Golden Del. 49—51, 21—34, 21—28, 7—28, 7—35; Lomb Cal ville 40, 25—28, 25—23, Cox Orange P 22, 915, 731; Comtesse de Paris 31, 22, 14, 7—21, 8—10, 7, 9, 8, St. Rémy 17, 16, 16, 17, 15, 12; Legipont 19, 1516, 1516, 69, 814; Conference 9, 6—13. Het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs te Schlebroek heeft het bouwen van een Ulo-school aan de Paltroklaan te Schiebroek, naaT het ontwerp van de arch. J. M. C. A. Meischke en ir. Noorlander, behou dens goedkeuring van het Gemeen tebestuur, gegund aan de firma Tet- tero en Zn. te Leidschendam voor 122.800. De hoofddirecteur van Gemeen tewerken zal op 24 Februari namens B. en W. van Rotterdam aanbeste den het maken van perskaden met bijkomende werken tussen V'. aar dingen en Maassluis. Dezelfde instantie zal op :2 Maart aanbesteden bestek 350, het maken van 6 bruggen voor voetgangers en wielrijders in de Zuiderparkgordel te Rotterdam-Zuid. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam zullen op 3 Maart doen aanbesteden bestek 348. het bouwen van ccn school voor g.ï.o., op een terrein aan de Prins Hendrikstraat te Rotterdam.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1