Sportfondsenbad vraagt van de gemeente Verontwaardigd over Vlaardingse tarieven hulp Gusto zocht 't in China Oecumenisch avondgebed NVV-vrouwen waren avondje in Blij-Dorp Voldoende productie van kolen verwacht Onverbiddelijk op de bon Allerlei diefstallen voor de rechtbank Op markt en veiling Jubilaris gehuldigd Politie vond honderd rekeningen (onbetaald) bij oneerlijke keilner KK ontving onwelkome indringster Uit het dagboek van de politie Rietbouwers vijf jaar Muziek op oude instrumenten Tachtig Britse kinderen naar Nederland Het Vrije Volk Samenwerking j J ongerenprotest tegen proeven met H-bom „Vrije Rijn?? tót de keersluis GEESTELIJK LEVEN Filmavond van Simavi Voor de Vrienden: Wisselkoersen Vandaag verschenen: De grootste krant van Nederland I SET VRIJE VOLK VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 UIT HET SPORTFONDSENBLAD" van Januari-Februari blijkt, dat het bestuur van het Sportfondsenbad-Schiedam zich gewend heeft tot het gemeentebestuur van Schiedam om hulp. Deze hulp zou moeten dienen „tegen de gevolgen van de, zo dan niet ongeoorloofde, dan toch in elk geval laakbare dum ping der badtarieven door het pasgeopende Kolpa-bad der ge meente Vlaardingen." De reacties van het Schiedamse ge meentebestuur zullen te zijner tijd in het „Sportfondsenblad" worden gepubliceerd, zo belooft men. „Drie oplossingen" Welk huisgezin gebruikt in één jaar 40.000 broden, 5000 eieren, S600 liter melk, 40.000 kg vlees en 40.000 kg groenten? Er is wel zo'n dure familie: de Diergaarde Blijdorp. Dit vertelde de heer L. van der Heyden, propagandist van de Rotterdamse dieren tuin, Donderdagavond in het Volksgebouw aan de vrouwen van het NVV. Feiten cijfers De Rotterdamse rechtbank heeft Donderdagmiddag een hele rij diefstallen behandeld. Wegens diefstal van fietsen was de 60-jarige grondwerker H. J. W. in Den Haag al veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Voor hetzelfde feit te Rottterdam, fietsendiefstal op de Schiekade en de Mauritsweg eiste de officier van Justitie zes maanden gevangenis straf. Voor beschuit In het Volksgebouw by de ANMB is het Maandagavond van halfacht af plaatsbespreken voor .Beschuit met muisjes". Dit geschiedt gratis. Men moet wel het toegangsbewijs annex programma meenemen. De zaal „Iiene" was Donderdag tot op de laatste stoel bezet, toen de personeelsvereniging Gusto" een fiimavond voor haar leden gaf. „De viouw uit Tsjoenkin Anna Mae Wong verhaalde van het Chinese verzet tegen de Japanse onderdrukking, een film met veel vaart en actie. Voor de pauze draaide men enkele korte kleurenfilms, die de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer M. Wink, in zijn openingswoord toe lichtte. Achtereenvolgens zag men de toe passing van machines m industrie en kunstambacht, de verbetering van de voedselvoorziening voor Europa en de ontwikkeling van rups tot vlinder yan de koningsvlinder. Vrijdagavond zal hetzelfde film programma voor een ander deel van de „Gusto"-werkers worden ver toond. Op 21 Maart komt Maurits Dekker, de bekende schrijver, over „Humor m de lectuur" spreken. De Katholieke Kring heeft het niet zo best getroffen Donderdagavond. Het toneelstuk „De indringster" van Edwin Bronner, gespeeld door de toneelgroep Studio bleek een vale indringer in het uitstekende pro gramma, dat de Knng tot gisteren toe heeft weten te brengen gedurende dit seizoen. Over „De indringster" zelf: Een naar stukje toneelspel met het ge geven en. de uitwerking van de slecht ste film. Over het spel: Bab Wijsman speelde vader Robert Harper. Echt Bab. Janny van Oogen, die we ons herinneren uit de hoorspelen van voor de oorlog, deed wat ze kon om een aanvaardbare moeder van de blinde Serena te maken. Dat het niet lukte, was niet haar schuld. Zwijgen we maar over Betty van Brussel, die niet praten én Diet spelen kan? En laten weIngeborg Uyt den Bogaard dan maar "n complimentje geven voor haar spel als Alison de geraffineerde dochter. Nee, we moch- te de poes (een echte) die meedeed, het liefst. We vernamen, dat er oor spronkelijk een ander toneelstuk en een ander gezelschap op het pro gramma van gisteravond stond. Jam mer, dat het zó lopen moest, Kring! U had (het) ook graag anders gezien JM.G. De 14-jarige P. B., een meisje dat haar moeder hieip met patat bakken ze woont in de Mana- straat bemerkte gistermorgen om 10 uur, tot haar grote schrik, dat de vlam in de pan sloeg. Enige kleding stukken, die boven de kachel te drogen hingen, vatten eveneens vlam. Het meisje rende gillend naar buiten, waarop de 24-jarige metse laar V. W. K„ die juist voorbijkwam, naar boven rende, de pan van de kachel afhaalde, de brandende kle ren doofde en enige brandwonden opliep De inmiddels gearriveerde brandiveer verrichtte de nablussing en verbond de wonden. De verzeke ring dekt de schade. Een zelfbedieningszaak wil nog wel eens verleidelijk zyn, zoals giste ren voor die Schiedamse huismoeder, toen ze een pak koffie wilde „smok kelen". Verdacht van een poging tot i oplichting is de 28-jarige koopman C. P. uit het Schiedamse woonwa- t genkamp aangehouden. Hij probeer- i de een kleed te verkopen voor de prijs van 130, terwijl hij beweerde dat het gemaakt was van kameel haar en zuiver wol. Gistermorgen om 11 uur is me vrouw G. v D.-L. met haar fiets ge slipt, Ze vlei en is door een taxi haar het Gemeenteziekenhuis ge bracht met een hersenschudding en een bloedende wond boven haar lin keroog. Zuster A. Heidema, die met ver lof in Nederland is spreekt Dinsdag 1 Maart in Arcade op een avond, dib door de Simavi is georganiseerd. Men draait er vier films; „Vergeten Aarde" Nieuw Guinea bouwt aan zijn toekomst" en „Nieuw Guinea bouwt verder" en voorts op verzoek van velen: „Tropenleed-tropenweel- de." In het orgaan van de Sportfond- senbaden wordt heftige critiek ge oefend op het gemeentebestuur van Vlaardingen en de bedrijfsleiding van het Kolpa-bad. Vooral gaan de ern stige bezwaren van de redactie van het Sportfondsenblad uit naar de tarieven van de Vlaardingse over dekte zweminrichting, die lager lig gen dan van het Sportfondsenbad in Schiedam. In het bijzonder heeft men er bezwaar tegen, dat de gemeente Vlaardingen deze tarieven aanzienlijk lager kan stellen door een jaarlijkse bijdrage in het exploitatie-tekort van de zweminrichting. Men meent, dat daarvan het Sportfondsenbad in Schiedam de dupe dreigt te worden. „Immers het is zo, dat het publiek, wanneer het m de ene inrichting voor een aanzienlijk lager tarief dan m de andere terecht kan, natuurlijk de eerste kiest", zo lezen wij. Tegen dit overheidsbeleid maakt het Sportfondsenbad ernstig bezwaar, waaraan het toevoegt, dat een woord van protest stellig op zijn plaats is. Voor liet Sportfondsenbad-Sehie- dam geeft de redactie van het blad drie oplossingen, indien „de sombere vooruitzichten onverhoopt verwezen lijkt zouden worden," Deze oplossingen zouden zijn; 1. De gemeente Schiedam, er prijs op stellende, dat de bestaande over dekte zwemgelegenheid voor haar be volking behouden blijft, gaat in de toekomst aan de Schiedamse Over dekte een subsidie geven, zodat deze in staat gesteld wordt haar tarieven tot de Vlaardingse laagte te vermin deren. 2. De particuliere inrichting te Schiedam staakt haar bedrijf en geeft aan het gebouw een andere bestem ming. Bij het huidige gebrek aan woningen, zaalruimten en fabrieks gebouwen is deze oplossing waarlijk geen moeilijke en zou de eigena ren, die nog rekenen met vooroorlog se stichtingskosten, zonder twijfel nog een zoet winstje kunnen opleve ren, ook al is dit hun bedoeling geen ogenblik. 3. De Schiedamse overheid, het eerste noch het tweede willende, neemt het overdekte zwembad over en gaat dit als gemeentelijke over dekte verder exploiteren, hetgeen niet waarschijnlijk te achten is, omdat deze oplossing de gemeente Schiedam natuurlijk heel wat meer zou kosten. In de Lutherse Kerk is Zaterdag het tweede Oecumenisch Avondge bed. Als liturg treedt de heer C. Tol, pastoor der Oud-Katholieke Kerk op. Daar voor dit avondgebed een spe ciale liturgie is ontworpen en de gemeente hiertegenover m het alge meen nog wat onwennig staat, heeft de Oecumenische Jeugdraad het initiatief genomen tot het vormen van een klein koor, dat uitsluitend de gemeentezang; en wel in 't bij zonder de in deze liturgie voorko mende responsoria zal ondersteunen. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat het „Onze Vader" door de gemeente met de dienaar hardop wordt meegebeden. De aanvang is weer gesteld op halfacht 's avonds. De .Rietbouwers", de boerenkapel van OBK bestaat dezer dagen vyf jaar en dat wordt uiteraard gevierd met een vrolijke avond. Die is dan morgenavond in de zaai Irene. Voor de pauze musiceren de Rietbouwers zelf, daarna komt de manipulator Awiletto zijn werk doen, gevolgd door de twee Wido's, die jongleren en staaltjes acrobatiek laten zien. De Hakkert-band ver zorgt het bal. DE VRIENDEN van het Stedelijk Museum hebben een goede neus. Ze weten steeds die artisten uit te no digen voor hun avonden, die op hun eigen wijze een bepaalde sector van het zo wijde gebied der kunstuitin gen vertegenwoordigen. Vrijdag 23 Februari is er in de aula van het SM een concert door de Muziek kring Obrecht. De lering vaardigt Antoinette van den Hombergh, Marijke Otten, Folly Colette, Kees Otten. Joannes Colette en Hans van den Hombergh af om hen in Schiedam op hun oude In strumenten de muziek te laten uit voeren uit de tijd van de gothiek en de vroege renaissance (zo tussen 1200 en 1500). De kring bespeelt deze oude instru menten (armvedel, kleine harp, blokfluit, zink, viola da gamba, luit, vedel en portatief) om de sfeer van de zeer rustige, zuivere muziek beter te benaderen. Hans van den Hom bergh lioht de stukjes bü tijden toe. Tachtig Engelse kinderen zijn door het Ned. Oorlogsgraven Comité uit genodigd een vijfdaags bezoek aan ons land te brengen. Het zijn kin deren tussen 10 en 16 jaar wier vader in de strijd voor de bevrijding in ons land sneuvelde. Ter gelegenheid van de tienjarige herdenking van de bevrijding waren aanvankelijk 40 kinderen uitgeno digd; dit aantal is wegens de over stelpende hoeveelheid aanvragen tot 80 verhoogd. Op Zaterdag 16 April zal de groep Der vliegtuig op Schiphol arriveren. Men overweegt om bij hun aankomst in Nijmegen een grootse manifestatie tussen deze Engelse kinderen en ver tegenwoordigers van de Nederlandse jeugd te organiseren. Op het oorlogskerkhof Jonkerbosch zal een Engelse geestelijke een korte plechtigheid leiden waarna de kin deren de graven van hun vader zul len bezoeken. Excursies naar de Keukenhof en het openluchtmuseum staan verder nog op het programma. Ï7 Februari Engels pond 10.59(4—10.6011 Amerik. dollar3.80V,,—3.81'/,. Franse franc 1.08.55—1.08.75 Belgische francT.GOH7.61(4 Zwitserse franc 86.47—86.57 Zweedse kroon 72.93—73.06 Duitse mark 90.01—90.11 Deense kroon 54.62—54.72 Noorse kroon 52.88—52.98 Zwitserland (vrij) 88.6888.78 Canada 3.88 Vs—3.89% Sahara, door A. Tadema en B. TademaSporry (Elsevier, Amster dam-Brussel) Pro Justitia, appèl aan het Nederlandse volk, door I. J. Sloos (De Cyclus, Leiden): Zeven eeuwen geschiedenis van Het Oude en Nieuwe Casthuis te Deljt, door dr. D. P. Oosterbaan (Gaade. Delft); Van onbesproken gedrag, door Eline Capit (Bruna, Utrecht); De doden- tocht, door Meno Holst, Magelhaens' eerste reis om de wereld. (Wereld bibliotheek, Amsterdam-Antwerpen) Religieuze poëzie der Nederlanden, verzameld door Michel van der Plas, Prismaboek (Het Spectrum, Utrecht) Omzetbelasting, door J L. v. HedeU Hoe groeien wij? door dr P. tfeve- relli (Ned. Uitgeversmij N.V., Lei den) Een eeuw evangelie op Nieuw- Guinea. door N. G J van Schou wenburg (Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest); Humanisme zonder God, door W. Engelen, in de uitgavenreeks De Maasbrug (Limburgs Academisch Centrum); De doortrekking van het Wilhelminakanaal, internationale en locale consequenties, door H. Gruy- ters en P. Kuypers („Helmond". Hel mond): Zó is ons Nederlands, deel 10, tweede helft. 6de leerjaar, door j. v. Duinen. P. I. Krijger en H. de Lange; Roefie en Firientje, vijfde deeltje, door Jac. A Hazelaar, A, C. Oleff en J. M. Reynders (Wolters, Groningen-Djakarta) Deze cijfers noemde de spreker in zijn inleiding, waarin hij zijn toe hoorders een hykje liet nemen /ich- ter de schermen van het dierenpark, hele leuke voorvalletjes vertelde en o.m. uitdrukkelijk waarschuwde tegen het doodvoeren van dieren door het publiek, iets wat vooral 's zomers meermalen voorkomt. Daarna vertoonde de heer Van der Heyden drie films. De eerste ging over het leven en de gedragingen van de dieren. Dan was er een aar dig kort filmpje over de oude Rot terdamse diergaarde uit 1919. Ten slotte draaide de propagandist een geluidsfilm m kleuren over de schoonheden van de flora en fauna van Blijdorp. Het bestuur van de Vrouwenbond van het HW heeft met dit filmpro gramma voor een leerrijke avond gezorgd. Bioscopen VRIJDAG Passage-theater, zie onder Rotter damse bioscopen. Monopole-theater: Enig in zijn soort. Marijke, 7.30 uur: GSS Irene, 8 ur: p.v. Gusto. Beyersbergen: 8 uur: handbalver. UVS. Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 25 uur: Wer ken van Jaap Nanninga. Apotheek: Fa, C. I. Jansen, Swammerdam- singel 41, Tel. 67734. Fa. Jansen, Dr. Wibautplein. ZATERDAG Tivoli, 8 nur: p.v. Bavo. Arcade, 8 uur: Euphonia, Zang avond. Biauwhuisschool, 8 uur: Vara-TV- club, o.a. „Made in Holland". Eureka', 8 uur: Reisvereniging Ons Genoegen. Beatrix, 8 uur: Jaarfeest Reisver eniging Irene. Irene, 8 uur: SVC. Cantine Excelsior, 8 uur: p.v. Ex celsior, Musis Sacrum, 8 uur; Schiedamse Cart. Farb., gecost. bal, ARENA: Magnificent Obsession. 2. 4.30, 7 on 9.30 uur <14 jr). CAPITOL: Het zwarte schild, 3, 7 en" 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: The third man, 2, 7 en 9.1S uur (14 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Het wonderlijke leven van Willem Parel, 5.30, 7.45 en 10 "uur (a.l.). COLOSSEUM: Met een kwartje de wereld rond. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). HARMONIE: De dans om de galg. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÈRE: Mogambo, 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUTUSCA: De woestijn leeft. 2.13, 7 en 9.15 uur (a.1.1. PRINSES; De slavinnen van Bagdad, 2, 7 en 9.30 uur (1? jr). PASSAGE: De gevangene van Zenda, 2 en 8 uur (14 jr). REX: In old California, 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: Het wonderlijke leven van Willem -Parel, 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). 't VENSTER: Een zaak van leven en dood 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). TENTOONSTELLINGEN MUSEUM BOYMANSTin en Oude Prenten. GROOTHANDELSGEBOUW: H. H L. Tielaad, schilderijen. KUNSTKRING: Hubert Bekman, beeld houwwerken. 't VENSTER: Van Bohemen, schilderijen en gouaches. KUNSTSTICHTING: Lijnbaan. Litho's Bezemer en Van Vlijmen. VRIJDAG LUXOH: Made ln Holland, revue, 8 uur. GROOTE SCHOUWBURG: Concert Stem des Volks L.M., 8 uur. DOOFSTOMMENINSTITUUT: Uitvoering Toonkunst, 8 uur. GROOTHANDELSGEBOUW: Het Vierde Prinsenkind, 8 uur. De Deense professor Johannes Bjerg, directeur van de academie voor schone kunsten te Kopenhagen, is op 69-jarlge leeftijd te Kopenhagen overleden. Voor het tweede kwartaal van dit jaar /ordt de productie van steen kolen in het kader van de KSG ge raamd op 59.131.000 ton. Het ge schatte verbruik beloopt 54.467.000 ton. Men rekent op een invoer uit lan den buiten de KSG van ruim 4.500.000 ton. Naar landen buiten de Gemeenschap zal worden uitgevoerd circa 2.500.000 ton. Er bestaat een globaal evenwicht in de steenkolen- balans, zelfs wanneer rekening wordt gehouden met het eigen verbruik van steenkolen door de mijnen. Wel worden enige moeilijkheden ten aanzien van sommige soorten verwacht, speciaal voor wat betreft de hoogovencokes. De vraag zal ech ter wel kunnen worden gedekt met hetgeen de cokesfabrieken naar ra ming zullen produceren. Lagere vrachttarieven. De Engelse vrachttarieven in de wilde scheep- j vaart zijn in Januari een weinig ge daald. Het indexcijfer bedroeg in Januari 115,1 tegen 115,5 in Decem- 1 bcr. In Januari 1954 was het index- I cijfer 71,9. Heffing verlaagd. De KSG heeft de speciale heffing op de productie van de Duitse en Nederlandse kolenmij nen, verlaagd van 1,1 tot 0,9 pet. De spe ciale heffing, als bij drage aan het com pensatiefonds van de KSG. wordt nu 41 Pfennig per ton voor de Duitse en 44 ct. voor de Nederlandse mijnen, geldig voor vijf jaar. Westduitse export. West-Duitsland export vertoonde in Januari een totaal-bedrag van 418.880.000 dollar, vergeleken met 357.000.000 dollar in 1954. De importen in Januari '55 be liepen 402.220.000 dollar tegen 309.400.000 in Januari 1954. Grootste tankschepen. De Tide Water Associated Oil Co., een Ame rikaanse maatschappij, heeft in Frankrijk vier tankers van het grootste type ter wereld besteld. Dc schepen, bestemd voor olievervoer naar de oostkust van de V.S. en nabij San Francisco zijn 50.000 ton elk en kunnen op een snelheid van 16j knopen 350.000 vaten petroleum ver voeren. Toekomstplannen Comets. De Co- mets-vloot. in Engeland zal worden uitgebreid van 17 tot 20 toestellen. Dit zal gebeuren in samenwerking met de BOAC, terwijl de RAF een aantal dezer toestellen zal recon strueren en waar nodig verbeteren. Vanwege de overheid zeir zal een aantal van de Comets I worden be studeerd met het oog op de veilig heid bij het vliegen. Aldus een offi ciële regeringsbekendmaJüng. v-fVd-V') Het ziet ernaar uit, dat er binnen- kort in kerkelijke kringen te Schie- j dam een einde komt aan een tach tigjarige „oorlog", waarbij de strijd heeft bestaan alt een volkomen ge brek aan samenwerking. De Hervormde gemeente te Schie dam heeft de vorige maand aan de afdeling Schiedam van de Neder landse Protestantenbond gevraagd of er samenwerking mogelijk is in zake het beroepingswerk. Als vrucht van enkele besprekingen, die er sedert die tijd zijn geweest kwam men tot het voorlopig voorstel een predikant te benoemen, die als vol waardig predikant voor het Vrijzin nige gedeelte zitting heeft in minis terie van predikanten en Kerkeraad der Hervormde gemeente en die als voorganger door de Protestanten bond gesalariëerd wordt. Met uitzondering van de intrede zal de desbetreffende predikant slechts de diensten leiden in het gebouw van de bond. De Protestantenbond ziet dit initiatief van de Hervormde gemeente -als een erkenning van het vrijzinnig-protestantse werk in Schiedam. De algemene vergadering van de Protestantenbond beslist in een wel dra te houden bijeenkomst, of deze samenwerking zal doorgaan. Het rijbewijs in het licht van de ondeugdelijke koplamp en onverbid delijk op de bon. Eén ding is Donderdagavond tij dens de verscherpte verkeerscontrole in sommige delen van het land over duidelijk geworden: de Nederlandse automobilisten en motorrijders zijn er nog niet genoeg van doordrongen, dat hun koplampen van een goedge keurd type moeten zijn en dat dii moet blijken door een op die lampen gestempeld Rijkskeurmerk. Overal waai de controle in het bij zonder op gemotoriseerd verkeer was gericht, is di» gebleken. Men had meestal wel de goede verlichting, maar het stempel ontbrak. Een enkele keer kwamen nog de Amerikaanse verboden sealed beam lampen voor de dag. En ook bleek, dat lampen van ongelijke sterkte werden gebruikt, met andere woorden, dat het trucje werd toege past van de rechter lamp dip vol blijft branden, terwij] de linker dimt en omgekeerd. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft Donderdagavond in vier uur tegen de honderd bekeuringen ge maakt. De gemeentepolitie in de hoofdstad had de actie afgelast wegens de gladheid. I In Nijmegen en omgeving wer den 375 bonnen uitgereikt. Te Groningen was al eerder in de week gecontroleerd. Er vielen 159 bekeuringen. - In Arnhem zijn, ook al eerder, 143 slachtoffers gevallen. Een betrekkelijk kleine plaats ais Veenendaal boekte honderd processen-verbaal. Te Utrecht werden in een uur tijd negentien fietsers bekeurd. I L. had nog 'n voorwaardelijke straf van twee jaar te goed. De rechtbank deed diregt uitspraak en veroordeel de hem tot vier maanden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. Voor de dertiende maal in zijn leven stond de 36-jarige koopman L. v. B. terecht. In de nacht van 23 November had Van B. uit een vi trine aan de Vlietlaan enkele dames tassen, portefeuilles en andere leder waren ontvreemd. De president deel de mede, dat zelfs het Leger des Heils geen kans op reclassering van Van B. zag. De officier vond. dat het maar eens uit moest zijn met al die diefstallen en eiste anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De raadsman vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Ook de 41-jarige havenarbeider M. L. van G. was geen onbekende voor de Justitie. Reeds tienmaal was hij veroordeeld. Woensdag stond hij te- reoht wegens diefstal van een win terjas en het verkopen van een nog niet afbetaald horloge. Toen hij zijn geld ging halen bij zijn werk gever, leende hij by een kennis de jas. Het geld bracht hij echter naar de kastelein en in Amsterdam, waar hij ten slotte terechtkwam, verkocht h(j de jas. Het horloge had hts ge kregen door een waardebon uit een krant op te sturen. Geldgebrek bracht er hem ook nu toe, het klokje te verkopen. De officier vond ver dachte een slappe man en eiste zes maanden met aftrek. Ten slotte eiste de officier van Jus titie tegen de 28-jarige fabrieksarbei der W. K. uit Schiedam een gevan- ROTTERDAM—WAALHAVEN 17 Febr.: Aaardappelen grote 7.70 12.40, poters 6.60, kroten IA 2232, 2A 1631, waspeen 2A 1632 per kg; selderij 1 513 per bos; spinazie 2 90, rodefcool 2A 3140, savoyekool 2 1621, groenekool 2 1636, sjalot ten 56, spruiten IA 5375, 2A 4170, 2B gesch. 4059, witlof IA 4450, 2A 30—47, 2B 26—41, prei A 35—59, B 4142 per kg; knolselderij A 526, B 215 per st; grote peen 8—22, boe renkool 4165, uien 317, geschild 6 —23, spruiten 11B 3348 per kg. FRUIT; Jonathan St A 41—51, St B 3440, St C 30, HH A 27—43, HH B 22—38, HH C 16—30, HH 1 17—41, HH 2 7—21, K 4—24; Goudreinetten St A 32—41, St B 25, HH A 21—38, KH B 23—28, HH C '21—26, HH 1 19HH 2 9—20, K 8—24; Lacton Superbe HH A 42, HH B 17, HH C 11, HH 2 4, K 5—29; Lomb Calville HH A 42—44, HH B 31, HH C 31, HH 1 27, K 5—25; Comtesse de Pa ris St A 11, St B 6, St C 8, HH A 6—16, HH B 6—7, HH C 6—7, HH 2 5—6, K 3—7; St. Remy St A 15—16. St- B 15, St C 15, HH A 15—17, HH B 14—15, HH O 14—15, HH 1 15—16, HH 2 10—13, K 10—13; Pondspeer St A 15, St B 13, St C 13, HH A 14— 15, HH B 14, HH C 14, HH 2 11, K 9—13. Donderdag was het 25 jaar geleden dat de heer H. L. Kleiss, beambte op de afdeling collectieve verzeke ringen, in dienst trad van de HAV- bank, hoofdkantoor Schiedam. De jubilaris werd met echtgenote en kinderen ten kantore ontvangen, waar de hoofddirecteur, de heer G. W. van Bergen Walraven, hem in waarderende bewoordingen toe sprak en hem een koekoeksklok, als mede een geschenk onder couvert aanbood. Namens de Ned. Mij, voor Nijver heid en Handel, dept. Schiedam, overhandigde mr. G. M. Hovingh de heer Kleiss de medaille en het ver erende getuigschrift voor 25-jarige trouwe dienst. Van het personeel ontving de jubi laris een boekenkast, van zijn afde ling een vulpen en vulpotlood. genissfcraf van drie maanden èn ten uitvoerlegging van een voorwaarde lijke straf van drie maanden, waar toe hij bij een vorig vonnis was ver oordeeld. K. had op 17 December SD pakjes gebrande koffie ontvreemd by de Coöperatie. Voor hem was het de zesde maal in zijn leven dat hij te rechtstond. De rechtbank doet in deze laatste drie zaken over veertien dagen uit spraak. De Jonqerenwerkgroep .Kerk en Vrede" en de Vredeswerkgroep Id het CJMV hebben aan alle Kerken, aangesloten bij de Oecumenische Raad van Kerken en aan de Gere formeerde Synode een brief ge stuurd. Daarin zeggen deze Jeugdorgani saties: Gedreven door geloof in Jezus Christus, richten wij ons namens vele jongeren tot u. De vele artikelen in dag- en weekbladen over gevolge» en -waarschijnlijke gevolgen van proefnemingen met A- en H-bom- men, hebben ons en vele anderen zeer verontrust. Is het u bekend, dat, wanneer men met deze proefnemingen doorgaat, dit tot mens-vemie .igende gevolgen leidt? Volgens een artikel in 1'Ex press verklaarde prof, Einstein reeds in 1950 met betrekking tot de H- bom, dat de vergiftiging der atmos feer door radio-activiteit, binnen d» sfeer van het technische mogelijke Is gekomen. De schrijver van boven genoemd artikel, de Franse natuur kundige Charles-Noël Martin zegt, dat; 1. er een vermindering van zon licht ontstaat door aanwezigheid van radio-actieve stof in de bovenste lagen der atmosfeer. Hierdoor wordt bij -verdere proefnemingen een nieuwe tjsperiode ingeluid eti zal een dikke ijskorst de aarde bedekken. 2. door het vrijgekomen salpeter zuur, vooral tijdens de ontploffing, het regenwater verzuurt en daar door by regen honderden vlerkante kilometers aan veldgewassen e,d. vernietigd worden. 3. door de radio-activiteit de voortplantings- en lichaamscellen gewijzigd worden, wanneer men door deze stof in- en/of uitwendig besmet wordt. De natuurkundige voegt er verder aan toe, dat deze gevolgen nog maar in hun minimumuitwerking geconstateerd zijn. Is het u bekend, dat elk zevende kind, dat in Hirosjima geboren wordt, misvormd is, tengevolge van de nu reeds tien jaar geleden ge- worpen A-bom? Deze gevolgen, gevoegd bi) nog talloze andere, die wij kortheidshalve i niet zuilen noemen, hebben ons met zorg vervuld. En dit nog des te meer, i daar geleerden in de Verenigde Sta ten van Amerika zich afvragen of de grens van de contróle over de uitwerking niet reeds overschreden ls. Ziende op Jezus Christus, uit Wiens reddende en behoudende liefde wij leven en die ons de op dracht geeft, Zijn Rijk te vertegen woordigen, is het onze mening, dat de Kerken bij deze ontwikkeling niet zwijgend mogen toezien en daar om vragen wij u, de leden van uw Kerk ervan te overtuigen, dat deze vernietiging van Gods Schepping niet volgens Zijn wil is en met voort durende aandrang de regeringen in Christus Naam te bewegen, radicaal een eind te maken aan de proef nemingen. KERKELIJKE BEROEPEN Gerei. Kerken. Tweetal te Pass» J. B. Peereboom, cand. te Ede, en S. Oegema, cand. te Zwolle waarvan eerst genoemde is beroepen. Beroepen te Deventer (vacature G. Leeae) C. H. Appelo te Nfjkerk; te Oostvoorne J. B. Peereboom, cand. te Ede: te Zeven huizen (Z.-H.) J. Bos ,te Asperen, Aangenomen naar Acton (Onta rio. Canada) R. Groeneboer te Weesp, Chr. Gerei Kerken, Beroepen te Slledrecht J. Keunlng te Barendrecht. Gerei. Gemeenten. Bedankt voor Nieuw-Beijerland J. B. Bel te Krabben- dtjke. Gerei. Kerken. Beroepen te Oude- horne A. Nlerop, cand. te AndUk-O. Te Amersfoort (vac. dr. F. H. von Meyenfeldt) en te Dordrecht (vac. W. B. den Brave) W. v. d. Linden te Rot- terdam-Kralingen; te Nieuwe Pekela M. D. Geleynsse te Winsum (Fr.); te Onstwedde Joh. Heule te Edam; te Amstelveen O. Jager te Vrouwenpol der; te Hijken I. Meijer, cand. te Oude en Nieuwe Wetering. Aangenomen naar Franeker (vac. W. Dlepersloot) A. Kruyswijk te Oosterzee (Fr.). Be dankt voor Ezinge A. Griffioen te Zoutkamp: voor Hengelo-O. (vac. E. H. Nagei) J. Wolven te Grootegast. Oud-Geref. gemeenten. Beroepen t» Rijssen E. du Marchle v. Vooithuysen. te Leersura. Zes niet meer gebruikte sta tions in de omgeving van Parijs zijn verkocht tegen prijzen variërend van 2000 tot 6500 gulden. Een weg van twaalf ongelukken en dertien ambachten, geplaveid met onbetaalde rekeningen heeft de 23-jarige kellner J. J, A. R. bewan deld in zijn korte leven. Vandaag werd hij, verdacht van oplichting, voor de officier van Justitie geleid, nadat de recherche van het bureau Oostervantstraat hem had aangehouden. In zijn woning vond de politie meer dan, 100 onbetaalde rekeningen. Zyn loopbaan begon heel normaal: na de lagere school werkte hjj enige tijd als buffetbediende, later als kellner. Anderhalf jaar was hij op de grote vaart als assistent-steward. Toch beviel dit leven hem niet. In 1953 richtte hij een theaterbureau op, waarbij hij zelf als liedjeszanger en conferencier optrad. Dit werk deed hij in de avonduren, omdat hij over dag kellner bleef. Het drukwerk dat hü voor zijn bureau nodig had, be stelde hij tot een bedrag van 400. De rekeningen bleven echter onbe taald. Ook met zyn amusementsbe drijf ging het niet zo goed. Wel wist hij bekende artisten te engageren die nooit geld zagen doch zijn eigen talenten als conferencier en zijn slordig beheer leverden weinig winst op. Slechts bracht één voor stelling financieel voordeel. Als R. contacten moest leggen voor zijn bureau, deed hij dat meestal per taxi. Afrekenen deed hij dan met; hfj gaf de chauffeur zijn 'kaartje met zijn foto en zei dat de afrekening per giro zou volgen. Verschillende taxi bedrijven schoten hem op die manier geld voor tot een totaal van f 1500. Als hy buiten de stad overnachtte, volgde hij dezelfde tactiek. Iri 1954 werd hij vertegenwoordiger voor een zaak in etalagemateriaal Zijn altijd lege portemonnaie vulde hij met geleend geld. In Gouda kocht hij een kostuum zonder betaling en in Ouddorp een horloge en een broche. De sieraden gaf hij meestal aan vriendinnetjes, die een grote rol in zijn leven speelden. Eenmaal zette hij een meisje zelfs haar weekloon van 27 af, omdat hij weer op zwart zaad zat. Na de vertegenuooidiging begon hü een straathandel in snoepgoed. Bij verschillende winkeliers vroeg hij daarvoor crediet, waardoor zijn schuld 600 groter werd. Verder wist hij zijn bezit uit te breiden met boe ken veelal over het artistenleven met smokings, een bromfiets, een cassette met zilverwerk, een weeg schaal er nog vele andere zaken. De Rotterdamse rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak te gen de 44-Jange schipper J. V. uit Werkendam, die zijn lading, die' hij gecontracteeerd had volgens de „vrye Rynregeling", in de 3uitenhaveri van Schiedam binnen de keersluis gelost had. De kantonrechter te Schiedam had hem hiervoor beboet. D® schip per meende echter, dat de „vrije Rijn" doorliep tot aan de binnensluis en ging in appèl bij de Rotterdamse rechtbank. Deze was van mening, dat de haven niet in open verbin ding staat met de Rijn en dus niet als open haven beschouwd kan wor den in de zin van de Acte van Mannheim. Zij veroordeelde de schipper tot 6.- boete of drie da gen hechtenis.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1