Rechtbank erkent eis tot schadevergoeding van verraden notaris KK vierde vastenavond Gunstig resultaat in '54 bij Middenstandsbank Cor v. cl. Gijp naar Sparta Geen subsidie voor Hum. Thuisfront zegt raad Ridderkerk Op straat gevonden Uientelers beraden zich over exportvergroting Vïerspelenkamp gaat verder Muziek voor dekenhuis Honderdduizend is eruit Overreden door RET-bus Uitslagen rond de Eppo-beker ONI bereidt zich voor op jubileum Onderscheiden InHaBé -nieuws Vastenbrief: achteruitgang van geloof HET VRIJE VOLK DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 d— Z0U Geslaagd chiedammers j elkaar onder zi Lijk aangespoeld W.-Fijenoord staat nog niet schaakmat W ielrencompetitie -• Biljarten Contact met CJMV t^iè i\itiXXUro- ESPERANTO WINT VELD „WIJ WILLEN onze steun niet geven aan een anti-christelijke een anti-godsdienstige instelling." Zo spraken de fractieleiders van de AR en SGP in de vergadering van de raad der gemeente Ridderkerk, toen het verlenen van subsidie voor het jaar 1955 ter sprake kwam. Het voorstel van B. en W., subsidies te verlenen in het jaar 1955 tot een bedrag van 54.000, voor wat betreft de speeltuinen gezinsverzorging, zang en muziek en de sport, was de inleiding tot breedvoerige discussies. Berkelse arts op 15 Maart voor Hoge Raad Wisselkoersen Tandartsen vol nen filmsterren na Burgerlijke Stand Visafslag Rotterdam „Het staat vast, dat notaris S. door toedoen van K. grote schade heeft geleden. Niet is geileken dat K. in zulk een dwangpositie verbeelde, dat hem het verraad niet kan worden aangerekend.*' Dres"deïtdvanedeVRnffJlrrt1f^nsrökSt^ p?lten uit het tuscen-vonnis dat de president van de Rotterdamse rechtbank mr. Ter Haar Romenii Dinsdae- SSnGhlVTen?Jmde ,Tlele, Z,aak' die de 75-jarige Rotter-damse denabeSi^nd^n den,p1®del1 aanhangig heeft gemaakt tegen ae naoestaanaen van een Joodse cliënt, de heer K uit Rotterdam die hpm Notaris S. die veertien maanden in concentratiekampen te Amersfoort en Vught heeft doorgebracht, wiens vermogen in beslag werd genomen en wiens gezin uit huis is gejaagd heeft in dit proces van eiè nabe staanden van K, een schadevergoe ding van ƒ122.000 geëist. De onge veer 150 erfgenamen vorderden op hun beurt terugbetaling van het in bewaring gegeven geld. Tijdens de zaak heeft de notaris zich bereid getoond om deze schade vergoeding te laten schieten mits de erfgenamen van hun vordering zou den afzien. De erfgenamen zijn met dit voorstel niet accoord gegaan De rechtbank heeft de notaris tot taak gesteld om te bewijzen dat K. aan de S.D. zou hebben verteld dat hij de heer S die 17.000 in be waring had gegeven, en dat hij door K.'s toedoen is verraden. De erfgenamen stelden hier tegen over, dat dit verraad pas na drie weken onder grote dwang zou zijn geschied. Na het horen van verscheidene getuigen is de rechtbank tof de con clusie gekomen, dal de heer S. in deze bewijsvoering is geslaagd. Vooral belangrijk was de verkla ring van een zekere V., een „foute" politieman, die K. na zijn arrestatie had verhoord. „Er is geen enkele reden om aan dc verklaring van V. te twijfelen ook al heeft hij tijdens de bezetting een verkeerde houding aangenomen. „Bij deze zaak had hij geen enkel belang',, aldus de rechtbank die nog maals duidelijk stelde, dat K. nota ris S. bij de vijand had verraden zonder dat hij in dwangpositie ver keerde. Hoe groot de schade is die de notaris door deze onrechtmatige daad heeft geleden zal de recht bank bepalen na het horen van nieuwe getuigen. De heer S. zal dan het bewijs moe ten leveren hoeveel de schade aan in beslag genomen meubelen en levens middelen bedraagt. Ook de kosten van een op last De uitslagen van de gisteravond ge houden wedstrijden in de vierspelen- kamp voor biljarters uit het district Schiedam zijn: C. Ruggenberg: 8 pnt. M. Kooij: 2 pnt. N v. d. Plas: 8 pnt. L. v. d. Zee: 2 pnt. Het programma voor vanavond luidt: Van DuylVan Buuren. De partij H. de JongeM, Vogel is uit gesteld wegens ziekte van de heer Vogel. van de Duitsers uitgebracht accoun tantsrapport zullen door verklaringen van getuigen duidelijk gemaakt moe ten worden. „De notaris heeft in de concentra tiekampen zeer veel leed geleden", aldus de rechtbank, die echter be paalde, dat de hierdoor ontstane schade eveneens na de getuigenver klaringen zal worden vastgesteld. Op 30 Maart zullen deze getuigen verhoren voor de rechter-commissa- ris plaatsvinden. De Katholieke Kring heeft en dat is wel duidelijk ook zijn vas tenavondfeest gehad en wel gisteren in Musis Sacrum. De zaal was boordevol feestgan gers. die met teel plezier en instem ming hebben geluisterd naar en meegedaan aan het programma dat Charles Aerts radio-ensemble heeft gebracht. Hansje Kerckhof beet het spits af met haar accordeon, waaruit ze tal van tot meezingen nopende melodieën haaide. Jan de Oer, de bekende radio-con férencier, lijmde ook hier de ver schillende onderdelen aaneen. Silvain Poons, de even bekende komiek, zagen we o.a. in een parodie op de trans- formatieschets. Voor de verhinderde Mary Scotty kwam Tmeke van Leer, die van leer trok over de mode. In dit bijzondere variéténummer toonde Tineke, niet van charme en wel van kleding ontbloot, wat men allemaal doen kan met een paar eenvoudige lapjes. Het was verbluffend. Charles Aerts zong uit zijn repertoire. Na afloop was er een gezellig bal, dat bijzonderheid verzorgd werd door de „Ballroom Melodians", de dansband van de Koninklijke Mari nierskapel. Het dagboek van de politie deze Schiedammer heejt er'al eerder wat van gezegd vertelt soms in enkele droge bewoordingen over werkelijke humoristische situaties. Vanmorgen stond er over een man geschreven, dat hy een „onbeschrij felijke hoeveelheid papiertjes" in zijn ■ik had. Deze Schiedammer wilde er meer van weten. Dit bleek: Zondagavond scharrelde, en man, de 51-jarige C. W. S. zo der vaste woonplaats verdacht rond m Schie dam. Hij had een fiets bij zich. dia te Rotterdam, gestolen bleek te zijn. Deze Schicdamse scheepstimmer man is daarom naar het Schiedamss politiebureau gebracht in afwachting van wat volgt en het gebruik aldaar wit, dat men een gast voor men hem zijn kamer wijst ontdoet van wat hij bij zich draagt. In dc resultaten en ae ftalanscijfersJ per 31 December 1954 van de Neder-i landse JVIiddenstandsbank weerspie-' geit zich de betere gang van zaken in' lal van middenstandszaken. Bij de Middenstanusoank zelf zien we m 1954 een bruto bedrijfsresultaat van 9.843.000, dat is 1672 000 meer dan in 1953. De provisiz enne interest rekening droegen vrijwel in gelijke mate bij tot deze stijging. Ook de lasten stegen aanzienlijk, maar niettemin was de nettowinst, die in 1954 1.874.000 bedroeg, ruim 1400.000 groter dan in het vorige jaar. De salarissen en sociale lasten ste gen met. ongeveer ƒ700.000 cn voor extra-voorzieningen ten behoeve van '-et pensioenfonds werd 300 000 uit getrokken. De verwachtingen voor 1955 zijn gunstig. Uit verschillende gegevens, die de I Middenstandsbank uit zijn cliënten- Feiten en cijfers De agent had gelijk: het is onbe- kring ontving, leidt de directie af, dat schrijfélijk. U had het moeten zien. De schrijver van het liedje, waarin verteld wordt, wat Jantje allemaal in zijn broekzak had zitten, kon niet vermoeden dat dat nog geen kwart was van wat deze man in zijn zakken met zich voerde. Een kleine schat ting: een kilo of twee aan papier (kranten, brochures, prijslijst cn si garettenmerken, enveloppen, kaar tjes), twaalf lappen, een stukje kabel, twee poriemonnaies, een portefeuille en verder een grote hoeveelheid ov- determineerbare voorwerpen en delen daarvan. Hier ziet u een voorbeeld, van een man, die een beroep heeft, dat niet in overeenstemming is met zijn aan leg. De scheepstimmerman had ver huizer moeten zijn, zo'n man die de kleine spullen verzorgt als de grote stukken het huis al uit zijn. Het Prinses Irene-ionds brengt Woensdag- en Vrijdagavond voor de patiënten van de twee ziekenhuizen in Schiedam, het gemeentelijk zie kenhuis en de Dr. Noletst'.chtmg, een gevarieerd programma van lichte muziek. Aan deze avonden werken „p uitnodiging van het fonds enkele .schiedamse muzikale jongelui mee, die geheei belangeloos met een liedje en een melodietje willen proberen de z.eken wat plezierige uurtjes te be zorgen. Het wordt dus meer een mu-zie- kenhuis. behoefte aan werkkapi taal hebben als gevolg van de groei van de ondernemingen. In de grote groep van de zeer kleine bedrijven blijft de financiële po- I sitie volgens het jaar- verslag van de bank echter moeilijk, mede omdat de bedrijfsuitkomsten als regel geen kapitaalsvorming mogelijk maken. Voor de wat grotere bedrijven gaat de tendens echter in de richting van een zeker evenwicht. Het regelmatig aakomen van de aflossingsverplichtin gen. is daarvoor een aanwijzing. Bij een aantal miüdenstandsbedrijven is er een duidelijke verbetering van de liquiditeit. Als een algemeen ver schijnsel mag dit echter niet worden gezien. Al met al heeft de directie van de Middenstandsbank echter de indruk, dat de gunstige conjunctuur voor vele gezonde levenskrachtige midden standsbedrijven tot een vermindering i op opheffingen van de liquiditcits- Cor van der Glip beeft zijn be sluit genomenhij zal voor Sparta gaan spelen. Gisteravond heeft bij het contract root de Rotterdamse eerste-klasscr getekend. Als Em ma medewerking wil verlenen kan v. d. Gijp per 1 Juni voor Sparta uitkomen. Het ligt in de bedoeling dat v. d. Gijp in Dordrecht blijft wonen. spanningen heeft bijgedragen. de bedrijfsuitkomsten over 1954 be vredigend of gunstig zijn geweest, zo dat de kostenstenging konden worden opgevangen. De credietvraag bleef in het afge lopen jaar groot, m.iar de öii^ Eind 3954 werd voor no miUloen de bank is van menin„, dat thans aan oredjeten verstrekt tegen per meer crediet. woidt gevraagd omdat emd 3ggg mpjjpeu. aeposito's de ondernemingen etn vooral grotere 0p iange termijn stegen met met min der dan 35 millioen tot 49 millioen. Het grootste deel van de stijging werd In de Staatsloterij is de f 100.000 gevallen op no. 8995. De loten wer den verkocht: Serie A bij de heer S. Breen Kroo- nenberg, Amsterdam; serie B bij de heer C. C. van Es, Hilversum: serie C bij mevrouw A. BrouwersRegout, Roeïmond; serie D bij mevrouw A van der Steenhovende Kat, Leiden. Lot no. 8995 blykt in de serie A geheel onverdeeld het eigendom te zijn van een ingezetene van Amster dam die niet genoemd wenst te wor den- en zich over zijn plannen met de zojuist verworven 85.000 nog niet heeft willen uitlaten. Op 21 Januari werd vermist de 44-jarige H. Bakker, wonende aan de Ringdijk te Zwijndrecht. Het ver moeden bestond, dat hij door ver drinking om het leven zou zijn geko men. Dit bleek inderdaad het geval te zyn, want Maandagmorgen om streeks 12 uur is het lijk bij de loswaï aan hst Maasplein te Zwijndrecht gevonden. 200 21 41 9.52 150 20 52 7.50 13 27 4 0.481 20 28 6 0.714 193 21 48 9.19 93 20 13 4.65 30 27 4 1.111 7 28 2 0.250 200 24 24 8.33 129 24 14 5.37 30 23 7 1304 20 51 2 0.392 138 24 26 5.75 150 24 24 6 25 23 23 a 1.000 19 51 2 0.372 In de competitie van de Rotter damse Schaakbond, afdeling 2, slaat Wilton-Pijenoord nog steeds een uit stekend figuur, ofschoon de grote concurrent Shell slechts met één punt achter staat, hetgeen uit onder staande stand blijkt: Wilton-Fijenoord 5 8 3311: Shell 5 7 30 HVO 2 6 6 31% Tedlro 4 4 17 Maassluis 2 5 4 20 SCS 4 3 181» ESS 3 5 2 18!» In Schiedam werd de eerste rit van de winterse voorjaarscompetitie van de plaatselijke rennersclub ver reden. De gure koude was oorzaak, dat weinigen aan de finish kwamen. Winnaar bij de amateurs werd C. de Kievith vóór H. Veldhoven, terwijl W. van Dalen bij de nieuwelingen J. Wiegel en A. Verhoecks achter zich liet. De heer Charles Trevisick in Ilfracoinbe (Eng.). die een eigen die rentuintje bezit, is gisteren toegeta keld door zijn lievelingsleeuw. Butch, maar hij is niet kwaad op het dier. De 57-jarige mevrouw J. P.V. kwam gisteravond volkomen onver wacht voor de bestuurder van de juist naderende RET-bus bij het oversteken achter een taxi vandaan in de Van Swindenstraat. Het ge beurde om kwart over. zeven. De buschauffeur kon met tijdig meer stoppen, waardoor mevrouw P. op de grond viel en bewusteloos bleef lriien. Aanvankelijk wist men niet met wie men te doen had. maar de aangeredene korf-via --"een onticien aan haar gehoorapparaat geïdentifi ceerd worden. Met twee hoofdwon den en een hersenschudding is de dame door de GG en GD naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Deze week speelden in afdeling A L en E, 't Oosten, Bellevue. Volksge bouw. Uitslag: L en E't Oosten 4 par tijen; L en gewonnen 3, 6 punten, 't Oosten 1, 2 punten; Bellevue Volksgebouw 4 partijen; Bellf—ue ge wonnen 0, 0 punten, Volkogebouw gewonnen 4, 8 punten. In afdeling B speelden: 't Oosten, L en E 4 partijen; 't- Oosten gewon- echter verkregen uit andere bronnen 1 nen 4, 8 punten, I» en E gewonnen 0, De federatie van Christelijke Jon gemannen-Verenigingen en Christe lijke Meisjes verenigingen in Schie dam houden Donderdag in de grote zaai van Irene een grote contact- avond, die om kwart voor acht pre cies begmt. Men draait er de op het filmfestival te Edinburg bekroonde f.im „Tinker" en de bevrijdmgsfilm 1945. j Toen het sneeuwde in Schiedam kwam de Schiedam se schilder Theo Wiegman, die al tijd een schetsboekje in zijn zak heeft, langs de Lange Haven. Hii rverd getroffen door het vreemde licht van de winteravond. Dit schetsje maakte hv., waarbij het zijn bedoe ling was de stemming af te beelden: een stukje oud-Schiedam in een nieuw wit pakje onder de egaal-grijze lucht die nog mcér belooft. dan het bedrijfsleven. SP AARBEWEGING 1950-1954: Uit een publicatie van het CBS blijkt dat in de jaren 1950-1954 het spaartegoed bij de Rijkspostspaarbank, algemene spaarbanken en boerenleenbanken met bijna 1 milliard is toegenomen. In de Jaren 1950 en 1951 werd nog meer geld opgenomen dan gestort op de spaarmstellingen (resp. 129 en 163 millioen gulden), na 1952 werden er mlegoverschotten geboekt, van resp. ƒ171, ƒ295 en ƒ392 mil lioen. Het spaartegoed steeg van 4059 millioen in 1950 tot 5031 mil lioen in 1954. Het saldo-tegoed bij de boeren leenbanken is het grootst (nl. ƒ2003 millioen), terwijl ook het gemiddel de tegoed per rekening het hoogst is (ƒ1430 per hoofd). Opvallend is ook dat de algemene spaarbanken in de afgelopen vijf jaar gezamenlijk een sterkere positie zyn gaan innemen dan de Rijks postspaarbank. In 1950 was het sal- clolegoed bh de RPS nog 1365 mil lioen tegen 115 millioen van de al gemene spaarbanken. Eind 1954 was de verhouding an dersom met resp. ƒ1470 millioen te goed bij de R^S en 1557 millioen bjj da algemene spaarbanken. Wel bleef de RPS het grootst wat het aantal rekeningen betreft: het aantal steeg by de RPS van ruim 3.8 millioen tot ruim 4.4 millioen en bij de algemene spaarbanken van ruim 2.2 millioen tot ruim 2.7 mil lioen. GOUDEN REDERSVERENIGING: Deze maand viert de Nederlandse Redersvereniging het gouden jubi leum. Meer dan honderd geregelde Nederlandse lijndiensten brengen de Nederlandse schepen in vele honder den havens. Ruim veertig van deze Ujndiensen doen zelfs nooit een Nederlandse haven aan. 0 punten; Volksgebouw—'Waal 4 par tijen; Volksgebouw gewonnen 4, 8 punten; Waal gewonnen 0, 0 punten. Stand na zeven weken afdeling A: 1 Confiance 39 punten: 2 Volksge bouw 36 punten; 3 L en E 30 punten; 4 't Oosten 28 punten; 5 OBK 25 pun ten; 6 Bellevue 24 punten. Afdeling B: 1 L en E 40 punten; 2 't Oosten 39 punten; 3 Volksgebouw 38 punten; 4 Confiance 31 punten; 5 Waal 24 punten; 6 OBK 24 punten. Programma voor a.s. week. Afdeling A: 't Oosten, L en E, Volksgebouw, 3elclvue. Confiance en OBK zijn vrij. Afdeling B: Waal. Volksgebouw. L en E. 't Oosten. Confiance en OBK zijn Vl'lj. Iemand, hoewel Engels kennende, werd gehandicapt bij het ontcijferen van een gebruiksaanwijzing van een apparaat, dat hij bezat. Deze aanwij zing bleek in 't Spaans gesteld te zijn. Nummer twee bad in Frankrijk in een gehucht tijdens.de oorlog bij zijn vlucht voor de Duitsers een goed tehuis gevonden. Nu wilde hij weten of zijn weldoe ners nog leefden. Beide gevallen werden met succes beloond, dank zij de internationale wereldtaal. Hieruit blijkt dat Esperantisten overal hun contacten hebben, want cm resultaat te bereiken werd naar Tsjechoslowakije, Italië, Spanje en Frankrijk geschreven. ESPERANTO-AGENDA Merkredon, la 23an de februaro: Komuna legado de „Sennaciulo" ce gek. Van Gink, Ploegstraat 19. Kunportu la lastan organon. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 en 26 uur; Donkerblauw shirt, ring met sleutels, plastic étui inh. vulpen en vulpotlood. Te bevragen bij de vinders: Bus met spinazie, Pluijm, Rotterdamse- dijk 197; bedrag aan geld, P. Strui- dmg, Prof, Aalberselaan 53; oorbel met steen, Serodino, K. Singelstraat 13; kinderarmbandje, Nauman. Voornesestraat 6; armbandje, F. Hemmes, Fr. Haverschmidtlaan 41; armbandje, R. den Boer, Van Ostade- Maandagmiddag1 kwamen in ccn der zalen van het Groothandels- gebouw te Rotterdam uit vele delen van het land uientelers bijeen in een vergadering, die was belegd door de Stichting Nederlandsche Uien Federatie. De Nederlandse ui wordt langzamerhand, maar vooral in het laatste seizoen, door buitenlandse concurrentie van de Engelse en Duitse markt verdreven, althans er bestaan minder exportkansen. Voor de gehele Nederlandse uien- teelt is dit een zaak van het grootste belang, waarover men zich al geruime tijd het hoofd breekt. De oorzaak ligt in hoofdzaak in de mindere houd baarheid en mindere resistentie vari onze uien. In de kringen van zaad teelt en zaadhandel, kweker en uien- handel zint men nu op maatregelen om een betere ui te gaan telen, die met de Hongaarse, Poolse, Spaanse enz. kan concurreren en die voorai oermate „vast" zai zijn, dat ook langdurig vervoêr en export naar b.v. West-Indië enz. mogelijk zal zijn De vergadering werd gepresideerd door de heer J. A van Nleuwenhui- zen, uit Ooitgensnlaat, voorzitter van de Uienfederatie Ongeveer driegen derd zaadtelers en uienkwekers, oom mlssionnairs en deskundigen op teelt- gebied woonden de vergadering bij, waarin de voorzitter als sprekers in leidde de heren P. H. W Klamer, directeur van het Uitvoer Contröle- Bureau (UCB), dr. ir. C. W. C, van Beekom, rijkslandbouwconsulent en deskundige van de Uienfederatie en voorts dr. Banga, directeur van het Instituut voor veredeling van Tuin- bouwgewassen. Aan een discussie, die op de in leidingen volgde werd door zeer velen deelgenomen en hierbij kwamen nog heel wat facetten van teelt, verzor ging van het product ter sprake Ir. Van Beekom raadde d.e zaadtelers en plecteurs aan om bij het zoeken naar nieuw ras uit te gaan van bestaande Hollandse rassen. laan 21b; fox-terrier, mevr. De Haan, Jan Steenstraat 27; rode autostep, L. van Tilburg, G. Reindersstraat 40a; kindertasje, S. Gras, Julianalaan 48; rode portemonnaie met inhoud, A. v. d. Klaren, Rubensplein 21; étui met kam, W. Odyk, Ploegstraat 11; ring met sleutels, E. v. d. Leeden, Da Costastraat 8b; huissleutel, v. Dam, Broersvest 44b; sleutel (loper), K. de Kort, Mariastraat 61b; Lipssleutel, J. Keizer, B.K.!aan 265; koperen huissleutel, J. Koeken, Bosboomlaan 6a; fietssleuteltje, Den Boer, Gr. Florisstraat 5; paar wantjes, E. Es- huis, Julianalaan 82b; bruine heren handschoen, J. Busser, Viliastraat 79; grijs kinderwantje, C. Daalmeijer, Broersveld 176/1; grijs wollen heren handschoen, Van Rijsbergen, Pr. Fr. Hendrikstraat 18; paar nylons en •een ceintuur. Wasman, Goeresestr. 15; groene kindershawl, F. van Win gerden, Brugmanstraat 39a; zwart glacé herenhandschoen m. kap, Van Duyn, Oostsingel 97; groene capu chon, W. Zijlmans, Hoogstraat 44; kinderwantje, S. Klaasen, Broersvest 52b; gele kindershawl, J, Keijzer, v. 's-Gravensandestraat 43b; broekriem, P. Seijkens, -Van Ostadelaan 29b; grijs wollen want, Hoogendam, L. Kerkstraat 44; paar grijze wollen wanten, Bokhorst, Groenlaan 36; paar gele handschoenen, Nauman, Vooniesestraat 6; rood-bruine want, v. da Hoeven, Prof. Keesomstr. 10a; kinderwantje, J. Ouborg, Stations straat 11. L™ behandeling van de zaak van de arts O uit Berkel. in cassatie voor de Hoge Raad is vastgesteld op 15 Maart. Dr. A. Meilink, Het Europese Socialisme van de Negen tiende Eeuw, Friadrch En gels. Ui tg. Van Loghum Sla terus, Arnhem 1954. In de keurig verzorgde reeks „Gastmaal der Eeuwen" is een be knopte goedgeschreven levensbe schrijving van de grote vriend en medewerker van Karl Marx, Fne- drich Engels, verschenen. Dr. Mei link laat zelf de vraag onbeantwoord die hij in zijn Inleiding stelt: „Be hoort deze grootmeester van het we tenschappelijk socialisme der Duitse School inderdaad nog tot de domi nerende krachten van het heden, of dient hij in de door hem vertegen woordigde geestesrichting ais een soort historisch curiosum van een voorbije fase te worden beschouwd, zoals de toonaangevende socialis tische party hier te lande zeker ge neigd is te doen?" Zijn studie geeft het visionaire en het aan zijn tijd gebondene van de inz.chten van Engels elk hun deel. Bovendien laat hij licht vallen op enige kanten tn Engels' werk en persoon, die weinig bekend zijn. Hij signaleert de typisch Duits-natio- nalishsche opvattingen, waarvan Engels bij meer dan één gelegenheid laat blijken, hij memoreert de faam, die Engels zich als militair deskun dige verwierf. Engels komt als een markante persoonlijkheid uit de verf Als een eenling, een man, die bij voorkeur een eigen weg ging, meer theoreticus dan politicus Een grote brand in. een neder- setting bij Hongkong heeft vandaag een groot aantal winkels en huizen vernield, waardoor ongeveer 40GC Chinezen dakloos ziin geworden. van B. en "W. een verzoek aan de Kroon te doen m zake de verhoging van het maximum aantal vergun ningen ingevolge de Drankwet. Engels pond 10,59%10.60% Amerik. dollar 3.80%3.81% Franse franc 1,08601,0880 Belgische lranc 7,60%7,61% Zwitserse franc 88,4786,57 Zweedse kroon 72,9573,05 Duitse mark 90.0090.10 Deense kroon54.6454.74 Noorse kroon 52.9053.00 Zwitserland (vrij) 88.79—88.89 Canada 3.87%—3.88 r HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie Passage 20 Tel 68798 De woordvoerders van de verschil lende fracties waren het over het al gemeen eens, dat bij de verenigingen de zelfwerkzaamheid der leden op de voorgrond dient te staan. De heer v d. Berg (arb.) zei hier over o.a, dat. te veel subsidie ver lammend zou kunnen werken. V/el is het de taak der overheid moge lijkheden tot sportbeoefening aan de jeugd te bieden. De aanleg van sportvelden door de gemeente zou een voldoende stimulans zijn hen tot zelfwerkzaamheid te brengen. In dien een gezonde vereniging de be schikking heeft over oefengeiegen- heden, moet en zal zij ook verder op eigen kracht kunnen bestaan. Voor het verlenen van een subsidie aan het Humanistisch Thuisfront, waarvoor door Burgemeester er j Wethouders een bedrag van 10 per jaar was voorgesteld, waren de me- 1 mngen zeer uiteenlopend. De heer v. d. Graag (s.g.p.) zei hierover, dat zijn fractie dit voorstel 1 niet kon aanvaarden. Hij schetste het Humanistisch Thuisfront als een i anti-christelijke en anti-godsdien- stige instelling, waarbij niet God. doch I de mens op de voorgrond staat. Zelfs al zou de subsidie f 1 hebben bedra gen, dan nog zou hij om principiële redenen tegen dit voorstel hebben gestemd. In dezelfde zin liet de heer Boer (ar.) zich uit. De heer v. (1. Berg (arb.) wees er op, dat men hierdoor een verkeerde weg gaat bewandelen. In een zo sterk verdeeld land ais Nederland hebben we steeds rekening te houden met de mening van andersdenken-. Jen. Als Nederlanders hebben wy ge lijke rechten en plichten. Moeten wy deze mensen, die zich niet thuis voelen in protestants- christelijke of katholieke militaire tehuizen aan hun lot overlaten. On ze taak is toch ook om deze jongens de band met de eigen huiselijke sfeer niet te doen veriiezen. Ook zij hebben recht hun deel te krijgen van de gelden die door mensen uit onze maatschappij met verschillende levensovertuigingen wor.den bijeen gebracht. Laat men ook niet vergeten, aldus de heer v. d. Berg, dat deze mensen, indien zij daartoe geroepen mochten worden, ook hun plichten zullen ver vullen jegens het vaderland. Het standpunt van de AR en SGP noem de hij in dezen onverdraagzaam. Na deze discussie werd het voor stel van B. en W. voor wat betreft dit punt verworpen. Opmerkelijk was nog dat de wethouders van de AR en CHU tegen hun eigen voor stel stemden. Na hoofdelijke stemming ging men verder nog accoord met het voorstel 83 jr. vrouw van B v d Meer. TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, open van 2 tot 5 uur. Schilderijen en gouaches van Jaap Nannmga. APOTHEEK Apotheek Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. BIOSCOPEN Passage. Zie onder Rotterdamse bioscopen. Monopole, 2, 7 en 9 uur: Gevaar lijke liefde, 18 Jr. DINSDAG Irene, 7.30 uur: BB. Blauwhmsscnool, 8 uur: Vara-TV- club. Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Korf balvereniging Succes. Chr. Soc. Belangen. 7.30 uur CMV „Martha". Tivoli, 8 uur: SV en HV Schiedam. Café Plemzicht. 3 uur: Biljarten. Vierspelenkamp. WOENSDAG Musis Sacrum, 7 30 uur: Gymnas tiekvereniging Juliana. Chr. Soc. Bel., 7.30 u.: CMV „Ma-, th a Chr. Soc. Belangen. 8 uur: Las- club Schiedam. Plemzicht, 8 uur: Vierspelenkamp biljarten. Irene, 8 uur: Wijkavond Ned. Herv. Gem. (Wijk 4). Volksgebouw, 8 uur: Vrouwengroep PvdA voor lezing door dr. P. W. Ver- mey. Hun mandolines hadden ze dit keer thuisgelaten, de leden v..n „Ontspanning Na Inspanning", die Maandag voor een contactavond tn de zaal .Irene" bijeenkwamen, waar ze hebben kunnen genieten van zang, dans, muziek en toneel. Bovendien huldigde de voorzitter G. Hakkert, mevrouw B. van Haasteren. Mevrouw Van Haasteren heeft ge durende de 25 jaar, dat ze lid is van de vereniging, haar uiterste best ge daan voor ONI. Dit feit herdacht men dan ook enigszins plechtig. Daarna voerde de toneelgroep DOV enkele sketches op, zongen mevr. R. Hakkert en de heer G. van Hulst en danste de balletgroep vin ONI. o.l.v. mevr, Steynen. Voor de muziek zorgde de Hakkert Bruid. Met hun allen hebben ze de mando linespelers een leuke avond gegeven. Op 15 April bestaat het mando- linegezelschap 40 jaar, een gebeur tenis, die men niet onopgemerkt voorbij zal laten gaan, want hi die week geeft het bestuur van ONI voor haar leden en donateurs een con cert- en een toneelavond. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassou aan M. v. d. Struis, wonende te Vlaardin- gen, onderbaas afdeling sjouwers bij de Dok- en Werfmaatsehapph Wil- ton-Fljenoord N.V. te Schiedam. Fimsterren verzekeren hun mooie benen. Studenten in de tandheelkunde kunnen nu een van hun handen verzekeren. Tandartsstudenten hebben altijd hat risico gelopen, dat zij tijdens de studie door infectie of bescha diging het lichaamsdeel dat voor hen van zeer bijzondere waarde was, omdat het later een onmis baar middel om inkomsten te ver werven moest worden, zouden kwijtraken. Het Utrechtse studenten-assu rantiebureau kan nu voor hen een polis afsluiten tegen invaliditeit van de vingers van de rechter- of (voor linkshandigenj de linker hand. V. Morgenavond (Woensdag) is de eerste vergadering voor standhou ders/deelnemers aan de industrie- en handelsbeurs '55 te Schiedam. De bijeenkomst begint om 8 uur en is id Hotel De Kroon. GEBOREN: Willem zn van W Schrooten en C Bouw; Wilma dr van H Jansen en A v d Knaap; Maria Th C F dr van H M A 3 Frericks en A J M Rubers; Johanna A H drvan F Koudenburg en F Sprong; Joost zn van W Kiihne en G Sanders; Ro bert zn van A G J Knol en J J Wit- berg; Adrianus W zn van L M van Ettmger en M H Carati; Wilhelmina dr van E van Geel en C v Trlcht; Rudolph A zn van H de Wilde en M J B Schaap; Be-aard G zn van J v d Kooij en M Reherman, Overleden: H de Vries 84 jr, wed van D Scheffers; M v Wolfswinken Heden werden aan de visafslag al hier van IJmuiden, Scheveningen. Stellendam en elders 450 kisten verse zeevis aangevoerd. De prü'zen waren: tong, groot 2.70 2.75; middel 2.802.90, klein 2.30 2,40; tarbot, klein 1.00—1.15; griet 1.10 1.20; schol, groot 2022; middel 24 —29; klein 22—27 ;t zeebot 11—14; schelvis, groot 35—37; middel 35 41; kabeljauw, groot 32—39; middel 3537; makreel 3542; kuit 4050. In de rooms-katholieke kerken In ons land is Zondag voorlezing gegeven van de jaariykse vasten brief van de Nederlandse bisschop pen. Daarin wordt gezegd, dat het de apostolische roeping van Iedere gelovige is „door een deugdzaam le ven voor anderen een voorbeeld te zyn". i Wie zou niet ernstig bezorgd zyn over de verslapping van gods- dienstig leven, die zich in ons va- derland, ook by de katholieken af tekent," aldus de brief. „Op allerlei manieren openbaart zich een geest van ongodsdienstig heid, een achteruitgang van geloof en geloofsbeleving. Het sterkst komt die geest tot uiting in het feit. dat zovele katholieken hun kerkelijke plichten niet meer waarnemen, of daarin ten zeerste zijn verslapt." De bisschoppen sporen de katho lieken aan „om door een persoonlyk en bewust leven naar het geloof een dam op te werpen tegen de steeds I voortwoekerende ongodsdienstigheid I en verslapping." Aan het siot van de brief wordt gebed gevraagd voor de Paus, de bisschoppen en koningin Juliana. Op de byeenkomst van het dage lijks bestuur van de Lutherse we reldbond in Wenen hebben verte genwoordigers uit negen landen Polen, Tsjechoslowakye, Silezié, Hongarije, Roemenië, Servië, Kro atië, Bosnië en Italië Vrijdag verklaard, dat de Lutherse kerken in hun landen tot dusverre in staat zyn geweest normaal hun werkzaamhe den te verrichten en dat zy op het ogenblik een grotere mate van ge lijkheid met de Rooms-Katholieke Kerk hebben dan ooit te voren. Zy zeiden, dat er in hun landen een steeds toenemende behoefte was aan een religieuze opvoeding van kinderen en dat de kerkdien sten door steeds meer pessonen wor den bygewoond. Reuter verneemt, dat de Lutherse Wereldbond een oproep zal richten tot alle christelijke kerken om een ionds op te richten voor de vesti ging van een oecumenisch instituut m India, ter gelegenheid van het lelt, dat 250 jaar geleden de Lu therse missie in India werd geves tigd. »De Zuster kring", onderafdeling der NCGOV houdt Woensdag een verkoopmiddag, 's middags van 2 tot 5 uur van de door haar gemaakte goederen In gebouw Lange Haven 33.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1