Twee rode jaarverslagen Vara ver over vier duizend leden in Schiedam Westlanders handhaven stijl en traditie Klaphord en klepel nog niet uit de tijd Geen faciliteiten voor belasting op split-ups Laatste? Sleepboot bij De Haas te water gelaten s Uit het dagboek van de politie Koninklijke onderscheiding Hoge eis wegens geknoei met benzinebonnen Duitse zeeman in Rotterdam gearresteerd Rotterdammers naar Frankfort Unilever heeft meer ruimte Marktberichten V ierspelenkamp Hel Vrije Volk Schweitzer en de orthodoxen ZAC zorgde weer voor ontspanning Technische films en culturele Burgerlijke Stand Rotterdamse kappers winnen vele prijzen Vaste brug in Bergschenhoek De grootste krant van Nederland GEESTELIJK LEVEN Veemarkt Rotterdam Visafslag Rotterdam HET VRIJE VOLK WOENSDAG 9 MAART 1955 PAGINA 5 Het is de tijd van de jaarverslagen, we hebben het al geschre ven. Vandaag zijn dan die van de Vara en de AJC aan de beurt. De Vara heeft het in het afgelopen jaar, na een kleine (zomer-) periode van stilstand, meer dan uitstekend gedaan. De AJC, afdeling Schiedam, is niet ontevreden over het werk in het afgelopen jaar. (Van één onzer verslaggevers) In het welvarende Westlandse dorp Wateringen houden ze van stijl en traditie. Hun goede smaalt bewezen ze destijds al met de bouw en Inrichting van hun nieuwe raadhuis en thans heb ben ze ook hun gehechtheid aan tradities ondubbelzinnig ge toond. Het is het gemeentebestuur vijf en twintig galden waard om het eeuwenoude beroep van dorpsomroeper in Wateringen te bewaren. Op "6ste verjaardag van het bedrijf is Dinsdagmiddag van de Scheepsbouwwerf sn Machinefabriek H. de Haas te Maassluis als bouwopdracht no, «3 te water gelaten de motorsleepboot „MABI 3", die in opdracht van de N.V. Mij. Binnenvaart te Rotterdam wordt gebouwd. De tewaterlating vond niet vanaf een helling plaats, maar met behulp van de bok „Meeuw" van W. A. van den Taks Bergings bedrijf te Rotterdam, die het casco in het water van de Noordgeer plaatste. Feiten cijfers Nuttige functie Opvolger is er Vast tarief Niet ieders iverk /$Êéy lik Cf In perceel Keizerstraat 9 ontstond gistermorgen een kleine schoor steenbrand. De brandweer moest er aan te pas komen om de schoor steen te reinigen. Er was geen scha de. De gladheid van de weg veroor zaakte Dinsdag twee verkeersonge vallen, waarbij alleen materiële scha de werd geboekt. Twee auto's kwamen op de Burg Fruissingel m botsing. Op het kruispunt Sehiedamsedijk- Julianasmgel slipte de 26-jarige mo torrijder W. v. d. H. uit Botterdam bij het uitwijken voor een auto. Hij kwam met de schrik vrij. WIENS HOND? Bü de heer Filius in de Alberdingk Thjjmstraat 62 verblijft op het ogen blik een zogenaamde Franse bulldog, een kleine zwart gestroomde reu met witte borst an ongeveer zeven jaar, die niet van hem is. De eigenaar kan hem daar op komen halen. BRANDJE In de Paulus Potterstraat ten huize Van mevrouw I. P. B.-V. was gisteren een schoorsteenbrandje, dat onder leiding van de heer Keuzenkamp met de ramoneur is behandeld. VANDALEN 2 De jeugdige vandalen, over wie wij gisteren schreven, zijn bekend. Zeven jongens en een meisje, die op de Pa rallelweg danig hebben huisgehouden in een in aanbouw zijnd pand, zijn door de politie onder handen geno men. Hun ouders worden voor de schade aansprakelijk gesteld. AANRIJDING De vijf-jarigs Frederikus E. hi) woont In de Hoogstraat is gister middag wegens onvoorzichtig ovtr- steken in de buurt van zijn huis aangereden. H« is door de GG en GD naar de Dr. Noletstichting ge bracht, waar men heeft gekeken naar zijn bezeerde tong. AANRIJDING 2 Gisteravond op de Polderweg in Kethel en om zes uur heeft de brom fietser A. V. een aanrijding veroor zaakt met een auto. Hij verkeerde „onder de invloed". Het jaar 1954 Is voor de afdeling Schiedam van de Vara begonnen met een ledental van 3966; op de 31ste December bedroeg het 4252. Deze winst, 288 leden of 7,2 percent is, gezien de resultaten van het jaar 1953, uitstekend; toen bedroeg deze 124 leden of 3,2 percent. In samenwerking met de bezorgers van de AP is deze aanwas bereikt en hier past dus wel een klein com pliment, Het werkterrein van de pro pagandisten van de Vara, die maar voortgaan met de Radiowet in h'et vooruitzicht, is nog rijk genoeg: tij dens de verkiezingen in '53 stemden immers 15,295 Schiedammers socia listisch. De afdeling Is levend geweest; twee feestavonden konden de leden wor den aangeboden en verder een avond dansen, „al was het niet met de bruid". Verder zamelde men speel goed in voor de desbetreffende Vara- actle. Het jaarverslag van de AJC, in eigen drukkerij vervaardigd, getuigt van hel vele werk dat de jougeren- organisatie in Schiedam verricht. Over het zomerwerk is de secreta ris niet zo tevreden; verscheidene weekeinden gingen wegens gebrek aan deelname niet door. De Voortrekkerskern en een jonge- kern zijn levende afdelingen van de Schiedamse AJC, de bijeenkomsten worden goed bezocht. Vijf en tach tig leden heeft de afdeling momen teel, hetzelfde aantal waarmede het laar Inzette. Het voordelig saldo is ets groter geworden, dat kwam In het jaar 1954 van 375 op ruim vijf honderd gulden. Met het geluid van snorrende mo toren in de oren verliet men Dins dagavond de zaal „Irene", nog onder de indruk van de verfilmde TT-races te Assen van 1954. In samenwerking met „Shell Ne derland N.V." gaf „Winkelman's Automobielbedrijf" een filmprogram ma, waarvan het eerste deel zuiver technisch en het laatste meer cul tureel van aard was. Bijzonder instructief was „Op zoek naar aardolie", een rolprent vervaar digd door de bekende cinast Bert Haanstra, AL prachtige achtergrond dient hierin de Sumatraanse natuur. „Project 074" gaf een uitvoerige ver handeling over het slijtage-onderzoek door middel van radlo-actlvlteit. Een schitterende kleurenfilm over Curasao gaf de aanwezigen een uit stekende voorlichting omtrent het leven van de inwoners en schilderde de bioei van het eiland dank zij de nijverheid van de olie-raffinaderijen. Tot slot vertoonde men een op windende film over motorwedstrijden, d<e TT-races van 1954 te Assen, met veel geronk en veel stof. Bij koninklijk besluit van 23 Fe bruari 1955 werd de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de heer E. J. A. Garretsen, die zijn 40- iarig jubileum heeft gevierd als em ployé bij de Unilever-Grondstoffen- Maatschappij. De onderscheiding werd door de Burgemeester gisteren ten stadhuize aan betrokkene, die vergezeld wa3 van zijn echtgenote, in tegenwoordig heid van een afgevaardigde van ge noemd bedrijf, uitgereikt. BIOSCOPEN: Magnificent Obsession. Monopole-theater, 2 7 en 9 uur; Mara Maru. TENTOONSTELLINGEN Het Stedelijk Museum is van 2-5 uur dagelyks geopend. APOTHEEK Apotheek Rembrandt, Rembrandt- laan 5b, tel. 66855. BAZAR Stichting Het Zonnehuis, geopend van 10-920 uur, WOENSDAG Geb. Toonkunst, 20 uur: Alg. Fo tokring Schiedam, contactavond. Geb. Irene, 19.45 uur; Ned. Chr. Beambtenbond. jaarvergadering en toneeluitvoering. Musis Sacrum, 20 uur: Ver. Ont wikkeling en Ontspanning Wilton- Fjjenoord: De Kleine Comedie met .Lastige mannen". Café Pleinzicht, 8 uur, Vierspelen- kamp. DONDERDAG Musis Sacrum, 20 uur: Ver. Ont wikkeling en Ontspanning Wilton- Fijenoord. Passage-theater, 20 uur: Harmonie gezelschap OBK, jubileumconcert. Arcada, 20 uur: Katta. Sociaal Cen trum: Henri de Greeve met toneel spel „Commissie van Objectief onder zoek". Volksgebouw, 20 uur: Instituut voor Arbeidersontwikkeling, causerie door de heer A. A. Sterman over „Natuur- vrien-denwerk en persoonlijkheids vorming", Irene, 19.30 uur: Toneelgroep Het Zuiden. Strenge straffen heeft de officier van Justitie bij de Rotterdamse recht bank Dinsdagmiddag geëist tegen vijf Schiedammers en één Rotterdammer die betrokken zijn geweest bij een vrij uitgebreide knoeierij met benzine bonnen. Twee employé's van 'n ben zinestation te Schiedam manipuleer den op minder gewaardeerde wijze met bonnen en met het telapparaat op de pomp en vier schauffeurs be drogen hun patroons door verkeerde opgaven te doen. De officier van Justitie eiste tegen de 49-jarige pompbediende G. H. uit Rotterdam zes maanden, tegen de 32- jarige pompbediende A. v. d. G. uit Schiedam vier maanden, tegen de 21-jarige chauffeur J. C. L. drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een boete van 50.- of twintig dagen, tegen de 29-jarige chauffeur C. M. II. twee maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd en tegen de 27-jarige chauffeurs J. H. v. d. L. en H. B. twee maanden voorwaardelijk; met drie jaar proef tijd en een boete van 40.- of 20 dagen. De chauffeurs waren allen uit Schiedam afkomstig. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Geboren: Johannes B, z v C den Haan en C A Ringelberg; Leendert, i v O J van Waart en H K Noordzij;] Frederika M, d v W P Heggelman en B H M Hoenderkamp: Antonius B, z v H L Lips en J Th v d Krogt. Overleden: E Scheffer, 89 j, wed v 8 J A Boekhout; M A Boogerd, 72 jaar: P Broeren, 44 jaar. NAAR WIJ VERNEMEN heeft de Rotterdamse Rivierpolitie dezer dagen de 26-jarige Duitse zeeman W. B. uit Hamburg ge arresteerd. De zeeman wordt ervan verdacht in Duitsland on geveer 40.000 mark (ruim 36.000) te hebben verduisterd. Hij is in het Huis van Bewaring te Rotter dam opgesloten. De Duitser stond in de internatio nale politiebladen gesignaleerd. De Rivierpolitie vond zijn naam op een bemanningslfjst van een schip, dat de Rotterdamse haven bezocht. De zee man werd van boord gehaald en aan de justitie overgeleverd. Het wachten is nu op een wel aangekondigd, maar nog niet ontvangen verzoek om uit levering door de Duitse autoriteiten. Ter bevordering van de verkeers- betrekkingen van Rotterdam met het Rhein-Main-gebied heeft de stich ting „Havenbelangen" een bezoek voorbereid van een Rotterdamse de legatie aan Frankfort a. M op 29 en 30 Maart aanstaande. De delegatie onder leiding van burgemeester mr. G, E. v. Walsum omvat, naast vertegenwoordigers der gemeente, de besturen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de stichting „Havenbe langen," een aantal belangrijke figu ren uit het bedrijfsleven. Rotterdamse kappers sloegen Dins dag ln Den Haag een bijzonder goed figuur in de eerste ronde van het kampioenschap van Nederland, De uitslag luidt: l. Kooi] (Gouda), 2. j. Willemse, 3. H, Damme, 4 J. Janse, 5. J. Pleune en 6. H, Bierhuis, allen leden van de Technische Ontwikke lingsclub herenkappers, afdeling Rot terdam. Twee Rotterdammers onderscheid den zich in het bediendenconcours. De eerste prijs won P. v. Dis, de derde prijs S. Dunk. Wateringen houdt de dorpsomroeper in ere Het gemeentebestuur van Bergschen hoek heeft onderhands aanbesteed het slopen van een bestaande op haalbrug en het maken van een vaste brug van gewapend beton. Er waren twee inschrijvers, van wie de laagste was H. v. d. Sluis en Zn met 25.680,en G. Spindler met 33.000,beiden te Rotterdam. Na de grote uitbreiding die het pand van de Uunilever N V. aan het Museumpark in 1953 onderging, komt eerstdaags opnieuw 500 m2 voor kan toorruimte beschikbaar. Voor dit doel verbouwde men de voormalige dak tuin, die is gelegen aan de zijde van de Wytemaweg. Bovendien werd onderdak gezocht voor enkele concernmaatschappijen, waarvan de voornaamste is de Afri can and Eastern Trading Company, die momenteel nog in een te kleine ruimte in het hoo±dkantoor gevestigd zijn. Men meent dit onderdak thans gevonden te hebben in het pand van de Nationale Handelsbank N.V. aan de Schiedamse Vest. Circa 600 m2, verdeeld over twee etages worden nu in gereedheid gebracht en te ver wachten Is, dat nog half Maart de verhuizing kan plaatsvinden. ROTTERDAM, 8 Maart. Aard appelen 610.80, andijvie I 6475, andijvie 2 5265, waspeen 2A 3141, selderij 1 8, knolselderij export 25, idem 1830, rodekool 2 3645, sav.koo! 2 24—30, veldsla 1 6471, spruiten IA 6283, idem 2A 2072, idem UB 22—33, sla 7—11, witlof IA 59—62, idem 2A 47—81, idem IB 57— 59, idem 2B 4554; -knolselderij A 631, idem B 716, rabarber 1.04, prei A 1.201.29, idem B 75—1.01, veldsla 2 2983, boerenkool 89, uien 2—22, uien geschild 817, grote peen 10—24, Het weer was goed, maar er was heel weinig verkeer en dientenge volge heeft de Schiedamse politic tijdens de vierde en voorlopig laatste algemene verkeerscontrole slechts 89 gegadigden voor een bekeuring kunnen vinden. Drie van hen kwamen uit Kethel. In de Vierspelenkamp biljarten is de stand thans: P. Scheffers 200 22 37 9.09 116 28 24 4.14 5 17 2 0J294 20 34 4 0.588 Punten 3 H. de Jonge 133 15 72 8.86 88 20 12 4.40 16 14 4 1.142 20 48 2 0.416 Punten 1 C. Köneman 218 22 81 9.90 175 28 38 6.25 30 17 6 1.764 20 34 3 0.588 Punten 7 J. v. Duyl 275 15 82 1833 200 20 47 10.00 30 14 9 2.142 20 48 2 0.416 Punten 9 Programma voor Woensdagavond: J. v. Eijk—L. v. Soelen; G. Buiten hek—M, Oostveen. Drie schreeuwende mannen heb ben in Wildwesfcstijl een bank in een "'oorstad van New York beroofd en 25.000 dollar meegenomen. Ze ge lastten iedereen met de neus op de vloer te gaan liggen en zwaaiden tie rend met pistolen. Een van hen is al earresteerd. De kiel voor deze sleepboot, dat een modern schip wordt, werd op 7 Januari van dit jaar gelegd. Er zal wederom terstond een aanvang wor den gemaakt met de uitvoering van een nieuwe opdracht. De doopplechtigheid is verricht door mevr. R. J. WethmarRoelofs. zy ontving bij het betreden van de werf van de 6-jarige H. de Haas Pzn een boeket bloemen, terwijl haar na afloop van de plechtigheid een pas send aandenken aan deze tewater lating is aangeboden. Onder het geloei der sirenes en stoomfluiten kwam de MABI 3, ge heel volgens het vastgestelde schema ln het water terecht. De hoofd-afmetingen van het schip zijn: lengte over alles 21 m, lengte tussen de loodlijnen 19 m, breedte op grootspant 5.10 m en holte in de zij ALBERT SCHWEITZER ontlokt wegens zijn links-vrijzinnige theologie nogal eens critiek in orthodox-her vormde kringen. Nadat ds. J. zuur deeg kortgeleden in het Weekblad van de Nederlandse Protestanten bond dit onderwerp heeft aangesne den. heeft de rechtzinnige prof. dr. G. C. van Niftrik in „Kerk en Theo logie" óp dit vrijzinnige geluid ge reageerd. In zijn artikel zegt, prof. Van Nif trik o.a,; „Ds. Zuurdeeg heeft geschreven, dat Schweitzer door vrijwel elke vrij zinnige dominee wordt aangehaald. Dat neem ik graag aan. De recht- zlnnigen doen niet anders. Is Schweit zer groot, omdat hij vrijzinnig is? Zou hij minder groot zijn, als hij orthodox was? Twee dingen zijn mij onmogelijk. Daarover wil ik een enkele regel schrijven, juist omdat dit een recht zinnig tijdschrift is. Het is mij in de eerste plaats onmogelijk te zeggen wat ik in orthodoxe kring nogal eens heb gehoord, nl dat de daad van Schweitzers leven is geïnspireerd door menslievende, humanistische motieven, maar niet mag gelden als christelijke geloofsgehoorzaamheid. Allereerst raas men zich wel eens afvragen of het werkelijk gaat om een tégenstelling, maar vooral gaat deze bewering in tegen het getuigenis van Schweitzer zelf. Ds. Zuurdeeg herinnert aan hetgeen Schweitzer eens heeft gezegd voor de microfoon van de VPRO: „Ik heb een roepstem van Jezus gehoord en heb hem ge volgd." Wie heeft de moed te zeggen, dat het zo niet is? Ik herinner ook aan de laatste regels van de „Geschiede nis van het onderzoek naar het leven van Jezus": „Als een onbekende en naamloze komt hij tot ons, gelijk hij aan de oever van het meer op die mannen toetrad, die niet wisten wie hij was. Hij zegt hetzelfde woord: Gij eehter, volg mij na! en plaatst ons voor de taken, die hij in onze tijd tot oplossing moet brengen. Hij gebiedt. En hun, die hem gehoorza men, wijzen en eenvoudigen, zal hij zich openbaren in datgene wat ze ln zijn gemeenschap aan vrede, arbeid, strijd en lijden mogen beleven, en als een onuitsprekelijk geheim zullen ze ondervinden wie hij is..." En de laatste zin van „De mystiek van de apostel Paulus" luidt aldus: „Paulus voert ons op de zakelijke weg der verlossing. Hij levert ons uit aan Christus..." Voor het besef van Schweitzer kan. men humaniteit en humanisme niet zo vlot uitspelen tegen het christelijk geloof. Door zijn werk ln Lambarene heeft Schweitzer Christus willen ge hoorzamen. Niet de échte? Niet da Christus onzer orthodoxie? Ja. wie heeft de moed hier rechter te spelen? Wij zullen het woord van Schweit zer ernstig moeten nemen: „Ik heb een roenstem van Jezus gehoord en heb hem gevolgd"." 2.35 m. In de boeg is een speciale ijsversterking aangebracht. Het schip zal voortgestuwd worden door 'n 6-cyl. MWM-viertakt diesel motor, type TRH 335 SU, 400 PK bij 500 omwentelingen per minuut; direct omkeerbaar en Biichi-drukvulling. In de motorkamer treft men o.m. aan een Smit-hulpmotor, een ballast- pomp, een hulpcompressor en een dynamo 10GQ W/24 V. De electrische installatie wordt uitgevoerd ln 24 V gelijkstroom. De ouden van dagen en invaliden van Delfshaven hebben deze winter weer menige ontspanningsavond kunnen meemaken. De ontspannings twaalf in het zaaltje van West-End vereniging ZAC organiseerde er liefst aan de Schipperstraat. Bijna alle 1600 oudjes, die de laatste autotocht mee maakten, kregen op deze wijze twee ontspanningsavonden aangeboden, die aansloten op het in Delfshaven welbekende Sinterklaasfeest. Gisteravond was de laatste bijeen komst. De clowns Dop en Erwt, de Rotterdamse accordeonvereniging Casanova en het Hawaiian-ensemble De Kamïki's verzorgden het pro gramma. Er is met interesse geluis terd naar de muziek en hartelijk lachen om de clowns. 3n de pauze werd koffie met een koekje gepresen teerd en een tombola gehouden. Na afloop van deze voorstelling werden de vrijwillige medewerkers aan deze avond en vertegenwoordi gers van het Rotterdams amateur- tonelgezelschap „Wij Willen Vooruit" onder grote bijval gehuldigd en voor zien van kleine geschenken. Sinds de Amerikaanse particu liere organisatie „Radio Vrij Europa" vorig jaar April begon met lucht ballonnen vlugschriften over Tsje- ehoslowakije en Hongarije te ver spreiden, zijn 172.000 ballonnen met 74 millioen pamfletten in Tsjecho- s.'owakije ter-chtgekomen. terwijl 40.000 ballonnen 26 millioen brochu res boven Hongarije neerdaalden. De staatssecretaris voor Financiën, de heer dr. W. H. v. d. Berge, gaat niet ln op de suggestie van het Kamerlid de heer Van Leeuwen belastingfacllt- telten te verlenen vcor de zgn. spilt* ups van Amerikaanse aandelen. Het systeem van belastingheffing met be trekking tot bonusaandelen laat niet toe de heffing van inkomstenbelas ting ten aanzien van deze uitkeringen in aandelen achterwege te laten. De staatssecretaris is van mening dat zodanige maatregelen tengevolge zouden hebben, dat belastingplichti gen, die hun vermogen ln buitenland se waarden hebben belegd, gunstiger zouden worden behandeld dan zij, die hun vermogen m Nederlandse waar den hebben belegd. Er bestaat geen wezenlijk verschil tussen een belast bare split-up van een Amerikaans aandeel en de uitreiking van een bonusaandeel door een Nederlandse vennootschap. Bij beide rechtsande- lingen wordt winst omgezet in kapi taal De staatssecretaris is niet van mening, dat deze belastingheffing op zich zelf leidt tot afstoting van Ame rikaans effectenbezit. Het is moge lijk met de „Arbus-dollars" nieuw Amerikaans effectenbezit te kopen in plaats van de verkochte stukken. Dat er per saldo toch een neiging tot afstoting wordt waargenomen, duidt er volgens de staatssecretaris op, dat een complex van andere fac toren de hoofdrol speelt bij de af stoting van Amerikaans effecten bezit, BELASTINGVRIJ DIVIDEND. Het voorbeeld van de Amsterdamse Bank, die voor aandeelhouders een belasting vrij dividend uit de agioreserve be schikbaar stelt, vindt navolging, Slavenburgs Bank stelt voor 9 pro cent (v.j. 8 procent) dividend uit te keren, waarvan 1 procent; be lastingvrij uit de agio* reserve. Grand Hotel Krasna- polsky stelt voor een onveranderd dividend van 10 procent uit te keren. Dit keer is echter 2 procent van deze uitkering belastingvrij, omdat dit deel komt uit de agio-reserve. Evenals bij de Amsterdamse Bank wordt hier een boekingstrucje toegepasti, waardoor; de uitkering in feite toch uit de nor* male wmst geschiedt. HOGER DIVIDEND. De Berghuizei Papierfabriek te Wapenveld zal over 1954 een divident van 11 procent (v.j 10 procent) uitkeren. GEEN HULP. Het communistische Albanië heeft het aanbod van presi dent Eisenhower om hulp in de vorm van levensmiddelen te zenden met verontwaardiging van de hand ge wezen. OLIEWINST. De Standard OU ol New Jersey heeft over 1954 een totale winst van 584 mihoen dollar gemaakt. HANDELSBEPERKINGEN. De 34 landen, die zijn aangesloten bij de GATT, de Algemene Overeenkomst voer Handel en Tarieven, hebben de Verenigde Staten toestemming gege ven door te gaan met het opleggen van kwantitatieve beperkingen op de Invoer van agrarische producten. De door deze maatregelen getroffen lan den mogen echter tegenmaatregelen nemen. Nederland heeft reeds de In voer van tarwe uit de Verenigde Staten verminderd. MINDER SCHROOT. De Verenigde Staten zullen minder vergunningen afgeven voor de export van schroot naar Europa Op de veemarkt te Rotterdam werden Dinsdag ln totaal aangevoerd 4885 die ren. Vette koelen en ossen 740: gebrutks- vee 1065, waaronder 656 tbc-vrlj: vette kalveren 54; graskalveren 185, waaronder 159 tbc-vrij; nuchtere kalveren 2460; var kens 47; biggen 64; paarden 110; veu lens 7; schapen ot lammeren 126; weide- ot zulglammeren 5 en bokken of geiten 22. Weekaanvoer 6878 dieren. De prijzen waren; vette koelen 2.56 2.66. 230—2.45, 2—2.16; vette kalveren 3—3.20, 2.80—2 S0 2.30—2 60; graskalve ren 325, 250. 170; nuchtere kalveren 44. 40, 36; biggen 62, 52. 42; slachtpaarden 2.14, 2.-, 1.90; schapen 140, 130, 100; lam meren 135 120, 100; kalfkoeien 1050. 000, 750; melkkoeien 1050, 900, 750; vare koel en 700, 625. 550: vaarzen 650. 550, 450; pinken 400, 300, 250. Aanvoer vette koeien als vorige week, handel traag, prijzen niet geheel prijs houdend, enkele prima's boven notering. Aanvoer vette kalveren als vorige week, handel redelijk, prijzen prijshoudend. Aanvoer graakalveren Iets rneer, han del slepend, prijzen vooral niet hoger. Aanvoer Nuchtere kalveren flink, han del redelijk, prijzen niet geheel prljsh. Aanvoer biggen matig, handel tame lijk, prijzen prijshoudend. Aanvoer slachtpaarden iets minder, handel stug, prijzen Iets stijver. Aanvoer schapen en lammeren even kleiner handel goed, prijzen vooral niet lager. Aanvoer kalfkoeien en melkkoeien ge woon, handel kalm, prijzen onverandero. Aanvoer vare koelen als vorige week, handel stroef, prijzen ongewijzigd. Aanvoer vaarzen en pinken kleiner handel lui, prijzen als vorige week. Aanvoer tbc-vrij vee als vorige veek handel kalm, prijzen stabiel. Sinds mensenheugenis is Kees van der Zijden de dorpsomroeper ge weest, maar hjj overleed kort na de bevrijding en toen nam Bart Beu kers zijn taak over. Dat was Bart vijf en dertig gulden waard: vijf en twintig voor het koperen bekken met de klepel en een tientje voor de praktijk. Het gemeentebestuur stelde hem later aan tot onbezoldigd dorpsomroeper. In de loop van de jaren heeft Bart Beukers echter een drukkere en meer verantwoordelijke werk kring gekregen, die hem bovendien vaak onbereikbaar doet zijn. Dat kan niet. Een goede dorpsomroeper moet op stel en sprong kunnen uit rukken om de burgerij van het be langwekkende nieuws kond te doen. Dat heeft Bart Beukers begrepen en daarom heeft hij een verzoek schrift gericht aan Burgemeester en Wethouders van Wateringen om ontheven te worden van zijn functie als omroeper. Het gemeentebestuur wil dat verzoek wel inwilligen, maar heeft onmiddellijk stappen onderno men, opdat Wateringen niet zonder omroeper zou komen. Zoals gezegd: In Wateringen zijn ze gehecht aan schone tradities. Ze weten drommels goed, dat kranten en krantjes de dorpsom roeper veel concurrentie aandoen, maar toch willen ze niet van hun dorpsomroeper scheiden. Het jongste verleden heeft trouwens aangetoond, dat die omroeper zeer nuttig Is. Wie zou anders de burgerij moeten verwittigen van het feit, dat er een noodsiachting is verricht en dat er vrijbankvlees te koop is? Dat vlees moet snel aan de man gebracht worden en in dergelijke gevallen slaat de dorpsomroeper de moderne pers. Dat geldt ook als de ijsbaan open gaat. En: als er belangrijke schaats- wedstrij den worden gehouden. Ieder een weet, dat ze daar ln het West- land op gebrand zijn, want schaat sen kunnen ze. Denk maar eens aan Kees Broekman en Wim van der Voort. Hun wiegen stonden in het Westland. En hoe zouden de inwoners van Wateringen en Kwintsheul moeten weten, dat de bakkersvrouw een kostbare armband heeft verloren en dat ze graag bereid is een beloning te geven aan de eerlijke vinder? Dat Is de taak van de dorpsomroeper, niet waar. Burgemeester en Wethouders heb ben kennelijk nut en traditie opge teld en zijn tot de slotsom gekomen, dat er een plaatsvervanger moet komen voor de scheldende Bart Beukers. En ze hebben die gevonden. De voorman van Gemeentewerken, Jan Saarloos, zal voortaan de droeve en heuglijke tijdingen luidkeels be kendmaken. Daarom stellen B. en W. de ge meenteraad officiëel voor: a) Beu kers van zijn functie te ontheffen; b) van hem ondershands te kopen een koperen klapbord met bijbeho rende klepel voor de prijs van 25, c) aan te wijzen als onbezoldigd dorpsomroeper de heer J. C. Saar loos. En wie Wateringen kent, weet, dat de gemeenteraad op 11 Maart niet zal aarzelen om dat voorstel goed te keuren. Nu moet ge niet menen, dat ge nu maar naar dorpsomroeper Met. onmiskenbare weemoed slaat Bart Beukers een roffel op zijn ko peren klapbord weemoed, want zijn dagen als dorpsomroeper van Wateringen zijn geteld. Hij houdt er mee op, maar de dorpsomroeper blijft bestaan... Straks zal Jan Saarloos op het klap bord slaan, want dan waagt hij, de nieuwe dorpsomroeper, de aandacht van de burgerij voor belangwek kend nieuws: vrijbankvlees, ijsbaan, schaatswedstrijden of verenigings- berichten. Saarloos kunt gaan en hem kunt verzoeken uw nieuwtjes van de daken te schreeuwen. Dat kunt ge wel vrageh. maar ge zult er ook voor mo'eten betalen. Wilt ge, dat uw bericht in Wateringen alleen wordt verkondigd, dan moet ge een rijksdaalder neertellen. Vindt ge het ook nuttig voor Kwintsheul, dan kost u dat drie-vijftig. Dat Is een vast tarief en daar kunt ge niet op afdingen. Voor die prijs deed Kees van der Zijden het en ook Bart Beukers vroeg die beloning. De loonronden zijn onopgemerkt gepas seerd en dat zal u wellicht verbazen, maar in Wateringen is dat niet zo vreemd, want het is reeds opge merkt ze zijn gehecht aan tra dities. Dat blijkt ook uit het voorstel aan de gemeenteraad. Het is niet zo, dat B. en W. zich afmaken met dat bon dige voorstel, maar ze motiveren het ook op historische gronden. Uit het gemeente-archief bleek, dat ze daar twee eeuwen geleden al een „klap waker" hadden. Verder motiveren ze het voorstel niet, want deze histori sche figuur is ln Wateringen een gegronde reden om ook in 1955 een dorpsomroeper te hebben Het spijt Bart Beukers wel een beetje, dat hij ermee moet ophou den, „Ik heb altijd plezier gehad in dat werk," vertelde hij ons en hij onthulde ons meteen, dat het niet Ieders werk ls: „Het gaat natuurlijk niet aan als een gek door het dorp te rijden en je boodschap af te raffelen. Je moet rustig iedere straat doorgaan en flink op het bekken slaan en dan kalm en duidelijk je mededelingen doen," stelde hij vast. „Bij tijden formeer je dan een vol slagen optocht," wist hij zich lachend te herinneren, „want alle jongens en meisjes lopen je achter de broek en op het laatst kennen ze de boodschap ook en roepen ze mee. Dat ls gewoon een feest Als de gemeenteraad straks geen bezwaren heeft, zal Jan Saarloos voortaan door de straten en over de buitenwegen van Wateringen en Kwintsheul trekken. Dat kost hem bijna twee uur per aankondiging, maar dat deert hem niet, want: „Ik vind het leuk en het moet gedaan worden, want anders loopt de zaak vast. Er is trouwens altljc! een dorpsomroeper geweest en hij hoort by het dorp." zei hij, vastbe sloten om zijn bijbaantje evengoed te verrichten als zijn vele voorgan gers het eeuwenlang hebben gedaan. Heden werden aan de Visafslag van IJmuiden, Schevenignen en el ders 250 kisten verse zeevis aange voerd. De prijzen waren: Tarbot kle'n 0,80—1.15; schol gr, 21—23, schol midd, 23—26, schol klein 1923, 69; schelvis klein 4651; kabeljauw gr 2935; pollak 2931; wijting 18 21: kuit 0.550.75; lever 0.850 95. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 r-ss o t >V< i M s 'OA i. '■m.vwiw.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 3