Er is in Schied wel genoeg te waken Jongetje overreden er weer Wat te doen is in Schiedam Schiedam en industrie Totaal zes en een half jaar geëist in meineedzaak Officier: „Ik laat me niet voor de gek houden Maarten Luther in Passai Voor als t doorgaat 'tWeekeinde van de kampioenen TWEE maanden cel voor landbouwer Hermes naar Groningen Houtman ESB-gebouw vanmorgen geopend Verdediger: ,Erin getippeldP Wielerpro gram voor Zondag Hum Verbond begint later Rijkspolitie mishandeld: Kinderen vallen uit 't raam Het Vrije Volk Iedere nacht weer: weer of geen weer Burgerlijke Stand Saneringsplan binnenstad Delft geheel gereed Artsen op Zondag Van het witte doek Kerkdiensten Geen bezwaar tegen grenswijziging aan Brielse Maas Revanchewedstrijd danskampioenschap Oe grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK ZATERDAG 19 MAART 1955 PAGINA 4 j ER IS een echtpaar in Schiedam, dat elke nacht met wijdopen j ogen ligt te wachten in het duister van de sponde op het ram- tnelen aan de deur. „Wie is daar," roept het dan angstig. ,„De controleur," roept dan de in leer en manchester gehulde figuur op straat terug. Waarop het angstige tweetal verlicht zucht, zich omdraait en in slaap valt. Er wordt voor zijn veiligheid gewaakt Hoe gaat 't? Het is veelomvattend Er Is een fabriek van haarden in Schiedam, waar 's nacht® één man de moffeloven bedient. Hem kan iets overkomen. En daarom verschijnt enige malen per nacht de controleur om eens te zien, hoe hij het maakt. Binnen Avonturen IN DE SCHAFTTIJD, die de con troleurs van vandaag af doormaken in hun nieuwe kantoor, klateren de gesprekken, wisselen de mannen hun vrolijke, kleine avontuurtjes uit, 11 IN TOTAAL zes en een half jaar gevangenisstraf heeft de Dordtse officier van Justitie, mr, J. E. Visser, Vrijdagmiddag geëist in de meineedzaak, waarbij vier broers, één ruster en twee schoonzusters van de familie B. te Dordrecht waren be trokken. De eisen luidden: Anderhalf jaar met aftrek tegen de 38-jarlge opperman Aart B., die de leiding van het komplot zou hebben gehad; één jaar met aftrek tegen de 50-jarige landarbeider Leendert B., tegen de 45-jarlge grondwerker Abraham B., tegen de 43-jarige classificeerder B. en tegen de 48-jarige mevrouw Maartje van D.B. uit Dubbeldam, die mr. Visser de leden van de „stormploeg" noemde; en een half jaar met aftrek tegen de twee schoonzusters, de 41-jarige mevrouw Jannetje B.F. en mevrouw Janna B.de K. Jaloezie Passage. Maarten Luther. Ds. J. J. Buskes, die over deze in het Duits nagesynchroniseerde Amerikaanse film, zijn oordeel gaf, schreef o.m.: „Zij (de ma kers van deze film) willen de persoonlijke geestelijke strijd van Luther uitbeelden. Men heeft de film daarom wel het document van de geloofsbeslissing genoemd. Als zodanig is zij, voor zover een geloofsbeslismg uitgebeeld kan worden, geslaagd en zij zal zeker door het publiek gewaardeerd worden." Excelsior gaat dan weer eens een wedstrijd tegemoet 't werd tijd ook. Een lastige tegenstander zal GDA zijn, die thuis im mers altijd goed de weg weet. DRZ ontvangt het armetierige Heukelum (natuurlijk wat punten aangaat) en een overwinning moet hier toch wel mogelijk zijn. DAS, klasse- en afdeïingsge- noot met kampioensillusies gaat naar ASW in Dordt om twee punten weg te halen. Zaterdag Moderne kleine PIANO'S Bestolen gevoeld VANMORGEN heeft de Eer ste Schtedamse Bewakings dienst het nieuwe gebouw ge opend, ingericht naar de mo derne inzichten op dit speciale gebied. OM TE ZEEN wat nu eigen lijk het werk omvat er wordt zo verschillend over geoordeeld hebben wy een nachtdienst mee,geperst" en zijn we op stap geweest met de contro leurs („Wakers" zijn weer an dere mannen) van de ESB. De dienst, die zeven inbraken, drie branden. 1520 open deuren en ramen. 929 onnodig brandende lich ten, 110 onbeheerde voorwerpen, één gesprongen waterleiding en 58 defec te contröleluhten constateerde, de eerste Schiedamse bewakingsdienst, is vanmorgen in zijn nieuwe home getrokken. Commissaris K. Röpma, inspecteur J. van Marion en een aantal goede relaties zijn er bij ge weest, Er is gesproken o.a. door de commissaris, die gewaagde van de uitstekende samenwerking en het respect voor elkanders werk, door de oprichter, P. de Bruin sr., die een interessant verhaal vertelde over de ESB, die in 1916 al werd opgericht door de huidige eigenaar P, de Bruin jr„ die iedereen die meehielp be dankte. De gasten hebben een kleine rondleiding gehad door het gebouw, waarin met veel glas een prettige werkruimte is geschapen. Zo zijn er m het pand thans een ruimte voor de technische dienst, een privékan- toor, een afdeling administratie en de benedenverdieping is geheel be stemd voor de controleurs en wa kers. Daar bevinden zich de uni form- en voorraadkasten en boven dien het schaftlokaal. Een achtjarig jongetje werd Za terdagmorgen slachtoffer van het verkeer te Schiedam. Het knaapje, C. H. G van Ekeren, stak op de Snelliussingel plotseling de rijweg over. Hy kwam hierdoor terecht tus sen een auto en de daarachter ge. koppelde aanhangwagen. Het jongetje werd enkele meters meegesleurd en ernstig gewond. Het slachtoffertje werd vervoerd naar de Dr. Nolten- süchting, waar het een uur later overleed. saterdag Torenzaal Singel, 20 uur: Jongeren Kath Kring: Lezing van Gabrlël Smit over „De kunst van bet lezen" en voor dracht uit eigen werk Sportfondsen bad 13,30 uur: Schiedam- se Zwemclub SZC: Waterpolowedstrijd SOZ—Shell, Jongens en adsp. ZONDAG Musis Sacrum, 10 30 uur Humanistisch Verbond. Prof, dr G Stuiveling spreekt over „Buitenkerkelijkheid en humanis me 'MAANDAG Grote Kerk, 20 uur Het Rotterdams Fhllharmonlsch Orkest Matthfius Pas sion van Joh Seb Bach. Zaal Marijke, 20 uur Ver „Het Bln- gelkwartler'" Contactavond met film. Grote zaal Irene 20 uur: Personeels vereniging „Gusto"* Lezing door de heer Maurlts Dekker over „Humor en Ironie." Bovenzaal Amstelbron, 20 uur' Ned Bond van Oud-strijders enz Contact- avond, DINSDAG Volksgebouw 20 uur- Instituut van Arbeidersontwikkeling, Lezing door Jaf Last over Griekenland. WOENSDAG Ben zaal De Kroon, 20 uur- Sehiedam- se Vereniging van Huiseigenaren' jaar lijkse ledenvergadering. Gebouw Irene, 19 20 uur- CJMV jon gens- en Juniorenclubs „David en Ben jamin". jaarvergadering Musis Sacrum, 20 uur- Katholieke Kring- Lezing door pater Van Rlxtel S C J, over „De Katholiek In de wereld van vandaag DONDERDAG Gebouw Toonkunst, 20 uur- Algemene Fotokring Schiedam Feestavond bij ge legenheid van eerste lustrum. Gebouw Arcade, 20 uur. Gezamenlijke Schiedam se Boekverkopers: Hans Alma spreekt over Zuid-Frankrijk met verto ning van kleurendia's Passagetheater, 20 uur- Chr. Muziek vereniging .Harpe Davids". Concert en film na de pauze, VRIJDAG Oeb Chr Soc Belangen, 20 uur: Ned Chr Bouwbedrljisbond Ledenvergade ring. sprekT J Grasman over fusie „Hout en Bouw" Gebouw Toonkunst 20-23 uur* Alge mene Fotokring Schiedam: Expositie van HET "WERK van de Eerste Schte damse Bewakingsdienst, komt eigen lijk het best tot uiting in de verrich tingen van de zes controleurs, die iedere nacht, of het nu stormt, of sneeuwt, of akelig regent, enige ma len hun ronde maken door donker Schiedam, rammelend aan deuren, zorgvuldig rondkijkend in kantoren en fabrieken de ogen wijd open en de oren gespitst. HET SNEEUWDE in de nacht van Donderdag op Vrijdag, we hebben het zelf gevoeld, toen we enkele wijken, zoals ze met zijn vijven zijn ingedeeld, eens hebben doorgereden, om te zien wat het werk van de ESB inhoudt. „Uitstekend, dank u," zei de ove- nist en bood ons een shekkie aan. -9 DE CONTROLEUR komt bij de bakkers van een grote bakkerij, die ia hun eentje bet deeg staan te bereiden. Een grote verrassing was onze ontmoeting met een controleur, die met reuzenzwaaien, als was het zijn vak, ae oven van een ancter metaalwarenbedrijf brandende hield. Maar de contröie is de hoofdzaak. Met vakkundige gebaren voelen de controleurs aan Iedere van het witte bordje voorziene deur of het slot dicht zit, of er soms geen onraad Is, welke kan variëren van open, ka potte of zelfs afwezige ramen tot begin van brand of de mogelijkheid daartoe. En zij vinden genoeg stof voor rapportjes, zoals de abonné's van de dienst die "s morgens vinden. Hoe vaak nog gebeurt het, dat Schie dammers de deur van hun kantoor openlaten of een stoel vlakbij de kachel laten staan. ER ZUN ook bmnen-contröles: na Iedere voorstelling m het Passage theater loopt een controleur de zaal door op zoek naar peukjes, achterge bleven voorwerpen en soms Vindt hy wel eens een achtergebleven uit- gaander. ziek.... Een groot bedrijf 'in Schiedam, waar grote hoeveelheden papier, karton en machines zijn, wordt nauwlettend onderzocht op alles wat maar fout kan zijn. Je moet tame lijk nuchter zijn om je alleen in zo'n doolhof te begeven met geen ander hcht dan je zaklantaarn. zyn ze soms ernstig als er een ver telt van de narigheid, die ze 's nachts langs de weg tegenkomen. Dan vertellen ze van die mevrouw, die in een portiek sliep na een ech- teiyke twist, van de dokter, die van een controleur naar bed moest, om dat het ten slotte al halftwee was en hij iedereen, die zich in de tum van de dokter bevond, moest rappor teren. DE CONTROLEURS vormen een hecht team mannen, die voor hun werk voelen. Aanders bleven ze het niet volhouden. De verdiensten zijn goed, maar de echtgenoten, die ten slotte zo'n grote stem in het kapittel hebben, klagen wel eens, dat ze hun man "s nachts nooit thnis hebben. Nu Ja, nooit: een nacht om de vyf dagen is vrij. In de raadsvergadering van vol gende week Vrijdag spreekt men o a over een grondruil van de gemeente Schiedam met de werf Wilton-Fey en- oord van een gedeelte van het Sterrebos tegen een strook giond tegenover de Juhanalaan. Het laat ste is nu nog eigendom van WF. Beide stukken zijn 1440 m2 gioot. B. en W. stellen voor een stus grond op het industrieterrein ten noorden van de Parallelweg m erf pacht uit te geven aan de NV. Groot en Co, te Wormer voor oprichting van een sorteerden] en brekery van afvalproducten. Het terrein, 30 x 80 m groot, gaat weg tegen een canon van 1,10 per m2 per jaar. De fabriek voor constructie van scheepsbouw en transportmiddelen Schecola heeft gevraagd om op het zelfde mdustneterrein een construc tiebedrijf voor werktuigen en kleine aggregaten te mogen bouwen, B. en W. stellen voor het stuk grond van 25 x 35 m tegen een canon van 1,10 per m2 per jaar beschikbaar te stel len. Als de raad het toestaat knjgen Rombouts' Internationale Transpor ten te Schiedam tegen dezelfde ca non op hetzelfde industrieterrein een lap grond van 30 x 30 m voor plaat sing van een loods voor de opslag van butaan en propaan. W,v-i Na het getuigenverhoor waar tel kens opnieuw „Ik heb er spyt van" klonk, zei de officier in zyn requisi toir dat zo'n massale meineed zeld zaam is. Hy schetste hoe er een valse aanklacht was ingediend tegen Jacob L. Er waren twee groepen onder de kinderen van Joris B. De ene groep zei: „We hebben wel geld gehad" en de andere groep ontkende dit. De officier wist by de behandeling van de aanklacht op 3 December nog niet welke groep er geiyk had. „Ik laat me niet voor de gek houden," heeft hy toen gedacht, zoals hy Vrydag zei. „Waarom hebben de verdachten tot het laatst volgehouden, dat zy geen geld hadden gehad?" Uit jaloezie, jaloezie en nog eens jaloezie enerzijds en anderzyds, om dat zy meenden dat zil zich bü de verdeling van de nalatenschap van hun vader van wie zij dachten dat hy veel geld had, te kort voelden ge daan. Er zyn toen verscheidene malen op een soort familieraad afspraken gemaakt om door dik en dun vol te houden dat men geen geld heeft ge- SVDPW, nog zo'n kampioenscandi- daat, knjgt tegen Noorderkwartier vast kansen genoeg om de aanspra ken op de erepalm dikker te onder strepen. Wilton-Fyenoord moet maar eens een keer gaan winnen van Nes- toro in Rotterdam. In de afdeling B gaat SFC de zo veelste gooi doen naar twee Oud- Beyerlandse punten. Ook al vanwege het kieine kansje op de ereprys. DEMOS tegen Progress is een stryd van twee elftallen met veel hoop en weinig punten. Ursus staat er iets beter voor dan de tegenstander van Zondag: Bloemhof, maar de kansen liggen open. In de afdeling 1 C staat Maxtinit als u het soms vergeten mocht zijn er nog net zo goed voor ais voor de tyd dat we niet konden voet ballen en zal uit de strijd tegen DOK wel weer twee punten kunnen distil leren. Schiedam ten slotte weer zo'n kampioen in wording krijgt de kluif Germinal als tegenstander. HBSS krijgt bezoek van ARC uit Alphen aan den Rijn. HBSS wint maar het zal geen prettige wedstrijd worden. HBSS 2 gaat naar ZWSH 2. Het Vlaardingse Sunlight gaat pro beren om in Schiedam en wel op vi site by FPSC de punten weg te ha len, maar daar ook onze vierde-klas- sers de punten heel goed kunnen gebruiken Geboren: Martmus z v R O Glans- beek en A Monty n; Cornelia d v A C Bockkom en H H de Jong: Gerar- dina CdvQH Weber en A Hen- dri ,s; Maria C d v E W van Beek en D Weergang: Maria E d v O W Odyk en C Sprong: Maria PdvA den Heijer en M P v d Wal: Fran- ciska H J d v J de Ruiter en T C Adriacnse. Overleden: J M Grootjans 3 mna; AMvd Gaag 75 J; J H Munnik 87 j. De renners van Schiedam en Pe- daalridders moeten Zondag vroeg uit de veren, want er dienen enkele ont moetingen bunen Rotterdam te wor den afgewerkt. Schiedam vertrekt om h&lfnegen van het Marconiplein naar Greup in de Hoeksche Waard, waar een treffen wacht contra De Mol uit Dordrecht en De Hoekse Renners. De Pedaalridders zullen trachten revanche te nemen op De Spartaan en aanvaarden hiertoe hun tocht naar Den Haag om 8 uur van de Abraham v. Stolkbrug. Rotterdam gaat het nu eindelijk ook eens proberen en laat de eerste serie ritten verryden welke gelden voor het clubkampioenschap. De ren ners kiezen de ruime polderwmd om 10 uur, na zich by Biesheuvel a. d. Terbregseweg te hebben verzameld. De Rotterdamse Leeuw geeft een reprise van vorige week, zy het dat de afstanden voor de jongsten met enkele kilometers zyn opgevoeid. Het trefpunt is wederom de Instuif, waar om 10 uur gezamenlijk Wordt wegge reden. Apollo zet zijn voorjaarscompetitie voort met ritten over 35. 50 en 70 km. Ook hier wordt om 10 uur gestart a. h. clubhuis a. d. Hoolöweg. Feijenoord ten slotte laat zyn ren ners een tijdrit over ca. 40 km, welke geldt als xecordnt, rijden. Nieuweling v. d. Wolf liet vorig jaar als eerste zün naam in de daarvoor bestemde zuil gravp"„n. De Junioren en C-klassers rijden een wedstryd vooraf op het traject a. d. Sluisjesdijk en worden om 9 uur gestart. Maar ds. Buskes gaat verder: „Van veel grotere betekenis was, dat tien duizenden, toen deze persoonlijke beslissing was gevallen, haar her kenden en er Ja op zeiden. Het ver band tussen de persooniyke geloofs beslissing van Luther en de door braak van de Kerkhervorming wordt niet overtuigend voelbaar gemaakt. De maatschappelijke dimensie ont breekt in deze film." De critiek op „Maarten Luther" weegt zwaar, maar in eik geval is de film met zeer veel zorg en nauwge zetheid gemaakt. Men heeft door de pseudo-documentaire wyze van wer ken vele moeiiykheden weten op te lossen en de rol van de grote hervor mer wordt door Niall MacGinnls ernstig gespeeld Van het bestuur van de gemeen schap Schiedam van het Humanis tisch Verbond vernemen wy, dat de bijeenkomst in Musis Sacrum van Zondag tijdens welke prof dr. Garmt Stuiveling spreekt over „Buitenker kelijkheid en humanisme" niet zo als gebruikeiyk om halfelf, maar om kwart voor elf begint. SCHIEDAM Het bestuur der St. Willebrordusstichting te Schiedam besteedt op 12 April aan de bouw van een r k. ULO-school op een ter rein m Nieuwland-West. r i."—.- B. en W. stellen voor een ere- diet van 30.000 beschikbaar te stellen ai i de organisatoren van de vier mg van de bevrijdingsdag op 5 Mei. V Delft is de eerste stad in ons land, die een volledig plan tot sanering van de binnenstad gereed heeft. Een des te opmerkelijker verschynsel, omdat de sanering in deze grachtenstad, die het best bewaarde monument van Hollandse stedenbouw is, uiteraard bijzondere moeilijkheden geeft. Er zal in Delft geen gracht worden gedempt. Integendeel. Op één plaats zal, wat kortzichtige voorvaderen heb ben verknoeid, in oude luister worden hersteld. De gedempte Raam krygt weer een gracht. Het te saneren gebied, de oude stad binnen de vesten, omvat 4300 wonin gen, waarvan er 1600 ziek rijn. Op grote schaal voorziet het plan in krot- opruiming. Diverse straten en stegen worden volledig geliquideerd. Niet minder dan twaalf wyken van de oude stad komen onder het mes. De voornaamste facetten van het saneringsplan zyn twee doorbraken uit noord en zuid naar het hart van de stad, die elkaar in het midden treffen, waardoor twee kwadranten van de stad, het noordoosten en het zuidoosten, die niet te benaderen zijn, gemakkelijk toegankeiyk worden en de toegang tot het hart van de stad openen. Het saneringsplan voorziet ook in huisvesting voor studenten. Op de plaats waar nu de Zuiderstraat ligt, zijn tien studentenhuizen ontworpen, rondom in het groen. Alle daar ge legen woonhuizen worden dus afge broken, waardoor tevens krotbuurten als Vyverstraat en Spiermgstraat verdwijnen. De tijdsduur voor een volledige sa nering wordt op een kwarteeuw ge schat. Een schatting van de kosten is in verband met de lange duur van de werkzaamheden met te maken. Advertentie IJM. Singel 114—116 Schiedam le Klas merken Matige prijzen - Versch. uitvoering Franco levering De politierechter te Rotterdam veroordeelde Vrijdagmorgen de 23-jarige landbouwer J. B. uit Zuidland tot twee maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming wegens wederspannigheid en mis handeling van twee agenten der Rijkspolitie. Tevens wees hy twee civiele vorderingen toe, groot 23,50 en 60,50 voor schade aan kleding der functio narissen. De officier van Justitie had tien weken gevangenisstraf geëist. Zondagavond 13 Maart had B.zich, na een dansgelegenheid in. Heenvllet bezocht te hebben, met een vriendin op de fiets op de Mooldük bevonden. Een wachtmeester der Rijkspolitie had de dame aangehouden, omdat zy geen achterlicht op haar flets had. Hij vroeg haar mee te gaan naar de politiepost. Hiertegen had B. zich verzet. HU had de wachtmeester geschopt en later, toen een collega ter assisten tie kwarn en de beide mannen hem wilden opbrengen, de tweede tegen het oog gestompt. Tevens was de kleding van de politiemannen be schadigd. De officier baseerde zyn eis op de overweging dat juist de Rykspolitie ten plattelande by haar taak be schermd moet worden. De verdedi ger gaf als zyn mening, dat B, dron ken was geweest. Hjj vroeg een cle mente straf omdat de verdachte in het bedrijf van zyn vader moeiiyk gemist kon worden. De politierechter overwoog dat de algemene prevent!» hier de doorslag gaf en wees eveneens op de moeilijke taak van de politie op het platte land. had, aldus mr. Visser. De vrouw van Gerrit, mevr. Jannetje B.—F. had het eerst bekend. Dat was na een scherp verhoor omstreeks halfdrie in de nacht van 3 op 4 December. Maartje B, heeft het langst volge houden. Mr W. Beemink, de raadsman van Aart, Leendert en mevr. Janna B—de K. noemde de wijze, waarop de verdachten achter de waarheid „zyn wy nu te kort gedaan of niet?" wilden komen, allerstun- teligst" Pleiter vond het versohil :n de tegen Aart en Leendert geelste straffen erg groot. „Het zijn fatsoen lijke mensen, die nooit eerder met de justitie in aanraking zyn geweest. De werkgevers zyn zeer tevreden over Aart en Leendert", En: „Ze zyn erin getippeld: ze wisten met wat ze deden." De verdediger vroeg uiterste clementie. De raadsman van de overige ver dachten, mr. G. J. W, van Triciht jr., vond het dom van hen om de advo caat, die op hun verzoek de aan klacht tegen Jacob L. had opgesteld, voor te liegen. „By een advocaat moet men. alle kaarten op tafel leg- ken." Pleiter stelde de vraag hoe zyn chenten gekomen waren tot deze ergste graad van meineed, die tot gevolg had kunnen hebben, dat er een ander Jacob L. na de valse aanklacht zogenaamd wegens ver duistering aohter slot en grendel zou worden gezet, „Omdat zy zich be stolen voelden door andere kinderen van Joris B., die zo dachten zy een groter deel van de n&latensohap van hun aller vader zouden hebben gekregen. Vand-aar die ingekankerde haat van de verdachten tegen die anderen." En: „De vrouwen wilden hun man nen niet verraden." Daarom bleven zij zo halsstarrig bij hun valse ge tuigenis, „Bloedverwantschap en huwelijkstrouw hebben hier een rol gespeeld," aldus mr. Van Tricht, die clementie vroeg. Uitspraak over veertien dagen. Hermes-DVS gaat Zondag de verre rets naar Groningen ondernemen met GVAV in het Oosterpark. De Blauw- Witlen spelen de wedstrijd tegen de vierde van de ranglijst in hun afde ling m het licht van de rode lan taarn Zó somber ziet het er echter niet uit: de laatste ontmoeting eindigde in een gehjk spel, GVAV 1 is een. elf tal van. enthousiaste stevige kerels die in hoog tempo spelen. De verde diging met doelman Roffel is vry sterk. Het tweede elftal van Hennes speelt om tien uur aan de Damlaan tegen Excelsior 3: de uitslag is be slissend voor het Blauw-Witte aan deel in de strijd om het kampioen schap. Het derde ontvangt eveneens aan de Damlaan en ook om tien uur het tweede elftal van BEC. Let op u saeck Dat geldt ook voor het vierde m z'jn uitwedstryd tegen Lekkerkerk. D. Houthuijsen, Swammerdamsingel 43, tel. 68516; W. T. P. Nyenhuis, Burg. Knappertlaan 154, tel. 69880; L. B. E. Hoogenhuyze, Nassaulaan 59, tel. 68067, APOTHEEK: Fa. A. Gouka, Hoog straat 29, tel. 68080. SCHIEDAM Monopole. Dinsdag tot en met Donderdag: The Glenn Miller Story. Glenn Miller was een man van de amusementsmuziek, die ia Amerika een grote roem heeft verworven. In 1944 is hij omgekomen op een vlucht over het Kanaal. De film nu vertelt over het leven en werken van deze man. Hy is uitgerust met een groot idealisme en op zoek naar iets heel speciaals, een orkest-klank, die de bands van zyn tyd niet hadden. Dit idealisme maakt zyn carrière moei iyk. Steeds loopt hy weer weg uit een winstgevend baantje ais trombonist en zyn pogingen om een eigen band op te richten, mislukken steeds, zyn vrouw schynt aan het eindelijke suc ces een belangryk aandeel te hebben gehad. Enfin, men kan dat dan allemaal in technicolor genieten en daarbij luisteren wat voor „klank" Glenn Miller najoeg. Het is 'n nogal naïeve rolprent geworden, waarin men Ja mes Stewart ziet als de bandleader zelf en June Allyson als zyn inspi rerende vrouw. Monopole, De Waaghalzen, tot Dinsdag, Abbott en Costello zyn in hun zo veelste schepping van domme, maar daardoor Qnoverwinneiyke mannetje in deze film voortdurend bezig een hun ontstolen som gelds terug te krij gen, hetgeen maar niet wil lukken. Ze moeten daarvoor lopen, liften en ongezien op goederentreinen klim men, stuntryden en -vliegen en aller lei andere dingen doen. Het hele ge doe vindt ten slotte zyn climax in een daverende jacht op de oplichters In kwestie (een lelijke man en een hef vrouwtje), waarby alles en Ieder een meerydt Gek, maar wel leuk. ARENA: Da purperen vlakte. Zondag 2, 4 30, 7 en 8 30 uur (14 jr). CAPITOL Apache Zaterdag cn Zondag 2, 4 30. 7 en 9 15 uur (14 Jr) CENTRAAL- De drie musketiers Zaterdag 4, 7 en 8 15 uur. Zondag 2, 4 30, 7 en 9 15 uur (al.). CINEAC Journaal van 9 tot 515 uur. Verloren ln een wereldstad. 5 30, 7.45 en 10 uur (14 Jr). COLOSSEUM- Het grote spel. Zaterdag 3.30, 7 en 915 uur. Zondag 2, 4 30, 7 en 915 uur (18 Jr). HARMONIE: Satan's paradijs. Zaterdag 3 30, 7 en S15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 915 uur (18 Jr). LUMISRE. From hero to Eternity. Zaterdag en Zondag 2, 4 30, 7 en 9,30 uur (13 Jr). LUTUSCA- 08/15 Zaterdag en Zondag 2, 4 30, 7 en 9 30 uur (18 Jr). LUXOR De tlroomTontela van Rome. Zaterdag en Zondag 1.45, 4, 7 en 9,30 uur (al.). PASSAGE. Maarten Luther. Zaterdag en Zondag 2, 4 15, 7 en 9 15 uur (14 Jr). PRINSES: Gangsters zonder genade. Zaterdng en Zondag 2, 4.30, 7 en 9 30 uur (18 Jr) REX WtUie en Joe van compagnie „O". Zaterdag 4 7 en 915 uur. Zondag 2, 4 30. 7 en 9 15 uur (14 Jr). 't VENSTER- Verraad. Zaterdag 2, 7 en 915 uur. Zondag 1.30, 4.15, 7 en 915 uur (18 Jr), VICTORIA: Geef dat kind een kans. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4 30, 7 en 9 15 uur (al.). TENTOONSTELLINGEN MUSEUM BOYMANS: Beelden van Ma rino Marinl, Engelse landschapsschil ders en Venetlaanse prentkunst. GROOTEANDELSGEBOÜW: H. A. V. d. Wal, schilderijen t VENSTER Ballet, oud en nieuw, pren ten en foto's KUNSTSTICHTING- Lijnbaan, tekenin gen en aquarellen Henk de Vos. MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKEN KUNDE- „Het leven der Eskimo's, 10—5 uur. ZATERDAG ROTT. SCHOUWBURG: Thee en sym- pb&tle, Rott. Toneel, 8 uur. SPES BONA- Kle'ne Stem Zuid, 8 uur. GROOTE SCHOUWBURG: Mondharmo- nlca-concours, 8 uur. EMPORIUM- Feestavond HAVOO, 8 uur. WILHELMENAKERK: Orgelconcert Foike Asma, 8 uur. Grote Kerk, 10 uur: ds. J. Gras; 5 uur: ds. J. D Smids- 7 uur: ds. E. D. Ninck Blok, Assen. Nieuwe Kerk, 10 uur: dr. L. J. Ca- zemier; 5 uur: ds. A, Hoffman. Westerkerk, 9 en 10.30 uur: ds H. W. Hemmes, H. Doop: 5 uur: ds. W. L. Tutter, Delft. Vredeskerk, 9 en 10 45 uur' ds. A. Hoffman; 7 uur: vie. A. v. d. Ban, Ned. Prot. Bond, 10.30 uur, prof, dr. G. J Heering (Oegstgeest) Oud-Kath. Kerk, 1015 uur: Hoog mis. (Van een onzer verslaggevers) Geen van de negen gemeenten aan Brielse Maas en Botlek hebben be zwaar tegen een kleine grenswijzi ging, een grensverandenng waar overigens geen stukje land by te pas komt. Was voorheen de vaargeul in de Brielse Maas tegelijkertijd gemeente grens, volgens de nieuwe grensbepa ling neemt men „het midden" van dat water. Na de afdamming kan men immers nite meer van een vaargeul spreken. Getrouw de wet nalevend belegden Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land Zaterdagmorgen m Den Haag een openbare vergadering, waar de vertegenwoordigers van de betrokken gemeenteraden hun bezwaren zouden kunnen toelichten. Maar er waren geen bezwaren gerezen, noch by Ro zenburg en Rotterdam, noch by Oostvoorne, Bnelle, Vierpolders, Zwartewaal, Heenvliet, Geervliet of Spykenisse. Het college van GS, gepresideerd door de commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, trof op de zitting dan ook geen enkele gemeenteiyke vertegenwoordiger aan. In Spes hield de Rotterdamse Amateur Dans Unie Vrijdagavond d/ revanche-wedstryden van de Rotter damse kampioenschappen, die op 24 Februari gedanst werden. De kam pioenen van de vorige keer konden nu in een klasse hoger tonen wat zy waard zyn, terwyi de gedegradeerden om een ereplaats in een klasse lager streden. Ook nu werden weer door elke groep de Engelse wals, slowfox, quickstep en tango gedanst. De jury kende de prijzen toe aan: Hoofdklasse 1 Van Blerkum-Speel- man„ 2 Herwynen-Vmk; A-kl.: 1 echt Buurman; B-kl1 Van der Graaf-Jordaan, 2 L. v. Dyk-Jacque- mynse; C-kl.: echtp. Bouman, 2 Zul- tenkamp-Be Jong; D-kl 1 Groen- Van Hof ten, 2 Zultenkamp-Theuns; res-kl.: 1 Houtzager-Veld, 2 v. Dongen-Stigter. ROTTERDAM Twee zusjes, de 6-jarige Johanna, v. d. Hoeven en de 2-jarige Geer- truida v. d. Hoeven vielen gisteren middag van vier meter hoogte in de Bas-Jnngerinsstraat op straat. Het oudste meisje kreeg snij- en schaaf wonden aan het hoofd. Een van de Sonderen speelde op het bed, dat voor het raam stond, zy klom ln de vensterbank, verloor het evenwicht en trok haar zusje in haar val mee. De beide kinderen werden naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. De moeder van de lunderen, de 36- Jarige G. v. d. Hoeven-v. d. Heuvel, liep, toen zy het ongeval bemerkte, zo hard de trap af, dat zy haar enkel verstuikte.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1