On telgen ingsplan Vrijdag ter sprake Eis anderhalf jaar Schiedams postbode stal uit pakjes Maurits Dekker leerde Gusto kromlijnig denken Raad krijgt het druk Knap óp die kale schutting met Matthaiis-Passion in Schiedamse Grote Kerk Hoofdklasse krijgt weer nieuwe clubs Adviesraad Van ouds de lekkerste Op straat gevonden Uitspraken rechtbank Spanje het land der reusachtige stadions Vijf jaar voor poging tot moord Uit het dagboek van de politie Nog meer uitbreiding Nog bezwaren? MOKfABM Fietser door autobus gegrepen cjrieda, elka< Tafeltennis Burgerlijke Stand Yisafslag Rotterdam HET VRIJE VOLK DINSDAG 22 MAART 1955 PAGINA 5 Miners onder ar Al voor... Dringend Een zeer zware gevangenisstraf: een jaar en zes maanden met aftrek, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Rotter dam geëist tegen de 32-jarige PTT-besteller W. K. uit Schie dam, die terecht moest staan, omdat hij zich in 1953 en 1954 verscheidene malen brieven en pakjes had toegeëigend. „Een schrijver gebruikt heel dikwijls voorvallen uit de werke lijkheid als stof voor zijn humoristische boeken. Veelal is de humor niet meer dan de weerspiegeling van de werkelijkheid", merkte de bekende schrijver Maurits Dekker op in zijn lezing „Humor en ironie in de literatuur", die hij Maandagavond heild voor de leden van de personeelsvereniging „Gusto" in de zaal „Irene". Méér gestolen Schuldheling In de krant lazen we gisteren, dat de natuur wél drie weken achterop is, vergeleken bij andere jaren. Het klinkt misschien vreemd, maar wij geloven, dat het innerlijk van de mensen onbewust toch altijd gelijke tred houdt met de natuur, rn.a.io. dat iedereen van binnen nog zo'n „winters" gevoel heeft, dat hij zich moeilijk kan verplaatsen in zaken, die nu eenmaal met het begrip „lente" verbonden zijn. so gram Ook in onzen en halve ponden MEMEUER'S TABAK TABAK OP Z'N BEST Raad beziet nader de bouw nieuw stadhuis DE EERSTE STAP voor de bouw van een nieuw stadhuis te Schiedam werd in de raadsvergadering van Schiedam gedaan toen het nog November 1953 was. Toen stelde de raad een credietje beschikbaar van 25.000, bedoeld voor de eerste stappen. DE VOLGENDE gaat men zo de raad erin toestemt in de gemeenteraadzitting van Vrijdag doen: namelijk een voorlopig onteigeningsplan samenstellen voor de huizen (liever: ongebouwde en gebouwde eigendommen) aan de Singel, Eerste en Tweede Tuin- singei, de Lange Singelstraat en de Laurens Costerstraat. Dit alles in verband met de vaststelling van de voorgevelrooilijn in de omgeving van het Emmapiein. STRAATVOETBAL Wat heeft de straatvoetbalcompe titie vorig jaar een succes gehad Menig jonge Schiedamse voetballer denkt nog met pleeier aan die wed- str.j^cn terug. Dit jaar zijn ze weer: de organisa toren moesten het maar eens pro beren hun werk na te laten. In de week van 2 tot 7 April zijn er selectie-wedstrijden. Men heeft geleerd, dat dit wel noodzakelijk is. Deze voorwedstrijden zijn nodig voor een goede indeling. De wedstrijden zelf worden gehou den in het tijdvak tussen 9 Mei en 22 Juli. Jongens, die in een straat wonen, waar te weinig animo is voor een heel elftal kunnen zich indivt- dueel opgeven, zodat men uit de lief hebbers weer een aantal elftallen kan samenstellen. Nou jongens, er tegen aanl Zorg, dat je met je straat een elftal bij el kaar krijgt. Als je maar alleen bent, geef je dan maar gerust op, er zijn er nog wel genoeg, die ook graag mee Willen doen. Tussen de achttien en een en twin tig jaar hoor je thuis in de afdeling A, tussen vijftien en zeventien jaar in de afdeling B en de twaalf-, der tien- en veertienjarigen spelen in de afdeling C. De spelers in de afdelingen A en B cdjn verplicht hun spelerskaart, met pasfoto, naam, adres en geboorteda tum te laten zien. De inschrijvings prijzen zijn: 3.50 voor een A-elftal, 3.00 voor een B-elftal en een riks De secretaris is Karei Scholten sr., voor een C-elftal. die van-wmctaag- af tot Zaterdag 9 April de elftallen en de spelers in schrijft en je bij die aanmelding dan een circulaire overhandigt, waarop alles staat, wat je weten moet. De wethouder van Onderwijs, de heer H. Sabel, zal in plaats van Woensdag pas Donderdag zijn spreek uur houden op de gebruikelijke tijd en plaats. VROUWENGROEP PvdA DINSDAG heeft de Vrouwengroep van de Party van de Arbeid een ver gadering in het Volksgebouw, die om aoht uur begint en tijdens welke als belangrijkste agenda-punt de voor stellen voor de Bondsvergadering be handeld zullen worden. Tot heb- eigenlijke plan besloot da tijdelijke gemeenteraad in zijn zitting van 22 Augustus 1946. Ge deputeerde Staten betuigden hun instemming op 24 December. Wat hier volgt Is een resumé van de overwegingen, die hebben geleid tot het plan een nieuw stadhnuis in Schiedam te bou wen: Verhuizingen Reeds jaren geleden In het be gin van deze eeuw deed zich in onze gemeente de moeilijkheid voor, dat de ruimte van het van oudsher bestaande stadhuis voor het onder brengen van het secretarie-personeel onvoldoende was. Daar ten gevolge van de ligging op een klein marktplein geen mogelijk heid van uitbreiding van het be staande gebouw aanwezig was, is in het gebrek aan ruimte voorzien door successievelijk de verschillende afde lingen in elders gelegen bijgebouwen onder te brengen, zodat sedert jaren de secretarie gedecentraliseerd Is, In latere tijd werd ook de ruimte van de raadzaal, welke ook voor het voltrekken van huwelijken moet wor den gebruikt, geheel onvoldoende. Op primitieve wijze werd hierin „voor zien" door een naast de raadzaal gelegen commissiekamer daarbij te trekken. De toestand I3 thans zo, dat be halve een veel te kleine raadzaal (tevens trouwzaal), een eveneens veel te kleine B. en W.-kamer (te vens commissie- en wachtkamer), een burgemeesterskamer, een se cretariskamer, feitelijk slechts één afdeling, (de afdeling Algemene 2aken) in het Stadhuis ls geves tigd en de andere afdelingen deels in oude woonhuizen aan de Nleuw- straat (nrs. 26—28) deels In een houten hulpgebouwtje zijn onder gebracht. welke geen van alle aan de moderne eisen van kantoorloka- Uteiten voldoen. Tijdens de oorlog heeft men zich dan ook beijverd om in de oude stad een plaats te vinden, waar een ge heel nieuw stadhuis zou kunnen wor den gesticht, waarin zowel het re presentatieve als bet werkgedeelte zou kunnen worden ondergebracht. Deze plaats ls gevonden In de omge ving van het Emmapiein. De desbetreffende roollijnbesluiten voor dit stadsdeel zijn vastgesteld by besluit van de Tijdelijke Gemeente raad van Schiedam van 22 Augustus 1946, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland by hun be sluit van 24 December 1946 en by be sluit van de Tijdeiyke Gemeenteraad van Schiedam van 21 Januari 1946, goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland by hun besluit, van 6 Maart 1946. Kort na de bevryding namen de plannen voor een nieuw stadhuis, waarover men ook voor de oorlog reeds jarenlang zyn gedachten had laten gaan, vastere vormen aan: een prijsvraag ls gehouden, verdere stu dies door de dienst van gemeente werken zyn verricht doch.tot nog toe is de verdere uitvoering voorna- meiyk gestuit op het grote bezwaar dat het nieuwe stadhuis moet komen op de plaats waarop thans nog een niet onbelangryk aantal woningen staat, zodat in verband met de wo ningnood en de tot nog toe geringe toewijzing aan bouwvolume een ex tra-contingent aan onze gemeente voor dit doel nodig zal zijn. De overweging, dat de bestaande toestand echter dringend om voor ziening vraagt, althans wat het werkgedeelte van dc secretarie be treft, maakt het nodig thans de ont eigening ter hand te nemen, in het vertrouwen, dat geleidelijk, naar ma te de onteigening vordert, het nodige extra-eontingent voor de bouw van de vervangende woningen zal worden verleend. BIOSCOPEN: Passage-theater. 2. 7 eri 9.15 uur: Maarten Luther." Monopole-theater. 2 7 en 9 uur: „A cn C als Waaghalzen." TENTOONSTELLINC EN Sted. Museum (25 uur): Groep Arta. grafiek. APOTHEEK: Gouka, Hoogstraat 29, Tel. 68080- DINSDAG: Volksgebouw 20 uur: Instituut voor Arbeidersontwikkeling: Lezing door Jef Last over Griekenland WOENSDAG Ben-zaal De Kroon. 20 uur: Schie damse Vereniging van Huiseigena ren: jaariykse ledenvergadering. Gebouw Irene, 19.30 uur: CJMV jongens- en juniorenclubs „David en Benjamin" jaarvergadering. Musis Sacrum. 20 uur: "Katholieke Kring Lezing door pater Van Rixcel SCJ over „De katholiek in de were)/ van vandaag". Chr. Soe. Belangen, 20 uur, Las- club Schiedam. Wegens poging tot moord heeft de Rotterdamse rechtbank Dinsdagmor gen de 34-jarige los werkman P. G. uit Rotterdam („Bolle Piet") veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. G. had in de nacht van 30 op 31 December 1954 op Katendrecht de 40-jarige chauf feur J, Plugers met een mes in de zy gestoken. De chauffeur werd ernstig gewond en moest lange tijd het bed houden. De officier van Justitie heeft veertien dagen geleden tegen Bolle Plet, die al verscheidene malen was veroordeeld, eveneens vyf jaar met aftrek geëist. p De officier, mr. Van de Roemer, nam de zaak hoog op: „WU hebben hier te maken met een ambtenaar In staatsdienst, dat is een verzwarende om standigheid." De PTT-besteller heeft de offi cier van Justitie gaf dit toe niet gestolen voor geldelijk gewin. Hy schonk de vulpennen, nylonkousen en sieraden, die hij uit brieven e» pak ketten haalde, aan zyn vrouw en aan kennissen. „Ik weet zelf niét waarom ik het heb gedaan", sprak- verdach te, die veel spyt over het gebeurde had. De officier wees erop, dat ver- OVERLEDEN De classificeerder J. de Vogel, van. wie wij vorige week berichtten, dat hy van een hoogte van acht meter in het ruim van de tanker „Clavella" was gevallen en in de Dr. Noletstich- ting was opgenomen, is Zaterdag aa;i de bekomen verwondingen over leden. GESLIPT De 16-jarige bromfietser A. M. S„ banketbakker uit de Aleidastraat, slipte gisteravond op de hoek van de Vlaardingerdyk en de Troelstra- laan. Hij viel languit op straat, vlak voo" een gelukkig bytyds remmende auto. Hij had. een lichte hersen schudding. De auto bracht hem naar een dokter in de buurt en later naar buis. GERUCHT Vannacht om halfdrie belde een bewoner van de Francois Haver - schmidtlaan de politie op omdat hij gerucht hoorde in zijn tuin. De politie vond in een hoekje naast de keuken deur een dronken zeeman, die zyn roes uitsliep Hy heeft het verder ten burele gedaan. BALDADIG De politie hield gisteren een jon getje aan» dat met zijn katapult op de jachtjes aan de Havendyk schoot. Hy had een ruit van de „Haven dienst 44" stukgeschoten. Zyn kata pult ls hem afgenomen. ONGEREMD Gistermiddag om twee uur is een wielryder door de GG en GD naar het gemeenteziekenhuis gebracht en later weer naar huis, omdat hy een lichte hersenschudding had overge houden uit een botsing met een auto op de Beursbrug. De remmen van. de fiets van de man (het is de Schie damse fabrieksarbeider J. Hf.) waren slecht. Het hoofd van het gemeentebe stuur van Schiedam maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 37 der Woningwet bekend, dat voor de tijd van viër weken ter gemeen te-secretarie (afd. Algemene Zaken stadhuis) het ontwerp van een aanvullend uitbreidingsplan in hoofd zaak („Spaanse Polder") ter inzage ligt. Het is merkwaardig, dat in de we reldliteratuur maar zo'n klein plaatsje is ingeruimd vcor het hu moristische genre. Na de tweede wereldoorlog is de belangstelling voor dit soort boeken en vooral in ons land (Annie Schmidt, Godfried Bo- mans, Simon Carmiggelt, Leonard Huizinga, e.a.) echter toegenomen. In zijn inleiding vertelde de heer Dekker aan welke eisen een mop moet voldoen, wil die geslaagd heten. „Het humoristische effect moet zich voltrekken langs een bekende ach- t .-grond." Een mop, die zich afspeelt h. een voor de toehoorder onbekend milieu met onbekende omstandig heden, zal geen succes hebben. Ook HET sociologisch onderzoek, dat blijkt uit een raadsstuk, ais onderdeel van het onderzoek naar de vrijetijds besteding door de Schiedamse jeugd, is thans zo ver gevorderd, dat men de uitkomsten statistisch kan gaan verwerken. Men laat dit doen het is voornamelyk rekenkundig werk door werkloze hoofdarbeiders. De Stichting Jeugdonderzoek Schiedam verzoekt nu aan de raad, om het ma teriaal nog verfijnder te kunnen be werken, om aldus de resultaten nog beter te kunnen krygen, of er niet mechanisch zou mogen worden ge werkt. Dat kost ook wel wat geld. B. en W. stellen de raad voor 4000 be schikbaar te stellen. DE uitgifte van grond, dat deel uit maakt van het industrieterrein ten westen van de Schie gaat voort durend voort. Het w rdt mi eens tyd het terrein verde. te ontwikkeien (straataanieg en r'olering). De kos ten: 35.000. Doe het maar, zeggen B. en W. Op de gemeente-secretarie van Schiedam (afd. Algemene Zaken) ligt van heden tot en met 24 Maart een ontwerp-besluit ter Inzage tot het onttrekken van het gedeelte van de Westfrankelandsedyk, lopende van de Admiraal de Ruyterstraat tot aan het punt, waarop de omlegging zich met de Westfrankelandsedyk /erenlgt. aan het openbaar verkeer. Belanghebbenden kunnen tegen dit ■oornemen gedurende deze termyn scbriftehjk hun bezwaren indienen by de gemeenteraad. moet men kromiynig kunnen den ken. Hoe dikwyis zet men in een mop niet de rede op zyn kop en verdraait men de logica tot pseudo-logica. Iemand, die alleen maar rechtlijnig kan denken, zal bepaalde vormen van humor niet waarderen. Als voorbeeld vertelde de sehryver de volgende mop. „Bij een vy'fsprong staat een weg wijzer. Op één van de armen staat: Dis is de kortste weg naar B. Wie dit niet kan lezen, kan beter de hoofd weg nemen." Wat gecompliceerder is deze: „Het nare van het sterven vind ik, dat als ik dood zou gaan mezelf zo zou missen" (R. Biystra). Zeer veel succes heeft ook vaak de over-vrymoedige houding van de hoofdpersoon uit de mop tegenover zyn meerderen. Dit geval illustreerde de sehryver eveneens. „Op een goede dag komt een klein Jochie het huis binnenhollen en zegt tegen zyn moeder: „Mammie, ik heb een kwartje gehad van een oude zee man." De moeder is druk bezig, hoort amper wat haar zoontje zegt en antwoordt: „Doe het maar in je spaarpot, Jantje.". Maar de volgende week komt zoonlief weer met een kwartje thuis, gekregen van de zee man. Nu vindt moeder het wel wat vreemd en vraagt nieuwsgierig: .Krijg je zo maar kwartjes van die man?" „Nee," antwoordt Jantje, „ik moet er wat voor doen. Hij neemt me mee naar huis, gaat dan languit in een luie stoel in de kamer zitten er. ik moet dan buiten gaan staan, op de deur kloppen en zeggen: je moet bij de kapitein komen, stuur! En dan roept hij terug: De kapitein kan harsten, ik kom. niet!" Een zeer speciale en scherpe vorm van humor is de ironie. Ironie is het pryzen van iets op een dusdanige manier, dat men duideiyk voelt, dat de spreker het afkeurt. Srg in zwang bij vele schryvers is tegenwoordig de zelf-ironie. De humor komt het best tot zyn recht tegen een ernstige achtergrond. Tussen veel ernst een stukje luim, iets, dat verscheidene malen bii Shakespeare voorkomt, zy, die „Hamlet" hebben gelezen, denken slechts aan de scène met de drie clowneske doodgravers op het kerk hof. Ter illustratie van zyn gehele be toog las Maurits Dekker fragmenten voor uit zyn eigen werk. Allereerst uit de sprookjesbundel „De Tover doos" het verhaal ,De twee wilgen" en het tragi-komisch verhaal Karei en Kabel Jet je", de romance van een zeemeerminnetje. De voorzitter van de personeels vereniging, de heer M. Wink, leidde de sehryver In en merkte daarby op, dat deze avond tot stand was geko men in samenwerking met de boek handel van J. S. van Leeuwen, die daar tevens exposeerde. dachte vele uit het buitenland ver zonden postpakketten heeft ont vreemd. „Dat gesft een bijzonder on plezierige indruk by buitenlanders, die nu tot de conclusie moeten bo men, dat-er, in Nederland- oneeriyke- PTT-ambtenaren zyn", aldus mr. Van de-Roemer, die ook uit het oog punt van algemene voorzorg een zeer hoge straf wilde vorderen. Hij vroeg de rechtbank om de ver dachte voor de tijd van vijf jaar te ontzetten uit het recht om by de PTT werkzaam te zijn. Fel was hierna het pleidooi van de raadsman, mr. R. E. Japikse. Hy vertelde, dat verdachte, die tydens de oorlog by de Duitse poster yen moest werken, daar het stelen als een sport heeft beschouwd. Mr, Japikse critiseerde het toezicht op het Schiedamse postkantoor, dat zijns inziens onvoldoende zou zijn. Behalve de achttien door verdachte gestolen stukken zouden er op dat postkantoor nog tientallen andere brieven en pakjes verdwenen zijn. De verdediger vroeg de rechtbank ten slotte of zy rekening wilde hou den met het feit, dat zijn cliënt in de psychiatrische rapporten vermin derd toerekeningsvatbaar wordt ge noemd. „Ik heb niet begrepen, dat alles uit briefjes en pakjes kwam", sprak hierna de 33-jarige Schiedamse huis vrouw T. T.-F., die enkele malen nylonkousen, lippenstift en oorclips van verdachte als geschenk had aan genomen. K. had haar verteld, dat hy die artikelen op schepen had ge kocht. Niettemin achtte de officier van Justitie schuldheling bewezen en hij eiste een maand voorwaardeiyk met drie jaar proef tyd en een boete van ƒ40 of twintig dagen. Uitspraak oveT veertien dagen. Advertentie I. M. IN11Fl£URIG£ T1HFÊM. MA! R SH GLANZEND Eén van die zaken is voor de mu ziekliefhebber stellig Bachs Mat- thaus-Passion. De traditie heeft dit werk vooral èen religieuze beleving met jonge blaadjes aan de bomen en een zacht lentebriesje: beide beteke nen seizoen verandering en we gelo ven, dat ook degenen, die uit Bachs werk vooral een religieuze belevenis putten, deze relatie tussen muziek en natuur wel aanvoelen. Maar het muziekleven laat zich door de natuur en het weer niet commanderen, het stelt onverbidde lijk zijn data vast en zo móesten we gisteren naar de Matthaus-Passion in de Schiedamse Grote Kerk, waar een hevig kuchend en warm gekleed publiek voor de aanvang het geluid van het stemmen van het orkest nog overstemde. Nu we het toch over stemming hebben: velen van de aanwezigen zullen evenals wij moeilijk in de juis te stemming gekomen zün, maar het vervelende is, dat men daardoor ob jectiever en crittscher luistert en het gauw bemerkt, als er aan de (letterlijke) stemming iets hapert. Het Rotterdams Philharmonisch Koor kende zyn partij natuurlijk goed (zong het werk trouwens Zon dag al te Hulst), maar scheen vooral bij de mannen aanvankelijk een nei ging tot laag intoneren te hebben, wat duurde tot halverwege deel 1. De verkeerde inzet van de tenor Heinz Marten (waar iedereen van opschrok!) heeft misschien allen wakker geschud, want daarna ver ging het Bachs meesterwerk beter. Verder heeft het koor toch b'djk gegeven van grondige kennis en fraaie vocale mogeiykheden en ook het Philh. Orkest liet veel moois horen, al konden de strijkers soms homogener en zuiverder klinken. De solisten By de solisten werd Laurens Bogt- man (Christus), die o.i. niet de aan gewezen man voor deze partij is, overtroffen door de tenor Marten, die de party van de Evangelist vo caal zeer goed en qua voordracht heel juist weergaf. Uitstekend voldeden ook Leo Kete laars (kleine basparty en en aria's), Corry Bijster, sopraan en Annie Hermes, alt, maar de tenor John van Kesteren bleef meestal onder de eisen, die hier gesteld dienen te wor den. Fllpse had het: geheel doorgaans vast in de hand. hield zich in grote trekken natuurlijk aan de opvatting die we van hem kennen (hier en daar voorkeur voor romantische ver tragingen) maar nam enkele tempi naar het scheen iets langzamer dan vorige keren. De spelers der obligaatpartijen kweten zich evenals Hans Schouw man, claveeimbel en Piet v. d. Kerk- hoff, orgel, vakkundig van hun taak. Het viel op, dat Toxnasso's vioolsolo in „Erbarme dich" thans ingetogener klonk, hoewel hy het rhythme nog wel erg vrij neemt. De kerk was vol, en men heeft de uitvoering (die door de gebruikelijke coupures precies drie uur besloeg) aandachtig gevolgd. A. VAN AMERONGEN De tweede ronde van de promotie- en degradatie-wedstrijden voor de Hoofdklasse heeft vier nieuwe hoofd klasse-teams aangewezen, terwyi Sparta 2 zyn plaats in de Hoofd klasse zal behouden, De nieuwe teams zyn: Sparta 3, Sparta 4, Scyl- ia en Barna. Dit betekent dus, dat de vereniging Sparta het volgend sei zoen met niet minder dan vier teams in de uitgebreide hoofdklasse zal uitkomen. Sparta 4 klopte Batswingers met 64 ea bracht zich zelf en Scyila daarmee tot promoveren. De Spar taan Berkel verrichtte in dit duel 'n keurige hattrick; Arnold Klaassens bleef zonder winst, maar Paul Gim- bel scoorde tweemaal hy zwichtte alleen voor Ton Hoefnagel en zo kon Sparta 4 met het dubbelspel de beide winstpunten binnenhalen. Sparta 3 had het tegen Sprenger niet moeilijk. Chef dHotel liet eenmaal "n steek vallen en het tweede tegenpunt kreeg Sprenger by het dubbelspel. Gevolg: Sparta 3 en Barna promo veren. Voor Barna betekent dit een terugkeer in de hoofdklasse na een afwezigheid van drie jaren. Sparta 2 ging naar VTV en noteerde daar een 73-overwinning door een hat trick van Loek Stoop en de succes sen van Wim Vrees en John Cogh, die elk tweemaal tot winst kwamen. Zy capituleerden alleen voo- Kre- cner. In de eerste klasse veroverde Car bon 2 het kampioenschap van afd. C door een vlotte overwinning op Een dracht 2. De beslissingswedstrijd tussen Carbon 4 en Wifra 4 is vast gesteld op 22 Maart in het speello kaal van Rono aan de Hillegonda-- straat; aanvang 8 uur. De uitslagen waren: Batswingers I 46; Sparta 3Sprenger 83; VTVSparta 2 3—7%. B, en W. zyn onlangs overgegaan tot de instelling van Adviesraad voor de Detailhandel en Consumentenbe langen. In deze Commissie, welke gisteravond door wethouder H. Sa bel ten stadhuize is geïnstalleerd, hebben zitting: E. M, den Boer-Byi (vh. Centraal Vrouwen Comité) en de heren: B. G. Hoogendam en A. van Minnen (v, d. Kamer van Koop- nan-del en Fabrieken voor de Bene den-Maas); H. T. H. Kamp (v, d. afd. Schiedam v. d. RK. Midden standsbond) P. W. van Oosten (v. d. afd. Schiedam v. d. Chr. Midden standsvereniging); K. .Kramer Fre- her (v. d. afd. Schiedam v. Kon. Ned. Middenstandsbond); M. van Veen (v. d. afd. Schiedam v. d-NW- Bestuurdersbond)J, van Tilborg (v. d. afd. Schiedam v. d. Chr. Be sturenbond); A. W. van dier Sluijs (v. d. afd. Schiedam van de Kath. Arbeiderbeweging) De Adviesraad koos de heer B. G. Hoogendam tot voorzitter, als se cretaris is de heer J. Van Heerde, Commies ter Secretarie, aan de Ad. viesraad toegevoegd. Geboren: Sophia, d v M L Vink en C Soeters; Bernard us G J. z v G J de Koning en N Kriek; Elisabeth J M,dïWH van Bree en A P Krom menhoek; Anja M. d v B v d Mast en C Levering; Christina, d v B van Rtjnsbergen en C Maan. Advertentie IJML UCHTE GEURIG? noEn Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9 12.30 uur en 2—5 uur: Bruine schoen (R). Te bevragen bij de vinders; arm band, mevr Visser, v Beverenstraat 37; gouden ring met inscriptie, L de Borst, Nassaulaan 3a; oorbel, M Sluiter, Julianalaan 72b; bedrag aan. geld» J Bloemheuvel, Rotterdamse- dyk 243c; kinderportemonnaie, P Frank, Dr. de Visserlaan 32; bruine aktentas, W Verheü, v Ruijsdaellaan 17a; rode portemonrsaie, Noteboom, Talmalaan 64; bruine herenporte- monnaie, inh. Duis geld, S Bröklmg, Korte Kerkstraat 6b; rood étui Inh zakkam en foto's, E Malkus, v Osta- deiaan 39; rol kippengaas, t> Krab bendam, Cort v d Lindelaan 50; blad coupons, meyr Visser, v Beve renstraat, 37; broekriem Lacroix, Dwarsstraat 35; houten krat, Mel- chers. Singel 4; grijze kinderhand schoen, Mensez, Spoorstraat 18; jongensriem, NN Veth, Jacob Marts- straat 8a; grijs kinderwantje, B Oze- phius, P K O laan 107b; witte baby- slobbroek, v Kooy, Newtonstraat 48; bruine want, (L)D v d Heul, Slacht huislaan 29c: zwarte damesschoen, M v d Hoek, Populierenlaan 16: blauw-gryze kinderwant, (R), H Overheul, Buïtenhavenw 176b; sjaal, H J Visser, Marconistraat 69b; 1 p zwarte damesschoenen, W v d Hei den. Broersvest 99; rode autoped, Boskeijon, Savornin. Lohmanlaan 12; rozenkrans in étui en sleutel, A de Jager, St Janspl 6b; rozenkrans, v Dijk, Goereesestr 9b; aansteker, L W Both, Leibnitzstraat 25a; ring met 5 sleutels, Faber, Lorentziaan 27. DE ROTTERDAMSE rechtbank ver oordeelde de 61-jarige J. L. wegens verduistering van een platina ring, die hy op straat had gevonden, tot zes maanden met aftrek. De waar de van de ring was 4000. EEN WEEK gevangenisstraf kreeg de 53-jarige hulsvrouw F. J. v. d. V.-v. d. W.» die door het laten val len van een bloempot geprobeerd zou hebben, haar benedenbuur vrouw lichamelijk letsel toe te brengen. WEGENS DIEFSTAL veroordeelde d rechtbank de magnetiseur W. J. a. van W. tot twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef- tyd. Terwyi de man met de ene hand patiënten „bestreek", stal hy met de andere hand geld uit hun zakken. TWEE POMPBEDIENDEN en vier* chauffeurs uit Rotterdam en Schie dam, die knoeiden met benzme- bosnen en daarom hun patroons benadeelden, zijn door de recht bank veroordeeld tot straffen va riërende van zes maanden voor waardelijk tot twee maanden voor- waardelyk. in alle gevallen met drie Jaar proeftyd. Al trekken dan, op een paar maanden per jaar na, elke Zondag tien duizenden Spanjaarden naar de zo beroemde en beruchte stierengevechten» er blijven nog honderdduizenden over om de enorme voetbalstadions te vullen. Want voetbal trekt in Spanje. Een vereniging als Barcelona heeft lang niet voldoende aan zijn stadion voor vijftigduizend personen en dat U ook wei te begrijpen als men bedenkt, dat alleen de leden van Barcelona reeds veertigduizend plaatsen innemen! aet „hangende" dak van de overdekte Het bestuur van Barcelona is na tuurlijk met plannen voor een nieuw stadion gekomen en nadat ik de maquette heb gezien, durf ik gerust te zeggen, dat Barcelona over een paar Jaar het'mooiste stadion van Europa en misschien wel één van de mooiste ter wereld zal hebben. Met piaats voor niet minder dan 150.000 personen of om precies te zijn voor 149.720. U ziet; voetbal is een goede business in het land der stieren gevechten en der schone sefioritas. Wat direct- opvait aan de maquet te zijn de brede toegangswegen, die de stromen toeschouwers naar de verschillende verdiepingen, van het stadion zullen voeren. Drie wegen boven elkaar, die pas ver buiten het stadion uitmonden. Men vermijdt daardoor de trappen, die m de tegen woordige stadions zo'n bron va» enorm gedrang zijn. Door deze toe gangswegen, die dus tot in het sta dion zelf lopen, hoopt men de toe- schouwersstroom geleideiyker te kun nen verwerken. Schitterend is de asymmetrische lijn van 't stadion, dat 60 duizend zitplaatsen en negentig duizend staanplaatsen zal teilen. Men heeft getracht de constructie zodanig te maken, dat niemand té ver van het speelveld af zal zitten. Drachtig is Maandagmiddag vond in Giessen- Nieuwkerk een ernstig ongeluk plaats, waarbij de schilder H, den Toom uit Giessen-Nleuwkerk om het leven kwam. Het ongeluk gebeurde op de pro vinciale weg naby de Giessenbrug. De heer Den Toom, die naar zyn werk fietste, werd op de provinciale weg gegrepen door autobus van een reisbureau uit Den Haag. Door de klap, die hy van de bus kreeg, werd h(j enkele meters weggeslin- kerd. Het slachtoffer werd op slag gedood. De heer Den Toom laat vrouw e.i vier kinderen achter. iribune 30,000 zitplaatsen waar- ioor de hinderlijke pilaren vermeden lijn. Niet minder dan 1500 Journaliste» tullen op de speciale perstribune intvangen kunnen worden en het ia bijna onnodig te zeggen, dat er ver-i fer veie telefooncabmes, een recrea-i tiezaal met televisietoestellen, eeni oaar zalen om rustig te werken en ten eigen restaurant te hunner be- icbikking zullen staan. Bad onder tribunes Voor het normale publiek zijn eb vier restaurants van verschillenda prijsklasse en onder de enorme open, tribunes zal een overdekt zwembad worden gebouwd van vijftig meter, lengte. Tevens een gymnastiekzaal,' die ook geschikt zal zijn voor basket-' ball en zaalhandbal. Het stadion zal een omvang krij gen van 41.800 vierkante meter enj ais men nagaat, dat het prachtig* Madrileense Chamartin-stadion, me| plaats voor 125.000 toeschouwers: ilechts 21.164 vlerkante meter omvat] begrijpt men, welk een enorm bouw4 werk dit komende stadion van BarJ celona zal worden. Spanje zal over een paar jaar een net van grote stadions tellen, waarop waarschyniyk geen land ter wereld kan wijzen: Barcelona (150.000): Charmartm (180.000 ais de uitbreid dingsplannen doorgaan), Valeneisl (85.000), Bilbao (50.000), La Corufia (45.000) en het gemeentelijk stadion van Barcelona (65.000), Het stadion van Barcelona wordt een „droom". Men is reeds met da bouw begonnen en over twee jaar zat men het inwijden. De club moet Jan volgens het huidige bestuur zeven tig duizend leden tellen en reeds nu gaat men aan het werk om de leden werfactie tot een succes te maken, stelt u zich eens voor; een club met zeventig duizend leden! Ik zei het toch reeds; voetbal is hier business. En een goede business! COR BRAASEM Heden werden aan de visafslag al hier van IJmuiden, Schevenlngen en elders 450 kisten verse zeevis aange voerd. De pryzen waren: tong, groot 2.75 2.80; middel 2.70—2.80; tarbot, groot 2.20—2.25; schol, middel 24—27; klein 2023; zeebot 1214; schelvis, mid del 47—50; kabeljauw, groot 31—38; middel 32—34; klein 24—28; wyting

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1