Veel .Ha' weinig Jn' op Beurs InHaBé vond nog geen springbokken Commissie kon helft gevallen behandelen Al twee volleybal kampioenen hier Bij Gusto ging zesde mijnenveger te water Helicopter Mipa 2 landen.... IvA O met naar Griekenland SVC rooide het goed Vlaarclmgse V ara-af deling nadert de 3000 leden Baviaan op het stuur Geld was weg Schaakkamp Schiedamse thuisschakers Zeven kinderen nóóit naar school Jaarbeurs weer geopend Het Vrije Volk Geen algemene prijsverhoging Explosie in Italiaanse mijn: Tinus v. cL Vlies jonge kastelein GgBOMMU Marktberichten Christenen naar rood-China GEESTELIJKLEVEN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 23 MAART 1955 PAGINA 5 ZOALS een schip dat in de mist naderbijkomend steeds meer lijn krijgt en details gaat vertonen, zo krijgt de Indus trie- en Handelsbeurs Schie dam langzamerhand meer vorm. Gisteravond was er een standhoudersvergadering waar de architect Jan Gidding het woord heeft gevoerd. Hij ver telde over de inrichting o.m Spaarzaam Toeloop Singer-Maatscliappij in nieuwe toonkamer DE COMMISSIE tot wering van schoolverzuim kreeg gedurende het jaar 1954 379 gevallen van schoolverzuim in behandeling Deze betroffen de openbare en bijzondere lagere scholen, de beide scholen voor voortgezet lager onderwijs en de lagere tech nische school en de beide huishoud- en industriescholen. Er verschenen slechts 181 van de opgeroepenen of 47 voor de commissie. 198 personen of 53 procent, dus meer dan de helft, gaven geen gehoor aan de oproep. Slechts een enkele maal kwam bericht van verhindering, al of niet vergezeld van een uiteenzetting van het gepleegde verzuim. In de m.eeste gevallen blijkt onverschilligheid van de ouders de reden van het weg blijven. Onder de wegblijvers komen vaak dezelfde namen voor. De maatschappelijke werkster bezoekt vaak de gezinnen en tracht deze ouders ertoe te brengen bij een later verzuim voor de commissie te verschijnen. Het eerste herenteam van SVC is ongeslagen kampioen. In hun laatste wedstrijd van deze competitie versloegen de heren het Rotterdamse HVC in een goed gespeelde en spannende strijd met 31. Die team kan dus met ere de eerste klasse binnentre den. De eindstand is: Visafslag Rotterdam Rectificatie V olstrekt Vaten te water Veemarkt Rotterdam De grootste krant van Nederland Op de jaarvergadering die Dinsdagavond in het Volksgebouw werd gehouden, bleek weer opnieuw, dat de afdeling Vlaardin- gen van de Vara kerngezond is en het ledental nog gestadig groeit. In 1954 nam dit met ongeveer 15 toe. Per 1 Maart was de afdeling de 2900 leden reeds ruim gepasseerd. T s j echoslowakije krijgt nieuwe kalender JEF LAST, de veelbereisde auteur, was gisteravond in Schie dam om voor de leden van het Instituut voor Arbeiders-Ont wikkeling te spreken over Griekenland. Hij heeft zich met bij zonder veel plezier van zijn taak gekweten en dat was voor een deel te danken aan de diepe aandacht, die de volle zaal acht van het Volksgebouw voor hem had. Veelbelovende shoivs Wisselkoersen Vonnissen tegen Roemeense Joden vernietigd BIOSCOPEN: Passage-theater, 2. 7 en 9.15 uur- „Maarten Luther." Monopole-theater 2 7 en 9 uur- „The Glenn Miller Story". TENTOONSTELLINGEN Sted. Museum (2—5 uur): Groep Arta. grafiek. APOTHEEK: Gouka, Hoogstraat 28. Tel. 68080- WOENSDAG Bemzaal De Kroon, 20 uur: Schie- damse Vereniging van Hulseigena ren: jaarlijkse ledenvergadering. Gebouw I.-ene, 19.30 uur: CJMV jongens- en juniorenclubs .David en B'ijamin" jaarvergadering. Musis Sacrum, 20 uur: Katholieke Kring Lezing door pater Van Rixcel SCJ over „De katholiek in de wereld van vandaag". Chr. Soc. Belangen, 20 uur, Las- club Schiedam. DONDERDAG Gebouw Toonkunst. 20 uut: Alge mene Fotokring Schiedam: Feest avond by gelegenheid van eerste lustrum. Gebouw Arcade, 20 uur: Gezamen lijke Schiedamse Boekverkopers: Hans Alma spreekt over Zuid-Frank rijk met vertoning van kleurendia's. Passage-theater, 20 uur: Chr. Mu ziekvereniging „Harpe Davids": Con cert en film na de pauze. ARENA: De purperen vlajcte. 2, 7 en 9.30 uur (14 jr), C \PITOL: Apache. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: De drie musketiers, 2 7 en 9,15 uur (aU.). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Venoreu !n een -wereldstad. 5.30, 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSET'M: Het grote spel. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). HARMONIE: Satan's paradijs. 2. 7 en 9,15 uur (18 jr). LUMIÈRE: Prom here to eternity. 2.13. 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTOSCA: 08/15. 2.15. 7 en ShO uur (18 jr) LUXOR: De droomfontein van Rome. 2. 7 en 9.30 uur (a.l.). PRINSES: Gangsters zonder genade. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). PASSAGE: Maarten Luther. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). REX: Willy en Joe van compagnie „O". 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA: Geef dat kind een kans. 2 7 en 9.15 uur (a.l.). •t VENSTER: Verraad. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jn. TENTOONSTELLINGEN MUSEUM BOYMANS: Beelden van Ma rino Marinl. Engelse landschapsschil ders en Venetlaanse prentkunst. GROOTHANDELSOEBOUW: H. A. v. d. Wal. schilderijen. 't VENSTER: BaUet, oud en nieuw, pren ten en foto's. KUNSTSTICHTING: Lijnbaan, tekenin gen en aquarellen Henk de Vos. MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKEN KUNDE: „Het leven der Eskimo's, 105 uur. WOENSDAG PALACE: Feestavond' NOV,' 8 uur. GROTE SCHOUWBURGToneelavond De Schouwspelers, 8 uur. AULA BOYMANS: Concert Toonkunst. S uur. BIJENKORF: Lezing over Tsjechow, 8 uur. Een Delftte uii»C, t h. .iet gistermiddag in het veilinggebouw aan het Plein Eendracht te Schie dam enige ogenblikken haar tas on beheerd achter. Toen ze terugkwam was haar portemonnaie wèl verdwe nen. Met veertig gulden. De expositieruimte wordt omgeven door hoge lichtmasten, die een zee van licht zullen werpen op de tenten. Donkere borden met de naam InHa Bé roepen de passanten op de Rot- terdamsedyk en de Koemarkt naar de Beurs. Ook de vluchtheuvel op de Broersvest wordt ingeschakeld. De heer Gidding vroeg de stand houders soberheid te betrachten bij de inrichting hunner stands opdat er een eenheid ontstaat. Nu biykt, dat bijna alle standruim- te verhuurd is, maar dat de industrie heel spaarzaam is vertegenwordigd. Dat ligt voor een belangrijk deel aan ook bij zullen zijn. de E 55, die uiteraard een zuigende werking heeft veroorzaakt. In ieder geval is er een klein ver- maakcentrum aan de beurs verbon den: autoscooter-tent, bumperfent en een olieboilenkraam. Met de hulp, die de organisatoren aan de Gemeente lijke Plantsoenendienst gaan vragen wordt de ruïne een middelpunt van de InHaBé. Men heeft echter tot nog toe van geen enkele dierentuin een definitieve toezegging gehad, dat hij dieren za! sturen die vrijelijk op de ruïne rond zullen kunnen klauteren. De organisatoren verwachten een flinke toeloop, men rekent op zeker tienduizend bezoekers. Vooral tijdens de evenementen rondom de Bevrij dingsdag, waarvan er een groot aan tal op de Broersvest worden gehou den, denken de standhouders het flink druk te krijgen. We vernemen nog, dat de winke liersvereniging .Hoogstraat Belan gen" tijdens de InHaBé een winkel week organiseert met o.a. een etala gewedstrijd met het pnbiiek als jury. ry. Men denkt er aan een televisie toestel als prijs uit te loven. Speciale verlichting en de geheie dag muziek zijn enige attracties, die er zeker Nu de wintercompetitie weer ach ter de rug is en er weer gelegenheid is om aan iets anders te denken, houdt SCS in April een schaakkamp waaraan alle schaakliefhebbers en -liefhebsters, die geen lid van een schaakvereniging zijn kunnen mee doen, om in onderiing verband hun krachten met andere thuisschakers te meten. Er zal gespeeld worden om aardige prijzen, zodat we venvachten dat er veel schakers en schaafcsters zijn die zullen trachten een dezer prijzen in ie wacht te slepen. Schiedam schaakt Vrijdagsavonds ir- zaal „Beatrix", Lange Kérkstraat 70. De Singer Maatschappij N.V. heeft Dinsdag in de Oranjestraat 7 te Schiedam een nieuwe showroom ge opend. Er werd een groots opgezette demonstratie gehouden, door alle verkoopsters en een groot aantal be langstellenden bijgewoond. V.AN de 181 behandelde gevallen beschouwde de commissie er 153 of 84 procent als ongeoorloofd. Rekent men de gevallen, -waarbij de ouders niet verschenen, afgaande op de inlichtin gen van de hoofden van scholen tot de ongeoorloofde, dan is hefc aantal gevallen van ongeoorloofd schoolver zuim 351 of 92 procent. .-„•J Onmacht HET verzuim was by de meisjes groter dan' by de jongens, daar van de 181 behandelde gévallen 75 jon- pens en 100 meisjes waren. Vaak werd ziekte opgegeven, terwijl de kinderen buiten speelden, of om an dere redenen niet op school kwamen. Soms bleef een kind langer -thuis, dan de arts noodzakeiyk achtte. Spij belen kwam by de jongens meer voor dan bU meisjes (24 j., 7 m.). Bü het helpen in de huishouding ging het om 6 jongens en 23 meisjes. Opval lend is het grote aantal gevallen van thuis houden zonder voorafgaande verlofaanvrage aan het hoofd van de school (15 j., 28 m.) Indien dit geen onverschilligheid is, is het toch zeker 1. SVC 2. Hou Stand 3. HVC 16 16 16 13 11 11 29 25 24 Het eerste damesteam, dat voor zijn laatste competitiewedstryd te gen Nationale moest aantreden, behoefde niet in het veld te komen, aangezien Nationale niet verscheen. Deze wedstryd zal dus t.z.t. over gespeeld dienen te worden. De uit slag kan echter geen verandering brengen in het feit, dat de dames het kampioenschap reeds hebben behaald. Het tweede damesteam speelde een goede wedstrijd en wist met 31 de baas te biyven over het team van Unicum. Dit zestal toonde in deze we stryd, dat het heus wel kan. mits de wil om te winnen maar aan wezig is. Hoewel dit team geen kam pioenskansen meer heeft, kan het toch met een beetje goede wil ais tweede of derde eindigen. Eveneens een prachtige prestatie, als men in aanmerking neemt, dat' dit team nogal eens met verwisselingen te ma ken heeft gehad. Ten slotte het tweede herenteam, dat eveneens een pretendent is voor het kampioenschap. De uitwedstryd tegen ZVC bracht enthousiast en goed spel en in een prettige sfeer werd deze wedstrijd in het voordeel Heder werden aan de Visafslag al hier, Umuiden, Scheveningen en el ders 150 kisten verse zeevis aange voerd. De prijzen waren: Tarbot, midd. 1.60—1.70, klein 1.20—1.40: schol midd. 33.00—35.00, klein 17.00 24.00; schelvis gr. 26.00—28.00, midd. 40.00—43.00, klein 25.00—31.00; kabel jauw midd. 35.00—40.00. klein 21.00— 26.00; wyting 20.0023.00; kuit 0.45 0.60. van de Schiedamse ploeg beslist. Met 31, de stand van de week, werd deze wedstryd beëindigd. Ais de he ren de wedstrijd op 1 April thuis tegen Smash winnen, heeft SVC zyn derde kampioen. In ons verslag van gisteren over de uitvoering van de Matthaus- Pas?ion lese men (kort na het cur sief gedrukte)De traditie heeft dit werk geassocieerd met jonge blaad jes aan de bomen en een zacht ientebriesje, etc. als onwellevendheid aan te merken. De commissie ziet zich in deze geval len, meestal genoodzaakt het verzuim als ongeoorloofd te beschouwen. Er deden zich 12 gevallen voor, waarbij het kind geen zin had de school verder te bezoeken. Dit betrof 12 meisjes, leerlingen van de huis houd- en industriescholen. Hier bleek vaak gebrek aan medewerking of onmacht vr de ouders om het land de school te doen bezoeken. BEHALVE het bezoek van de maatschappelijke werkster aan de ge zinnen, was het soms nodig de hulp van de kinderpolitie in te roepen ,om het schoolbezoek te doen plaatsvin den. Bij herhaald ongeoorloofd schoolverzuim volgt ten slotte de ver oordeling tot eeu geldboete c,oor de kantonrechter. In 1954 werden 43 processen-verbaal opgemaakt. De commissie behandelde nog 7 gevallen van volstrekt scihoolver- zuim. Dit betreft kinderen, me, hoe wel zij leerplichtig zyn, op geen enkele school blijken te zijn. inge schreven. Na onderzoek volgde zo mogeiyk plaatsing op een school. IN vergeiyking met het jaar 1953 nam het schoolverzuim toe. De com missie wijst de ouders op het grote belang van regelmatig schoolbezoek en dringt er bij de ouders op aan, zo veel in hun vermogen ligt. hiervoor te zorgen. De ouders dienen zich hun plicht en verantwoordelijkheid in dezen wel bewust te zyn. DE commissie dankte de hoofden van scholen en de maatschappeiyke werkster voor de medewerking. Deze goede samenwerking is voor de com missie van groot belang by haar werk, nameiyk te trachten het onge oorloofd schoolverzuim zoveel moge lijk te beperken. In Utrecht is gisteren de 64ste jaarbeurs begonnen. De opening kreeg een wat officieel karakter, doordat in het landeupaviljoen door Canada gastvryheid werd geboden aan een aantal genodigden. Later in de morgen bracht ook de minister-president, dr. W. Drees, een bezoek aan de beurs. Reeds vroeg in de ochtend was het een enorme drukte in de Domstad, waar feesteiyk gevlagd wordt, mede ook in verband met het 40-jarig be staan van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, in welk jubileum de Utrechtse middenstand een belang- rük aandeel heeft. Enige kwajongens, zy zijn nog on bekend, rolden vanmorgen een paar vaten, die voor de firma Melchers op de Nieuwe Haven op straat lagen, het water in. De Havendienst is ge waarschuwd. Aan de veemarkt alhier werden Dinsdag aangevoerd in totaal 5777 dieren. Vette koeien 740; gebruiksvee 1407 waaronder 963 tbc.-vry; vette halveren 48; graskalveren 209 waar onder 184 tbc.-vrij; nuchtere kalve ren 2720; varkens 184; biggen 164; paarden 125; schapen of lammeren 133; weide lammeren 15 m bokken of geiten 32. Weekaanvoer 7643 dieren. De pry zen waren: Vette koeien 2.56—2.70, 2.30—2.-0. 2,00—2.20; vette kalveren 3.003.25, 2.80—2.95, 2.30— 2.60; vraskal veren 335265175; nuchtere kalveren 4440—36: biggen 645444; slachtpaarden 2.242.10 1.94; schapen 14013090; lam meren 13011095; kalfkoeien 1050 —900750; melkkoeien 1050—900 750; vare boeien 710635—550; vaar zen 675—575475; pinken 425325 275. Vette koeien: aanvoer iets meer: handel flauw; prijzen vooral niet ho ger dan gisteren, soms boven note ring. Vette kalveren: Aanvoer matig: handel vlug; prijzen stabiel. Gras- kalveren: Aanvoer iets ruimer, han del kahn; prijzen ruim priish. Nuch tere kalveren: Aanvoer groot: handel redelijk; prijzen stationnair. Biggen: Aanvoer even meer: handel levendi ger; prijzen wat styver, Slachtpaar den: Aanvoer iets minder; handel stug: prijzen hoog.. Schapen en lam meren: Aanvoer even korter: handel tamelijk; prijzen duurder prijshou dend. Kalfkoeien en melkkoeien Aanvoer ruimer, handel kalm, prij zen prijshoudend. Vare koeien: Aan voer even groter; handel redelijk; orijzen ruim prijsh. Vaarzen en pin ken: Aanvoer gewoon; Jaandel tame lijk; prijzen wat stijver. Tbc-vrij vee: Aanvoer ruimer; handel kalm; prij zen vooral niet laag. Na een kort openingswoord van de tweede voorzitter, de heer H. van Munster, bracht de 2e secretaresse, mevr. De Vos Burchart haar jaar verslag uit. Hieruit bleek, dat de af deling ln 1954 vele activiteiten heeft ontwikkeld op het terrein van de propaganda. Een belangrijk stuk sociaal werk werd voorts verricht met de Sint-Nicolaas-actie, die in Novem ber 1954 werd georganiseerd ten bate van het misdeelde kind. Er werd ruim 860 voor dit doel ingezameld, waardoor 117 kinderen van een drie tal instellingen, een prettig Slnt- Nicolaasfeest hadden. De propagan- da-feestavonden, die in het verslag jaar werden georganiseerd slaagden uitstekend. In de jubileumcommissie, die werd gevormd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het district Zuid-Holland, nam mevr. De Vos Burchart namens de afdeling zitting. Het jaaxverslag van de penning meester, 'de heer W. v. d. Vliet, werd met een woord van dank voor het accurate beheer goedgekeurd. De afdeling had aan het einde van het boekjaar een saldo van 327,10. In de kascommissie wer den de heren dr, A. P. de Jonge en A. B. de Vries herbenoemd, ter wijl in de plaats van het aftreden de commissie-lid, de heer J. v. d. Steen, de heer G. A. Knegt werd benoemd. De aftredende bestuurs leden mevr. De VosBurchart, C. den Hamer, H. v. d. Ree en M. Roo- zendaal werden bij acclamatie her kozen. De heer M. Roozendaal werd Na de opheffing van de pryzen- stop voor haarden en kachels heeft een aantal fabrieken zyn prijzen verhoogd. Naar wy vernemen varië ren de prijsstijgingen tussen onge veer drie en tien proeent. Een aantal prijzen Is onveranderd gebleven. Deze prijsverhogingen zijn door iedere fabrikant afzonderlijk vast gesteld. Er is, in tegenstelling tot de vorige keer, geen algemene gedrags lijn afgesproken. De verhogingen zyn ook niet geiyk. Naar wy van het Ministerie van Economische Zaken vernemen, houdt men de prijsontwikkeling van haar den en kachels nauwkeurig in de gaten. Men heeft echter geen be zwaar tegen afzonderlijke prijsver hogingen, wanneer maar biykt. dat er voldoende onderlinge concurren tie blyft voortbestaan. Zolang geen sprake is van onderling afgesproken en op hetzelfde ty'dstip Ingaande verhogingen, acht het Ministerie geen reden tot hernieuwd ingrypen aanwezig. Men vreest, dat Dinsdagmorgen 22 Italiaanse mijnwerkers zyn om gekomen oü een ontploffing in een bruiakoolmijn in Morgnana nabij Spoleto in Midden-Itaiië. Er zouden verder nog zestien gewonden zyn. tot secretaris benoemd inplaats van de heer H. v. d. Ree, die deze func tie heeft neergelegd. Besloten werd de leden aan te spo ren het zomerfeest in Den Haag op Tweede Pinksterdag te bezoeken. De reis zal per trein worden gemaakt. Voor de propaganda-feestavond op 27 November, waarvoor het gezelschap van Gerald Walden en Berry Klevits is geëngageerd, biykt reeds veel be langstelling te bestaan. Ruim 300 aanvragen voor een plaatsbewys zyn reeds by het bestuur binnengekomen. De heer Van Munster heeft nog een toelichting gegeven op het jaarver slag en het omroeprapport van het hoofdbestuur, waarna hij de byeen- üomst met een korte opwekking het ledental verder op te voeren, kon be sluiten. Tsjechosiowakije zal op 1 Januari een nieuwe kalender invoeren. Vier maanden krijgen 31 dagen, te weten Januari, April, Juli en October. Alle andere maanden krijgen dertig da gen, ook Februari. De ene dag, die nog nodig is om het jaar van 365 dagen vol ie maken, wordt ingelast tussen 31 December en 1 Januari en zal een „internationale feestdag" zijn, In schrikkeljaren wordt een exlia-dag ingelast tussen 39 Juni en 1 Juli. Dit zou ook een feestdag worden. In feite komt de hervorming neer op dezelfde wijzigingen, die India heeft voorgesteld bij de Verenigde Naties. Inmiddels heci't de regering van de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties voorgesteld om iedere poging tot hervorming van de kalender op te geven. Zy zegt dat veie Amerikanen er bezwaren tegen hebben op godsdienstige overwegin gen. De Amerikaanse regering vindt het ook geldverspilling om de studie ervan voort te zetten. Het geld en de mensen, die ervoor nodig zyn, kunnen beter voor andere, dringen der zaken besteed worden, schrijft zij aan de secretaris van de Ver enigde Naties. DE ZESDE mijnenveger voor de Koninklijke Marine is gister middag op de werf Gusto te water gelaten. Onder hoofdaanne merschap van Wilton-Fijenoord werken veertien Nederlandse scheepswerven samen aan een serie van twee en dertig stuks. Gusto neemt er vier voor zijn rekening. Mevrouw M, A. RoelfsemaPoelstra, echtgenote van de burgemeester van HoogezandSappemeer sloeg met een felle armzwaai de fles champagne tegen de boeg kapot en van dat moment af vier uur heet deze mijnen veger „Hoogezand". Een groot aantal autoriteiten heef t de gezellige byeenkomst meegemaakt die na afloop van de doopplechtig heid ten kantore van Gusto werd gehouden en waar o.a. ir. H. Smul ders dankwoorden uitsprak. De schout by nacht H. H. L. Pröpper deed dat eveneens. Burgemeester H. Roelfsema van Hoogezand-Sappemeer sprak de er kentelijkheid van zijn gemeentenaren uit voor de naamgeving. Men is zo enthousiast in zijn gemeente, dat een plaatselijk bioscoop-exploitant een speciale filmreportage heeft laten maken. Hoewel men zich daar in Groningen wel heeft afgevraagd, waaro.-— alleen Hoogezand zyn naam moest geven aan het schip. ,Dat is streng marinegeheim," had de burgemeester gezegd en toen had de critiek gezwegen. Een enkele slim merik was van mening, dat mevrouw Roelfsema binnenkort weer Laar Schiedam moet om de andere zyde van het schip „Sappemeer" te dopen. Met een hefschroefvlifg-tuig van de Sabena zal burgemeester Heus dens op 26 April in de nabijheid van de Mipa 2 landen. Daarna zal hij deze middenstandstentoonstelling officieel openen. Dat vertelde ons Dinsdagmiddag de Mipa-promotor John Hoffman, die- er blij mee was, dat de opening van de Mipa gepaard kon gaan met dit gebeuren. Immers: helicopters zijn schaars in Vlaarlingen. Terecht meent men, dat de landing van dit luchtvaartuig in het Öranjepark grote belang stelling zal trekken. En de aandacht zal daarmee meteen gericht worden op de Mipa 2. De helicopter van de Sabena zal opstygen van heliport in Rotterdam. Daar gaan in de comfortabele lucht taxi behalve de burgemeester ook De Spelbrekers, zy zijn de eerste artis- ten, die op de Mipa 2 zullen optreden Voorts gaan als passagiers mee ver- De zaal was helemaal op zijn „mo derns-Grieks ingericht: Aan de wan den hing een groot aantal aquarel len, vervaardigd door de schrijver, die het als plaatje uitstekend doen, maar niettemin de prijs van veertig 'tuiden, waarvoor de IvAO-ers als zij wilden er één mee konden nemen, niet waard zyn. Wel is zeker, dat het geoefende oog van Jef Last veel waardevolle dingen heeft gezien. Hij heeft van deze verteld, meeslepend en duideiyk. Hy noemde Grieken land het land van de improvisatie, hij had geconstateerd, dat Grieken land er een dimensie by heeft, zoals overigens alle oosterse of meer oos ters georiënteerde landen: de geur Hy vertelde van bootreizen, die vol komen zonder organisatie worden begonnen, maar die ten slotte keurig verzorgd biyken, van het wonder mooie eiland Candia (of Kreta) van. Na de pauze maakten de IvAO-ers een reis door Griekenland die. al was het dan een fotografische, onvergete lijk is. Lasts camera heeft de prach tigste piekjes vastgelegd. JOHN HOFFMAN blij Dinsdagmiddag heeft de heer Tinus van der Vlies het café-biljart van de heer Cor Hofman. Qosthavenkade 49, overgenomen en dit ging uiteraard met enige feestehjkheden gepaard. De heer v. d. Vlies is jarenlang ober geweest in café ,X»e Griffioen" van Eppo Hekman en Eppo heeft hem eigenlijk het hele vak geleerd. Ook by de overname van de zaak van de heer Hofman, die zich om gezond heidsredenen terug moest trekken, heeft Tinus v. d. Vlies veel hulp van zijn vroegere werkgever ondervonden. Dit was echter niet het enige biyk van belangstelling en waardering die de nieuwe kastelein ontving. Een kleine honderd bloemstukken vulden Dinsdagmiddag ai spoedig zyn zaak. De dertig Jaar oude Tinus v. d. Vlies is de jongste kastelein van Vlaardingcn. tegenwoordigers van de middenstand. De aankomst is precies om halftwee. Om halfdrie moet het toestel weer uit Rotterdam kunnen vertrekken voor een vlucht naar Brussel. De piloot van de helicopter zal zijn do bekende Belg Tierney, die hier tydens de watersnood met zyn heli copter zulk voortreffeiyk werk heeft verricht. Voor de landing zal een bekende harmonie een mars maken door Vlaardingen, die uitmondt bij de landingsplaats. De Viaardingse .heli port" voor die dag zal in orde ge maakt moeten worden. De Rijks luchtvaartdienst moet er zijn goed keuring aan kunnen hechten. De eerste vier dagen van de Mipa 2 zullen een aantal aantrekkelijke shows worden gehouden. Op het programma staat een show van herenkleding door de fa. Van Uffelen, damesconfectie door de fa. Gunst, badpakken- en onderkleding show door de fa. Dulfer, de bypassen- de lederwaren-accessoires verzorgt de fa. Vrings, terwyl de fa. Nagtegaal voor do schoenen zorgt. Het kapwerk wordt verricht door de fa. Liebrichs. Deze shows vinden plaats in het restaurant op het Mipa-terrein, dat door de heer Lycklama wordt be heerd. Drie vrouwelijke en twee man- nelyke mannequins doen mee aan deze shows. Engels pond 10,6210.63 Amerik. dollar 3,79%—3,79% Franse franc 1.08701,0890 Belgische franc 7,617.62 Zwitserse franc 86,5186,61 Zweedse Kroon 73,0173,11 Duitse mark 90,0590,15 Deense kroon 54,7554,85 Noorse kroon 53,0453,14 Zwitserland (vry) 88,5388,63 Canada 3,85 3,86ti Virgil GheorghiuDe man die alleen reisde, Uitg. Pax, Den Haag. Roemenië, na 1918 lid van du „Kleine Entente", heeft sindsdien me nigmaal de huik naar de wind moe ten hangen. Antonescu en zyn „ijze ren garde" brachten het aan du ,yde van Hitier. Het Duits-Russisch ver drag van Septemb r 1939 speelde de Russ-m desniettemin Bessarabië en de Bw. lü-'ïna in handen. De oorlog van Juni i941 gaf genoemde landen weer aan Roemenië terug en voegde er zelfs het Oekraïnische gebied tus sen Dnjester en Dnjepr nog aan toe. En ten slotte maakte de opmars van de Russen in het voorjaar van 1944 Roemenië tot een Russische va zalstaat, wederom zonder Bessarabië en de Boekowina. Virgil Gheorghiu heeft al deze wisselingen als Roemeens Journalist mee beleefd, behalve de definitieve .komst van de Russen. Via een Ame rikaanse gevangenschap is hy naar het Westen gekomen, waar hy met zyn romans „Het 25ste uur" en „De tweede kans" een grote faam ais schrijver vestigde. Doch die roem verduisterde toen in Frankryk be kend werd, welke rol de journalist Gheorghia gespeeld had als oorlogs correspondent tydens de Duitse op mars ln Bessarabië. Tal van Franse letterkundigen, die de romans van de Roemeen warm hadden aanbevo len, keerden zich van hem af, toen geëmigreerde landgenoten een boek je open deden over de pro-Duitse en anti-semïtische activiteiten, in de Jaren 19411942 bedreven. In „De man die alleen reisde" ver weert Gheorghiu zich tegen deze aantijgingen. Hij geeft zyn levensge schiedenis, die interessant is en met groot talent geschreven. Maar waar het op aankomt, zyn verweer tegen de beschuldigingen van zijn landge noten, is zwak. Hy stelt zich voor als jong, onervaren student en joirna- list, die reportages schreef zonder dat hij zich voor politiek interesseer de. Hij heeft toevallig alleen goede Duitsers ontmoet en hij hield zó vreselijk veel van Bessarabië. dat hij anti-semitiscii is geworden toen hij zag dat „Joodse partisanen" in dienst van de Russen, een Grieks- katholieke kerk ais vergaderplaats gebruikten. Maar hij bad Joodse vrienden in Kitjenew en tydens zyn reis als Duits-Roemeens oorlogscor respondent heeft hy onderdak ge vonden in oen huis met twintig Joodse onderduikers. Hy was „dus"' geen anti-semiet want de Duitsers vonden dit logement niet aange naam. Maar toen het vuur hem wat na aan de schenen werd gelegd, ver liet hü het huis en wat er van de bewoners terechtgekomen is. verne men we niet. Het zou een triest avontuur zyn, de journalist Gheorghiu tien jaar na datum nog in staat van beschuldi ging te stellen, maar het is ook een triest avontuur van de schryver Gheorghiu om via een romantische autobiografie langs de tegen hem ingebrachte bezwaren heen te pra ten, „De man die alleen reisde" Is een triest boek geworden. (Uitg. Pax, Den Haag). A. P. ROTTERDAM, 22 Maart. An dy vie 1 67—71. 2 49—68, sla 2B 7,60 8,40, 2C 55,40 per 100 stuks; kro ten A 2036, waspeen 2A 1135 per kg; selderij 812 per bos; stoofsia 42, spinazie 1 5568, 2 5184, rode kool 2A 5161, savoyekool 2 2632, rabarber 7890. veldsla 2 24—36, boerenkool 1725, witlof IA 6570, 2A 47—67, 2B 47—58, prei A 48—74, 3 3767 per kg; knolseldery A 8 18, B 411 per stuk; grote peen 6 26, uien 424, idem geschild 7—14. sjalotten 53 per kg; radys frood) 27 per bos; spruiten IA 7135, 2A 37— 67, 2B 20—4ö per kg. Dr. Rajah B. Manikam, secretaris in Azië voor de Wereldraad van Ker ken en de Internationale Zendings raad heeft onlangs tijdens een bij eenkomst in Singapore van de Chrls- tenraad van Maiakka gezegd, dat het wel eens tijd kon zijn dat de kerken gaan overwegen om een deputatie van Aziatische christenen naar Chi na te zenden met een boodschap, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de broederlijke gemeenschap en de belofte wordt gedaan van voort durende voorbede. Dr. Manikam zeide, dat groepen politici en industriëlen China reeds bezoeken en dat het dus goed zou zyn als er nu ook een team naar China ging in de naam van Christus. „Enkele jaren geleden werd er wel eens critiek op dr. Manikam uitge oefend door zijn landgenoten in In dia, omdat hij te zeer zou voidoen aan de wensen van het Westen." al dus een commentaar in „Christian Century" op dit bericht. „Zijn jongste voorstel is daarom een teken, dat de christenen in Azië een meer onafhankelijke weg gaan be treden. De kerke-n in China hebben het nodsg, dat zij opnieuw de gemeen schap gevoelen met de rest van de christelijke wereld. Als een bezoek van een delegatie van Aziatische christenen daartoe kan dienen, dan moet cut hoe eerder hoe liever wor den ten uitvoer gebracht." ENIGE TUD geleden circuleerde ir de Nederlandse pers een bericht, dat bet bestuur van de Londense ge meente ten gevolge van financiële omstandigheden genoodzaakt was een verzameling zeer oude brieven ia veiling te brengen ten behoeve van de financiën der gemeente. Deze verkoop heeft, zoals een later bericht meldde, inmiddels plaatsgehad. In het eerste bericht werd o.m. gemeld, dat deze verkoop mede nood zakelijk werd, omdat de Ned. Herv. Kerk, zowel ais kerken in Amerika, hun beloften omtrent financiële hulp, niet zouden zijn nagekomen. Wij vernamen thans, dat het kerk bestuur te Londen zich niet verant woordelijk acht voor het bericht a!» zou de Hervormde Kerk geld heb-j ben beloofd, terwijl van de zijde vaa' de Ned. Herv. Kerk geen beloften' van financiële aard zijn gedaan, dié niet zouden zijn nagekomen. Het Roemeense oppergerechtshof heeft de vonnissen, verleden jaar op gelegd aan zestig Roemeense Joodse leiders, vernietigd. Deze leiders waren vorig jaar door krijgsraden veroordeeld tot gevange nisstraffen van vier tot twintig jaar. Aldus een bericht, dat te Tel Aviv in Israël de ronde doet. De Joodse leiders waren o.a. ver oordeeld, omdat zij inlichtingen zou den hebben verstrekt aan de Israëli sche legatie te Boekarest en omdat zij geheime bijeenkomsten zouden hebben gehouden. De heer Sup. besteller van Van Gend cn Loos ta Tilburg heeft een dezer dagen de schrik van zijn leven gekregen, toen hij on der het rijden plotseling aan een oor werd getrokken. Een van de zes bavianendie de heer Sup naar het dierenpark aan de Bredase weg moest vervoeren, tvas de schuldige. Het dier had zich uit zijn kooi vreten te be vrijden, en klauterde tevreden op het stuur voor de chauffeur en ging luidruchtig op ds claxon zit ten. Hij ktvam daar pas af. toen hij met zijn collega's werd afge leverd, Welisïcaar niet aan het dieren park. De chauffeur zette koers naar de dichterbijzifnde dieren handelaar van Van Dijk, waar men wel raad wist met de vluch teling. Alle zes apen bleken te zijn los gebroken. k

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1