f-saüft gf van Mniterij op de Gaine Lang gewacht... nu de punten binnenhalen RAAD ZONDER PRAAT Karei Scho l ten: Zoek 200 'n Goed jaar voor de Coöperatie DES Wat er weer te doen is in Schiedam Houtman Postduiven vliegen uit Voor viering vijfde Mei Proefvaart van Prins Casimir' VOETBAL IN SCHIEDAM Nu welmaar... Oecumenische herdenking Fietser stierf na aanrijding chïedammers t elkaar onder ELFTALLEN VOOR ZONDAG Burgerlijke Stand Artsen op Zondag Kerkdiensten Visafslag Rotterdam HET VRIJE VOLK ZATERDAG 26 MAART 1955 PAGINA 5 rr- iT. HOOG EN ZWART afgetekend tegen de lage einder van het verre Westland liggen aan -de Schie, nabij Schiedam de gebou wen en de zeven heuvelen van de Vuil-Afvoer-Maatschapppij, kortweg de VAM, een semi-overheidsinstelling met een sociaal karakter, omdat ze zonder dat ze winst beoogt, de stedelijke afval verwerkt tot een product dat de vruchtbaarheid en de productiviteit van de Nederlandse landbouwgronden ten goede komt: het compost. Moderne kleine PIANO'S Passage. „De muiterij op de Caine". Roman, toneelstuk en film: „De muiterij op de Caine". Geen avontuurlijke en bloedige geschiedenis, maar een verhaal over de geestesgesteldheid van mensen in de oorlog, hun karakter fouten en zielsconflicten. Herman Wauk heeft de toneelbewer king van zijn boek de vorm van een strafproces gegeven. DE SCHIEDAMSE GEMEENTERAAD is een verzameling volks vertegenwoordigers, die alle vijf en dertig beschikken over een „■pokerface". Gisteravond Heeft men weer kunnen zien, hoe voor onze gemeente belangrijke besluiten met een stalen ge zicht zijn genomenalle voorstellen, die van B. en W. komen (daar moet men wel toe besluiten) éijn zo uitgekookt en be rekend, dat de raad ze volkomen „sprakeloos" aanneemt. Dit mag dan getuigen van werklust, inzicht en deskundigheid van de Schiedamse bestuurderen; voor de mensen die de de mocratie in werking willen zien en een deel van hun vrije avond op de publieke tribune doorbrengen is er „niet veel aan". Scholen In Arcade was er gisteravond een vergadering van vertegen- i woordigers van de Schiedamse g5rmnastiek-, jeugd-, wijk- en 1 buurtverenigingen ter bespreking van het programma voor de jeugd op de vijfde Mei. De voorzitter van het Comité Viering Bevrijdingsdag, de heer L. Kamp, constateerde tot zijn spijt een opkomst, die echt niet groots te noemen is. Zoveel is al zeker, zo bleek uit zijn woorden, dat er 's morgens om acht uur een jeugdappèl ïs voor de jeugd van twaalf tot achttien jaar rond het podium in de Plantage. ;:|i mi mi -$1 .•,<11 Het fijnste compost komt van Schiedam lente waarde gisteravond door Schiedam. Dat kon je als je het niet wist gewaar worden op hei bordes van het stadhuis, waar deze Schiedammer om vijf over half acht het geachte raadslid, de heer Hoek, gehuld in een stevige zivarte winter jas, vanonder zijn zwarte sombrero hoorde opmerken, dat het weer lente begon te worden. Wethouder Van den Berg had er tenminste zijn grijze zomerpak maar voor aangetrokken. De lente waarderond in de raadzaal. Het synvpïoom: vóörjaarsmoeheid. De hangerige, landerige stemming van: „Nou jongens, je kunt doen wat je wilt, mijn mond doe ik er niet voor open." Het prettigste van de jaargetijden is, dat je ze altijd de schuld kan ge- van. Als de raad niet praat in Augus tus kun je zeggen: ,,'t Is te warm om te praten." Zijn er geen prettige dis cussies in December, kun je dat gooien op de winterslaap en zo is er van de herfst ook :vel wat te maken: zwaarmoedigheid bijvoorbeeld, omdat alles Moge met de bloemen, nu het. er weer voor gaat worden, de raadscon- vcrsalie uitbotten. Lachen, glimlachen, nijdig zijn e?t van mening verschillen zijn dingen., dia ook bij de democratie horen. uur: Al- exposltle ZATERDAG Gebouw Toonkunst, 1422 gemene Fotokring Schiedam, van werk van de leden.. Gebouw Irene, 20 uur: CJMV Wester kwartier en CJVF „Martha", familie avond. ZONDAG Grote Krk. 20 uur: Oecumenische Raad van Kerken, Oecumenische Passiedlenst. MAANDAG Beljersbergen. 20 uur: Zakenstudle- krlng, bijeenkomst leden. DINSDAG Huishoudschool, Pr. Mauritsstraat, 19.30 uur: Commissie voor Huish. en Gzinsvoorlichtlng, lezing met film, „Mevrouw de Vries komt uit; hoe doet zij dit?" Volksgebomv. 20 uur: Vrouwengroep Partij van de Arbeid, huishoudelijke ver gadering met behandeling voorstellen Bondsvergadering. Aula Sted. Museum, 20 uur: Vrienden van het Sted. Museum, lezing lr. J. M. Horv.ith over de stadsontwikkeling van Schiedam. WOENSDAG Arcade. 16 en 20 uur: Kath. Fllmactie, middag- en avondvoorstelling van „Het leven van Jezus" en „Wonderen der Diepzee". DONDERDAG Dr. Schnepmansingei 70, 20 uur: Chr. Hist. Jongerengroep, lezing over Belas- tuigpohüek door insp. der bel. Arcade. 20 u: Chr. Ver. v. Llch. Oefe ning ,,ODO", gymnasttekultvoering. Passage-theater, 20 uur: R.K. Gym nastiekvereniging „Excelsior", Gymnas- tiekuitvoerlng m.m.v. keurgroep heren SSS Breda. VRIJDAG Bedrljfscantlne Roelants. 20 uur: Per- soneelsver. Roelants. „eieren-avond". 30 en 31 Maart, 1 en 2 April, Clubhuis St. Jorisdoele: Bazar en tentoonstelling Ciutemba. Het „Blauwe Huis", Lange Nlcuwstraat 131, aanvang 10.30 uur: Vrouwnclub van dp Alg. Bond van Ouden van Dagen, bazar voor aanschaffing nieuwe mate rialen. TWEE PRODUCTEN eigenlijk: 1 VAM-broeimest, dat is vers verkleind stadsvuil en de VAM-compost, ver kleind en gebroeid stadsvuil, twee nuttige en volgens de laatste inzich ten zelfs onmisbare hulpmiddelen voor de landbouw. Het compost is het voornaamste product. DE TUINBOUWERS klaagden de laatste jaren over het teruglopen van de vruchtbaarheid van hun grond: hij werd stugger, dus moei lijker te bewerken, de structuur werd minder, men kreeg steeds meer last van stuiven. Bij onderzoek bleek, dat al deze klachten voornamelijk te wijten wa ren aan de verwaarlozing van de or ganische bemesting. Zo'n honderd jaar geleden maak ten de tuinders zorgvuldig gebruik van stalmest (de spoeling, een rest- produet van de Schiedamse jenevgr- distilleerderijen' was voedselVóór enorme aantallen koeien, die men er zo-graag zag staan, vanwege' hun niest). BOVENDIEN liet men om de drie of vier jaar overjarige klaver op de velden liggen, die dan weer werd meegeploegd in de grond. Toen de kunstmest kwam, bleef men nog vele jaren teren op de overblijfselen van de organische meststoffen in de grond en met de kunstmest als aanvulling konden de opbrengsten lange tijd otnhoogge- jaagd worden. Kunstmest alleen Is niet voldoende De tuinbouwers kregen dat het eerst in de gaten. Niet verwonderlijk overigens, want juist zü, die hun grond 20 intensief bewerken ze halen soms wel een oogst of drie, vier per jaar mer ken uiteraard de kleinste verande ringen In hun grond. Het Zuidhollandse glasdistrict ge bruikt per jaar zo'n 300.000 ton stal mest en compost om de grond een levende materie met organische (dus ook levende) meststoffen te be handelen. DE ORGANISCHE mest, die steeds schaarser werd, mede omdat de vraag steeds toenam, werd duurder en zou onnoemelijk duurder zijn geworden, als niet een uitstekende hulp was gevonden in de stadsafval. Sedert '32 verwerkt de VAM het Haagse stads vuil in Wjjster in Drente tot compost (trein 4711, die 's nachts van Den Haag oostwaarts snelt!), welke in den beginne voornamelijk werd afge nomen door de onteinningsmaat- schappijen en het Staatsbosbeheer. Tegenwoordig gaat de Drentse pro ductie hoofdzakelijk naar :ie land en de tuinbouw. Voor het Westland de behoefte aan compost wordt immer groter ontstond te Schiedam het tweede be drijf van de VAM dat sedert 1951 werkt. Het compost, dat aan de oever van de Schie wordt vervaardigd, is fijner dan de Wijsterse en daarom zo goed voor de Westlandse tuinbouw Een De wals brengt het vuil van de raps- machine naar de slagmolen. In die tvals worden eventueel achtergeble ven stukken die te ruw zijn, nog vermalen. speciale behandeling met een breker en een slagmolen ontneemt het aan vankelijk huisvuil alle scherpe be standdelen, die immers' in de tuin bouw, waar vele bewerkingen nog met de hand geschieden funest kun- nen zijn. HET COMPOST is verkleind stads vuil, dat door broeiing (is: vergis ting) zijn voor de landbouw kwade eigenschappen leert veranderen in goede. Koolstof, dat in verhouding tot stikstof overmatig aanwezig is in vers stadsvuil, vliegt tijdens 't broei- proces als kooldioxyde (koolzuur) de lucht in: schadelijke bacteriën en schimmels worden gedood, giftige af braakproducten gaan er ten gronde: onkruidzaden sterven erdoor en on verteerd materiaal dat anders heel wat vocht in zich zou ophopen wordt chemisch afgebroken. Het compost komt dank zü een belangrijke regeriugssubsiöies op tien gulden per ton. af fabriek. Een compostfabriek is één „lopen de band". .HET STADSVUIL wordt op een transportband gestort, ondergaat een vrij zorgvuldig ,,hand-en-oog"-on- derzoek op onbruikbare delen en wordt langs een magneet gevoerd, welke het ijzer eruit pikt. De rasp- machine vangt het vuil in ijzeren kaken, die onwrikbaar alles kapot malen, wat ze maar tegenkomen. Een breker, bestaande uit geen genade-kennende walsen vangt het vuil op en brengt, het over naar de slagmolen. Dit is voor leken 't meest ingenieuze en tevens eenvoudigste werktuig in de VAM. Het zachte vuil valt tussen de woest draaidende rol len met stokken door, de harde brok ken krijgen de kiap van hun leven cn vliegen in een boog naar de trech ter boven de hoop onnodige rommel. In de opvangkoker dwarrelt het eind product: het verkleinde stadsvuil, zachtjes neer, klaar voor verzending of.... voor de broei. DIT IS eigenlijk het einde van de verwerking van stadsvuil tot com post: de opvangkoker. Hier aan do achterzijde vallen dc niet te gebrui ken resten neer, die door een slag molen over de zachtjes neerdwarre lende kleine huisvuildceltjes zijn heengeslagen. De opstellingen van de eerste klassers voor hen weekeind luiden: Xerxes: Vermeer, Visser, v. d.Valk, Kanters, Lebbink, v. d. Lee, Engel man. Middeldorp, De Geus, Moulijn, Vollebregt. Sparta: v. Dijk, Worsseling. v. d. Oever, Verbeek, Terlouw, Sonnevekl, v. Ede, Benningshof, Den Boer, Da niels. v. d. Waal. Feijcnoord: v. d. Bijl, v. d. Heide, Kooien. Steenbergen, v. d. Hoek, v. d. Korput. Den Bleijker, Bosselaar, Meerman. De Bruyn. Hol. Hermes-DVS: Tap, Melief, Ba- rendrecht, Schenk, Rijke, v. d. Sloot, v. d. Tuyn, Stolk. Lex Janse, Mijns- bergen en Roodenburg. GEBOREN: Teuiltje W., d. v. D. van Loopik en H. den Houting; Roe lof. z. v. P. Christen en N, Buist: Coenraad, z: v. R. Bos on M. G. Mo lendijk. OVERLEDENC. J. Westerwijk 86 j; C. C. Hagens, 38 j., vr. v. J. L. v. d. Laan. ONDERTROUWD: D. Hartman 20 j. en M. van Hees 18 j.; G, A. M. van Heek 22 j. en A. S. M. van Schijndel 23 j.; P- A. Hellemons 22 j. en H. A. Monster 20 j.; C. J. Hujjsdens 29 j. en C. A. v. d. Velde 30 j.; K. M. van Kampen 24 j. en J. Niessen 27 j.; J. de Ligt 26 j. en J. Kousemaker 28 j.; M. Pons 35 j. en F. Hoogerwerf 30 j.; J. J. Rouwendal 34 j. en H. J. Kooi man 34 j.; A. Smits 30 j. en J. C. L. van Steenoven 27 j.; M. L. Thysse 19 j. en J. M. M. Hertog 17 j.: J. H. Ver hoeven 27 j. en E. lil. Groenewolt 21 j.; J. A. W. Witters 24 j. en F. A. Cotc 23 jr. GEHUWD: J. C. Olsthoorn 26 j. en H. W. Landsbergen 29 j.; A. Murk 25 j. en J. G. Bos 17 j.; E. Ch. R. Pieters 26 j. en M. P. Spaans 26 j: E. J. Nieu- wenhuizen 25 j. cn S. M. de Haas 21 j.; A. Nobel 44 j. en A. Baas 35 j.: J. van Baardewijk 24 j. en A. van Veen 25 j. J. A. H. v. d. Berg, Lange Nieuw- straat 175, tel. 6881; A. J. L. Kun- ze, Nieuwe Haven 115. iel. 67760 en II. J. Ormel. Singel 76, tel. 68250. APOTHEEK: Firma's Jansen, hoek Swammer- damsingel en v. Mussenbr .straat, tel. 67734 en Nieuwland-Apotheek, Wi- bautplein. Advertentie I.M. Singel 114—116 Schiedam le Klas merken Matige prijzen Versch. uitvoering Franco levering Na een geslaagde proeftocht is het motorschip „Prins Casimir" gebouwd bij de Scheepswerf en Machinefa briek De Merwede v/h Van Vliet <Ss Co. te Hardinxveld voor rekening van de Oranje Lijn (Maatschappij Zee transport) te Rotterdam, Vrijdag door de rederij overgenomen. De „Prins Casimir" (1599) ton) is van het Lake type, waarvan de Oranje Lijn er reeds zeven bezit en zal komende maand in de lijndienst naar de Grote Meren (Canada) wor den ingelegd. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit een Werkspoor Lugt-Dieselmotor, ingericht voor het gebruik van zware brandstoffen. Voor het vervoer van passagiers zijn er vier zeer luxuens ingerichte hutten, die elk plaats bieden aan twee personen. De firma Van der Veer aan de Hoogstraat 174 heropende vanmor gen haar winkel, die na 25 jaar van bestaan volkomen hernieuwd is. Stapels bloemen door de zaak ver spreid, op de prachtige, zachtgroene vloeren en in de uitstekende etala ges, getuigen van de goodwill van deze firma. Uit de verhoren van de verdachte en de getuigen komt de dramatische kern steeds duidelijker aan het licht. Ook de film tracht in de rechtszaal tot de climax te komen, nadat a! heel veel aanschouwelijk is gemaakt van de gebeurtenissen die tot het proces leiden. Langzamerhand concentreert zich in de film de aandacht op comman dant Queeg, zijn eerste officier Maryk en de sluwe luitenant Keefer. Queeg is geschokt door oorlogsgebeurtenis sen die hem te mi chtig waren. Hij wil dit verbergen door zeer streng aan de voorschriften vast te houden, waarbij hij geen steun van zijn offi cieren krijgt. Keefer weet te sugge reren, dat de commandant geestelijk Met veel moeite zal „Excelsior" '20" het Zondag misschien tot een gelijk sjiel weten te brengen, want dan spelen de Schiedammers een uitwed strijd tegen het sterke Wilhelmus. Het zal in ieder geval voor onze stadgenoten een zware dobber (lees: voetbal worden tegen deze goedge plaatste club. DRZ zal ook wel enige moeite heb ben met ODI. DHS gaat op bezoek bjj Heukelum, dat nog maar weinig heeft gepresteerd en zal wel twee punten uit de strijd wegslepen. SVDPW maakt Zondag een 'goede kans het onberekenbare AVS te ver slaan. Eveneens in de eerste klases A speelt Wilton-Fijenoord tegen het schotvaardige Noorderkwartier; op gepast WF! In afdeling 2B zal het gaan span nen tussen het beter geplaatste SFC en Demos, dat zich echter tot het uiterste zal verdedigen om-dat het gevaar loopt te worden gedegradeerd. Ursus speelt tegen het zwakke Pro gress, waarsohijnlijik een overwin ning voor de eerste. Martinit, de koploper van de eer ste klasse C, speelt tegen Saturnus. Dit is weer een kans op positiever betering van Martinit. Schiedam gaat iri Rotterdam De J-onge Spar taan bezoeken en in de derde klasse nemen de Schiedamse Boys het op tegen het eerste team van Postef. ZATERDAG HBSS en Scheveningen kamen tegen elkaar uit. de twee laag ge plaatste clubs, die de ander besiist niet een punt cadeau zullen geven. Maar HBSS, dat op eigen veld speelt, zal het wei tot een overwinning brengen. HBSS 3 en 4 spelen thuis tegen Barendrecht 2 en GTB 3. Het vijfde team gaat op bezoek bij DVO '32 2. aanvaardt alles gestoord is. Uit allerlei incidenten blijkt dat dit tot op zekere hoogte ook het geval is. In een kritiek ogen blik tijdens een typhoon ontneemt Maryk zijn meerdere het commando. Hij moet wegens muiterij terecht staan. Over dit onderwerp is een in veie opzichten goede film gemaakt. Monopol e. Vrijdag tot en met Maandag: „Tanganyika". „Tanganyika" is de titel van een kleurenfilm, die een halve eeuw ge leden in de oerwouden van Brits- Oost-Afrika speelt. Een zekere John Gaie komt er een houtconcessie exploiteren. Er zijn echter gevaarlijke opstandelingen de Nukumbi's die worden geleid door een ont vluchte Engelse moordenaar, een zekere Abel McCracken. De sympa thieke Gale vindt een vrouw Peggy met twee kinderen. Zij is de zuster van een geleerde, die door de opstandelingen is vermoord. De boos wichten delven ten slotte het onder spit. dank zij dynamiet-ontp'offin- gen, die verdacht veel lijken op artillerievuur van oprukkende Engelse troepen en Gale gaat rustig met "rouw en kinderen het hout ixploiteren. Spanning genoeg dus. ."In een weelderige natuur! Mono pole. Dinsdag tot en met Donderdag: „Levend ingemetseld". Charles Laughton cn Boris Karloff wonen samen op een kasteel vol ge heime deuren, martelkamers, dolken, bewegende muren en andere cultuur goederen, Nu denkt u waarschijn lijk. dat de goede, dikke Charles met zijn engelachtig rond gezicht door de afschuwelijke Boris ten onrechte op een vreselijke wijze wordt ver moord. Maar dan hebt u het mis. Want Boris, hoe monsterachtig ook van uiterlijk, is hier de trouwe hel per der verdrukte onschuld. En degeen, die de onschuld verdrukt, is Charles himself. Charles, de grote acteur, speelt in deze film het mon ster. En wat voor een monster. Een vette wreedaard met nuffige bewe gingen, met een lachtje als een plasje smeerolie en met een. hese; treite rende stem. U moet het zien en ho ren om het te kunnen geloven en dan gelooft u het een nachtmerrie lang. Maar ondanks al het gegriezel: dit is een zeer onschuldige film, en of u lachen wilt of rillen hangt van u zelf af. We hebben een ogenblik kunnen luisteren naar de heer Bosch (v.v.d.), die de wijze, waarop Schiedam de industrie helpt (door geldleningen voor herbouw op het industrieterrein ten oosten van de Schie) kapittelde, zeide er nu aan mee te helpen, maar in de toekomst op deze wijze nooit meer. We hebben ook de heer Kok (c.h.u.) bezig gehoord, die sommige bedragen nogal hoog vond: die voor het opknappen van de kamer van B. en W. bijvoorbeeld, en ook dat voor de aankoop van een stalen kast. Als we niet beter wisten, zouden we kunnen spreken van een. zekere lusteloosheid, die heerst in de raad. De PV ,JCe Vrijheid" organiseert voor alle Schiedamse postduivenlief- hebbers op Zondag 27 Maart een opleervluoht voor haar duiven van Barendrecht en Zevenbergen. Inkor- ven in haar lokaal op 27 Maart tus sen 8 en 9 uur 's ochtends. Het ver voer geschiedt met gesloten vracht auto. Hervormde Kerk. Grote Kerkt 10 uur dB. A. Hoffman, H. Doop; 5 uur ds. De Bruin. Kethel; 8 uur Oecumenische dienst. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. J. G. Jansen, H. Doop; 5 uur ds. J. Gras. Westerkerk, 9 en 10.30 uur Vic. A. v. d. Ban; 5 uur ds. J. G. Jansen. Vredeskerk: 9 en 10.45 uur dr. L. J, Casemler; 7 uur dr. F. J. üoscam Abbins. Schevenlngen. Oud-Kath. Kerk; 10.15 uur Hoogmis. Op Zondag is er een Oecumenische Passiedienst, waartoe de Oecumeni sche Raad van Kerken alhier het initiatief genomen heeft, tijdens welke het lijden van Christus wordt herdacht. Deze dienst is in de Grote Kerk en begint om 8 uur's avonds. Liturg is pastoor C. Tol van de Oud-Katholieke Kerk. De prediking wordt gehouden door ds. J. Gras. Herv. predikant, over het onderwerp: „Zie, de mens!" en door ds. W. A. Krijger, Geref. predi kant over: Zijt Gij dus toch Koning?". Tijdens deze dienst treedt ook het kerkkoor der Ned. Herv. Gemeente op. onder leiding van de heer Jacq. P. Bek kers, organist van de kerk. m**fs Het- is of de raadsleden niet meer spreken willen. Industrie Wat echter de hamer besliste was groot nieuws voor Schiedam. Alle raadsstukken, waarover we al schre ven tijdens de afgelopen weken zijn aangenomen: dus De grondruil van Schiedam met Wilton-Fijenoord, de beschikbaarstel ling van een aantal perceeltjes grond aan verscheidene industrieën, alsmede het voorstel tot borgstelling. Ja, die borgstelling. Het is dan zo, dat Schiedam graag wat meer leven zag op het industrie terrein ten westen van de Schie en daarom aan enkele bedrijven, die daar wel wilden zitten, beloofde dat de gemeente borg zou zijn voor geld leningen, die nodig zouden zijn voor de bouw van fabrieksruimten aldaar. Als tegenprestatie moesten die in dustrieën dan hun plannen tot de bouw voorleggen aan B. en W. en het recht van dc eerste hypotheek aan Schiedam geven .„Voor elkaar," zeiden de industrieën. „Afgesproken" zei de raad. Die industrieën zijn: Glasindustrie Pieterman N.V., gebr. H. J Schcffers N.V., Eerste Neder!. Fabriek voor Manometers N.V. en drukkerij Vita Nova. Zo en passant besloot de raad in principe tot de bouw van twee scholen: een achtklassige openbare school voor gewoon lager onderwijs in Nieuwland en een tweede school voor Christelijk onderwijs in Nieuw- land-West, Het ziekenhuis krijgt zijn geld voor meubilair en markiezen, de Haven dienst mag de boot van VIOS kopen, op het zo juist besproken stuk in dustrieterrein komen straten en de winkels op de InHaBé mogen tot twaalf uur verkopen. En de tweede stap in zake de stadhuisbouw is ook gedaan. De raad benoemde: G. Tigchelaar tot onderwijzer aan de Mathenesser- school A; M. J. Kooien tot onder wijzer aan de Thorbeckeschool; mej. A, Lammers tot onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool A evenals mej. P. Boterenbrood en de heer J. Heijda. De heer F. Beek is nu de finitief laboratoriumleider in het ge meentelijk Ziekenhuis. Ruth Roman wordt soms hard 'oc- i handcld in „Tanganyika" Monopole De Coöperatie „DES" hield haar 52ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Schriel, verwelkomde de ledenraad en in zijn openingswoord kon hij mededelen, hetgeen overigens uit de stukken duidelijk blijkt, dat de coöperatie weer een goed jaar achter zich heeft. Het ledental gaat steeds omhoog en heeft dit jaar de 5000 overschreden. Over het alge meen hebben de verschillende afdelin gen gunstige resultaten bereikt met een gezamenlijke omzet van f 2.745.291,93, hetgeen ongeveer f 70.000 hoger is dan verleden jaar. De snelbedieningswinkel aan het Dr. Wibautplein loopt uitstekend en heeft de verwachtingen overtroffen. Ook in het afgelopen jaar hebben grote groe pen leden een bezoek aan de nieuwe brood- en banketbakkerijen gebracht en het bakproces van het brood en het bereiden van banket meegemaakt. De jaarverslagen van de secretaris, de heer G. van der Zee, en de pen ningmeester, de heer A, M. van der Wel, werden na bespreking goedge keurd. Ook het verslag van het Col lege van Commissarissen werd zonder stemming goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren A. M. van der Wel en G. van der Zee werden herkozen. Aan de heer Bakker werd dank gebracht voor de vele verrichte werkzaamheden in het belang van de coöperatie. Op voorstel van bestuur en commis sarissen zijn de bedragen vastgesteld voor de uitkeringen aan de leden, bi) gezinsvermeerdering, overlijden enz., alsmede aan enkeie plaatselijke in stellingen op sociaal gebied. De 55-jarige fabrieksarbeider Ja cobus Roubos, Klipperstraat 5 te Dordrecht, is Vrijdagavond kwart over tien In het Dordtse Gast- of Ziekenhuis overleden aan de kwet suren, die hij die avond omstreeks zes uur had opgelopen, toen hj op de Zijltveg tussen de Krabbeweg en de Kotterstraat bij het SVV-terrein fietste en linksaf sloeg. Op dat mo ment kwam een auto hem Juist ach terop rijden. De wielrijder werd ge grepen en ernstig gewond. Van tien tot twaalf uur zijn er kinderfeesten in de wijken. Karei Scholten sr., die de algehele leiding van het jeugdprogramma heeft ge kregen, legde vervolgens de bedoeling uit van de belde gelegenheden voor de Schiedamse jeugd. Voor de kinderfeesten In de wijken zijn ongeveer tweehonderd leiders of leidsters nodig die de kinderen van zes tot dertien, voor wie deze feesten bestemd zijn. verzamelen en hen be zighouden. Men rekent op zo'n vier duizend tot vijfduizend kinderen. De mogelijkheden op het feestter rein en de practische uitvoering van het programma is uitvoerig door de heer Scholten besproken. Hij achtte het noodzakelijk, dat er korte cur sussen kwamen voor de spelleiders, opdat het feest zo goed mogelijk wordt. Het pian voor de feesten is inmiddels gestuurd aan de sportlei ders en besturen van sportvereni gingen, die over dit concept op Maandag 4 April eveneens in Arcade komen praten. Jongeren, die mede willen helpen als leider moeten niet jonger zijn dan zestien jaar. Uit een geani meerde discussie bleek nog. dat allj aanwezigen zich gaarne voor het welslagen van het feest zullen in spannen. Heden werden aan de Visafslag. alhier van IJmuiden en elders 30G kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen warenSchol middel 2632, klein 2125. schelvis middel 41—44. klein 22—26. kabeljauw grooï 45—50. middel 40—43, klein 21—24, haring verse 30, kult 0,65—0.75. Ml i'-mi CAM

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1