't Is net Artis in de Lange Haven ringen Het „flatziekenhuis55 is hedenmiddag geopend Schiedams koopman zei iets raars Tijdelijke oplossing voor ruimteprobleem bij Alg. Ziekenhuis Spijkerharde film met goed spel Nog meer jeugd laat jeugd oversteken In Maassluis komt een nieuwe sociale werkplaats Verlovings Geheime opdracht: Pontons te water Woen sdagavond Raad bijeen Jubilaris bij HVO Schiedamse scholen schaken Voor de politierechter Rolschaatsen op E 55 Paviljoens van glas Paviljoens op Coolsingel Spaarbank: meer inleg Marktberichten Debat o ver plaats vervanger voor zieke wethouder chiedammers j elkaar onder H. Th. v. ifc Vlerk PIANO'S HOUTMAN In kort geding tegen Schiedams advertentieblad Cefa weer bijeen Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Artsen op Zondag HIT VRIJE VOLK ZATERDAG 2 APRIL 1955 PAGINA 7 Wanneer men op één van de komende dagen in de buurt van de Lange Haven komt, zal men een ark-achtig vaartuig in het water zien liggen, in de directe nabijheid van het pand, waar een groot deel van de Schiedammers elke week onder de douche gaat. Dit is dan het natuur- en praehistorisch museumschip „Klein Artis", dat onder het beheer van de heer H. Deutz, na zeven jaar Schiedam weer aandoet. T Een koopman uit Schiedam had aangaande twee wachtmees ters van de rijkspolitie een vergelijking gebezigd, waartegen deze eerlijke functionarissen grote innerlijke weerzin gevoelden. Het woord mag er op deze plaats niet recht uitkomen, maar het was in elk geval een synoniem voor retirade, maar dan heel in het populaire. Monopol e. Dinsdag tot en met Donderdag. „Geheime op dracht". Dit spannende oorlogsverhaal is met vaardige hand verfilmd en op sommige plaatsen roept het de beklemming van de Gestapo-activiteit weer levendig in herinnering. Drie Ameri kaanse officieren worden met een geheime opdracht naar Duitsland gestuurd. Zij slagen, maar twee van hen vinden de dood. De derde weet echter de Franse maquis te bereiken. Illuminatie DE EERSTE APRIL geeft behalve de geijkte mopjes als; gaten-in-sok- ken, vletken-op-gezicht en telefóón- voor-je, soms wel eens een bijzonder geslaagd* grap. Eisen voor zulk een zijn: ze moeten doordacht zijn en goed uitgevoerd, ze moeten geestig zijn, ze moeten nog niet vertoond zijn. Zo en was nu de Aprilgrap van die Sehièdamse kraamverzorgster. (Lees elders in ons blad). WE heiben gisteren in een nogal boos conmentaar een A.N.P.-be- rjchtje gaiekeld, omdat ze er zeker van warei, dat er géén drieling in Schiedam was geboren en omdat we de indruk hadden dat de kraamver zorgster in kwestie de dupe was ge worden. NU het anders blijkt kunnen we niet anders dan hulde brengen aan het vernuft en het doorzettingsver mogen om zo'n mop in elkaar te zetten. Je haalt zelfs niet als kraamverpleegster niet zo gauw drie babies by elkaar om ze in de armen te leggen van een jonge moe der. Dat onze collega erin getrapt is, en zelfs een foto liet maken ne men we hem niet kwalijk: dit zou de beste zijn o.erkomen. We zijn alleen maar blij, dat we het A.N.P-bericht niet voetstoots aannamen cn druk aan het informeren sloegen. EN DAN moeten we even vertel len van de meneer, die dat namen we aan Igoed thuis was in de buurt, waar '4e drieling zou zijn ge boren. Hij vroeg ons, of hij dat zaak je eens uit mocht zoeken, omdat hij nogal fel gebeten was op Aprilgrap pen. Hij vertelde dit verhaal: Enige jaren geleden ging hij vrijgezel op' les met enige dames uit een stadje in de buurt. Op de eerste April had Iemand een adver tentie in de krant laten zetten, waarin stond dat hij - al was zijn naam verminkt ondertrouwd Was met een van die dames (al stond haar naam verminkt in de krsnt). „En sinds die tijd, meneer," zei-deze man, „heb ik een hekel aan April moppen." Advertentie l.M Nieuwste modeller. - Ruime sortering vanafi,/-36.per stel. ROTTERD. DIJK 268 TELEFOON 67593 Op Donderdag 7 April zullen bij de scheepswerf Gusto twee pontons voor da Bataafse Petroleum Maat schappij te water worden gelaten. Dezr tewaterlating geschiedt om 17 uur. De pontons zijn 67 meter lang en 9'A meter breed. „Klein Artis" is een reizende ten toonstelling, waarvan het doel is het verspreiden van natuur- en prae- historische kennis en het geven van bekendheid van voortbrengselen uit Overzeese gebieden. De initiatiefne mer van deze tentoonstelling is de heer W. J. M. Deutz en dank zij de medewerking van verscheidene in stellingen kon het schip op 26 Mei 1925 „de vaart -in". Het museumschip is een bezoek waard. De gehele verzameling omvat twee duizend voorwerpen en dieren, zowel levend als opgezet. Men vindt er zowel het werveltje van een wal vis (weegt 48-kilo!) als een dwerg aapje uit Brazilië, dat als kleinste aapje ter wereld 200 gram weegt. Er is o.m. een grote collectie opgezette Nederlandse vogels, een verzameling prachtige vlinders.'een springlevend klein krokodilletje, enige axolotl's (beter bekend onder de naam van waterhonden), talrijke fossielen, en kele brilvogeltjes en een groot stuk koraalrif met de meest fantastische kleuren. De belangstelling van de jeugd zal wel in hoofdzaak uitgaan naar de meerkatten, een mooi apensoort uit de Congo. Ook de aquariumliefhebber zal zijn hart kunnen ophalen. Er zijn niet minder dan vijftien aquaria met ze ventig soorten vissen, o.m. de zeer bijzondere blinde grotvissen uit Mexico. De heer Deutz blijft tot 14 April met „Klein Artis" in Schiedam. Het museumschip is van 's morgens 10 uur t:t 's avonds 9 uur geopend. De Burgemeester van "Vlaardingen brengt ter openbare kennis, dat een vergadering van de raad dezer ge meente is belegd op Woensdag aan staande, om halfacht precies, zono dig voort te zetten op Donderdag, om halfacht. Bij het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost is de heer A. J. Meijer, calcu lator en „hei-tekenkamer. gehuldigd. Hij is een kwarteeuw bij het bedrijf in" dienst. Dit jubileum had een bij zonder tintje, want het was de hon- derdvijftigste keer, dat zo een jubi leum bij HVO voorkwam. Hij is op hartelijke wijze gehuldigd. De jubila ris ontving enige fraaie geschenken. Inenting Dinsdag van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van dc GG en GD, Tuinlaan 80. Trouwboek jes der ouders of geboortebewijzen der kinderen medebrengen. De heer H. Vlug. employé van de afdeling Volksverzekering van de HAV-Bank vierde Vrijdag zijn 25- jarig jubileum bij deze maatschappij. Hij werd ten kantore door de hoofd directeur, de heer G. W. van Bergen Walraven, toegesproken en kreeg na mens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel, Dept. Schiedam de zilveren medaille voor 25 jaar trouwe dienst. I.M. Nieuw en bespeeld Advertentie Singel 114—116 - Schiedam - Tel. 6S871 We vernemen, dat de heer P. W. van Oosten, o.m. secretaris van het Werkcomité van de Industrie en Handelsbeurs te Schiedam, in kort geding gaat tegen het in Schiedam verschijnende Nieuwe Stadsblad, een advertentieblad, dat zich de laatste weken ook beweegt op het terrein van de nieuwsvoorziening. De reden is een Vrijdagavond opgenomen ar tikeltje, door welke woorden en strekking de heer Van Oosten zich in zijn goede naam aangetast voelt. SCHIEDAM De uitslagen van het Schiedamse sohoolschaken: 4e ronde: W.de Zwij- gerschoolHBS b 13; HBS aFr. Ireneschool 3—1; Gymnasium—Re- hqboth 3—1. 5e ronde: Gymnasium— ~q, de Zwijgerschool 1—3. ISog te spelen in deze competitie: I-jgS a—HBS b; HBS b—Rehoboth- slmool: Pr. Ireneschool—W. de Zwy- érschool; HBS a—Gymnasium; Re- tobothschoolW. de Zwijgerschool. De stand luidt: HBS a 3—6; HBS 1 36; Gymnasium 44; Rehoboth- fchool 3—2; W. de Zwijgerschool -2; Pr. Ireneschool 4—0. De koopman was automobilist op het moment dat hy zyn ongunstige woorden sprak en daarin zat dan wel geen verzachtende omstandigheid, maar volgens hem wel een verklaring. Als man" van snelheid kon hij dat gefrunnik van de dienders aan zijn wagen, die zo nodig alles moesten onderzoeken, tot de remmen toe, niet goed hebben en was in drift ontvlamd. Aan zijn memorie man keerde niets. Hij had, zoals dat in de vakboeken heet, bewust gehan deld. Hij zei tegen de verbaliserende autoriteit: „Ik weet zeker dat ik heb gezegd: ik zal zorgen dat jullie er een streepje bij krijgen En misschien heb ik dat andere óók wel gezegd. Zonderling blijft het wanneer een ge-toga-dc figuur ter wille van de dagvaarding en in koelen bloede woorden in de mond neemt, die slechts van laakbaar leven trillen, wanneer ze er in de grootste opwin ding uit worden geslingerd. Het pa thos was eruit, op de manier zoals de officier ze met geforceerde nuch- Een filmprogramma van uitstekend gehalte heeft de stichting „Christelij ke Film-Actie" Vrijdagavond aan haar leden aangeboden. De heer P. Verbeek heette namens het bestuur alle aanwezigen in de zaal Irene welkom en gaf een korte toelichting op het programma. Te vens deelde hij mee, dat de heer ds. G. Brinkman, de voorzitter van de afdeling Schiedam, in het hoofdbe stuur van de CFA is gkozen. De avond begon met de rolprent „Voortrekkers in Zuld-Afrika", die verhaalde van het leven van de eer ste pioniers en ging verder met „Evangelie in steen", het leven van Christus aan de hand van de beelden en beeldgroepen van de grote kathe draal te Parijs. Na de pauze draaide men de hoofd film .Het licht, dat verdween" met Arthur Kennedy en Peggy Dow in de hoofdrollen. Deze film is al in de roulatie geweest. Op 6 en 7 Mei komt CFA In Irene met de bekende film „The crue! sea". Geboren: Lambertus H., z. v. G. G. F. Oostrum en C. M, L. van Collen- burg; Cornelia M., d. v. C. Korte- land en M. C. Mulder; Petrus F., z. v. C. de Regt en J. H. de Wolf; Jo hanna W„ d. v. A. Over de Vest en J. E. C. M. Verdoes; Frank, z. v. A. P. Hordijk en J. P. Blok; Theodorus A„ z. v, H. W. J. M. Koevermans en J. M. L. van Deventer; Petronelïa W„ d. v. J. Schetters en P. Schuurbiers; Fija M„ d. v. W, M. Kolsteren en H, M. Polderdijk; Cornells. W,, z. v. F. Hagens en J. Ooms; Rudolf V. D., a, v. J. Th. Hejjnsbroek en J. A. Mackay. terheid herhaalde. Maar dat was weer zijn zaak. De Schiedammer, die op zijn ma nier eerlijk was, had ook even iets méér kunnen doordenken en dan had hij misschien zichzelf naar de reti rade verwezen, zijnde de enige echte lafaard in het conflict, die met vele anderen de ongelukkencurve op dc weg helpt omhoog stuwen. Hij bleef nu hangen met vijftig gulden of vijf en twintig dagen. VLAARDINGEN VANMIDDAG IS HET ziekenhuisgedeelte van het flatgebouw aan de Burgemeester Pruissingel geopend. Dit ziekenhuis gedeelte zal in de loop van April in gebruik worden genomen. Het flatziekenhuis wordt een afdeling van het Algemeen Zie kenhuis e.-> wordt beheerd en geëxploiteerd door de Vereniging voor Zieke», verpleging. HET GAAT HIER om een. tijdelijke oplossing. Deze afdelingen gaan te zijner tijd over naar het nieuwe ziekenhuis, dat in de Westwijk wordt gebouwd. Volgens voorzichtige schattingen zal dit nieuwe ziekenhuis in een vijftal jaren gebouwd worden. Daarna zal het gedeelte van het flatgebouw, dat thans als zie kenhuis is ingericht, bij de flat voor bejaarden worden getrok ken. De Stichting E 55 heeft definitief besloten in het vcrmaakccntrum (Unifesta) van de tentoonstelling een rolschaatsbaan van internatio nale afmetingen aan te leggen. Het bestuur van de Nederlandse Rol- schaatsbond heeft reeds zijn mede werking voor het verkrijgen van internationale wedstrijden en de monstraties toegezegd. De baan zal 20 bij 40 meter in op pervlakte worden. De vloer zal be staan uit eternitplaten. Het is de bedoeling, dat de baan, die gelijk met de E 55 op 18 Mei opengaat, niet na de tentoonstelling wordt af gebroken. Men zal trachten de baan (die vrij gemakkelijk verplaatsbaar Is) later naar elders in Rotterdam te verplaatsen. Tijdens de E 55 zullen o.a. Bel gische en Duitse rijders en rijdsters op de nieuwe baan optreden. Ook Haagse verenigingen zullen demon straties verzorgen. ARENA: Sabrlna, Zaterdag en Zondag 2 4.30. 7 en 9.30 uur (3.1.1. CAPITOL: Om het goud van de Inca s. Zaterdag en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.1a uur (14 Jr). CENTRAAL; Bright Victory. Zatcrda» 4. 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (14 Jrj. CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Hoffmann's vertellingen. 5.30, 7.45 en 10 uur (14 Jr). COLOSSEUM: Het zwarte schild. Zat. 3.30, 7 eu 9.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 cn 9.15 uur (14 Jr). HARMONIE: De zigeunerbaron. Zaterdag 3 30, 7 cn 9.15 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9 15 uur (a.l.). LUMIERE: From here to Eternity. Zat en Zondag 2. 4,30. 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: Duel ln the Sun. Zaterdag en Zondag 2. 4.30, 7 cn 9.30 uur (18 Jr). LÜXOR: Déstrèe. Zaterdag en Zondag 1.45. 4. 7 en 9.30 uur (a.l.) PASSAGE; Bekentenissen van een zon dares. Zaterdag cn Zondag 2. 4.15. 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES; Deslrce. Zaterdag cn Zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur (a.l.). REX: De ztgeunerprlnses. Zaterdag 4. 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (34 Jr). 't VENSTER; Vijfduizend vingers. Zat. 2. 7 en 9 15 uur. Zondag 1.30, 4.15. 7 en 9.15 uur (14 Jr). i VICTORIA: Rose Marie. Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (a.l.). TENTOONSTELLINGEN MUSEUM BOYMANS: Beelden van Ma rino Marlni, Engelse landschapsschil ders en Venetiaanse prentkunst, GROOTHANDELSGEBOUW; H. A. r. d. Wal. schilderijen. 't VENSTER: Ballet, oud en nieuw, pren ten en fato's. KUNSTSTICHTING: Lijnbaan, tekenin gen cn aquarellen Henk de Vos. EXPOSITIEZAAL ARBEIDERSPERS. Slaak*. Tentoonstelling Oud- cn nieuw Rotterdam, 10—16 uur n 20—22 uur. Zondags 1418 uur (t/m 3 April). KUNSTKRING: T. Foujita, schilderijen en aquarellen. ZATERDAG ROTT. SCHOUWBURG: De barbier van Sevllla, opera, 8 uur. GROOTE SCHOUWBURG; Turnultvoe- rlng MAAS. 8 uur. CARNISSEHUIS: Uitvoering Oud Char- lols. 7.45 uur. i HILLEGONDAKERXConcert. 8 uur. SPES BONA: Buurtver. „Vrijheid", 8 u. EMPORIUM; Feestavond „Door Wils kracht Volbracht". 8 uur. WILHELMINAKERK; Orgelconcert Felke Asma, S.15 uur. ZONDAG ROTT. SCHOUWBURG; Ballet der Lage Landen. 10 uur; Lotte Goslar. dans, 2.30 uur: De Barbier van Sevllla. opera. 3 uur. PALACE: Toneelavond Door Eigen Kracht 7 uur. VENSTER: Filmliga, 10.30 uur. ROTTERDAM ROTr3RDAM Naar w(j reeds enige tijd geleden berichtten zal thans overgegaan worden tot het bouwen van de pa viljoen-winkels op de brede trottoirs van de Coolsingels, het Hofplein en het Weena. B. en W. stellen de raad voor om tot de bouw van een vier tal paviljoens over te gaan. De kos ten bedragen 90.000 per paviljoen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68796 B. en W. van Rotterdam vragen de gemeenteraad een crediet van 360.000 te voteren voor de bouw van vier paviljoen-winkels, die zullen verrijzen aan de Coolsingel op het brede trottoir voor het gebouw van de Rotterdamse Bank, waar voorheen noodwinkels stonden. Het basisplan voor de herbouw van de binnenstad voorziet ook in het stichten van der gelijke paviljoen-winkels op andere plaatsen in de stad. De afmetingen van de paviljoens zuilen 6,60x9.90 m zjjn en zij worden van een kelderruimte voorzien. Dit is noodzakelijk omdat zij aan vier zij den etalages zullen hebben en der halve zelf geen bergruimte bieden. In Maart. 1955 werd bij dc Spaar bank te Rotterdam (op 1.000 afge rond) mgelegd 7.799.000 en terug betaald 5.453.000. Er was dus een overschot van 2.346.000, In het eerste kwartaal van dit jaar werd in totaal ingelegd 24.254.000 en terugbetaald 15.107.000. Indien men deze cijfers vergelijkt met die vari dezelfde periode van 1954, toen inleg en terugbetaling respectievelijk 20.267.000 en 12.832.000 bedroegen, dan blijkt, dat in dit tijdvak de inleg sterker is toegenomen dan de terug betaling. Aan het einde van Maart 1955 was aan 384.883 inleggers 149.649.000 verschuldigd. Door middel van spaarbusjes werd in de afgelopen maand 181.000 in gelegd, terwijl door de leerlingen van 354 scholen 82.000 werd gespaard. In 155 bedrijven werd door de leden van het personeel 60.000 gespaard. Het 376 brt. metende motorkust vaartuig „Fiat," eigendom van „Var, Baars en P. Hekman" te Dordrecht en gebouwd in 1951, is verkocht aan de heer F. Westers te Groningen. De bevrachting is opgedragen aan Wijnne en Bavends, N.V. te Gronin gen. Het schip is onder de naam „Ancona" in de vaart gebracht. Hel is prettig, dat vele ouders nu wéten dat andere kinderen voor hun kinderen zorgen,1;, merkte dc inspec teur van onderwys, de heer M. Holl, Vrijdagmiddag op tijdens de bijeen komst in de school aan het Edison- P'Aanwezig waren ook de commissa ris van politie, de heer K. Rüpma, de hoofdinspecteur W. H. Kloeseman en de inspecteur S. S. Knook van de Aïcn installeerde een srroep kordate jongens en meisjes als klaaroverS" Vandaag is er ook een door deze spontane en sportieve jon geren beveiligde oversteekplaats aan het Lorentzplein. Nameni de Vereniging voor Veilig Verkeer tprak de heer A. Hoek de jeugdige brigadiertjes toe. „Jullie hebt een verantwoordelijke taak ge kregen," zei hij, „en het is een eer deze verantwoordelijkheid te mogen dragen. Wij verwachten allen, dat jullie deze taak behoorlijk zult ver vullen." De heer Hoek sprak voorts waarderende woorden tot de Ver keerspolitie, die zich met ijver van hun taak, de opleiding van de jeugdbri- gadiers, hebben gekweten. In een zeer korte periode hebben deze manschap pen deze tweede ploeg klaargerrximd. Na afloop van de korte bijeenkomst begaf men zich naar het drukke Lo- rentzplein. Hier toonden de brigadier tjes, wat ze kunnen. Feilloos deden zij een groepje dames en heren over steken over het Lorentzplein, Een van deze verzetsstrijders wordt door iemand uit eigen kring ver moord en wanneer na de oorlog in de rechtszaal gevraagd wordt „Wie is de dader?" wordt door de getui gen een reeds vergeten episode van harde, enerverende strijd tot leven gebracht. En de toeschouwer raakt in de ban van deze spijkerharde ge schiedenis. Cornel Wilde en Steve Cochran vertolken de hoofdrollen uitstekend. Monopole. Vrijdag tot en met Maandag. „Hondo", Van deze film kan men met een gerust hart zeg gen dat de kleuren mooi zijn. Maar ons hart zou niet gerust zijn, wan neer we verder er veel goeds over zeiden. Zij lijkt in het begin een beetje op „Shane": op een eenzame ranch komt een zeer eenzame en vermoeide man. De opnamen in die boerderij, waar een vrouw met haar zoontje moeizaam de boel in stand houdt sinds de man is vertrokken, zijn werkelijk aardig. Hondo temt 'n paard, doet allerlei nuttige dingen en voert levensbeschouwelijke con versatie, die daar in de prairies vol gens de film altijd onmiddellijk wordt ingezet. En dan gaat 't mis. Er komen In dianen die er bijzonder mal uitzien en die zich ook bijzonder mal ge dragen, De heer Hondo blijkt een held; het verhaal gaat van incident SCHIEDAM d.Hijdd Oud-Katholieke Kerk, Dam 28; 10.15 uur Hoogmis Palmzondag. Donderdag 20 uur Hookmis van Witte Donderdag. Grote Kerk: 10 uur ds. J. G. Jan sen: 5 uur ds. A. Hoffman, bevesti ging van lidmaten. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. H. W. Hemmes; 5 uur ds. J. D. Smids, be vestiging van lidmaten. Wésterkerk: 9 en 10.30 uur dr. L, J. Cazemier; 5 uur dr. L. J. Caze- mier, bevestiging van lidmaten. Vredeskerk 9 en 10.45 uur ds. J. Gras, bevestiging van lidmaten; 7 uur ds. P. Kloosterman, Kloetinge. Ned. Protestantse Bond: 10.30 uur ds. Schou-wink. Goede Vrijdag: 19.30 uur ds. Schouwink (Avondmaal). Ww. C. DuysterJamin, Burge meester Knappertlaan 156, tel. 69991; J. J. G. de Maeyer, Burgemeester Knappertlaan 30, tei. 68163; O in 't Veld, W. de Zwijgerlaan 23, tel. 68599; J, v. d. Veer, Dr. Wibautpléin 48, tel. 69873. Apotheek: Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. naar incident en alle gemeenplaat sen van het genre worden in een toevallige volgorde afgedraaid. De liefhebbers van stervende Indianen en gemartelde blanken kunnen hun hart erbij ophalen. John Wayne speelt de hoofdrol. Passage. Een Frans-Mexicaan se film, waarover we niet kort ge noeg kunnen zijn, laat de zoals dat heet realistische avonturen van een verdorven danseres zien. Zij sleept een heel rijtje mannen in 't ongeluk. Zelfs een rechter kruipt voor haar op bijzonder onaanneme lijke manier door het siof. „Beken tenissen van een zondares" is een film vol wraak en even onverkwik kelijke als onwaarschijnlijke ge beurtenissen. die het vooral van een ongezonde sensatiezucht, van een driftige titel en van wilde reclame leuzen moet hebben. Daarachter ligt niets wat de moeite waard is. ZWIJNDRECHT 1 April: Sla A 18—23, B 15—18. C 14; Stoofsla 61— 63; Andijvie 49; Spruiten A 5668; B 1529, geschoond 6991; Gras veldsla 4—55; Witlof A 5864, B 49 54; Spinazie 5155; Prei 4161; Knolselderijl74; Groenekool 1522; Waspeen 4552; Selderij' 37; Pe terselie 1216; Radijs rood 51: Tuin kers 19 p doosje; St. Remy 1316: Jonathan 2149. Aanvoer: Witlof 9.889 kilo; Spruiten 6.456 kilo; Gras veldsla 4.984 kilo; Kropsla 14.769 st; Knolselderij 5.840 st. Met ingang van Maandag 4 April zal er iedere dag veiling worden ge houden. Aanvang halftien v.m. BARENDRECHT 1 April: Pe terselie 10—19; knolselderij 18—71; spruiten Al 5971, BI 5162; witlof X 59—74, n 50—58; waspeen 51—54; winterpeen 1020; rabarber 125138; uien per kg 8—21 radijs (rode radijs) 3845; selderij 4—8; andijvie 51—56; prei per/kg 7288 spinazie 5157; veldsla 16.48. Aanvoer spruiten 28 ton, witlof 29 ton. FRUIT: Golden Delicious hhg 66, —74, hhi 52—58; goureinette A 51— 53, hhg 29—48, hhi 22—31; Jonathan A 52—57, hhg 38—50, hhi 24—34. OOSTVOORNE 1 April. Golden Del hh en k 30—37; Jonathan k 9— '15; Comtesse hh 5—15; aardappelen 9801070; andijvie 50—53; rodekool 38is; gelekool 2025; waspeen 28— 30 per kg; selderij 7—50; radijs 15— 30 per bos; prei A 6079, B 4550; sla 4572 per kg; sla A 14, B 1413, C 9 per 'stuk: spruiten 5057; spina zie 3855: witlof 40—58; sjalotten 20 —28, Het raadslid de heer S. Kortleven, met wie de raadsfractie van de Partij van de Arbeid te Maassluis reeds geruime tijd niet meer samenwerkt, had in de raadsvergadering; van Vrijdag met zijn voorstel en de daaraan verbonden motie, inzake het aan wijzen van een lid van de raad als liefst vasteplaatsver vangende wethouder, geen succes. Weliswaar had het ingediende voorstel een soms felle discussie tot gevolg, vooral tussen mevr. Hamakers (arb.) en de indiener, doch het kwam niet in stemming, daar de raad, die voor een spoedige oplossing was, genoegen nam met de toezegging van de fractie-voorzitter van de PvdA, de heer Slagboom, dat op korte termijn een aanbeveling zal worden ingediend ter voor ziening in de opengevallen, plaats in B, en W. door ziekte van wethouder Marcus (arb.). Nadat de heer Kortleven zeer uit voerig zijn voorstel had verdedigd, sprak de lieer Slagboom zijn afkeu ring uit over het voorstel, waarin zinsneden voorkomen, die hem pijn lijk hadden getroffen. Hij was. dit in tegenstelling tot de heer Wagner (a.r.) van mening, dat het beter was in dezen direct nog geen beslis sing te nemen. Nadat de heren De Fagter (c.h.u.) en Verpioegh (c.h.u) zich hadden uit gesproken tegen een vaste plaatsver vanger. daar de samenstelling van het college, politiek gezien, wel eens te eenzijdig kan worden, deelde mevr. Hamakers mede, dat ook haar fractiegenoten overtuigd waren, dat in dezen iets moet gebeuren, doch dat de toestand van hun wethouder hun daarvan nog terug heeft gehouden Verder sprak zij haar veront waardiging uit over het ingezonden stuk in „De Schakel", dat een klap in het gezicht inhield voor wet houder Marcus. Zij vond de oppo sant een onsportief jager, die reeds twee jaar aan het schieten is zon der te kunnen raken. Hij heeft nu de kans aangegrepen om zijn prooi, die te neder ligt. het genadeschot te geven. Zij sprak de wens uit, dat de overige raadsleden niet mede schuldig zouden willen zijn. Op deze ernstige beschuldiging ging de heer Kortleven niet in. Wel be sprak hij uitvoerig hetgeen zich af speelt rondom de aanvraag tot zijn royement, dat niets had te maken met de beschuldiging door mevr. Hamakers geuit. Nadat mr. P. A. Schwartz, die ook geen voorstander van een vaste plaatsvervanger is, het standpunt van het college had uiteengezet de vacature niet langer te bestendigen clan strikt noodzakelijk is en na de toezegging van de heer Slagboom sloot de raad deze pijnlijke discussie. Werkplaats Aan dit alles gingen een paar zeer belangrijke besluiten vooraf. Besloten werd, door het beschik baar stellen van een crediet tot dc bouw van een gem. werkplaats voor sociale werkvoorziening in de Kapel polder over te gaan. Dit zeer zeker tot genoegen van diegenen, die straks de werkplaats zullen bevolken en ook van wethouder Marcus en zijn ambtenaar, de heer De Jager, die zeer veel werk hebben verricht om de tot standkoming mogelijk te maken. Jammer was dat de raad niet als geheel achter het voorstel stond, daar de heer Wagner (a.r.) liet aantekenen, dat hij tegen was. Ge zien het feit, dat velen van buiten Maassluis de nu bestaande werk plaats bevolken en er ook in andere gemeenten naar gestreefd wordt om dergelijke werkplaatsen te stichten, vond hij het niet ver antwoord om een nieuwe werk plaats te bouwen. Hjj gaf B. en W. in overweging om de oude afge keurde Kon. Wilh.school, die over enige tijd leeg komt, te verbouwen voor werkplaats. Hiervan wilde zowel het college als de overige raadsleden niets maar dan ook niets weten, daar z(j juist van mening waren, dat men de minder door de natuur gezegende mensen iets goeds moest bieden. Verder ging de raad accoord met het voorstel tot het noodzakelijk ver klaren van de stichting en instand houding van een Chr, Technische school in Maassluis. Ondanks het feit, dat de heren Slagboom (arb.) en Langeiaar (gem.b.) ervan over tuigd waren, dat een technische school ter plaatse noodzakelijk is, stemden zij tegen. Er zal een feestverlichting op 5 Mei kunnen worden ontstoken, daar de raad met een voorstel dienaangaande accoord ging. Zelfs zal het gevraagde bedrag worden verhoogd, daar op verzoek van de raad ook de Grote Kerk zal worden verlicht. De Maassluise Gemeenschap kan opnieuw over een garantie van 4009 beschikken voor de vacantie- week, die aldus de heer Smit, defini tief is vastgesteld op 6 t.e.m. 13 Augustus. Verder stelde de raad f 1.000 be schikbaar voor de Stichting 1940-1945. De 60 woningen in de Sluispolder zullen door de aannemersfirma L, de Koning te Rotterdam worden ge bouwd voor de som van 655.300. Geen goedkeuring werd verleend 6 tegen 8 stemmen aan het voor stel tot de bouw van een nieuw kan toorgebouw voor de gem. licht- en waterbedrijven en enige industrie- ruimte met 10 bovenwoningen aan de Haven. In een volgende vergadering zullen B. en W. ingaan op een adres van de loodgieters- en fitterspatroons in zake een toonzaal in bovengenoemd plan, waardoor voor de derde maal B. en V/. zullen proberen alsnog hst plan uit te voeren. De Sluispolder-West zal worden opgespoten, terwijl ook een crediet beschikbaar werd gesteld ter vol tooiing van de riolering van de buurt schap Weverskade, V

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1