Wim Sonneveld sloot zijn Vara-tournee in Schiedam Op straat gevonden Joop Heijster is terug bij Hermes „TIMCO" Troelstra-oord vergt ook hier veel werk Geen vrees voor tijdelijk tekort aan arbeiders Willemse pleit voor kleinere industrie - Pasen. - JANSE Elftallen voor Zondag Zeer goede jaarcijfers Thomassen en Drijver er weer Wat te doen is in Schiedam HORLOGES H. TH. v.d. VLERK Scheepswerf in Botlek-gebied De Zwaluwen trekken naar Schiedam Uit het dagboek van de politie De Waarzegster Allen voor de herbouw ONI jubileert Magnetiseur: 3x 10 - boete Marktberichten Vrouw kocht op afbetaling en betaalde niet HET VRIJE VOLK VRIJDAG 8 APRIL 1955 PAGINA 5 MET EEN ZAAL meer dan vol en tot lachen meer dan bereid ontving gisteravond de afdeling Schiedam van de Vara, een prettig gestemde afdeling, het cabaretgezelschap van Wim Sonneveld. Voorzitter Smidt liet het weten voor de avond begon: de afdeling Schiedam heeft meer dan 4300 leden. De voorzitter van de Vara, mr. J. W. Burger, was er ook. In een geestdriftige speech wees hij op het belang van de Nederlandse omroep op de huidige basis. Omega Tissot Pontlac Junghans Automatisch v.a. 55 Hoog geprezen Laag geprijsd DE PAASHEMEL zag er voor Hermes-DVS somber uit: Zater dag en Maandag moeten de blauw-witten aantreden tegen PS\, dat zo fier aan het hoofd van de ranglijst gaat profclub „Rotterdam" heeft de wens te kennen gegeven weer voor ziin oude club te willen uitkomen. De onderhandelingen over deze overschrijving zijn dermate vlot verlopen, datJoop Heyster dit Paasweekeinde reeds op zijn vertrouwde rechtsbui- tenplaats in de Hermes-voorhoede zal opereren. de sombere hemel een opkïa- Moderne ZELFBINDERS vanaf Met de Pasen een „ETERNA" OVERHEMD voorradig in alle modekleuren. voor Herenmodes en Confectie BROERSVEST 56 - TEL. 69612 Reeds eerder deelden we mee, dat men in Schiedam, evenals in andere plaatsen, overging tot vorming van een comité dat de inzameling voor de wederopbouw van het Troelstra-oord ter hand zal nemen. De thans verstreken tijd heeft dit comité besteed om de actie, welke deze maand is gestart, zo goed mogelijk voor te bereiden. Gemengd Koor voert operette uit de tijd voor een nieuw overhemd Maar dan van een goed merk! een FABLO-, KERKO-shirt 10.95 Kunst ZATERDAG Musis Sacrum, 20 uur: Alg. Bond v. Ambtenaren, Feestavond bij gelegenheid van het 50-Jarig bestaan. Juiianakerk, 20 uur: Gereformeerd Jeugdverband, Paaswijdlng. MAANDAG R. K. Verenigingsgebouw, Kerkweg, 20 uur: R. K. Gem. Toneelvereniging: To neelavond met „De Spooktrein", DINSDAG Muais Sacrum, 20 uur: „Wilton-FUen- oord" N.V. Filmavond met W.F.-Jour- nsal 1954 en „Vlucht naar Honolulu". WOENSDAG Musis Sacrum. 20 uur: Ver. O. en A. Wilton-Fljenoord. Cabaret-programma. Volksgebouw, 20 uur: Inst. voor A.O. Lezing van dr. F. Storm over „Sexuele opvoeding". Gebouw Toonkunst, 20 uur: Algemene Fotokring Schiedam. Lezing van L, v. d. Velden met vertoning van fllmplaatjes: „Motieven". DONDERDAG Musis Sacrum, 20 uur; Ver, O. en A. Wilton-Fljenoord. Cabaret-programma. Passage-theater, 20 uur: Schiedamse Kunstkring; Het Rott. Toneel met „Het Verraad" van Arm. Salacrou. VRIJDAG Musis Sacrum, 14 uur: Jeugdvoorstel- ningsver, „Vegla" Cabaretavond met o.a. Mueis Sacrum, 19.45 uur: Ontspan- nlngsïT. „Vcgla". Cabaretavond met o.a. André Meurs. Het veelbelovende programma luidt: Zaterdag, 9 April: plm. 4 uur: Aankomst van de deelnemers uit Vlaardingen, Dordrecht, Delft en Gouda. Schiedamse Zwaluwen ver zamelen halfvier postkantoor. 4,30 uur: Naar de pleegouders ter kennismaking en maaltijd. 7 uur: Bonte avond aangeboden door de Schiedamse Zwaluwen. 9.30 uur: Naar de pleegouders. Zondag, le Paasdag: 9 uur: Paas spel „Waar is de Paashaas gebleven". 12.30 uur: Gemeenschappelijke maaltijd. Brood medebrengen van pleegouders. 2 uur: Bonte middag verzorgd door de afd. Delft, Dordrecht, Vlaardin gen en Gouda, 's Avonds vrij, dus eens gezellig met de pleegouders pra ten. 5 Maandag, 2e Paasdag: 9 uur: Spel en sportochtend. 12 uur: Maaltijd bij de pleegouders. 2 uur: Afscheid en weer naar huis. Te bevragen aan bet hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 25 uur: Groene autoped: hangslot: 3 Engelse leesboeken: herenpolshorloge; kralen ketting; gele sjaal. Te bevragen bij de vinders: Alpino- muts. B Bergveld, R'damsedijk 417b; br. petje, T Leendcrts, Schle 10; 1 pr glacé herenhandschoenen, Kroep, Hoofdstraat 143; sjaal, P v d Heuvel, Slachthuislaan 29b; grijze handschoenen (R), R Overt- veld, St. Luduinaplein 2: 1 pr br. glacé herenhandschoenen. K Lepolder, Ampé- restraat 34b; sjaal. R Laven, Van 's-Gra- vensandestraat 15b; rood-zwarte sjaal, Visser, Marconistraat 19; 1 pr zw. dames schoenen, R Krommenhoek, Tollensstr. 5b; zw vulpotlood, A Vermeulen, Van Ruijsdaellaan 68b; zw vulpen, K v Dijke, v Dljckstraat 19a; ring met 2 sleutels, B v d. Sloot, Boerhavelaan 109; bril, H C Stam. v Ruijsdaellaan 5a; BI vulpen, L Lauwaars, Vondelln 5; ring met 3 sleu tels, Het Zulvelhuls, Hoogstraat 21; za- deidekje, Th v Duijn, Pr Hendrikstraat 8a; wieldop van auto, H Groeneweg, B K laan 250a; slot van rijwiel, Engering, Hoogstraat 180; bedrag aan geld, J Ha gendoorn, L. Haven. 1; dasklem., kantoor Th J L v d Berg, Board en Etemltfa- briek, Adm, de Ruijterstraat 27; kinder armbandje, Kouwenhoven, Wattstraat 65b; gouden ring met inscriptie, Kers- tens, P J Troelstralaan 101; Engels leer boek, Ritkes, Havenstraat 106 te Rotter dam; loden pijp. Schoenmakers, Boer havelaan 103b; rode autoped, A van Hos sel, Beij erlandsestraat 20b; kinderschep je, Wlekenkamp, Lange Kerkstraat 76b; groene autoped, M. Goos, Bosboomlaan 10b; bl autoped. Soeters, Singel 132/16; rode kinderportemonnaie, J v Opstal, Jan Steenstraat 38; portemonnaie, Ver hoeven, Willemskade 37b. De Zwaluwen vari de AJC uit Vlaardingen, Delft, Gouda en Dor drecht zijn gedurende de Paasdagen de gast van hun Schiedamse col lega's. De deelnemers uit Dordt, Gouda en Delft worden ondergebracht Dij pleegouders. De Vlaardingse Zwalu wen moeten echter steeds naar hun eigen (Vlaardingse) nest terugkeren, daar er niet voldoende logeer-adres- sen zijn om alle conferentieganger- tjes te herbergen BEKEND De dadertjes, het waren vier jon gens van veertien en vijftien, van de baldadigheid aan het Hoofdplein zijn bekend bij de politie. Ze hébben bekend ook. Met zijn vieren hebben ze van de week, ra de nacht vanMaari- öag. op Dinsdag, een ijzeren cylinder van zestienhonderd kilo in de Maas gerold. Ze hadden het ding onder de bomen bij het Schreiershuisje van daan gehaald. Mr. Burger haalde enige minder prettige voorkomelijkheidjes aan dij een nationale omroep, zoals de BBC. waar een uitzending uit een katho lieke kerk pas vorig jaar mogelijk werd en stormen commentaar ver oorzaakte. Iets dergelijks is In Ne derland niet bekend. Wij staan een vrije omroep voor, zei mr. Burger en daar hoort vanzelf bij, dat we eens anders vrijheid respecteren. Met een zekere trots constateerde mr. Burger nog. dat de radio een belargrijke rol speelt in het politieke leven van Nederland en niet in de onbelang rijkste plaats is dat het geval bij de Vara. Maar toen kwam toch Wim Son neveld aan de beurt, voor Schiedam met een sterk gesnoeid programma uit „Waar de blanke top". Het Schiedamse publiek is kenne lijk gekomen om te lachen en voor deze speciale gerichtheid had Wim ook wei wat nummers op zijn reper toire. Zijn creatie van de baby-sittende student is kluchtig, maar niet zo geestig als zijn parodie op de va- riété-artist. We hebben het meest genoten van zijn praatjes, schijnbaar zo voor de vuist weg, waarbij mimiek en voor dracht belangrijker zijn dan de tekst. Conny Stuart met het guitige „Diep in mijn hart" was de lieve linge van de Schiedammers, omdat ze zo gezellig „donderstraal" kan zingen. Kitty Kluppell en Karin Larssen werden bewonderd en amu seerden de volle passage-zaal wel, maar genoten toch enig wantrouwen, voornamelijk omdat men kennelijk niet zo ingesteld is op deze soort van cabaret. Joop Doderer als de komieke Opa, de tippelaar, nog beter als de aan voerder van een stel straatknullen hoort volkomen thuis in het groepje, dat Wim Sonneveld rondom zich verzamelde. Het aantrekkelijkste, tevens meest eigen nummer zijn wel de oude volksliedjes: De Schuin tamboers en Daer sou een meysje gaen 'halen1 wyn. Voor Schiedam Is het bijzonder gezellige „Catootje" weer wat inge kort en we kregen de indruk, dat dit voornamelijk te danken was aan de lachgolven, die het publiek pres teerde. Wim kon er niet meer boven uit zingen en zelfs een ogenblikje pauze, waarbij pianist Jelle de Vries even achterbleef, kon het publiek er niet toe brengen het wat kalmer aan te doen. Mr. Burger heeft aan het eind van de avond tevens einde van de tournee van 47 voorstellingen voor de Vara rode bloemen en enveloppen uitgereikt. In die enveloppen zaten brieven waarin de Vara dank bracht voor de geslaagde tournee. Advertentie I.M. ROTTERDAMSEDIJK 268 Advertentie IJvL v.- OUDE GENEVER tk. SCHADE BUYSING SCHIEDAM BARNEVELD 7 April. Aanvoer ca 1.400.000 eieren. Handel redelijk. Prijzen 13,00 tot 14.00, algemene prijs 13.45 per 100 stuks, kiloprijs 2.19 (basis 61,5 gram). BARNEVELD—EDE Veluwse eierveiling. 7 April. Aanvoer ca. 900.000 stuks. Handqj kalm. Prijzen eieren van 50/60 grim 11.00 tot f 13 00, eieren van 60/66 gram 13.22 tot 14.21 per 100 stuks. snelheid heeft htj reeds Ongetwijfeld is dit een welkome verrassing voor de Hermesmensen. Deze rechtsbuiten is in staat het tempo in de blauwwitte aanval op te voeren. En niet alleen dit, want Advertentie I.M. Alle afdelingsbesturen van de bij de NVV-Bestmu'dersboncï aangeslo ten organisaties zijn voorzien van een grote voorraad zegels die het lan delijk comité heeft laten vervaardi gen naar een ontwerp van de schilder Van der Walle. De zegeis tonen de beeltenis van Pieter Jelle's Troelstra, met op de achtergrond het Troel- stra-oord in opbouw. De afdelings bestuurders, vertrouwenslieden, boden enz. zullen de zegels bij de aangeslo ten leden aanbieden a 25 ct. onder de leuze, dat ieder, indien mogelijk, min stens vier zegels koopt. Men verwacht op deze wijze een groot bedrag in het hele land bijeen te krijgen. De opbrengst zal te zamen met het bedrag van de verzekering de kosten van de wederopbouw moeten dekken. Het is de bedoeling het inge zamelde geld op 12 Mei (de 25e sterf dag van Troelstra) over te dragen. De dag te voren zal Jan van Zutphen de eerste steen leggen, zodat na de overdracht direct met de wederop bouw kan worden begonnen. Uiter aard zal met de opbouw rekening worden gehouden met de practische bezwaren welke het vernielde gebouw ondanks zijn schoonheid bezat. De leuze: „Het Troelstra-oord zal uit de ooit!", wordt daarom niet zonder as herrijzen, mooier en schoner dan meer geuit. Om de leuze echter waar te maken, moet kunnen worden gere kend op de steun en de offervaardig heid van alle vakbondslleden en vrienden van het Troelstra-oord. Bijdragen kunnen worden gestort op het girónummer van de penning meester van de NW-Bestuurders- bond Schiedam 501672. De collecte die gisteravond door de Vara is gehouden tijdens de voorstel ling in de Passage bracht 50.24 op. BARNEVELD Pluimveemarkt 7 April. Aanvoer plm. 29.000 stuks. Handel in slachtkippen redelijk, in slachtkuikens kalm. Prijzen slacht kippen 1.80 tot 1.90 per kg, witte kippen 1.90 tot 2,00, slachtkuikens j 2.30 tot 2.50, zware NH blauwe door zijn zoveel doelpunten weten te scoren. Tevens kan hij het vertrouwen in de Hermesploeg terugbrengen. Wij mogen aannemen, dat door zijn aan wezigheid de jongens met meer moed het veld zullen betreden, en in een dergelijke stemming is een ploeg, zelfs voor PSV, gevaarlijk. En PSV? Slechts één nederlaag leed dit elftal in deze competitie, maar dit was in de laatste wedstrijd. Met maar liefst 51 verloor het van GVAV, opeigen terrein. En deze nederlaag kan iets betekenen, bij voorbeeld een inzinking. Ook met deze mogelijkheid moeten de Schie dammers rekening houden. Nog meer verrassingen zijn geensdeels uitgesloten. Maar dat het druk zal worden aan de Damlaan Maandag is wel zeker. Een bezoek van één der beste ploegen van Nederland, met spelers als Stei ger. Dillen, topscorer in Nederland, Franssen, Brusseleers, Wouters en Van Tuyl, staat daar borg voor. Het tweede krijgt eveneens een moeilijke wedstrijd nl. in Den Haag om tien uur tegen ADO 3. Hard gewerkt zal er moeten worden om succes te boe- ken. Hermes-DVS 3, kan een stap dich ter bij het kampioenschap komen, door de Hollandiaan 2 aan de Dam laan te kloppen. Aanvang 10 uur. Het vierde, dat afgelopen Zondag te leurstelde, gaat om 10.15 uur naar Vlaardingen en wel tegen de Hol landiaan 3. Een kans op herstel zit hier wel In. Het Schiedams Mandolinegezel schap „ONI" viert Vrijdag 15 April zijn 40-jarig jubileum. Ter gelegen heid hiervan belegt ONI op deze da tum een concertavond in gebouw Irene. Het programme vermeldt tal van muzikale nummers, een goochelshow en het optreden van een jongleur. Op Dinsdag 26 en Woensdag 27 April houdt het jubilerende ONI twee cabaretavonden, waaraan o.m. de Balletgroep van ONI zal mee werken. Hakkerts Ensemble zorgt voor de muzikale omlijsting en het toneelgezelschap DOV zal enkele sketches en (na de pauze) het to neelstuk „Gevangene no. 117 is ont vlucht" opvoeren. De Schiedamse Opera- en Operet tevereniging „Gemengd Koor" geeft op 19 April in het gebouw Musis Sacrum een uitvoering van de ope rette „De klokken van Corneville". Clerville en Gabet schreven het libretto, waarbij Planquette de mu ziek componeerde. De uitvoering, waaraan leden van het Residentie- Orkest medewerking verlenen, staat onder algehele leiding van de direc teur van „Gemengd Koor", Ko de Keijzer. ROTTERDAM HET BOTLEKPLAN is weer eens in de gemeenteraad ter sprake gekomen. En opnieuw viel de schaduw van grote dingen, die staan te gebeuren, over de raad. B. en W. hadden voorgesteld een terrein van 60 ha op Rozen burg te verhuren aan de „Verolme, Dok- en Scheepsbouwmaat schappij". Deze dochteronderneming van de N.V. „Scheepsin- stallatiebedrijf Nederland" heeft blijkbaar plannen daar een scheepswerf, te bouwen die vijfduizend arbeiders werk zal ver schaffen. „Dit voorstel bevestigt de uitspraak, dat wij met het Botiekplan niet te vroeg zjjn gekomen, zei de heer Willemse (arb.). De heer Willemse meende, dat het voorstel ook zijn bedenkelijke kanten heeft. Het heeft onrust veroorzaakt bij anderen in dezelfde sector van het bedrijfsleven. Er is immers nu een groot tekort aan arbeidskrach ten. Alleen de metaalbedrijven zouden onmiddellijk 2000 tot 4000 mensen kunnen gebruiken. De productie in de metaalnijver heid zou met 20% kunnen stijgen als het tekort zou kunnen worden op gevangen. De heer Willimse vroeg zich af ln hoeverre dit probleem mee mag spreken in een zaak, die eerst over vijf of tien jaar gaat spelen. De „be- vrijdingskindertjes" komen immers tegen die tijd ln het arbeidsproces en het bedrijfsleven legt zich steeds meer toe op beter technisch onder wijs. Toch zou de heer Willemse liever tien kleinere bedrijven van 6 ha heb ben dan één groot van 60 ha, met alle waardering voor de onderne mingslust en capaciteiten van de heer Verolme. Critiek op „Den Haag De havendeskundlge van de PvdA in de gemeenteraad maakte in dit verband een paar critische opmerkin gen aan het adres van „Den Haag". „Het lijkt wel, alsof Den Haag de kleinere industrieën voor het achter land reserveert. Het staat vast, dat wij een aantal van deze industrieën hadden kunnen hebben, als Den Haag een andere houding had aan genomen, Rotterdam zal, vooral in de toekomst, lichtere industrie nodig hebben als aanvulling van de zware. Onder alle omstandigheden is het font aile eieren in één mandje te hebben. Eenzijdige oriëntering is ge vaarlijk." De heer Willimse wilde deze op merkingen per se niet beschouwd zien als een uiting van pessimisme, maar bedoelde daardoor reliëf te geven aan het streven van B. en W. de industrie gevarieerder te maken dan tot nu toe het geval is. Advertentie Ï.M. of een Prijzen vanaf Ook in streepdessins Sporthemden hebben we in alle modekleuren HERENMODES Hoogstraat 93 - Telefoon 67679 Dc Rotterdamse kantonrechter heeft Donderdagmiddag de magneti seur T. F. uit Rotterdam wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst veroordeeld tot drie geldboe ten van tien gulden subsidiair vier dagen hechtenis. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie die drie principiële hechtenisstraffen van ze ven dagen had geëist, is tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. De magnetiseur F. is een goede be kende in het gerechtsgebouw aan de Noordsingel. Wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst is hjj daar reeds enige malen tot geldboeten veroordeeld. Ditmaal stond hij te recht omdat hij eind vorig jaar een drietal personen had behandeld. ,Deze man is een weldaad voor de maatschappij en een weldoener voor de mensen. Hij kan het niet laten," zo sprak zijn raadsman mr. Van Door- ninck die er nog op wees dat zijn cliënt soms samenwerkt met docto ren. De ambtenaar van het OM, mr. H. van Buuren, sprak over een gezags crisis. Deze verdachte stoort zich niet aan rechterlijke vonnissen. Hij stoort zich alleen aan een groep mensen die hem een brevet hebben gegeven. Ge steund door deze groep gaat hij door. „Hopeloos" zo noemde mr. v. Buu ren deze zaak, die verdachte als een „gediplomeerde kwakzalver" betitel de. De ambtenaar OM constateerde een aantasting van de rechtsorde. Een vrijheidsstraf zou zijns inziens ten uitvoer gelegd moeten worden. WAALHAVEN—ROTTERDAM 7 April: Andijvie 1 26—36, 2 1530 per kg; sla IA 13.30—19.10, 2A 12.10 15.20, IB 7.10—14.40. 2B 7.80—11.80, IC 5.30—9.90, 2C 5.00—7.80 per St.; stoofsla 2768; spinazie 1837, 2 12 31; prei A 4857, B 3347; was- peen 2A 1140; grote peen 618 per kg; radijs witp. 1 1823, 2 17, rood 1 1417, 2 1417 per bos; witlof IA 57, 2A 30—60 1B 42—53, 2B 35—50; spruiten IA 4248, 2A 1647, 2B 15 —20 per kg; selderij 3—7 per bos; uien 517, geschild 1113 per kg, Fruit: Jonathan St A 45—54, St B 37—41, St C 26—32, hha 28—50, hhb 18—39, hhc 17—30, hh 1 10—19, hh 2 713 en k 423; Golden Del. hha 67—70, hhb 55. hhc 46, hh 1 42; Goudreinetten St A 2644, St B 20 —24, St G 17—22, hha 19—29, hhb 17 —23, hhc 17—20, hh 2 13—14 en k 15—24; St. Rémy hha 1617, hh 1 12. Advertentie 1. M. Bedden; PULLMAN AUFING EPEDA REGINA-LATEX GOODWXLL-LATEX BROERSVEST 64—66 SCHIEDAM - Telefoon 67920 De opstelling van de eerste-klas- sers voor het weekeinde luiden: Fejjenoord: v. d. Bijl, Kerkum, Kooien, Steenbergen, v, d. Hoek, v. Woerden, den Bleijker, Bosselaar, Meerman, de Bruyn, Hol. Xerxes: Vermeer, Visser, Valk, Kanters, Lebbink, Verhoeven. Mid deldorp, Bommel, v. d. Lee, Moulijn, Brand. Exselsior: De Hertog, Veldhuizen, Meijer, den Hertog, Vermeer, West- phal, Braams, Verhulst, Kilsdonk, Dörr, Miedema. Holland Sport: Landman, Oster- holt. Bouman. Bak, Everse, Krist, De Harder, Clavan. Bijker, Schou ten, Jacq. Heijster. HDVS: Van, Diest, Schenk, v. d. Sloot, Barendregt, Burger, Gudde, v. Zee, Mansbergen, L. Janse, v, d Tuijn. J. Heijster. SVV: Kouwen, v. Meerwijk, Corve- letjn. Poulus. Wink, G. van Schjjn- del, Maltha, J. van Schijndel, Kóne man, v. Pelt, Geel. van plan de vestiging van dergelijke mammoethbedrijven tegen te gaan of te vertragen. Het arbeidsprobleem strekt zich namelijk uit over geheel Nederland en niet alleen over de Botlek," aldus de heer Willimse. Wel wees hjj er nog op, dat de woningvoorziening primair is. Hjj waarschuwde, dat niet alleen door het feit, dat de Rotterdamse raad accoord gaat met vestiging van der gelijke reuzenbedrijven, men daaruit mag concluderen, dat deze bedrijven later voorrang moeten hebben bii de woningverdeling. Dc bestaande ves tigingen moeten hun rechtvaardig deel hebben," aldus de heer 'Willimse. De heer Du til h (v.v.d.) had „voor een aanmerkelijk deel met in stemming naar de heer Willemse ge luisterd." Hij achtte het overigens niet ongeloolwaardig, dat een groot bedrijf van 60 ha later de vestiging van 60 kleine bedrijfjes van één ha tot gevolg zal hebben. Minder bevreesd Wethouder Van Tilburg was minder bevreesd voor het tijdelijke tekort aan arbeiders. „In. tijden van voorspoed behoeft men het meeste goede raad," aldus de wethouder. Voor 1963 zal immers voor 26.000 mensen meer arbeid gevonden moe ten worden en allen hebben recht op een goede plaats. De wethouder geloofde, dat te recht bezwaar gemaakt wordt tegen het streven van Den Haag lichtere industrie naar het achterland te verwijzen. ,3. en W. laten geen gelegenheid voorbijgaan om erop te wijzen, dat het voor Rotterdam noodzakelijk is, dat hier komt wat de minister noemt industria lisatie in de diepte," aldus de wet houder. Hij noemde het de dagelijkse zorg voor het college, dat inderdaad bij de woningverdeling strikte recht vaardigheid. in acht wordt genomen. Er zijn deze middag ook minder zware zaken, aan de orde gesteld. Bij voorbeeld door de heer A a r s e (arb.). die met instemming accoord ging met de voorstellen voor het Museum Boymans een collectie oud aarde werk en een aantal schilderijen van. Chabot aan te kopen. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting 1955 had de heer Aarse immers zijn. zorg al uitgesproken, dat het budget- van Boymans té weinig ruimte overliet voor aankoop van* bepaalde kunstwerken en collecties.' Die opmerking was toen niet op een concreet voorstel uitgelopen, maar blijkbaar heelt het college zijn op merking ter harte genomen. De heer Aarse voelde weinig voor de instelling van een gelimiteerd fonds voor aanschaffing, maar wilde liever elke aankoop steeds opnieuw in de raad, „waardoor Boymans steeds opnieuw in het zonnetje wordt gezet." De heer Aarse meende op deze wijze ook beter -de medezeggen- ,.De Partjj van de Arbeid is niet schap van de raad gewaarborgd. De blikemballagefabriek Thomassen en Drijver voegt zich bij de talrijke bedrijven, die over het jaar 1954 enorm gestegen winsten te rapporte ren hebben. Na aftrek van belastin gen bedraagt het exploitatiesaldo ƒ5.895.900, dat is ruim 2 millioen meer dan in 1953. Na afschrijvingen groot ƒ3.054.000 (v. J. ƒ1,874.000) en reservering van 1.400.000 (v.j. ƒ840.000) resteert een winstsaldo van ƒ2.844.000 (v. j. ƒ2.044.000). Aandeelhouders ontvan gen ƒ900.000 (v. j, ƒ720.000) ln de vorm van 15 procent dividend, ƒ508.000 gaat naar de tantièmege rechtigden (v. j. ƒ360.000) en aan de reserves wordt ƒ1.400.000 (v. J. 840.000 toegevoegd. De afzet van conseryenbussen steeg met 20 procent tot circa 384 millioen bussen. De omzet van aluminium glas- sluitingen steeg met 36 procent en die van rondcartonnage met niet minder dan 80 procent De omzet van de dochteronderneming Drenfchine te Hoogeveen was 30 nrocent srroter. Het bedrijf breidt zich nog steeds uit. De verwachtingen voor 1955 zijn gunstig. Meer dividend. De Haarlemse Ma chinefabriek Gebr. Figee zal over 1954 een dividend van 9 (v. j. 8) pro cent uitkeren. Groter resultaat. Het exploitatie saldo van de Gelderse Tramweg Mij. is gestegen tot 1.487.000 (v. j. 1.396.000). Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 6 procent. Dividenden. G. H. Bührmann's Pa piergroothandel N.V. stelt voor een dividend van 12 procent over 1954 uit te keren, waarvan 2 procent uit de agioreserve (v. j. 10 procent). De houthandel Bontekoning en Aukes zal over 1954 een dividend van 9 procent in contanten uitkeren (v j. 20| procent, waarvan 16Ï procent in aandelen. De Maatschappij voor Woningin richting P. van Reeuwijk te Rotter dam geeft over 1954 een onveranderd dividend van 10 procent. De resultaten over het afgelopen jaar stellen de Unie van Ijsfabrieken te IJmuiden in staat over 1954 een dividend van 18 procent (v. j. 15 pro cent) uit te keren. De definitieve jaarstukken kunnen nog niet opge maakt worden, omdat nog op gege vens uit Indonesië gewacht moet wor den. Amsterdamse Baiiast. De Amster damse Ballast Maatschappij heeft. dit jaar op topcapaci teit gewerkt. Ook voor het lopende jaar is het bedrijf ruim voorzien zowel in het binnen land als het buiten land. Na de gebruike lijke afschrijvingen en reserveringen resteert een winst van ƒ2.201.000 (v. j. ƒ2.052.000). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 procent uit te keren. Hazemeyer 12 pet. De goederen- omzet van de Fabriek van Elec- tnsche Apparaten voorheen F. Haze meyer. is ten opzichte van 1953 met uen. procent gestegen. Dank zij de grote toevloed van orders was de orderportefeuille aan Feiten cijfers het einde van het "boekjaar noger dan aan het begin van het jaar. De vooruitzichten met betrekking tot de werkgelegenheid zijn voor 1955 niet ongunstig. Ondanks de gestegen omzet zijn de bedrijfsresultaten belangrijk lager geweest dan die van het vorige jaar. Dit verminderde resultaat is eensdeels een gevolg van de prijs verlaging die midden 1353 werd toe- iepast cn die in 1954 doorwerkte, anderdeels van de sterktestijging van het kostenniveau. Het tempo, waarin de kostenstij ging zich heeft voltrokken, baart nog zorg, schrijft de directie in het Jaarverslag en is niet op te vangen door rationalisatie. Hazemeyer was dan ook genoodzaakt de ln 1953 toe gepaste prijsverlaging in October van het vorige jaar weer ongedaan te maken. Een andere moeilijkheid, die het bedrijf ondervindt, is dat de prijzen van de grondstolfen sinds October 1954 sterk zijn gestegen. Dit jaar zal voor nieuwe inves teringen ongeveer 3 millioen nodig zijn. Van 1945 tot 1954 werd totaal f 7 millioen. geïnvesteerd. Dit bedrag werd geheel afgeschreven. Het saldo van de exploitatiereke ning ƒ4.425.000 was bijna ƒ300.000 lager dan in 1953. Voor afschrijvin gen wordt dit jaar ƒ787.000 (v.j ƒ500.000) uitgetrokken. Voorgesteld wordt een dividend van 12 procent uit te keren. Deze uitkering kom1 overeen met een uitkering van 24 procent over het oude bapitaai voor de uitkering van een agiobonus en betekent een practisch onveran derd dividend. ROTTERDAM Men kan zich afvragen hoe het mogelijk is geweest dat de 45-jarige huisvrouw H. L. de R. uit Rotterdam zóveel ^goederen op afbetaling heeft kunnen kopen. Zü kocht links en rechts, betaalde nauwelijks of hele maal niet af, verkocht een enkele maal een nog niet afbetaald artikel dóór en kwam zo In de knoei, dat zij Donderdag voor de Rotterdamse rechtbank moest verschijnen. De officier van Justitie eiste tegen deze vrouw, die al enkele malen met de Justitie in aanmerking is geweest en die verminderd toerekeningsvat baar werd genoemd, tot een gevan genisstraf van zes maanden met af trek en een voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering mot een proeftijd van drie jaar. De rechtbank wijst over veertien dagen vonnis.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1