Nieuwe Hoofdbrug wellicht 'n ophaalbrug; Veiligheid is een eerste vereiste voor goed werk is steun van Sow jet-re Lichte industrie nog steeds het stiefkind erin: SYC ziet terug op geslaagde competitie Ballet Toscha de Jong giTOwrfm Geen malaise- stemming in N.H.-Kerk Onder wij sprogram PvdA verschenen Ex-gevangene neemt wraak op getuigen Koningin vaart op logger uit op vlaggetjesdag Uit het dagboek van de politie Nachttoeht D V V rondom Gouda Filmavond voor Pro Juventute Vijf doden in Italiaans dorp G§^^^KUafi]jd:' Tewaterlating cutterzuiger Brasil ÜSpiBUS ggï£ ÏÏfXS fSTS Espercinto-agendo Brand in Kethel. één gewonde Onteigeningsplan de raad voorgelegd Burgerlijke Stand Koemarktbmg vraagt vernieuwing Stichting '40-'45 vraagt subsidie Korfballers gaan jubileum vielen Tweede contactavond CJMV-federatie „De Postduif" Meld vierde wedvlucht Winkelsluitingswet Visafslag Rotterdam Benoeming Voorstel tot crediet HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 APRIL 1955 PAGINA 5 j— 4e Toonkunst Concert —i Passage Theater Het Rotterd. Philh. Orkest Drie voordelen Niet alleen verbieden In een beroemde scène van Poesjkins Boris Godoenow zegt de stervende tsaar tot zijn opvolger: laat in het begin van je re gering de teugels wat vieren. Later kun je ze dan langzamer hand weer wat strakker gaan aanhalen. Het is haast een Russische traditie, dat na het sterven van de heerser het volk een verzachting van het regiem verwacht, en door het nieuwe bewind een tijdlang in die waan wordt ge houden. Nederlaag-serie Stiefkind directeur van Gemeentewerken gemachtigd een plan te ontïïfran voor een nieuwe brug. In de gemeente-begroting voor het lonlnde Wu bre kend op een bedrag- van 500.000 voor de bouw van een nieuwe Hoofdbrug. ^tSfP1?dern^fr.w80«=F 7tn 9emeentewerken de plannen bij het college hehtmg^ tekeningen, statistische berekeningen en een toe- Aan deze toelichting ontlenen we het volgende; De keuze van het type van de nieuwe brug is sterk beïn vloed door de aanwezigheid van de oude sluis op de plaats van de be staande brug. Door deze oude sluis was het niet mogelijk, op die plaats een bascule-brug te bouwen, zonder dat het oude sluiswerk zou moeten worden afgebroken. Dit type brug vereist namelijk de bouw van een diep gefundeerde keider. Om het bestaande sluiswerk zoveel Advertentie LM Donderdag 28 April - 8 urn- Dirigent Eduard Flipse Solist: BRAM BOELEE, piano. Op vlaggetjesdag, Zaterdag 21 Mei, brengt koningin Juliana een bezoek aan de Scheveningse haven. Zij wil het niet laten by een bezoek aan de. tentoonstelling over Scheveningse vis serij en folklore: de landsvrouwe heeft ook de wens te kennen gegeven op een van de loggers mee uit te varen, die aan de traditionele vlootschouw voor de Scheveningse kust deelnemen. Zjj zal zich om halfdrie inschepen op het vlaggeschip van de Scheve ningse vloot, de Sch 54. Nadat zy aan boord van deze moderne logger de bedrijfschapswimpel gehesen zal heb ben, maakt het schip zich als eerste van een rij van 33 loggers los van de wal, om een uur lang langs de kust parade te varen. Het wordt, bij mooi weer, een .parade van bontbevlagde schepen, die ieder 120 passagiers mee nemen. Om halfvyf vertrekt de Ko ningin uit Scheveningen, na een be zoek aan de tentoonstelling in het haringafslaggebouw te hebben ge bracht. berekeningen" en een toe- mogeiyk intact te laten is de fun dering van de nieuwe brug achter de tegenwoordige kademuren geprojec teerd. Ten einde de fundering zo hoog mogelijk te houden Is de keus van de te bouwen Hoofdbrug geval len op een ophaalbrug met een kleine kelder voor het plaatsen van de machines. Deze keus biedt drie belangrijke voordelen. Ten eerste kan de aan wezige oude sluis behouden blijven, Verder is het nu mogelijk de funde ring van de nieuwe brug aan te leg gen, zonder dat hiervoor een kostbare bouw kuip moet worden gebouwd. Ten slotte heeft een ophaalbrug het voordeel, dat de stremming van de scheepvaart tot een minimum Is beperkt. De brug zal-een breedte hebben van 14% m, waarvan 7% m als rij weg zal dienen. De doorvaartwijdte is gesteld op ongeveer 9% m. Daar het- bestaande brugwachters huisje in het kader van het sane ringsplan moet worden afgebroken, zal er een nlsuw huisje verrijzen. Voor de afsluiting van de brug zijn vier sluitbomen geprojecteerd van hetzelfde type. dab reeds enige jaren In gebruik is by de Ooievaarsbrug, Vrijdag zal het college de raad voorstellen goedkeuring te hechten aan deze plannen en het voor het uitvoeren ervan benodigde bedrag, al. 526.000, aan de kapitaaldienst van de gemeentebegroting toe te voegen. DINSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Sabrlna Ca.l.) Monopole-theater 2, 7 en 9 ufcr: De Sirene van Bagdad (14 jr.) Tentoonstellingen Stedelijk Museum 2—5 uur: Eigen collecties APOTHEEK P. H. Backer, St. Llduinastraat Sa, tel. 68364. DIVERSEN Musis SacrumFilmvertoning, Ned. schoolbioscoop: 8 uur: Toneelavond Geron, Volksgebouw, 8 uur: Ledenverga dering Vrouwengroep i.d. PvdA; 8 uur: Toneelavond „Steeds Vooruit". Irene, 8 uur: Cabaretavond ONI. Gymnastieklokaal Broersveld 150 van 7—8.30 uur en van 8.4S—10.30 uur spellelderscursus voor kinderfeest 5 Mei. WOENSDAG Bioscopen Passage-'.heater. 2. 7 en 9.15 uur; Sabrina (a.l.- Monopole-tiieater, 2. 7 en 9 uur: De Sirene van Bagdad (14 jr.) Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 25 uur: Eigen collecties. APOTHEEK P. H. Backer, St. Llduinastraat 5a, tel. 663S4., DIVERSEN Arcade, 8 uur: Film en lezing over kankerbestrijding. Gebouw Toonkunst, 8 uur; Verga dering Algemene Fotokring Schie dam. Musis Sacrum. 8 uur: Cabaretavond Vegla. Aula Sted, Museum, 3 uur: Concert. Irene, 7.30 uur: Feestavond voor ouden van dagen, ONI. Volksgebouw. 8 uur :Bindingsavond Alg. Bond Mercurius. Gymnastieklokaal school Edlson- pleln 810,30 uur: spelleiderscursus voor kinderfeest 5 Mei. Merkredon, la 27an de aprilo. Ni legos kunc niajn internaciajn kores- pondajojn v. Gink, Ploegstraat 4. Ni ne kunvenos la 4an de majo. UIT DE BOCHT De 19-jarige W. A. H. uit Schie dam reed onder toezicht van zijn vader in een auto over het Dr. Wi- bautplein. De auto vloog rit de bocht en kwam tegen een muur tot stilstand. Tijdens deze onverwachte escapade schepte de wagen een voet ganger, de arts J. v. d, V., die met zijn rijwiel aan de hand het plein overstak. Er werd slechts materiële schade veroorzaakt. EIEREN De politie heeft de hand gelegd op zes jongens, allen ongeveer 10 jaar oud, die achter de algemene begraaf plaats op strooptocht waren geweest. Zij hadden vyitien eendeneieren uit nesten gehaald, die gebakken en op gegeten. De kinderpolitie heeft de zaak in onderzoek en de ouders mo gen de schade, die aan het hek van de begraafplaats werd aangericht, betalen. BOTSING Een onbekende bestuurder reed met een vrachtauto op de Vlaardtn- gerdijk by de Vyfslulzenbrug de 51- jarige Vlaardingse slager M. R. aan, die op de fiets in de richting van Rotterdam reed. De heer R. werd licht gewond. AANRIJDING Maandagmiddag is op de Rotter- damsedyk ter hoogte van het Rode Hek een vrachtauto, bestuurd door W. M. v. d. H, opgereden tegen de bromfietser H. K., beiden uit Schie dam, De vrachtauto verzuimde voor rang te verlenen. De heer K, werd ten val gebracht en door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd ter observatie, daar hy over pijn in de rug klaagde. De bromfiets werd beschadigd. Het aantal ongevallen is in neergaande lijn. Deze tot vreugde stem mende uitspraak deed de directeur ir. J. E. Woltjer, de voorzitter van de Bedrljfsveiligheidscommissie, toen hij Maandag In Musis Sacrum de veiligheidsavond opende, die op touw was gezet door de veilig heidsdienst van Wilton-Fljenoord. In zyn toespraak zette hy uiteen hoe men de ongevallen ln het bedrijf meet voorkomen. Ook noemde de heer Woltjer nog enige cyfers wat betreft het aantal ongevallen op WF. Dat was in 1952 en 1953 één ongeval per acht minuten en verleden jaar één ongeval per zeven minuten. Éénmaal in d.e twee en half uur is er een on geval met arbeidsonderbreking. Van al die ongevallen hebben er 22% pro cent betrekking op de vingers en 25 procent op de onderbenen (voeten, enkels). De oogletsels maken 6.6 van het totaal uit. Na deze inleiding door dhr. Wolt jer sprak de heer H. M. J. van der Wall, chef van de veiligheidsdienst van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens- en Staalfabriek te IJmui- den over de veiligheid in het groot- bedryi. Het is niet alleen de bedoeling, dat de baas gted werk aflevert, maar ook dat dit werk tot stand is gekomen zonder ongelukken. In IJmuiden voert men deze slagzin: „Goed werk is kwaliteit, kwantiteit en veiligheid." De baas moet ook niet alleen ver bieden, maar ook zeggen waarom het zo niet goed is en de arbeider leren hoe hy het veiliger moet doen. Ook de saamhorigheid onder de werkers is een punt van belang voor de veiligheid. Ter illustratie van het betoog vertoonde men een veiligheids- film. Het tweede gedeelte van de avond vulde men met het draaien van de leuke rolprent „De cowboy met het meisje". Vol goede moed startten Zater dagavond van de Veerstal ta Gouda 52 wandelaars, onder wie 20 man van de zware luchtafweer uit Amers foort om daar na 60 km te hebben gelopen ook weer aan te komen. Deze naehttocht, die ditmaal voor de derde keer door DVV werd ge organiseerd, was wel by zonder zwaar door het zeer slechte weer in de nachtelijke uren. Tussen Gouda en Oudewater was het kil door demist, maar toen om 2 uur de laatste wan delaar in Montfoort arriveerde was dat in de stromende regen. Nog geen half uur later arriveerde de eerste tippelaar al in Harmeien, maar nog steeds in de regen. Ket was aardedonker en hierdoor misleid geraakte één der deelne mers byna in de Oude Rijn, die hy voor een asfaltweg aanzag. Het liep met natte voeten af. In Harmeien kwam de laatste wandelaar om half- vijf binnen en de eersten waren al weer om halfzes in Bodegraven. Met het aanbreken van de dag was het droog geworden en het laatste gedeelte naar Gouda kon weer in het lekker schijnende zonnetje wor den afgelegd. Het was een zeer ge varieerd gezelschap, dat deelnam. Er kwamen er maar zes uit Gouda. De anderen kwamen uit Delft-, Eind hoven, Rotterdam, Moerkapelle, Krimpen aan den IJssel, Schiedam, Haarlem, Krommenie, Hilversum, Zeist. Schoonhoven en Amersfoort. Piet Vermeulen was van Eindho ven op de flets naar Gouda geko men, was om halfacht weer terug en stapte toen weer op de fiets om naar zijn woonplaats terug te ke ren. Diok de Jong was uit Delft ko men lopen en niemand wist met zekerheid te zeggen of hy omstreeks acht uur ook weer niet tippelend naar Delft was gegaan. Ondanks het slechte weer was de stemming uit stekend, had de EHBO maar be trekkelijk wéinig te doen en waren er geen uitvallers. Maandagmiddag, omstreeks half drie, is er in de smederij van de heer Schelleken», aan het Noordeinde 7-'J te Kethel brand uitgebroken. De vermoedelijke oorzaak moet ge zocht worden In een lasvonk, die door een. spleet in het plafond van de werkplaats in het rieten dak te rechtkwam. Zodra de heer S. de brand bemerk te, waarschuwde hy de Schiedamse brandweer en ging zelf het vuur met een snelblusser te lijf. Spoedig arriveerde de brandweer met drie wagens. Binnen een uur wist men, door de brandende riet- massa naar beneden te duwen, het vuur te blussen. Tydens de blussingswerkzaamhe- den, viel de brandmeester, J. Keuse- kamp door een dakvenster en liep verwondingen aan het hoofd op. Na dat het slachtoffer verbonden was, is hij naar het Gemeenteiyk Zieken huis te Schiedam vervoerd. (Van een bijzondere medewerker) Ook na Statins dood gebeurde dat. De regering liet de teugeis een ietsje vieren. Het regiem in de concentratiekampen werd verzacht. Een amnestie werd afgekondigd. Aan de bevolking werden meer voedsel en kleren be loofd, vet en textiel werden geïmporteerd. De houding jegens het buitenland werd soepeler. Kunsten en wetenschappen, die zich in een steeds kramp achtiger- dwangpositie bevonden, kregen iets meer armslag. In plaats van schier woordelijk Identieke, eindeloze herhalingen over de strijd voor de „vrede", tegen het „zionisme" en het „cosmopolltisme" en over de genialiteit van St&iin begonnen de wetenschappelijke tijdschriften weer bijdragen van wetenschappelijke aard op te nemen. B. en W. hebben de raad een ont eigeningsplan in het belang van de volkshuisvesting voorgelegd. Het gaat hier om de aankoop van gebouwde en ongebouwde eigendom men, gelegen tussen de v. SwmSen- singel, het Copernicusplein, de Ar- chimedesstraat, Slmon Stevms.suaat, Chr. Huygensstraat, Singel en de er ven aan de westzyde van de Oostsin gel- De Schiedamse afdeling van Pro Juventute heeft Maandagavond in het Weeshuis der Hervormden „De Lindenhof" een filmavond belegd voor de medewerkers aan de ver koop van de Prinsessekalender. Schiedam neemt met een verkoop van 1700 kalenders een gunstige E laats ln op de landelijke rangiyst. dt deelde onder meer de voorzitter van de propaganda-commissie, de heer p. B. Vermey. in zyn openings woord mee. Er werden enkele films vertoond, waaronder een over het kampwerk van Pro Juventute en een film over de uitzending van Zeeuwse kinderen uit het rampgebied. Geboren: Johannes H, z r L H Bout tnHMW Groen; Robert H, z v A Blom en J Goettng; Gustaaf H J, z v GA J Leer en A C M Segers: Gysbert, z v G van Noordennen en W G van Duyn; Frans, z v A Chris ten en M Oldenborg; Adrianus, z v J Prein en K Sluyters; Gerardus T A, z v J P Freeling en A J Visser. Geboren: Hermanns J C, z van P J M Voorwal en C P Teunlssen; Wil lem. z van Th H Broeren en C B Baart; Martina J, d van B Mesrits en G A L de Jonge. Overleden: E Hulsman, 71 J, vr van O Ketting H Hoppe, 57 j. Overleden: J M A Duller, 81 Jr, wed van M L P W Hooghuis; E G Norberg 56 Jr; J I Kasznar 67 jr. De Koemarktbmg voldoet niet meer aan de eisen, die het hedendaags verkeer aan een dergelijke brug stelt. B. en W. stellen nu de raad voor een bedrag van 154.500 uit te trekken voor de verbetering van deze brug. Da directeur van Gemeentewerken heeft het college het volgende res tauratieplan voorgelegd: 1 vemiewing van de brugdekken: 2 verbetering van de afwatering van het brugdek; 3 voorzieningen aan de bailastkist in verband met het doorroesten: 4 het toegankeiyk maken van de construc tie onder de klap; 5 wijziging van de bestaands sluitbomen; 6 vervanging van de sluithekken aan de zyde van de Broersvest door sluitbomen; 7 re paraties aan het opzetwerk: 8 ver vanging van de nu aanwezige ver keerslichten, die naar het biykt niet meer aan de eisen voldoen en 9 het aanbrengen van een electrische in stallatie voor nieuwe sluitbomen en wijziging in de Installatie voor de oude sluitbomen, waarbij de bedie- ningskast verplaatst zal worden. De competitie 1954-1955 is voor de Schiedamse Volleybal Club ten einde. Met drie behaalde kampioenschappen is meer bereikt dan bij het begin van de competitie werd verwacht. Het eerste dameszestal werd op fraaie wijze kampioen van haar afdeling en promoveert nu naar de le klasse. Ook heren I werd kampioen, zelfs ongeslagen en promoveert eveneens naar de ïe klasse. En alsof dit nog niet voldoende was, eindigde ook het tweede heren-team als eerste en speelt in de nieuwe competitie, die in October begint in de reserve le klasse- Dames II heeft dit jaar met veel moeilijkheden te kampen gehad en moest zodoende enkele veertjes laten. Dit team eindigde in de middelmoot van zyn afdeling en speelt het ko mende seizoen dus weer in de reserve 2e klasse. Wie weet. zorgt dit team m de toekomst voor een vierde kam pioenschap. De laatste wedstrijden ln deze com petitie brachten voor dames I een verdiende 4—0-zege op de dames van Nationale. Het tweede dames-zestal bracht er minder van terecht en verloor zyn twee laatste wedstryden belde met 4—6. resp. van DRL en Unicum. Nu de competitie voor SVC ten einde is, organiseert deze vereniging een nederlaagserie voor haar vier in de competitie spelende teams. Aan dit toernooi, dat gehouden wordt op de Vrijdagen van 29 April tot en met 3 Juni spelen de SVC- teams tegen sterke le-klassetegen- standers uit Rotterdam. Een fraaie beker en diverse medail les zijn beschikbaar gesteld voor de teams, die SVC de grootste nederlaag kunnen toebrengen. De wedstrijden worden gespeeld in het gymnastieklokaal aan het Oude Kerkhof. Tijdens de SBLO-fesÜviteiten in „"-mi zal ook SVC met zijn le dames- en le herenzestal tegen sterke tegen standers het volleybalspel demon streren. Door middel van eer. groots opge zette actie hoopt de Stichting 1940 1945 een bedrag van vijf millioen gul den te verzamelen. Wanneer dit lukt zal het na 1955 niet meer nodig zyn collectes te houden. De Stichting heeft ook het Schie damse gemeentebestuur om een by- drage verzocht. Het college zal de raad het voorstel doen voor dit doel een eenmalige subsidie van 3.700 te verstrekken. Het dansen van Tascha de Jong, die gisteren, met haar leerlingen in Arcade optrad en na de pauze alleen voor het voetlicht verscheen, is bovenal ge kenmerkt door mimische humor en anecdote, en omvat dus eigenlijk een grensgebied der danskunst, welke enerzijds raakt aan de gedanste vertel ling, anderzijds wegens de onbevangenheid en de charme alle kans biedt aan een juiste vertolking van de volksdanskunst. "Vooral dit laatste wordt door Toscha de Jong beoefend. Haar leer lingen heeft zy kenniyk op het hart gedrukt, dat volksdansen ontspruiten aan een direct en eenvoudig gevoel. Een prille vreugde veelal, die een Tarantella van Heller, een Trepac van Tschaikowsky en vooral de Ma zurka van Delibes tot een opmerke lijke prestatie maakten. Niet zozeer techniek, als wel dansvreugde cn expressie zyn de verdienstelijke fa cetten van deze vertolkingsopvat- tteg. Dit geldt ook voor Toscha de Jong zelf, die uiterste zorg besteedt aan het kostuüm, zodat alleen reeds deze omstandigheid wijst op anecdotische interpretaties, die zeer humoristisch zyn, maar te weinig uitkomen boven het divertissement. Kwaliteiten ka nmen Toscha de Jong niet ontzeggen, maar het is de vraag of zy niet al te vee! vastraakt ln een gebied, dat te nauw begrensd is. Haar begeleiders waren Peter Snelleman en Kees Hagendoorn. W. BENNIS Ter gelegenheid van hanr zilveren jubileum zai de korfbalvereniging „Sportclub Schiedam" op Woensdag 18 Mei een grote feestavond houden in Arcade. Een aantal bekende radio- artisten zai het programma voor deze avond verzorgen. Op Hemelvaartsdag. 19 Mei. orga niseert de jubilerende vereniging seriewedstrijden, waaraan ongeveer 200 korfballers en korfbalsters zul len deelnemen. Deze wedstryden, die van tien uur 's ochtends tot halfvyf 's middags duren, worden gespeeld op het eigen terrein en dat van Marti- nit in het voormalige Volkspark. De federatie van Schiedamse CJMV's heeft Zaterdagavond haar tweede contactavond gehouden in de grote zaal van Irene. Na een inlei dend woord van de federatie-voorzit ter. de heer H. Meyers, bracht het CJMV-Tamboer- en Pyperkorps „Harmonie" enkele nummers ten ge hore. Voor de pauze werden een aantal natuurfiimpjes vertoond, na de pauze genoten de aanwezigen van het waar devolle filmwerk „Verloren gren zen". De SCV „De Postduif" heeft haar vierde wedvlucht gehouden. De vogels moesten 178 km afleggen en smartten ln Oldenzaal. De uitslagen luiden: 1 2 11 J. v. d. Wind. 3 H. v. d. Kant, 4 D. Ram, 5 13 16 L Borranie, 6 7 J. Doeiaaren, 8 9 G Kiela. 10 12 14 J. de Koster, 15 18 L. Verheugen, 17 A. Heeren, 19 C Verlinden en 20 A. v .d. Tuyn. Dinsdagavond is er voor de leden een verplichte vergadering „ER IS GEEN enkele reden voor een malaise-stemming in de kerk." Deze wcorden sprak de praeses van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk, dr. H J. F. Wes- se ld ijk Dinsdag tijdens de jaar lijkse predikantendag te Utrecht. Hij wees op pessimistische geluiden als zou net gesprek over moderniteit zijn afgelopen. „Eerder," aldus dr. Wesseldtjk, „tekent er zich Iets nieuws af." Daarna hield dr. s. van der Linde een referaat over „Het werk van de Heilige Geest in de gemeen te". „De Hervorming," zo meende dr. Van der Linde, „heeft niet alleen als inzet gehad, althans niet in de eerste plaats, de theologie in engere zin, noch de christologie, maar zeer be paald de leer van de Heilige Geest. Daarom zal men haar vooral moeten beoordelen naar wat zij op dat gebied heeft tot stand gebracht. Juist aan die zeer gevoelige maat ge meten," aldus spreker, „vertoont de Hervorming een groot manco. Men zal zelfs kunnen vragen: blijkt de Hervorming niet een mislukking? Drs. J. M. de Jong sprak over „Mon digheid". De bijbels-dogmatische theologie, aldus drs. De Jong, heeft zich af te vragen daardoor genoopt door de gang der historie en door de missio naire situatie in hoeverre de kerk, in denken en doen, te kort heeft ge daan aan de componenten van vrij heid, zelfstandigheid en verantwoor delijkheid in de orde des heiLs en daardoor mede schuldig staat aan de heilloze mondigheid van de moderne mens. Ten slotte hield ds. F. H Lands- n a n een referaat over de dienst der cerk in en aan ons volk. Hierin behandelde hij het probleem der ver zuiling binnen het kader van het verband van een beschouwing over plaats en taak van de Kerk. Volgens spreker gaat. het hier om het ©ut lekken van de wortels van de huidige aroblematiek in de ontwikkeling van ie verhouding van kerk, staat en •naatschappij hier te lande, ri« con frontatie van de huidige situatie met ie theologische veronderstellingen, lie ten grondslag liggen aan de her- /ormde visie op deze verhoudingen en net wijzen van de wegen, die wij ;hans zullen moeten trachten te gaan „In het bijzonder," aldus spreker, „zullen wij daarbij acht te geven hebben op de plaats en taak van de Nederlandse Hervormds Kerk, zoals die in de ordinantie omtrent het apostolaat is aangeduid, rekening houdende met de wijzigingen, die zich in de laatste tien jaar in ons volksleven hebben voltrokken. ALS BASIS voor de besprekingen op het 18 Mei in Amsterdam te hou den onderwljscongres van de Partij van de Arbeid zal dienen het ont werp onderwysprogram dat de on- derwyseommissie dier party heett opgesteld. Dat program is thans verschenen. Aan het slot daarvan spreekt die commissie als haar mening uit dat urgent moeten worden beschouwd: a. de principiële beslissing in zake de structuur van het onderwijs- stelsel der naaste toekomst: b. financiële maatregelen, opdat ieder kind van het Nederlandse volk de vorming en opleiding krygt, die zyn aanleg en be kwaamheid wenselyk maken; o. versnelde bouw van scholen en gymnastieklokalen, alsmede ver betering van de inrichting der bestaande scholen volgens een weldoordacht plan: d. maatregelen ter voorziening in het fatale tekort aan leerkrach ten zowel voor gewoon lager on- derwys ais voor het voortgezet onderwijs; e. leerplichtverlenging met twee ja ren; f. wettelijke regeling van het kleu teronderwijs; verlenging van de duur der op- lagere technische leiding aan scholen; hervorming van het lager landbouwonderwijs tot een wer kelijk volwaardige vakopleiding, i. uitbreiding van het part-time onderwijs aan de bedryfsjeugd, in werktyd, waarbij tevens over wogen kan worden een combina tie of samenwerking hiervan met het leerlingenstelsel; j. beslissing in zake hervorming hoger onderwijs. Een aantal winkeliers heeft een verzoek tot het gemeentebestuur ge richt om de onthelfing op de Win kelsluitingswet, die geldt voor de deelnemers aan de InHaBe, uit te breiden tot alle winkels in de stad. Het college van B. en 'V. zal de raad adviseren afwyzend op dit verzoek te beschikken. Hef bestuur van de Schiedamse afdeling van de Nederlandse Ks.p- persbond heeft besloten, dat alle kap perszaken op Zaterdag 30 April ge opend, maar op 5 Mei gesloten zullen zyn. Op ue Zondag ln Utrecht gehou den wedstrijd om hef Nederlands kampioenschap herenkappen (be dienden) heeft de Schiedammer H. de Groot jr. de wisselbeker gewonnen. De overheid gaf te verstaan, dat de communistische wereldbeschouwing weliswaar grondslag moest blijven van ieder wetenschappelijk onderzoek, maar dit hoefde het naast elkaar aan bod komen van strijdige meningen niet in de weg te staan, Dit opende voor de wetenschap gunstige perspec tieven. Gedwongen te zijn alles wat men beweert te staven met citaten uit Marx, Engels, Lenin en Stalin is af schuwelijk, maar nog afschuwelijker is het. wanneer men precies krijgt voorgeschoteld wat men beweren moet en wélke citaten men moet ge bruiken. De laatste jaren kwam hier enige verandering in. In de biologie bijvoor beeld moest men onder Stalins be wind niet alleen marxist zijn, maar ook aanhanger van Lvsenko, een heerszuchtig, door zijn Westerse col lega's met hoog aangeslagen iano- bouwspecialist. Op het ogenblik is het weer moge lijk tegenstander van Lysenko te zijn. als men maar voor de nodige Marx- citaten zorgt. Een enorme vooruit gang, die het verschil kan betekenen tussen als marxisme gemaskeerde wetenschap en als wetenschap gemas keerd marxisme. Op sommige gebieden is het verle nen van meer vrijheid aan weten- scnappelijke onderzoekers niet zonder gevaar voor de overheid. Hoe groter de druk, des te gevaarlijker de krach ten die vrijkomen als men ergens de druk wegneemt. Dit ondervonden onlangs enige Sow- jet-economen. die menende dat de wachtposten weg waren, zich bulten het prikkeldraad waagden en zich gingen bezighouden met een der meest delicate aspecten van de Rus sische economie; het probleem der Investering. Sinds 1930 hebben investeringen in de zware industrie een reusachtig stuk van het nationale inkomen opgeslokt, terwijl de lichte industrie, reeds bij het op papier zetten van leder vijf jarenplan een stiefkind, bij de uitvoe ring van het plan nog eens extra werd verwaarloosd. Het gevolg van deze politiek is geweest, dat do zware industrie zich in de periode 1930-1953 enorm ontwikkelde, terwijl het levens peil der bevolking slechts langzaam steeg en in sommige opzichten mis schien zelfs daalde. Ongetwijfeld heeft de angst voor de „kapitalistische omsingeling" deze keuze „kanonnen in plaats van boter" mede bepaald, en dankt Rus land zijn overwinning in wereldoor log Et mede aan zijn zware indus trie. Maar ondertussen ontging het de Sowj et-economen niet. dat bijv. ia Amerika, waar de angst voor, Rusland tot een reusachtige bewa pening leidde, niettemin op grote schaal kleding, voedsel, auto's, tele visietoestellen en ijskasten werden gemaakt, terwijl de meeste Russen nog nooit een stofzuiger gezien had den en in 1953 minder vlees en dier lijk vet en melk gebruikten dan in 1913. Vrijheid roert zich Toen de regering na Stalins dood zelf aankondigde dat men voortaan meer verbruiksgoederen zou gaan produceren, achtten enkele econo men (Kasimowskl, Koeznetsow, Mstislawski en Paitsew) de tijd ge komen om deze nieuwe politiek theoretisch te funderen: zij schre ven artikelen, hielden voordrachten en verdedigden stellingen die er op neerkwamen dat nu de tijd aange broken was waarin de „tweede af deling" der Sowjet-evonomie. de pro ductie vai verbruiksgoederen, voor rang kreeg boven de eerste, althans niet meer bij de eerste ten achter gesteld hoefde te worden. Nog voor deze artikelen gedrukt konden worden werden de auteurs ervan door de „Frawda" op de vin gers getikt: hun theorie was een „vulgarisatie" van het marxisme. De voorrrang van de „eerste afdeling" blijft gehandhaafd. Het doet merkwaardig aan: Rus land. een van de grootste indus triemachten van onze tija is niet in staat, of niet bereid, zijn be- voiking behoorlijk van kleding, voedsel en onderdak te voorzien. Waarom eigenlijk? De geleerden hebben verschillende verklaringen. De eenvoudigste noem den we hierboven al: bewapening heeft voorrang. Anderen zeggen: het economische systeem is te bureau cratisch en te topzwaar bestuurd om rendabel te zijn en zowel boter als kanonnen te kunnen maken. Weer anderen geloven dat een toenemen de welvaart van de bevolking een bedreiging van de dictatuur vormt: zolung de honger steeds om de hoek gluurt ';n de regering productie en distributie in handen heeft zit sdj veilig. de mensen meer kriigen wor den ae brutaler. Vandaar de angst, waarmee economen, die meer ver bruiksgoederen willen gaan produ ceren, de mond wordt gesnoerd. Voor al deze verklaringen is Iets te zeggen. Zeker is, dat de Iets gro tere vrijheid, die de wetenschaps mensen sinds Stalins dood genieten weer bezig is iets kleiner te worden. Zeker is ook dat welvaart voor het volk waar ten slotte de revolutie om begonnen is! niet alleen een schim lijkt, die, sinds 1917 na gejaagd, steeds weer achter de hori zon terugwijkt, maar ook een spook beeld, dat, zodra het werkelijkheid dreigt te worden; onder dreigend geschreeuw door de overheid wordt weggejaagd. Heden werden aan da Visafslag alhier van IJmuiden en elders 400 kisten verse zeevis aangevoerd. De pryzen waren: Schol middel 22—26. klein 14—18, schelvis middel 3840, klein 3135, kabaljauw gr. 32—41, middel 3035, klein 2426, I makreel 2022, haring verse 3336, Vijf doden zjjn er al In het Zuiditaliaanse dorp Perslnaci, neerge schoten door een man, die na vijf jaar gevangensstraf wegens moord is vrijgelaten. Hij neemt nu wraak op de mensen, die in zijn proces tegen hem hebben getuigd. Er waren destyds 29 getuigen, van wie er nu vyf zijn doodgeschoten. Het dorp leeft in grote angst voor de wilde wraakzoeker. Alle huizen blij ven dicht, 's avonds doet men de deu ren op slot, de kinderen gaan niet naar school. Onder de slachtoffers van de moordenaar is diens eigen vader. De hele politiemacht van de „teen van Italië, waar Perslnaci ligt, is op zoek naar Sefanno Oastagna, die vorige week Zondag, direct na zyn vrijlating, zy nluguber werk is be gonnen. Hy ging naar het huis van twee oude mensen die destyds tegen hem hebben getuigd. Niets vermoedend deed de oude man open. Castagna sprong naar binnen en schoot bei den dood. Daarna ging hy naar net huis van twee andere bejaarde men sen. zy werkten in hun tuintje en ze waren al dood eer zy hun aanval ler konden herkennen. Vervolgens ging h(j naar zijn vader. Vit het land van Jan van Rie- beeck vertelt de Nederlandse emi grante S. C. Ifflitink—de Lange op onderhoudende wijze. Als huis vrouw leert zij het dagelyks leven goed kennen doch ook van de be lastingen is zij goed op de hoogte! Voor hen. die nog weinig van—dit boeiende land weten, bevat het boekje een goed overzicht over de verschil lende facetten van nijverheid en cul tuur, historie en problematiek. (Uit geverij De Torenlaan, Assen.) Van Joseph Cohen, die op 17 De cember de Groningse literatuurprijs kreeg, verschijnt nu de ..leine roman Wilt u rassenschennis mijnheer? Het is een ietwat primitief, maar toch over het algemeen aangrypend docu ment over het anti-semitisme van de nationaai-socialisten, dat ons deze af schuwelijke leer nog eens scher- -- wust doet worden. (Uit. De laan, Assen). Een vriendelijk kinderboek is Heidi en Peter van A. WinklerVonk, een vervolg op het eerste Heidi-boek dat alie jeugdige vrienden van de Alpenhut en het bergdorpje mei vreugde zulien begroeten. Da uitge verij Pioegsma verzorgde ook dii goede kinderboek. „Verrader", riep hy en schoot de oude man neer. Nog twee andere getuigen uit het proces zijn ernstig gewond en twee mensen wisten aan de kogels te ontkomen. Castagna is spoorloos, De politie meent, dat ver schillende mensen wel weten, waar hy zit, maar niets dorren te zeggen uit angst. Bij de N.V. scheepswerf en machi nefabriek „De Merwede" v./h. Van Vliet en Co. te Hardinxveld, zal op Vrydag 29 April te water worden ge laten de cutterzuiger, de „Brasil". Deze zou de grootste cutterzuiger ter wereld zijn. De doopplechtigheid zal 's mor gens omstreeks 11 uur worden ver richt door mevrouw Boltje, echtge note van de directeur der N.V. R, Boltje en Zn, te Zwolle, voor welke onderneming het schip is gebouwd. By de Merwede is nog in aanbouw het motorschip „Prins Willem 2", be stemd voor de My Zeetransport N.V. (Oranjelyn) te Rotterdam. De heer M, A. Huber, onderwyzer aan de Jan Ligthartschool te Schie dam, is benoemd tot onderwyzer aan de ulo-school te Hellevoetsluis, B. en W. verzoeken de raad de heer Huber eervol ontslag uit zyn huidige be trekking te verlenen. Het college van Burgemeester en Wethouders van Schiedam zal de raad het voorstel doen een crediet van 107.850 te verlenen aan de Ge- meenteiyke Vervoerdienst. Dit bedrag dient om machines voor de centrale werkplaats en automaterleel ten be hoeve van diverse diensten en bedry- ven aan te schaffen. De Zaterdag gehouden Emma- blaem-cotlecte in Schiedam heeft 5.534,31 opgebracht.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1