Schiedam slaat Merwede in spannende wedstrijd D WS- WIK 27-71 Dit weekeinde in Schiedams zalen Verjarend Schiedam boekt voetbal-succes een eigen krant Kapitein Vet met De Ruytermedaille onderscheiden Sikkens Lakfabrieken verdubbelen uitkering Schiedam en Succes kunnen tevreden zijn Uit het dagboek van de politie In vele plaatsen girozendingen zoekgeraakt I I 1 g i I I HetVrjyeVoik HetVrije\bIk De Coureur was op de weg Hofconcerten beginnen Bestuur VHV Vriendschap Christen-zijn in Nederlandse samenleving (I) Het Vrije Volk Osca Choc. Blokken 29 49 17 Goudse Kaas &:geB 149 Mager Ontbijtspek 34 GEESTELIJK LEVEN HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 mrt 1955 PAGINA 9 1 B B 1 1 I PROFITEER VAK DEZE EXTRA LAGE PRIJZEN Bitterkoekjes, échte Macaroni elieboogjes De uitgaansavond bij uitstek is toch wel de Zaterdagavond. En ook dit keer trokken weer vele honderden Schiedammers naar de Lange Haven en de Tuinlaan om te genieten van een goed toneelstuk of een pittig cabaret. Zo vierden de leden van de Schiedamse voetbalvereniging „SFC" in het gebouw „Arcade" het 35-jarig bestaan van hun club. De Schiedamse voetbalverenigig „Schiedam", die Zondag zijn zeven-en-veertigste verjaardag vierde," "kreeg" hèt mooiste cadeautje wel van het eerste elftal, dat met 5—1 van DOK won, zodat het nu een heel aardige kans heeft, dat het kampioen wordt. helft van de normale abonnementsprijs De grootste krant va Nederland INTEKENBON Het Vrije Volk Rode Zon blijft schijnen Burgerlijke Stand Landbouwbeurs: Deelnemers tevreden over resultaten Voetballers feesten KNAin Vietnam Een actueel stuk voerde de Schie damse Arbeiders Toneelvereniging „Kunst na Arbeid" op in de grote zaal van het. Volksgebouw. „Saigon Milly" is een spel van C. J. Pieters en V/. Bi::hot jr., gebaseerd op de bekende MGM-film „De gele hel". Zeven gewonden (van wie twee licht) bij autobotsing (Van een onzer verslaggevers) De inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, heeft vanmorgen in Maassluis kapitein T. Vet, gezag voerder van de „Zwarte Zee," officieel de zilveren De Ruyter medaille uitgereikt. De directie van Leen Smit Co.'s Inter nationale Sleepdienst en de officieren van de „Zwarte Zee-'* woonden de korte plechtigheid-bij. De heer Moolenburgh wees er op, dat de De Ruyter-medaille een bijzondere onderscheiding is, die slechts voor zeer verdien stelijke daden aan leden van de Nederlandse koopvaardij wordt toegekend. In de 48 jaar van het bestaan werd de medaille 153 keer uitgereikt. Visafslag Rotterdam Mottige Janus in Musis De grootste krant van Nederland Feiten cijfers SCHIEDAM EN SUCCES mogen best tevreden zijn over de resultaten, voorsprong zij in de tweede helft nog die werden behaald. Schiedam zelfs meer dan dat, want de rood zwarten zijn op fluweel komen te zitten door een overwinning op concurrent Merwede en een nederlaag, die de derde candidaat, Sperwers, voor de tweede achtereenvolgende maal te incasseren heeft gekregen. De roodzwarten hebben nu nog slechts vijf winst punten nodig om de kampioensvlag te mogen hijsen en dat zou een passend ceremonieel zijn bij de viering van het zilveren jubileum. ODI heeft het er helaas minder goed afgebracht. Door een nieuwe ncaenaag zijn de CKB-ers in ernstig* degradatiegevaar, Y°»oral, tweede helft van de de doelpunt, dat D. Vermeulen voor wedstrijd MerwedeSchiedam heeft 1 een enerverend verloop gehad. In de eerste helft namen onze stadgeno ten een 03-voorsprong door doel punten van D. Vermeulen, mej. L. Keizerswaard en mej. S. Krug. Het eerste kwartier was Merwede aan vallend goed op dreef, maar de ver dediging kon door uitstekend wer ken doelpunten voorkomen. Tien mi nuten na de aanvang van de twee de helft maakte Merwede het eerste tegenpunt, maar onmiddellijk na de wisseling was het weer 1i door L. v d. Kraan. Na een tweede tegenpunt werd de voorsprong door H. Ver schoor weer vergroot, doch het zes- Het Schiedamse DWS heeft in Den Haag een zeer grote overwin ning behaald en belde punten n.se naar huis weten te nemen. De DWS-ers waren ditmaal wel zeer goed op schot, zodat vrijwel ieder schot prijs was. Het was geen fraaie wedstrijd daar het krachts verschil wat al te groot was. In het eerste kwartier ging het nog een bietje bi' de Hagenaars, zo dat zij in deze periode vrijwel alle tegenpunten wisten te scoren. De Schiedammers gingen op het laatst een spel van kat en muls spelen met deze zwak spelende Hagenaars, zo dat nog vele doelpunten achterwege bleven. Hoewel deze wedstrijd geen voldoening voor de DWS-ers kon schenken zijn de belde winstpunten voor hen van groot belang. Ook de DWS-dames hebben weer een zeer behoorlijk resultaat weten te behalen, door op de Qudedijk een 55-geli)kspel te behalen tegen het Haagse Phoenix. Bijzonder hard heb ben zij hiervoor moeten werken om het zo ver te brengen, dat b(j het eindsignaal d-> punten verdeeld wa ren. De een9 helft was voor de Haagse dames, daar de verdediging van DWS totaal zoek was. Hierdoor liepen zij een 5—2-achterstand op op, zodat het er niet al te best uit zag voor de DWS-dames. De tweede helft, bracht een DWS-elftal in het veld. dat er alles op zette om haar achterstand in te lopen. Door govie aan* allen en scherp geplaatste scho ten wisten zij er Inderdaad in te siagen om Phoenix terug te dringen en een zeer kostbaar winstpunt In de wacht te slepen. Zaterdagavond om halfnegen stak het W-jarige meisje M. v. R. uit Schiedam zonder op te letten de Rotterdamse Dijk over. Zb werd aangereden door een Volksv,t,en, bestuurd door de 32-jarige Hagenaar J. B. en brak haar rechterenkel. Op de Rotterdamse dijk werd Zaterdag de fiets van mejuffrouw R. C. K. ontvreemd. In de kleedlokalen van de voet balvelden aan de Boshoek is Zondag een oneerlijke gast aan het werk ge weest. Van drie mensen werd geld ontvreemd voor een totaal van 41.50. Vier opgeschoten jongens gin gen gisteren aan een zonnescherm in de Rembrandtlaan hangen. De schade bedraagt ongeveer 200,—. Twee knapen van 17 jaar zijn aan gehouden. zijn rekening nam. kon geen genade vmden in de ogen van de talrijke Menvede-supporters, omdat het van twijfelacntlg gehalte was. J. v. d. Kooy bracht weliswaar de stand vlot op 2—7, maar tegen de luide aan moedigingen van de Merwedespelers en de afkeuringen, die ze zelf te ho ren kregen van het publiek, bleken de Schiedam-mensen niet bestand te zijn. Daardoor zag Merwede kans tot 67 in te lopen, waarbij een doelpunt vanuit een strafworp werd gescoord. De uitslag 27 zou te ge flatteerd voor èchied» _i zijn ge weest. maar met 67 heeft Merwede meer gekregen, dan de Dordtenaren toekwam. De stand in de kopgroep is nu zo, dat Schiedam met 24 pun ten uit 14 wedstrijden de bovenste piaats bezet, gevolgd door Merwede met 18 uit 13, Sperwers met 14 uit 11 en WION 14 uit 11. Succes heeft hetzelfde aantal pun ten maar uit 12 wedstrijden. Gisteren werd dit punteiiaantal behaald door een 52-overwinning op ODO. De eerste helft van. deze wedstrijd werd gekenmerkt door machteloos werken van de twee aanvalsvakkcn', ODO heeft in deze periode een voorsprong verdiend, maar door erbarmelijk slecht schieten werden de kansen niet benut. Aan de andere zijde werd te veel geklit. Toch nam Succes 10 minuten voor tijd een 1O-voorsprong door een fraai doelpunt van A. Bons, ge volg vari een verdedlgingsfout, die door goede samenwerking keurig werd uitgebuit. De gelijkmaker VGlg- de echter enkele minuten later. In de tweede helft namen de gasten een 1—2-voorsprong, maar de wis seling bleek de Succesploeg goed te hebben gedaan. F. Baas bracht de balans weer in evenwicht en door treffers van mej. N. Ouwendljk, mej. A. E. Kauffman en F. Ruseier werd de eindstand ten slotte op 52 ge steld. ODI heeft het tegen Fiks te Oegstgeest niet kunnen bolwerken. Wel namen de wltzwarten een 01- voorsprong, maar met de rust stond de thuisclub met 13 voor, welke tot 11 verhoogde. Kei laatste half uur waren de OD1- mensen overwegend sterker, waar door ze tot 3- 4 konden ophalen, maar op het beslissende r ment zag Fiks toch kans de balan. defi nitief in zijn voordeel te doe .1 uit slaan door de eindstand op 53 te stellen. Er zal door ODI nu hard moeten worden gewerkt om de de gradatie te ontlopen. ODI 2 herstelde zich keurig van de nederlaag van verleden week door Bolnes 3 op eigen terr.eln met 38 te verslaaan. ODI 3 bleek niet te zy'n opgewassen tegen Maassluis 3. De gasten wonnen met 04. De Succes-junioren kwamen bij zonder goed voor den dag. Het A- twaalftal won met 1—14 van Sper wers C en de B-ploeg met 40 van Het Zuiden C. Zoals wij reeds berichtten zijn bil het Centraal Girokantoor in Den Haag vele klachten van rekeninghou ders en storters binnengekomen, om dat de door hen overge-chrfeven of gestorte bedragen niet ten goede aan de begunstigden zouden zijn geko men Niet alleen uit Nijmegen. Tilburg en Eindhoven zijn op 23 April zen dingen zoekgeraakt. Er worden ook postzendingen stortingsformulieren vermist uit Amsterdam (bijkantoor Borgerstraat)Brielle. Geldrop, Mid- delharnis en Waddlnxveen. Verder zijn bij het centrale girokantoor ook reclames ontvangen van girohouders, die bedragen hebben overgeschreven zonder dat deze de begunstigden ten goede zijn gekomen uit Arnhem Am. merstol, Culemborg, Dordrecht, Tiel en Zeist. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel 88798 Advertentie Geldig op Dinsdag 10 Mei a.s. afgehaald uii de winkel. t£l} voor 200 gram 250 gram 500 gram 100 gram In de aanvang van de wedstrijd verwachtte niemand, dat onze stad genoten zo'n klinkende overwinning zouden behalen. Integendeel, de Schiedammers waren wat aarzelend en DOK was meer in de aanval. Maar toen A. van der Lusdonk in de vijfentwintigste minuut Schie dam een voorsprong gaf, kwamen de zwart-witten wat beter opzetten en voor de rust maakte G. Stolk er nog 20 van. In de tweede helft toonde Schie dam zich technisch een stuk beter. Stolk scoorde al spoedig weer. Even kwam nog een prachtige aanval van de Rotterdammers, waaruit 'een even schitterend doelpunt resulteer de. Maar voor de rest van de strijd lieten de Schiedammers de spelers van DOK niet meer aan bod komen, maar schoten zelf nog twee keer in het vijandelijke doel. I Iedere militair voor de halve prijs Ook een militair heeft behoefte aan dagelijks nieuws. Hij leest graag zijn eigen krant. Daarom stuurt aan dienstplichtige militairen beneden de rang van officier, Iedere gewenste editie voor de Hekelveld 15 - Amsterdam Naam: Rang: -Legernummer: Militair adres: Wilt U mij noteren voor een militair abonnement op Ec wens de editie uit mijn woonplaats te ontvangen. Mijn woonplaats Is: Zenden aan een der kantoren van N.V. De Arbeiderspers of meegeven aan de bezorger van Het Vrije Volk. Het tweede elftal van Schiedam won Zondag met 31 van IVIartinit 2. Door deze overwinning zijn ze nu afdelingskampioen geworden. De Rode Zonners hebben hun overwinningsreeks voorgezet. Dit maal was 's-Gravendeei het slacht offer. Reeds na twee minuten open de de midvoor P. Altorf de score in het voordeel van de Schiedammers. DRZ speelde goed en toonde zich duidelijk de sterkste. Nog voor de rust was het 40. Na de thee namen onze stadge noten het wat makkelijker op, maar wisten nog twee doelpunten te ma ken, voordat 's-GraVendeel in de laatste minuut de eer redde. Een klinkende 61-overwinnmg voor DRZ dus. DRZ 2 won van Fluks 2 met 21. DRZ 4 verloor van ODI 4 met 21. DRZ 3 dolf het onderspit tegen Steeds Volharden 3 en DRZ a moest in Nado V a zijn meerdere erkennen. De Coureur heeft Zondag onder linge trainingsritten verreden. De ploegenrit over 37 km werd gewon nen door de A-ploeg. Tweede was de B-ploeg, die als uitvaller J. van On langs telde. De uitslagen waren 1 A-ploeg (Dangerman, Breggeman en Van Hoeven) in 2 uur 18 min. en 30 sec.: 2 B-ploeg (Heyster, Bakker, Onlangs) 2 uur 23 min. 17 sec. De nieuwelingen-trainingsrit werd gewonnen door at Sterk <46 km in 1 uur 19 nun. 20 sec), 2 L. Kramer, 3 B.,Strating. De Coureur heeft voor het eerst sinds lange tijd weer junio ren. Zij kwamen met het ryden van hun eerste wedstrijd goed voor de dag. Eerste werd S. Veldhoven, die de 30 km in 1 uur 10 min, reed. Twee de werd K. Kortland. Geboren: Rudolf B., z. v. H. Buur man en S. v. d. Wiit; Ingeborg A. M., dè vè A. M. Delmee en P. J. M. Gunnewegh; Eduard, z. v. Ch. H. Heukels en J. Holleman: Jacqueline, d. v. J. A. van Schaijk en D. S. van 't 'Wout. De deelnemers aan de Vierde Landbouwbeurs, die te Utrecht is gehouden, zijn over het algemeen tevreden over de resultaten. Vergeleken met de beurs van 1953 was er een .lichte stijging ln het be zoek uit het binnenland. Uit een tijdens de beurs gehouden enquête bleek, zo is van de zijde van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs meegedeeld, dat 74 procent van de exposanten tevreden was over het aantal afgesloten orders. De voorzitter van de feestcommis sie de heer W. Krommenhoek opende de avond en bood de verenlgmgs- voorzitter de heer W. P. Schilper- oord ter gelegenheid van het jubi leum namens alle leden een nieuwe SFC-viag aan en uit naam van de feestcommissie een kistje sigaren. Het gezelschap Aad V/arby wist met de cabarct-revue „Cocktail 1955" de voetballers en hun dames '••el te vermaken. Men voerde enkele heel aardige schetsjes op en voor de muzikale achtergrond zorgde Gerard Lambermon. Vee! succes had de be kende kunstfluiter Johnny Nelson. Les Gerto's zongen en speelden op hun accordeons populaire melo dietjes, die de aanwezigen grif mec- neurieden. Ook de charmante zin gende cabaretière Cora Marti kreeg de handen wel op elkaar. De Bario's deden de meest doldwaze dingen, die de voetballers hun buik deden va 1- houden. Voor de conférences zorgde Rmus van Eyelmgen. Na afloop danste men gezellig tot drie uur in de morgen op de mu ziek van het Gerto-trio. De tweede voorzitter de heer A. Schonk opende de avond en deelde mee, dat de heer W. H. Focke we gens ziekte met aanwezig kon zijn. Hopelijk is de voorzitter de volgende week weer present, zodat hij dan zelf op de avond van de tweede opvoe ring weer kan ópenen. Het spelpeil .was, zoals we trouwens van KNA gewend zyn, -zonder meer Wie betaalt vervoer? De 43-jarige Haagse journalist J. Goderie is Zondagavond omstreeks halfacht op de Rijksweg onder Ze venbergen bij het inhalen van twee auto's op een tegenligger gereden. Hij liep een beenbreuk en hoofd wonden cp. Ook zijn vrouw, zijn 14- jarige zoon, die er het érgst aan toe was en die naar Roosendaal is ver voerd en zijn twee dochters van 12 en 17 jaar zijn aan het hoofd ge wond. Eerst na bijna twee uur is het ge zin Goderie (uitgezonderd de zoon) naar het HK ziekenhuis te Dor drecht vervoerd. De ambulancewa- gens uit Breda bleven zo lang weg, dat men toen maar in Dordrecht om hulp vroeg. De garagehouder in Breda wilde namelijk zeker weten voor wiens rekening het vervoer door de ambulancewagens, die hij met spoed moest sturen, zou ge schieden. Later, toen de gewonden al waren vervoerd, kwamen de am bulance-auto's uit Breda. Tever geefs.... De twee inzittenden van de te genligger, bestuurd door de 49-jarige Nederlandse zakenman Ch, van 't Hooft uit Brussel, die op weg naar Belgiëwas, zijn licht gewond. De bestuurder liep een beenblessure op en zijn tienjarig dochtertje brak een sleutelbeen. 2lj zijn ter plaatse ver bonden. Béide wagens zijn zwaai beschadigd. De Rijkspolitie stelt een onderzoek ln. VLAARDINGEN Het bestuur van de Federatie van Viaardingse Muziekgezelschappen nodigt,, evenals vorige jaren, iedere muziekliefhebber (ster) uit. om eide- re Woensdagavond van 11 Mei t/m 27 Juli aanwezig te zijn, om de mu zikale prestaties van de aangesloten verenigingen te beluisteren in het Hof. De aanvangstijd is, zoals steeds, gesteld op 20 uur. Verwacht wordt, dat alle belangstellenden zullen ko men en het bestuur doet daarom een vriendelijk verzoek aan leder, oude ren. zowel als jongeren, om tijdens de nummers stil te blijven staan en gesorekken achterwege te laten, daar dij voor de musicerenden en voor luit "rende belangstellender- zeer hinderlijk is. Ook doen wij een beroep op de ouders, hun kinderen niet op het gras te laten lopen. Hjj schetste de grote moeilijkheden, waarmee de Nederlandse zeeslepers hadden te kampen tijdens het trans port van het lekke Singapore-dok. „Deze prestatie is van grote bete kenis geweest voor de naam van de Nederlandse scheepvaart," zei de in specteur-generaal. Hu haalde persoonlijke herinnerin gen op aan de eerste sleepreis in 1928 en memoreerde de nog zwaardere omstandigheden tijdens de tweede tocht van Singapore naar Schotland- Kapitein T. Vet was in 1928 dokkapi tein en nu commandant van de sleep- vloot. die het wrak terugbracht. „In u eren wfj alle zeeslepers, die een aandeel hadden in dit succesvoile, maar uiterst zware transport, dat de goede naam van onze zeeslepers on dubbelzinnig heeft bevestigd," ver klaarde de heer Moolenburgh. Kapitein Vet commodore van de vloot van Leen Smit aanvaardde de onderscheiding slechts onder de nadrukkelijk gestelde voorwaarde dat zu tevens een blijk van waardering was voor allen, die hem ter zijde stonden. Hij noemde kapitein J. Kalk man. kapitein M. Engels, ir. Lange- laar en duiker Flip van 't Wout. De president-directeur van Leen Smit Co.'s internationale sleep dienst sprak zijn vreugde uit over de onderscheiding, die in 1928 werd toe gekend aan de twee gezagvoerders, die het dok naar Singapore brachten. De heer Murk Leis huldigde kapitein Vet als een vakbekwame plichtsge trouwe gezagvoerder. Tot October Morgen vertrekt kapitein Vet weer met de ..Zwarte Zee" naar San Fran cisco vanwaar de sleepboot een met schroot geladen tanker naar Japan zal brengen. De zeeslepers staat op nieuw een reis om de werld te wach ten. Als alles naar wens verloopt, zijn zij in October van dit jaar weer in Maassluis Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmuiden, Stellendam en elders 200 kisten verse zeevis en 45 kg paling aangevoerd. De prijzen waren: Tong gr. 1,85— 2,00; id. midd. 1,80—2,00; ld. klein 1,75—1,80; id. slips 1,751,80; tarbot midd. 1,60—1,70; id. klein 0,75—1,10; griet 0,801,05; schol gr. 2531; id. midd. 2734; id. klein 2228; schar 21—23; schelvis midd. 4345; id. klein 3638; kabeljauw gr. 4043; id. midd. 33—35; id. klein 2632; makreel 15—17; wijting 2830; le vende paling dik 4,504,60; id. midd, 3,50—3,60; ld. dun 2,00—2,20. goed. Vooral do dames R. Landsber gen-Rodenberg en C, Vietje- Leen- ders en de hear A. -van Rosmalen vertolkten hun rol uitstekend. Het toneelstuk wao behalve door het goede spel en de actualiteit ervan (de plaats der handeling is dicht by Saigon. Vietnam) ook nog zeer at tractief door het exotisch milieu, waarin het speelde en zoals dat tot uiting kwam in de decors en de into natie '-an verscheidenee spelers. De regie had de heer A .van Rosmalen. Na afloop was er dansen. Voor de muziek erby zorgde de C. van Has selt-band. De algemene Schiedamse to, eel- vereniging „De Dilettant" heeft eens flink in de oude doos gesnuffeld en uit het stof een voor de oudere Schiedammers onder ons welbekend werk opgediept. De tonelisten voer den Zaterdag in Musis Sacrum „Mottige Janus" op. dat gaat over het lief en leed van een matroos. De heer M. Polderdijk opende de avond en heette in het bijzonder de honderdvüftig genodigde ouden van dager» welkom. Twee en twintig man speelden in dit spel van M. Spree mee. Hun ac- j teerkunst was beslist in tegenspraak met de naam van hun verenrpng, want we vonden het spel allesbe halve dilettantistisch. De regie had de heer J. Nijs. VLAARDINGEN Op de laatst gehouden vergade ring van de VHV Vriendschap is het bestuur als volgt samengesteld; P. Vink, le voorzitter: N. van Beveren, 3e secretaris; Th. Koudstaal, 2e voor zitter; L, Poldervaart, 2e secretaris; C. Vink, le pennlngm; W. Schippers 2e penningmeester; K. de Ligt, com missaris. „CHRISTEN-ZIJN in de Neder landse samenleving", het herderlijk schrijven vanwege de Generale Sy node der Nederlandse Hervormde Kerk. dat ln zeer beknopte vorm al door ons is gepubliceerd, is thans als brochure door het Boekencentrum N.V. te Den Haag uitgegeven. Omdat dit schrijven zeer belang wekkende beschouwingen bevat, zul len wij er op deze plaats enkele da gen achtereen soms iets beknotte passages uit overnemen. „In 1945." zo begint de inleiding, ..deed de toenmalige algemene syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk. slechts enige dagen na de be vrijding, een oproep uitgaan tot het Nederlandse volk. Daarin getuigde zij van haar dankbaarheid nu ein delijk de zo vurig begeerde vrijheid was weergekeerd en herinnerde zij aan het lijden van de tallozen, die hun leven offerden ln vast vertrou wen op de herrijzenis van het vader land. Maar ook wees zij er op, hoe de aldus verkregen vrijheid ons de grote verantwoordelijkheid oplegde nu te tonen, dat wij de duur betaal de vrijheid waard zijn, dat leed en strijd ons hebben gelouterd en ge staald. Zij sprak toe ons volk onder meer; „Bouw uw souale leven op de grond slag der christelijke gerechtigheid en der onderlinge verantwoordelijk heid. Als er nog lange tijd sober en misschien armelijk moet worden ge leefd, eist de gerechtigheid, dat wij tezamen in solidariteit dit lot dra gen. De Kerk, die m opdracht van haar Heer, dienend staat te midden van het volk. voelt de nood der huidige samenleving smartelijk en diep en legt hem aan het geweten van iedere Nederlander In deze nood getuigt zij van de profetische, apostolische liefde en verantwoordelijkheid, die Jezus Christus m de wereld ontsto ken heeft en ontsteekt. Zijn Geest leide ons volk voort op de weg van waarachtige vernieuwing in gerech tigheid en vrede." -'x-yxyvtz.-v. Vanmorgen is het schip „Kasteel Staverden" van het Hoofd te Schie dam vertrokken voor een tocht van een week over de Nederlandse rivie ren. Aan boord waren zeventig inva liden uit Naaldwijk, Voorburg, Delft, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Vanavond komt het schip in Utrecht aan. De reis gaat naar Amsterdam, het IJselmeer en Gelderland, Zater dag om halftwee zal men weer meren in Schiedam Zwjjndrecht, 7 Mei Sla A 16,10—17.60, B 13.00—15,70, C 5,007,90 per 100 stuks; stoofsla 10,0021.00, spinazie 10,0021,00, an dijvie 13,0035,waspeen 59,00 77,00 per 100 kg; radijs 9,00—14,00, raapstelen 8,00, selderij 8,00 per 100 bos; bloemkool 18,00—57,00, komk, A 70,00—72,00, B 81,00—64,00, C 47,00— 54,00, D 38,00—39,00 per 100 stuks, krom 66,00—75,00 per 100 kg. Aandeelhouders van Sikkens Lau- 'abrieken krijgen dit jaar 22 procent uitgekeerd door hun onderneming tegen 11 procent ln 1953. Van deze uitkering geschied 10 procent belas tingvrij uit de agioreserve, die het vorige jaar werd gevormd bij een on derhandse en een openbare emissie. De brutowinst van dit sinds korte tijd aan de Amsterdamse beurs ge noteerde fonds steeg van 1,4 mil- lioen in 1953 tot 1,87 milhoer, m het afgelopen jaar. Dit brutoresul- ta-at was ruim drie maal zo groot a(s in 1950 en 1 millioen hoger dan in 1952. De nettowinst 1,24 millioen was 330.000 hoger dan m 1953 en steeg sinds 1950 met bijna 700.000. Van de omzet worden geen abso lute cijfers gegeven, maar uit de ge publiceerde indexcijfers blijkt, dat de verkoop vergeleken met 1953 met 24 procent is gestegen. Sinds 1950 is de stijging zelfs ruim 40 procent. Het lopende jaar is met een verdere stijging begonnen. Hoger dividend. De kledingfabriek Hollandia Kattenburg te Amsterdam zal over 1954 een dividend van acht procent uitkeren (vorig jaar 6procent). Geen verlies L. Moll's Automobielen en Technisch Indu striële Maatschappij, een Gelders bedrijf dat vele jaren met verlies heeft gewerkt, heeft dcoi een winstsaldo van 24.500 over 1954 het resterende verliessaldo uit vorige jaren geheel kunnen inlopen. De ver koop van auto's was ongeveer 40 pet. hoger dan in 1954. Werklozen. Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is door een daling met 200.000 in April voor het eerst weer beneden de drie miilioen gekomen. Ondanks de ongekende hausse m bijna alle bedrijfstakken zijn er 'echter nog steeds 2.962,000 werkzoekenden in de Verenigde Sta ten. JapanChina. Japan en China nebben voor het eerst na de tweede .vereldoorlcg weer een handelsverdrag jesioten. E)e overeenkomst heeft be trekking op wederzijdse levering van goeaeren tot een waarde van 30 mu< Hoen pond sterling. Japan had betere resultaten verwacht, niaar vele Japan se handelaren zijn bevreesd voor Amerikaanse represailles als zij het handelsverkeer met communistisch China al te zeer uitbreiden. Japanse handel. In de economische situatie van Japan is in het afge lopen fiscale jaar, dat op 31 Maart eindigde, enige verbetering gekomen. De export nam toe met een waarde van 360 millioen dollar en de invoer nam iets af, Japan had nu een over schot op de betalingsbalans van 100 millioen dollar. Het vorige fiscale jaar was er nog een tekort van 190 millioen dollar. Meer naar Europa, De export van de Verenigde Staten naar West-Euro pa steeg in 1954 tot een waarde van 3.462 millard dollar vergeleken met 2.943 millard dollar in 1953. Vooral de uitvoer van ruwe katoen, vetten, olie, koper en chemicaliën steeg aan zienlijk. De belangrijkste stijgingen werden bereikt in de handel met Ne derland en West-Duitsland. Minder uit Europa. De invoer van de Verenigde Staten uit West-Europa gaf een tegengesteld verloop te zien en daalde van een waarde van 3.296 milliard dollar in 1953 tot een waarde van 2.037 milliard dollar in 1954. NederlandUSA. De Verenigde Staten verhoogden hun export naar Nederland met een waarde van 162 millioen dollar tot een totaal van 420 millioen dollar. De Amerikaanse invoer uit ons land daalde met 33 millioen dollar tot 159 millioen dollar. Tientallig stelsel In India is een wet bij het parlement Ingediend, die de invoering van het decimale stelsel voor de munt beoogt. De roepiah zal als munteenheid ge handhaafd blijven, maar de kleinere munteenheid anna zal door centen vervangen worden. Egypte heeft bij de gemengde bestandscommlssie een klacht inge diend, waarin het Israëlitische mili tairen er van beschuldigt zich op Egyptisch gebied nabij Deïr El Ba- la»; te hebben geïnstalleerd.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1