Moeders moeten kinderen lid maken van NVV Gouden jubileum wordt groots gevierd SVC behaalt Halve winst Toernooi op de Boshoek Bussen rijden vaker naar Rotterdam en Den Haag De AT 21 de hand bestuurd nu nog met Collard wil voor iedere school gelijke kansen CVP vindt wetsontwerp volstrekt onaanvaardbaar Eensgezind achter de CBT Op markt en veiling Koninklijke onderscheiding uitgereikt in ziekenhuis Vrouwenbond NVV bijeen Vrouivengroep O. v. D. Korfballen op Hemelvaartsdag Radio Jongsten gerestaureerd 20 meter hoge kraan waait om Dame ramde De schoolstrijd in België (II) auto Muur ingestort; man viel van dak Het Vrije Volk Twee honden in dierentehuis Auto's reden tegen elkaar Vele deelnemers EDBC 5-jarige SFC 35 jaar Loonderving van bouwvakarbeiders Doktersdienst op Hemelvaartsdag Burgerlijke Stand Visafslag Rotterdam De grootste krant van Nederland Paal tegen lioofd: hersenschudding HET VRIJE VOLK WOENSDAG 18 MEI 1955 PAGINA 5 „OOK DE DAMES kunnen het gouden jubileum van het NVV, dat in 1955 gevierd wordt, meebeleven", beloofde de heer A. v. d. Wel, voorzitter van de bestuurdersbond Dinsdagavond de leden van de afdeling Schiedam van de Vrouwenbond KW die in het Volksgebouw bijeen waren. „Het zal een groots feest worden", zei de heer v. d. Wel, „en dit mag ook wel. De Jongeren accepteren alle bestaande sociale voorzieningen als iets van zelfsprekends. Zij weten niet, hoe er voor gevochten is, zij weten ook niet hoe hard het nodig was'. En nu er vljItig jaar voorbij zijn, wordt het jubileum van de vakbond in het gehele land gevierd." Gevonden voorwerpen V oorheelden Vanavond beslissing? Verdeling in drieën Raad van beroep r Overeenstemming? De tierde wedstrijd in de door de Schiedamse Volleybal-Club georga niseerde nederlaagserie tegen de sterke le-klasser DRL leverde voor de Schiedammers slechts de halve winst op, De beide res erve-teams waren er deze avond volledig uit. Dames 2 speelde een slechte wedstrijd en ver loor kansloos met 30. Het tweede herenteam volgde dit voorbeeld door in een zeer slecht ge speelde partij het hoofd te buigen voor DHL 2, tooh waarlijk niet zo'n krachtje tegenstander. Met 30 moest ook dit team het onderspit delven. Dames 1 wist gelukkig iets van de ontstane achterstand m te lopen. Zij wonnen met 21, doch ook deze wedstrijd stond met op een hoog peil. Dne wedstryden om spoe dig te vergeten. De troefkaart van de Schiedam mers. het eerste herenteam moest de strijd aanbinden tegen het sterke DRL 1, voltallig opgekomen. Dit DRL-team eindigde m de competitie met geringe achterstand op de kop loper op de vierde plaats in de eer ste klasse. De SVC-heren stonden dus voor de moeilijke taak te trachten dit team een nederlaag toe te brengen. De eerste set bracht een maximum aan spanning en de overwinning b(j SVC met 16—14. De tweede set en ook de derde gaven subliem spel van de SVC- heren te zien; DRL werd volkomen overrompeld door de keiharde smas hes en" gevaarlijke serves van dit homogene SVC-zestai. Met 153 en 159 bleven ook deze sets voor de SVC-ers en een 30-ze;e, op uit muntende wijze behaald, was een feit geworden. Heren 1 is "dus nog steeds onge slagen en gezien hun spel van de laatste weken is er alle kans dat dit team dit record handhaven zal. Vrijdag komt de vereniging ZVC op bezoek, eveneens een goede eer- ste-klasser uit Rotterdam. Hopelijk zun de SVC-reserve-teams huii in zinking dan. weer te boven. De Sohieöamse voetbalvereniging SFC bestaat 35 jaar. Op Hemelvaartsdag zal, om dit jubileum te vieren, een toernooi ge speeld worden waaraan deelnemen de junioren van de verenigingen De Mussen, EDS, DSC en de jarige ver eniging SFC. Deze wedstrijden zul len om halftien op de Boshoek be ginnen. In de pauze, ongeveer kwart voor één, wordt een wedstrijd ge speeld tussen de veteranen van SFC en De Waterweg, 's Middags om halfvijf is de prijsuitreiking. Vrolijke muziek zal op deze dag de stemming nog verhogen. De vrouwengroep van de Bond van Ouden van Dagen, Schiedam, heeft weer een gezellige avond gehad. De normale Donderdagmiddagbuee» komst kon geen doorgang vinden omdat het Donderdag Hemelvaarts dag is. maar de Dinsdagavond bleek even gesohikt. Met medewerking van het Schie dams Dubbel Mannenkwartet „Fre- ciosa" onder leiding van de heer v. Berkel (de heer Drop was wegens ziekte verhinderd) en het muziekge zelschap „La Maünata" onder lei ding van de heer H. F. Jung werd de avond in het Blauwe Huis gezellig öoorgenracht. De leiding berustte bü mevrouw Koete—Ooms. Voor de loonderving over Hemel vaartsdag en Tweede Pinksterdag van bouwvakarbeiders kunnen ter verzilvering aangeboden worden: Voor het bouwbedrijf: 24 dagzegels; voor het schildersbedrijf: 4 weekze- gels; voor het klein-metaaibedrijf: 7 loondervingszegels. De verzilvering vindt plaats in „Het Volksgebouw", Tuinlaan 50. Vrijdag 20 Mei: van 2 tot 4.30 uur en van 7.30 tot 9 uur. Zaterdag 21 Mei: van 3 tot 5 uur. Maandag 23 Mei van 2 tot 4.30 uur en van 7.30 tot 9 uur. Ongeorganiseerden: Dinsdag 24 Mei: van 2 tot 4.30 uur en van 7.30 tot 9 uur. In Amsterdam zal een tentoon stelling de geschiedenis van het NW in vele vormen uitdrukken. Overal elders in het land worden speciale streekfeesten georganiseerd, bijvoorbeeld m net Feijenoord-sta- dion. Voor de Schiedamse leden wordt een bijeenkomst in het Pas sage-theater belegd, waar het spel „Door het donker" wordt opgevoerd. De kinderen krijgen een eigen aandeel in de feestelijkheden, met ballonwedstryden en feestjes. Over de kinderen sprekend, wees de heer v. d. Wel op de taak van de leden van de Vrouwenbond NW: „Te veel jongeren zijn nog niet aangesloten. In het belang van hen zelf en in het belang van de bond moeten zij gewezen worden op de voordelen, die het lidmaatschap hen brengt. Voor de moeders ligt hier een taak." Spreker vroeg voorts mee te wer ken aan de spaaractie met de spaar- zegels: alleen hierdoor is het moge lijk dat allen de tentoonstelling in Amsterdam kunnen bezoeken. In het feestjaar 1956 zal een spe ciaal gedenkboek worden uitgegeven. Op deze sluitingsavond van het seizoen '54'55 werden door de afde ling Vlaardingen van de Vrouwen bond van het NVV enkele lekespelen opgevoerd, die veel succes hadden. Tot slot werd in het toneelspel „Hoe het groeide" het leven en werken van de Vrouwenbond in de laatste vijf jaar uitgebeeld. De avond was geopend door me vrouw A. Brand. Aan het slot van de avond werd een tombola gehouden ten bate van het Troelstra-oord te Beekbergen. De hoofdprijs, een taart, viel op nummer 70. Het lekkers kan afge haald worden bij mevrouw A. Brand, Gordonstraat 31a. Mevr. C. DuijsterJamin, Burg. Knappertlaan 156, telefoon 69991. A. L. J. Kunze, Nieuwe Haven 115. tel. 67760. D. Houthuijzen jr., Swam- merdamsingel 43, tel. 68516. G, in 't Veld, W. de Zwiigerlaan 23, tel. 6S599. Apotheek: F. H. Backer, St. Liduinastraat 58a, tel. 68364. Door B. en W. van Schiedam is aanbesteed de aanleg van rioleringen in de Noordvest te Schiedam. Van de vier inschrijvers was laagste J. L.. Burgers met 38.500: opvolger W. Roest met 45.500. beiden té Rot terdam. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur, 08/15 <18 jaar). Monopole-theater. 2, 7 en 9 uur: De charge van de Lanciers (14 j). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 25 uur, wer ken van beeldhouwer Jan van Luyn. A Rembrandt, Rembrandtlaan 5, 68855. tel. Diversen: Arcade: Feestavond korfbalvereni ging Schiedam. Musis Sacrum: Feestavond, brand weer VZOD. DONDERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9 uur: 08/15 (18 jr.). Monopole-theater, 3, 5, 7 en 9 uur: De charge van de Lanciers (14 jr). Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 25 uur, werken van beeldhouwer Jan van Luyn. Apotheek: F. H. Backer, St. Liduinastraat 58a, telef. 68364. Diversen: Plantage, 13 uur: Muziekconcours OBK. Boshoek, voetbaltoernooi SFC. DE NIEUWE DIENSTREGELING van de Westlandse Stoomtram Maat schappij, die op Zondag 23 Mei ingaat, mag met recht „nieuw" genoemd worden. De directie heeft thans een regeling vastgesteld, die volkomen af wijkt van de oude. Men kan vaker naar Rotterdam en Den Haag. Dat Is één voordeel. Verder zijn er op het weekeinde lijnen die tot ruim na mid dernacht rijden. Geboren: Theodora dr van J. J. Krommenhoek en J. A. Mak; Alida F. en Jan P., dr en zn van W. v. d. Water en M. F. Lips. Overleden: S. M. Meinen 4 mnd.; N. de Munnik 48 jr vrouw van L, van Walsum; Th. M. v. d. Geer 75 jr wed. van M. Trijzeiaar. Trots toont de directeur van de N.V. „Aviolanda" te Papendrecht, tr. J. A. de Vries, een model van de AT 21, Nederlands eerste onbemande en langs elsctranische weg te besturen vliegtuigwaarover wij gisteren al schreven). De AT 21, in ons land ontworpen en gebouwd, is nog maar een basis- rr id-:\ dat verder ontwikkeld moet worden. Het kan dienen als verbin dingsvliegtuig (en ook voor andere militaire doeleinden) en is voorna melijk uit kunststoffen opgebouwd. „Aviolanda" hoopt, dat ook de bur gerluchtvaart profijt zal kunnen trekken uit dit ontwerp. Voor de sportieve viering van het zilveren jubileum de feitelijke da tum valt op Vrijdag 27 Mei houdt de korfbalvereniging Schiedam op Hemelvaartsdag, dus morgen, op haar gezellige terrein in het Volks park een jubileumtournooi, waaraan naast de jubilaresse deelnemen de Haagse clubs Ready en Phoenix, DKC uit Delft, Spangen uit Rotter dam met een juniortwaalftal en stadgenoot Succes. Er zijn drie af delingen gevormd en men begint om halfelf. De laatste wedstrijd eindigt om kwart over vier. Elke afdeling telt 5 twaalftallen, die een halve competitie spelen. Vanavond wordt het 35-jarig be staan gevierd met een feestavond in Arcade en Zaterdagavond komt men in intieme kring bijeen In Restau rant Atlantic, waar de Bondsvoor zitter van de KNKB het gebruikelij ke geschenk voor de 25-jarige clubs zal overhandigen. Een fraai gedenkraam, aangeboden door de collega's, verlevendigt de zaak van Radio Jongsten op de Rot- terdamsedijk. De heren Jongsten, die ting modern en licht, zodat de klant hun bedrijf herdenken, ontvangen de bezoekers in een gerestaureerde en uitgebreide winkel. De oppervlakte van de zaak is verdubbeld, de inrich ting modern en licht, zodat de klaant met plezier kan winkelen. Heden werden aan de visafslag alhier van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: schol midd. 3638; schol klein 2023; schelvis rmdd. 34—37; schelvis klein 2630; kabeljauw gr, 2439; kabeljauw 34 36; kabeljauw klein 2023; ma kreel 17—19; wijting 22—28; haring verse 2426; geep 4044; kuit 0.45 —0.60. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel 68798 Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 912,30 en 2—6 uur: nummerbord. Te bevragen bij de vinders: herders hond, Muller, Belerlandsestr. 35a; passer, Verkade, Pr. Fr, Hendrikstr. 2a; gummi bal, E. Walbeek, Fr. Halsplein 47a; springtouw, van Dooren, Poortugaalsestr. 22; kinderportemonnaie, D. Plooij, Fabri- pleln. 4: nagelgarnituur. K. van Dijk, BK-laan 191a; zwarte damesportem., P. Hendriks, FKO-Iaan 179b; bruine klnder- portem,, P. Crama, Hoofdstr. 135; wit beursje, F. van Mansum, BK-laan 274a; rode kinderportem., v. d. Pavoordt, Hoogstraat 92; armband, van Dijk, W. Brouwerstr, 27; zilveren broche, L. v. d. Most, Singel 132/12: blauwe Jopper, mevr. Jonkman, Dr. Boslaan 2; rode sjaal en etui met inh., A. Munnik, Swammerclam- eingel 17a; zwart glacé dameshancischoen (r), Slagmolen, Thomas a Kempisstr. 42; zwart glacé dameshancischoen (1), Brehm Pr. Maurttsstr. 28a; alpnomuts, K. Peter broers, Tollensstraat 27a; gebreid kinder sokje, D. Bronsema, P. Potterstr. 34a; zwembroek en handdoek. Broekhuizen, Lekstr. 4ob; bril, J. Diclemans, Eijnstr. 4ia; ballpoint, van Troost. Lelbnitzstr. 13a; sleutel van zakkam in étui, van Houten, Broersveld 30; drie sleutels aan een touwtje, B. Verhoef, Stationstr. 27b; loper, A. v. d. Toom, Stadhouderstaan 54. Hedenmorgen om kwart voor ne gen is een twintig meter hoge kraan op het bouwterrein van de TH aan aan de Rotterdamscweg te Delft door een hevige rukwind omgewaaid. De machinist De Otter bevond zich op een platform, ongeveer anderhalve meter boven de grond. Toen hy het gevaarte zag wankelen sprong hij snel van zijn zitplaats af, maar kwam daarbij ongelukkig terecht op een rail, waardoor hij zijn enkel brak. Per ambulance is hij naar het Gast huis te Delft vervoerd. De kraan werd ernstig beschadigd. Nog een voorbeeld: de dienst op Naaldwijk en Den Haag is niet lan ger afhankelijk van de spitsuren. Er wordt de gehele dag door om de twin tig minuten gereden en dat geldt ook voor Zaterdag en Zondag."Het schema van om het half uur en dan weer om het kwartier is dus komen te vervallen. Van Den Haag gaan er thans lijnc 1 lopen over Loosduinen, Bloemendaal, Monster en 's-Gravenzande naar H, van Holland en verder is er een, die van Den Haag over Loosduinen naar Poeldijk, Honselersdijk, Naaldwijk gaat en via Westerlee aftakt naar Rotterdam of over De Lier naar Delft. Van 's-Gravenzande en Naald wijk gaan bussen rijden over Wester lee, Maasland, Vlaardingen en Schie dam naar Rotterdam. Volkomen nieuw is de lijn van Den Haag over de Valkenboschlaan en de Driebergenstraat naar Vlaardingen en dan via de Halve Maan naar 't Haantje, om vervolgens langs een bekende route te rijden via De Zweth naar Overschie en Rotterdam. Verniemving Dat zijn zo enkele routes. Het be langrijkste is echter, dat de gebruiker van een WSM-lijn van de eerste dag af beseft, dal zonder dienstregeling niets meer te beginnen is. Ook deelt de directie mede, dat er voor de,reizigers een betere outillage op de lijnbussen komt, b.v. door deze aan te geven met lijnnummers, dooi de zoemer m de lijnbussen te vervan gen door rode en groene signaailam- pen en door gebruik te maken van een microfooninstallatie voor het omroe pen van de namen van de halte plaatsen. Van groot belang in deze nieuwe dienstregeling is ook de lijn over Mor genstond en het rijden en stoppen langs het Staeldumse Bos. Overigens kan men in het geheel niet meer ai- gaan op de vroegere plaatsen en tijden van vertrek en van aankomst. In de garage-nieuwbouw van de Westlandse bussen aan de Loosduinse Stationsweg is een grote accomodate Stationsweg is een grotere accommo datie gekomen. Het nieuwe gedeelte van het garage-complex heeft ruim te voor 28 bussen. Ten slotte werd medegedeeld, dat er binnenkort nieuw rollend materieel te verwachten is met een veel grotere accommodatie dan te voren. Het wetsontwerp van de socialistische minister Collard, waarover de schoolstrijd in België is ontbrand, kent behaive de vestiging van het recht van de staat om van elk schooltype scholen op te richten, nog een aanta! bepalingen die heftig door de oppositie worden aangevallen. De rooms-katholieke Christelijke Volkspartij maakt in de eerste plaats ernstig bezwaar tegen de bepaling, dat het oprichten van provinciale of gemeentelijke of bijzondere technische scholen, kweekscholen en middelbare scholen gebonden wordt aan normen. Alleen wanneer deze scholen voorzien in een economische, sociale of paedagogische behoefte, kunnen zij aan spraak maken op subsidie. De bedoeling van deze bepaling is een zekere ordening te brengen in het schoolwezen en het oprichten van overbodige scholen teeen te gasr (Van een onzer verslaggevers) Ook al raast de storm over de kust: de derde stakingsdag in de Nederlandse haringhaven is kalm begonnen. De stemming onder de vissers, die het graaiwerk hebben neergelegd, is nog even rustig en In Scheveningen wordt door leden van de Centrale Bond van Werk nemers m het Transportbedrijf langs de verlaten loggers gepost. Ook onder de Katwïjkse vissers is de staking nu bijna algemeen. Slechts twintig bij het CNV aange sloten Katwijkcrs vertrokken van morgen voor graaiwerk naar IJmui den. Twintig op een totaal van 309 man. De Christelijke Bedrijfsgroepen- Centrale kan het aan haar afwach tende en vage houding wijten, dat zij nu de greep op haar leden ver loren heeft. Piet Keus, de voorzitter van de vakgroep vissers, heeft Dinsdagavond in Scheveningen een CBT-vergade- ring geleid, waar een eensgezinde en vastbesloten stemming heerste. Vijf honderd man vulden de zaal Padro tot de laatste plaats; onder hen wa ren enkele Katwijkers en twintig vis sers uit Terheyde. Zij hoorden uit de mond van hun hoofdbestuurslid D. Verbaan, dat de Centrale Bond in Scheveningen sinds Zaterdag 250 nieuwe leden heeft, in geschreven. De tweede voorzitter van de CBT. A. de Boon. gaf een uiteenzetting over de stand van zaken, waarna de vergadering de gedragslijn van het hoofdbestuur unaniem goedkeurde. Uitdrukkelijk is er hier van CBT- bestuurszijde nog op gewezen, dat de viering van Vlaggetjesdag niet door deze actie doorkruist dient te wor den. De Scheveningse vissers waren het hier volkomen mee eens: de log gers gaan Zaterdag in de vlaggen en de vlootschouw gaat door. Vanmorgen om halfelf zijn in Scheveningen werknemers en werk gevers met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en de voor zitter van het college van Rijksbe middelaars bijeengekomen. De besprekingen te Scheveningen bij de Stichting van de Arbeid zijn vanmiddag om halfeen geëindigd. Beide partijen hebben hun stand punten uiteengezet. Deze standpun ten zijn ongewijzigd gebleven. De Stichting zal nu onmiddellijk advies uitbrengen aan het college van Rijks bemiddelaars. Men verwacht dat dit college van avond een bindende schikking zal uitbrengen. VLAARDINGEN Toen Spaak in 1943 zijn regering van socialisten en katholieken vorm de. was men het over de noodzake lijkheid van zo'n ordening eens. Maar deze ordening uitgevoerd te zien door een regering zonder katho lieken. achten de katholieken vol strekt onaanvaardbaar. Bovendien wordt een onder de ka tholieke minister Harmei opgericht college, half om half uit personen van het openbaar en het bijzonder onder wijs samengesteld, dat deze ordening zou brengen maar volgens de socia listen niet gebracht „eeft en alleen maar het bijzonder onderwijs heeft voorgetrokken opgeheven. De hele beslissingsbevoegdheid komt bij de minister. Dat betekent, vrezen de katholieken, de nekslag voor de ontwikkeling van het bijzonder onder wijs en het openbaar onderwijs m de katholieke provincies, dat m de prac- tijk bijzonder onderwijs is. Dan is er de nieuwe onderscheiding. De wet-Collard onderscheidt rijks onderwijs, provinciaal en gemeentelijk erkend en daardoor door het rijk ge- subsidieerd onderwijs en particulier, dat is bijzonder onderwijs, dat subsi die ontvangt. De huidige wetgeving onderscheidt rijksonderwijs en door het rijk gesubsidieerd onderwijs (vrij of openbaar). Er komt dus een ver deling in drieën in plaats van de ver deling m tweeën. Een kwestie van terminologie zeg gen de socialisten, aangepast bij de werkelijkheid, waarmee wordt voor komen dat bijzonder onderwijs de schijn aanneemt officieel onderwijs te zijn. Een poging om het onderwijs driedelig te maken en ailerlei raden en commissies uit die drie deien op te bouwen, waardoor het bijzonder on derwijs op niet meer dan een derde van de leden van die raden en com missies kan rekenen en derhalve in de minderheid dreigt te komen, zeggen de CVP-ers. De nieuwe wet voorziet voorts in een betere subsidiëring van het bij zonder technisch onderwijs. Het rijk neemz 100% van de salarissen voor zijn rekening in plaats van 75%, maar de onbevoegden ontvangen niets. In principe was in deze geest reeds in 1943 een overeenstemming bereikt. Maar de nieuwe wet bevat geen overgangsregeling en het bijzonder technisch onderwijs heeft veel onbe voegden in België. Daarom zegt de CVP: onaanvaardbaar. De wet-Collard wil voorts die sala rissen rechtstreeks aan de leraren bij het bijzonder onderwijs uitbetalen en niet meer aan de schoolbesturen. Want zoals dat nu gebeurt heeft de staat er geen contröle op, dat de gel den terechtkomen waar zij behoren bij de leerkrachten. Ergerlijk wan trouwen, zegt de CVP! Groot bezwaar ook heeft de CVP tegen de nieuwe bepalingen, die een raad van beroep scheppen voor het personeel va,n het bijzondei- onder wijs. voor de helft bestaande uit voorstanders van dit onderwijs Dit is Ingrijpen in de autonomie van het vrije onderwijs, dat heus zijn eigen disciplinaire boontjes wel weet te doppen. De socialisten echter zeggen: er zijn eerder te veel dan te weinig leer krachten in België (de bevolking groeit er niet zoals in Nederland) en de leerkrachten bij het bijzonder on derwijs, van wie wij weten dat zij te kort worden gedaan, moeten een on afhankelijk college hebben om bij in beroep te gaan van disciplinaire be slissingen van hun schoolbestuur. En ten slotte: het wetsvoorstel-Col- lard stelt een staatsexamen-commis sie in, half om half uit personen uit het openbaar en het bijzonder onder- wijs samengesteld, waarvoor al diege nen examen moeten doen, die door het bijzonder onderwijs zijn opgeleid en een onderwijsbevoegdheid willen hebben, die te vergelijken is met onze onderwijsakten. Zij. die bij het open baar onderwijs hun opleiding hebben ontvangen, behoeven dit examen niet. te doen. Een duidelijk verschil dus, gemo tiveerd met de stelling, dat de kwa liteit van het bijzonder onderwijs te wensen overlaat en bestreden met het argument, dat een derge lijk onderscheid sedert 1884 met heeft plaatsgevonden en alleen tot doe! heeft, op grievende wijze het bijzonder onderwijs een stempel van minderwaardigheid op te drukken. Zo liggen de kaarten in België. Er zijn nog meer kwesties. Over de sub sidies bestaan grote verschillen van mening. Maar dit zijn de belangrijk ste. Is het mogelijk nog tot overeen stemming te komen? In de Belgische verhoudingen valt dat niet te voor spellen. Verwacht wordt, dat het debat in het parlement weken zal duren. Een werkelijke overeenstemming schijnt uitgesloten. Want daarvoor moet de mentaliteit veranderen. En die is in honderd jaar grondig bedor ven. De katholieke politieke partij heeft het bijzonder onderwijs gehaat gemaakt, omdat het in de ogen van liberalen en socialisten een instru ment is in de politieke machtsstrijd en een middel tot clericalisering van het openbare leven. Het historische feit. dat de socia listen evenals de liberalen gegroeid zijn in het verzet tegen het poUtieke katholicisme maakt het hen niet ge makkelijk volledig te beseffen wat het bijzonder onderwijs voor de goe de katholiek betekent. Zoals bij de katholieken het begrip ontbreekt voor wat het openbare van de kerk onafhankelijke onderwijs is voor de niet-katholicke, althans anti-clerikale Belg. Dit gebrek aan begrip en waarde ring van katholiek en niet-katholiek voor eikaars standpunt in deze levens beschouwelijke kwestie zal de één tel kens de ander doen wantrouwen. Alleen daar, waar de politieke scheids lijnen niet met de levensbeschouwe lijke scheidslijnen samenvallen, is er een kans op van harte en daardoor werkelijk resoecteren van eikaars op vattingen. Alleen daar is een recht vaardige oplossing van vraagstukken, als dat van het onderwijs, mogelijk. Dat schijnt in België voorlopig niet mogelijk, hoewel er bij de socialisten een krachtige stroming was en is, die voor het gelijke recht van openbaar en bijzonder onderwijs opkomt, en hoewel er in de CVP een aantal katholieken is, dat het openbaar on derwijs eindelijk een gelijkwaardige plaats wil geven. Het huidige conflict dreigt tot overmaat van ramn de klok poe fenie te draaien Een dame, die onder toezicht van een instructeur rijles nam, zag kans om op de hoek Parallelweg—Maas- sluissedijk een haar tegemoetnjden- de personenauto te rammen. Beide auto's liepen schade op. ZWIJNDRECHT 17 Mei: Andij vie 54—70, spinazie 8,50—23,00 p kg; Sla A 17,80—23,60, id B 13,60—22,10 id C 412 p st; stoofsla 10—30 p kg; komkommer A 5558, id B 4348, id C 3740, id D 2831 p st, id krom 5769, rabarber 69, waspeen 62 p kg; bloemkool A 7079, id B 4155, id C 4155, id D 1925 p st; prei 9 —14 p kg; radijs rood 6—14, id wit- punt 69, rapstelen 46, selderij 2— 8. peterselie 2—5 p bos; postelein 39— 43 p kg; bospeen 5974 p bos; aard beien 80—90 c p doosje. Aanvoeren: Kropsla 140.000 stuks; Radijs 43.000 bos; Spinazie 7.200 ki lo; Andijvie 6.000 kilo; Komkommers 17.000 stuks. GORINCHEM 16 Mei: Kropsla 1 1418, id 2 9—14 p 100 st; stoofsla 15—34. spinazie 2835 p kg; radijs 79.30 p bos; prei 17-21 p kg; bloem kool 1 5760 p st; rabarber 313, andijvie 6167, uien 18, witlof 18 51 p kg; ardbeien 631,04 p doosje. Bellefleur Brabantse HH 719; Goudreinet HH 31—37, K 10—22; Jo nathan HH 28—38, K 16—22; Brede- ro HH 9—22. ROTTERDAM, Waalhaven, vei ling 17-5: andijvie 62-69 kg; bloem kool IA 48-94, 2A 23-68. IB 31-63, 2B 19-49, IC 32-43. 2G 12-41 st; bos peen 1 44-74, 2 21-55; kroten bos 13-22 postelein 48; tomaten A 2.14- 2.20, B 1.92-1.97, G 2.08-2.13, CC 1.44- 1.47; snijbonen 3.40; Jonathan St A 54-58. St B 43-50, St C 40-43, HH A 40-50, HH B 27-39, HH C 20-35, HH 2 20-31, K 8-32; witlof 34-72 kg; sla A 9.90-18.30, B 8.50-12.80; stoofsla 26-38; spinazie 8.50-31; radijs 4-11; uien 15; sjalotten groen 25; selderij 7-10; rabarber 7-11; aardappelen 58- 90; aardbeien st 7-11, p. doosje 62- 1.14; asperges 88-1.21; waspeen 2A 57-62 prei 13-27; Goudreinetten HH B 24-27, HH C 23, HH2 13-19, K 4-27. DORDT De felle storm heeft ook m Dor drecht zijn tol geëist. Zo is Dinsdag middag omstreeks vier uur een keu kenmuur van het bouwvallige pand aan de Riedijkstraat 11, dat alleen werd bewoond door de 66-jarige me vrouw J. E. Riet, ten gevolge van een hevige rukwind ingestort. Ook het door deze muur geschraagde dak be gaf het. De bewoonster, die zich op dat ogenblik in een ander vertrek bevond, liep geen letsel op, Zij is by de buren op nummer 12 opgenomen. De dienst voor Bouw- en Woning toezicht achtte het huis niet meer bewoonbaar. De eigenaar is bereid het pand te laten slopen. •tr Vanmorgen Woensdag om- streekt 7 uur is de arbeider D. van Bis. Eigenhaard 26, in dienst van aannemingsbedrijf v/h P. A. van Wijnen N.V. van de eerste verdie ping van in aanbouw zijnde flats tussen de Bankastraat en de Noor- dendijk ten gevolge van de wind in een gat gevallen, Hy kwam op een 2.75 meter lager gelegen betonnen vloer terecht. Met een hoofdwond is hij in het Gast- of Ziekenhuis op genomen. Arie de Wilde was Dinsdag vijf tig jaar in dienst bij de Verenig de Touwfabrieken N.V, Tot aan de grote brand bij de VT in Vlaar dingen in 1933 was De Wilde in Vlaardingen werkzaam, daarna onafgebroken in de fabriek van de VT in Maassluis. Toch kon burgemeester mr. P. A. Schwartz van Maassluis gisteren de jubila ris niet huldigen, want De Wilde bevond zich in het Algemeen Zie kenhuis te Vlaardingen. Burgemeester mr. J. Heusdens ging daarom gistermiddag naar de Hof- laan om de jubilaris te complimen teren met zyn jubileum; hy kon bo vendien de totaal verraste De Wilde mededeling doen. dat hem voor zyn trouwe dienst en voorbeeldige plichtsbetrachting-de eremedaille m brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau was toegekend. Mr. Heusdens overhandigde de gedeco reerde de by de hem verleende onder scheiding behorende versierselen. In zyn dankwoord verzocht de heer De Wilde zyn „burgervader" zyn erkentelykheid wel aan H.M. de Koningin over te brengen. Omtrent de gezondheidstoestand van de gedecoreerde vernamen wy nog, dat hy cr wel weer spoedig „boven-op" zal zijn en tot aan zyn 65-jarige leeftijd hoopt te kunnen doorwerken. Van Woensdagavond 7 tot Vrijdag- morgen 8 uur zullen m byzondere ge- In het Dierentehuis zijn twee zwer vende honden opgenomen, t.w. een reu, vermoedelük kruising tussen een herdershond en een airedale-temer met lange staart, en een zv irte lang harige hond. Op de hoek Markgraaflaan-Schout straat botsten twee auto's tegen el kaar. Beide voertuigen werden licht beschadigd. De oorzaak: onoplettend heid van een der bestuurders. valen dienst doendr. H. Nieuwpoort, Emmastraat 115, tel. 3495; dr. N. Warmolts, Hoflaan 37, tel. 2074. Bood schappen liefst vóór 10 uur. Geopend: Apotheek A. L. Backer, Hoogstraat 228, tel. 2162. DORDT VOOR DE INTERNATIONALE jubileum-stemt, die de Eerste Dordt- se Bromfietsers-Club Hemelvaarts dag houdt, komen van hemde en ver deelnemers, o.m. uit Maastricht, Heerlen, Middelburg. Roodeschcoi, Ulft en Enkhuizen. Groepen komen o.m. uit Alkmaar, Goes, Den Haag en Eindhoven. Ook uit Dusseldorp, Gent en Luxemburg komen brom mers bp' NAB. waar van twaalf tot vier uur de ilnish zal zyr. Er zullen verscheidene attracties zijn, om. een gevarieerd cabaret van één uur tot halfvyf in NAB, waar ook een expo sitie wordt gehouden. Enkele hon derden Dordtse Brommers starten m de Merwestad. Zij, die in groepsver band willen rijden, kunnen 's* mor gens acht uur van het Beverwijck-s- plem starten onder leiding van leden van de EDBC. Er zyn verscheidene pryzen o.m. een lederen jas ter waarde van 200 gulden. Ieder, die de rit van vyftig kilometer volbrengt, krijgt een herinneringsspeldje. Op het Weeshuisplein kan men gratis parkeren. Daar staan service wagens en daar moeten de brommers voor de laatste maal hun startkaart laten afstempelen. Van 's morgens zeven uur af kan men by NAB nog een startkaart krijgen. O De 23-jarige timmerman W. A. Hougee, Amerstraat 2, is Dinsdag middag omstreeks kwart voor drie bij het aanbrengen in een vracht wagen van een 1000 kg wegende mal door middel van een noodhysstelling door een 4 meter hoge extra stut- paal van deze stelling tegen het hoofd geraakt. Hy viel van de vrachtauto en is in bewusteloze toe stand met een zware hersenschud ding in het Gast- of Ziekenhuis oo genomen. Het ongeluk gebeurde in de Schoolstraat by de firma A. Man schot.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1