Dit weekeinde in Schiedams zalen Weer een belangrijke uitgave in dundruk SVDPW kampioen Werk van ,afhouders' is te gevaarlijk Kantoorbediende k.o. en uitgeschud door Engelse zeelieden Incident-Vermeulen nr. 1 op agenda IAO Vijf personen in ziekenhuis Uit het dagboek van de politie Zamora even in de war Wie volgt? Fietser viel over knaap Vara-TV-Club Raad voor de Scheeovaart' Twee jubilea bij HA Y-bank Straatvoetbal Voetbal voor ouden v dagen Bedrijfsleider Stadsgehoorzaal is benoemd Rapoort gedelegeerden is klaar IYYV bespreekt uitwijzing van Ad A ermeulen Het Vrije Volk AGENDA mm^m Jan Meuldijk wint C JM Y -toernooi Competitieprogram Burgerlijke Stand Voedselvergifti ging De grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK MAANDAG 23 MEI 1955 PAGINA 9 Het Is opmerkelijk, hoeveel buurtverenigingen juist in deze maand hun tienjarig bestaan vieren. Het is echter reeds minder opmerkelijk, wanneer men weet, dat de buurtverenigingen een typisch „bevrijdingsverschijnsel" zijn. Want hoeveel zijn er in Schiedam wel niet opgericht in Mei 1945? Dit weekeinde waren er drie verenigingen, die het tweede lustrum vierden. VUfeestte Er iveer bovenop De Schiedamse toneelgroep „Co- media" heeft Zaterdagavond bewezen dat se de inzinking van enige tüd ge leden weer volkomen te boven is. Grote familie KORT VOOR zijn DOOD In 1940 heeft. Du Perron voorspeld dat er van een complete uitgave van zijn werk wel nooit iets zou komen, „omdat ik dan als decadent verguisd zal zijn". Hij is te pessimistisch geweest. Enkele maanden geleden ver scheen bij de uitgever G. A. van Oorschot het derde deel van zijn Verzameld Werk en dezer dagen is ook deel 2 van de pers gekomen. Daarmee wordt de traditie voortgezet van de dundrukedities, die ons al eerder het werk bracht van Multatuli, Couperus, Ter Braak, Leopold, Nijhoff en anderen. Een traditie, wellicht ontstaan uit barmhartigheid met de Nederlandse boekenlief hebbers, die in hun steeds kleinere woningen steeds groter moeite hebben met het huisvesten van hun bibliotheek. Wie? Vooral bij ruw weer Volgens de schipper van de Sch Schoorsteenvegersiverk Vaderlijke vriend V-si», E. DU PEKliüiy ...toch verzameld... Naar Internationaal Hof Griezelen(Breda. De (375) leden, van „Door Bevrij-„^®jl00,rzitter' ?e heer K- de Vries, ding Ontstaan" waren helemaal uit c'e avond. Oud-Mathenesse MAANDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: De Purperen vlakte (14 jr.), Monopole-theatar, 2, 7 en 9 uur: Het teken van de Heiden (14 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelyk museum, 25 uur: ex positie Jan van Luyn. gekomen om in „Musis Sacrum" naar het kunnen van hun toneelgroep te komen kijken. De tonelisten konden dan ook wel wat! Drie bedrijven lang zaten de toeschouwers te rillen en te beven op hun stoelen, toen men „De man in de Rolstoel," een thriller van M. v. Vuoht, opvoerde. De regie had de heer J. van der Grind. De voorzitter, de heer P. Maasdam opende de avond. Na het griezelen kon men nog gezellig dansen. Voor de muziek zorgden de ..Sunny Boys" oJ.v- de heer H. Vos. Het cabaretgezelschap van Henk Bukman heeft Zaterdagavond in de zaai „Tivoli" de leden van de buurt vereniging „Van Leeuwenhoeekstraat" uitstekend onderhouden- Een vlotte, vrolijke sketch, een lach en een liedje, kortom de stemming kwam er al spoedig in. De reisvereniging van „VL," die zeven iaar bestaat en 50 leden telt, heeft voor 9 Juli een, tocht' naar Gel derland belegd Op 17 Augustus gaat men met zeventig kinderen naar Advertentie I.M. VOOH MHCEL UW OÏÏM BROERSVEST 54 SCHIEDAM Schiedammers, let op uw saeck, of liever: op uw rijwielen. Gedurende het afgelopen weekeinde hebben zwijntjesjagers weer twee fietsen buitgemaakt. Zaterdag deed het 15-jarige meisje M. W. B. uit Rotterdam aangifte, dat haar rijwiel gestolen was uit de stalling van de technische school en Zondag liet de 15-jarige J. P. zijn fiets onbeheerd voor Monopole staan met de bekende gevolgen. Niet alleen fietsen waren het slachtoffer van gebrek aan begrip voor het verschil tussen mijn en dijn. Zaterdag hield de politie een „dame" aan, die zich in de Hema op onrechtmatige wijze een paar nylons had aangeschaft. Een 12-jarige scho lier kwam de politie vertellen, dat zijn portefeuille verdwenen was uit een kastje in het Sportfondsenbad. Verder vermeldt het dagboek twee Inbraken. Uit een lade-in het kan toor van het zakken- en reparatie bedrijf' van -de gebroeders J, en B. B. aan de Noordvestsmgel haalden on genode bezoekers Zaterdag een ijzeren geldkistje, inhoudende 88- en een aantal omslagen voor ziekenfonds- coupons, ter waarde van 800. Zondag braohten mbrekers een bezoek aan de cantlne „Mission to Seamen" op het terrein van Wilton- Fijenoord. Zij vernielden vier ruiten en een deurpaneel en maakten snuis terij, snoeperij en rokerij buit, ter waarde van 350. Wellicht omdat hij vlak voor zijn vacantle stond, heeft Zamora zich Zaterdag in zijn sportkiekje vergist. Hy liet Kees van Dijke trainer zijn van ZAC. Dat was natuurlijk een rare verschijning, vant Kees van Dyke traint (heel succesvol) PEG, dat gisteren kampioen werd. Jan Lo- destein is de oefenmeester van ZAC. Men voerde in de grote zaal van het Volksgebouw het blijspel „De nieuwe gasten" van A. Bromet op. Het stuk speelt in een pension, dat gedreven wordt door twèe gezusters. Werkelijk goed spel heten mejuffrouw J de Vries en de heren K Vrilenhoek en H- J. Saas zien. Ook de twee debu tanten meiuffrouw N. Hollander en de heer D. de Jong vertolkten nun rol naar behoren. De regie had de heer H. J. Saas. Dp voorzitter, de heer P. Bakker, opende de avond en heette in 't bü- zonder de vyf en zeventig ouden van dagen welkom. Na afloop was er bal met muziek van de band van de heer F. Overdiik. Herrie genoeg Wat was dat Zaterdagavond een lawaai op het toneel van de zaal .Arcade." waar de Schiedamse toneel vereniging .Klunst Door Oefening" de klucht „Een huis vol herrie" onder de j gastregie van de heer P. Roodenberg opvoerde. 1 De voorzitter, de heer Jac. Blazer opende d- avond en deelde mee, dat dit de laatste opvoering van het sei zoen was. Mevr J. Hmer-Roodenberg verving mevr. T- Roosioot. die we gens ziekte niet mee kon spelen. Goed spel lieten de heren J. de Bruin. P- Rodenberg en H. van Gulik zien. Na afloop was er dansen o.l.v. de heer J. Blazer. Voor de muziek zorgde de heer M. Slavenburg. Het leek wel een grote gezellige familie, die Zaterdagavond in de zaal Riton feest vierde. De leden van de buurtvereniging herdachten het tweede lustrum van hun club „De Brouwersstraat." De voorzitter, de heer J. M. Koogje opende de avond en haalde herinne ringen op uit de afgelopen tien jaar- Daarna voerden verscheidene leden een vlot cabaretprogramma op. Er was muziek dans en men speelde enige sketches. Na afloop was er bal Fa. 67674. APOTHEEK Westendorp, Singel 81, tel. DIVERSEN Irene, 8 uur: Bindingsavond Be scherming Bevolking. Musis Sacrum, 7,45 uur: Ouder avond Comeniusschool B met lezing van L. Roggeveen. DINSDAG Bioscopen Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: De Purperen vlakte (14 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Ontvoerd uit Singapore (14 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 25 uur: Expo sitie Jan van Luyn. APOTHEEK Fa. Westendorp, Smgel 67674. 81, tel. DIVERSEN Irene, 8 uur: Feestavond en bal, Triomca. Du Perrons werk zonder de brieven niet compleet isV'mè Dinsdag hoopt het echtpaar De Jager-Rongen uit de Voorn- sestraat zijn gouden bruiloft te vieren. De oud-gemeente- opzichter J. de Jager is 71, zijn echtgenote 69 jaar. (GEN Een 58-jarige fietser H. v. d. M. B. uit de Stationstraat kwam Zaterdag avond in tie Prins Hendrikstraat te vallen over een jongetje, die met zijn autoped zonder op het verkeer te letten de rijweg overstak. De vrouw liep enige lichte verwondingen op. De jongen kwam met de schrik vrij. De Vara-Teievisie-club biedt haar leden Dinsdagavond een uitstekend programma. "Van 8.158.45 uur: „Venster", een kunstrubriek met mo derne poëzie en een ballet van Rudi van Dantzig; dan tot 9 uur Televi- zier en vanaf 9 uur het biyspel „Waar is mijn dochter", waarin o.a. spelen: Ank van der Moer, Guus Oster on Joan Remmelts! In een wedstrijd met veel spanning en waarin zowel de gasten als hun gastheren afwisselend In de aanval waren, heeft SVDPW de bezoeker Hekelingen een 2O-nederlaag toe gebracht. Door deze overwinning zijn de Schiedammers nu kampioen van de eerste klasse A van de afdeling Rotterdam. Aan het begin van de wedstrijd toonde Hekelingen zich wat sterker. De Schiedammers waren een beetje zenuwachtig (er stond dan ook een kampioenschap op het spell) en speelden aarzelend. Gelukkig gaf ae Schiedamse verdediging met doel man Van der Berg als stuwende kracht geen krimp. Na 24 minuten slaagde B. de Koek er echter in te scoren. Toen kwamen onze stadge noten beter opzetten, al toonde He kelingen zich lang geen mak lam metje. Versteeg gaf nog een sublieme kopbal weg (zonder het beoogde succes) en Van der Wind lanceerde een fraai schot (jammer genoeg te gen de 1st). Na de rust nam SVDPW ook wel dra weer het heft in handen en na vijf minuten was het W. van der Windt, die niet tegen, maar op de juiste plaats onder de lat schoot. By ölt tweede doelpunt bleef het, on danks de daarop volgende vele en felle aanvallen van Hekelingen. In de afdeling C van de eerste riasse Rotterdam won stadgenoot Martinlt van DJS met 21. Door deze overwinning op hun gastheren zijn de Martiniters met evenveel punten als Schiedam, dat vorige week van Eureka won, bovenaan komen te staan. Twee Schiedamse clubs, die belde even fel het kam pioenschap begeren. De eindstryd tussen deze Schiedamse matadoren zal dit weekeinde plaatsvinden (waarschyniyk op Zaterdagmiddag). Aan de nodige ontspanning zal het zeer zeker niet ontbreken. „Het werk van de „afhouders" op de haringloggers is naar mijn mening- de laatste tijd gevaarlijker geworden." Dit was het oordeel van de inspecteur voor de Scheepvaart, toen Vrijdag bij de Raad voor de Scheepvaart twee ongeiukken werden behandeld, waarbij afhou- ders waren betrokken. De 57-jartge kantoorbediende 3. D, uit Rotterdam Is in de nacht van Zater dag op Zondag op de Vlaardingerdijk te Vlaardingen door twee Engelse zeelieden aangevallen en beroofd. In rijn conclusie zei de inspecteur, dat er in het komende seizoen by wyze van proef maatregelen zuilen worden getroffen om dit gevaar te verkleinen. Speciaal heeft men hier bij het oog op een onafhankeiyke aandrijving voor het binnenhalen van de reep en voor het bedienen van de zgn. mechanische haalrollen die het net binnenboord brengen. Het eerste ongeluk dat de Raad behandelde, gebeurde iri November op de Sch 122, de Vrouwe Jacoba. De vijftienjarige afhouder H. uit Scheveningen werd daarbij zo ern stig verwond, dat hij, toen het schip in IJmuiden was binnenge lopen, overleed. Het tweede ongeluk gebeurde een maand later op de Scheveningse logger De Zeemeeuw. Voor de be trokken afhouder had dit geen ern stige gevolgen. 122, die als getuige werd gehoord, was het werk van de afhouder voor al by raw weer zeer moeilijk, maar de traditie eist nu eenmaal, dat de jongste dit karwei opknapte. De inspecteur was van mening, dat het risico in de laatste jaren aanmerkelijk groter was geworden, doordat dezelfde winch zowel het draaien van de haalrollen regelt als het binnenhalen van de reep. Dit heeft tot gevolg gehad, dat- men in de practijk de winch niet meer stopzet als dat noodzakelijk is voor het opschieten van de reep. De afhouder probeert dan „loos" te ge ven by een draaiende winch en dit verhoogt het gevaar. De oplossing moet volgens de in specteur voor de Scheepvaart wor den gezocht in een systeem waarby onafhankelijk van elkaar het draaien van de rollen en het opschieten van de reep kan worden geregeld. D. had Zaterdagavond de laatste bus naar Schiedam gemist en besloot te gaan lopen. Op de Schiedamsedyk voegden zich twee Engelse zeelieden by hem. Om de een of andere reden is het drietal op de stille Vlaardin gerdijk terechtgekomen. Plotseling greep een der Engelsen D. bij de benen. De andere gaf hem enige vuistslagen in het gezicht. Hier. door raakte D. korte tyd buiten, be- wustzyn. Toen hy bykwam, miste hij zyn portefeuille, zyn polshorloge en zijn vulpen. Hy ging hulp halen by de portier van het Havenbedrijf Vlaardlngen- Oost. De politie werd gewaarschuwd. Onmiddellijk ging de mobilofoonwa gen achter de rovers aan. Vijftien mi nuten later werden zij aangehouden. Het waren de 31-jarige L. W. uit Londen en de 18-jarige M. L. uit Brixton, zy bekende de Beroving ge pleegd te hebben, zy zyn in arrest gesteld. Op 16 Mei vierden twee medewer kers van de N.V. Levensverzekering- maatschappü' HAV-bank hun zilve ren dienstjubileum. Het waren de actuaris dr, "VV, J. C. de Heer en W. van der Windt, kassier. De feestelijke viering van deze jubilea had plaats op 17 en 18 Mei. De directie ontving de jubilarissen op het hoofdkantoor, waar de hoofd directeur, de heer G. W, van Bergen Walraven hen hartelijk toesprak. Dr. De Heer ontving, behalve een enveloppe met Inhoud, een boeken kast met een aantal boeken. Het personeel in zijn verschillende gele dingen schonk een fauteuil, een tuin parasol, een tas en een bureauklap per. De jubilaris dankte alle sprekers en had daarby de originele gedachte aan zijn collega's en leden van zijn afdeling eveneens een geschenk aan te bieden. De heer v. d. Windt kreeg van de directie de traditionele enveloppe en een schilderij. Collega's en perso neel schonken hem een salontafel. Beide jubilarissen brachten de dag verder door in de huiselijke kring. Zaterdag heeft de Schiedamse CJ MV haar jaarlijkse tafeltennistoer nooi gehouden, in de hal van de Koop mansbeurs. Achttien deelnemers had den zich voor deze wedstrijd opge geven. In afwyking met de vorige jaren bestond nu ook de gelegenheid zich te lat-en inschreven voor het dubbel-spei. Hiervoor gaven twaalf leden zich op. Jan MeuMyk won de eerste prijs en behield daardoor de wisselbeker, die door de Federatie bechikbaar was gesteld. Hy zal nog eenmaal moeten winnen om zich eigenaar van de beker te kunnen noemen. De tweede Prijs ging naar Oor de Bie en Piet Plalsier sleepte de derde prijs in de wacht. De straatvoetbalcompetitie is m volle gang. Het programma voor de komende week luidt: Maandag af deling A DWO—Flamingo's; B Eldos 2EPB; C Steeds VooruitDSB 3. Dinsdag afdeling A: DWO 2DSB 2; B DBB-WV: C ODVKMD. Woensdag afdeling B Eldos 2 DSB 2; C DGLCOJC ODV— KMD. Donderdag afdeling A COJEl- dos; B DWO 2—DBB: C DAB- DVV. Vrijdag afdeling C Steeds Vooruit —DGL; C COJ— DWO; C Jona than—DGB 3. Alle wedstrijden worden gespeeld in het Sportpark Parallelweg. Het Verzameld Werk van Du Per ron is opgezet in zes delen. De eerste vier bevatten herdrukken, maar in de delen 5 en 6 komen ook veel on gebundelde geschriften. Het zojuist verschenen deel 2 bevat de Cahiers van een Lezer, Uren met Dirk Coster en De Smalle Mens. Deel 3 brengt een heruitgave van Het land van herkomst en Schandaal in Holland. Over de betekenis van Du Perron, zowel voor onze literatuur als voor ons hele geestesleven, hoeft hier niet lang te worden gesproken. De strijd om zijn schrijverschap is gestreden. Zijn hoofdwerk, Het land van herkomst, is zonder twijfel de belangrijkste roman in onze taal ge schreven. Zijn critieken en essays vormen, met het werk van Ter Braak en Vestdijk, ons belangrijkste essayistische proza Du Perron heeft in het huis van de Nederlandse letterkunde schoor- steenvegerswerk verricht en er een aantal vastgeroeste deuren en ramen opengetrapt. Zonder hem zou de literaire situatie in ons land nu anders zijn. Het best kan men deze zuiverings actie volgen in de Cahiers van een lezer (deel 2). Begonnen als cntische notities van een nog wat onvolwassen amateur krijgen zij al gauw de trefzekerheid, die hem rond 1930, m de strijd tegen de pseudo-poézie van die dagen, de overwinning zou bezorgen. Het is jammer, dat voor deze her druk de tekst is aangehouden, zoals die door Du Perron als „definitief' is aangegeven. Deze tekst verschilt op vele punten van de oorspronke lijke. Zo heeft de schrijver het nodig ge vonden vele krasse uitdrukkingen te verzachten. „Ik ben mijzelf het ver slag verschuldigd van wat men in studententaal noemt: een verpeste avond" is vervangen door; „Dit wordt het verslag van een verknoei de avond." Du Perron zal zeker zijn rede nen hebben gehad voor deze wij zigingen, en toch geef ik er de voorkeur aan, zijn aanvallen te volgen met het oorspronkelijke ge knetter. Ook de Uren met Dirk Cos- ter, die woedende pamflet in de vorm van een academisch- proef schrift, zyn aanzieniyk gekuist. Bo vendien zijn uit de Cahiers om min der verklaarbare redenen een aantal stukken weggelaten (o.a. de open brief aan Anthonie Donker). Overigens mag een uitgave van Du Perrons werk niet compleet heten, als daarin zyn brieven niet zyn op genomen. Bij weinig schrijvers zijn het werk en de correspondentie zo nauw verbonden als bij hem. Reeds Marsman getuigde In 1933, dat Du Geboren: Johanna M., d. v. C. v. Duivenbode en A. v. Tilborg; Fred dy, z v. A. v. Wieringen en K. Nagt- zaam; Helena M„ d. v. L. J. Maag denburg en J. A. de Vette; Charles, z. v. G. F. de Zwart en L. V. Parijs; Marianne M„ d, v. G. van Dyk en M J. Scholte. Geboren: ^ucienne dr van J. van Asten en P. W. Wolda; Maria C. dr van J. L. van Gerven en C Touw; Gerardus A. F. Ch. zn van C. J. de Winter en W. A. Vredenbregt; Lies- beth dr van H. Veenhof en E. Berg- sma; Liöuina M. dr van I. Besteman en M. van Haasteren; Cornelia dr van W. van Veen en C. Struys; Jo- han, zn van L. van Wolfswinkel en M. van Wolfswinkel. Overleden: F. W. van Brugge 89 jr wed van A. Bijl; A. Kats 74 jr wed van M. Schilder; C. Deelder 79 jr. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel 68788 HARDINXVE1DT Het secretariepersoneel van Har- dmxveld aangevuld met enige leden \an het politiekorps zal Maandag avond (heden) op het gemeentelijk sportterrein aan de Sluisweg een voetbalwedstrijd spelen tegen een elftal uit de middenstandsvereniging. Burgemeester De Boer zal de aftrap geven. De opbrengst wordt aange wend ten bate van een autotocht voor de ouden van dagen, die Woensdag 25 Mei wordt gehouden. De reis gaat deze keer naar Hilversum en andere plaatsen in het Gooi, Perron voor hem 'vooral de schrijver van zün brieven' was. Er hoeft niet aan getwijfeld te wor den, of een volledige brievenuitgave van Du Perron zal een gebeurtenis van belang zijn. Het is jammer, dat deze gebeurtenis blijkbaar weer voor onbepaalde tijd is uitgesteld» Tegeiyk met deel 2 verscheen een boekje van de Belgische dichter Jan van Nijlen, 'Herinneringen aan E. du Perron'. Van Nijlen. die vele jaren ouder was dan Du Perron, is enige tijd nauw met hem bevriend geweest. Zijn vaderlijke blik heeft veie eige naardigheden ontdekt die voor an deren verborgen bleven. De sfeer op het 'kasteel' Gistoux, vaar Du Perrons moeder als oude Indische dame haar merkwaardig re giem voerde, tekent hy byzonder lardig. Ook laat hij zien, met welk :en drift en overgave de jonge Eddy :ich aan zyn schryverli gaf on verschillig of zijn gezelschap op hem :at te wachten of niet. Ten slotte geeft hy een onthutsen de indruk van de catastrofe, de fi nanciële ondergang na de dood van Du Perrons moeder. Het zyn voorzichtige, betrouwbare notities. Niet zo erg belangryk, maar als aanvulling toch wel interessant. Eigeniyk moesten meer vrienden van Du Perron hun herinneringen aan hem opschryven. HANS VAN STRATEN E. DU PERRON, Verzameld Werk, delen 2 en 3; JAN VAN NIJ LEN, Herinneringen aan E. du Per ron, G. A. van Oorschot, Amster dam 1955. Vfjf personen zijn Zondagmiddag wegens voedselvergiftiging in het Dordlse Gast- of Ziekenhuis opge nomen: mevrouw Bos, Ilerksteiger 2rood te Dordrecht en haar kinderen van 2 en 5 jaar, alsmede haar broer en schoonzuster uit Papendreebt. De heer des huizes J. Bos hoefde r.iet te worden opgenomen. Onge veer een half uur nadat men ue middagmaaltijd had gebruikt open baarden zich vergiftigingsverscmjn- selen. het eerst bij de kinderen van wie er een bewusteloos raakte. De toestand van de vyf patiënten is niet levensgevaarlijk. Het restant van. het voedsel wordt onderzocht door het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid te Utrecht. VLAARDINGEN Tot bedrijfsleider van de Stads gehoorzaal is benoemd de heer A. U. van Zuylen te Voorburg. De heer Van Zuylen, die 43 jaar oud is, is sinds 1934 onafgebroken verbonden geweest aan „De Haagse Comedie", waarvan de laatste 15 jaren als administrateur. »y-' r,i vt-A (Van ome Londense correspondent) DE UITWIJZING van Ad Vermeulen uit Venezuela zal het voor naamste punt op de agenda van een vergadering van de Raad van Beheer der Internationale Arbeidsorganisatie zijn, die volgende week in Genève plaatsvindt. Twee gedelegeerden, die samen met Ad Vermeulen in Caracas op de vergadering van de Petroleumcommissie van de Internationale Ar beidsorganisatie waren, de heren G. Allana, vroeger burgemeester van Karachi in Pakistan en vertegenwoordiger van de werkgevers op de conferentie en sir Guildhaume Mirddin-Evans, administrateur van het Britse Ministerie van Arbeid, die in Caracas als gedelegeerde van de regeringen vertoefde, en voorzitter was van de conferentie van de Petroleumcommissie, zijn op 't ogenblik in Londen. Zij heli- ben hun rapport geredigeerd, dat zij volgende week aan de Raad van Beheer zullen voorleggen. Alhoewel uit de aard der zaak hun rapport in de eerste plaats aan de Internationale Arbeidsorganisatie moet worden voorgelegd en de inhoud voordien niet bekend wordt gemaakt, bestaan er gegronde redenen e ver onderstellen, dat het rapport niet alleen op een protest tegen het dic tatoriale optreden van de veiligheids politie van Venezuela zal neerkomen. De twee rapporteurs hebben, naar het schijnt, de conclusie getrokken, dat het hier om een uitermate be langrijk principieel geval gaat. Nog nooit eerder is het gebeurd, dat een vertegenwoordiger van een inter nationale organisatie door de politie van het iand waar deze organisatie vergaderde, is verwijderd. Het logische gevolg van de beper king van de persoonlyke vrijheid én de vrijheid van critiek op internatio nale besprekingen zou b.v. zyn, dat op een conferentie te Parijs niet meer over de toestanden in Marokko gesproken zou kunnen worden of op een vergadering in Londen, geen als.' cussie over de toestanden in Britse gebieden of koloniën mogeiyk zou zijn. Het rapport zal waarschyniyk de Raad van Beheer voorstellen, het In ternationale Hof van Justitie In Den Haag te verzoeken, de juridische im plicaties van dit geval tc onderzoeken en advies alt te brengen over de rechten en de positie van vertegen woordigers van internationale In stellingen, daar het hier om een schending van de internationale rechtspositie gaat. Met welk een willekeur de veilig heidspolitie van Caracas te werk ging en hoe weinig zij zich bekom merde om de meest primitieve be ginselen van het recht en de inter nationale goede zeden, biykt uit het feit, dat de collega's van Ad Ver meulen op 25 April, de dag van zyn uitwijzing, nog niet eens m de avond uren op de hoogte waren van zijn uitwijzing, zyn pogingen om contact op te nemen met de heren Allana en Mirddin-Evans werden door de poli tie gesaboteerd. De telefooncentrale van hotel Tamanaco, waar de gede legeerden logeerden, beweerde hem niet met zyn collega's te kunnen verbinden, omdat zy niet in het hotel aanwezig waren. In werkeiykheid wachtten zy erop dat hy hen zou opbellen. Koezeer de regering van Venezuela van de gevolgen van baar dictato riaal optreden en van de felle pro testen tegen de ultwyzing van Ad Vermeulen schrok, biykt uit het feit, dat de president van Venezuela de beide genoemde heren zyn prlvè- vtlegtuig ter beschikking stelde, toen zy naar Curacao wilden vliegen om het persoonlijk contact met Ad Ver meulen op te nemen. De regering van Venezuela pro- De Oostenrijkse president Koernet heeft Vrijdag te Wenen het vierde wereldcongres van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakvereni gingen geopend. Delegaties uit mee» dan vijftig landen bezoeken dit con gres, dat tot 28 Mei zal duren. Onder meer zal gesproken wor den over een resolutie, waarin het bestuur protesteert tegen de uit wijzing van de heer Ad Vermeulen uit Venezuela. Het uitvoerend comité van het 1VVV heeft voor het congres al drie dagen vergaderd en een aantal reso luties opgesteld, die het congres zul len worden voorgelegd. Onderwerpen zijn de mogelijkhe den om te komen tot vrede en wel vaart, de handhaving van het ar beidsrecht en de politieke en econo mische onafhankelijkheid van ach tergebleven gebieden. Een der resoluties houdt een pro test in tegen Vermeulens uitwijzing. Vermeulen had te Caracas gezegd, dat de vakverenigingen In Venezue la rechteloos waren en dat de rege ring daar anti-democratisch was. Een andere resolutie protesteert tegen de uitwijzing van Sigurd Kvi- lekval uit Korea. Geëist werd dat Kvilekval naar Korea kan terugke ren en dat hij zijn taak ais vertegen woordiger der Koreaanse vakvereni gingen zal kunnen uitoefenen, zowel in zyn land als op congressen bui tenlands. beerde toen een compromis te be reiken en stelde Ad Vermeulen voor naar Caracas terug te komen en zyn verklaringen te „rectificeren". Het spreekt vanzelf, dat hy beslist wei gerde op dit compromis-voorstel m te gaan. dat in wezen een erkenning van het brute, dictatoriale optreden, van de regering van Venezuela zou hebben betekend.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1