Leonard Roggeveen over jeugdboeken DWS-dames dwingen Animo op de knieën Vlaardingers behalen 21-zege op GTB VELUWETOCHT Yele schilderszaken zijn familiebedrijven Duizenden naar het NGS-Pinksterfeest Dordrecht maakt zich op voor de invasie Publiek mengt zich in vechtpartij op markt Schoonrewoerd Brandje op werf Gusto Uit het dagboek van de politie Haringvloot nog binnen K.V Schiedam besluit het zilveren feest SYC moet buit weer delen Vrouw met glas geslagen in liet gezicht Schoolmarsen zijn beëindigd Proefvaart van Venezolaan Vijf patiënten naar huis weer Van achter 't gordijn Ouderavond Comeniusschool Burgerlijke Stand Postduivenvluclit CJMV herdenkt 100-jarig bestaan Ds. Hegger sprak in Julianakerk Sluitingsbij eenkomst PvdA-V rouwengroep Esperanto-agendo Eis twee maanden Politie trekt revolver Schoolgebouw voor woonwagenkinderen BB was weer bijeen Veemarkt Rotterdam Visafslag Rotterdam HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 MEI 1955 PAGINA 5 Op bijzonder leerzame en humoristische wijze vertelde de be kende schrijver van kinderboeken Leonard Roggeveen op de ouderavond van de Comeniusschool B, die men Maandag in Musis Sacrum hield, het een en ander over jeugdliteratuur. Boek en jeugd Naar de school Na afloop van de causerie en de vragenstel]erij vertrokken allen naar de Comeniusschool B, waar de ouders het werk van de leerlingen konden bekijken. De Vrije Wereld organiseert voor de lezers van „Het Vrije Volk" op le Pinksterdag (29 Mei) een Vertrek 8.30 uur, terugkomst 21.00 uur. 5.50 per persoon Olympische ploeg Feestspel en wedstrijden V oedselvergiftiding Eet hoofd der school de heer J Byloo opende de avond en heette in het bijzonder de heer L, Roggeveen en de heer M. Hoül, inspecteur van het onderwijs, welkom. Bovendien deelde hij nog de data en de bestem mingsplaatsen van de dit jaar weer te houden schoolreisjes mee. Op 9 juni gaan de leerlingen van de klas sen 4a, 4b en 5 naar Breda en om geving. De eerste-klassertjes gaan 14 Juni naar het landgoed „Duinrel" in Was senaar. Op 23 Juni gaan de kinderen uit de tweede en de derde klas naar het sprookjesachtige landgoed „De Efteling" in Noord-Brabant en de leerlingen van de zesde klas maken op 19, 20 en 21 Juli een driedaagse schoolreis naar Lunteren. Verder zei hU nog, dat de verkeersmaquette, een geschenk van de ouders, in de school is opgesteld. De voorzitter van de oudercommis sie de heer N. Brink kwam ook nog aan het woord. Hij roerde «ven een. interne kwestie aan, namelijk de be noeming van een nieuwe secretaris van de oudercommissie. Het bestuur stelde mevrouw Wijngaard-Hartkoo- ren als candidaat. Daar men geen tegencandidaat noemde, kan worden aangenomen, dat mevrouw Wijn gaard in de toekomst deze functie zal bekleden. De heer Roggeveen begon met een stukje geschiedenis over de boek drukkunst en hoe deze heeft meege werkt aan de verandering van het wereldbeeld. Hij sprak in het bijzonder over de literatuur voor de jeugd. Elk jaar verschijnen in ons land vijf- zes honderd nieuwe kinderboeken. Het spreekt vanzelf, dat het voor een particulier onmogelijk is om na te gaan, welke daarvan het meest ge schikt zijn voor zijn kroost. Daarom raadde spreker de cata logus „De kleine vuurtoren" aan, die de titels bevat van alle aanbe velenswaardige nieuwe jeugdboe ken of herdrukken, die in de laat ste jaren zijn verschenen. Dit boekje is samengesteld door een groep leidsters van leeszalen. Allereerst zijn daar de kleuters, de kinderen van drie tot zeven jaar, kleine mensjes met een buitenge woon grote fantasie. Spreker noem de de kleuter- of bakerrijmpjes. Som mige daarvan stammen zelfs nog uit de tijd van koning Olovis en Karei de Grote. De meeste zijn bijeenge- Vanochtend om ongeveer half- twaalf brak er brand uit in het ke- telruim van de voor Egypte bestem de zandzuiger ..Louis Perrier", die voor afbouw op de werf Gusto ligt. Waarschijnlijk is er bij het lassen een vonk gesprongen in de olie, die, vermengd met water, op de vloer van het ketelruim drijft. De brandweer, onder commando van ir. S. Moesker. was snel ter plaatse met twee wa gens en begon het vuur en de sterke rookontwikkeling te bestrijden door met zeildoeken de schoorstenen af te sluiten. Allereerst een dringend verzoek van de commissaris van politie: wil de onbekende motorrijder, die Vrij dag 20 Mei op de Wesfcfrankenland- sedijk betrokken was bij een aanrij ding met een bromfiets, zich melden bij het politiebureau in Schiedam. VLAM IN DE PAN. Mevrouw G. L. was niet thuis toen in haar woning aan de Potgieter straat een keukenbrandje uitbrak. Een pan met vet stond droog te ko ken, de vlam sloeg er in en de rode haan fladderde lustig rond. Gelukkig bemerkten buren het brandje, ver schaften zich toegang tot de be dreigde woning en blusten het vuur. Slechts lichte materiele schade. HORLOGE GESTOLEN. Zelfs het slachthuis blijkt niet vei lig te zijn voor dieven. De Rotter damse slagersknecht J. J. deed aan gifte van diefstal van zijn horloge uit het kleedlokaal. Geboren: Lena P, d v W de Nijs en C Hagen; Désiré M M, d v J Parthesius en J M A Duckers; Frans H, z v H C SoomerM en J M v Rooij; Johannes, z v J Schrumf en M Ko ning; Cornelia, d v A Faling en J Rosman; Karei J. z v J Steenbergen en G Timmerman. Overleden: W Meijer, 49 j; N J K Blommendal, wed v A G Sanders, 16 jaar. bracht in de bundels: „Iene, miene, mutte", „Versjes uit de oude (en de nieuwe! doos" en „Handje klap". Men kan allerlei soorten van baker rijmpjes onderscheiden, namelijk theologiserende, schilderende, enz. Ook sprookjes, die vaak eeuwen en eeuwen oud zijn, zijn zeer geschikt voor de kleuters. In ongeveer 1700 zette men de eerste sprookjes op papier: de Gelaarsde Kat, Hans en Grietje, e.a. De heer Roggeveen on derscheidde bij het sprookje drie ele menten, te weten het verhaal, dit is het enig belangrijke voor de kinde ren, de moraal, die ontgaat de .kin deren meestal (gelukkig genoeg, vol gens de heer Roggeveen! en het sym bool. Zo is bijvoorbeeld Roodkapje het symbool voor het goede, het licht en de wolf dat voor het boze, de duisternis. Aldus krijgt men ge symboliseerd de strijd tussen het goede en het kwade. Voorts raadde spreker aan de sprookjes rustig te vertellen. Dus niet te veel gerol met de ogen en stemverheffingen en -dalingen. Het gevolg van al dat te suggestieve geromantiseer is, dat het, kind 's nachts niet kan slapen of ang stige dromen heeft. Men onderscheidt volkssprookjes en cultuursprookjes. Als voorbeeld van het laatste noemde spreker „Het lelijke jonge eendje" van H. C. An dersen. Kinderen, die naar school gaan, willen zelf lezen. Aanvankelijk zijn het vooral boeken, waarin kabouters en elfen voorkomen. Dieren, die kun nen spreken, zijn dan ook iets dood gewoons. Later worden het meer boeken, die gaan over mensen, zoals wij die ook kennen, en die hoofdza kelijk op het platteland (dat voor de jeugd altijd iets aantrekkelijks be houdt) spelen. Wanneer de kinderen tien twaalf jaar zijn, dan krijgt men voor de jongens jongensboeken en voor de meisjes meisjesboeken. Merkwaardig genoeg leest het overgote deel van de meisjes echter liever jongensboe ken. De hoofdpersoon In zo'n boek is meestal een geschiedkundige figuur of een ontdekkingsreiziger, in ieder geval een heldenfiguur (Jules Verne, Joh. Been). Dikwijls hebben de jon gensboeken betrekking op de één of andere sport of op een onderwerp uit de natuur. Een jongensboek moet wel een op voedkundige waarde hebben, maar deze moet er niet dik bovenop liggen. Een werkelijk goed schrijver van jongensboeken is zowel een wijsgeer, als een jongen en een kunstenaar. De beeldromans fniets anders dan sensatie) veroordeelde de heer Rog geveen zonder meer en wel om drie redenen: er staat te weinig tekst in, dit bevordert de gemakzucht, het is smaak bedervend, want de voorkeur gaat zich richten op het sensatio nele in de literatuur, en onder in vloed van deze rommel zijn vele jeugdigen tot verkeerde dingen ge komen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. DINSDAG Bioscopen Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: De Purperen vlakte (14 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Ontvoerd uit Singapore (14 jr.) TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 2—5 uur: Expo sitie werken Jan van Luyn. Fa. 67674. APOTHEEK Westendorp, Singel 81, tel. DIVERSEN Irene, 8 uur: Feestavond en bal, Trionica Volksgebouw, 8 uur: Ledenverga dering Partij van de Arbeid. Amstelbron, 8 uur: Jaarvergade ring Dierenbescherming. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: De "-"a.-peren vlakte (14 jr.). Monopole-theatar, 2, 7 en 9 uur: Ontvoerd uit Singapore (14 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk museum, 25 uur: ex positie Jan van Luyn. Fa. 67674. APOTHEEK Westendorp, Singel 81, tel. DIVERSEN Plantage, 8 uur: Concert Leger des Heils. Musis Sacrum, 8 uur: Feestavond Alg. Bond van Ouden van Dagen. Irene,, 8 uur: Jaarfeest Ned. Chr. Bouwvakarb. Bond. Arcade, 8 uur: Filmavond St. Aloysiusschool, Geb. Toonkunst, 8 uur: Vergade ring Alg. Fotokring „Schiedam". (Van een onzer verslaggevers) De gehele Scheveningse haring vloot ligt nog in de haven. Wel wordt het steeds duidelijker, dat heel wat loggers zo goed als vaar klaar zijn (vandaag zullen bij' voorbeeld zeven schepen het kom pas gaan bijstellen), maar voor geen enkele logger heeft de be manning tot nu toe gemonsterd. Het is dan ook vrijwel zeker, dat de schepen als er eenmaal gevaren kan worden, niet alle tegelijk op de Hollandse nieuwe zullen afgaan. Een Scheveningse reder bevestigde van morgen nog eens: „Wie varen kan, gaat varen". Ondertussen wordt in beide kam pen, door het bestuur van de Centrale Bond en dat van de Redersvereniging, druk vergaderd. Dat is uiteraard een gevolg van het verzoek van de pre sident van de Rotterdamse recht bank aan de partijen het onderling te trachten eens te worden alvorens het kort geding eventueel Woensdagmid dag voortgang zal vinden. De Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale vergaderde Maandagavond in Den Haag met vakgroepsbesturen en vertrouwensmannen uit Scheve- ningen, Katwijk, Viaardingen en IJmuiden. De vergadering kwam tot de conclusie, dat „elke dag ianger staken spelen is met de belangen van d© vissers". De vergadering doet „een beroep op alle vissers, die verhinderd werden aan het werk te blijven, de arbeid nu weer te hervatten en zich voor mon stering beschikbaar te stellen". HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - TeL 68798 De elftallen van DWS zijn nog steeds op de goede weg. Zij haalden het afgelopen weekeinde weer een paar kostbare punten binnen. Vooral de DWS-dames hebben een prima party gespeeld en het Haagse Animo met een 98-nederlaag naar huis gezonden. De Animo-dames begonnen al direct flink van leer te trekken en wisten in korte tijd drie doelpunten te maken. De Schiedamse verdediging vertoonde veel gaten en het vangen en wegwerken was slecht verzorgd. Na deze 3O-achterstand kwamen de DWS-dames echter in actie en het eerste tegenpunt werd gescoord. Toen eenmaal het doei van de tegen standsters gevonden was, liepen onze handbalsters de achterstand spoedig in. De rust ging echter nog in met 54 voor Animo. In de tweede helft kregen de Haag se dames het zwaar te verduren. Maar telkens wanneer de Schiedam- sters een voorsprong wisten te berei ken, maakten de Animo-dames de stand, weer gelijk. Ten slotte scoorde DWS onder grote spanning het winnende doel- Zondag heeft de SCV „De Post duif" een vluoht over 268 kilometer gehouden. De uitslagen luiden: 1 6 9 17 J Koster; 2 4 5 10 15 19 J v d Windt: 3 J Doejaaren, 7 L Verheu gen; 8 12 Joh. Christen; 11 14 18 C Verlinden; 13 Laneer; 16 J Brand en 20 A v Dongen. Weer is GTB er niet in geslaagd met zijn elftal uit te komen zoals het was opgesteld. Ondanks deze handicap waren de Schiedammers geenszins de minderen van hun Vlaardingse collega's. De ploegen waren volkomen aan elkaar gewaagd. punt. Met een 98-overwlnning ein digde deze voor DWS zo belangrijke wedstrijd. De heren van DWS hebben het heel wat gemakkelijker gehad. Zij behaalden op het niet-complete Her cules een 213-overwinning. De Schiedammers waren, uitstekend op schot en gaven de Heracles-doelman geen schijn van kans. Zondagavond waren de leden van de Federatie van de Schiedamse CJMV en CJVF bijeen in Irene om het 100-jarig bestaan van de Wereld bond van CJMV's te vieren en te herdenken. De heer E. J. M. Faber, secretaris van de CJMV in Amsterdam, sprak over het werk van de Wereldbond, die zijn'jubileum in Parijs zal vieren. Twintig Nederlandse afgevaardigden zullen on land in de Franse hoofd stad vertegenwoordigen. Om halfvijf bracht DVO de bal aan het rollen en om beurten ver keerden de doelen in gevaar, maar door goed ingrijpen van de achter hoede werd scoren voorkomen. Stellig zou GTB meer succes gehad hebben, wanneer het er voor de rust met de wind in de rug hadden ge schoten. Tien minuten voor de rust kreeg GTB op 30 meter afstand een vrije trap toegewezen. Deze directe werd door de rechtsbinnen in een doelpunt omgezet: 01. Kort daarna kreeg een der GTB-voorwaartsen de kans deze stand te verhogen, doch door effect vloog de bal van zijn schoen. Na de thee kwam DVG verwoed opzetten en het duurde niet lang of de gelijkmaker lag achter de Schie damse doelverdediger: 1—1, DVO rook de overwinning en zette de Schiedamse achterhoede onder hoog spanning, Bij een DVO-aanval schoot de rechtsbuiten op het doel, de keeper sloeg de bal weg, juist voor de vrij staande linksbinnen, die zich geen ogenblik bedacht om er 2—1 van te maken. Daarna zette GTB alles op de aan val en toen tien minuten voor het eind één der backs de bal met de hand speelde, wees scheidsrechter Wolffenbuttel naar de witte stip, doch de gelijkmaker bleef aehterwe- Advertentie I-M. In Harderwijk wordt gelegenheid gegeven voor het maken van een boottocht langs de Zuiderzeewerken. Voor een beperkt aantal deelnemers, zolang voor radig, gereserveerde plaatsen in luxe tourwagens verkrijgbaar tot en met Donderdag 26 Mei bij de onderstaande adressen: Rotterdam O, „Het Vrije Volk", Slaak 34. Z, Pothof, Kozegaarde 33 N, Trompetter, Gordelweg 248a Schiedam: „Het Vrije Volk", Passage 20. Viaardingen: „Het Vrije Volk", Dayer 2. DE DIRECTIE DE VRIJE WERELD ge, daar de strafschop naast werd geschoten. GTB 2 deed verdienstelijk werk door RSM een puntje afhandig te maken, stand: 11. GTB 3 verloor van de a.s. kam pioen Zwaluwen V 4 met korfbalcy- fers: 1—14. In een goed gevulde Juliana-kerk sprak Zaterdagavond ds. H. J. Heg ger ten behoeve van de bouw van een christelijke school in het Belgische Denderleeuw. Ds. Krijger, gerefor meerd predikant in Schiedam leidde de spreker in en het zangkoor van de Gcr. Gemeente verleende zijr. me dewerking. Op 4 Juli zal de school, waarvoor Schiedam via pers, kerk en school veel gedaan heeft, worden geopend. Ds. Hegger vertelde op interessante wijze over zijn bekering van het rooms-katholicisme tot het protes tantisme. De spreker was in een klooster opgeleid tot Ieraar in de theologie en door het lezen in de Bijbel tot zijn huidige godsdienstige overtuiging gekomen. Ten slotte stond ds. Hegger stil bij het ontzaglijke belang van een niet-r.k. school voor de protestanten in Denderleeuw. Met het voeren van de zgn. „Denderleeuw-actie" hebben de Schiedammers er belangrijk toe bijgedragen, dat de school er, on danks alle tegenwerking in Dender leeuw, toch gekomen is. Zij, die nog mee willen werken om de school te steunen (er is nog een tekort van 45.000), kunnen dit doen door een bedrag te storten op giro nummer 498639 ten name van Bureau „Open Poort", Hooigracht 35, Leiden, onder vermelding van „Denderleeuw actie". Leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, opgelet! Het bestuur rekent erop, dat u allen aan wezig bent op de sluitingsbijeenkomst van het winterseizoen. Deze bijeen komst wordt Donderdagavond in het Volksgebouw gehouden en begint om 8 uur. Het programma wordt verzorgd door de dames Hollebrand en Druk ker en leden van de beide leesclubs. Het belooft beslist een gezellige avond te worden. Zaterdagavond besloot de korfbal vereniging „Schiedam" de feestelijk heden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan met een diner voor bestuur en oud-leden in hotel At lantic op het Rubensplein. Vele oud-leden, woonden deze bij eenkomst bij. De aanwezigheid van der heer W. Chr. Schaap, voorzitter van de Kon. Ned. Korfbalbond, werd zeer op prijs gesteld. Met een geestige" en harte lijke speech werd door hem de bonds- wimpel van de KNKB overhandigd. Namens de Rotterdamse Korfbalbond sprak de secretaris, de heer J. F. van der Stam, en bood de eretekenen van deze bond aan, fraaie emblemen ter bevestiging op de cubvlag. Het insigne voor 25 jaar trouw lid maatschap van de KNKB overhan digde de heer Schaap aan de heer M. C. van der Kraan, oud secretaris en een der oprichters van de vereni ging. Namens de oüd-leden zegde de heer J. L. Penning, erevoorzitter, een ca deau onder coupvert toe, terwijl oud voorzitter S. Fatyn felicitaties en de bste wensen voor de strijd om het kampioenschap aanbood. Voorzitter L. van der Kraan vond voor alle sprekers een passend ant woord en wekte in het algemeen de oud-leden op ook in de toekomst hun belangstelling te blijven tonen. Onder geanimeerde gesprekken en met het ophalen van oude herinne ringen werd deze avond doorgebracht, een avond die ongetwijfeld heeft bij gedragen tot versterking van ae band tussen oud-leden en de vereniging. Feiten cijfers Onder de algemene titel „Het Am bacht in het zoeklicht der statistiek" zullen ongeveer twintig verschillende publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek verschijnen. De eerste uit deze serie, „Het schilders ambacht", is thans verschenen. Zij bevat gegevens over de 9830 zelf standige bedrijven, welke Nederland aan het begin van 1954 telde. De 9830 bedrijven geven aan ruim 38.000 personen werk, de patroons inbegrepen. Slechts een derde hier van werkt met minder dan 50 pet. personeel, dat geen familie Is! Bij 43 pet. bestaat het personeel voor meer dan 75 pet. uit familie. De gezamenlijke omzet was in 1953 ruim ƒ238 milhoen, waarvan 91 pet. werd behaald met schilderen. 9 pet werd verkregen uit allerlei neven- werzaamheden zoals verkoop van verfwaren e.d. Van de totale omzet werd 29 pet. behaald door het uitvoeren van werk in nieuwbouw, 62 pet. uit onderhouds- en reparatiewerk. De gemiddelde omzet per bedrijf was dus ƒ24.210 per jaar Nederland telt één schildersbedrijf per 1073 inwoners. Het consumentengemid delde is het laagst in de provincie Gro ningen (660) en het hoogst in Lim burg (1460). Het aantal Inwoners per bedrijf neemt toe met het gro ter worden der gemeenten. In de kleinste gemeente is het 763 inwo ners per bedrijf, in de gemeenten met meer dan 200.000 inwoners 1704, Slechts betrekkelijk weinig bedrij ven (22.8 pet.) houden .zich uitslui tend met' schilderen' bezig. De meest voorkomende combinatie is de schil- der-behanger-glasinzetter (25.6 pet.) en schilder-behanger (17.7 pet). De datum van oprichting ligt voor 14 pet. van de bedrijven in deyori-, ge eeuw. Opmerkelijk is het grote aantal bedrijven dat opgericht is in de periode 1920-29 (21.1 pet.) en 1930-39 (29.9 pet. TELSTROOK. De Ned. levensver zekeringsmaatschappijen hebben in het eerste kwartaal 1955 aan premi- en en koopsommen meer dan ƒ180 millioen ontvangen (ƒ167.4 mlllioen v.j.). Voor een. bedrag van 710.2 millioen (v.j. ƒ618 millioen) werden nieuwe verzekeringen met Inbegrip van herverzekeringen afgesloten. MACHINEFABRIEK REINE- VELD: 1954 is voor deze n.v. een gunstig jaar geweest Alle afdelingen waren vol bezet, maar de afgelever de productie was lager dan in 1953. De oorzaak hiervan was dat tegen het einde van bet jaar nog vele gro te bestellingen in uitvoering waren. Dit komt tot uiting in de post „Voorraden, gereed fabrikaat, half fabrikaat. onderhande werk en mate- De Rotterdamse Volleybalver eniging ZVC wist SVC Vrijdag avond haar kansen op de volle winst te ontnemen. In goed 'gespeelde wedstrijden verloren zowel dames 1 als dames 2 van haar tegenstanders met 21. Het gehalte van heide wed strijden was goed, hoewel de Schiedamse dames wel eens beter voor de dag zijn gekomen. De heren brachten de balans weer in evenwicht door beiden een over winning te behalen. Heren 2 won met 21 en speelde een aardige wedstrijd, zonder tot groots spel te komen. Het eerste heren-zestal zorgde er voor ongeslagen te blijven door met 30 te zegevieren. Het bleek wel, dat het eerste team van ZVC niet tot de sterkste uit de le klasse behoort, want behoudens enkele vlagen, bereikte hun spel slechts het middelmatige. De Schiedammers hadden dan ook geen moeite en deden het kalmpjes aan, kennelijk om zich te sparen voor de laatste, vermoede lijk zwaarste wedstrijd. Op 3 Juli komt nl. de sterkste Rotterdamse le klasser Rotterdam- Zuid op bezoek. Na het instellen van een hoofd klasse, waarin o.a. de Rotterdamse verenigingen Libanon en Concordia zijn opgenomen, prijkt Rotterdam- Zuid op eenzame hoogte in de le klasse. Winnen de Schiedamse heren ook deze wedstrijd, dan zorgen zij, dat er althans één medaille in eigen handen blijft. Vrijdag speelt SVC geen wedstrij den en wordt ook de training stop gezet. Op genoemde datum heeft de jaarlijkse ledenvergadering plaats, 's avonds 8 uur In de zaal Christelijke Sociale Belangen. Op deze vergadering zal o.a. de ver kiezing van bestuur en keuze-com missie ter sprake komen. De eerstvolgende, tevens laatste wedstrijd in de nederlaag-serie wordt dan pas op 3 Juni gespeeld. Jaudon, la 26an de majo Konvar- sacia vespero, Kiu scias ion, rakon- tos tion. Kiubvespero ce gek.: v. Gink, Ploegstraat 19. Montru, ke vi estas Esperantisto per viaj agoj. rlalen", die op de balans ongeveer ƒ900.000 hoger is dan in 1953. De export is, berekend als percen tage van de omzet, teruggelopen, maar de binnenlandse afleveringen compenseerden de teruggang. In 1954 nam het bedrijf een nieuwe be- drijfsschool in gebruik. Na af schrijvingen ad. ƒ349.001 blijft er een nettowinst van 247.086 over. waarvan o.a. 6 procent dividend wordt uitgekeerd. NIEUWE HAV-BANK: Het totale premieinkomen van de Assurantie Mij. Nieuwe HA V-Bank te Schiedam is gestegen van 2.3 millioen in 1953 tot 2,6 millioen in 1954. Het schade- verloop was in het algemeen niet ongunstig. Uitgekeerd werd 992.000 (v.j. ƒ987.000). Van de bedrijfswinst ad. ƒ297.000 (v.j. ƒ243.000) wordt ƒ66.800 voor uitkering bestemd. De aandeelhouders krijgen 30 procent dividend over het gestorte kapitaal (10 procent). HAV-BANK: De Levensverzeke- rings Mij. HAV-Bank te Schiedam heeft in 1954 een bruto-productie van ƒ79.9 millioen geboekt, en een netto- vooruitgang van 53,7 millioen. De gemiddeld gebruikte interestvoet was 2,89 procent, de gemiddeld gekweek te interest "teeg tot 3,79 procent, zo dat er een voordelige marge van 0,90 geboekt werd (v.j. 0.70) De winst is ƒ1,2 millioen (v.j. 1 millioen ruim). Het dividendvoorstel is 25 procent van het gestorte kapitaal (10 procent is gestort). MULDER'S FABRIEK: Van Mul der's Fabriek voor rollend materiaal en landbouwmachines NV stelt een dividend voor van acht en een half procent (v.j, zes procent). Twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Rotter dam Dinsdagmorgen geëist tegen de 25-jarige chauffeur W. B. uit Slie- drecht, die in de nacht van 31 Juli te Maassluis de fabrieksarbeidster Petronella van der Linden met een gebroken bierglas een klap in het gezicht had gegeven. De Sliedrechtcnaar die alles ruiter lijk bekende en de rechtbank toezeg de, dat hij alle schade zou betalen, had volgens de fabrieksarbeidster die avond in een café enkele malen toe nadering gezocht. De vrouw was hier echter niet van gediend. Na sluitingstijd had verdachte een bierglas mee naar buiten genomen. B vertelde dat hij dit uit angst had gedaan. Hij was nl bang dat de ver loofde van de vrouw hem zou aanval len. De lezing van zijn slachtoffer luid de echter anders. Op straat had de chauffeur eerst met het bierglas naar de verloofde en vervolgens naar haar geslagen. De verloofde kon de slag afweren, maar zij zelf was getroffen. De gevolgen waren ernstig: Twee aderen op haar voorhoofd werden be schadigd. Voorts was er een grote cir kelvormige wond ontstaan. Drie we ken had de fabrieksarbeidster niet kunnen werken. De officier van Justitie vorderde voorts nog de toewijzing van een niet onaanzienlijke civiele vordering. Uitspraak over veertien dagen. Dordrecht maakt zich op voor de ontvangst van ten minste 1600 Neder landse en 80O buitenlandse deelne mers aan het internationale Pink- stersportfeest van de Nederlandse Culturele Sportbond. Het organisatie-comité is reeds maandenlang in de weer met de voorbereidingen, die alle in de vrije tijd van de organisatoren moeten worden getroffen. Dit comité van de 25-jarige afdeling Dordrecht van de NCS heeft ervoor gezorgd, dat de deelnemers er komen misschien ook nog 300 Belgen extra straks in 21 tenten in het Wantypark (voor de Nederlandse jeugd van 1015 jaar) en in 70 schoollokalen kunnen worden ondergebracht. Het Rode Kruis stelt 3000 dekens beschikbaar en de deel nemers krygen ontibyt, lunch en een middagmaaltijd. Vrijdag zullen 30 vrouwen tienduizenden boterham men smeren en beleggen. De gemeen te heeft een subsidie verstrekt. De eerste 110 buitenlanders wor den Vrijdagavond verwacht. De ove rigen komen Zaterdag. Dan zullen er, in het begin van de avond, op II pleinen demonstraties van velerlei sporten worden gegeven, o.a. door 20 turnsters van de Finse Olympische ploeg en door kunstfietsers van het Duitse „Solidaritat". In het "Weizigtpark wordt Zaterdag de begroetingsavond gehouden (o.m. Op drie achtereenvolgende Zater dagen zijn in Schiedam de school- jeugdwandelmarsen 1955 gehouden. Het aantal deelnemers bedroeg 627. De kinderen waren verdéeld over 24 groepen en twee afdelingen, die naar gelang de leeftijd van de deelnemers verschillende afstanden moesten af leggen. De jury, die bestond uit de heren T. Veldkamp, H. G. Schuddebeurs en M. de Veld kwam bij de beoordeling tot de volgende resultaten: Groep A: (10-12-15 km): 1 Huis houdschool Pr. Mauritsstraat, 761 punten; 2 Kon. Julianaschool, 680 punten; 3 Erasmusschool (gr. Band 79) 640 punten; 4 Pr. Ireneschool, 633 punten. Groep B (12-15-18 km): 1 Huis houdschool II, Pr. Maurisstraat, 638 punten; 2 Mathenesseschool B, 605 punten. met Finse 'volksdansen) en Zondag morgen staan er op verscheidene sportvelden wedstrijden op het pro gramma. Zondagmorgen wordt op het Sport park het hoofdsportfeest gegeven roet o.m. een handbalwedstrijd tussen Ne derland en Zwitserland. Zondagavond wordt op het terrein, van DFC een feestspel, dat de een wording van Europa tot strekking heeft, opgevoerd. En Maandag zyn er weer vele wedstryden op vele plaat sen (o.m. een internationaal water- polotoemooi en een gymnastiekfes- tyn voor 500 jonge „Sportbondertjes" van 6 tot 9 jaar, die alleen deze dag komen). ■y Maandagmiddag zullen alle deel nemers uit schier alle vrije Europese landen (en uit Israël, waar al enige tijd geleden zeven zwemmers zijn vertrokken) in een bonte stoet met vlaggen en symbolen door Dordrecht trekken. Dan wordt om vier uur het feest, dat het grootste zal worden, dat de Sportbond ooit gaf, gesloten. In Schoonrewoerd heeft de jaarlijkse marktdag op Vrijdag zeer grote be langstelling getrokken. Van heinde en ver waren mensen naar hun geboorte plaats getrokken om feest te vieren. Jammer genoeg werd de prettige stemming verstoord door een ernstige vechtpartij, waarbij de politie zich zelfs genoodzaakt zag de revolver te trekken. De ruzie ontstond om halftwee 's middags in een café. Tussen de boer G, v. Z. en de jachtopziener C. V, ontstond een woordenwisseling, die ontaardde in een vechtparty. De politie werd gewaarschuwd. Toen deze de boer trachtte te arresteren, pleegde hij danig verzet en enkele marktlieden kozen zijn party. De in het nauwgedrevea agenten zagen zich genoodzaakt met een re volver de massa van zich af te hou den. Boer v. Z. werd in de cel ge stopt en het publiek kreeg het bevel zich te verspreiden. Na In de avond verhoord te zijn door de opperwacht meester van de marechaussee te Vianen, werd v. Z. vrjjgeiaten. Het college van B. en W. zal de raad Vrijdag het voorstel doen, mede werking te verlenen aan het bestuur van de Stichting Woonwagen Liefde werk van de St. Vincentiusvereniging ten einde een school voor kinderen van woonwagenbewoners op te rich ten. Deze school zou dan komen aan de Oudendyk. De kosten worden ge raamd op 6.520, waarvan f 5000 voor de verbouwing van het reeds bij het kamp behorende kerkgebouwtje en 1250 voor de aanschaf van het noodzakelijke meubilair. Op de tweede bindingsavond in een reeks van avonden, die de afdeling Schiedam van de .Bescherming Bur. gerbevolking" voor zijn leden geeft, kwamen Maandag de BB-ers uit de wyken zeven, acht en negen en de industrie in de grote zaal „Irene" byeen. Het programma was hetzelfde als van vorige week Maandagavond. Weer was er de uitreiking van symbolische was er de u diploma's en voerden men de revue „Lach en denk er nog eens aan" op. De heer M. de Vries, wükhoofd van wyk zeven, opende de bijeenkomst. De wandelsportvereniging SWS en OV heeft- Zondag deelgenomen aan de Eerste Havenmars georga niseerd door de wandelsportvereni ging HAR met twee groepen, in to taal 35 personen. Na afloop bleven zU nog enige tyd gezellig by elkaar in de startzaal van de vereniging. Op 31 Mei zal de officiële proef vaart worden gemaakt met het by de werf Gusto gebouwde vracht- en passagiersschip „Yaracuy", De „Ya- racuy", een dubbelschroefs motor schip van 5100 ton deadweight, werd gebouwd voor Venezolaanse rekening. Alle vijf patiënten die Zondag in het Dordtse Gast- of Ziekenhuis we gens voedselvergiftiging moesten wor den opgenomen, konden Dinsdag morgen naar huis keren. Het Ryks- instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht onderzoekt de resten van de middagmaaltijd waarna zich de ver schijnselen openbaarden. De E 55-stand van „Het Vrije Volk" trekt geweldig veei belang stelling evenals onze E 55-krant. Een merkwaardige zwijgzame be zoeker, die minstens een half uur aandachtig keek. wilde zich aan vankelijk niet bekendmaken, al legden onze rondleiders hem het vuur na aan de schenen. Ten slotte gaf de somber ge klede man met een glimlach toe: „Ik kom uit Rusland." Na die mededeling (In het Engels) ver- iwce.i hii spoorslags. Een beoordeling konden wij hem lus niet ontlokken. Dat mocht pieker niet ROTTERDAM 23 Mei 1955: Aan voer in totaal 2185 dieren. Vette koeien en ossen (naar schatting 1430) vette koeien le kw. 2.803.05,2e kw. 2.60—2.80, 3e3 kw 220—2.60; varkens le kw 1.67, 2e kw 1.65, 3e kw 1.60 al les in ets per kg. Heden werden aan de Visafslag al hier. van IJmuiden, Den Helder, en elders 450 kisten verse zeevis aan gevoerd. De pry zen waren: Tarbot midcl 1.65—1.70; Schol midd 34—38, id ki 26—28; Schelvis midd 38—44. ld kl 3236; Kabeljauw gr 343—44, id ki 31—33; Makreel 15—23; Wijting 2932; Haring verse 1821; Geep 41—45.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1