Kampioensmedaille ligt klaar voor roodzwarten Dieren beschermen is mensen beschaven Nieuwe vlag voor PvdA Schiedam Staking in Britse havens zet door „Geld heeft mij nooit in zijn greep gehad' Stevige kraak bij een Vlaardingse juwelier Goed korfbalwee voor Schiedamse clubs 600.000ste in Den Haag E. F., Albrecht sprak op 48e ledenvergadering In twee jaar werden 161 bedrijven opgericht Uitspraken Ve!uwe-Dagiochi Jeugdleidster nam afscheid Ontvoerd uit Singapore Trionica viert eerste lustrum Ondervoed vee in beslag GEESTELIJK jLEVEN Is Zweden een christelijk land? Hoge eisen voor diefstal Handelaar had prikkellectuur op kraam Vrouwenbond NVV Zaterdag afd. R'dam Yl. 97 vanmorgen uitgevaren NVBD vergaderde in Amstelbron KING pepermunt Burgerlijke Stand De Blauwe Doffer Nederlandse industrie breidt uit Ook Ylaardiiiger dupe van pool Boete geëist HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 MEI 1955 PAGINA 5 Zakelijk Het is korfbaiiencl Schiedam het afgelopen weekeinde niet slecht vergaan. Kampioenscandidaat Schiedam hield zijn ernstigste tegen stander Sperwers van het lijf, ODI bevrijdde zich voor een groot deel van de omstrengeling van het degradatiespook door De Ijsvogels de volle buit te ontfutselen en Succes zond TOV met lege handen naar huis, waardoor de kansen op lijfsbehoud voor De Spartaan zijn ge stegen. Met de gevolgen van de feestelijkheden van de jubileumviering nog merkbaar in de benen, moesten de roodzwarten al vroeg in de morgen de strijd aanbinden tegen het Rotterdamse Sperwers. De thuisclub, die voor zijn laatste kans vocht, begon met een stevig offensief, dat echter dood liep op de hechte Schiedam-verdediging. Advertentie LM. Voor deze prachtige tocht, die wij Zondag 29 Mei voor de abonné's van „Het Vrije Volk" organiseren, zijn tot en met Vrijdag 27 Mei (voor zover voorradig) deelne merskaarten h f 5.50 p. p., aan onderstaande adressen verkrijg baar: Rotterdam: in. de hal van „Het Vrije Volk", Slaak 34; Potsof, Rozegaarde 33 en Trompetter, Gordelweg 248. Schiedam: „Het Vrije Volk", Pas sage 20. Vlaardingen: „Het Vrije Volk", Dayer 2. De bussen vertrekken om 8.30 uur. Einde van de tocht 21,00 uur. Reisbureau „De Vrije Wereld" De clubhuisleden van de „Sint Jo- risdoele" en hun ouders hebben Dins dagavond in het verenigingslokaal op hartelijke wijze afscheid genomen van mejuffrouw S. Bolt. Zy is aldaar zes jaar werkzaam ge weest, maar heeft van haar pupillen afscheid moeten nemen, omdat ze binnenkort in het huwelijk treedt met de heer T. Bovenberg. De jeugdleider Karei Scholten sprak In zijn huldigingsspeech zeer waarderende woorden over hef vele en het goede werk, dat mejuffrouw S, Bolt in die afgelopen zes jaar heeft verricht. Ze ontving een bedrag on der couvert en enkele kleinere ge schenken. Leden van het clubhuis zorgden voor een gevarieerd programma met enkele sketches en muziek. Woensdagmiddag om twee uur is er voor de jongeren ter gelegenheid van dit afscheid een gekostumeerd feest. Na 20 minuten viel het eerste doel punt, maar niet aan de kant waar het verwacht werd. D. Vermeulen strafte een slordigheid van de Sper wers-verdediging feilloos af (0—1). Toen H. Verschoor kort daarop met een mooie doorloopbal voor 02 zorg de, kregen de Schiedammers hun zelfvertrouwen terug. Wel slaagde Sperwers erin gelijk te komen In de voor hen voordeligste opstelling, maar direct na de wisseling zorgde L. v. d. Kraan ervoor, dat zijn twaalftal met een 23-voorsprong kon gaan rusten. Kort na de hervatting bracht de zelfde speler de stand op 24, waar mee hjj tevens het honderdste doel punt in deze competitie voor Schie dam scoorde. En daarmee werd tege lijk het verzet van Sperwers gebroken. Achtereenvolgens voerden D. Ver meulen, H. Verschoor en mej. J. Car rière de stand op tot 2—7 en toen vond men het welletjes. Met nog een tegenpunt van Sperwers werd de eindstand op 3—7 gesteld. Het kampioenschap kan de rood zwarten nu niet meer ontgaan. Vit de nog twee resterende wedstrijden, waarvan één tegen één van de zwak ste vit de afdeling, moet nog 1 punt worden binnengehaald om de kam pioensmedaille in ontvangst te kun nen nemen. Nieuw twaalftal Voor de voorlaatste wedstrijd, die jl. Zaterdag tegen De Ijsvogels Is ge speeld, heeft ODI zijn twaalftal ge wijzigd en dit is een succes gebleken. Gedurende de gehele wedstrijd waren onze stadgenoten de meerderen van hun tegenstanders, die ze ten slotte met 1—4 versloegen. Men kan nu met meer vertrouwen de laatste wedstrijd tegen Tonego in Den Haag tegemoet zien. Wordt deze gewonnen, dan is ODI definitief in veiligheid. Succes gaf het Dordtse TOV geen schijn van kans, hoewel de doelpun ten niet vlot loskwamen. Het eerste kwam na 20 minuten van de hand van F. Baas en het tweede nam F. Ruseier voor zijn rekening. Met deze stand (20) werd gerust. Vijf minuten na de hervatting ver hoogde mej. R. van Krogten de voor sprong, wat zij tien minuten later nog eens deed (40). In derde opstelling kwam men niet meer tot doelpunten toe. Met deze zege hebben de blauwwitten het Rot terdamse Spartaan een dienst bewe zen, want deze club heeft nu nog een redelijke kans om boven TOV uit te komen. ODI 2 zette zijn overwinningen reeks voort door Spirit 2 op eigen ter rein met 18 te verslaan," maar ODI 3 verloor de uitwedstrijd tegen Maas sluis 3, dat reeds kampioen is, met 80, De junioren kwamen goed voor de dag. Succes A heeft kampioensaspi raties. Ditmaal werd de uitwedstrijd tegen Eureka A met 34 gewonnen. Succes C won thuis met 31 van Charlois C en ODI A deelde de pun ten op eigen veld met ODO A (11) De leden van de NVV-Vrouwen- bond, die Donderdag aan mevr. Kuipers, die een trouw lid van deze vereniging is geweest, de laatste eer wensen te bewijzen, worden verzocht om half twaalf op de Algemene Begraafplaats aanwezig te zijn. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur- De Purperen vlakte (14 jr.). Monopole-theatar, 2, 7 en 9 uur: Ontvoerd uit Singapore (18 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk museum, 2—5 uur; ex positie Jan van Luyn. Fa. 67674. APOTHEEK Westendorp, Singel DIVERSEN 81, tel. Plantage, 8 uur: Concert Leger des Heils. Musis Sacrum, 8 uur: Cabaret avond Alg. Bond van Ouden van Dagen. Alg. Bond Mn Ouden van Dagen. Irene,, 8 uur: Jaarfeest Ned. Chr, Bouwvakarb, Bond. Arcade, 8 uur: Filmavond St. Aloysiusschool. Geb. Toonkunst, 8 uur: Vergade ring Alg. Fotokring „Schiedam". DONDERDAG Bioscopen Passage-theater, 2 uur: De purpe ren vlakte (14 j.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Ontvoerd uit Singapore (18 j.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 2—5 uur: Expo sitie werken Jan van Luyn. A POT'TTTT'TTTT Fa. Westendorp, Singel 81, tel. 67674. DIVERSEN Passage-theater, 8 uur: concert OBK. Grote Kerk, 8 uur: Pinlisterwij- dingsdienst. Oecumenische Jeugd raad, Volksgebouw, 8 uur: Sluitingsby- eenkomst FvdA-Vrouwengroep. Arcade, 8 uur: Jaarvergadering KAB. Om zes minuten over vijf vanmor gen is te 's-Gravenhage de zeshon- derdduizendste inwoner geboren: Ma- rianna Pronk, tweede dochter van Johannes Pronk en Frcderika Kars- sen, Sloepstraat 56, te Den Haag (Scheveningen). Tegen halftwaalf kwam de vader aangifte doen van de geboorte van zijn dochter. Toen bleek dat zij de zeshonderdduizendste is. Voor de Zaterdagmlddagcompetttie van de afdeling Rotterdam is voor Woensdagavond een klein programma vastgesteld: 3 A. GSV Sero—Klaver Drie; 3B. De NationaleSDV; WIA—Ermezo; Res. 2 A, Groen Wit R 2—Insullnde 2; BVCB 2 —Energie Boys 2; Res*. 2 B. HBSS 4 Sunlight 2; TSB 3—PPSC 3; Vlaardlngen 2—Zwaluwen V 4; Res. 2 C. TOGR 4 Da Zwervers 3; Res. 2 D. Helnenuord 2— Rhoon 2; Res. 3 A. DVO '32/3—VDL 2; Excelsior M 4Zwaluwen V 6: Vlaar dlngen 3MVV '27/2; Res. 3 B. Zwalu wen V 7—Sunlight 3; Res. 3 E. RSM 4— Stedos 2. Vanmorgen om halftien is de eerste Vlaardingse logger uitge varen. Het is de VI. 97 „Prinses Juliana", schipper H. van Boon. Het werk in de Vlaardingse haven is hervat. Er wordt hard gewerkt om de loggers zo spoedig mogelijk gereed te maken. Moge lijk zullen vandaag nog enkele Vlaardingse loggers uitvaren. De V3. 97 is eigendom van de N.V. Doggermaatschappij. Voor de jaarvergadering van de afdeling Schiedam der Ned. Verent ging tot Bescherming van Dieren, die gisteravond in de benedenzaal van De Amstelbron gehouden is, bestond slechts weinig belangstelling. Over dit feit sprak voorzitter H. Willems van Beveren in zijn openingswoord zjjn teleursteling uit, al mocht hij Advertentie I.M. Tot Vrijdag kunt u in het Mono pole-theater genieten van. het sen sationele „Ontvoerd uit Singapore" (World for Ransom), Singapore, de oosterse havenstad, een verzamelplaats van ongure indi viduen uit alle windstreken, een mid delpunt van internationale samen zweringen, een broeinest van misdaad en corruptie, vormt de achtergrond van dit spannende verhaal, waarin Dan Duryea als de avonturier Mike Callahan de hoofdrol vertolkt. De in deze film debuterende Marian Carr speelt de onmisbare verleidelijke vrouw, in dit geval de echtgenote van Mike's vriend. Het is deze Marian, die Callahan het wantrouwen van, de Geheime Dienst bezorgt, door hem in allerlei gruwelijke intrigues te betrekken. Om zijn onschuld te bewijzen trekt de held in zijn eentje de jung2e in om een waterstofbomgeieerde (atoomge leerden zijn reeds verouderd!) uit zijn gevangenschap te bevrijden. De regisseur Robert Aldnch heeft van het verhaal een, zij het niet op vallende oorspronkelijke, maar wel boeiende film weten te maken. De stimulans en de weldadige rust, welke van de natuur uitgaan, vindt U dagelijks terug in de natuurzuivere Geboren: Cornelia M. A., d .v. M. v. Tricht en P. Magereij; Maria E. J., d. v. G. F. Kats en J. J. Schoite: Godevinus M., z. v. H. J. Stavenuiter cn M, M. Zagwyn. Overleden: G. Meijer, vr. van J. Kuiper, 60 jr. „Er is maar één Arionica", zong men Dinsdagavond uit volle borst in de grote zaal van Jrene". De leden van de amusementsvereniging van de firma Boll Dunlop herdachten op feestelijke wijze het eerste lustrum van „Trianica",' Een kleurrijke verlichting zorgde voor een passende sfeer en een aan tal frappante wandversieringen, ver vaardigd door de heer H. Sjakes, fleurden het interieur op. De voorzit ter H. Sjakes opende de avond en heette in het bijzonder de leden van de directie welkom. De heer C. L. Meijer bracht namens alle aanwezi gen zijn gelukwensen aan „Trionica" over. Daarna volgde een zeer gevarieerd programma. Leden van de amuse mentsvereniging voerden enige vlotte sketches op en zongen een paar aar dige liedjes. De bas Ton Markenstein zong heel goed een aria van W. A. Mozart en enkele negro-spirituals. De heer L. Stouthandel begeleidde hem slagvaardig aan de piano. Ook enige ieden van het Pandora- cabaret verlt :nden hun medewerking aan het programma. De heer F. Kemp zorgde voor de conferences en imiteerde. Mejuffrouw N. Roeters trad op als een heel verdienstelijke sneitekenares en als transformatrice. De muzikale begeleiding was in goede handen bij de heer H. Bola. Na afloop was er nog gezellig bal. Voor de muziek zorgde de dansband „The singing musicians". „Ongetwijfeld is het een gelukkig toeval voor de Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid, dat juist zij het 23.000ste lid aanbracht. Maar niet alleen is het toeval, want Schiedam heeft in de ledenwerfactie een dergelijke activiteit getoond, dat het met de aanwinst van 92 nieuwe leden boven het gemiddelde uitsteekt." Deze woorden sprak de heer E. F. Albrecht, secretaris van de Partij van de Arbeid, Dinsdagavond op de 48ste ledenvergadering, die de afde ling hield. Tevoren had de heer A. Bakker een uitvoerig verslag gegeven van het grote Partijcongres in Leiden. Daarna overhandigde de heer Al- bregt een vlag-, een geschenk van de Arbeiders Pers. „Zoals de voorzit tershamer, die voor my op tafel ligt een symbool is van het dagelijkse werk, de dagelijkse strijd, zo zij deze vlag het symbool van onze idealen èn de vervulling daarvan." Staande zongen vervolgens de aan wezigen de Socialistenmars. Na de pauze gaf de voorzitter, de heer H. Sabel, weer het woord aan de partijsecretaris. De heer Albrecht gaf een duide lijk overzicht van de omstandighe den, die tot de huidige regeringscri sis hebben geleid. De spreker noem de in dit verband, de beloften, die de Troonrede van 1954 omtrent de huur- regeling en de belastingpolitiek in hield. Scherp belichtte de heer Albrecht. de verschillende facetten van de po litieke manoeuvres, die met name de KVP, uitgevoerd had, waardoor ten slotte het kabinet gestruikeld was over het ogenschijnlijk onbelangrijke huurwetje, of, zoals minister Witte het zelf noemde, het „kreupele wetje". Toen de PvdA-fractie voor de keus gesteld werd óf voor het wetsvoorstel De uitslagen van de door de door we Dodffer" gehouden vlucht lulden: de postduivenvereniging „De Blau- 1 9 A. P. de Rouw, 2 Loopik en Zn. 3 10 12 17 19; Leeuwen-Schrumpf 4 Rokers; 5 6 11 Limborg: 7 Kazen- broot; 8 Duivenbode 13 20 Deursen: 14 gerb. Lems; 15 C. A. Hersbach; 16 Putters en 18 Ilmer. De eerste duif kwam aan om 10.35.25, de laatste om 11.06.32. te stemmen cn daarmee het kabinet veilig te stellen, óf „het been strak te houden" en het kabinet te doen val len, besloot de fractie de kwestie vooral zakelijk onder ogen te zien. „Wij ztjn geenszins met het ver lies van het kabinet gebaat," zei de spreker, „maar ook ais de PvdA an ders gestemd had, zouden er onge twijfeld ontevredenen zijn." De partijsecretaris kon uiteraard dan ook rekenen dat „zij, die aan wezig waren tot de meest actieve leden behoren." Beschamend achtte hij het echter voor een stad als Schiedam, dat de afdeling niet meer dan 691 leden telt en in het verband van een. daadwer kelijke activiteit int deze stipte de spreker de slagzin aan „Dieren be schermen is mensen beschaven!" In een kort jaaroverzicht bracht de voorzitter ten slotte dank voor de medewerking van autoriteiten en an deren, waarna de reeds vermelde jaarverslagen konden worden behan deld. He bestuur werd door de ver gadering gemachtigd twee leden naar de a.s. algemene vergadering in Alkmaar af te vaardigen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden, mevrouw A. Staal- Maartense en de heren J. Borsten en Jos. Kreuger bij acclamatie herko zen. Voorts werd de twee nog steeds openstaande plaatsen van het ne- gen-tallige bestuur door de verkie zing van de heren S. H. Guliger en B. Evenhuis. Bij de rondvraag kwam een brief van het bestuur aan het college van B. en W. ter sprake inzake het steeds nijpender probleem van een behoor lijk plaatselijk dierenasyl, waarvoor men steeds blijft ijveren, geuit over de ergelijke baldadigheid Enkele klachten werden ten slotte van jeugdige belhamels, die eenden- of vernielen. eieren kapen en vogelnesten uithalen Wegens de deerniswekkende toe stand waarin de dieren verkeerden heeft de politie van Eibergen de ge hele veestapel, bestaande uit twaalf koelen, twee paarden en enkele scha pen voorlopig in beslag genomen bij de 7I-jarige boer J. H. P. te Malluxn. Vorige week stierf in de stal van P. een pink, nadat het dier, dat ziek was, door buurtbewoners uit de wei was gehaald. Zondag stierf een tweede dier. Een onderzoek, op verzoek van de politie door een veearts ingesteld wees uit, dat ondervoeding oorzaak van de dood van de twee dieren is geweest. Ook het overige vee was ondervoed. AARTSBISSCHOP Ingve Brilioth heeft onlangs naar aanleiding van een beschouwing over de huidige positie van de Zweedse kerk de vraag gesteld of Zweden nog wel een christelijk land genoemd kan worden. De uiterlijke verschijningsvorm is daarvoor geen maatstaf. In het maatschappelijk leven en in de po litiek, zo zei de bisschop, worden de geestelijke problemen vaak behan deld aLs niet ter zake doende. De grote wijkgemeenten in de voorste den dreigen hoe langer hoe meer nieuwe heidenlanden binnen de Zweedse grenzen te worden. In plaats dat het aantal predikanten toeneemt met de bevolkingsaanwas, wordt een vrij omvangrijke inkrim ping van het aantai predikantsplaat sen voorgesteld, waardoor het nog moeilijker wordt om goede geeste lijke leiding te geven. Da aartsbisschop sprak ook de vrees uit, dat de moderne staat met al zijn hulpbronnen en bureaucratie de vrijheid zou belemmeren zonder welke een kerk niet kan leven en haar taak naar behoren kan ver vullen. Toch zag hij ook enkele lichtpun ten, o.a. dat de daadwerkelijke op positie tegen het christendom niet zo sterk is als enige tientallen jaren geleden. Hoewel de aartsbisschop overtuigd was, dat de volledige scheiding van kerk en staat niet de dood van de kerk zou betekenen, sprak hij toch de hoop uit, dat het mogelijk zou zijn te voorkomen dat door een dergelijke breuk de kerk aan kracht inboet. DR G. K. WIERSMA te Wijnai- dum is vandaag 25 jaar predikant. Hij werd in 1930 te Schiermonnikoog als Ned. Herv. predikant bevestigd en stond voorts als zodanig te Noordwolde, Herwen en Aerdt en ten slotte te Wijnaldum. Voor zijn predikantschap was hij bezoldigd vakbondsbestuurder te Den Haag. Als lid o.m. van de SDAP. de „Blauwe N.V." en de Vereniging „Volksonderwijs" was hij in verschil lende functies voor deze organisaties werkzaam. Ds. WIersma wordt in dit 25ste ambtslaar 65 iaar. Feiten cijfers op een spoedconferentie, die Dinsdagmiddag in Londen is gehouden. .Buitengewoon brutaal" vond de officier van Justitie de diefstal die de 22-jarige J. P. B. en de 27-jarige H. V., beiden los werkman in Rotter dam, op 23 Februari in eendrachtige samenwerking hadden gepleegd. Ter wijl B. in een muziekwinkel de ver koopster aan de praat hield stal V. een complete platenwisselaar. De officier van Justitie eiste tegen V„ die reeds viermaal eerder was veroordeeld en die door het OM de hoofdman was genoemd, twaalf maanden met aftrek waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. B. (één vonnis) hoorde negen maanden met aftrek waar- dracht gegeven aan het werk te blij- van drie maanden voorwaardelijk en I ven. Indien de staking doorgang drie jaar proeftijd tegen zich eisen. vindt, zullen van iedere vijf treinen Uitspraak over veertien dagen. er vier niet kunnen rijden. De ledenvan de andere en grootste vakvereniging van haven arbeiders, de Transportarbeidersbond, blijven bijna alle aan het werk. Als gevolg van de staking ligt aan boord van 86 schepen het werk stil, terwijl op 82 andere schepen met kleine ploegen wordt gewerkt. De grote ha vens, die van de staking hebben te lijden, zijn Londen, Huil, Garstor., Manchester, Liverpool en Birkenhead. Intussen blijft nog steeds de drei ging bestaan van een staking van on geveer 70.000 spoorwegarbeiders. In dien eerder geen overeenstemming wordt bereikt zal deze staking Zater dag te middernacht beginnen. Dins dagmiddag werden te Londen bespre kingen gevoerd tussen de minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, vertegenwoordigers van het congres van vakverenigingen dat acht mil- iioen arbeiders vertegenwoordigt en leiders van de twee grootste vak verenigingen van spoorwegarbeiders. Tot dusver is echter nog geen op lossing gevonden. De grote „National Union of Rail wayman", die ongeveer 400.000 leden telt, heeft haar leden intussen op- „IK BEN een gelukkig mens, edelachtbare, het geld heeft mjj nooit in zijn greep gehad". Deze optimistische woorden klonken Dinsdagmiddag in het slechts ziin iersoonliikp visie nn rip Rotterdamse gerechtsgebouw, waar de rechters zich met niet zulke erg siecms zijn jersoonnjxe visie op ae et. ,.»i iu<mn '/.n huidige crisis weergeven. Hij noemde de situatie moeilijk. Maar de Partij van de Arbeid heeft ook nu weer bjj de zo succesvolle werfactie bewezen vitaal genoeg te zijn om ook deze moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Ten slotte was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De Vlaardingse bouwvakarbeider P. Voerman vertelt, dat hij twee jaar geleden de dupe is geworden van de l'Europe voetbalpool uit Antwerpen. Hij raadde toen veertien wedstrijden uit de Engelse leaque goed. Op het formulier dat hem een week later werd toegezonden, stond dat de winst 8.632 bedroeg. De Vlaarding se agent van de voetbalpool betaalde hem 36. Daarna stelde de bouw vakarbeider zich in verbinding met de hoofdagent, een Katendrechtse figuur, die hem naar Louis Verheij- den, directeur van de pool in Ant werpen, verwees. Tweemaal schreef de Vlaardingse winnaar naar Ant werpen, maar hy kreeg geen ant woord. Van de hoofdagent kreeg hij te horen: „Als je naar de politie loopt, ga je er zelf ook achter". Daar op gaf hy zyn pogingen de winst binnen te halen op. De gedupeerde Vlaardinger heeft zich nu tot de ge dupeerde Haarlemse caféhouder ge wend, die onlangs 30.000 m de pool won. Hy steunt het streven ruime bekendheid te geven aan het gebeurde. gelukkige gezichten over een imposante stapel papieren bogen. Zij werden gesproken door de 61-jarlge P. V., directeur van een Schiedamse N.V., die terechtstond wegens het ontduiken van belasting. „Waarom zou ik op zo'n wijze trachten geld te verdienen, edelachtbare?", vroeg de verdachte. „Ik verdiende genoeg, het was voor mij niet nodig." De officier wilde de verklaring, dat verdachte een. gelukkig mens was, niet bestrijden, maar hy vroeg zich toch af of het mogeiyk is, dat een zakenman van de allure van V. zo nonchalant in geldzaken is, dat hy zijn belastingbiljetten ondertekent, als daar geheel verkeerde opgaven op voorkomen. Want dat was het verweer van verdachte, In de dagvaarding was hem ten laste gelegd, dat hy over de jaren 1948 en 1952 te weinig inkom stenbelasting had betaald en over het tweede kwartaal van 1953 te weinig vennootschapsbelasting. „Och", zei V., „ik tekende de pa pieren die myn boekhouder mü voorlegde altijd zonder deze door te lezen Ik snap niets van die admini stratie." „Maar dat móet u toch gemerkt hebben", riep de officier. „U onder tekent een formulier, waarin staat, dat u een netto-jaarsalaris van 12.000 en een bruto-jaarsalaris van 7.500 hebt. En u haalt iedere maand 1.000 uit de kas!" Hij eiste ten slotte tegen de directeur een gevangenis straf van een maand. Verdachte gaf toe, dat hy iedere maand f 1.000 uit de kas opnam als salaris. Hy was het trouwens eens met alle bedragen, die de officier noemde. Hij was directeur en enig aandeelhouder van de N.V. en be- paelde zelf zyn salaris. Maar hij be moeide zich niet met de administra tie. En hij ontkende zyn handteke ning gezet te hebben met de opzet de belasting te benadelen. De getuige a charge, de hoofd rechercheur van Ryksbelastingen v, d B., had echter een geheel andere indruk uit de papieren gekregen. Er waren name lijk by het onderzoek nog meer onregelmatigheden ont dekt, die de officier niet allemaal ten laste had gelegd. Wel zal V. zich binnenkort tegenover de economische rechter moeten verantwoorden om trent de overdracht van geld uit Italië. V. d. B. meende, dat hier van op zet gesproken kon worden. De be lastingconsulent mr. P, C. B., die als getuige a décharge zyn visie gaf, achtte het echter aannemelyk, dat hier nonchalance in geldzaken een rol speelde. Hy was niet zo over tuigd van de opzet van de verdachte. In een uitvoerig pleidooi schetste de verdediger van V., mr. C. ter Laan, hoe zijn invalide cliënt zyn bedrijf had opgebouwd en welke plaats hy in Nederland innam met zyn handel in cichorei. Een employé, die de kinderloze verdachte aanwees als zijn universeel erfgenaam, liet hem in de steek. Een proces bracht hierin geen uitkomst. Mr. Ter Laan meende ten slotte, dat in deze zaak geen sprake was van opzet. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. „Deze rommel dient voor de jeugd verborgen te blijven. Al te vaak wordt met dergelijke lectuur goede winsten gemaakt. Dit onfrisse boekje kostte bijv. twee gulden." Zo sprak de officier van Justitie tc Rotterdam In de zaak tegen de handelaar In tweede-handsboeken A. M. M„ die terecht moest staan omdat hij in zijn kraam op de markt aan het Noord plein prikkellectuur voor de jeugd had tentoongesteld. Het ging hier om een tijdschrift met een uiterst spaarzaam geklede dame op het omslag. Rechercheurs van de zedenpolitie hadden het in belag genomen. Een van hen vertelde als getuige dat verdachte al meer wegens dergeiyk feit een proces-ver- baal heeft gehad. De handelaar was door de kanton rechter tot een boete van 60,of twintig dagen veroordeeld. Omdat hy zich onschuldig achtte was hy tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Uit zyn verweer bleek dat hy het geschrift niet zinneprikkelend, maar wel cultureel had gevonden. Hy had het trouwens alleen aan volwassenen willen verkopen. „Rommel," zo zei de officier nog maals. Hy vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter en drong er bij de zedenpolitie op aan om deze handelaar goed in de gaten te houden. Over veertien dagen wyst de recht bank vonnis. In het afgelopen jaar zijn er in ons land 86 nieuwe bedrijven bijge komen, die aan 2834 personen werk geven. In totaal 1 de personeelsbe zetting van de industrie in 1954 toe genomen met ca, 43.000. De in 1954 opgerichte bedrijven leverden van de ze uitbreiding nog geen 7 procent. Ook in 1953 kwamen vele nieuwe be drijven tot stand, namelijk 78, die te zamen aan 2730 personen werk verschaften» In 1954 heeft men nagegaan hoe veel van deze 78 nog bestonden (dat waren er 75) en deze gaven toen aan 3110 mensen werk. De werkgelegen heid m de resterende 75 van de 78 (drie vestigingen van bestaande be drijven werden geliquideerd) nam dus in het afgelopen jaar toe met 380 personen. In totaal droegen de JSl nieuwe bedi-yven van 1953 en 1954 te zamen ongeveer 3200 personen (of ruim 7%) bij aan de totale personeelsuitbrei ding bij de Nederlandse industrie. Deze gegevens zijn door het Centraal Bu reau voor de Statistiek verzameld uit het grondmateriaal van de Algemene Industrie statistiek De meeste nieuwe bedrijven komen tot stand in de me taalsector. In 1953 werden er 21 op gericht (een werd in 1954 ge liquideerd) en in 1954 kwamen er 22 nieuwe metaalbedryven bij (in bei de jaren te zamen dus 42). Onmid dellijk hierna komt de confectie-in- dustrie, die in beide jaren 41 nieu we bedrijven erbij kreeg, de textiel industrie telde eind 1954 11 nieuwe bedrijven meer dan begin 1953, d® voedings- en genotmiddelenindustrie 18, de aardewerk-, glas- en steenin dustrie 8, de houtindustrie 11, de Ieder- en rubberindustrie 10, de chemische industrie 8 en da overige industrietakken 12. Vergelijkt men het aantai nieuwe bedrijven met de werkgelegenheid die zij schie pen. dan blijkt dat de metaal- da confectie-, de textiel- en de voedings- en genotmiddelen- en de leder- en rubberindustrie ook het meest by- droegen aan de uitbreiding van de werkgelegenheid, die de nieuwe be drijven tot stand brachten. PRODUCTIE-INDUSTRIE: De ge middelde dagproductie van de Ne derlandse industrie bedroeg op 25 Maart 144 (1940 100 a!i basis); In Februari was het gemiddelde in dexcijfer 143 en in Maart 1954 134 en in Februari 1954 131. Ook Janu ari 1954 was het indexcijfer 131 en in 1955 veel hoger namelijk 142. VOLKSCREDIET: Het CBS heeft een statistiek van het voikscrediet 1953 uitgegeven. Deze credieten be dragen m de regel niet meer dan f 1500.De totale credietverlening is in 1953 weer toegenomen (met 7% t.o.v. 1952). In 1952 werd ƒ67 milil- oen verleend, in 1953 71.9 miliioen. Ook de pensioenbelening steeg in sterkere mate, nl. van ƒ6.6 miliioen tot 7.6 miïlioen, maar het pand- crediet van de gemeentelijke Banken van. Lening daalde van 6.5 miliioen tot ƒ6.2 miliioen. CONGRES INT. KVK: De Inter- oationale .Kamer van. Koophandel heeft op zijn in Tokio gehouden jaarvergadering twee resoluties aan vaard over de voorkoming van dub bele belasting. De eerste stelt, dat ie Inkomsten uitsluitend belast moe ten worden in het land waar de in komsten ontstaan, de tweede reso lutie heeft betrekking op inkomsten uit zee- en luchttransport. Deze moeten in beginsel worden belast in het land, waar de hoofdzetel van de maatschappij is gevestigd. Ook over de uitvinder in loondienst werd een resolutie aangenomen. Mr. H. F. van Walsem (van Phi lips) verdedigde met kracht de stel ling, dat z.i. veel te ver gegaan wordt met het toekennen van octrooirechten aan uitvinders in j loondienst. Dit leidt er z.L toe, dat de internationale uitwisseling van octrooien en technische kennis wordt belemmerd. John J. Hopkins stelde voor een atoomenergiegemeenschap voor het vrije Azië op te richten naar het voorbeeld van de Europese KSG. Japan, als het meest geïndustriali seerde land zou hiervan de kern moeten vormen en de grote Europese landen en Amerika zouden techni sche hulp en kennis ter beschikking moeten stellen. WERKLOOSHEID IN VS: De werkloosheid in de VS is aan het verminderen. In April waren er ruim 2.9 miliioen geregistreerde werklozen op een totale beroepsbevolking van. 64.6 miliioen. Begin 1955 was de werkloosheid in de VS nog 3.3 mil iioen, het hoogste peil sedert 1950. DE ROTTERDAMSE RECHTBANK deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen de 34-jarige chauffeur N. de G., die medeplichtig was aan de geruchtmakende diefstal van de bronzen schroef. Hy werd veroor deeld tot drie maanden voorwaar- deiyke gevangenisstraf met drie Jaar proeftyd en 40,boete of twintig dagen. DE RIJWIELMONTEUR H. v. H. uit Drumpt en zyn maat, de banket bakker O. v. H. uit Waöenoyen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een auto en en kele bromfietsen, werden veroor deeld tot respectievelyk negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelyk met drie jaar proeftyd en twaalf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie .'aar proeftyd. In de afgelopen nacht hebben inbrekers in de juwelierszaak van J. J. Sluis aan de Van Hogendorplaan te Vlaaröingen een kraak gezet. De buit loopt in de duizenden guldens. Er werden o.m. tableaux met ringen en horloges ontvreemd. De inbrekers hebben op hun gemak de ruit van de voordeur eruit gelicht. De inbraak moet tussen 1 uur en 6 uur zyn gepleegd. Om 1 uur liet de juwelier nog gasten uit. Daarna begaf hy zich ter ruste. Om zes uur werd hy door een dienstdoende agent gewaarschuwd, dat er ongewenst bezoek aan zijn zaak was gebracht. De recherche stelde onmiddeliyk een onderzoek in. Voor de winkel van een fotograaf aan de Van Hogen dorplaan werden de tableaux terug gevonden. De ringen waren evenwel verdwenen. Aangenomen wordt, dat hier geroutineerde vaklui aan het werk zyn geweest. De juwelier is verzekerd. Hij is vanmorgen begonnen inventaris op te maken.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1