SLIPPEN- EEN BEFTERE NOODZAAK 'Vroeger was je kapitein op het schip' Nu lossen KLM-bemanningen elkaar onderweg af wr,w*",s Viskoorts' - thermometer op 't hoogst m Romantiek is uit luchtvaart iveggenomen êm^rn - SSTSfJWSrSi'SïS JELLE HORJUS Picasso's werk Dit jaar brasem mét kuit? HET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 MEI 1955 DORPSSTRAAT OOST-VLIELAND ...reuk van zeewind en verf... JTtkïEClES OP TIJD halverwege het haventje en de aanlegsteiger laat kapitein Jelle Horjus de stoom- gf fluit van postboot Vlielandbrommen. Wie aan boord niet weet dat het komtschrikt van de sonore toon; ivie het verwacht, verbaast zich tóch weer over de precisie van de handeling: bijna altijd op dezelfde meter water. De diepe toon waaiert over het water, ketst langs de huizen voor de steiger en dringt door tot achter in de Dorpsstraat. Horjus zegt: ive zijn er weer. Uit het dorp stromen de nieuws gierigen en de mensen die werkelijk bij de aankomst van de boot moeten zijn: de postbode, de mannen van de LSK, de jongens met het bagagekarretje en de chauffeur van de vrachtivagen die het vrachtgoed komt afhalen. N Reportage; THEO M. EERDMANS Foto's BRAM WISMAN v__ lisg —a "Stéfèbm - W&NS0& POSTBOOT BIJ VLIELAND Daar lijn we weer. ZE ZIJN TE VINDEN op vrijwel elke grote luchthaven en ge zoudt ze dromers kunnen noemen. Misschien bent u zelf wel zo'n dromer als u op Schiphol de stem van de omroepster hoort: Genève, Rome, Cairo, Bag dad, Karatsji, Colombo, Bangkok, Manilla, Tokio..." Of: „...Frankfort. Zürich, Lissabon, Dakar, Recife, Rio de Janeiro, Montevideo, Buenos Aires." In de cockpit weet ge de gezichten van de gezagvoerder en z'n bemanning, die zo'n Super Constellation naar Tokio of zo'n DC-6B naar Buenos Aires mogen vliegen. Dat denkt u, MAAR HET IS NIET WAAR! Je denkt dat ze doorvliegen naar Buenos Aires, maar... hier zie je ze, ergens op een pleisterplaats. ..tussen haven en steiger: een fluit... HS&Sfe Weerzien met I iw de lente zomaar twee kisten. Voor hem be tekenen ze: drie maanden lang heel hard werken, dikwijls van 's morgens vijf uur tot 's avonds twaalf. verkeren. Zo is dat nu eenmaal aan de kust: vechten tegen de zee en terugvechten voor zover dat kan. Voor dat hotel op de scheiding van strand en duin zal dat misschien niet meer baten over een paar jaar De huisjes en bungalows van Duin- ,s ernstig ziek en hoe het nu verder met het huisje moet, weet niemand. Het is deerlijk vetwaarloosd en hoe wel de gemeente er wel voor voelt de exploitatie verder ter hand. te nemen, zijn de eerste onderhandelin gen erover mislukt. De Vlielanders PR IS MEER veranderd sinds die felle stormdagen in de win tertijd. De dorre, norse bomen in de winterse dorpsstraat dragen nu liet milde groen van pas ontvouwen bladen, die het zonlicht nauwelijks zeven en op de muren van de kleine huisjes een fascinerend patroon van licht en schaduw tekenen. De straat ruikt fris naar zeewind en naar verf. Want overal staan de mannen van het dorp met ernstige gezichten op een ladder of op een stoel de kozijnen en deuren nieuw te kwasten. Ze houden even op en steken de brand m de pijp om op hun gemak te kunnen bekijken wie en wie er nu zoal van de boot zijn gekomen. De Boer is naar Amster dam geweest dat wisten ze. En Hofstra rijdt opeens met een nieuw Volkswagenbusje door de straat en dat is een hele verrassing, die podsg eren besproken moet worden. En daar komen twee vertegenwoordigers die nog jtust voor het seizoen naar hun klanten moeten om te horen wat er zoal nodig kan zijn. En daar komt een ploegje Duitse badgasten, die in groten getale ook weer naar Vlieland komen en daar graag ge ziene gasten zijn omdat ze véél geld hebben en lèng blijven. En daar komt de vrachtwagen van beurtvaarder Boon, de hoog opgela den laadbak vol met meubelen en beddegoed voor de kamphuisjes. De mannen verven verder als de straat weer stiller wordt. Die straat wórdt nu nog stiller in deze Fink- sterweek. Maar binnenkort niet meer. Dan is de bevolking van 650 zielen van het dorp Oost-Vlieland opgelost in de 3000 tot 5000 gasten die 's zo mers elke dag het eiland bevolken. kersoord zijn al voor een groot deel zelf vinden wel dat dit museum be- bezet door moeders met jonge kinde ren. Tot nu toe was het altijd nog wat te fris om aan het strand te zijn. maar in de luwte van de duinpannen is het al goed zonnen. Ook daar komt in Juni pas de drukte en in Juli en Augustus is het er tjokvol. Tjokvol. Dat gaat natuurlijk niet op voor héél het eiland. De Wadden eilanden zijn nooit zo vol als Sche- veningen of Zandvoort. En ook op Vlie zijn eindeloze stukken duin en bos, waar het ook in het hoogseizoen net zo rustig is als nu. houden moet b'ijven, al weten ze dat het niet zeker is of Tromp ooit wel in dit huis is geweest. Het is zélfs niet zeker of het huisje toen al be stond. En al is ook het bezit van het museumpje voor het grootste deel volstrekt niet typisch Vlielands, tóch zouden velen daar het oude huis met de gevelsteen van de familie Aker sloot niet graag zien verdwijnen. Wél graag zouden ze de straalja gers zien verdwijnen. Maa1* die gie ren nog steeds langs het eiland en duiken op de schietschijven op de Vliehors. En ook in deze lentetijd spoot het zand weer veertig meter hoog toen er een bom van 1000 pond met een dreunende slag een diepe krater in de plaat sloeg. Over de tankbaan praat niemand meer. In de wintertijd waren 'ér nog vlammende protesten, maar die gingen verloren ir het gedruis van het naderende badseizoen. De meeuwen en eenden zijn waar schijnlijk aan de gillende vogels hoog m de lucht al gewend. Ze zijn ten minste ook dit jaar weer terugko- men om te broeden. En mét de broe dende vogels zijn de vogelliefhebbers TTOOG BOVEN het eiland, op het naar Vlieland gekomen: stille men- veertig meter hoge Vuurboetsduin Een ine®'. krachtige verrekijkers, die VYE ROUTINE van deze aankomst is altijd dezelfde, zomer en win ter, maar de feestelijkheid is er niet afgegaan. De aankomst van de post boot is: contact met de wereld. Uit de wereld komen de verrassingen. Uit die wereld komt de post, komen de levensmiddelen en komen MEN SEN'. Zo ook nu, op deze frisse lentedag met een gouden zon tussen statig zeilende witte wolken. Er is zo op het eerste gezicht niéts veranderd sinds het laatste bezoek in de donkere wintertijd. De steiger lijkt nog iets wrakker gewor den, maar dat kan haast met meer: het houten wachthuisje op het uit- eiffi3e~Iëi£nT" nóg iets schever voob- over. maar ook dat kan haast niet meer. Maar direct na de steiger beginnen de aanwijzingen, dat de winter voor bij is en het SEIZOEN met rappe schreden nadert Want van de boot komen al wat badgasten de vroe gen. de moedigen die wat kouwe lijk in hun zeiljopper gedoken vol gepakt op weg gaan naar hun pen sion of huisje in Duinkersoord. Fye Blom en Agaath de Waard zit ten weer in het huisje van de WV bij de steiger nét of ze er sinds de vorige zomer niet zijn weggeweest. Maar dat zijn ze wé!: een poosje hebben ze thuis uitgerust van de vermoeienissen van het vorige sei zoen en toen moesten ze weer aan de slag om de duizenden aanvragen van gasten te beantwoorden en sten cils te maken om de aanvragen eer lijk over alle gegadigden te verdelen. Maar helemaal klaar zijn ze nog niet. De grijze Fye Biom zit nog ernstig ai zijn kaartjes van Doeksen na te tellen en kijkt oezorgd naar de kist van de Spoorwegen met de duizen den kaartjes naar alle windstreken Voor hem zijn de kisten méér dan "jYfu, in dit rustige voorseizoen, klin- -1-1 ken nog de bedachtzame stappen van de oude echtparen tegen de gevels, staat het terrasje van Bruins hotel leeg, kijkt de in smetteloos wit gestoken juffrouw van Wevers IJs salon verveeld door de lege zaak, lig gen de kampeerterreinen ieeg tegen de diepgroene dennen, boldert de nog wat rumoerige zee tegen een leeg strand waarop nog vrijwel geen voet stappen staan en waar de kuilen en kinderforten in het zand door win terstormen zijn verdwenen. Het barre weer heeft de duinen vee! kwaad gedaan; er is door het water weer een flinke moot van de duinen afgevreten en het Strandhotel is in een kritieke positie komen te staat vuurtorenwachter Dirk Karssen uit te kijken over zee en land. Het is voor hem de laatste keer dat hij doof de kijker het gewoel op Duin kersoord kan gadeslaan en de fiet sers als stippen over de duinpaden ziet rijden. Dirk Karssen gaat over 8 maanden met pensioen en verhuist dan naar beneden. Hij zal de ver trouwde toren naast zijn huis en de eeuwige wind over het hoge duin in het begin wel missen. Maar Kars- van vroeg tot laat door de duinen, langs het strand en over het wad zwerven. yo WAS HET WEERZIEN met Vlieland In de lente. Het dorp is >,v -.ï-, fc VV prentbriefkaarten zonnebrillen en badschoenen. De bordjes met „Strand- karren te huur" zijn weer aan de muur gespijkerd en kleine Gerrit van Hofstra is de huurfietsen mooi sen is een gelaten man en ook dat aan het oppoersen zal wel spoedig wennen. De gasten zullen de oude Leen van Bruimsse missen dit jaar. Deze oude, eenzame man, als dokterskoetsier naar het eiland gekomen en daar na diens dood gestrand, is stil vertrok ken naar een oudeiiedenhuis in Middelhamis, Oude Leen was de „We krijgen het drukker dan ooit," zegt burgemeester v. d. Bent. „Het moet niet drukker worden want ik kan het nti al haast niet af," zegt de bakker. „Nog even en we krijgen weer pas sagiers voor een dagje," zeggen de Harlingse gamalenvissers in de ha- vriend der kampeerders toen hij nog ven van Vlie, „jat geeft nog eens een in het huisje bij de Oude Kooi woon- verzetje in het werk." de. Hij was ook de schrik voor meeu-, Jelle Horjus zegt niet veel. Die wen en konijnen en kon daar de laat- aan d -,.6 hji t.,_ Ste iaren lsnrr hoeienrt avpt vert-ollen a a ae nJlt QiS HIJ precies tUS- sen haven en steiger is. Zwaar dreunt ste jaren nog boeiend over vertellen. „Tromp's Huys" zal naar alle waar schijnlijkheid deze zomer niet ge opend worden. De oude dame, die het merkwaardige museumpje beheerde. de bastoon over het kleine dorpje aan de rand van het wad: „Let op, we zijn er weer." De grootsteoverzichtstentoonstel ling die ooit van Picasso's werk is gehouden, zal van 6 Juni tot 15 Oc tober te zien zijn in Parijs in het Musée des Arts Bécoratifs, gevestigd in het Louvre aan de Rue de Rivoli. Deze expositie viert tegelijkertijd het vijftigjarig verblijf van de Spaanse meester in de Franse hoofd stad waar hij in 1904 aankwam en zijn vijf en zestigste verjaardag, die h ijin 1956 zal vierea De expositie zal ongeveer honderd dertig doeken omvatten zo strikt mogelijk gekozen uit Picasso's oeu vre om zijn gehele ontwikkeling düi- delhk te maken. Alle collecties over ttele wereld zijn hiertoe doorzocht. MÜÉBI -'"-""•S'vt VVV-ER BLOM 3 maanden vroeg op HOTELIER BRUIN Museum, hóuden BURGEMEESTER v. d. BENT weer drukker AGAATH DE WAARD kaartjes tellen j VUURTORENWACHTER KARSSEN I de laatste zomer Die ploeg geüniformeerde KLM-ers, die zojuist achter dat bordje Buenos Aires in de „Jan Huyghen van Lin- schoten" verdween, vliegt helemaal niet naar Argentinië. Want ze slip pen, zoals dat in de luchtvaart heet. En slippen betekent: onderweg uit stappen en wachten op bet volgende vliegtuig, hetzij in dezelfde vlieg richting, hetzij terug naar de basis. Een andere (geslipte) bemanning zal de Jan Huyghen van Linschoten weer een stuk verder naar z'n eind doel brengen. De ploeg, die ge op Schiphol hebt zien instappen, bijvoorbeeld, slipt in Lissabon, krijgt daar 24 uur rust en vliegt de volgende dag met een andere machine verder: naar Recife aan de Braziliaanse kust waar weer geslipt wordt, of naar Curasao. Verder dan Recife zou deze ploeg nooit kunnen komen. Want de maat schappij heeft twee volledige beman ningen In Argentinië gedetacheerd, die alleen maar Buenos Aires-Recife en terug vliegen. (En eenmaal per week het lijntje Argentinië-Chili.) Vroeger wisten ze niets van slip pen. Toen klommen ze op Schiphol in een kist, die met passagiers en al netjes op de plaats van bestemming werd afgeleverd, nachtstops. met of zonder MAAR VROEGER was vliegen nog een romantische aangelegenheid. Na de Tweede Wereldoorlog kwamen er grotere, snellere en duurdere vliegtuigen. Machines, die beslist rendabel gemaakt moesten worden. Een vliegtuig heeft nu eenmaal een groter uithoudingsvermogen dan een mens. Een mens moet op tijd rust hebben en zeker vliegers, boord werktuigkundigen, radiotelegrafisten, stewards en stewardessen. Het rendement van een vlieger schommelt rondom de honderd vlieg uren per maand, hebben ze bij de KLM berekend. Grafieken met werk tijden en grafieken met rusttijden hebben dat duidelijk gemaakt. Het probleem was: hoe kunnen we onze vloot efficiënt gebruiken? Het antwoord hierop was: door on ze vliegtuigen zoveel mogelijk te lak ten vliegen, met wisselende beman ningen. Slippen dus. In 1947 heeft de KLM het slippen ingevoerd, aanvankelijk alleen in Lis sabon en Karatsji, Later is het slip- net uitgebreid en steeds ingewikkel der geworden. Op" de Zuid-Amerika-iijn slippen ze dus in Lissabon en Recife. Verder LISSABON (bijvoorbeeld) ..de ene ploeg lost de andere af... komen de bemanningen uit Neder land niet, want het laatste stuk wordt door de in Buenos Aires ge- stationneerde bemanningen gevlogen. Op de Suid-Afrika-lijn slippen de bemanningen (behalve de boordwer- tuigkundigen) in Kano (Nigerië). De bwk's nemen meestal nog een ex tra vier en een half uur voor hun rekening en vliegen door naar Braz zaville m Frans Equatoriaal Afrika. Twee in Johannesburg gestationneer- de bemanningen onderhouden de lijn Johannesburg—Brazzaville—Kano en terug. Zo is het op de lijn naar het Verre Oosten, waar geslipt wordt in Caïro of Beiroet, Karatsji en Bangkok. Hier zwermen de slipbemanningen uit naar Tokio. Djakarta of Manilla. In Sydney komen ze niet, want ook daar zitten weer twee ploegen, die op en neer vliegen naar Biak en Manil la. In Montreal in Canada zijn vier groepen vliegers gehuisvest. Van deze KLM-basis uit wordt gevlogen naar Mexico en Cura?ao. F)IE GEDETACHEERDE bemannin- *-* gen m Buenos Aires (uitgebreid mei. Zuidamerikaanse stewardessen). Johannesburg, Montreal en Sydnev hebben het nog zo kwaad niet. De meesten worden uitgezonden voor drie jaar Ze laten hun families over komen, hebben vrij regelmatige dien sten en weten over het algemeen in tegenstelling tot hun coilega's op Schiphol precies waar ze aan toe zijn. Hun detachering geschiedt op basis van vrijwilligheid, onder de voor waarde evenwei dat zich voldoende vrijwilligers aanmelden. Tot dusvei hebben zich hierbij geen moeilijk- komt dat wel omdat ons korps bijna heden voorgedaan. uitsluitend uit Nederlanders bestaat, Maar hoe denken die KLM-ers zelf in tegenstelling tot de vliegers," zegt over dat slippen? een van hen," „En bij ons zijn er „Slippen Is 'n bittere noodzaak," Diet zo veel die een buitenlandse zegt een van de oudere vliegers, vr°uw getrouwd hebben. De bwk's „daarover zijn we 't allemaal eens. w .n a'hjd graag weer naar huis, Maar jammer is 't. Je verliest elk Y rn^ar ban. Slippen is contact met je passagiers. Je ziet el- a® maar lang genoeg duurt kaar ternauwernood met die voile rusten en niet te lang om cabines en als je 'n nachttrajcct uitrusten te vervelen hebt, zie je helemaal geen mens stewardessen denken er precies zo over. Alles is best... als 't maar „Vroeger bracht je hetzelfde vlieg- biet te lang duurt- tuig heen en terug. Dan trok je een Als 't maar niet te lang duurt, paar dagen lang met de mensen op. gevoel, dat je kapitein op Je schip noe verlangen van vroeger naar was Dat is er helemaal niet meer steden, landen en werelddelen, naar hij. Na de eerste slip ben je de kist oceanen, eilanden en bergketens? Ach, wat romantiek. De luchtvaart „Maar iaat ik 't niet overdrijven," Is een zaak geworden. En de kt.m zegt dezelfde vlieger nuchter. „Deze fiH, argumenten gelden alleen voor de finaal van die zaak, ons eigen J«"VU 'UW uc ouderen onder ons. De jongere gene ratie weet niet beter. Die is met slippen grootgebracht." nS BOORD WERKTUIGKUNDE GEN zijn niet zo verrukt van een buitenlandse detachering. Ze zijn hokvaster dan vliegers, „Misschien filiaal. Maar dat geeft niet. Als er op die luchthavens maar van die dromers 'olijven rondlopen Zoals u... en ik. - WILLY LEVIE (Van een onzer verslaggevers) T\/fISSCHIEN is het u de laatste dagen opgevallen hoe er onder tal van mensen, anders toonbeelden van kalmte, een merkwaardige on rust is gaan leven. Misschien heeft u zich afgevraagd waarom uw vrienden en kennissen, die normaal niet zo gauw van htm stuk te brengen zijn, bij het in zicht bomen van Tweede Pinksterdag zo nerveus, ja, zelfs prikkelbaar zijn geworden. Hoewel de psycholog. n nog geen wetenschappelijke na\m voor dit verschijnsel hebben gevonden, spreekt men hier toch algemeen van de „vis koorts", de staat van opwinding, die veroorzaakt wordt door het naderend hengelseizoen. Op de prille ochtend van Tweede Pinksterdag (om precies te zijn: om twee minuten voor half vier) zal de crisis voorbij en de koorts gezakt zijn. Dan immers werpen tiendui zenden sportvissers hun hengels uit in polders en plas sen, kanalen en vaarten. Aan een gedwongen rust pauze van twee en een halve maand zal een eind geko men zijn. Die rustpauze van 15 Maart tot 1 Juni (dit jaar vervroegd tot 30 Mei) is niet I in het leven geroe- j pen omdat men i vond, dat de hengel niet altijd gebogen kan zijn. De be doeling van het zgn. gesloten seizoen is om de vissen de gelegenheid te geven rustig kuit te schieten. De paaitijd strekt zich uit tussen half Maart en begin Juni. Normaal zullen op 1 Juni de meeste vissoor ten gepaaid hebben. De snoek zeker, want die rover begint al in half Maart. Io Mei zetten de karperach- tigen (karper, brasem en voorn) hun kuit af. De snoekbaars eveneens. DIT JAAR was de snoek later zijn kuit kwijt dan anders. Dat kwam. door de lange winter. Zou de maand Mei goed weer hebben gebracht, dan was er voor de andere vissoorten geen tuiltje aan de lucht geweest. Nu dit niet het geval was, Is het hele paai-proces bij de karperachtl- gen verlaat. De deskundigen zijn van mening, dat op de openingsdag van het vis- seizoen de meeste karpers en bra sems nog geen kuit geschoten zullen hebben. Dit betekent, dat het enorme hengelaarsleger te vroeg op de mees te vissoorten wordt losgelaten. Voor de visstand is dit zeker niet bevor derlijk. Heel erg onrustbarend is de toe stand echter ook weer niet. Een paar zonnige, warme dagen kunnen na melijk alle vissen doen paaien. Een week warm weer kan een maand kou teniet doen. Nu echter het hengelseizoen nog twee dagen eerder begint dan in andere jaren, ziet het er toch wel naar uit, dat veel karpers, brasems en voornsstraks mét kuit gevangen zullen worden. HOE HET met de vangsten zal gaan, is nog een groot vraagteken. Zijn de dagen voor Tweede Pinkster dag erg warm dan is de kans groot dat er behoorlijk gevangen zal wor den. Bij koudbloedige dieren zoals vissen neemt de stofwisseling toe naarmate de temperatuur hoger wordt. En een toenemende stofwis seling betekent méér honger. Zelfs kleine temperatuurverschil len. zo hebben onderzoekingen ge leerd. kunnen de gedragingen van vissen plotseling sterk beïnvloeden. Over enkele dagen zullen we weten in welk opzicht de vissen beïnvloed zijn. J

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2