Sportmanifestatie met grote allure Jacq. P. Bekkers op orgel Grote Kerk Havenmeester viert zilveren jubileum ïïurgersEMR. Koninklijke, Philips: beide grotere omzet Een pierebak' volvreugte aan Vaatbank bi] Rode Kruis Fantastische weddenschap Uit het dagboek vao de politie Lufthansa weer in de lucht J P Zoomers- Vermeer 75 jaar Snijkop-zuiger voor Suez bij Gusto besteld m chiedammers onderelkaar Kosteloze inenting Burgerlijke Stand NV¥ 'Vrouivenbond Wont Verhoeven opent rijwielzaak Visafslag Rotterdam Ruim 2000 werklozen in Schiedam De Blauwe Doffer Aviolanda levert vliegtuig aan de KLM af m. HET VRIJE VOLK DONDERDAG 2 JUNI 1955 PAGINA 5 Een sportfeest, zoals maar weinige Schiedammers er ooit een meegemaakt zullen hebben, ïs er over een dag of veertien in onze stad. De „Schiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening," waarbij niet minder dari vijftig verenigingen zijn aangesloten, viert dan zijn zilveren bestaan. Acht dagen lang, van 17 tot 25 Juni, demonstreren sportlieden van binnen en over de gren zen van ons land hun kunnen op het gebied van athletiek, zwemmen, gymnastiek, wielrijden, voetbal,' hockey, korfbal, handbal, kanoën, gewichtheffen, worstelen, enz. Het bestuur van de „SBLO" heeft getracht om zoveel mogelijk takken van sport in dit feest te betrekken en is daarin wonderwel geslaagd. Met een grote uitvoering op het podium in de Plantage openen zeven Schiedamse gymnastiekverenigingen op Vrijdag 17 Juni het sportfestijn. In de avond is er een fakkeloptocht met een défilé voor het stadhuis. Aan deze „verlichte" mars nemen onge veer vijftienhonderd personen deel, die de verschillende takken van sport vertegenwoordigen. Het college vn burgemeester en wethouders ontvangt ten stadhuize het bestuur van de „SBLO" en de voorzitters van de daarbij aangesloten verenigingen. Gedenkboek Heeft voor U juiste Vulpen Wielrijden Feest op Boshoek 'Kan o-wedslrijd Op Donderdag en Vrijdag zijn er tafeltenniswedstrijden, waaraan o.m. wordt deelgenomen door acht drie tallen van de „Herringer Spielverein" en de „Verein Tus Lohauserholz." Laatste dag Voor een minimaal aantal toehoorders heeft Jacques P. Bekkers het eerste van de veertiendaagse zomer-orgelbespelingen in de Sint-Janskerk gegeven. Het was wel ontstellend te zienhoe weinig Schiedammers een uurtje goede orgelmuziek nog wel in een acoustisch ideale omgeving! op prijs weten te stellen, vooral als men bedenkt, dat die prijs nihil is.... De toegang tot deze concerten is nl. kosteloos. IEDER, DIE IN SCHIEDAM op enigerlei wijze betrokken is bij de scheepvaart, kent de havenmeester van Schiedam, de heer M. A. van Reenen. Dat men hem niet alleen kent, maar ook zeer bijzonder waardeert, werd ons duidelijk toen wij de heer Van Reenen Woensdagmiddag in zijn woning aan de Hoofdstraat opzochten, ter gelegenheid van zijn zilveren dïenstjubileum. Vrienden, relaties, collega's en familieleden hadden het echt paar Van Reenen als het ware bedolven onder een zee van bloemen. Watersport Nieuws „uit eigen bron" Ze liepen erin! m WW»; .M® SBLO viert jubileum met acht dagen feest Er is geen receptie. In plaats daar van is er op Zaterdagavond 18 Juni een diner, waaraan circa negentig mensen zullen deelnemen. Daar zelfs de meest overtuigde sportman niet van koude soep houdt en met lede ogen een warme maaltijd ziet afkoe len. zal een beperkt aantal sprekers het woord voeren- Tevens zal men dan vier zilveren jubilarissen huldigen. Een daarvoor in het leven geroepen comité onder het presidium van de heer P. de Bruin zal dan de heren H. J. Schef- fers. A- Bovenberg. A. van Schie (de secretaris) en E. A". Leenderts (de voorzitter) het nodige te zegr gen hebben. Deze vier mannen hebben vanaf de oprichting met toewijding de belan gen van de Bond behartigd. Zij heb ben die zien uitgroeien tot een on misbare instelling in de Schiedamse sportwereld. Ook op andere dan sportieve wijze zal de Bond het 25-jarig jubileum herdenken. Men is van plan een „ge denkboek" uit te geven, waarin een stukje geschiedenis is vervat en dat het een en ander vertelt over de acti viteiten van de „SBLO." De Bond is opgericht op «18 Juli 1030. De viering van het zilveren be staan is echter een maand eerder in Advertentie I.M, .•PASSAGE' - ;l SCHIEDAM Enkele dagen geleden heit u in onze krant kunnen lezen, dat de Schiedamse voetbalvereniging „Ur- sus" haar 35-jarig jubileum viert. Op 29 Mei 1920 namen een aantal heren, onder wie G. v. d. Toorn, C. v. d. Pol en W. Wesseling het initia tief tot de oprichting van een voet balclub en ziet: daar werd het hui dige Ursus geboren. Ik schrijf het huidige Ursus, daar de naam van de boreling DVS, Door Vriendschap Sterker, luidde. Pas toen de vereni ging zich aansloot bij de KNVB kreeg zij de naam Ursus, omdat er reeds een DVS in de voetbalboiM was en naamsverwarring niets dan narigheid met zich brengt. Het jeugdige Ursus iverd geplaatst in de vierde klasse en slaagde er, tijdens de succesperiode vlak na de tweede wereldoorlogin naar de der de klasse te promoveren. Velen uwer zullen zich de wedstrijd tegen het Leerdamse LSV herinne ren. Ursus won en kwam in aanmer king voor de promotie, die aan deze zege vast zat. Na de wedstrijd wen sten de Leerdammers onze stadgeno ten duidelijk te maken, dat zij het met de uitslag niet helemaal eens waren en het voetbalterrein, veran derde in een compleet slagveld. Enfin, dat is nu allemaal verleden tijd, Ursus degradeerde, het enthou siasme doojde, Ursus verslapte. En daar gaat het mij nu eigenlijk om, geachte legerschaar, deze vraag moet mij van het hart: Waarom is Ursus URSUS niet meer? Van het be stuur hoorde ik droeve dingen. „De leden tonen geen belangstelling meer Ursus hoort in een hogere klasse thuis, maar zonder het enthousiasme van, de leden is promoveren onmo gelijk. Ter gelegenheid van het 35-jarig jubileum houdt Ursus 9 Juni een groot feest in het Passage-theater Moge dit feest niet alleen voor de volle honderd procent slagen, maar tevens een nieuwe bloeiperiode voor Ursus inluiden. Vrijdagmiddag van 2 tot 3 uur be staat er gelegenheid tot kosteloze inenting tegen diphterie of tegen diphterie en kinkhoest gecombi neerd, voor niet schoolgaande kin deren van 1 jaar en ouder in het gebouw van de GG. en GD, Tuin- iaan 80. Geboren: Laurencius Th M Z V JAC Keijzer en G A M de Vette: Lydia a v J F Gosling en C Dou- deïjns.' Overleden: J v d Dood 59 j vr v A L van Leeuwen: C A Vredenbregt 73 j; A van Kouteren 85 j. verband met de vacanties- Voor'het sportfeest heeft men al een voorlopig progTamma vastgesteld, dat begint met de vermelding van de openingsvoorstelling door de gym nastiekverenigingen ..ARMA," „DOK," „Excelsior", „Hygia', „Juliana" en „THOR" o.l.v. de heer Brand in de Plantage. Om over alle programmapunten uit te weiden zou men minstens een hele pagina nodig hebben dus zullen we moeten volstaan met een bloemlezing. Verschillende wielerclubs, georgani seerd in de1'federatie Zuid-Holland, nemen deel aan de uitgeschreven 40 km voor Nieuwelingen en 100 km voor Amateurs, Zeer waarschijnlijk rijden ook leden yan de Radsportvérein „Olympia" 1936 e.V. uit Hamm in Westfalcn mee. Eveneens op Zaterdag 18 Juni val len de drie wandelmarsen, te weten 10 km yoor de jeugd tot 12 jaar, 15 km voor de jongeren van 12 tot 15 jaar en 25 km voor de ouderen. Deze marsen worden georganiseerd door de gezamenlijke Schiedamse wandel sportverenigingen en staan onder auspiciën van. de wandelkring „Rot terdam en omstreken." In het teken van Koning Voetbal staat Maandag 20 Juni. Op die dag bekampen de winnaars van het voetbaltoernooi voor junioren el kaar. Daarna speelt een voetbalelftal, samengesteld uit spelers van vereni gingen, die uitkomen in de afdeling Rotterdam van de KNVB. tegen een gecombineerd elftal van clubs, die aan het Zaterdagmiddagvoetbal deelne men. Onder het motto „feest op Bos hoek" zijn er op Dinsdag wedstrijden in schoolverband. Hierbij gaat het in de allereerste plaats om sportiviteit en een prettige stemming. Ook op Woensdag 22 Juni zijn er sportieve feestelijkheden op het Bos- hoek-terrein- Er Is een honkbalwed- strüd tussen Schiedammers en Rot terdammers. „Hercules" uit Den Haag geeft een demonstratie gewichtheffen en „Olympia" uit Rotterdam zal laten zien wat goed worstelen is. De bekende school van Reinier Hulsker geeft enige openluchtlessen in judo en jiu jitsu, voorts een de- Woensdagmiddag omstreeks half een reed een bestelauto uit Rotter dam, bestuurd door A. M. van de Overschieseweg de Schie in. Dank zij het feit, dat de Schie ter plaatse vrij1 ondiep is, .wist M. de auto door een achterdeur te verlaten. Een ta kelwagen heeft de wagen op het droge gebracht. Bij de trekking van de verloting, die ten bate van het Troelstra-oord gehouden is op de sluitingsavond van de NW-Vrouwenbond, zijn op de volgende loten prijzen gevallen: 34,42, 91. 139, 152, 162, 167, 168, 196, 218, 277, 305, 309, 367, 377, 390, 446, 468, 472, en 978. De prijzen kunnen worden opge haald bij mevrouw M. Ossewaarde- Herwig, Voomsestraat 19. De taart is voor haar, die lot 70 getrokken heeft. Voor deze prijs moet u zich in verbinding stellen met me vrouw A. Brand, Gordonstraat 31b. ROTTERDAM Woensdag heeft Wout Verhoeven, de amateur-wielrenner, een rijwiel- zaak geopend aan de Hofdijk 8a te Rotterdam. -. Opnieuw stond de man uit Over- schie in de belangstelling, zoals dit in de afgelopen jaren het geval was na talloze overwinningen in natio nale wedstrijden, kampioenschappen enz. Velen waren aanwezig om hem en zjjn vrouw te midden van tien tallen bloemstukken te complimen teren gp onder hen waren behalve KNWTJ-consul Meier verscheidene clubbestuurders, vertegenwoordigers van banden- en rij wielfabrieken en de renners Henk Scholten, Adr. van Steenseien, Wout Bos, Karei Hame link, Schalk Verhoef, Jan van Vliet en vele anderen. Intussen is Verhoeven niet voor nemens de actieve sport vaarwel te zeggen. Hij zal zeer waarschijnlijk meerijden in de deze maand te hou den Olytnpia-Tour door Nederland. monstratie met vliegtuigmodellen door de Rotterdamse Luchtvaart Club. Verder meldt het voorlopig pro gramma voor die dag een zwemshow in het Sportfondsenbad. Op Vrijdag zijn er tevens kano- wedstrjjden met als slot een 3 km- wedstrijd door de Schiedamse ha vens. Het is zo goed als zeker dat de kano-vaarders. die nu in oplei ding ziin voor de Olympische Spe- den te Melbourne, aan deze water- rit zullen deelnemen. De route isNieuwe Haven-Buiten haven-Lange Haven-Korte Haven- Nieuwe Haven De organisatoren overwegen reeds, of het mogelijk is, dat deze wedstrijd d->or Schiedams havens een jaarlijks terugkerend evenement wordt. De laatste dag, Zaterdag 25 Juni, geeft een imposant siot aan deze reeks van sportmanifestaties. Er is een handbalwedstrijd van het Schiedams elfta! tegen Hamm, een massale gym nastiekoefening door circa 400 dames op het SVV-terrein, een atletiekwed strijd (800 en 3000 meter) en een voetbalmatch tussen een Schiedams elftal (samengesteld uit de beste spe lers van SVV en H-DVS) en een Duits team. Men besluit de sportweek met een grote feestavond in Musis Sacrum," waar zal worden gepresenteerd een cabaret-variété-show „Caroussel der vrolijkheid" en waaraan o.m. het or kest van. Jack Wilson medewerkt. Het bestuur van de „SBLO" heeft zich alle moeite gegeven om behalve sportlieden uit Hamm en omgeving, ook represenatnten uit Wandsworth (Engeland) en Lier (België) bii de feestviering tg betrekken. Dit is ech ter om verschillende redenen niet gelukt. DONDERDAG Bioscopen. Passage-theater, 2 uur: De woestijn leeft (a.l.) Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: De zoon van niemand (14 j.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk museum, 2-5 uur: eigen collecties. APOTHEEK M. M. H. Evers, Lange Haven 81, tel, 68242. DIVERSEN Passage-theater, 8 uur: Concert Toonkunst. VRIJDAG Passage-theater, 2, 7 en 9,15 uur: Het bed (18 jr.) Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Captain Kidd and the Slavegirl (14 j.) TENTOONSTELLINGEN Stedelijk museum, 2-5 uur: eigen collecties. APOTHEEK M. M. H. Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. DIVERSEN Irene, 8 uur: filmavond CFA. Lange Haven 92, 25.30 uur en 7 11,30 uur: fancy fair rk Bond van Bejaarden en Gepens. Een toestel van de Deutsche Luft hansa is Woensdagavond voor de openingsvlucht naar de Verenigde Staten uit Dusselaorp vertrokken. Aan boord bevond zich onder meer de Westduitse minister voor Verkeers zaken Seebohm en zijn veertienjarige dochter. Uit New York vertrok dezelfde avond een ander toestel der nieuwe Westduitse luchtvaartmaatschappij, met 49 passagiers aan boord, naar Frankfort; en Hamburg. Onder de passagiers bevond zich G. A. Gauerke, ondervoorzitter van de Amerikaans-Duitse Kamer van Koop handel. die zich zeer optimistisch uit liet over de vooruitzichten voor West- Duits-Amerikaanse handel. Hij ver klaarde onder meer „West-Duitsland heeft genoeg dollars en er bestaan geen de handel beperkende bepalin gen". Heden werden aan de Visafslag te Rotterdam van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: tong midd. 2.35- 2.40; schol midd. 32-34; schol klein 18-26; zeebot 12-14; schelvis midd. 28-31; schelvis klein 24-26; kabel jauw klein 13-21; lommen 21-23; makreel 19-22; zeehanen midd. 30- 36; zeehanen klein 24-27; wijting 25- 27; haring verse 12-14. Het korte, goed gekozen programma van Bekkers bevatte drie oude Zuid nederlandse werken, Bachs variaties over het koraal „Sei gegrüsset, Jesu giitig", Francks derde koraal en Hendrik Andriessens derde koraal. Die twee gelijknamige werken van Franck en Andriessen leken ons al - j leen niet gelukkig geplaatst, want I na Francks hooggestemde meester- I werk kan het koraal van Andriessen 's Morgens was er receptie voor de personeelsleden van de Havendienst, die hun chef een prachtig electrisch scheerapparaat schonken. Namens het personeel sprak de adjunct-ha venmeester Groenhof. Uit zijn woor den bleek wel duidelijk, hoezeer de mannen van de Havendienst ver knocht zijn aan hun „baas", die zij in de afgelopen 25 jaar niet slechts als havenmeester, maar bovendien als mens hebben leren waarderen. Zoals de meesten, die veel pres teren, is de heer Van Reenen een bescheiden man, die niet graag over zich zelf spreekt. En er is veel waarover de jubilerende haven meester (met trots) zou kunnen spreken! Voordat li ij in 1930 als havenloods in dienst trad van de gemeente, voer de heer Van Reenen bij de scheep vaartmaatschappij Van Nievelt Gou- driaan. In 1949 werd hü, na 'n korte tijd de functie van adjunct-haven meester vervuld te hebben, tot ha venmeester benoemd. Sinds die tijd is de Havendienst sterk uitgebreid en verbeterd; en dat is voor een belangrijk deel te danken aan de actieve en deskundige haven meester. Om maar één voorbeeld te noemen: de heer v. Reenen is de geestelijke vader van het „tank-clea- ner-bedrgf", een instelling, waar een goed funciionnerende havendienst beslist niet buiten kan. De persoonlijke liefhebberij van de jubilaris is nauw verwant aan zijn dagelijks (en nachtelijk) werk: de motor-watersport. Alles, wat maar te maken heeft met water en scheep vaart kan op de belangstelling van de heer Van Reenen rekenen. Wie echter mocht denken, dat deze be langstelling een passief „wel-aardig- vinden" betekent, is bij Schiedams havenmeester aan 't verkeerde adres. Ais bestuurslid van het opleidings schip voor cadetten en lid tin de Radarcommissie voor de Nieuwe Wa terweg speelt de heer v. Reenen een actieve ro in de scheepvaartwereld. In zijn functie van Hoofd van het Dijkleger heeft de zilveren jubilaris Van het Gewestelijk Arbeidsbureau kregen wij de volgende gegevens: Op 30 April 1955 stonden inge schreven 164 mannen en 336 vrou wen, van wie er resp. 144 en 9 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen gedu rende de maand Mei 1955 bedroeg 119 mannen en 24 vrouwen; ge plaatst werden 69 mannen en 20 vrouwen; afgevoerd werden 46 man nen en 10 vrouwen, zodat op 31 Mei 1955 nog ingeschreven stonden 168 mannen en 30 vrouwen, waarvan er resp. 144 en 9 geheel werkloos waren. Gedurende de verslaginaand wer den 108 nieuwe aanvragen voor man nen en 41 voor vrouwen ontvangen. Op 31 Mei 1955 stonden nog 2029 aanvragen voor mannen en 167 voor vrouwen als onvoldaan geboekt. Voor emigratie werden in Mei zeven nieuwe gevallen genoteerd, terwijl acht gevallen werden afge handeld. Op 31 Mei waren nog 14 ge vallen in behandeling. A. M. VAN REENEN in het zilver.... zich zeer verdienstelijk gemaakt tij dens de Februari-vloed. Door het grote aandeel, dat hij had in de evacuatie van en de hulp aan Gouds waard en het zwaar getroffen Tien- gemeten, is de heer v. Reenen ook daar geen onbekende. Woensdagmiddag was er receptie voor belangstellenden, daarna een borreluurtje voor de oud-illegale wer kers, met wie de heer Van Reenen ais verbindings-officier bij de K.P. tijdens de bezettingsjaren had samen gewerkt, en 't avonds een diner voor de naaste familie en vrienden. Wij twijfelen er niet aan of deze dag zal in de herinnering van de heer en mevrouw Van Reenen blijven voortleven als een der mooiste van hun leven. En terecht. De uitslagen van de St. Denis- vlucht, die de postduivenvereniging „De Blauwe Doffer" dezer dagen ge houden heeft luiden; 1, 18 A. Lim- borgh; 2 B. Rokers; 3, 7 v. Leeuwen en Co.; 4 T. J. v. Wijk; 5 Putters en Zn.; 6 A. Boes; 8, 12, 17 K. Loopik en Zn.; 9 J. M. Broeders; 10N. Kerk hof; 11, 19 v. Dentzen en Co,: 13, 15 L. P. Beckers; 14, 16 T. H. Duiven- bode en 20 C. A. Hersbach. Vrijdag 3 Juni wordt de schrijf ster J. P. Zoomers-Vermeer vijfen zeventig jaar. Van haar hand zijn bijna zeventig boeken verschenen voor volwassenen en voor de jeugd. Van haar vele romans noemen wij .Kinderen der sloppen", „De grijze hoeve", „Het oude brood", „In het stof der aarde", en „De familie in zaken". De bijna 75-jarige, in Apeldoorn wonende schrijfster, is nog steeds productief. Haar laatste roman „Het stille gehucht", verscheen de vorige maand. Een nieuw kinderboek, „Spinnetje", komt binnenkort uit. uiteraard nog minder verbloemen, dat het een slappe navolging van Franck is, waarin de modemismen in de harmoniek weinig overtuigend klinken; ze maken de twijfel aan de „echtheid" van de inspiratie slechts groter. Oncorrect was de aanduiding „16e eeuw" bij de prelude en fuga van Kerckhoven, die in de 17e eeuw leefde. De vertolking van Bekkers had goede kwaliteiten, vooral in de registerkeuze. Bij Francks werk be speurde men echter tekorten in de dispositie van het orgel, met het oog op deze symphonlsche orgelstijl. Kleine oneffenheden hier en daar wezen op een niet genoeg geëgali seerde vingertechniek, maar overi gens getuigde Bekkers' spel van smaak en stijlgevoel. A. VAN AMERONGEN, HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administraties Passage 20 - TeL 68798 Be Suezkanaal Maatschappij heeft bij de IHC Holland een tweede snü- kop-zuiger, als zusterschip van de „Louis Ferrier", besteld. De „Louis Perrier" heeft reeds proef gevaren, is overgenomen en wordt thans sleep klaar gemaakt voor de tocht naar Suez. De nieuwe zuiger zal, evenals de „Louis Perrier", gebruikt worden om het kanaal op een diepte van 14 meter te houden. Aangezien de diepgang van zeeschepen steeds toeneemt, zijn de schepen erop berekend het Suez kanaal eventueel op 18 meter in de vaargeul te brengen. De Louis Perrier" en haar zuster schip behoren tot de grootste en zwaarste snijkop-zuigers ter wereld. Zij lijken op drijvende hotels voor de 65 koppen tellende bemanningen, die dag en nacht aan het werk zullen zijn. De schepen hebben twee doorlo pende bovendekken en zijn, in ver band met het Egyptische klimaat, voorzien van een speciaal ventilatie systeem, doch eveneens van een ver- warmingssysteem. Het zusterschip van de Louis Per rier" wordt aan het einde van dit jaar op stapel gezet op de werf Gusto te Schiedam, waar thans net eeste schip reisklaar ligt. Men hoopt einde 1956 deze tweede snijkop-zuiger gereed te hebben. Advertentie I.M. (Van onze sociaal-economische redactie) Twee van de grootste Nederlandse concerns, de Koninklijke Petroleum Maatschappij en Philips hebben Woensdag hun resultaten over het eerste kwartaal van dit jaar gepu bliceerd. Beide hebben een grotere omzet bereikt dan in het eerste kwartaal 1954, beide hebben meer winst gemaakt. Koninklijke: Omzet gestegen van 429,5 tot 473,7 millioen pond. Na af trek van alle kosten blijft een winst van 65,2 millioen pond sterling tegen 62,8 millioen in het eerste kwartaal van 1954. Daar moet af26.3 mil lioen (v.j. 24.8 millioen) aan belas ting en bovendien het aandeel van derden in de winst van de groeps maatschappijen. Nettowinst; 34,1 millioen pond (vorig jaar eerste kwartaal 33,4 millioen). Philips: Omzet gestegen met niet minder dan 25 procent ten opzichte van eerste kwartaal 1954, nl. van 408 tot 511 millioen gulden (hele jaar 1954 was 1936 millioen). De winst vóór aftrek van belasting is gestegen van 45 tot 57 millioen wat 11,1 procent van dc omzet is. In het eerste kwartaal 1954 was de winst 11,0 procent van de omzet, over het gehele jaar was het 11,9 procent. Dit verschil ontstaat, door- Het Nederlandse Rode Kruis zal binnenkort naast de „moedermelk- centrale", de „beenderbank", dc „hoornvliesccnlrale" en de „throm- bosedienst" ook een „vaatbank" stich ten. Het ligt namelijk in de bedoeling om aan jongelieden tot ongeveer twintig jaar te vragen of zij, bij eventueel overlijden, bereid zjjn hun slagaders af te staan voor gewonden, die nog kans hebben, verder te leven. De medici, die met het Rode Kruis samenwerken, als de hoogleraren Nu- boer, Van Ruive en Berkelbach van der Sprenkel, kunnen de slagaders van jonggestorvenen gebruiken om anders kansloze gewonden te redden. De vrijwillig geofferde slagaders kunnen thans zo worden geconser veerd, dat zij, evenals hoornvlies en beensplinters, licht en leven voor an ders ten dode gedoemden kunnen be tekenen. Met dit- streven zal wederom Neder land in de voorhoede gebracht wor den van de landen, die medisch- wetenschappelijke theorie in de prac- tijk brengen. Parachutisten Voorts heeft het Nederlandse Rode Kruis het voornemen een eenheid parachutisten op te richten, voorlo pig van twaalf, later van vijf ea twintig man, die tot taak krijgen om in geval van nood hulp te bieden. De watersnoodramp van Februari 1953 is vooral aanleiding geweest tot het vormen van dit plan, dat Is ontwor pen in samenwerking met de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de Nederlandse Parachutistenclub en het Nationaal Luchtvaartfonds, De nieuwe vliegtuigenfabriek van Aviolanda op de vliegbasis Woens- drecht heeft Woensdagmiddag haar eerste vliegtuig afgeleverd. Hoc was de Douglas DC-6a „Dr. ir. M. H. Damme", die voor de KLM van vrachtvliegtuig tot passagierstoestel is verbouwd. Nadat het toestel naar Schiphol was vertrokken, hield de heer P. A. van de Velde, directeur van Avio landa, een korte rede, waarin hij o.a. zei, dat de fabriek te Woensdrecht zich nog steeds in aanbouw bevindt en dat men de opdracht voor de KLM, waarmee in Februari werd be gonnen, heeft moeten uitvoeren bij enkele graden vorst in een hangar die niet glasaicht was en waarin weer en wind vrij spe! hadden dat. de laatste maanden van net jaar met hun grote omzetten de meest winstgevende voor Philips zijn Na aftrek van belasting Is de winst 31 millioen over het eerste kwartaal 1955 (eerste kwartaal 1954 was 24 millioen). Het totaal aantal werknemers is in het eerste kwartaal alweer met 5000 toegenomen. Alleen In Neder land kwamen er al weer 1500 méér in dienst van Philips (totaal Neder lands personeel.' 52.500). Ondanks de grote omzetstijging in het eerste kwartaal blijft de raad van bestuur verwachten, dat de om zetstijging over geheel 1955 min der groot zal zijn dan de stijging van 1953 op 1954 was (ruim 20 pet.). VERHOOGDE OMZETTEN. De to tale omzetten in '54 bij de N.7 \uto Service te 's-Gravenhage bedroegen in 1954 rond 20.000.000 tegenover 13.000.000 in 1953. De financiële resultaten zijn hier door wel gestegen, maar niet in evenre digheid. Dit als gevolg van verhoogde kosten, ontstaan door splitsing en' uitbreiding der ver koopafdeling. Het winstsaldo be draagt na afschrijvingen, reservering voor te betalen vennootschapsbelas ting en dotatie pensioenfonds ƒ333.277 (v.j. 197.859).Het dividend- voorstel is 10 waarvan 5 reeds als interimdividend werd uitgekeerd. VERLIES VOOR „NOORDZEE". Het jaar 1954 is voor de N.V. Stoom vaartmij. „Noordzee" gesloten met 'n verlies van ƒ118.272 (v.j. een verlies van ƒ302.827). De oorzaken liggen op velerlei terrein; arbeidsmoeili]kheden in Engeland vertraagden de lossing en veroorzaakten lange ligtijden, ab normaal slechte weersomstandighe den deden verschillende reizen langer duren dan voorzien was, terwijl twee schepen aan de vaart werden ont trokken voor reparatie. Feiten en cijfers (Van onze Zuidamerikaanse correspondent) De Uruguayse courant „El Debate" publiceerde deze week een serie merkwaardige diefstallen. Bijvoor beeld: De maritieme politie deelt mee, dat gisteren een of meer personen uit de haven de kruiser „Uruguay" compleet met officieren, bemanning en kanonnen hebben ontvreemd. On derzoekingen zijn aan de gang. Uit de Staatsbank zijn in de af gelopen nacht* 114 millioen pesos (de totale geldcirculatie) ontvreemd, be nevens 34 millioen pesos aan munt geld 76 safes, 2marmeren trappen, 9 chefs en 76 ambtenaren. Politie speurt ijverig. De 45-jarige Uruguayer Juan Pêrez heeft bij de politie aangifte gedaan, dat bij zijn thuiskomst de gehele derde etage van zijn flat bleek ge stolen. Bovendien worden vermist twee liften, de centrale verwarming en een garage. Naar thans blijkt, zijn uit de ste delijke remise gestolen; 67 trams, 3 aanhangwagens, 8 inspecteurs, 33 wagenbestuurders en 95 conducteurs. Naar mededelingen van de politie heeft men hier te doen met oner varen dieven, wie het niet gelukte de gehele tramrails mee te nemen. Ten slotte deelt onze criminele verslaggever mee, uit eigen bron, dat van het hoofdplein 1c Montevideo het ministerie van P tenlandse Za ken en een cathedra.,; zijn meege nomen. Het doel van deze dwaze fantasie; was een journalistieke weddenschap# cm aan te tonen, hoe slecht he# publiek leest en hoe goedgelovig heft is Ook hoe graag andere krantëij het nieuws stelen.. Het succes tvaa enorm. De dienst Inlichtingen var» PTT werd meer dan duizend maai opgebelden drie radiostations gaven „uit eigen bron" het bericht van de verdwijning van de „Uru guay" door. Omdat de zon nu al vier dagen géén natuurverschijn sel meer is, hebben ze de jurk jes, broeken en getrokken. Ze bloesjes hebben uit- de schoenen langs de kant gezet, of ze zijn op blote voeten in badpak uit huis komen hollen. En ze hebben de „pierenbak" gevuld met uitbundig jolijt.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1