Nog steeds houden ouders kinderen onwettig thuis Commissie vecht voor belang van de jeugd lm Naaldwijk bereidt groots druiven/eest voor Ook korfballiefhebbers komen aan hun trekken TIMCO Groots Rotterdams concertgebouwplan IBuraersEMR. BOOTTOCHT 00STERH0UT BALASTORE VADERDAG wêèêèHÊË iSwS 55 JAAR LEERPLICHTWET Afsluiting Noordvest tëmmm Martimt-EDS in Volkspark Vrijdag begint SBLO-iveek Auto verleende geen voorrang Oplichting in serie voor geld en dak Wat zij vingen Johannis Hus: nu negen slachtoffers SBLO-nieuivs Ronde van Schiedam start Zaterdag <bCH 00/ 19 Juni m Geen avondgebed in Juli en Augustus Open deur-dienst in Grote Kerk Burgerlijke Stand ONI geeft reeks avond-concerten „De Blauwe Doffer" liield wedvlucht Willem Barendsz II vertrekt Maandag naar HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 JUNI 1955 PAGINA 5 HEBT U ZICH WEL EENS AFGEVRAAGD, hoeveel jubilea er dagelijks in ons land worden gevierd? Het zullen er tientallen, zo niet honderdtallen zijn. Jubilea, waar de dagbladen over vol staan, jubilea, die slechts terloops genoemd worden, jubilea, die slechts voor de betrokkenen van belang zijn. In Schiedam vierden we het 350-jarig bestaan van het Her vormde Weeshuis, Ursus jubileerde, oma Vogelaar werd 100 jaar en Vrijdag begint het jubileumfeest van de SBLO. En dan spre ken we niet eens over de vele jubilerende echtparen en dienst- jubilea. Per ongeluk Conclusie LM. Woning,^werkplaats, school, kantoor... alios schreeuwt om De commissie Geef Vader een practised geschenk zoals een overhemd of das De grootste sortering vindt U bij BROERSVEST 56 H -«A. de VEILIGE fiets voor hél moderne verkeer Het reisbureau „De Vrije Wereld" organiseert voor de lezers van „Het Vrije Volk" een op Zondag 19 Juni Tijdens de boottocht treedt de bekende accordeon-virtuoos Tonny Bakkenes op. Evenals elke gemeente in ons land, heeft ook Schiedam zijn Commissie tot Wering van Schoolverzuim. En wanneer u ons nu vraagt, wat dit laatste met al die jubilea te maken heeft, dan antwWden wij hierop, dat binnen kort, om nauwkeurig te zijn: op 7 Juli de leerplichtwet zijn 55-jarig bestaan herdenkt. Nu is „herdenkt" wellicht het goede woord niet. Slechts zij, die regelrecht met aeze wet en de naleving ervan te maken hebben (zoals de ieden van bovengenoemde commissie) plegen zich voor de „jubilaris" te interesseren. De kranten zullen het jubileum misschien nauwelijks vermelden, er worden geen optochten of feestavonden georganiseerd en van herdenken kan dus moeilijk sprake zijn. Omdat de leerplichtwet een stem pel drukt op onze gehele samenleving, omdat de gevolgen van deze wet van belang zijn, niet alleen voor de jeugd en het onderwijspersoneel, maar ook voor de ouders, is het interessant zijn invloed met name in onze stad na te gaan. Zodxa wij ons bezighouden met schoolbezoek, betreden wij het gebied van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, of om de niet officiële, maar juistere naam te gebruiken: commissie tot bevordering van school bezoek. Want deze commissie heeft niet de negatieve taak de overtreders van de leerplichtwet een gebalde vuist on der de neus te duwen, maar de com missie stelt zich ten doel de ouders voor zover nodig te wijzen op hun verantwoordelijkheid, het belang van de jeugd te dienen en zodoende het schoolbezoek te bevorderen. Alvorens echter de ervaringen en resultaten van de Schiedamse com missie na te gaan is het goed even aandacht te schenken aan het tot stand komen en de ontwikkeling van de jubilerende Leerplichtwet. Dat de Tweede Kamer op 7 Juli 1900 zün goedkeuring hechtte aan het tot stand komen van de leerplicht wet, waarin dus bepaald werd, dat alle kinderen verplicht waren de zes kiassen van de lagere school te door lopen, is te danken aan een ongeluk. De meningen over de nieuwe wet waren zeer verdeeld. Vooral het Advertentie LM. De Noordvest tussen de Kethel- straat en het Groenweegje zal, vanaf heden gedurende 13 weken of zoveel langer of korter dan nodig zal blij ken, afgesloten zijn voor alle ver keer, in verband met de uitvoering van rioleringswerkzaamhedcn. rooms-katholieke en protestante kamp voelde niets voor deze „overheidsbe moeiing" met een aangelegenheid, die volgens hen slechts de ouders betrof. Toen de wet in de Kamer in stemming werd gebracht, ontbrak slechts één Kamerlid, namelijk de tegenstemmer baron Schimmelpen- ninck, die de vergadering niet kon bijwonen, daar hy kort te voren en val van zijn paard gemaakt had. De Tweede Kamer- nam de Leer plichtwet aan met 50 stemmen vóór en 49 tegen. Dank zij het ongeluk van baron Schimmelpennick is de wet niet door „staking van stem men" (50 tegen 50) verworpen! In de gelederen der tegenstanders was de verontwaardiging groot. Zo schreef de katholieke Limburger Koerier over „tyrannieke school dwang" en het „gevloekte slavenjuk". Maar allengs werden de verhitte gemoederen gekalmeerd en groeide de waardering. De leerplicht breidde zich uit, eerst tot zeven, later tot acht jaren. Thans gaan er stemmen op voor een tien jarige leerplicht. Wiet weet. wat de toekomst brengt? Voorlopig staan nog vele bezwaren de vervulling van deze wens iij de weg. Er is nog geer. gelijkwaardig leer plan, er is te kort aan ruimte en leerkrachten, de kosten voor de over heid zullen sterk stijgen, men moet rekening houden met de inkomsten derving der ouders, wier kinderen „meeverdienen" en bovendien zou een tienjarige leerplicht het verlies van vele jongere arbeidskrachten beteke nen. Wy citeren nog de volgende, voor zich zelf sprekende cijfers: spijbelen: 24 jongens en 7 meisjes, oppassen: 5 jongens en evenveel meisjes; vader helpen op het land: 1 jongen; bood schappen doen; 4 jongens en 3 meis jes, „kleding kopen" 4 jongens en 1 meisje! Vier jongens en een meisje gaven als reden op: uitslapen van een feestje en 12 meisjes bleven van school weg omdat zij eenvoudig „geen zin'- hadden. Resten nog 2 jongens en 3 meisjes, die (of wier ouders) misbruik maakten van toe gestaan verlof, door dat op eigen houtje te verlengen. Uit deze cijfers bi ijkt wel, dat nog vele opvoeders zich te weinig bewust zün van hun verantwoordelijkheid jegens hun pupillen. Nogmaals, de Commissie tot We ring van Schoolverzuim heeft niet de taak te straffen. Maar de Leerplicht wet is streng en hardnekkige' over treders moeten dan ook hun opwach ting bü de heer kantonrechter maken. Binnenkort viert de Leerplichtwet zijn 55-jarige jubileum. In die 55 jaren is er veel gebeurd. Het onder was heeft zich sterk uitgebreid en verdiept. Langzamerhand is men de eens zo fel omstreden jubilaris gaan waarderen. Met de ontwikkeling van het onderwüs, zal ook deze waarde ring stygen en het werk van de Com missies tot Wering van Schoolver zuim verminderen. Maar zo ver zün we nog niet. Voor lopig blijft het werk van deze com missies onmisbaar. Het is de plicht, niet alleen van de kinderen, maar bovenal ook van de ouders aan dit werk alle mogelijke steun te verlenenin het belang van het onderwijs en van onze jeugd. DONDERDAG Bioscopen: Passage-theater, "2 uur: The Col- ditz-story (14 j.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: De gedoemde patrouille (14 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 25 uur: Eigen collecties. APOTHEEK Evers, Lange Haven 81, M. M. H. tel. 68242. DIVERSEN Passage-theater. 8 uur: Revue, Aig. Ned Metaal Bedrijfsbond. VRIJDAG Bioscopen Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Apache (14 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Het gevecht op de rotswand (14 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum: 2—5 uur: eigen collecties. APOTHEEK M. M. H. Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. DIVERSEN Plantage, 7.30 uur: Openingsvoor stelling SBLO. Musis Sacrum, 8 uur: Cabaret avond ANJV. Irc ie. 8 uur: Afscheidsavond insp. Marion. Advertentie DOORZICHTIGE Z O H O O RO UNCN Van 30 Augustus tot en met 3 September zai in het IVestland weer het Druivenfeest worden gevierd. Werd dit het vorige jaar reeds bezoent t*°®r 50.000 vreemdelingen, dus door niet-Westianders uit binnen- en buitenland, reeds thans kan met stelligheid worden gerekend op een nog veel groter aantal bezoekers. De Broederschap van de Blauwe Druif heeft reeds alles in het werk gesteld het grootst mogelyke bezoek te kunnen verwerken. Er wordt in Naaldwijk een speciale randweg aangelegd voor het doorgaande verkeer. De dorpskom zal dus vrij blijven voor de bezoekers. ook toegejuicht, is wel bijzonder sterk gebleken uit de interesse van de Pro vinciale Vereniging voor Vreemdelin genverkeer in Zuid-Holland, uit de belangrijke medewerking van de Maatschappij Zeeland, die het passa giersvervoer van en naar Engeland regelt en uit zeer belangrijke toezeg gingen van buitenlandse verenigingen voor vreemdelingenverkeer. Werd deze reeds het vorige jaar verlicht volgens een speciaal ontwerp van Philips, er worden thans ontwer pen gemaakt voor een grote uitbrei ding, zodat ieder die in de komende feestdagen Naaldwijk gaat bezoeken, reeds by de uitlopers van dit zeer oude en karakteristieke Westlandse dorp zal weten: ik ben in Westland- Druivenland aangeland. Op het historische Wilhelminapleln za! een grote druiveneetgelegenheid worden ingericht in een enorme gla zen kas. waarin de druivenbomen groeien. Men zal er het meest uitge- lezen product van het Westland kun nen proeven en volop kunnen eten tegen de laagst mogelyke prijzen. Hoe van vele zijden dit Druiven- feest niet alleen wordt erkend maar Voor de korfbalsport is tüdens de Sportweek van de „SBLO" een plaatsje ingeruimd op Dinsdag 21 en Vrijdag 24 Juni, Op 21 Juni spelen In het Sportpark „Boshoek" het Schiedams junior- en senior-twaalftal, resp. tegen de junioren van de CKÏS-ciub Excelsior" uit Delft en het tweede twaalf tal van de Haagse KNKB-ver. „Ons Eibernest". De junioren beginnen om halfzeven, de senioren om 8.20 uur. De rennersclub „Schiedam" orga niseert Zaterdag 18 Juni een wieler ronde voor nieuwelingen en ama teurs. Er wordt gereden op het traject Lange Nieuwstraat-Tuinlaan. De nieuwelingen starten om halfdrie, de amateurs direct na aankomst der nieuwelingen, omstreeks 4 uur. Onder de deelnemers bevinden zich de nieuwelingen P. Kortland, Th. Sijthoff, G. Kreukniet, C. Span- jersberg, P. Dikkenboer en W, Bra- venboer. Bij de amateurs start de winnaar van de Schiedamse ronde in 1952, Henk Kuitwaard. alsmede de gebrs. Versluis, A. Schlicht, J. Hoefnagel, M. Bravenboer, de gebrs. Blokzeyi, A. Bachetti en nog minstens 60 an deren. Wü kéren terug tot ons onderwerp: liet werk van de Schiedamse Com missie. tot Wering van Schoolverzuim. Hoe komt de commissie aan de no dige gegevens? De hoofden der scholen zün ver plicht elk geval van ongeoorloofd schoolverzuim aan de Commissie en aan de inspecteur van onderwijs te melden. De Commissie bestudeert de gevallen, die ook volgens haar on geoorloofd zijn en steit daarvan rap porten op. Aan het rapport over het jaar 1954 ontlenen wij da volgende gegevens: Door de zeven o.l. en v.g.l.o. scho len, de negen b.l.o. scholen, de lagere technische school en de beide huis houdscholen, die Schiedam ryk is, zijn in het geheel 379 opgaven van schoolverzuim gedaan. Hiervan kwa men 181 gevallen in aanmerking voor bestudering van de commissie. De resultaten van dit onderzoek zjjn zonder twijfel belangwekkend. Zo bleek, dat van de genoemde 181 schoolverzuimen slechts in 33 geval len ziekte van leerlingen of huisge noten de oorzaak was. Als meest voorkomende oorzaak van onwettig schoolverzuim noemt het rapport het zonder verlof thuis houden van de kinderen, waaraan 43 ouders zich schuldig maakten. Zaterdag zal het Tamboers- en Pyperskorps „Harmonie" om acht uur een concert geven in de Plan tage. Er zal een keur van marsen worden uitgevoerd. Advertentie I. M, De gemeenteraad van Rotterdam zal Donderdag 23 Juni beslissen over de stichting van een concertgebouw. Burgemeester en Wethou ders hebben een groots voorstel ingediend. Een bedrag van (ten hoogste) 11.250.000 gulden zal er mee zijn gemoeid. De concertzaal met 2500 tot 3000 zitplaatsen zal de grootste in Nederland worden. Woensdagochtend is de stop- perspil van SVV in het huwe lijk getreden met Elisabeth Soomers. Van harte! Wanneer de raad accoord gaat met de plannen, komt het gebouw op een terrein, begrensd door Weena, Wes tersingel. Karei Doormanstraat en Theaterplein. Het gebouw zal behalve de grote concertzaal een kleine zaal met 600 tot 700 zitplaatsen bevatten. Voorts zijn er een foyer en kleinere foyer ruimten en wandelgangen in het pro ject opgenomen. Een artistenfoyer tevens repetitieruimte een expo sitiezaal en een café-restaurant zijn andere belangrijke onderdelen. B. en W. willen het definitieve ont werp opdragen aan het architecten bureau ir. E. K. en H. M. Kraayvan- ger en aan de heer R. H. Fiedderus. De laatste trad op als adviseur van de stichting „Muziekcentrum Rotter dam", die speciaal in het leven was geroepen, om de totstandkoming van een muziekcentrum te bevorderen. De Schiedamse twaalftallen zün samengesteld uit spelers(sters) van de drie Schiedamse korfbalverenigin gen „ODI", uit de Chr. Korfbalbond. en „Sportclub Schiedam" en „Suc ces", behorend tot de Kon. Neder!. Korfbalbond. Elke vereniging levert twee speel sters en twee spelers en bezet elk voor zich een vak. In eerste opstelling komt het vak van „Succes" in de aanval uit, het vak van ODI in het midden en dat van Sportclub Schiedam in de ver dediging. De Excelsior-junioren behoren tot de sterkste, van de CKB-junioren- competitie. terwijl Ons Eibernest een van de sterkste twaalftallen uit de reserve le kl. Zuid-Holland van de KNKB is. Het is een uitstekend twaalftal, dat fraaie staaltjes korf bal kan laten zien. De Schiedamse twaalftallen komen uiteraard in hun sterkste opstelling uit. zodat we aar dige partijen mogen verwachten. Op Vrydag 24 Juni spelen Spangen, een Rotterdamse le kl. uit de KNKB en Excelsior uit Delft, uitkomende in de hoofdklasse van de CKB. een de- monstratiewedstrüd, voorafgaande aan de voetbalontmoeting tussen twee eiftaiicii uit het lagere voetbal. Ook hier kan een spannende strijd worden verwacht. Spangen behoort tot de middenmoot van de KNKB le kl. en Excelsior tot de topploegen van de CKB. Voor korfballiefhebbers valt er dus in de sportweek wei wat te genieten. De eerste wedstrijd van de neder laagserie, die tegen PPSC, heeft Martinit verdiend met 21 verloren. Aileen door het harde werken van de achterhoede is deze nederlaag nog zo klein gebleven. Vanavond om zeven uur ontvangt Martinit in het Volkspark het Rotterdamse EDS. Het gehele eerste elftal komt naar Schiedam, zodat het een spannend duel belooft te worden. Voor de Martiniters is het een goede gelegenheid om het Schiedamse sportpubliek de weg te wijzen naar het zomeravondvoetbal. In verband met de tydelüke afwe zigheid van de meeste predikanten en veie gemeenteleden gedurende de vacanticmaanden Juli en Augustus heeft de Oecumenische Raad van Kerken besloten, gedurende deze bei de maanden geen Avondgebed te houden. Het eerste Oecumenische Avondge bed in de Lutherse Kerk na de va- cantie zal worden gehouden op Za terdag 3 September. Overwogen wordt, het avondgebed vanaf die da tum wekelijks te houden. Het laatste Avondgebed vóór de vacantieperiode heeft Zaterdagavond om halfacht in de Lutherse Kerk plaats en wordt geleid door dr. H. J. Jaanus, Luthers predikant te Rotter dam en consulent der vacante Schie damse gemeente. Zondagavond houdt de Evangelisa tie-commissie der Hervormde Kerk een open deur-dienst in dc Grote Kerk. Prof. dr. G. C. van Niftrik zal spreken over het onderwerp „Ons gekwelde hart". De dienst begint om 7 uur, Vrijdagavond om halfecht heeft op het Plantage-podium de ope ningsvoorstelling van de SBLO- sportweek plaats. Aan de Schie damse gymnastiekverenigingen is de eer te beurt gevallen deze ope ningsavond te verzorgen en er is een aantrekkelijk en gevarieerd programma samengesteld. Alle verenigingen zullen een eigen nummer ten tonele brengen en het spreekt vanzelf, dat zü hiervoor het beste nummer heb ben uitgekozen, dat zy op hun verenigings-repertoire hebben. Bovendien komen er enkele ge zamenlijke toestelnummers, waar aan dames en heren van alle clubs hun medewerking zullen verlenen en ook in die nummers komen uiteraard de beste krach ten uit. Wy noemen van het program ma o.a. het spectaculaire num mer ringenzwaaien dames, hoog brugturnen door heren, enkele bij zonder goede nummers rhythmi- sche gymnastiek en een aantrek kelijke demonstratie op de cven- wichtsbalk, een toestel van de laatste tüd, dat er meer en meer in komt en ongekende mogelijk heden biedt. Er zijn een flink aantal zit plaatsen beschikbaar, waarvoorde ingang aan de Tuinlaan ligt, ter- wyi de staanplaatsen door de in gang aan de Lange Nieuwstraat kunnen worden bereikt. Na afwerking van het gymnas- tiekprogTamma op het podium wordt een fakkeloptocht gehou den, waaraan meer dan 1.500 sportmensen deelnemen. De stoet zal de volgende route nemen: Tuinlaan langs SG-ge- bouwtje. Lange Nieuwstraat, Ger- rit- Verboonstraat. Koemarkt, L. Haven ZZ, A.ppelmarktbrug, Ap pelmarkt, rechtsaf over de Hoog- straat. Koemarkt, Broersvest naar Emma Plantsoen, waar de stoet zal worden ontbonden. Zy hebben o.a. gewaarborgd vele attracties zoals dansgroepen en een gecostumeerde blaaskapel. Tevens zal het mogelijk zijn in de druiven eetgelegenheid te genieten van een goed glas druivensap en van een parelende wyn. Overigens zal er te genieten vallen van allerlei vermakelijkheden en ook van culturele manifestaties. O.a. zal op de openingsdag naar Naaidwük komen het uit televisie- en radiopro gramma's bekende negentig personen sterke jeugdkorps uit Klaaswaal on der leiding van Dirk Koster. Tevens zullen vendelzwaaiers komen. De Druivenprinses zal met gevolg enige malen uitrijden. "Woensdagavond omstreeks halftien verleende een personenauto bestuurd door A. H. O. op de hoek Vlaardin- gerdijk-Burgem. Knappertlaan geen voorrang aan een fiets. Een aanry- ding was het gevolg. De wlelrüder de 14-jarige R. P. van W. kreeg een lichte hersenschudding. De GG en GD vervoerde het slachtoffer naar zyn woning. „Wü hebben hier op de rechtbank niet zo veel papier. Daarom hebben we alles wat u hebt gedaan maar niet ten laste gelegd. Er is echter veel meer gebeurd", zei de president van, de Rotterdamse rechtbank tegen de 30-jarige controleur P. V. uit Nijme gen, die Donderdagmorgen wegens opiichting terecht moest staan. Hij had er een hele reeks gepleegd; drie waren er hem ten laste gelegd. Verdachte, die volkomen aan de grond zat. heeft op allerlei manieren geprobeerd om aan geld en onderdak te komen. In Schiedam vertelde hü aan een dame, dat hij geoloog was en lang in de Philippynen had ge werkt. Hü vroeg haar 45 te leen. Op zijn bankrekening stond immers nog een vry groot bedrag In Schoonhoven kreeg hij van twee personen maaltijden en nachtlogies los, door hun onder valse naam te vertellen, dat hij voor twee maanden bij hen in pension wilde gaan. Ver dachte heeft op deze manier -in ver scheidene plaatsen vele goedgelovige mensen opgelicht. „Ik had de dagvaarding byvoor- beeld nog kunnen uitbreiden met Hoorn en Vianen," sprak de officier van Justitie, mr. Louet Feisser, die acht maanden met aftrek en een voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering vorderde. De raadsman van verdachte meen de, dat zijn cliënt tijdens de vier maanden voorarrest al zoveel gratis maaltijden en logies heeft genoten, dat men hem nu wel de kans kan geven. Uitspraak over veertien da gen. Geboren: Lena, d. v. A, Kool en A. Heijboer; Helena, d. v. E. Bobbe en G. M. Wasman; Marianne, d .v. W. Westerbeek en Ch. W. van Hoek. Overleden: J. v. d. Most, 56 jr. Advertentie IM. In plaats van de rondwandeling, die het Schiedamse Mandolinege zelschap ONI ter gelegenheid van zijn 40-jarige jubileum op Koningin nedag zou houden, zal het gezelschap een reeks „Dinsdagavond-concerten" geven, in alle, daarvoor in aanmer king komende inrichtingen in orize stad. Dinsdag is het eerste concert gi geven in. het St.-Liduinagesticht. Een dankbaar publiek genoot van de uit voering, die het gezelschap, onder leiding van zijn directeur, de heer J. G. Hakkert, gaf. Dinsdag. 21 Juni zal ONI een be zoek aan het Hervormd Rusthuis aan de Tuinlaan brengen. De Schiedamse postduivenvereni ging „De Blauwe Doffer" heeft een wedstrijd gehoudt vanuit Laon. De eerste duif kwam —m om 8.53.37 uur, de laatste om 9.12.57 uur.. De uitslagen luiden: 1 T. H. Dui- venbode; 2 Domenie; 3 A. Broeders; 4 12 16 18 Leeuwen en Co.; 5 Van Durzen B Co.; 6 J. Wenteler; 7 15 Gebr. Lems: 8 P. Morza; 9 11 v. d. Steen; 10 19 Limburgh; 13 W. v. d. Kant: 14 N. Kerkhof; 17 A. de Rouw; 0 H. J. Bröhling. VI 70 13 k; VI 79 7 k; VI 172 60 k nog 30 netten; VI 203 8 k; VI 205 40 k; VI 206 34 k; VI 208 70 k noe 20 netten; VI 216 12 k; VI 29 60 k; VI 97 50 k; VI 114 51 k uit halve vleet; VI 142 75 k nog 20 netten; VI 190 40 k; VI 197 70 k; VI 199 50 k: VI 61 100 k; VI 71 75 k; VI 83 40 k; VI 166 90 k; VI 200 70 k; VI 50 100 k nog 20 netten; VI 14 75 k; VI 56 120 Tijdens een onderzoek aan boord van de gehavende Zweedse tanker „Johannis Hus" is gisteren nog het stoffelyk overschot van een negende slachtoffer van brand en explosies gevonden. De negen lijken zijn gisteren, In het bjjzün van twee Schiedamse art sen, de Zweedse consul en de domi nee van het Zweedse zeemanshuis te Rotterdam, gekist en overgebracht naar de rouwkapel van het Diaco- nessenziekenhuis te Rotterdam. De drie stuurlieden en de marco nist zyn op aanwy'zingen van over levenden geïdentificeerd. De overige slachtoffers konden niet worden her kend. In de kapel werd vanmorgen een rouwdienst gehouden, die werd bij gewoond door de Zweedse en Duitse consuls. De Duitse consul-generaal dr. Reuschenbaeh was aanwezig, omdat de meeste slachtoffers Duit sers waren. Er is nog geen beslissing genomen, waar de r.egen overleden zeelieden zullen worden begraven. Zeer waar- schijnlük zullen zij naar hun woon plaatsen worden gebracht. De nieuwe walvisvaarder „Willem Barendsz II" vertrekt Maandag van de werf van Wilton-Feijenoord voor een technische proeftocht van vijf dagen naar de noordeiüke wateren. De officiële proeftocht met over dracht is voorlopig vastgesteld op 9 Juli. De tocht gaat naar Amsterdam. Men verwacht drieduizend gasten. Advertentie lil. Deze dagtocht, per luxe-motorschip, gaat via de rivieren Nieuwe Maas, De Noord, Dordtsche Kil, de Biesbosch en het Wilhelminakanaal naar Ooster hout. Het bezoek aan dit vacantie-oord, met zün natuurbad, zandverstuivingen en prachtige heide velden is de moeite waard. Het motorschip biedt de passagiers een goede accommodatie, ook bü minder gunstig weer. Aan boord zün consumpties tegen billüke prijzen verkrijgbaar. Vertrek 9.00 uur, terug 21.00 uur. Plaatsbewüzen voor deze Interessante tocht zün, voor zover voorradig, tot en met VRIJDAG 17 JUNI a 3,50 per persoon, verkrijgbaar aan onderstaande adressen: Rotterdam: Het Vrye Volk, Slaak 34 (in de hal); Schiedam: Het Vrije Volk, Passage 20; Vlaardingen: Het Vrüe Volk, Dayer 2. DIRECTIE „DE VRIJE WERELD"

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1