Gouden ANMB-afdeling zet „bruidsdagen" vrolijk in 15 jubilarissen gehuldigd De appel valt niet ver van de boom Rotterdam treft vooi zijn buurgemeenten nodige maatregelen H. Hermandad eert één zijner trouwe dienaars TIMCO t 1 A Hermes-DVS krijgt bezoek uit de Sleutelstad Olie geboord in °ijnacker KREUGER De boog is niet meer gespannen VADERDAG Schiedam bindt laatste gevecht aan tegen Wion Beroep op burgerzin Electriciteitsverbruik stijgt Adj Timmermans in het zilver Brandje op een Zweedse tanker Crescendo geeft concert Op straat gevonden om Marktberichten chiectanimers onder elkaar Uit de raadscigenda 19 Juni overhemd of das timm m Nederlandse renners voor eiland Man Doe Vaderde DAS V riendschappelijke wedstrijd lussen Hermes en DHC Krabbendam wint DVS-vijf kamp „Schiedam" tegen Kemiemerland II GEESTELIJK LEVEN HET VRIJE VOLK VRIJDAG 17 JUNI 1955 PAGINA 5 De afdeling Schiedam van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond zal over enkele weken een halve eeuw oud zijn. Dat dit „oud" geenszins het begrip „afgeleefd" inhoudt bewees de jubilerende afdeling overduidelijk toen zij Donderdagavond in het Passagetheater met een uitbundige feestavond haar „bruidsdagen" begon. Heeft al 'n KLEDINGSTUK Huldiging van „REMBRANDT" gehad? In de cantine van het Schiedamse hoofdbureau van politie heerste Donderdagmiddag een gezellige drukte. Het politie-bandje zorgde voor feestelijke muziek en de dienaren der gerechtigheid, die allen, voor zover de dienst dat toeliet, aanwezig waren om de zilveren ju bilaris, adjudant J. B. Timmermans, te huldigen, zongen de populaire deuntjes uit volle borst mee. Schrijver en poëet Hoofdinspecteur W. H. Kloeseman nam daarna het woord. Deze haalde enkele herinneringen uit de afgelo pen 25 jaar op, waaruit de kundig Geef Vader een practisch geschenk zoals een De grootste sortering vindt U bij: BROERSVEST 56 HET IS BETER daardoor goedkoper Voor de promode EN GAAT VEEL LANGER MEE 3.95 - 4.90 - 5.90 KLEDiNGHUIS „REMBRANDT" Rennbrandtlaars S3 „Wc lijn bij elkaar gekomen om al vast in de goede stemming te komen," zei het hoofdbestuurslid Nelcmans in zijn openingswoord. De goede stem. ming IS erin gekomen. Advertentie I.M. Waar kijkt u het eerst naar, wan neer u da krant in handen krijgt? Het zou interessant zijn deze vraag eens aan een aantal lezers en leze ressen voor te leggen, vooropgesteld dat de vraag eerlijk beantwoord wordt. Welke rubriek zou het win nen? Julia en Rip maken vermoede lijk een goede kans voor de eerste plaats. Öj kijkt u eerst naar scheepstijdingen, of naar het weerbe richt? Mijn lievelingsrubriek is „Op straat gevonden". Raar kijkt u missschien vreemd van op, maar ik geef nu een maal de voorkeur aan leesvoer, waar je honger van krijgt. Ik houd niet van artikelen, die je alles, maar dan ook alles vertellen en niets aan de fantasie overlaten. En als er één rubriek is, die stof geeft om wat bij te fantaseren, dan is het wel die der gevonden voorwerpen. U kijkt me nog steeds ongelovig aan. Hebt u de krant van Woensdag nog? Moet u eens lezen Op straat gevonden: 3 moeren. Legt v. nu de krant even op zij. stelt u het z;:h nu eens voor: Me neer X komt thuis. Boos. Geprikkeld. Roept zijn vrouw. „Heb jij m'n drie moeren! Alle drie kwijt!" „Maar. het niet zo goed. „Wat?" M'n drie moeren!" Alle drie kwijt!" „Maar. ,(Niks te maren, wat moet ik begin nen zonder mijn drie moeren?" Enfin, meneer X is kwaad, zij be droefd en voor je het weet is er een diepe wond geslagen in het huwe lijksleven van het echtpaar X. Op straat gevonden: Trouwring! Legt u de krant maar weer op zij. Er zijn vele wegen, die uw fantasie be wandelen kan. Het is bijvoorbeeld, mogelijk, dat het een weggeworpen trouwring is! Misschien is het een verlovingsring, misschienMaar ik wil u hei genoegen van een ge noeglijk fantaseerpartijtje niet ont nemen. Ongetwijfeld zult u thans met mij de bekoring van die onvolpre zen rubriek inzien. Voor ik eindig moet ik nog voor één gevonden voorwerp uit die zelfde Woensdagkrant uw aandacht vragen. Op straat gevonden: Rose on derjurk. Boeiende rubriek, vindt u niet? In het korfbalprogramma voor het komende weekend is voor Schiedam de laatste wedstrijd opgenomen. Het is de uitwedstrijd tegen WION, maar omdat het veld van de Rotterdam mers in restauratic is gegaan, wordt er in Schiedam gespeeld, We zijn be nieuwd of de rood-zwartcn de com petitie met een laatste overwinning zullen afsluiten. Succes speelt Zaterdagavond "zijn voorlaatste wedstrijd tegen Poortu- gaal uit. Deze ontmoeting is door re cente overwinningen van laatstge noemde club belangrijk geworden l.v.m. de degradatie. Mocht Poortugaal winnen en er ook in slagen Zondag De Spartaan met lege handen huiswaarts te zen den, dan kan men gelijk komen met TOV. Deze club komt eveneens bin nen de lijnen en wel tegen Sperwers, maar hier zullen de Rotterdammers wel aan het langste eind trekken. Om de kansen zo eerlijk mogelijk te verdelen is Succes dus moreel ver plicht zich tegen Portugaal tot het uiterste in te spannen. Succes 2 ontvangt Sperwers 3. maar het is niet te verwachten, dat deze ontmoeting winst voor onze stadgenoten zal opleveren. Dat moet wel het geval zijn met de wedstrijd Sperwers 4Schiedam 2. De Schie dam-reserves zouden dan nog drie punten van de eretitel verwijderd zijn. De ODI-twaalftallen hebben alle maal vrijaf Voor de Succes-junioren zijn vast gesteld Succes ATrekvogels A, Succes BOns Huis B en Rozen burg CSucces C. Het college van B. en W. heeft op desbetreffende vragen geantwoord, dat het zijns inziens niet verant woord is de Groenewcg te verharden. Wat de verlichting betreft, deelt het college mee, dat slechts de eerste 200 meter van de Groenewcg hiervoor in aanmerking komt. Verder zal op de eerstkomende raadsvergadering de raad worden voorgesteld, een crediet van tiendui zend gulden te verlenen aan de Dienst Technische Bedrijven voor een nieuw schakelhuis en ook de daartoe benodigde grond aan het be drijf over te dragen. Wanneer de Raad ermee sccoord gaat. zal het wagenpark van de Poli tie met een auto en een motor met zijspan worden uitgebreid. Hiervoor is eën crediet van 13.050 nodig. Ten slotte is er een nieuw regle ment voor het Gymnasium op komst dat de raad ter goedkeuring zal wor den voorgelegd. De zaal was uitverkocht. Behalve de leden van de ANMB met hun dames en introduced, waren ook af gevaardigden van de zusterafdelingen uit Vlaardingen en Maassluis van de Schiedamse NVV-Vrouwenbond en de Bestuurdersbond aanwezig. Voordat het woord gegeven werd aan het revue-gezelschap van Gerard Walden, voerde uit naam van het hoofdbestuur de heer Nelemans het woord. De spreker schetste de ont wikkeling van de Bond en bracht hulde aan allen, die juist in de moei lijke jaren van oorlog, crisis en werk loosheid de vakvereniging trouw zijn gebleven. Een lange en zware strijd moest gestreden worden, voordat de vak bonden hun huidige positie en in vloed verworven hadden. Ook de vrouwen van de leden betrek de heer Nelemans in zijn hulde. Want zonder hun steun zou de thans 88.000 leden tellende metaalbe- drijfsbond niet gekund hebben. Op liet toneel zaten vijftien jubi larissen. Een van hen, de heer v. d. Stelt, was 40 jaar, de overigen waren 25 jaar lid van de band. Allen werd een herdenkingsmedaille op de borst gespeld, hun echtgenoten kre gen van het afdelingsbestuur ieder een doos bonbons. Ten slotte beloofde de hoofdbe stuurder de afdeling, dat, wanneer zij erin slaagt om omstreeks het gouden jubileum haar ledental af te ronden tot 2.800, het. bestuur van de Bond voor de ledenwervers twee bungalows beschikbaar zal stellen voor vacantie- verblijf in het volgende seizoen. De rest van de avond werd gevuld door de revue „Holderdebolder, van ernst tot kolder". Berry Kievits en Gerard Walden wisten er onmiddellijk de juiste stemming in te brengen door enkele mensen uit het publiek in hun grol len te betrekken. Met vaart en él na volgden de num mers elkaar op. Behalve de reeds genoemde artistan, hielden Francis en Capy. Harry 3oda, John v. Heu- men, Coby Beek, Mitzey Tieland en Harry Woods en de aanwezigen met zang, dans, sketches en conférences bezig. Het orkest van André van Wattin- gen zorgde voor een uitstekende om lijsting. Nu Zaterdag de Gezamenlijke Militaire Fondsen hun jaarlijkse collecte gaan houden, waarin ook onze stad betrokken is, beveel ik deze collecte warm aan en doe ik een beroep op de burgerzin der stadgenoten. Met uw gave, zij moge groot of klein zijn, wordt het mogelijk velerlei nood te lenigen. Hier moge als lichtend voor beeld gewezen worden op een land als Finland, waar het aan tal oorlogsslachtoffers beduidend hoger is en waar in de noden dezer slachtoffers, voornamelijk door gemeenschappelijke hulp en gemeenschapszin der bevolking, op uitnemende wijze wordt voor zien. Uw hulp en medewerking voor deze collecte roep ik daarom gaarne in. De Burgemeester, Mr. J, W, Peek. Het toenemende electriciteitsverbruik in het verzorgingsgebied van de gemeente Schiedam, veroorzaakt door de industriële ontwikkeling van die gemeente, maakt het nodig op het punt van de distributie middelen naderé voorzieningen te treffen, aldus schrijven en W. van Rotterdam aan de gemeenteraad. In. gemeenschappelijk overleg met van dit door Rotterdam tr investe- Schiedam zijn nu de volgende plan- ren bedrag vergoedt. Schiedam is be nen gemaakt: reid 430.000 bij te dragen, zodat Bouw en inrichting van een 25 kV- gedeelte van een te stichten trans formatorenstation Schiedam-West, kosten 910.000. Het leggen van voorlopig twee 25 kV-kabeü van de centrale aan de Galileïstraat tot de grens Rotterdam- Schiedam ten behoeve van de voeding van het station Schiedam-West, kos ten 200.000. Extra-voorzieningen in het kabel net, nodig voor de stroomlevering aan Schiedam-Noord van het in de Spaansepoider te stichten transfor matorenstation uit, kosten 180.000. Het past in het raam van de over eenkomst, zeggen B. en W. van Rot terdam, dat Schiedam een gedeelte Achter een met palmen versierde tafel zat de jubilaris met zijn gezin in gezelschap van de commissaris van politie, de heer K. Rijpma. Ver der waren onder meer aanwezig de heer E. den Hoed, namens de Schie damse gemeenschap, oud-commissa ris Van Veen, ir. S. Moesker en vele officieren. De heer Rijpma opende de rij van sprekers. Hij memoreerde hoe dhr. Timmermans op 1 Maart 1935 als agent in dienst van de Schiedamse politie getreden was, in 1941 tot bri gadier en vijf jaar geleden tot ad judant werd bevorderd. Een hoogtepunt in de carrière van de jubilaris noemde de spreker de met een koninklijke onderscheiding beloonde redding van een vierjarige drenkeling. De commissaris roemde de veelzij digheid van de adjudant Timmer mans en bovenal zijn organisato rische talenten, die in het bijzonder tijdens de watersnood zo duidelijk aan het licht zijn gekomen. Niet alleen als erkentelijkheid, voor hetgeen de heer Timmermans tot nog toe gepresideerd heeft, maar ook met het 'oog op zijn voor de politie onmisbare capaciteiten, wordt de ju bilaris met ingang van 1 Juli aange steld tot Chef Algemene Controle. In deze vertrouwenspositie zal adju dant Timmermans de staf met raad en daad kunnen bijstaan. Ten slotte bood de commissaris na mens het korps de jubilaris een ge schenk, mevrouw Timmermans bloe men en namens de gemeente een en veloppe met inhoud aan. heid van adjudant Timmermans bleek. De heer Kloeseman vestigde bovendien de aandacht op de pro zaïsche en ook poëtische gaven van de jubilaris, die menig voetbalver slag en vers in het Politieblad op zjjn naam heeft staan. Vervolgens sprak de inspecteur H. Willems van Beveren, niet slechts als onmiddellijke chef van de heer Timmermans, maar tevens als voor zitter van de Schiedamse Politie Sport Vereniging, waarvan de jubi laris actief lid is. Ten derde bracht de spreker ook als mens hulde aan „Tim" en bood hem, namens de SPSV een vulpotlood aan. Daarna spraken inspecteur J. J. Knook namens de vereniging voor Veilig Verkeer en brigadier G. B. E. van der Toorn uit naam van de RK Politievereniging St. Michael hun .waardering uit voor het vele werk van adjudant Timmermans. De heer K. van Raay sloot de rij van spre kers met een geestige toespraak, ris sprak, namens de agenten, waaruit veel achting voor de jubila- aanwezigen nog eeiï poosje genoeg lijk bijeen. Nadat de heer Timmermans voor de hartelijke woorden en de vele ge schenken bedankt had, bleven de Advertentls I. II. De eerste machinist van de Zweed se tanker „Urania Gorthon" (18.000 ton) is nog nooit in zijn lange vaar- tijd zo verbaasd zijn hut binnenge treden. Tijdens zijn afwezigheid brak er namelijk brand uit in zjjn hut. Om kwart voor elf werd er aiarm gegeven op de terreinen van de BPM te Pernis. De bedrijfsbrandweer spoedde zich ijlings naar steiger I, waar de Zweed gemeerd lag. Het vuur woedde hardnekkig. Aangezien de tanker bijna volgeladen was met stookolie nam de bedrijfs brandweer onder leiding van de heer A. Hans geen enkel risico. Het bijna volledige materiaal werd ingezet. Duizenden liters water werden in de brandhaard gestort. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling, dat de machinist nog in zijn hut was. Koortsachtig trachtte men binnen te dringen. Toen dit eindelijk lukte, was er geen machinist. Deze kwam later bedaard aanstappen en nam even bedaard de waterschade op. Na anderhalfuur werd de alarmtoestand opgeheven. De oorzaak van de brand werd niet bekend. De Rotterdamse brand weer behoefde geen assistentie te verlenen. De Schiedamse Arbeiders Muziek vereniging „Crescendo" zal Zondag avond een concert geven in de Plan tage. Het programma van het con cert. dat om acht uur begint ver meldt werken van Safroni. Ganne. Fueik, Popy, Adam, Adams, Chur chill en Blankenburg, voor rekening van Rotterdam een be drag van 860.000 resteer;. Schiedam zal overigens voor voor zieningen binnen zijn eigen distri- butiegebied nog een bedrag van 1.449.000 moeten investeren. Hierin is begrepen een bedrag van f 800.000 voor de aanleg van een 25 rV-baan van de grens der gemeente tot het nieuwe transformatorenstation in Schiedam-W est. Nu voor deze werken toch een geul met een lengte van c.a, 2800 meter door Schiedams grondgebied moet worden gegraven, achten B. en W. het nuttig van deze gelegenheid ge bruik te maken om tegelijk kabels te leggen, welke' t.z.t. moeten dienen voor de voeding van een transforma torenstation Vlaardingen-West, ten behoeve van een stroomvoorziening van Vlaardingen. Daarvoor is nog een bedrag van 800.000 nodig. „En wat had u gehad willen hebben?" vraagt de vijfjarige ijscoman Benny Barten in Schiedam. Het is al een feest, als je vader ijsjes verkoopt, maar wanneer hij dan nog bovendien een echt ijskarretje voor je maakt en je mag als een heuse ijscoman de stad in, dan kent de vreugde geen grenzen meer! Advertentie I.M. Volgende week wordt op het Britse eiland Man een internationale wie lerwedstrijd voor amateurs gehou den waarvoor ook enkele Neder landse renners zijn geïnviteerd. Ons land zal worden vertegenwoordigd door de renners Roks, uit Sprundel, Geldermans uit Beverwijk, Van de Heuvel uit Hengelo en Van Wetten uit Noordwijkerhoufc. VRIJDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Apache 114 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Het gevecht op de rotswand (14 j.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum: 2—5 uur: eigen collecties. APOTHEEK M. M. H. Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. DIVERSEN Plantage, 7.30 uur: Openingsvoor stelling SBLO, Musis Sacrum, 8 uur: Cabaret avond ANJV. In ie, 8 uur: Afscheidsavond insp. Marion. ZATERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Apache (14 Monopole-theater, 3 5, 7 en 9 uur: Het gevecht op de rotswand (14 j.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 2—5 uur: Eigen colleeties. APOTHEEK M. M. H. Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. Tot 13 uur: DIVERSEN Plantage, 8 u.: Concert, Harmonie. Musis-Sacrum, 7.30 uur; SVDPW, cabaretavond. Tuinlaan—L. Nieuwstraat, 2.30 u.: Wielerwedstrijden SBLO. In verband met de in Amsterdam te houden Olympische Dag zijn er dit weekeinde door de KNVB voor de eerste klasse geen wedstrijden vastgesteld. Buiten, de competitie om speelt het eerste van Hermes DVS echter een thuiswedstrijd tegen DHC uit de Sleutelstad. De Blauwwitten proberen in deze wedstrijd enkele nieuwkomers, zoals Deen, Buitenhek (beiden in de half-linie) en Van Huet (als midvoor). Zondag speelt Excelsior 3 een be slissingswedstrijd tegen VFC 2 in Vlaardingen. De winnaar van deze match wordt kampioen van de re serve derde klasse. DRZ 2 bezoekt in Dordrecht ODS 2. In de strijd om de „gouden plaque" hebben Dilettant, SVDPW en Schiedam nu eik twee wedstrij den gespeeld en daaruit ieder twee punten behaald.. Zondag speelt SVDPW tegen Dilettant. De verliezer wordt praktisch kansloos. In het kader van de wedstrijden voor de promotie van de reserve eerste klasse afdeling Rotterdam speelt Zondag SVDPW 2 tegen CKC 2 en Schiedam 2 tegen Overmaas 4. De uiteindelijke winnaar promoveert naar de reserve derde klasse van de KNVB. Doordat de scheidsrechter niet kwam opdagen, heeft HBSS tegen RCL niet gespeeld- Dit weekeinde spelen de Schiedammers tegen de flinke Rfjnsburgse Boys. Dat de HBSS-ers zich in zullen spannen, hjdt geen twijfel, want het is een van hun laatste kansen om een degrada tie te ontlopen. HBSS 2, dat Zater dag jl. door een 2I-overwinning op Die Haghe 2 afdelingskampioen werd, ontvangt nu de Jodan Boys 3 uit Gouda. PPSC maakt Xhterdag een zeer goede kans te winnen van het zwak ke Sunlight. De N.V, Nederlandse Aardolie- Maatschappij heeft bij haar bo ring te Pijnacker olie aangeboord. Over de betekenis van deze olie- aantoning kunnen, hangende de nog te verrichten metingen, nog geen mededelingen worden ge daan. De boring wordt voortgezet. Het zal nog geruime t(jd duren eer er definitieve gegevens bekend zjjn over een eventueel olieveld. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 2—6 uur Groengevlamde vulpen: halskettinkje; étui met toiletartikelen: grote ronde kaas Te bevragen bij de vinders: Parkiet, Baleijns, Anth, Mutjsatraat 59- fox-terrier (wit met zwart), H Ten Dam, B.K.laan 195b; zeis, M. Wuisman, Achter de Teerstoof 15; benzinedop, G. Stouthandel, Herenstraat 47; wieldop van auto, B. Brugmans. Bakkershaven 16; X kg gewicht, de Vlies, Mesdaglaan 29a; groen contributieschrift, Klooster, HobbemastTaat 4; stempel. D. Schaap. Nleuwsticht midden 18; lederen fietstas, v. Voorden, Vondeiiaan 56; bruine por- temonnaie met inhoud, J. Mot, Da Costastraat 48a; rode plastic portemon- naie met Inhoud, B, de Wit, Buijs Ballotsingel 83b; rode portemonnale inh. spaansegels, Tilman, Marconistraat 49; 2 regenjassen. C, Timmers, B.K.laan 215b; blauw hoedje, J. v. d. Poel, v. Ruys- daellaan 40a; zwart voetbalbroekje, J. Kunst, Slachthuislaan. 20; grijze gummi broek, C. Sleeuwenhoek, Hoogstraat 76a; wit kinderschoentje, Lowes, Brugman straat 55; blauwe jongenspet, M. Rebers, Groen van Prlnstererlaan 13; overall, G. v. Beesten, B.K.laan 59; donker rode dameshandschoen, mevr. Koot, Nassau- laan 51a; zwart dameshoedje, Rutgers, Aleldastraat 36c; dameshaadschoen wit, E. Malkus, v, Ostadelaan 39a; bedrag aan geld, K. Stu IJ ven berg. Rotterdamse- dijk 297a; glaskralen ketting, J. Karis, Korte Singelstraat 20a; P, de Hoogh- straat 11a; bos sleutels, de Vries, Mes daglaan 29b; rozenkrans In étui, J .Mutter Zwaansteeg 3a; étui met sleutels, E. Kiela Rotterdamsedijk 62c; ring met sleutels, Ouwens, Lekstraat 74b: huissleutel. S. Tettero. Nieuwstrnat 6; groene auto ped, H. Luibers, Lorenzlaan 25c; spring touw. v. d. Marei, Kreupelstraat 14b; kinderleesboekje, v, d. Marei, Kreupel straat 14b. bij BROERSVEST 6 Wij brengen een pracht sor tering Luxe verpakking gratis. Het zal het publiek wel vreemd aandoen, dat, terwyi de competitie nog niet ten einde is, nu reeds vriendschappelijke wedstrijden wor den gespeeld als voorbereiding voor het komende seizoen. Dit heeft tweeërlei redenen, ten eerste, omdat de komende competi tie zeer vroeg, waarschijnlijk reeds half Augustus, zal aanvangen en ten tweede omdat de betaalde spelers in de maand Juli moeten worden ge contracteerd. De besturen moeten dus weten, waar zij aan toe zijn. Het spelen van oefenwedstrijden is dus noodzakelijk en daarom speelt Hermes Zondag aan de Damlaan tegen een aloude tegenstander nl. DHC. De sympathieke Dolftenaren, twee Jaar geleden gedegradeerd, zitten in de lift. want dit jaar reeds hebben zij een rol van grote betekeris ge speeld in de strijd om het kampioen schap. Ook DHC is tot het betaalde voet bal overgegaan en is zich dus even eens aan het voorbereiden op de ge wijzigde omstandigheden. Men kan dus verwachten, dat beide ploegen met sterk gewijzigde elftallen uitko men, o.m. met spelers, die naar het betaalde voetbal willen overgaan, doch wier clubs de amateurstatus hebben aangehouden. Deze wedstrijd is dus voor veie spelers een soort ex amen en daarom verwachten we een interessante ontmoeting. In afwijking met de competitie is de aanvang bepaald op 2 uur. Evenals vorige jaren werd onder ideale weersomstandigheden door 140 junioren van Hermes-DVS op sportieve wijze de vijfkamp betwist. De nieuwe clubkampioen is gewor den: J. C. Krabbendam, welke met 585 pnt. tevens een nieuw clubrecord vestigde, tweede werd K. L. Oranje met 579 pnt. terwij! als derde P. de Groot resp. A, Marks met 569 pnt. uit de bus kwamen. In de groep pu pillen werd eerste P. Koogje met 564 pnt. Groep A: I D. de Ronde, 565 pnt: 2 L. de Raaij, 556; 3 A. Kalkhoven, 553. Groep B; 1 J. C. Krabbendam, 685; 2 K. L. Oranje, 579; 3 P. de, Groot, 569. Groep Cl: IA. L. dc Kcmper 5652 H. Krommenhoek 548; 3 C. Stehouwer, 546. Groep C2: I A. Marks 569; 2 J. J. de Jong 568; 3 C. Groenewegen 567. Groep pupil len: 1 P. Koogje, 564; 2 W, den Hol lander, 554. 3 J. A. E. Boskeljon, 553; 4 J. J. Jongman, 522. De voorzitter van de adspiranten- commissie, de heer A. Stouthandel jr. reikte de prijzen uit. Zaterdag moet de honkbalploeg van Schiedam aantreden tegen hei Haarlemse Kcnnemcrland II, dat in de wedstrijd in Haarlem kans zag, de zwart-witten een puntje te ontfut selen. Hoewel de verdediging der Haar lemmers niet sterk is, blijven zij toch door hun slagploeg en vooral door hun taaie onverzettelijkheid een ge vaarlijke tegenstander. De Schiedammers zuilen dan ook de gehele wedstrijd door moeten blij ven vechten om het te winnen. Deze match begint om 6 uur op het Boshoekterrein. Het tweede negental moet even eens Zaterdag om 4 uur op bezoek bij stadgenoot SVV. ZWIJNDRECHT, 16 Juni An dijvie 5359; Spinazie 1531; Pos telein 1820; Rabarber 810 per kg; Sla A 13—17: B 10—14 per stuk; Stoofsla 27—36 per-kg: Komk. gr, A 36—46; B 31—40; C 25—35; D 16— 27 per stuk; Krom 3642 per kg: Bloemkool AA 4143; A 2834; B 26—31; C 20—25: D 11—16 per stuk; Radijs rood 8—17; witpunt 14; Bos- peen 4151; Selderij 1617 per bos; Waspeen 53; Soitskoo! 1720 ner ka AaangevoerdKomk. 44.000 st; Komk. krom 4.500 kg; Sla 22.000 st: Radijs 8.700 bos: Bospeen 6.800 bos; Spinazie 3.300 kg. ONDER DE TITEL „De gespan nen boog" wijdt dr. H. Bonger in het weekblad van het Humanistisch Verbond „Mens en Wereid" een arti kel aan de lauwheid, waarmee men tegenwoordig do activiteiten van ker ken, politieke partijen e.d. volgt. Dr. Bonger zegt hierin o.a.: LUISTERT MEN naar de verant woordelijke leiders van godsdienstigs stromingen en van politieke partijen, ook naar de voorg.mgers van organi saties die iets eisen van hun leden, ik bedoel aandacht en offers, dan klagen zij steen en been. De kerken zijn leeg, de politieke, vergaderingen dito, functies kunnen niet vervuld worden want de mensen, zijn niet te vinden en als ze er wel zijn, stellen zij zich niet beschikbaar. Weinig kiezers brengen hun stem uit en zelfs bij de meest emotionele èn fanatieke richtingen begint lauw heid te heersen. Dit is een algemeen verschijnsel, niet alleen in Neder land maar in geheel Europa. Men sen als Billy Graham en politici die daarmee zijn te vergelijken, zijn geen uitzonderingen op deze algemene j strekking, maar zijn juist symptomen van die strekking. Als de kerken vol waren, zouden er geen Grahams zijn. Deze vuurpijlen laten, na kort licht, rook en duisternis achter. Waar wel grote belangstelling voor is? Voor toneel, ballet, concerten en voor de lichte Muze. Er is een op vallende groei aan belangstelling voor cultuur, vooral ook bij jonge mensen. De musea en de concertzalen zijn vol, goede boeken worden veel gele zen, cabaretprogramma's trekken tallozen. De oorzaak van dit alles? Ik meen, dat die in de oorlog gezocht moet worden. Evenals een trommel niet steeds gespannen kan zijn, zo heeft de mensheid te lang haar geest gespannen, overspannen en is tot barstens toe aangezet. Hierop moest een reactie, een ont spanning volgen. Men wantrouwt leuzen, grote woorden en vaste heils boodschappen en men weigert te ge loven, dat één stelsel of één richting hét geneesmiddel is tegen alle kwa len. Dc' meeste mensen zijn bezig te trachten in evenwicht te komen na zoveel jaren van ondraaglijke span ningen en zij zjjn vermoeid. Toen men een 19e-eeuwse Engelse staatsman een militair advies gaf, waardoor Engeland moest ingrijpen, sprak hij een waar woord. „Vertrouw nooit doktoren, predikanten en gene raals," zei hij. „Volgens de eersten is nooit iemand gezond, volgens de tweede groep is iedereen zondig en volgens de derde categorie is nooit iets veilig." De mensen in de 20e eeuw hebben te veel geleden onder deze groepen, en zij wantrouwen de adviezen. Zij willen rust. zij willen bevrijd worden van de grote angsten waarin zij ge leefd hebben. Hoe vreemd het velen in de oren zal klinken, hoeveel protest dit wel licht zal wekken, ik kan deze strek king in de wereld, waardoor de ker ken leeg zi.in. de politieke vergade ringen slecht bezocht en waardoor ook de meeste bijeenkomsten van een stroming die gestalte kreeg in het Humanistisch Verbond beter bezocht zouden kunnen zijn, niet verkeerd, slecht en ongezond vinden. En dat de schouwburgen en de concertzalen vol zijn is zelfs bijzonder verheugend. Wij moeten het niet bedroevend of min derwaardig vinden, dat de mensheid nog even bekomt van te veel span ning "en in dat uitrusten de waarde van de cultuur ontdekt, niet alleen voor latere generaties, maar ook voor haar zelf nu

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1