Prof. De Vries bezorgd over de achtergebleven gebieden in de wereld Strijkstok vangt deel van de hulp al op E55: Reeds ver voorbi j één millioen bezoekers Routedwang verdwenen geheel overzichtelijker P r oces-Kastner brengt beroering in staat Israël Ondanks drukte geen brand in bos of hei U kunt zelf bewijzen dat dan enig ander wasmiddel! Over Unie is weer niet gestemd ée KSG-onderzoek naar Europese eenwording RAMING DER CIJFERS Vrouw maakte moord mee door telefoon Oude „Bafendsz" BioemendaaF nu m iJmmk m HET VRIJE VOLK DINSDAG 12 JULI 3955 Drie projecten Er liggen in verschillende landen drie, niet al te omvangrijke projec ten, die in afwachting van het Sun- fed-project in uitvoering kunnen worden genomen, tw Zorgzame huisbazen Hier en daar Hoogste toren Oud tbc-patiënt (Van onze correspondent In Jeruzalem) Het weer Is niet alleen bijzonder heet in Israël gedurende Juni en Juli maar ook het politieke klimaat. Verkiezingen wor den voorbereid en sensationele processen zijn aan de orde van de dag. De millioenste bezoeker van E 55, de nationale manifestatie van Nederlands Energie in Rotterdam is naar onze schatting al dagen geleden door de expositieloketten gegaan. Aangenomen mag worden, dat het totaal-cijfer al een paar honderdduizend voorbij de eerste millioen ligt. Leningen Hongaarse collaborateur Verkiezingskoorts We vinden het allemaal wel érg warm, de laatste dagen, maar volgens de nuchtere cijfers van de waarnemingen is dat meer schijn dan werkelijkheid. De Bilt gaat pas spreken van een „zomerse dag" hij 25.1 graden Celsius en daar komen de meeste temperatuurgemiddelden in ons land nauwe lijks of niet bovenuit. De vochtigheidsgraad van de lucht zal er het zijne wel aan doen om die indruk vap „Mensen, mensen, wat wérm te wekken. Radio helpt Voor de vierde maal in drie weken heeft de oppositie in het In donesische parlement de stemming over de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie onmogelijk gemaakt. Door weg te, blijven uit de vergaderzaal zorgden Masjoemi, socialisten, christelijke partijen en andere oppositiefracties er voor dat het quotum niet aanwezig was, zodat geen geldige stemming kon worden gehouden. i 1 (Van onze parlementsredactie) Prof. dr. ir. E. de Vries, een overtuigd en warm voorstander van wetenschappelijke, technische en financiële hulp aan minder- ontwikkelde gebieden, heeft grote angst voor een interna tionale bureaucratie bij het verdelen van deze hulp. Reeds thans, zo verklaarde hij ons, blijft ongeveer twintig procent van de middelen voor de achtergebleven gebieden aan de interna tionale strijkstok hangen. Een machtige, wereldomvattende organi satie, die veel geld te vergeven heeft en aan vrijwel niemand verant woording .schuldig is, vergroot de kans op nog meer bureaucratie en op oneerlijkheid. Zij kweekt bovendien op den duur vermoeidheid zowel bij de ont vangende als bij de gevende landen, waardoor de belangstelling ver slapt en het probleem onopgelost blijft. der van dit fonds. Hij wil alleen ko men tot een decentralisatie van be voegdheden op het gebied van de uitvoering. Hij ziet, min of meer analoog aan de wijze, waarop indertijd het Marshall-plan in Europa via de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking werkte, drie regio nale planning- en uitvoeringsorga nen, t.w,: a. voor Azië en het Verre Oosten, waarbij de bestaande organisatie voor het Colomboplan kan worden uitgebreid; b. voor het Nabije Oosten en Noord-Afrika, waar een Caïro-plan kan worden opgericht; c. voor Latijns Amerika. Ook zou het aanbeveling verdie nen een aparte organisatie op te zetten voor het Europese gebied rondom de Middellandse Zee. Maar ik ben van mening, aldus prof. De Vries, dat de financiële steun voor deze organisatie niet via Sunfed, maar rechtstreeks van de andere Europese landen moet ko men. Waarschuwing Prof. 0e Vries liet* in ons gesprek een ernstige waarschuwing horen aan het adres van de meer-welva- rcnde landen. Er zijn thans jaar lijks zo'n tweeduizend deskundigen uit die landen in de minder-ontwik- keïde gebieden. Die maken elk per jaar ten minste één rapport, met een of meer plannen. Van deze plannen is nauwelijks een procent in uitvoe ring genomen, deels door gebrek aan financiële middelen, deels door ge brek aan uitvoerende organen. In de onderontwikkelde gebieden, aldus deze deskundige van interna tionale faam, gaat men vrezen, dat de gegeven belofte niet wordt nage komen. Er moet dan ook meer doelgericht heid komen in de technische hulp verlening. Prof. De Vries heeft wat deze op zet betreft reeds zijn gedachten la ten gaan over wat Nederland zou kunnen doen. Een landbouwkundig proefstation in Birma; een hospitaal in Ceylon; een technische school in Syrië of in de Libanon. Daarvoor zou Nederland per jaar een bedrag van 8 tot 10 millioen gulden moeten uittrekken. Soort gelijke instituten in Nederland zouden zich moeten belasten met de oprichting en het aan de gang houden van deze instellingen, Voor deze Nederlandse instituten zou de in die landen opgedane er varing eigen inzicht en kennis ver rijken. Het is derhalve een zaak, waarbij ook Nederland baat heeft. Zulke projecten, aldus prof. De Vries, kunnen op dezelfde basis door en met andere landen in de regiona le groepen worden uitgewerkt. De giften, die men In de hoger ontwik kelde gebieden bereid is ter beschik king te stelteh, krijgen daardoor in kleiner multilateraal verband een concrete bestemming. (Van onze Brusselse correspondent) De zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap hebben, samen met Engelse vertegenwoordigers, in Brussel besloten vier commissies in te stellen, die verschillende aspecten van de Europese eenwording nader zullen bekijken. Het 2yn commissies voor de Euro pese gemeenschappelijke markt, in vesteringen en arbeidsgelegenheid, „klassieke" krachtbronnen en atoom- de gebieden, aldus prof. De Vries/is en/erKee,r en openbare ver een vraagstuk dat vooralsnog acuut - -n ~e conferentie namen Za- digen van de technische hulporgani satie van de VN worden ingescha keld. De hulp aan de minder-ontwikkel- De Nederlandse professor, die zelf bij een internationaal orgaan, na melijk de Wereldbank te Washing ton, een belangrijke functie heeft, ziet de oplossing van dit vraagstuk in een internationale aanpak op regionale schaal. Daarbij zitten ge vende en ontvangende landen om één tafel, behandelen gezamenlijk de plannen en kunnen in onderling overleg tot uitvoering besluiten. Bij deze procedure is bovendien de mo gelijkheid open van rechtstreekse hulp van het ene aan het andere land. Deze opmerkingen van professor De Vries, die op het ogenblik in ons land vertoeft, moeten worden gezien tegen de achtergrond van het Sun- fed-project van de Verenigde Na ties. dat thans in Genève door de Economische en Sociale Raad van de VN (ECOSOC) wordt besproken. Dit project houdt in de oprichting van een speciaal fonds, dat met gif ten en leningen de uitvoering van allerlei niet rechtstreeks winstge vende werken in de minder-ontwik- kelde gebieden mogelijk moet ma ken. Zoals men weet heeft de Neder landse regering een bedrag van 25 A 30 millioen per jaar aan dit fonds toegezegd Nederland heeft zelfs de bereidheid getoond tot 75 A 100 millioen per jaar te gaan als ook de andere bijdragende landen hun aandeel zouden verdrie- of ver viervoudigen. Geen tegenstander Prof. De Vries is geen tegenstan- blijft en in feite steeds acuter wordt. Over een langere periode gezien zal per jaar zeker een bedrag van tien a vijftien milliard gulden voor dit doei nodig zijn, naast wat de Wereld bank en de VN reeds doen. De eerste eis, die wy moeten stellen, is dat het geld zo doelmatig mogelijk wordt ge bruikt, zo besloot prof. De Vries ons gesprek. terdag vijftig deskundigen deel. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van professor Verrijn Stuart. De Duitse gedelegeerde Hallstein, van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, ontkende de bewering, dat zijn land niet meer met kracht naar de Europese integratie streeft. Op 18 Juli zullen de delegatielei ders weer bijeenkomen.- Uw tekenaar h j verzorgde in Het Vrije Volk een prentje met als op schrift „Huurverhoging: alleen voor zorgzame huisbazen." Wanneer wij de gemiddelde huur prijs per jaar landelijk gaan stellen op 400,- per jaar, laat hij dan ook eens een prentje gaan maken van de huisbaas, die met de 5 meer van 400,- is f 20,- per jaar zijn huisjes zorgzaam verzorgt. Hij mag van mijn part daar ook nog in verwerken de verlaging van de grondbelasting, die deze zorgzame huisbazen zo'n 14 A 15 jaar reeds hebben betaald, in de vorm van verhoogde grondbelasting, ondanks bevroren huurpeil en een onderhoudsfactor, die het viervou dige van 1939 bedraagt. A. SCHOLTENS De Indonesische regering heeft door het Hoge Commissariaat een scherpe nota laten overhandigen n.a.v. de mislukte poging van de heer Westerling, die het onzinnige plan had uitgebroed om met een motor bootje de Oceaan over te steken en een deel van Indonesië te bevrijden. In het antwoord van de Neder landse regering lezen wij, dat zij het betreurenswaardig en schadelijk acht, dat de onverantwoorde hande lingen en uitlatingen van. personen als Westerling en Galliard zoveel publieke aandacht hebben gekregen. De regering belooft het nodige te verrichten, om de uitvoering van deze voornemens te verhinderen. Een juis te reactie. Maar tegelijkertijd verklaart in In donesië president Soekarno: indien de 30 millioen Indonesiërs eensge zind zijn, durf ik te verklaren, dat in 1956 West-Irian weer Indonesisch grondgebied zal zijn. Wat doet de Nederlandse regering nu? Zal zij ook in een scherpe nota tegen deze uit spraak protesteren? W. A. DOGTEROM, Dordrecht In een van de stukken in uw krant „Zwerven zonder paspoort" vermeld de u, dat de hoogste toren van Drente maar net 28 meter was. Indien de schrijfster daar werkelijk is geweest, dan heeft zij kunnen constateren, dat deze toren ver boven de bomen op de brink uitsteekt, deze bomen zijn toch in ieder geval 25 A 30 meter hoog. Ik wil u nu nog even vermelden, dat de toren niet 28, maar 58 meter hoog is. H. UNETEEN Misschien is het genteen, maar het deed mij genoegen, dat ook een ge meente als Amsterdam met perso neelstekort te kampen heeft, ik ben nl. de oud-tbc.-patiënt. Bij tal van overheidsbedrijven heb ik gesollici teerd. Ik werd altijd afgekeurd. Er was zelfs een keuringsarts, die, toen ik bevestigend antwoordde op de vraag: tbc, gehad, meteen zei: ga maar naar huis, afgekeurd. Op be trekkingen, waaraan een pensioen fonds verbonden was, solliciteerde ik maar niet eens méér. Zou de over heid nu niet eens een lichtend voor beeld kunnen geven, door aan deze onsoclale en onrechtvaardige behan deling van oud-tbc.-patlënten een einde te maken? H. GERBES Intussen waren er twee zeer welkome bezoekers uit het buitenland. In de eerste plaats O e N o e, de socialistische premier van Birma, die hier mei veel eerbetoon ontvangen is. Behalve aan giften hebben de min der ontwikkelde landen behoefte aan langlopende leningen tegen een lage rente. De beoordeling van de projec ten, waarvoor deze leningen worden gebruikt, zal echter niet vanuit een centraal punt moeten geschieden, maar door de drie of vier regionale organen. De lening-vragende landen zullen hun projecten ingepast moeten heb ben in een tien-jarenplan. Bi) de op zet van deze tien-jarenplannen en de uitwerking van de verschillende pro jecten kunnen uiteraard de deskun- xsraei neelt er veel Deiang Bij, het isolement te verbreken, waarin het ten opzichte van Azië verkeert. Daar om werd de vriendschap van Oe Noe dubbel op prijs gesteld. Ook het bezoek van New Yorke burgemeester, de democraat Wag ner, was belangrijk. Israël streeft ernaar, met de Verenigde Staten tot een militair verbond te komen in verband met de voortdurende span ningen aan de Egyptische grens. Wagner bezocht Italië, Ierland en Israël omdat zij in New York ver tegenwoordigd zijn door volksgroepen die van betekenis zijn bü de verkie zingen. Maar de publieke mening was ster ker geïnteresseerd bij de afloop van het grootste politieke proces dat tot dusver in Israël heeft plaats gehad. Het loopt tegen de journalist Malkiel Grftnwald, die de leider van het Hongaarse Jodendom, dr. Rudolph Israël Kastner, ervan beschuldigd heeft, met de Nazi's gecollaboreerd te hebben. Hij zou medeplichtig zijn aan de moord op een half millioen Joden en bovendien zou hij in Neu renberg een aantal vooraanstaande Nazi's vrijgepleit hebben. De president van het Gerechts hof, dr. Benjamin Halevi achtte in zijn vonnis, dat 300 bladzijden beslaat en waaraan negen maanden gewérkt is, al deze drie aanklachten Bewezen en veroordeelde Grünwald slechts tot een symbolische boete van één Israëlisch pond, omdat de vierde aanklacht (Kastner zou de buit gedeeld hebben met de SS- leider Becker) niet bewezen kon worden. In het vonnis staat letterlijk dat Kastner „zijn ziel aan de duivel ver kocht heeft" en moreel is hij dus onmogelijk geworden. De pers eist een proces tegen hem „wegens mis daden begaan tegen de mensheid", het enige delict, waarop in Israël de doodstraf staat. Daar Kastner belangrijke staatsfuncties bekleedt zijn de Jewish Agency en de rege ring, die hem gedekt hebben, ook Qoot het proces gecompromitteerd. Corruptie Op 25 Juli zal het volk de derde Koesseth (parlement) kiezen en daarvoor zijn niet minder dan 23 lijsten ingediend. Het Kastner-proces is een scherp wapen in de handen van de oppositie. En daarbij is nog een ander schan daal gekomen: hoge ambtenaren van do regering cn de Jewish Agency hebben zich verrijkt aan de inves teringen in verschillende agrarische vestigingen. De minister van finan ciën Eschkol heeft dit met zijn ver antwoordelijkheid gedekt, terwijl de staatsaccountant dr. Moses van cor ruptie spreekt. De rechts-radicale oppositie-party „Cheruth" is tenslotte met onthul lingen gekomen over het proces- Artossoroff uit het jaar 1933, Deze arbeidersleider werd toen op het strand van Tel Aviv vermoord en een zekere Stavsky, ltd van een rechts-radicale jeugd organisatie, werd van de moord verdacht en slechts wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Nu, 22 jaar later, onthullen de rechts-radicalen. dat dm v». leiders in 1933 wel geweten hebben dat de moord door Arabieren is ge pleegd. maar dat zij deze opzettelijk de rechtse groepen in de schoenen geschoven hebben. Dan is het geïllustreerde weekblad „Haolam Haseh" met beschuldigingen gekomen tegen Aba Chuschi, de bur gemeester van Haifa. Kort daarna is een bom ontploft voor het gebouw, waarin het weekblad wordt gedrukt.,- Deze kwestie is in een buitengewone zitting van het parlement behandeld, maar niet tot klaarheid gebracht. Daar Aba Chuschi tot de Map ai (de socialistische regeringspartij) be hoort, wordt het deze in de verkie zingsactie niet gemakkelijk gemaakt, ook al zal zij wel de sterkste partij blijven. De Westdultse posterijen zullen een zegel van 20 pfennig uitgeven ter herdenking van de slag op het Lechfeld bij Augsburg en een zegel van dezelfde waarde ter herdenking van de verdrijving der Duitsers uit voormalige Duitse gebieden in het Oosten in 1945. Jacques Kleiboer, organisator var, E 55 heeft echter, om duistere rede- aen, tot nu toe geweigerd enig getal vt noemen. De millioenste van „Rot terdam Ahoy" liet hij uitbundig vieren. De millioenste bezoeker van E 55 wenste hij kennelijk geheim te houden. Het gevolg: eindeloze gissingen op en om de expositie, tientallen ge ruchten, ongerustheid over het suc ces van de tentoonstelling bij ette lijke standhouders. Het laatste gerucht: vandaag za) de miliioenste individuele bezoeker waarschijnlijk E 55 binnenkomen. De tienduizenden E 55-gangers die in groepsverband de expositie hebben gezien, zouden bij de manoeuvre van de h - Kleiboer dan buiten be schouw .ng worden gelaten. Enkele cijfers Dat de miïlioenste werd geboekt, hebben we slechts langs indirecte weg kunnen becijferen. Op de Unl- lever-stand is geteld. Ruim 100.000 mensen dronken daar een kop soeo. Unilever-specialisten hebben be groot. dat circa 10 procent van het totale bezoek door de stand van het concern loopt. Het Philips-ruimtevaart paviljoen haalde Vrijdag de 100.000ste gast binnen. De toegang tot dit evene ment kost een kwartje. Aangenomen moet worden dat de belangstelling nog beneden de 10 procent van het totaal blijft. De televisiestudio krijgt op het ogenblik vier- a vijfduizend mensen per dag. Volgens deskundige schat ting moet daaruit een dagbezoek aan de hele tentoonstelling van 40.000 worden gedistilleerd. Ten slotte, on ae maiia aer neaerianase Spoorwe gen alleen werden ruim 250.00' gasten geregistreerd. Uit al deze cijfers kan een con ciusie worden getrokken: de E 5; gaat een succes worden. Wanneer di rest van de zomer redelijk wee: blijft bieden en geen onverwacht" gebeurtenissen roet in het etei gooien, zal Jacques Kleiboer de ver wachte driemillioen binnenhalen. Verbeteringen Verbeteringen in details dei expositie dragen daartoe bij. Geei routedwang meer, tientallen weg wijzers en daardoor grotere over zichtelijkheid, een soepeler organ! satie dan in het begin. Desondanks is bij een aantal ex ploitanten, voornamelijk in het feest park Unifesti, ontevredenheid ge rezen. Er zijn eigenaars van ongun stig gelegen, of zakelijk verkeerd op gezette ondernemingen, wier resul taten beneden de verwachtingen zij: gebleven. Op een gistermorgen gehoudet vergadering heeft de exploitatieiei ding toegezegd ai die verbeteringen aan te brengen, die binnen het bereis en de competentie van de directk liggen. Verwacht mag worden, dat me! name de dagkaarten binnenkort gel dig zullen blijven, ook als men in de loop der dag het terrein wil veria ten. (Een maatregel waarop in dit blad herhaaldelijk is aangedrongen.) Het programma van Unifesti zal nog wat kleuriger worden. Op een persconferentie, die men hedenavond hoopt te houden zullen de Unifesti- exploitanten en de tentoonstelling- leiding gezamenlijk de nieuwe plan nen wereldkundig maken. Mogelijk zal de heer Kleiboer dan het lang door hem gekoesterde ge heim prijsgeven, wat nauwelijks een geheim genoemd kan worden: Het aantal nu geregistreerde bezoekers aan de E 55! De Amerikaanse mevrouw Philips hoorde tijdens een telefoongesprek met haar broer een git door de tele foon en kreeg vervolgens de medede ling: „Ze is dood". Haar schoonzus ter, de tweede vrouw van haar broer, was vermoord. De moordenaar, een 63-jarige druk kersgezel Monte J. Samuels, huwde zijn 56-jarige vrouw Mary in Januari. Het was haar derde huweiyk. Monte pleegde de .daad, nadat de vrouw hem had gezegd een andere verblijf plaats op te zoeken, daar ze niet be reid was nog langer „een zieke man te verzorgen". Toen ze de telefoon nam om mevrouw Philips te bellen over de. verhuizing, sloeg Samuels haai- dood. De politie vond hem in zijn appartement. Nu de nieuwe walvisvaarder „Wil lem Barendsz" officieel aan de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvisvaart is overgedragen, heeft z|jn voorganger, de oude „Willem Barendsz", een naamsverandering ondergaan. Het schip heet nu „Bloe- mendael" en zal in het komende sei zoen als tankboot dé „Willem Ba rendsz" vergezellen op zijn eerste tocht naar de Zuidelijke IJszee. Béi de schepen hebben ligplaats gekozen in de Amsterdamse Coenhaven. Hun vertrek is bepaald op eind October. Die vochtig-warme atmosfeer krij gen we uit Zuid-Rusland, en Duits land leverde gisteren restanten van onweersbuien in de vorm van grillige wolken, die grote delen van het land de zonneschijn ontnamen. Mede daardoor is bijvoorbeeld het brandgevaar in bos én'hei op het ogenblik (al bestaat het natuurlijk wél blijft voorzichtig, landgeno ten!) minder groot 'dan men zou den ken. Ook al omdat het naaldhout er> de hei momenteel uit zich zelf ta melijk vochthoudend zijn en dus minder ontvlambaar, achten de deskundigen van de Veluwse bos- brandweer het nu voldoende, wan neer de brandtorens op de vitaalste punten maar bezet zijn. Bos- of heidebranden zijn de laat ste dagen, zelfs in het warme-week end met zijn vele dagjesmensen, niet voorgekomen. Het per radio versprei de verzoek tot voorzichtigheid schijnt geholpen te hebben! EUWE RADION witter wast Zij willen op deze wijze protesteren tegen het voortbestaan van de finan- cieel-economische verdragen met Nederland en tegen de financieel- economische politiek van de regering in het algemeen. Intussen heeft president S o e k a r- n o zijn pelgrimstocht naar Mekka uit gesteld tot 18 Juli en beperkt tot een bezoek aan Mekka en Egypte. Hij zal zijn voorgenomen bezoeken aan Thai land, Birma, India Pakistan en Irak laten vallen. omdat de legerkwestie nog steeds niet is opgelost. De opstandige kolonel L o e b I s, vertegenwoordiger van bijna alle op- perofficieren. heeft in zijn kwaliteit van waarnemend chef-staf (een func tie waarin hij door de regering overi gens geschorst is) zelfs een leger order uitgegeven, waarin nogmaals het standpunt van het leger in het conflict wordt weergegeven. De regering had Zaterdag laten weten, dat zij het conflict met het leger over de benoeming van gene raal Oetoyo tot chef-staf op basis van geven en nemen op wil lossen, In het communiqué wordt echter opgemerkt, dat alleen het parlement en niet ht leger het recht heeft critiek op de regering uit te oefenen. VIV.VVW Neem twee stukken wit wasgoed, mevrouw, beide even vuil. Het mogen handdoeken, lakens of slopen zijn. Was het ene stuk in nieuwe Radion, het andere in welk wasmiddel U maar wenst. Het ene stuk wordt beslist witter dan het andere - véél witter. U zult zien, dat het witste stuk uit het Radionsop komt. In teil, ketel of wasmachine: Radion wast uitge sproken witter O HET KOMT DOOR RADION'S „ZONNE- VVERKING"! Al die jaren dat Radion er al is, waste Radion witter. En nu meer dan ooit! Want Radion is nog verbeterd! Radion ontwikkelt ozon, precies zoals de zon dit doet in drogend wasgoed, Intens- zui verend ozon, dat elk vlekje radicaal uit trekt.- Even veilig als de zon maakt Radion Uw was hagelwit, 's Zomers, 's winters, al tijd! geef t Radion met „zonnewerking" U een smetteloze was, want er zit zon in dat sop.' UW GOED RUIKT HEERLIJK FRIS. Fris geurt het sop, fris geurt Uw wasgoed. Zo fris of het heerlijk in zon en buitenlucht geweest is. Nog vóór U bet ophangt. RADION IS ZACHT VOOR UW HANDEN! Gebruik geen wasmiddelen, die Uw huid ont vetten. Het stevige, schuimende zeepsop van Radion is zo zacht, dat Uw handen nooit schraal worden. Zo zacht voor Uw handen betekent: mild en veilig voor de teerste wee/seis en... voor het kostbare materiaal van wringer en wasmachine mt ftuna-i

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2