Daverend applaus voor afwezige Yoorting U moet er uitzien u zit Rusland verrast door 'kunstmaan5 Dior: omgekeerde succes nu al zeker Aan kolder geen gebrek in Rode- Valkennest Trekvogels zwermen uit Hoe Stassen wil ontwapenen Grote nederlaag van tennispioeg Nieuw succes: collectie voor elke vromv Geneviève Fath: DIORS DRIE NIEUWE SCHOENTJES] Engeland haalt buitenlandse mijnwerkers 'Wij willen samenwerken Devibreren en revibreren Italiaan valt in een grot Liet financier zich aanrijden? Autobus rijdt huis binnen Relletjes in Saint-Nazaire Chroesjtsjew weet 'tniet precies Orbaan secondeert Donner in Zweden HET VRIJE VOLK DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Het welkom thuis dat 30 000 toeschouwers gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam de Nederlandse ploeg die de Tour de France heeft uitgereden, heeft toegeroepen, is hartelijk geweest. Bij fakkellicht en met een fiks Zaans muziekkorps voorop reden de zes renners: Van Est, Wagtmans, Van Breenen, Nolten, De Groot en Hinsen met ploegleider Kees Pellenaars in twee met bloemen versierde auto's het Stadion binnen. Daverend sluitstuk Een stralende GenevièveFathin een van hals tot zoom geplisseerde witte japon wachtte haar gasten boven aan de trap op en drukte ze een voor een de hand. Een tegelijk huilen de en lachende Geneviève bleef twee uur later, na de première, tussen de mannequins in de kleedkamer en weigerde om nog eens te voorschijn te komen, ofschoon honderden, duwend, dringend en „bravo" roepend, popelden om haar weer de hand te drukken en geluk te wensen met de twee collecties, die ze na de dood van haar man heeft gemaakt. Ballonmouwen r Tien mannequins, de ogen iets schuin aangezet als van Chi neesjes en de lippen bleek, geschminkt, hebben Maandag Diors collectie ten doop gehouden. De A-lijn van het vorig seizoen bleek veranderd te zijn in een soort omgekeerde A. Dior is namelijk bijna alle letters van het alfabet overgesprongen en nu bij de hoofdletter IJ beland, een soort omgekeerde A dus. Dat houdt in het kort in, dat de aan dacht niet meer op de hev.p is geconcentreerd maar op de schou ders en de borst. Onder de honderden die na de première hun enthousiasme te kennen gaven was ook Mar iene Dietrich, gekleed in een beige linnen, goed getailleerd mantelpak. Zij maakte aan het slot van de show, bleek en zichtbaar vermoeid, maar uiterst gedecideerd met drie verkoopsters tegelijk een af spraak voor de volgende mor gen. (Van een onzer verslaggevers Wij zullen i r u spelen de grote opera in vele bedrijven: Assekater." Stem: er was eens een koningin wier echtgenoot plotseling overleed. Koor: huilt. Zo begon het dramatische spel van de vorstin Assekat, die haar stiefzoon Assekater gemeen veel schoenen liet poetsen. Dag en nacht Combinaties In Kopenhagen Het interplanetaire congres, dat gisteren te Kopenhagen is begonnen, valt met de neus in de boter, Afge vaardigden van zestien landen zullen hier problemen van de ruimtevaart bespreken. Geestdrif tig welkom voor T ourrenners Be stadiondirecteur, de heer D. Bessem, heeft de renners op het ere podium het eerst toegesproken. Hij bracht hulde voor hun prestaties en zei tot het laatste toe gehoopt te hebben dat ook Gerrit Voorting hier aanwezig zou kunnen zijn. Men heeft er wel pogingen voor in het werk gesteld, maar het is ten slotte niet gelukt. Bloemen waren daar in elk geval wel voor hem. Er klonk een daverend applaus toen de heer Bessem de beste wensen voor het voorspoedige herstel van Voorting uitte. De voorzitter van de KNWü. dr. Piet van Dijk, zei dat men in het vaderland de verrichtingen van de renners in de Tom met belangstel ling en spanning heeft gevolgd. Men was verheugd bij de ups en rnen zat mee in de put bij de downs. Hij wenste hun geluk met hun „formi dabele" prestaties en had voor alle renners een aardig persoonlijk woord. In het bijzonder richtte hij zich ook tot Pellenaars die zich in de moeilijke ogenblikken de goede ploegleider had getoond. Dr. Van Dijk zei gisteren een bezoek aan Gerrit Voorting te hebben gebracht. Hij maakt he't goed en de breuk in het bekken is veel minder ernstig dan men aanvankelijk had gedacht. In de auto's werd daarna nog in hoog tempo een ereronde gereden en het publiek bracht de renners een ovatie die op het televisiescherm werd vastgelegd. Lieveling van pubiek Daan de Groot was de grote lieve ling van het publiek tijdens de wed strijden. Baar zorgde hij in een van de hoofdnummers voor. de kleine Tour de France waarin de zes net gehuldigde tourrenners zich met ne gentien andere profs maten. Het was een klassementsrit waarin over vijftig ronden 22 klassementen ver reden moesten worden. Daan onder scheidde zich door in deze klasse mentsrit strijd te leveren met pure sprinters als Van Vliet, Derksen en Hijzelcndoorn waarmee hij al kort na het- begin van de wedstrijd was ontsnapt' '0<& SChulie en Koch wa ren bij deze vluchtelingen. De Groot zorgde in dit selecte ge zelschap voor een beste prestatie door onmiddellijk achter Derksen als tweede te eindigen. Ih tal van sprints speelde hij zijn rol vooraan mee. Van Vliet bleef wat op de achter grond maar toonde toch in de laat ste sprint zijn klasse nog eens dui delijk. Hij won het laatste klasse ment op indrukwekkende wijze. Woulje Wagtmans trok in deze rit ook de aandacht. Hij startte met een valhelm die hem drie maten te groot was en hij eindig de als laatste. De amateursprinters hadden te voren al voor aardige strijd gezorgd, waarbij de overwinning van Mahn op Captein beslissend was. Beiden wonnen daarna hun duel met Post en Jonker. Uitslag: 1. Mahn, 2, Cap- tem, 3 Post. 4 Jonker. Van Vliet nam vervolgens in een match a trois revanche voor zijn sprintnederlaag bij het kampioen schap van Nederland. Hij versloeg Derksen en Hijzelendoorn overtui gend in een sprint waarbij hij twaalf seconden deed over de laat ste 200 meter. Als voorbereiding voor de wereld kampioenschappen kwamen Van Heusden en Van Homvelingen aan de start voor een achtervolging te gen resp. Vreeswijk en Hoevenaers Beiden zegevierden en vochten ten slotte tegt-n elkaar nog in een fel duel waarbij Van Houwelïngen zich eerst in de laatste meters gewon nen moest geven. Wagtmans zorgde voor een dave rend sluitstuk van de geslaagde wie leravond in het Olympisch Stadion. Hij Sloeg in een verrassend gereden stayerswedstrijd over vijftig kilo meter precies op tijd toe om Pronk te verslaan en als eerste te eindigen. Twee Tourrenners speelden hun rol mee in deze stayerswedstrijd: Wim van Est en Wout Wagtmans. Van Est was al dadelijk in de achterhoe de verzeild geraakt, waar hij niet meer uit kwam, maar Wagtmans speelde voortdurend zijn ro! mee, aanvankelijk m tweede positie achter Koch. Deze jeugdige veelbelovende stayer nam na de start resoluut de leiding die hij driekwart van de wed strijd bleef behouden. Nog 25 ronden voor het einde kwam echter de sen sationele wending. Pronk, die zich kort daarvoor op de tweede plaats had genesteld, ging in de aanval en passeerde Koch. maar Wagtmans was ongemerkt meegegaan en hij lanceerde zo'n onverwachte tegenaanval op Pronk die zich in winnende positie waande, dat hij de Nederlandse stayerkam- pioen gladweg voorbijging en meteen maar het hele veld dubbelde. De uitslag werd: 1 Wagtiuan? 40.7.4; 2. Pronk op 450 nieter; 3. Koch op 600 meter; 4. Bijster op 700 meter: 5. Van Est op 720 nieter: 6 Bunker op 750 meter: 7. Van der Kamp. Harold Stassen, de adviseur van president Eisenhower inzake ontwa pening, zou een nieuw ontwapenings plan hebben opgesteld, dat voorziet in een verbod van verdere proeven met waterstof- of H-bommen, als mede in een productieverbod van atoom- en waterstofbommen. Aldus meldt de New York Times een bericht, dat overigens reeds tegengespx'oken is door de perschef van het Witte Huis, James Hagerty Het blad is echter vrij positief m zijn mededelingen. Het zegt, dat Stassen de bezwaren hoopt te over winnen. die tegen zijn plan worden ingebracht door het ministerie van Buitenlandse Zaken zowel als dat vr.n Defensie. Stassens plan zou verder voorzien in gelijktijdige instelling van een ..snel waarschuwingssysteem" met internationale inspecteurs, die in dc grote havens, de vliegvelden en an dere centra van de wereld zouden worden gestationneerd. Het plan zou er van uitgaan, dat geen inspectiesysteem de reeds ge produceerde atoom-materialen zou kunnen ontdekken. Vandaar het ver bod tot verdere productie. De militairen zouden zich tegen hef plan kanten, omdat hei niet. voorziet in voldoende inspectie. „Rusland is bereid met Amerika samen te werken wat betreft de „kunstmaan", als dit tn het belang is van de mensheid." Deze verklaring heeft Nikita Chroesjtsjew, de secre taris der Russische communistische partij, gisteren in antwoord op een vraag, afgelegd. „Ik heb er wel iets over gehoord, maar ik heb het nog niet precies ge lezen," aldus Chroesjtsjew, „zodat ik nog niets definitiefs kan zeggen. Maar ais het in het belang van de mensheid is, is de Sowjet-Unie altijd bereid haar steun te verlenen." Maandagmiddag hoeft een de putatie van het garderegmient fuse liers „Prinses Irene" aan prinses Irene ter gelegenheid van haar ver jaardag twee lederen re „--koffertje# aangeboden Er waren nog enkele andere geschenken, o.a een taart, versierd met de wapens van alle on derdelen der Koninklijke Landmacht. De Belgische tennissers hebben in Spa een gedecideerde overwinning be haald op Nede-land. Het werd '26B. De Nederlandse overwinningen kwa men alleen van de dames. Mevr. Rou- wenhorst (Ned.) versloeg in het en kelspel mej. Crowet (Belg.): 61, 6—2; Nel van der Storm (Ned.) ver sloeg mevr. Croessers (Belg.) 62. 46 en 63. In het dubbelspel leden de Belgi sche dames mej. Crowet en mevr. Toussaint met 6—-2. 36 en 62 een nederlaag tegen mevr, Koopmans en mevr. Rouwenhorst. (Eigen nieuwsdienst). Hein Don ner, de Nederlandse schaakkam pioen, zal deelnemen aan het inter nationale schaaktoernooi te Goten- burg (Zweden), dat volgende week begint. Hij zal vergezeld worden door zijn ernstigste concurrent voor de Neder landse schaaktitel, de Amsterdam mer C. Orbaan, die als eerste ein digde in het candidatentoernoot. Orbaan zal als secondant optreden van Donner. Het Nederlandse hoekey-elftal zal Woensdag 31 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam een landenwedstrijd spelen tegen In dia. Het comité Oud-patiënten van het sanatorium Hooglaren gaat thans pogen minstens 140.000 bijeen te brengen voor de bouw van een recre atiezaal bij het sanatorium. AI eer der word een succesvolle actie ge voerd voor de aanschaffing van een röntgenapparatuur. (Van onze mode-redactrice) Een collectie, die dan misschien niet zo vol briljante nieuwe ideeën zit. als wij dat in dit huis altijd ge wend zijn geweest, maar die als de vorige keer door een vrouw voor alle vrouwen is gemaakt. Mevrouw Fatli, heeft haar plaats m de eerste rij onder de Franse mode-ontwerp sters binnen een half jaar veroverd en dat is knap. Trouwens: uit geen enkele van de tot nu toe gehouden shows die van de L-ivenchy uitge zonderd vallen tenslotte nog wer kelijk schokkends nieuwtjes te mel den. Mevrouw Path zegt. dat ze deze keer speciaal gedacht heeft aan de vrouw, die 's avonds eens feestelijk uitgaat. Zij heeft die vrouwen goed bestudeerd toen ze destijds met haar man naar soirée's en feestjes gmg en zij is toen tot de ontdekking gekomen, dat de vrouwen, zo gauw ze in hun mooie japonnen gingen zitten, van boven eigenlijk maar een pover figuur aloeyn, omdat him decolleté's veel te simpel waren. Doorbordurend op dit punt, ont wierp ze deze keer korte en lange avondjurken met enorme ballonmou wen tot de elleboog, waarop dan soms, als extra blikvanger, nog een roos is geplant. Grote draperie De ballonmouwen maken ook wel plaats voor een rond decolleté, dat omzoomd is met een draperie van respectable omvang, zodat het lijkt of het bovenlichaam in een korfje gevangen zit. Allemaal blikvangers, die de aantrekkelijkheid- van de zit tende vrouw moeten verhogen, hoe wei het natuurlijk toch ook weer niet de bedoeling is, dat ze de hele avond blijft zitten met die ballonnen aan haar bovenarm, of dat mandje om haar schouders „Als zij staat of danst", aldus mevrouw Fath, „zal haar taille des te slanker afsteken tegen deze ver sieringen van borst en bovenarm." Slank :s vooral de Empirelijn van haar dagjaponnen die ook de aandacht jp het bovenlichaam ves tigen: een gedrapeerde borst, die het volle accent krijgt, een even ge- (Tan onze Londense correspondent) Tienduizend, misschien meer, Itali aanse en Oostenrijkse mijnwerkers uJlen naar Groot-Brtttannië worden overgebracht. Er heerst hier nog steeds een zodanig tekort aan ar beidskrachten, dat men kan spreken van een permanente kolenerisis. Do mijnwerkers bond gaat met de aanstelling van buitenlandse ar beidskrachten Aceoord, HU stelt ech ter één belangrijke voorwaarde: eerst moeten de Britse mijnwerkers als byroader belangrijke en zeldza me arbeiders behandeld worden. Arthur Horner, de secretaris van de mymvexkersbond eist, dat de mijnwerkers pensioenen van veertig en vijftig rolden per weck zullen krijgen, inplaats van de vijf gulden, die zij thans naast hun ouderdoms rente ontvangen. HU wees er voorts op, dat talrijke mijnwerkers in de metaalindustrie gaan wei-ken, waar zij als ongeschoolde arbeiders *110 gulden per week kunnen verdienen. Elk jaar verliezen de Britse mij nen 60.000 arbeiders beneden de veer tig jaar. De Russen zijn blijkbaar verrast door president Eisenhowers aankondi ging, dat binnen enkele jaren kunstmatige satellieten de wereldruimte zul len worden ingezonden. Dc Sovjetgeleerde A. G» Karpenko heeft meege deeld. dat dc Russen op dit gebied „ongeveer even ver zijn gevorderd als het Westen." Vergelijking is echter moeilijk, klaagde hij, omdat wij niet genoeg gege vens hebben over de Amerikaanse vorderingen. In principe, zo zei hij, is de Sowjet-Unie bereid tot samenwerking met andere landen. Dat de satel lieten zo spoedig gelanceerd zullen worden noemde hij ..een nieuwtje". Zaterdagavond omstreeks half acht is de 26-jarige motorrijder J. Beumer op de Amhemseweg te Nij megen door een hem achterop ko mende personenauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hy Zaterdag nacht overleed. XTolkomen antiek is nu reeds het satcllictcnplan voor de heer William P. Lear, winnaar van iuchtvaartprijzen en hoofd van ccn maatschappij, die pre- cisie-instrumcntcn voor vliegtui gen bouwt Lear hoeft een nieu we methode van ruimtevaart in het hoofd. Allo materie, zo luidt zijn theorie, bestaat in laatste instan tie uit trillingen. Trillingen kun nen draadloos ivorden overge bracht. liet menselijk, lichaam be staat eveneens uit materie en ook deze materie kar. worden herleid tot trillingen. Wat we dus nodig hebben, zegt Lear, is een toestel om het men selijk lichaam „op te lossen" tot trillingen. Die trillingen kunnen dan ('evenals een draadloos over gebrachte foto) naar een andere planeet worden geseind. Als men daar nu een toestel heeft opgesteld, waarmee men de golven weer tot een menselijk lichaam kan verdichten, dan heeft die mens de reis volbracht met de snelheid van het licht. Lear gelooft stellig in deze ont wikkelingDe namen der appa raten zijn al uitgevonden Een devïbrator om de mens op te los sen en een revibrator om hern weer samen te stellen. De ontwerper Balenciaga is vreemd uit zijn slof ge schoten met dit zeer kostbare, maar weinig flatteuze hoedje. Het is gemaakt van de kop van een witte vos. De ogen van het arme dier zijn vervan gen door vijf-karaats diaman ten versierselen. En hij houdt een lichtblauw fluwelen strikje in de bek, waarachter u uw lechleiouy moogt verschuilen. Iets voor u, mevrouw...7 vulde schouder, een plat maagstuk en een rok die wijd noch nauw is. De mantelpakken hebben een iets verbrede, schuin aflopende schou der, normale taille, knoopsluiting op zij. Het enige nieuwe element is eigenlijk de mouw, die even boven de pols eindigt in een gerimpelde manchet. De mantels zijn niet erg wijd met laag geplaatste, opvallende zak ken. Ik noteer nog kort: Vb Achter in de hals geknoopte, bontsjerpen, die in lange slippen tot halfweg de rug vallen, gedragen op mantels en pakken. Vr Ronde moffen aan een koord om de hals. Vr Pe.rsianer in heel donker groe ne boombastkleuren. Vr Een dubbele bontjas: bruine mink gevoerd met witte dito, top punt van luxe en overdaad. Vc En voor een bakvis met durf: een recht, opzij gesloten jasje van zwart fluweel, op een nauwe broek tot net over de kuit, gedragen met geel en rood geblokte wollen kousen en zwarte lage schoenen. Foor 's morgens, maceasms met stompe neus en garnering van zes koperen punaises, in V-vorm op het voorblad aan gebracht. Voor na vijf uur: pumps met 7è centimeter hoge hak en geknoopt strikje op de spits toelopende neus. (Van onze moderedactrice) Voor groot gala: pumps met S centimeter hoge Recamier- hak (onze Queenie-hak), spit se neus en uitgesneden voor blad met strikje op de wreef. Materialen: krokodil, box- velours en kameelhaar voor 's morgens; zachte leersoorten en bont (antilope) voor 's middags er, geborduurde sa tijn of geïmprimeerde zijde voor 's avonds. Dior schijnt genoeg te hebben van het in de lengte gerekte bovenlijf met enge schouders en de geplisserde rok. Zijn nieuwe silhouet heeft ronde, volle en echt vrouwelijke schouders en weliswaar nog platte en wat naar boven geduwde buste, maar daar onder een sierlijke ronde taille die duidelijk op zijn plaats zit. De heup is smal, de rok recht zonder veel ruimte. Het is niet moeilijk om deze nieuwe lijn nu al vee! succes te voorspellen voor het komende seizoen. Niet alleen dit nieuwe silhouet Het was een Nederlandse opera. Om u dit te bewijzen geven we u hier de tekst van de laatste grote aria: „Wie zijn schoen zal dat wel zijn; deze schoen, deze schoen die is van mijn". Maar onze kunstredactie heeft het evenement gemist. Het stuk werd namelijk op een ochtend in het Rode Valkennest tc Vierhouten geschreven en 's avonds reeds beleefde het er zijn première. We willen er maar mee zeggen, dat er aan kolder geen gebrek was, toen de Trekvogels vorige week het Rode Valkennest betrokken voor een eer ste kampweek. Het begon met de opbouw van het kamp. Ze bouwden met de nieuwe tenten, elk groot genoeg voor een koppel, de straten, de kampstraat van De Flierefluiters naast die van dc Springbok, die van de Ooievaars en van Chantecleer. Ze bouwden uit ruwe takken en strowissen hun sym bolen en elke vlucht kreeg er zijn fakkel. Al die fakkels werden saam- gebundeld in de flambouw, die de ganse week moest blijven branden En natuurlijk bleef die branden. Dag en nacht hebben twee Trekvo gels het vuur bewaakt. Met telkens nieuwe berkentwijgen hielden se het brandende. Dat vuur heeft zijn grote ro! gespeeld. Is het niet het symbool van de AJC? Daarom ook werd de. 550 die hier bijeenwaren verteld over de geschiedenis, over de pe riode waarin de vlam werd ont stoken, over de bezettingstijd toen hij moest worden gedoofd. Daarom ook moest het vuur wor den gezocht op de dag van de grote speurtocht, toen ze fietsend of wan delend uitzwermden over de Veluwe. Goed, er waren er heel wat die de Broodberg, het punt van samenkomst, pas vonden toen daar de maaltijd al lang achter de rug was, maar dat verdwalen was nog eens een avontuur extra. Het fijnste van de hele week? Dat was juist die tocht geweest, vonden Jan Bronkhorst en Freek Gerritsen uit Arnhem, En die twee hadden nu juist behoord tot de verdoolden. Het fijnste? Nee hoor, dat was dat gekke diner, zei de Dordtse Sonja Daim. Het was een Oosters diner ge weest. Trekvogels met frontjes van wit papier en zwaluwstaarten van karton hadden geserveerd en alle gasten waren gehuld in oosterse gewaden. Er was een maharadjah het eetveid opgedragen, er waren gesluierde vrouwen geweest bij Het Rode-Valkennest, dat verscho len ligt tussen de dennen van Vier houten is weer bewoond. De Trekvogels zijn uitgezwermd uit Brunssum en Den Helder, uit Rotterdam en Groningen, naar hier, het hart van het land. Zij hebben het vuur, dat er dag en nacht zou branden, ontstoken. Ongeveer 800 AJC-ers van twaalf tot zestien jaar had men verwacht, maar een week voordat de Neder zetting zou worden betrokken, wist men, dat er H00 zouden komen. Ondanks de onverwacht grote trek naar het nest heeft men plaats voor ze gevonden; ook voor de 200 socia listische jongeren uit Zweden, Bel gië en Frankrijk. Vorige week kampeerden hier de eerste vijf en half honderd. Volgen de week arriveert de tweede ploeg. tientallen. De stamppot van andij vie had nog nooit zo best gesmaakt als toen. Ondanks al die zotternijen hadden ze spelenderwijs geleerd, hoe je kam peren moet; dat je met z'n allen iets kunt opbouwen, een spel, een kamp krant om maar iets te noemen. Ze hadden maar eenmaal weemoe dig gezucht. Dat was op de laatste avond, de avond van het slotspel, toen het grote kampvuur ineen schrompelde tot een enkel ickkend vlammetje. Toen begrepen ze, dat die week rondom het Rode Valkennest alweer ten einde was... plaatst opnieuw Diors collectie in de volle aandacht. Het is ook de manier waarop hij, evenals vorig seizoen, ja ponnen met vesten, jasjes en manleis combineert en daarmee een prac- tisehe handige en warme mode schenkt. Een mode, die niet alleen is weg gelegd voor de vrouw met veel geld, maar die vooral ook zou kunnen worden gevolgd door u en mij en iedereen die zijn kleren in de con fectie moet kopen. Want dat deze deux- en trois-pièces overal m de wereld meteen zullen worden gecon- fectionneerd staat als een paal boven water. Mevrouw IJ draagt deze winter dus een wollen japon, waarin haai' vormen niet opzettelijk worden ge negeerd. De nieuwe japon kan mouwloos zijn zodat hij ook nog ge schikt is voor 's avonds en overdag combineert ze hem met een flauw getailleerd jasje met heel korte schoot of met een recht gesneden vest dat tot net onder de borst reikt, of zelis met beide. In het laatste geval heeft het vest een korte en het jasje een lange mouw. Naarmate de dag vordert en de gelegenheid dat verent, kan zij zich van het jasje en vest ontdoen. Haar mantel is wijd, zakken heeft ze m bijna geen enkel kledingstuk, bont draagt zij overdag ook zo goed als met of het moet al in de vorm van een hoge kozakkenmuts of een kinderlijke baret zijn, die recht op haar hoofd staan en tot net boven haar ogen zakken. Wel combineert zij een jurk ot een deux-pieces vaak met eeu lange stola van dezelfde stof. Als zij zich naast deze kleding- voor-elk-uur-van-de-dag toch een avondjurk kan veroorloven, is het er een met een parachute wijde rok onder een normale niet geknepen taille. Ik noteer nog kort: weinig kragen; weinig ceintuurs; weinig gewone mantelpakken; waarbij de blouses weer in de rok worden gedragen; en het minst flatteuze kleding stuk van de gehele collectie een rechte sluike tunique tot de knie, gedragen op een rechte rok. Een 20-jarige Italiaan, Lucio Marsl, is Vrijdagavond in een gat in een rotswand gevallen, toen hij met een groep grotonderzoekers terugkeerde van een vergeefse poging het'Franse diepterecord van 723 meter te ver beteren. De poging was ondernomen in een der diepste grotten van Europa, bij Ormea in Noordwest- I talie. Sedert Marsi's verdwijnen hebben zijn kameraden onafgebroken naar hem gezocht, maar al hun pogingen zijn, door een „regen" van vallende stenen en ondergrondse stromen, vergeefs geweest. Een ploeg Franse grotdeskundigen is thans uit Nice naar Italië ver trokken om te helpen zoeken. Geleerden van tal van landen hou den zich ook bezig met het opwin dende nieuws. Volgens de Amerikaanse deskun dige Douglas Cornell zal de kunst maan reeds volgend Jaar de ruimte in gaan Een der grote kranten van Los Angeles meldt,, dat de Corn-air General Dynamics Corporation al een half jaar bezig is onderdelen te vervaardigen voor de satellieten. Verwacht wordt, dat een ver tegenwoordiger van de maatschap pij iets hierover zal meedelen op het Interplanetaire congres, dat nu m Kopenhagen aan de gang is. Professor Armellini, directeur van de sterrewaeht te Rome, verwachtte als een der eerste resultaten van de kunstmaan opheldering over de vraag of er zuurstof en daardoor wellicht ook plantaardig leven be staat op Mars. Grote Indruk heeft het nieuws ge maakt op de Engelsen.. De nationale trots schijnt daar een beetje ge kwetst ta zijn. De Australische na tuurkundige professor Marcus Oh- phant verlangt de bouw van een Ge menebest-satelliet. vervaardigd door Groot-Brittanniè in samenwerking met de Gemenebestlanden. Het Engelse blad Sunday Chronicle wil dr. Klaus Fuchs (in 1950 veroor deeld tot veertien jaar wegens het verraden van atoomgeheimen aan de Sowjet-Unie) uit zijn cel halen om Engeland de satelliet-race te helpen winnen. Andere bladen beweren dat de Amerikaanse plannen van Engelse herkomst zijn. De Britse ogen "zijn nu vol hoop gericht op het Australi sche proefierrem Woomera. De Britten zuilen daar weldra de bovenste lagen van de dampkring gaan onderzoeken met raketten, die eerst met ballonnen naar ongeveer 100 km hoogte gebracht zullen wor den. Nederland is vertegenwoordigd door de voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ruimtevaart, dr. ir. J. M. J. Kooy uit Breda. De Russen zouden er door een offi ciële waarnemer vertegenwoordigd worden, ni. een der meest vooraan staande ruimtevaartdeskundigen van de Sowjet-Unie, L. I. Sedow. Hij is echter nog niet gearriveerd. Een der deelnemers, de Amerikaan Frederick Durant. heeft reeds ge zegd, dat binnen 25 jaar bemande raketten zullen opstijgen en dat de maan vóór het jaar 2000 bereikt zal zijn. Uit Amerika, tenslotte, komt de suggestie het nieuwe hemellichaam met de naam Planetoide Eisenhower to dopen. Het congres heeft vandaag een telegram gezonden aan president Eisenhower, waarin hij wordt geluk gewenst met het plan „vliegende voetballen" te maken. Talrijke lezin gen van deelnemers aan het congres zijn uitgesteld om daarin het laatste nieuws te kunnen verwerken. De Russische waarnemers (ook professor Ogorodnikow komt, wordt nu vernomen) zijn nog niet gearri veerd. Men verondersteld, dat de Russen een antwoord voorbereiden op het Amerikaanse plan en wellicht iets zullen meedelen over satelliet plannen van de Sowjet-Unie. De 39-jarige Apeldoomer W. B.ver- keert. al enige tijd in arrest omdat hij zich moedwillig aan een aanrij ding zon hebben blootgesteld. Een protest tegen zijn gevangenhouding is afgewezen. Op 4 Juni werd B in Apeldoorn aangereden. Hij verklaarde zijn por tefeuille te missen en klaagde over inwendige pijnen. Tijdens veertien dagen observatie in het Juliana-zie- kenhuis heeft men echter niets kun nen ontdekken. De verdachte hield er een finan cieringsbureau op na. Oo de bewuste avond zou hij met 8.000 naar een notaris gaan. De politie vermoedt dat hij zich door simuleren daaraan heeft willen onttrekken. Koningin Juliana heeft aan de premier van Ceylon, sir John Kote- lavala, dc onderscheiding van groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw verleend. De premier heeft dit jaar een bezoek aan Nederland gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Maandagmorgen is in Maastricht een bus van lijn 9 een huis aan de Franciscus Romanusweg binnenge reden. De 26-jarige Maastrichtenaar B, L„ die de wagen bestuurde, moest uit de brokstukken worden gezaagd. Hij werd met snijwonden en inwen dige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. De passagiers kwamen met de schrik vrij. De schade aan het huis wordt ge raamd op vier- a vijfduizend gulden. Het meubilair van de voorkamer, waar zich niemand bevond, werd door de rondvliegende stukken steen kort en klein geslagen. Omdat geen enkel remspoor is ge vonden en de bus recht op het huis af ging. vermoedt men. dat de chauf feur onwel ls geworden. Bij hevige relletjes tussen staken de scheepswerfarbeiders en de politie in de Franse stad Saint-Nazaire zijn 110 personen gewond geraakt, onder wie 60 politic-agenten. De menigte had te voren brand gesticht in het hoofdbureau van de bond der scheepswerfeigenaren. De stakers waren ongehoorzaam geweest aan een order van hun drie vakbonden om slechts een protest staking van een uur te houden.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2