Onze gevederde vrienden zingen een toont je lager Zwaluwen reeds op weg naar Af rika Drie schrijvers herdenken uitgever Emanuel Querido Veel runs, behoorlijk fielden, tam slot Artistiek dromer werd energiek koopman Kraanmachinisten slaan handen ineen 1 QTLICHT. WMl Wón WALDO-TAXI HERMES-DVS-VRA Uit het dagboek van de politie Vara-TV-club Nieuwe biljart vereniging Ee dl 67570-69915 HET VRIJE VOLK MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 PAGINA 6 Onze zangvogels hébben het zingen ditmaal langer volgehouden dan ik verwacht had. Eind Juli hoorde ik, verschillende soorten, zoals tjiftjaf, tuin fluiter, grasmus, spotvogel, merel, de drie dui- vensoorten en natuurlijk het winterkoninkje. Uiteraard is de zang lang niet meer zo als we die in Mei of Juni plegen te horen en bovendien zingen van iedere soort slechts enkele exemplaren, maar het genoegen hen nu nog te horen is om zo te zeggen om gekeerd evenredig aan het aantal zangers. Iedere keer dat ik een vogel hoor zingen kan de laatste maal zijn in dit seizoen. Bij mij in de buurt hoor ik nog elke dag een torteltje zijn niet onwelluidend „toer-toer-toer" roepen. Het zit dan doorgaans op de nok van een dak of op een schoorsteen ergens aan de over kant. Luchtig voer Kieviten bleven Honger Aan de Damlaan worden dit jaar heel wat runs gescoord en was het tot nu zó, dat Herme-DVS de meeste daarvan voor zijn rekening nam, ditmaal scoorde het Amsterdamse VRA het hoogste aantal. Maar daar zij de Hermes-batsmen niet uit kon den gooien, eindigde de match in een draw. Met het bat waren onze stadgenoten zoals dit seizoen vrijwel steeds het geval was, weer uitstekend op dreef, doch daar in de aanval ook Van Meurs zijn dag ditmaal niet had, konden zij de wedstrijd niet in hun voordeel beslissen. SLECHTE BEURT VARKENSPEST Bijna 200 kraandrijvers uit het massa- en stukgoedbedrijf in de Rotterdamse haven hebben Zondagmorgen in het Doof- stommeninstituut te Rotterdam besloten de handen ineen te slaan om een aantal verbeteringen in de nieuwe CAO voor de haven tot stand te brengen. Goed begin Twee Emanuels Zelfde gebreken EMANUEL QUERIDO kunstenaar en koopman Drie schrijvers hebben nu het portret getekend van deze merkwaardige Amsterdammer. Prof. dr. A. Querido schrijft over de mens, Anthonie Donker over de schrijver en Th. Wink over de uitgever. Hun „Emanuel Querido" geeft ons het beeld van een man, die zowel in de uitgeverswereld als in de literatuur van vóór 1940 een belangrijke rol heeft gespeeld. Deur dicht BRENDA ZONDER OPHEF HONDENBAAN chiedammers j elkaar onder Uw tafel drank Burgerlijke Stand 41 lil en ma volgepropt met vliegjes en mugjes, doch de spijsverteringsorga nen der jongen schenen zo subliem te werken, dat ze direct na het voe ren weer begonnen te schreeuwen. Het leek welhaast een hopeloze taak voor de oude vogels. Zij lieten zich evenwel niet uit het veld slaan en gingen onverdroten door met het vangen van insecten. Op het terrein, waar zich voorheen j vertrokken en dat de vogels, die we het befaamde haventje aan de Maas- nu ontmoeten, alle Noordelingen kant bevond, zat in een populiertje l zijn. vlak naast de prozaïsche graafmachi-1 ne een grasmus te jubelen alsof het nog midden Mei was. Minutenlang heb ik van zijn gekwinkeleer staan genieten. Rustig bleef hjj in het topje van het kennelijk ten dode opgeschre ven boompje zitten, totdat op zeker moment een bromfiets met veel ge raas voorbijkwam, waardoor aan deze idylle opeens een abrupt einde werd gemaakt. Dat de zangvogels nog zo lang ac tief waren moet ik toeschrijven aan het fraaie zomerweer ten gevolge waarvan de vogels volop insecten tot hun beschikking hebben en zij derhal ve gemakkelijk aan de kost kunnen komen. Zelfs in de eerste dagen van deze maand hoorde ik af en toe nog vogel gezang en het is altijd de tuinfluiter, die tot de laatste zangers behoort. In het veld horen wy nu nog leeu weriken en sommige merels laten hun geluid ook nog wel eens horen. Het aantal uitgevlogen jonge zomer vogels, die steeds te herkennen zijn aan hun min of meer hese hanger- roep, is dit jaar opvallend gering. Hoogstwaarschijnlijk een gevolg van het verstoren van veel nesten. Toen ik naar bovengenoemd gras musje stond te luisteren hoorde ik dieper het voormalige haventje in een vogel, die ik aanvankelijk niet kon thuisbrengen om de eenvoudige reden, dat ik hem daar in het geheel niet verwachtte. Ook moet ik hem al ettelijke malen over het hoofd hebben gezien, want het is niet aan te nemen, dat hij zich hier pas kort geleden heeft gevestigd. Het was een rietzanger, die in een perceeltje riet lustig zijn rietzangers- liedje zong. Een week te voren hoorde ik in het riet aan de Wilhelminahaven (ook voor het eerst) zijn neefje de kleine karekiet. „Karre-karre-kiet- kiet-kiet". Zowel rietzanger als karekiet zin gen nog een heel eind in Augustus, omdat zij eerst aan broeden gaan denken als het riet, waarin zij zich voornamelijk ophouden en ook hun nesten bouwen, tamelijk hoog is en daarmee is nogal wat tijd gemoeid. De zwaluwen hebben het dit jaar gelukkig beter gehad dan de twee vo rige jaren en thans zien wij ze vaak met hun kroost op de insectenjacht. i Hebt u al eens gezien hoe boeren- j zwaluwen hun jongen zo maar in de lucht voeren? Aardig otn daar eens op te letten. Gierzwaluwen doen dat ook, zij doen trouwens zowat alles in de lucht, doch meestal zo hemelhoog, dat er met het blote oog niets van te zien is. Aan de grootte der troepen kun je zien, dat hun jongen zijn uitgevlogen. Soms zie je ze bij tientallen tegelijk, onophoudelijk „sie-sie-sie" roepend door het luchtruim snellen en vooral by mooi weer doen ze dat, totdat het bijna donker is. Helaas zullen zij, als u deze re gels leest, ons reeds hebben verla ten en zijn zij al op reis naar hun winterverblijf ergens in de binnen landen van Afrika. Daar hebben, zij trouwens niet zo heel veel tijd voor nodig, want het zijn ontzaglijk snelle vliegers. Wat de dieren echter bezielt om zo vroeg al te vertrekken is een raadsel. Het is volop zomer en derhalve is er over vloed aan insecten. We zouden zeg gen: 't begint nu pas goed voor ze te worden. Onze gierzwaluwen schijnen er evenwel een andere mening op na te houden. Nu, dan maar tot ziens begin Mei van het volgend jaar. Zoals ik de vorige keer al zei, heb ben de weidevogels hun broedplaat sen in de loop van Juli veriaten. Al leen zien wij nog wat kieviten in de weide rondscharrelen, maar de rest: grutto's, tureluurs, scholeksters en kemphaantjes bevindt zich reeds enkele weken in de omgeving van de kust. Kieviten blijven de weiden eigen lijk bevolken totdat de vorst hen ver drijft. Hun gelederen worden in de komende maanden versterkt door vo gels uit het noorden van ons wereld deel. Tevens is het niet onwaar schijnlijk, dat onze kieviten al zijn In het nieuwe bos bij Kethel zag ik dezer dagen de visdiefjes met hun vliegvlugge jongen vliegen, die dus evenals de futen met succes hun jongen hebben grootgebracht. Een politieman vertelde mij, dat hjj daar ook een paar patrijzen met hun kui kens had gezien. De vorige keer vertelde ik. dat het nieuwe bos vrijwel onbewaakt is ge weest, doordat de permanente be waking is opgeheven. Van de zijde der politie deelde men mij hierop mede, dat de bewaking van dit ter rein daar allerminst onder heeft ge leden en dat deze intensiever is dan ooit. Terwijl ik op de fiets door het Kethelse land reed en nadacht over het komen en gaan der weidevogels, zag ik opeens bij een boerderij een oude kennis, die we vroeger vaak in het Sterrebos ontmoetten en wel de grauwe vliegenvanger. Ik had hem zogezegd al uitgevlakt als Schiedamse broedvogel en daar zag ik hem plotseling van een takje opvliegen en een moment daarna met een inmiddels gevangen vliegje op dezelfde plaats terugkeren. Een karakteristieke gewoonte yan de vlie genvanger. Even later zag ik ook nummer twee en bovendien vyf pas uitgevlo gen jongen, die naar hun gepiep te oordelen, rammelden van de honger. Zonder ophouden werden zij door pa Zingen doen de vliegenvangers hoegenaamd niet. Het meeste ge luid geven zij als ze jongen hebben zoals hier; dan klinkt hun waar schuwend „wiet-tek-tek" onophou delijk. Prettig jullie weer eens ontmoet te hebben en we zullen maar hetzelf de zeggen als tegen de gierzwaluwen, tot volgend jaar. A. de JONG. MAANDAG Bioscopen Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Modern Times (a.1.1. Monopole-theater, 7 en 9 uur: Duel in de jungle (14 j). Tentoonstellingen Stedelijk museum, 2—5 uur: eigen coilecties. Apotheek Gouka Co., Groenelaan 127, tel. 68035. DINSDAG Bioscopen Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Modem Times (a.l.). Molopoie-theater. 7 en 9 uur: Daar komen de tanks (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk museum: 2—5 uur: eigen collecties. Apotheek Gouka Co., Groenelaan 127, tel. 68035. Wel moet men daarbij zeggen dat een wat late declaratie van VRA-zyde de wedstrijd practisch dood maakte. Dat dit Stolk er niet van weerhield om zijn best te doen de runs te scoren is een goede noot voor hem en zijn elftal. Daar VRA bijna. 3 uur en 40 min. batte over zijn totaal van 279 voor het verlies van 7 wickets, liet het Hermes ruim 2 uur 50 min., hetgeen neerkomt op het moeten scoren van ongeveer 98 runs per uur wat toch wel te veel gevergd is. VRA hoopte kennelijk Hermes nog binnen deze tijd uit te kunnen gooi- Hier ziet u het visdiefje met zijn kroost. Intussen is de „op voeding" van het donsjong achter de rug en vliegt het dapper met de oudere generatie door de Kethelse bossen. De trein uit richting Den Haag was Zaterdag om 11.45 uur de over weg aan de Overschieseweg gepas seerd en de spoorwegwachter draaide- de bomen open. Een slechte beurt, hij hield namelijk geen rekening met de trein, die op dat zelfde moment van het station vertrok. Gelukkig wist de bestuurder de trein vlak voor de overweg tot stilstand te brengen. De overwegwachter is uit zijn functie ontheven en voorlopig geplaatst bij de rangeerdienst. De Inspectie van de Veeartsenij- kundige dienst te Rotterdam geeft kennis, dat bij de veehouder C. v, d. E. in Kethel gevallen van varkens- Pest zyn geconstateerd. Van de aanwezigen heeft circa 80 pet. zich uitgesproken voor de eenheid van organisatie binnen de Centrale Bond van Werknemers in het Trans-' portbcdrijf (CBT). en en er anders een draw uit te halen. Een draw wordt zoals men weet slechts met één punt beloond cn een overwinning met drie punten volgens de proefregeling van dit jaar. Het j blijft echter een feit dat het moeilijk is op een totaal te sluiten tegen Hermes, dat dit jaar zoveel runs maakt en niet voor een hoog totaal uit de weg gaat. VRA begon al goed met E. Peere- boom en H. Klink, die op 58 door C. Tettelaar werd gebowled. W. H. Gle- rum, weer eens van de partij, was spoedig gebowled door H. van Meurs en op 96 waren al 5 wickets down onder wie ook rungettcr L. Mulder. Tot 190 kwam hier echter geert ver andering daar W. van der Vlugt en L. C. de Villeneuve na een voorzich- tig begin de score opvoerden tot 190, toen A. C. Bailey Van der Vlugt uit 1 stekend uitving. In gezelschap van T. Hopgood (23) maakte toen De Ville neuve snel zijn honderd vol, die 8 vieren en 3 zessen bevatte. In het begin batte de oud HCC-er wat onzeker, maar zijn century be vatte geen enkele kans. De bowling- eijfers waren vanzelfsprekend niet zo best: H. van Meurs 2 voor 100, A. Bailey 1 voor 44, C. Tettelaar 3 voor 32 en A. Keuzekamp 1 voor 50. Stolk, dit seizoen weer uitver koren voor het Nederlands elftal, dat Zaterdag 20 en Zondag 21 Augustus op het Rood en Wit-veld tegen Denemarken speelt, opende met Bailey de innings van Hermes. De aanvoerder ging na slechts 9 runs te hebben gescoord l.b.w., waar- op Bailey en W. van der Sloot de j score op 69 brachten voor de eerste voor 40 door Glerum werd gebowled. I Tettelaar was spoedig verdwenen, waarna A. van der Ende met 11 runs uitging. Strand 117 voor 4 en nog on geveer anderhalf uur voor ruim 160 runs. Van der Sloot kreeg nu de steun van N. van Huet die op 177 voor 6 werd gebowled door Glerum. Nog drie kwartier voor 100 runs. feiten met nuchterheid te bezien. Hii maakt zich nergens schuldig aan vergoding van zijn vader maar wijsl rustig de conflicten aan, die ovei diens leven hebben beslist. Emanuel en Israel kwamen uit een eenvoudig diamantwerkersgezin er moesten op hun 14de jaar van school Zij hebben zelf voor hun verder* ontwikkeling moeten zorgen. Zake lijk en helder vertelt A. Querido de levensloop van rijn vader na die tijd: het boekwinkeltje aan de Bin- nen-Amstel. de opheffing daarvan in 1913, de terugkeer in de boekhan del en ten slotte de uitgeverij. Het vreemde is echter, dat men soms de indruk krijgt over twee ge heel verschillende Emanuels te le zen. Die van voor 1.914. de dromer, de artistieke boekhandelaar, fel meele vend met het opkomend socialisme en het Amsterdamse kunstleven van die tijd. En de man van na die tijd: de uitgever, de energieke koopman die enn slaagt een groot bedrijf op te bouwen, steeds met een eigen smaak op letterkundig gebied. Prof. Querido heeft die breuk niet helemaal duidelijk gemaakt, maar dat ligt waarschijnlijk niet aan hem. Ook de portretten in het boek ma ken de indruk, van twee verschillen de mannen te zijn. Anthome Donker ievert een ge degen studie van de romancyclus „Het geslacht der Santeljano's", waaraan Emanuel werkte van 1908 tot 1928. Hij r.eemt het uitdrukkelijk op voor dit werk. dat naar zijn me ning ten onrechte is schuil gegaan achter de letterkundige productie van zijn broer. Israel mag dan bijna vergeten zijn, Emanuel Querido noemt hij „tot heden nauwelijks ontdekt". Dit mag dan waar zijn, ik geloof toch niet dat men in zake een toekom stige ontdekking van dit schrijver schap grote verwachtingen mag koes teren. Een fragment uit „Het Geslacht der Santeljano's" is bijna gelijk- - tijdig met- de levensbeschrijving ver- 17 en VAN DE HONDERDDUIZEND Nederlandse Joden, die SeiS. ^He&wn STS Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden vermoord, was Stad" van Joost Mendes (het pseu- domem van Emanuel Querido) be- Emanuel Querido. Meer dan twintig jaar had hij aan vat vele interessante bijzonderheden het hoofd gestaan van de uitgeverij, die nu nog zijn naam 07er '®ven in Amsterdam om- streeks 1900, maar het gaat mank draagt. Maar ook was hij de schrijver van de tiendelige roman- aan dezelfde gebreken, die het werk cyclus „Het geslacht der Santeljano's, een werk dat bij zijn ^^^makern'** °nS Z° m°ei" verschijnen te weinig de aandacht heeft getrokken. De woordoverladcn stijl, de opeen stapeling van beelden en het uiteen gerukte zinsverband stempelen dit werk geheel als behorend tot de na sleep van de Nieuwe Gids. Emanuel schreef inderdaad „zakelijker en droger" dan zijn broer, maar dit is nauwelijks een verdienste. Zijn opzet was immers, dezelfde overladenheid te bereiken. Emanuel heeft als uitgever belang rijker werk gedaan dan als schrij ver. Hij heeft auteurs als E. du Per- gekregen, maar het is er ook door vergiftigd. Twee dingen bleken duidelijk in deze vergadering, die door de CBT voor leden en niet-leden was belegd: 1. men wilde niet telkenmale weer door het OVB en/of door de EVC in het stakingsavontuur worden be trokken: 2 men wil langs de weg van regelmatige onderhandelingen met de SVZ op ernstige wijze trachten tot de verlangde verbeteringen te komen. De vergadering droeg het CBT- bestuur op de besprekingen met de SVZ over de verlangens der kraanma chinisten te openen. De sociale re gelingen voor dit deel van het ha venpersoneel maken deel uit van de nieuwe CAO. Deze geldt weliswaar voor twee jaar maar vóór de af sluiting is met de werkgeversorgani saties overeengekomen, dat lopende deze CAO het gesprek over een betere loonopbouw in de havenbedrijven zal worden voortgezet Daarom zegde het bestuur van de CBT toe. dat men een derge'ijk ge sprek zo spoedig mogelijk zou trach ten te beginnen. De kraanmachinisten verlangen met name een betere rusttijdenre- geling. meer uniformiteit in de be loningsregelingen en zii maken be zwaar tegen het ongeoorloofd laten werken in drie taken. Men bleek bovendien ontstemd over de wijze, waarop de SVZ het van kracht worden der nieuwe CAO had aangekondigd welke aankondi ging naar het oordeel der vergade ring van grote Invloed is geweest op „Cycloon 3 antwoordt niet" heet het stuk, dat de Toneelgroep Puck Dinsdagavond voor de televisie speelt, na de uitzending van de we kelijkse rubriek „Actualiteiten." Zaterdagavond kunt u na het nieuws en een Film-verzoek-pro- gramma genieten van „Artistenpa- rade in diergaarde Biijdorp", waar in optreden o.a. Rijk de Gooyer, Karin Larssen, Ger van Leeuwen en leden van de Magische Kring. het deelnemen aan de 24-uursstaking van de vorige week Maandag. De voorzitter der afdeling Rotter dam van de CBT, de heer J- Kuiven- hoven en. de voorzitter van de lande lijke vakgroep Haven van de bond. de heer R. Laan jr., hebben talrijke opgeworpen vragen behandeld. Men sprak de hoop uit. dat het voorbeeld van de kraanmachinisten onder het overige havenpersoneel zal doorwer ken. Voor de verdere uitbouw van de sociale regelingen in de haven zal dat van de grootste betekenis zijn- Toen Van der Sloot daarna voor een keurige en kansloze 65 op 183 uit ging waren alle mogelijkheden uitge put cn bieef Hermes weinig anders over dan de deur dicht te doen, al thans de ene punt van de draw te behalen. Wel verdween M. Hille spoedig van de mat, doch het gelukte A. Keuze- kamp en D. Parrish stand te houden door de ballen op het wicket dood neer te leggen en de rest te laten gaan. Wel deden de VRA-bowiers alles om nog zoveel mogelijk overs te gooien, waarvoor sommigen hun aanloop af schaften, hetgeen nog enige vrolijk heid op de tribunes veroorzaakte, maar beide batslieden lieten zich niet meer verschalken. Het einde kwam op 189 voor 7. Glerum bowlde nog 2 voor 43, De Villeneuve 3 voor 59 en Van der Vlugt de bijzondere cijfers van 2 voor 2. .Al met al een wedstrijd van veel runs, goed batten, behoorlijk fielden, met een weinig opwindend slot. Emaneul was de broer van Israël Querido, een schrijver die nu nau welijks meer gelezen wordt, maar die „zijn drang naar net absolute was omstreeks 1920 door velen als een zo groot, dat het hem daardoor on- ron> Marsman, J. Greshoff, Jan van onze grootste auteurs werd be- mogelijk werd, eigen betrekkelijkheid en Annie Romein en vele anderen srhouwd Ziin leven lansr heeft- Erna- aanvaarden. Dit bracht hem in een publicatie-mogelijkheid geboden, schouwd. Zijn leven lang heeft Erna- voortdurende botsing met met de Ook heeft hij het mogelijk gemaakt nuel moeten vechten om een eigen waarheid, daar deze immers niet an- dat Marsman verscheidene jLen uit plaats te veroveren naast Israel ders dan subjectief kan zijn maar -iuitend van 7jin «.hriiver^hnn vn„ ook nadat deze in 1929 was overle- f6 werkelljkheidh^n tegenstel- j™d «*rijverschap k<>n ling tussen zijn waarheid en de wer- aen- kelijkheid kon hij niet accepteren," Hij heeft zijn broer liefgehad, hij wTOrden^rijgêi^vTOral' bete- «terreeks "heeft hij belangrijfc^lit^ heeft hem oewonderd en verafgood, _nralre werken in ruime kring weten Srn^rhiiinmT^i houding tot zijn broer M Erna- te verspreiden. Na 1933 heeft hij vele haat omdat hjj in Israel tot uitbun- nu k eisen betrekkelijkheid Ultgeweken Duitse schrijvers onder- X ten opzichte van ^e reuzenge^lte verschaft in zijn „Querido Ver- van zijn broer nooit aanvaarden. Een blijvende breuk tussen hen is het gevolg geweest. zelf alleen in aanleg bestond: kunstenaarschap. Deze tweezijdige verhouding tot zijn beroemde broer heeft voor een groot deel het leven, van Emanuel bepaaid. Het heeft er inhoud door De levensbeschrijving van pror, Ouerido heeft de verdienste, deze Deze man met zijn uiteenlopende talenten viel in 1943 door verraad in handen van de bezetter. Hij liet het leven in een vernietigingskamp. HANS VAN STRATEN Schiedam is weer een biljartver eniging ryker. Vijftien vrienden van het groene laken hebben in café „De Bushalte" een biljartvereniging op gericht, die dezelfde naam draagt als haar geboorteplekje: „De Bus halte". De vereniging zal niet toetreden tot de Koninkiyke Nederlandse Bil jart Bond. Veel caramboles, veel serie's maar bovenal veel plezier toegewenst! Advertentie I M BrendadeBanzie.de voor treffelijke Engelse ac trice, die we hier eigenlijk pas in „Hobson's Choice" En hier is dan de toto van het echtpaar Steele Crawford, genomen in Pa rijs tijdens een zgn. „cock tailparty". Eerst dachten we nog even, dék we Joan UOe baas in huis", met Crawford'daar' met Fin- Sn. eneDe°n ™fe£ ^president Paasikivi vlakte" met 'bregmy^eck ^Sen zitten, maar bij ja- pas ontdekt hebben, is plot- e beschouwing ontdek- seling een veelgevraagde ac- toe fileer tederheid m trice geworden. Ze heeft tête a tête dan bij een inmiddels al weer twee ontmoeting tussen een films gemaakt en is zo jüist filmster en een staats- na filmreizen naar Italië, hoofd mogelijk zou kunnen Griekenland en Egypte, in zijn. Ziehier dus de limo- Marokko aangekomen om nade-?nagnaat Steele en een rol te spelen in Alfred zijn vrouw, Joan Crawford. Hitchcocks „The man who Lnew too much". We heb- -• ben u al eens verteld, dat Doris Day naast James Ste- Pê Passage" met to de neeft hij een ongeteld aan- 'whid ""bestemd Thwn wart in de film optreedt, hoofdrol de stoere John tal baantjes gehad. Van - - Het is natuurlijk een „thril- Payne, 1.90 m groot, het baby-sitter tot beroepswor- ler". type van een welgeschapen itelaar. worstelaar. John doet niets liever dan stoere jongen WESTERNS spelen in Westerns. Hij film, kunnen we binnen kort de pientere herder Rex III zien. die de tra dities van wij'ien Rin Tin Tin zal voortzetten. Ook Wait Disney gaat het met nieuwe honden proberen. Met een Cocker Spaniel en een „vullesbak- keras", die we in „Lady and the tramp" zullen tegenkomen. U hoeft na tuurlijk niet te vragen, wie de Lady en wie de „tramp" (vagebond of landloper) za! uitbeelden. en huwelijk, dat met voor een paar Jaar, maar voor een mensen- was toch wel dat van de actrice Ann Todd en de regisseur David Lean, ba den vooraanstaande men sen in het vak. Ze zijn echter, zonder er veel la- t heeft zeer openhartig ver- Pr is de laatste tijd weer waai bil te maken uit 5' Tn de oneindige stroom kiaaró. dat „het fabriceren meer werk voor film- kafr' gegaan oScheidm A Westerns, waarvan Hol- van Westerns een goeie, honden. In „De zoon van - gaan. uescneiaen. lywood de onuitputtelijke gezonde manier is om" bui- Lassie" speelden bron is, zullen we binnen- tenshuis je brood te verdie- prachtige collie's alle va5 hfl doek en rusti£ en zonder ophef ge in enn hm- uerrf „police Dog een Engelse scheiden zijn kort weer zeer drama- nen". Hij tisc'n tegen „omen: „Santa want voor hij cowboy werd, Onze enige, zeer- geringe twee troost, is, dat ze niet op ac- Holiywoodse manier, maar Hebt u ook al zo'n beetje een feest-, ik bedoel fiëstageioel' Nog met hele maal van hiep-hiep-hoefa, dat kan pas Donderdag over een week, maar tóch wel iets hoezee-engs. Soms, als ik zo door Schiedam wandel en ik denk aan al het heerlijks dat ons van IS tot en met 27 Augustus te wachten staat, begin ik opeens te fluiten. Het is meteen Jeestweek net zo als met de vacantte. De tijd, die eraan voorafgaat, de verwachtingen, die je als een teer angorapoesje koestert, de plannen, die je als een kostbaar plantje opkweekt, ze zijn vaak ple zieriger dan het feest of de vacantie zélf. Niet, dat uw cursivist pessimistisch gestemd is wat de Fièsta Parade be treft. Het programma is van die aard, dat de meest doorgewinterde nurks bij het lezen ervan moet gaan glim- ja, schaterlachen van plezier. Het is goed een dergelijk jeestmenu degelijk op zich te laten inwerken, opdat men volkomen voorbereid de vacantieweek kan ingaan. U moet niet denken aan regenbuien, wind vlagen en andere onhartelijkheden. V moet alleen denken aan zon, aan muziek, gejuich en vlaggen, aan ap plaus, gelach en „ernstig kunstge not". Wist u, dat ook de officiële autori teiten zullen meetverken om de Fiësta Parade te doen slagen? U wist het niet, 't is geheim. Uit zeer bijzondere bron vernam ik, dat (om maar iets te noemen) het politiekorps gedurende de feest- week van feestneuzen en gekleurde puntmutsen zal worden voorzien. Het personeel van Gemeentewerken zal, gekleed in harlekijnspakjes, op diverse pleinen volksdansjes uitvoe ren. De gemeenteraadsleden zullen vermomd als sprookjesfiguren, zoals Kleinduimpje, Doornroosje, Hans, Grietje e.a. van 18 tot en met 27 Augustus dagelijks (behalve op Zon dag) een randicandeling door onze stad houden. Bovendien (maar dit is zéér geheim.) zullen de verschil lende raadsfractiés op de Grote Markt een schimmenspel opvoeren Enfin, u ziet het, redenen genoeg om nu reeds in de fiësta-stemming te zijn. Nog tien nachtjes slapen.... Advertentie LM Ansa Zoete most van appelen Goed, goedkoop, gezond "e.- WMÊÊmV^<„ SCHIEDAM -- Geboren: R. z. v. J. W. v. Boggelen en M. E. Groene- veld; H. B. z, v. B. Overzier en B. M. Schoenmakers: J. z. v. J. v. d. Kraan en N. AI. van Pelt. Gehuwd: J. Meyers 28 jr. en E. J. A. Mollemans 24 jr. GORKUM Kropsla I 300—560; II 300; Bospcen 1330; Komkommer I 18—22; II 14—19: III 8—14; stek 10—18; Bloemkool I 42—58; II 28—40; III 8—22: Rabarber 11—15; Tuinbo nen 1517; Kroten 4; Selderij 37; Andyvie 6 —8; Dubbele Stambonen 42—50; Stamsnijbonen 2027; Staafc- suybonen 53—62, Spekbonen 48; Pronkbonen 35; Groenekool 10—13; Rode kool 59; Spitskool 11; Uien 1522; Tomaten 42—55; Peulen 52; Doperwten 30; Augurken 16—93; Eer. stelingen 1315* Eigenheimers 14 16, Aardbeien 25—30; Rode bessen 73—111; Zwarte bessen 200; Pruimen 517; Perziken 1325; Frambozen 152; Kruisbessen 4369. Appelen Yellow Transparant HH 4o-62: K 2243: Peren: Oomskmde- ren HH 33—16; K 18—26; Janbazen 1 13—23. Advertentie 1 M v.OR 0CH££L VH GEÏIS .t J 'SCHIEDAM

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1