Ondanks de regen schijnt de zon op Rozenburg Kinderen uit Delft en Schiedam genieten met volle teugen Befaamd artist helpt stad verfraaien Henry Moore hakt muur voor nieuwe Bouwcentrum Koopvaardij levert een milliard aan deviezen op Duitser stal jacht en voer de Noordzee op Stekelvarkentje prikt (nog) niet hij geboorte Operette en Witte Non Anderhalf jaar voor belasting-deurwaarder Volkstuin ders gaan op stap Wat zij vingen Marktberichten Uitspraken van de rechtbank Het Vrije Volk Nieuive fabriek Het Scheepje Hand onder trimiizer Visafslag Rotterdam Bericht voor bridgers 54 Burgerlijke Stand WISSELKOERSEN Veemarkt Rotterdam sir; me Onderscheiding bij 45-jarig jubileum De grootste krant :I I HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 REGENregen bij ons vertrek, regen bij de aankomst in Hoek van Holland, regen tijdens de overvaart met de pont over de Nieuwe Waterweg, regen hij onze aankomst op het eiland Rozen burg, regen gedurende onze wandeling naar het vacantiehuis „De Beer", regenen dan opeens zonneschijn, stralende zon neschijn op de gezichten en in de harten van de vijf en zeventig kinderen uit Schiedam en Delft, die sinds Zaterdag in dit prach tig gelegen vacantieverblijf genieten van al het heerlijks dat hier te genieten valtondanks de regen. Reveille Zere vinger Een belangrijk attribuut in elk kamp is de verbandkist. In dit kamp is hij echter niet alleen belangrijk, maar zélfs populairt Zuster B. Don ker, die de medische leiding heeft, vertelde ons, dat haar hulp zozeer in tel was, dat kinderen zich met opzet met een doorn in de hand prikten om, toch maar verbonden te worden. Voorgevel De Blij-Dorpse familie van Kaukasische stekelvarkens is Zondag verblijd met de voorspoedige geboorte van twee jongen, die voor lopig nog wel moeite zullen hebben om hun vader en broers uit elkaar te houden, want het hele gezin is inmiddels weer her enigd. W eerhaakjes ill s$| In de primitieve, maar doeltreffende keuken van het kamphuis, waarin de heer Diederiks, bijgestaan door zijn echtgenote met bekwame hand de scep ter zwaait, spraken wij, onder het genot van een bakske troost, dat alle op gelopen „waterschade" ras deed vergeten, met de heer J-. J. Verhoev. de penningmeester-secretaris van de Schiedamse arbeiders-gymnastiekvereni ging ARMA, bij wie de leiding over het kamp berust. Het is niet voor de eerste maal dat j in de buitenlucht. De heer Verhoev de jeugdige leden van Arma een week) heeft zogenaamde „vierkampen" ge op 't eiland Rozenburg doorbrengen; voor het eerst echter zijn hun gele deren versterkt- met collega's uit Delft. Zeventien leden van de nog niet lang geleden opgerichte Delftse Sportbond hebben zich Zaterdag bij de Schiedammertjes aangesloten. Het vacantiehuis „De Beer", dat geëxploiteerd wordt door de Stich ting Vacantieverbiijven voor de Lage- re-Schooljeugd, biedt ruimte aan 86 personen en is dus bijna geheel „uitverkocht" met de 75 kinderen en de acht man (waarvan zes da mes) sterke leiding. Van deze leiding wordt uiteraard veel gevergd, vooral bij regenweer, wanneer de kinderen, wier leeftijd varieert van zes tot vijftien jaar. bin nenshuis moeten worden beziggehou den. Maar dit is „ome Koos", zoals de kinderen de heer Verhoev noemen en zijn assistenten wel toevertrouwd. De stemming is dan ook opperbest, zowel onder de jongens en meisjes ais onder de „ooms en tantes". „Onze dagindeling," zegt de heer Verhoev, als wij hem daarnaar vragen en hij kjjkt door het keukenraam naar buiten, waar 't hemelwater onophou delijk neerdrenst, „onze dagindeling is in de eerste plaats afhankelijk van het weer." 's Ochtends om 7 uur is 't reveille. De officiële reveille althans, want daarvoor, om 5 uur, hebben de wilde eenden reeds reveille gehouden. Da gelijks komen deze vogels, die op Ro zenburg hun broedplaats hebben, de bewoners van „De Beer" met hun luid gesnater wekken. Drie kwartier later komen de kin deren op het open stuk terrein voor het kamphuis by elkaar om (als het niet regent!) de vlag te hijsen en on der leiding van oom Koos ochtend gymnastiek te bedrijven. Daarna is het ontbijt. Omstreeks halïéén wordt de tweede broodmaal tijd naar binnen gewerkt en om half- zes gebruiken de kampeerders de wanne maaltijd. Over de eetlust van de Delfte naartjes en Schiedammertjes heeft de leidmg niet te klagen. Dagelijks verdwijnen 42 kilo aardappelen, 30 kilo groenten en liefst 35 broden in de hongerige magen van de vacan- tiegangers. En deze „omzet" is in de allereerste plaats te danken aan het feit, dat de heer Diederiks zijn vak als geen twee de verstaat. Over de bereiding der maaltijden hoorden we niets dan lof. Ook aan extraatjes wordt gedacht. Woensdag en Zondag krijgen de kin deren pudding ais toetje (de andere dagen pap), driemaal in de week is er vlees, twee keer per week een ei en dagelijks staat er melk op het menu. Wij keren weer terug op ons on derwerp: de dagindeling. Voor zover de weergoden het toela ten zijn de kinderen zoveel mogelijk organiseerd, waarbij het gaat om bij verschilende takken van sport en spel punten in de wacht te slepen, een soort competitie dus. Maandagmiddag was er een speur tocht, (een tweede staat op het pro gramma) er zijn wedstrijden in vér en hoogspringen, bal rollen, enz. ge houden en de animo was groot. Een belangrijk programmapunt is het „vrije spelen". De onmiddellijke omgeving van „De Beer" leent zich uitstekend voor tikkertje en verstop pertje, rondom groeien bramenstrui ken, er is zand voor de kleintjes om zandgebak te bakken, velen vinden een bron van vermaak in de autoban den, die over het kampterrein ver spreid liggen en dan zijn er altijd nog de tantes en ooms, die allerlei leuke spelletjes weten te bedenken. Voorts is het de bedoeling om nog een dag naar Oostvoorne te gaan en daar te zwemmenais het niet regent. Vrijdagmiddag mogen de kinde ren een opstel maken over hun kampervaringen, Vrijdagavond ver zorgen de kinderen zelf een bont programma en Zaterdagochtend om negen uur wordt het kamp op gebroken. De belangstelling voor de afdeling van zr. Donker is zo groot, dat men overweegt volgnummers aan de pa- ti enten uit te reiken. AI met al vermaken de kinderen uit Delft en Schiedam zich daar best op Rozenburg. En al zullen ze Zaterdag waarschijnlijk niet bruingebrand door de zon in hun woonplaatsen terugkeren, zij zul len ongetwijfeld tevreden zijn over al het genotene; zij zullen lachen, zols wij hen Dinsdagmiddag heb ben zien en horen lachenon danks de regen! WOENSDAG Bioscopen Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Modern Times (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur; Daar komen de tanks (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Musxum, 2—5 uur: eigen collecties. Apotheek Gouka Co., Groenelaan 127, tel. 68035. DONDERDAG Bioscopen Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Modern Times (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Daar komen de tanks (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Mueum, 2- collecties. -5 uur: eigen Apotheek Gouka Co., Groenelaan 127, tel. 68035. De Schiedamse reisvereniging „De Volkstuinders" zal 14 en 15 Augustus een tweedaagse reis maken naar Lim burg en Beigië. Dit wordt dan de 21e tocht, die dit gezelschap maakt. Het is de bedoeling de eerste dag in Valkenburg door te brengen en daar ook te overnachten. Maandag vertrekt men 's morgens vroeg via de grensplaats Eijsden naar Luik en vandaar gaat de tocht door het schit terende Maasdal naar Namen en Di- nant. In Brussel zal het avondeten worden gebruikt. Voor 4 September staat er een ex cursie naar Amsterdam op het pro gramma. Daar zal men een volkstui nencomplex bezichtigen. HET BOUWCENTRUM te Rotterdam heeft aan de bekende Engelse beeldhouwer Henry Moore opdracht gegeven een muur te hakken. De muur, die voor een groot deel reeds op aanwij zingen van Moore gemetseld is, bevindt zich aan de voorgevel van het nieuwe gebouw van het Bouwcentrum, aan het Weena. In een omlijsting van kunstig metselwerk zal de beeldhouwer een reliëfvoorstelling in baksteen hakken. v*» Met 4 dracht a Henry Moore gaat in beeldhouwen Rotterdam ie prijzenswaardige op- 1 een kunstenaar volgt het Bouwcen om het voorbeeld van en kele andere grote bedrijven In Rot terdam. die ter gelegenheid van hun nieuwbouw grote kunstenaars enga geerden om hun gebouwen te ver fraaien- Het lijkt erop alsof hier een bijzonder goede gewoonte gaat ont staan. Na het geschenk van het beeld van Zadkine de opdracht van de Bijen korf aan de Amerikaanse beeldhou wer Naum Gabo. de werkstukken van plaatselijke en Nederlandse kunste naars als o.a. Louis van Roode. Gus Romijn en J. Kneulman wordt nu dus ook de Engelse moderne beeld- houwer Moore ingeschakeld in de op luistering van de nieuwe Maasstad. 24ste Biennale te Venetië. In het vooorjaar van 1953 hield Museum Boymans een grote expositie van Moore's werk. Moore is Engelands grootste beeldhouwers en behoort tot de beroemdsten ter wereld. In dit gedeelte van de voorgevel wordt thans de muur van rode bak steen gemetseld waarin de beeld houwer Henry moore een voorstel ling zal gaan hakken. Het betreft het linkergedeelte van de voorgevel van het nieuwe Bouwcentrum aan het Weena Vannacht om kwart over een heeft de 27-jarlge Duitser F. von K. uit Viersen de vijftien meter lange, blauwe tweemaster „Aldebaran" uit de Wilhelminahaven te Schiedam gestolen. De Rijkspolitie te Water heeft de dief buiten de Waterweg aangehouden en gearresteerd. Het schip is eigendom van de heer D. de Lange uit Vïaardingcn. Evert Verkerke: Vreemde lieden die katholieken. De Toorts Haarlem. Evert Verkerke heeft een klein boekje geschreven over de katholie ken in Nederland. Zelf rooms-katho- Uek heeft hij geprobeerd de katholie ken van de anderen uit te bezien. Al dus probeert hy zich zelf en zijn geiootsgenoten bewust te maken wat anderen vreemd vinden in het ka tholicisme. Terecht vangt hy zijn korte boerende beschouwingen aan met een beschrijving van de organi satie van zyn Kerk, van de bijzon dere positie van de bisschop en de verhoudingen van de gelovigen tot de bisschop. Vervolgens komen onder andere aan de orde: het Nederlanderschap van de katholieken, het pausdom, de aankleding van de kerken, de vastenbrieven van de bisschoppen, de kloosters, de processies, de positie van de leken in de Kerk en de ge loofsafval. Er is vreemdheid, die de rooms-kathollek dierbaar is en tot het wezen van zijn geloof behoort. Er ls ook vreemdheid, die ongemoti veerd is. In sommige passages toont de schrijver zich verontrust over de katholieken. Hij vraagt zich af of zU naast de geestelijken voldoende meeleven en verantwoordelijkheid dragen in de Kerk. Hij legt als Brongersma er de nadruk op, dat de katholiek de waarheid is en niet heeft. En hy staat naast Bron gersma in het verlangen naar open heid tegenover en waardering van wat andersdenkenden bijdragen aan de Nederlandse beschaving in haar rijkdom van geestelijke verscheiden heid. Dit kleine openhartige boekje ver dient door katholiek en niet-katho liek met aandacht gelezen te wor den. Het is een zeer persoonlijk ge tuigenis van een bezonnen mens. Heden werden aan de visafslag al hier van IJmuiden en elders 250 kis ten verse zeevis en 90 kg paling aan gevoerd. De prijzen waren: Tarbot klein 60—1.20; Schol midd. 43—46; klein 2033; Schelvis midd. 3135; klein 16—18; Kabeljauw gr. 3850; midd. 2528; klein 16—26: Makreel 1920; Zeehanen klein 1228; Wij ting 1416; Haring verse 1620; Le vende paling dik 400430; midd 360; dun 225255. De Nederlandse koopvaardijvloo-' heeft verleden jaar voor een bedrai van iOIO millioen gulden aan devie zen binnengevaren en heeft on: bovendien 159 millioen aan deviezer bespaard. Tegenover de 9172 millioen gulden die de goederenexport ons in 1954 binnenbracht kan de scheepvaart dus op een totaalopbrengst van 1169 millioen wijzen. De koopvaardij slaat dus geen Slecht figuur als deviezen- verdiener. Overigens moest ze ook belangrijke bedragen in deviezen uitgeven: in totaal 642 millioen. Per saldo heelt de scheepvaart dus 527 millioen gul den aan deviezen opgebracht, 42 mil- loen méér dan in 1953, en 103 mil lioen minder dan in 1952. Deze gegevens zijn ontleend aan het lijvige jaarverslag van de Neder landse Redersvereniging erver 1954. Zij zijn gebaseerd op een enquête onder de elf voornaamste lijnrede- rijen van ons land, die te zamen over ruim 60 procent van de koop vaardijvloot beschikken. Voor bridge-lievend Schiedam het volgend bericht: Denkt u eraan, dat Zaterdag de mschrijvingstermün voor de Paren- kampioenschap-bridgedrive, die 22 en 23 Augustus in het. kader van de Piësta Parade in Arcade gespeeld Wordt, definitief sluit? In de kiosk van de Schiedamse Ge meenschap in de Plantage kunt u zich tot Zaterdag nog opgeven. Dan Parker, de kapitein van de beroemde sleepboot „Turmoil", be kend om. door de reddingspoging van de ..Plying Enterprise", is Maan dag overleden na een val van een ladder op zijn schip. Het ongeluk ge beurde in het Kanaal. Feiten en cijfers De scheepvaart heeft in 1954 de vruchten kunnen plukken van de toenemende welvaart, althans in de tweede helft van dat jaar. Door de grotere bedrijvigheid, maar ook door mislukte oog sten, bestond in Euro pa veel vraag naar kolen en graan. Dit betekende een verade ming voor de algemene vrachtvaart, want de toestand was daar langza merhand ernstig geworden door een aanhoudend overaanbod vanscheeps- ruimte. Ook de tankvloot heeft een actief jaar achter de rug. De zeer grote toename van de tankertonnage heeft schter tot gevolg gehad, dat het ranbod van scheepsruimte de vraag verre overtrof. De verdiensten van ie vrije schepen waren echter nog niet op zodanig peil, dat men van sen lonend bedrijf kan spreken. Een uitzondering vormen de supertan kers in de grootte van 28.000 tot 10.000 a 45.000 ton. Hier staat tegen over. dat het op een flauwe markt vaak moeilijk is voor deze schepen passend emplooi te vinden. Franse productie. Als hoofd van de commissie voor de nationale reke ning heeft Mendes-France in een brief aan de tegenwoordige Franse premier verklaard, dat de Franse productie in de jaren 1952 tot 1954 aanzienlijk ten achter is gebleven bij die van verscheidene andere lan den, vooral West-Duitsland. De Fran se productie steeg in deze drie jaren met negen procent, het loonpeil met twaalf procent. Haring naar Oost-Duitsland. De Nederlandse Bond van H&ringhaade- laren heeft met Oost-Duitsland een contract afgesloten voor de levering van gezouten haring, tot een waarde van drie millioen gulden. Tot het einde van September zullen onge veer 16.000 vaten worden verscheept. De muur, waarin Moore zal gaan hakken, is ongeveer achttien meter lang en acht meter hoog. IIy bedekt de voorgevel van het nieuwe Bouw centrum op een belangrijke plaats: tegenover het Groothandelsgebouw en op de linkerhoek van het Bouw centrum. Henry Moore werd op 30 Juli 1898 geboren als zoon van een mijnwer ker. Hij studeerde na de eerste we reldoorlog op een oudstriidersbeurs op de Leeds School of Arts, bezocht daarna de Londense Royal College of Arts. waar hij enkele jaren later leraar in beeldhouwen werd. In de oorlog was hti officieel oorlogsschil der en in die periode ontstonden zyn bekende schuilkeldertekeningen. Moore voerde vele openbare op drachten uit en schiep tal van beel den en gedenktekens. In 1952—'53 hakte hij een muur* in Portlandsteen van acht bii drie meter voor het ter ras van het Time-Life-Building in Londen. De stad Antwerpen bezit een bronzen groep van deze beeldhouwer, welke m het openluchtmuseum te Middelheim is geplaatst. In 1948 kreeg Henry Moore de In ternationale Beeldhouwprijs op de t Geboren: Cornelia, d v C. J. Fossen en W. M .Jansen; Marion J., d v A. Ruseier en W. Kruit; Eric, z v L. van Rongen en M. de Jong; Komelis J. A., z v K. J. Pluimgraaf! en M. A. van Eunen. Overleden: J. A. Lansbergen 56 j; J. F. Schriek 76 j; A. Bleiksloot 69 j. Vertrokken: VI 80, G. Woensdregt. Vangstberiohten van hedenmorgen: VI 70 100 k nog 40 netten; VI 78 wei nig; VI 85 weinig; VI 172 20; VI 203 10; VI 206 12 nog 50 netten; VI 208 12; VI 216 85 nog 30 netten; VI 29 10; VI 86 90 nog 40 nett en; VI 97 22; VI 115 30; VI 142 30; VI 196 5; VI 197 34; VI 199 5; -VI 53 20; VI 61 50; VI 71 17; Vi 83 30; VI 166 22 VI 200 4 VI 50 9; VI 14 thuisvarend; Vi 56 34; VI 84 9; VI 89 68. 9 AUGUSTUS Engels pond 10.62 10.6314 Amerik. dollar 3.823.82 Franse franc 1.0905—1,0925 Belgische franc 7.6314—7.6414 Zwitserse franc 87.2687.36 Zweedse kroon 73.82—7392 Duitse mark Ei7390,88 Deense kroon 54.92—55.02 Noorse kroon 'SS.OS53.19 Zwitserland (vry) 89.178927 Canada 3.8814—3,88% Twee kleine balletjes rollen tussen de vier volwassen stekelvarkens door en weten wonderwel de weg te vinden naar de plekken in hun moeders flank, waar zy zonder zich aan de ste kels te bezeren lafenis kunnen vinden voor hun dorstige keeltjes. Stekelvarkentjes worden geboren met een compleet vachtje, waarin het wit van de pennen al duidelijk zicht baar is, maar nog niet voelbaar. Bij de geboorte zijn de stekels helemaal week en zacht, maar de eerste dag reeds begint het verhardings-proces, zodat Maandag reeds voelbaar was, dat men binnenkort ook bij deze kleintjes geducht rekening zal moeten houden met hun pennen. Weinig is er tegen hun stekels en knaaglust bestand. Daarvan getuigen de grote platen üzer, waarmee het binnenhok is beslagen. Zelfs door zink kunnen deze knaagdieren heen knagen en hun pennen kunnen door dikke planken heendringen.... De natuur heeft deze dieren, die noch van het varken, noch van de egel familie zyn, we) goed uitgerust Er zjjn takken in de stekelvarkens familie, die kwaststaarten bezitten of ratelaars, er is ook een tak die harig is, maar men vergisse zich niet: on der die haren zitten kleine stekels met weerhaakjes, die zo mogelijk nog erger zijn. dan d grote scherpe pen nen. De Kaukasische stekelvarkens, die in Zuid-Oost-Europa voorkomen en ook familie hebben in Afrika, heb ben in Bljj-Dorp nog een verwant wonen; het boomstekelvarken, dat zyn oorsprong in Canada, Zuid- en Midden-Amenka vindt. Aan deze langstaartige stekel-boi is duidelyk merkbaar, dat stekelvarkens eigenlijk nachtdieren zjjn. Hy is de ganse dag opgerold In zijn boom te vinden, de geschubde staart sierlijk langs de tak gekruld. Pas als net donker wordt keert hij terug uit zUn eenzelvig gemijmer en komt er bewe ging in zyn hok, waar hij zjjn wel voorziene avonddis gaat opzoeken. Van deze nachttraditie trekken de Kaukasische zich niet zo veel meer aan. Z\j zullen zich ook overdag rus tig te goed doen aan een hapje gras iets waaraan de kleintjes op hun eigen manier zich zo nu en dan ook al wagen. Een chauffeur van een watertaxi uit Schiedam zag vannacht een man op verdachte wiize in de Wilhelmina haven rondscharrelen in een kano. Enige ogenblikken later zag hii de Aldebaran" wegvaren. Hii waar schuwde de Rijkspolitie te Water die onmiddeliyk in Hoek van Holland met een loodsboot uitvoer. Van wie was de „Aldebaran"? De chauffeur van de watertaxi meende van een heer De Goede in viaardta- gen. De twee heren van die naam in Vlaardingen bezaten echter geen jacht. Wel wist een van hen dat de eigenaar De Lange heette. Toen deze ten slotte gewaarschuwd was en in Schiedam aankwam, was zyn boot verdwenen. Buiten de Waterweg hield de po litie de Duitser aan. Hij gaf zich zon der verzet over en werd op het poli tiebureau in Hoek van Holland ver hoord- Omtrent het motief van zijn daad is nog niets bekend. De kano waarmee Von K, naar het jacht voer. is eveneens gestolen- De Mdebaran" vertegenwoordigt een waarde van 30.000. WAALHAVEN. ROTTERDAM 9 Augustus. Andijvie 68, Augurken 28—105, Aardappelen gr. 9201360, p 540—970 kr, 290—320. bonken 1030—1530 alles per kg; Bloemkool 1 A 32—51, 2 A 11—41, Z '9—27 alles per stuk; Dubb. Stampr. I 4457, 2 4356. Komkommers 1 A 1626, 2 A 1218, B 1019 alles per stuk; Kroten 4hl1. Rode kool 4%13 al les per kg; Bos Peen 2 1323 bos; Rabarber 915 kg; Sla A 33550 st.; Snybonen stok 3777, Stam 29 55, Tuinbonen 1112, Spitskool 4 12, Uien 1218, Waspeen 1319 alles per kg; Selderij 27 per bos; Dil- veruien 39 kg; Bos prei 611 bos; Sjalotten 712. Early Victoria HH 1 35—36, HH 2 23, K 25—330 per kg; Rode bessen 72—123, Zwarte bessen 174, Kruisbessen 23—63 alles per kg; Perziken AA 26—40, IA 20—28, 2 A 2239, B 1224 alles per stuk; Gol den Jap 1 A 187, 1 B 177—180, Early Laxton 1 70125, 2 37—80, Golden Chaplon 181183, Frankethaler 213 226, Yellow Transp. St. A 63—77, St, B 56—62, St. C 48—59, HH A 52— 69, HH B 47—80, HH C 43—53, HH 1 45—55, HH 2 28—47, K 24—60, Ooms kinderen HH 1 50—60, HH 2 33—43, Beauty of Bath St. B 73—89, St. C 61—73, HH B 58—75, HH C 58 HH 1 48. HH 2 30, Noord Holl. HH 1 18, HH 2 13—13 alles jer kg.. Tomaten export 1 A 57—63, 1 B 57—58, 1 C 50—67, 1 CC 46, Binnen land 1 A 58—62, 1 B 62—64, 1 C 44— 50. 1 CC 2437, Binnenland 2 A 32 —58, 2 B 52—59, 2 C 20—44. 2 CC 2032, bonken 42 alles per kg. ROTTERDAM 9 Aug. Aanvoer in totaal 3438 dieren. Vette koeien en ossen 500; gebniiksvee 1092, w.o. 821 tbc.-vr-; vette kalveren 120; graskal veren 274, w.o. 113 tbc.-vry; nuchtere kalveren 286; varkens 185; biggen 304; paarden 105; veulens 97; scha pen of lammeren 454; bokken of gei len 21. V/eekaanvoer 5332. Prjjzen: Vette koeien 2.582.72, 2.42 —2.58, 2.00—2.14; Vette kalveren 3,60 —2.75, 2.30—2.50. 2.10—2.30; Slacht- paarden 2.15, 2.10, 2.00 per kg; Gras kalveren 400, 350, 270; Nuchtere kal veren 70, 60, 52; Biggen 50, 45. 40; Veulens 450, 350, 250; Schapen 130, 120, 90; Lammeren 105, 85, 75; Kaif- koeien 1050, 950, 775; Melkkoeien 2050, 950, 775; Vare koeien 720, 620, 550; Vaarzen 825, 700, 600; Pinken 525, 450, 375. Overzicht: Vette koelen: aanvoer iets meer, handel traag, pryzen niet geheei prijsh., enkele prima's boven notering; Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel willig, prijzen goed prijsh.; Graskalveren; aanvoer gewoon; handel stug; prijzen iets te ruglopend; Nuchtere kalveren; aan voer iets kleiner, handel kalm, prijzen ongewyzigd; Biggen: aanvoer ruimer, handel stil, pryzen onveranderd; Slaehtpaarden: aanvoer als vorige week, handel stroef, pryzen ruim prijsh.; Veulens: aanvoer iets min der; handel willig, prijzen iets styver; Schapen en lammeren: aanvoer kor ter, handel tamelijk, pryzen schapen iets minder, iammeren ongewyzigd; Kalf- en Melkkoeien: aanvoer korter, handel kalm, prijzen constant; Vare koeien: aanvoer als vonge week, han del slepend, prijzen niet geheel prysh; Vaarzen en pinken: aanvoer iets minder, handel stil, prijzen iets mmder. De Hoofdstad Operette gaat van 15 tot en met 24 Augustus in de Rot terdamse Schouwburg een serie voor stellingen geven van „Sag" beim Abschied leïse Servus". Voor het laatst, zegt de'Hoofdstad Operette, Dat heeft zij al eens gezegd by een vorige serie, maar nu is het anders zegt zij, nu is het werkelijk voor het laatst. In elk geval: „Sag' beim Abschied" wordt er niet anders door. Mis schien dat de voorstelling wel een tikje anders is geworden door een verandering in de rolbezetting: Hans Lechner is in de rol van Jan Kalina, musicus, vervangen door Jan Han- derson. een in ons land nog onbe kende zanger, die in Engeland is op getreden. In de Grote Schouwburg in Zuid wordt nog steeds „De v/itte non" ge speeld. Men bericht ons. dat ook op Maandag, 15 Augustus een voorstel ling zal worden gegeven en dat voor de ouden van dagen een middag voorstelling is ingelast op Zaterdag 13 Augustus. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - TeL 68798 De Rotterdamse rechtbank heeft Donderdagmiddag de 31-jarige H. T. N„ deurwaarder der belastingen te Rotterdam, veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De deurwaarder had een bedrag van f 15.000 aan door hem geïncasseerde belastinggelden in eigen zak gestoken. De rechtbank bepaalde voorts dat N. voor de tijd van vijf jaar niet in belasting dienst mag werken. De officier van Justitie had vorige week de zelfde straf geëist. ss x 4 5 ss «Bfef f Conform de eis veroordeelde de rechtbank de 35-jarlge taxi-chauf feur A. H. F. uit Rotterdam, die uit het kantoor van zijn vroegere werk gever een garagehouder aan de Schiekade 8000 had gestolen, tot twee jaar met aftrek. Wegens medeplichtigheid in deze zaak kreeg de 25-jarige Amsterdammer H. C, van B. een jaar en zes maanden met aftrek. Hy werd voorts onvoorwaar delijk ter beschikking gesteld van de regering. Ook ditvonnis was over eenkomstig de eis. Eén maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf was het vonnis in de zaak tegen de 46-jarige steward J. J. V. uit Rotterdam, die op de Beuken- daal onder invloed van sterke drank en zonder een rijbewijs een auto be stuurde, daarmee een ongeluk ver oorzaakte en doorreed. De steward is voor de tyd van drie jaar ontzet uit de rijbevoegdheid. De els luidde twee maanden. De rechtbank veroordeelde over eenkomstig de eis de 30-jarige los- werkman H. S. uit Rotterdam tot zes maanden met aftrek, alsmede een onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering. S. had van zijn 74-jarige kostjuffrouw een portefeuille gestolen. Acht maanden met aftiek en een voorwaardelyke ter beschikkingstel ling van de regering met drie jaar proeftyd kreeg de 18-jarige maga zijnbediende C. de K. uit Rotterdam die in zijn kosthuis van een mede bewoner geld had gestolen en op het Stationsplein een andere medebewo ner met een mes had willen steken. De officier van Justitie heeft de zelfde straf tegen De K. geëist. Het dertiende vonnis hoorde de 34-jarige constructieschilder J. M. H. van der A. uit Rotterdam tegen zich uitspreken. Ditmaal was het (ook overeenkomstig de eis) acht maan den met aftrek wegens diefstal van een fiets en een overall. Acht maanden met aftrek waar van drie maanden voonvaardeiyk en drie jaar proeftijd was het vonnis Maandag vierde de heer M. J. de Groot zyn 45-jarig ciienstjubileum als drukker by de N.V. Van Waes- berge, Hoogewerff en Richards. De heer De Groot werd tijdens de recep tie op het kantoor in de Banierstraat onderscheiden met de bronzen me daille, beherend by de Orde van Oranje-Nassau. De directeur, de heer J. J. Hoogewerff roemde zyn grote verdienste voor het bedrijf. Namens het personeel en de directie kreeg de jubilaris een geschenk onder cou vert. De jonge Blij-Dorpse stekelvarken tjes twee dagen oud in de zaak tegen de 24-jarige ma troos G. A. van O. en de 32-jarige matroos B. J. N., beiden uit Hoek van Holland, die aan boord van het Nederlandse vrachtschip Linde- kerk" sigaretten en textiel hadden gestolen. Zy hadden tevens ruwe opium gesmokkeld. Wegens diefstal op datzelfde schip is de 22-jarige matroos C. A. J. van L. uit Den Haag veroordeeld tot zes maanden rret aftrek waarvan drie maanden voorwaardeiyk en drie jaar proef tyd.. Voor heling in deze zaak kreeg de 41-jarige bootsman H. van der B. uit Rotterdam vier maanden met af trek waarvan één maand voorwaar- deiyk en drie jaar proeftijd. In een fabriekje in de Ossewei- straat liet Dinsdagmorgen de 7-jarige Ineke Bulthuis onder het gebruike lijk gejuich een scheepsromp te wa ter. Dit gebeurt wel meer in Rotter dam. Het bijzondere van de „Sobu" is echter, dat het reeds na tien mi nuten geheel compleet kon worden overgedragen aan de nieuwe eigenaar. Het was de directeur van de „werf" de heer J. Bulthuis, stichter van de Souvenirindustrie -Het Scheepje", die met enkele woorden van dank het symbolische schip overhandigde aan de heer A. J. M. Bliek van de afdeling Bijzondere Bemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Ais bewys van erkentelykheid voor de hulp, die de heer Bulthuis mocht ontvangen van deze afdeling tijdens de eerste moeiiyke jaren van zijn bedrijf. Ruim twee jaar geleden begon de heer Bulthuis met de vervaardiging van zijn souvenir-scheepjes. Dat was in zyn woonhuis in de Van der Poelstraat. Dinsdag kon hy met trots zyn nieuwe bedryfsruimte in de Os- seweistraat openen. De heer Bulthuis, zelf na een ziekte afgekeurd voor de zeevaart, heeft in zyn bedrijf voornamelijk minder va lide arbeidskrachten in dienst. De Souvenirindustrie „Het Scheep je" is echter het bewys, dat de min- der-vahditeit een volledige werkkring niet uitsluit. In het bedrijf hebben tien mensen een volledige dagtaak. De souvenirs vinden veel aftrek in de havens, by toeristen en m het buitenland. VLAARDINGEN 0 De 53-jarige C. J. uit Rotterdam, werkzaam bi! de Accumulatorenfa- briek aihier, kwam Dinsdag met zitn linkerhand onder een trimiizer te recht, De hand werd ernstig verwond.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1