Oud-wethouder Dinkelaar vijftig jaar socialist Hij was 33 jaar lid van gemeenteraad m'&ww- psa Heien bij 't station is begonnen Kolen verbruik Nederland neemt geleidelijk toe Jaarverslag Staatsmijnen: vijf schachten in aanleg Geboorteplaats van wereldkampioenen Co Heinsius won voor de derde maal wisselbeker Bij de heren waren de Shell-zwemmers sterk Op straat gevonden HANDBAL- competitie 8 Triest eind van bruiloft ZWEMMEN OVER 1 KILOMETER Papierfabriek in aanbouw EHBO-collecte J. C M. Feltzer dirigeert laatste concert Uit het dagboek van de politie Groei Afschrift van proces-verbaal ter inzage In 1905 Visafslag Rotterdam. Algemene ontheffing winkelsluiting Miniatuurtrein Geslaagd Shell sterker Geschaduwd District West B Zomer programma St.-Joris Doele ten einde Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 „IK PRAAT NIET GRAAG OVER HET VERLEDEN, maar wel over de toekomst, waarin de welvaart hard verdedigd moet worden." Dit zei ons de (bijna) 78-jarlge heer J. Dinkelaar, oud-wethouder van Sociale Zaken en Onderwijs, die deze maand een halve eeuw in üe socialistische beweging en in de vak beweging een leidende rol speelt. Toch vertelt hij ons over vroeger, maar alleen voor zover het van betekenis is voor de hedendaagse activiteiten van partij en vakbeweging. Zijn rijke ervaringen in deze halve eeuw, waarvan 33 jaar als lid van de gemeenteraad, zijn voor de huidige generatie van grote betekenis. Er kan uit geput worden om met hetzelfde élan de strijd voort te zetten, die in het begin van deze eeuw is begonnen. Heeft voor U de juiste Vulpen IJM. Uw tafel drank SCHIEDAM Onteigening spoorwegwerken «Ér DE VZC-ZWEMSTER CO HEINSIUS is Woensdagavond een mooie beker rijker geworden. Zij won voor de derde achtereen volgende maal bjj de dames de zwemwedstrijd over een kilo meter. De wedstrijd werd ditmaal in het buitenbad van het Kolpabad te Vlaardingen gezwommen. De beide vorige malen won mej. Heinsius in de Oude Haven. Zij toonde haar klasse door te eindigen met een voorsprong van vijftig meter op num mer twee. Haar tijd was 17 minuten en 4 seconden. Dat was voor de heren, die daarna in twee series zwommen, al een moeilijke opgave. Slechts twee bleven beneden de tijd, die Co Heinsius maakte. Bij de heren zegevierde na een sterk ge zwommen race de Shell-zwemmer W. de Vos in de tijd van 16 minuten 3.1 seconde. Met een voorsprong van ongeveer tien meter op A. van Vliet, ook van de Shell, in 16 minuten 11.4 seconde, werd De Vos winnaar. Cohesfabriek Emma soonlijke offers gegaan. In 1909 wordt hy met twee medebestuurders bü de Gusto ontslagen. Zij worden voor de keus gesteld aan het werk te blijven, of uit de bond te gaan. Zij blijven in de bond Maar ondanks het feit, dat de heer Dinkelaar op de „zwarte lijst" wordt geplaatst, heeft hij toch altijd werk gehad. Hy komt bij Wilton. „Waar om halen jullie de kastanjes uit het vuur voor anderen?" vraagt oude Bart Wilton. Advertentie 1. M. PASSACE SCHIEDAM In gebouw Eensgezind aan de Mu seumstraat te Dordrecht vierde de familie. Buitenhek uit de Tesselscha- destraat te Dordrecht Woensdag avond tot diep in de nacht bruiloft. Herman Buitenhek fungeerde als bediende. Hij was onder meer belast met het opruimen van lege bierflesjes en wat dies meer zij. Tijdens zijn werk struikelde hy in de afgelopen nacht over een krat met flesjes. Hij viel door een ruit aan de voorzijde van het gebouw en moest met een gapende wond aan zijn rechteronder- arm naar het Gast- of Ziekenhuis vervoerd worden. Hij is per taxi naar huis gebracht. Advertentie Zoete most van appelen •k Goed» goedkoop, gezand EINDELIJK dreunen over het station Schiedam de stompen van heiblok op paal. Tussen het einde van de Stationsweg en het NS- empalccment is gistermiddag om tien over halfvier de eerste paal de grond in gegaan voor een nieuwe goederenloods. Dit bete kent niet alleen een aanwinst en verbetering in de bestaande toe stand voor Van Gend en Loos, maar het is tevens de eerste stap die gedaan wordt tot venvezen- lijking van de grootse plannen, «elke het station Schiedam te wachten staan. Zonder enig officieel vertoon vond dit heien van de eerste paal plaats. Er waren wat vertegenwoordigers van het aannemersbedrijf Guise en Rietveld en een stuk of wat kinderen, die zich in het warme zomerzonnetje op het stoffige terrein aan het strand waanden. 63 palen, elk van 18 meter lengte, zullen die eerste paal spoedig volgen. Ter algemene kennis wordt ge bracht. dat op de gemeentesecretarie (Afd. Alg. Zaken) ter lezing is neer gelegd een afschrift van het proces-, verbaal van de in deze gemeente ge houden zitting van de Commissie tot het aanhoren van bezwaren tegen het plan van onteigening ten name van de N.V. Nederlandsdhe Spoorwegen voor en ten behoeve van de bouw van een overbrugging van de Overschie- seweg en de Schiedamse Schie in de gemeente Schiedam. Het is de vaste overtuiging van de heer Dinkelaar, dat deze strijd niet zo maar' uitsluitend een materiële aangelegenheid is. Hij gelooft, dat de bezielde activiteiten voor het socia lisme daarboven uit gestegen zijn door hun algemeen menselijke bete kenis. De heer Dinkelaar, die volkomen vitaal Is, herinnert ons aan een bro chure van De Bruijn met de titel „Zwart Schiedam". Het is goed ons te herinneren, dat ten tijde van het verschijnen van deze brochure de kindersterfte 12% bedroeg en de ge middelde leeftijd van de mens 50 jaarDat is nu wel gans anders. En dat het anders is, ziet de heer Dinkelaar in sterke mate ais een verdienste van dat socialisme, dat hij altijd met hart en ziel heeft voorge staan. In het jaar 1905 wordt hij lid van de SDAP. Hij was toen nog als ma rine-man In Den Helder. Een jaar later is hjj in Schiedam en daar be gint hij zijn activiteiten. Hij wordt tweede voorzitter van de timmerliedenbond en tweede voorzit ter van de Schiedamse Bestuurders- bond. Langzaam gaat het socialisme invloed krijgen. Hij neemt zitting in een huurcommissie en in 1913 doet hij zijn intrede in de gemeenteraad. In 190? is hij inmiddels voorzitter geworden van de Metaalbewerkers- bond. In hetzelfde jaar neemt hij het voorzitterschap op zich van de Be- stuurdersbond. Het is allemaal niet zonder per» Daarna blijft het met vakbeweging en socialisme in Schiedam in stijgen de lijn gaan. Van enkele tientallen leden groeien de organisaties uit tot een. brede volksbeweging. Het is een tijd van bruisende acti viteiten. „Eens heb ik drie maanden achter ekaar elke avond vergaderd", zegt de heer Dinkelaar. En bi) dit alies is het begrijpelijk,' dat hij zo veel waardering heeft voor zijn vrouw, die zo vaak alleen heeft gestaan voor het gezin. In 1933 wor<jt hij wethouder van Sociale Zaken en Onderwijs. Het is een zwarte periode. Een crisis houdt de wereld n haar greep. Schiedam heeft 5000 tot 6000 werklozen. Daar sta je dan toch voor als wethouder van Sociale Zaken. En toch wordt er wat gepresteerd. Jeugdige werklozen leggen sportvel den aan, terwyi een öude-mannen- en vrouwentehuis omgebouwd wordt tot gemeentemuseum. Maar ook vandaag aan de dag is de heer Dinkelaar nog actief. Hij heeft zitting in de huisvestingscom missie en in de school- en werk tijdencommissie. Vooral de, huisves tingscommissie is moeilijk. Er zijn nu eenmaal weinig huizen te verde len. Maar ondanks ook de moeilijkhe den van deze tijd blijft de heer Din kelaar optimist. „Ik wou, dat ik vijf tig jaar jonger was en het atoom tijdperk mee kon maken," zegt hij. Heden kwam aan de Visafslag al hier 1 vaartuig en werden van IJmuiden, Stellendam en elders 300 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: tong rg. 4.75; tong midd. 3.604.15; tong kl. 2.65 3.35; toüg slips 2.70—2.75; griet 1-20 —1.25; schol gr. 34—36; schol midd. 2833; schol kl. 1521; schar 19— 20; schelvis midd. 32—33; schelvis kl. 1124; kabeljauw gr. 3050; ka beljauw midd. 2o—40; kabeljauw kl. 2024; makreel 1315; zeehanen j midd. 4647; zeehanen kl. 1321; j wijting 1112; haring verse 1216; heilbot 2,15—2.20. 1 Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare ken nis, dat zij voor de werkdagen van de van 18 tot en met 27 Augustus 1955 te houden Vacantieweek 1955 een algemeen geldende ontheffing hebben verleend van de bepalingen betreffende de winkelsluiting, in dier voege, dat de winkels op die dagen tot middernacht geopend mogen zijn, met bepaling, dat door het personeel geen overwerk mag worden verricht. Het verbruik van vaste brandstoffen In Nederland neemt ge leidelijk toe. In 1954 bedroeg het totale verbruik rond 17 millioen ton tegen 16.4 millioen ton in 1953 en 16 millioen ton in 1952. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Staatsmijnen in Limburg over 1954. De invoer in Nederland bestond overwegend uit steenkolen, terwijl in de export naast cokes, ook kolen in 1954 een belangrijke plaats gingen innemen. ongeveer tien meter. Daarachter volgden op aanzienlijke afstanden met nog grote onderlinge verschillen R. Smith (Shell), A. Korpershoek CVZC), E. Hom (Shell) en N. Per- dijk (VZC). De totaal-uitslag bij de heren was; 1. W, de Vos (Shell) 16 min. 3.1 sec.; 2. A. van Vliet (Shell) 16 min. 11.4 sec.; 3. J. Ploeg (VZC) 17 min. 39.2 sec.; 4. A. van Noortwijk. (Shell) 17 min. 52.4 sec.; 5. J. Anderson (Shell) 18 min. 29 sec.; 6 F. Leyendekkers (Shell) 13 min. 45 sec.; 7 en 8 R. Smith (Shell) en C. Dalmeyer (VZC) beiden in 19 min. 18.2 sec.; 9. A. Korpershoek (VZC) 20 min. 11.4 sec.; 10. E. Horn (Shell) 20 min. 46.4 sec.; 11. N. Persdtjk (VZC) 22 min. 51 sec. Na afloop reikte de voorzitter van VZC de heer J. 'L. Verwey mei een toepasselijk praatje de prijzen uit. Op dit stuk weg zullen de beslis singen vallen voor de wereldkam pioenschappen wielrennen van dit jaar. De weg ligt te Frascati, een plaatsje 20 km ten zuiden van, Rome. Aan het eind van de tribunes, die al zijn opgetrokken, is de finish. Op de foto ziet men juist een pe- leton Italiaanse renners passeren voor een aefenrit. De traditionele afzetmarkten voor kolen, die in en na de oorlog ver loren waren gegaan, konden ten dele worden teruggewonnen. De productie van de Staatsmijnen bleef in 1954 constant rond de 7,5 millioen ton. Het kost veel inspan ning de huidige productie te hand haven. Dit komt wel duidelijk tot uiting in het omvangrijk investe ringsprogramma voor de aanleg van nieuwe schachten en een nieuwe mijn. Daarnaast zijn belangrijke inves teringen nodig voor uitbreiding en modernisering van de wasserijen. Met de uitvoering van het schacht bouwprogramma thans zijn vijf schachten tegelijk in aanleg, een uniek feit in de geschiedenis van de Staatsmijnen 13 alleen reeds een bedrag van meer dan 80 millioen gemoeid. Daar komt nog by. dat de mecha nisering van de kooiwinning steeds verder wordt doorgevoerd. De afzet van cokes, stikstof en overige chemi sch» nmrfnrtan was zeer bevredigend. Van cokes en stikstof was er een stijgende export. De cokesuitvoer nam ten opzichte van 1953 zelfs toe met bijna 13 procent. Van deze cokesexport werd circa 48 procent naar dc EGKS-landen geleverd. Over het geheel genomen nam de afzet van de Staatsmijnen in 1954 toe tot een waarde van ƒ498,7 mil lioen. In totaal werd bijna een derde van de opbrengsten uit de export verkregen. De exploitatiekosten zijn echter eveneens niet onbelangTyk ge stegen. De minder gunstige productie omstandigheden in de koolwin- ningssector waren op de gestegen exploitatiekosten mede van invloed. In vrijwel alle sectoren van het bedrijf werden echter hogere pro ducties behaald. Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat 1954 een exploitatiesaldo van f 60,6 millioen heeft opgeleverd. Ook in 1954 werd blijkens het Jaar verslag de mechanisering van de koolwinning op de Staatsmijnen ver ier .uitgebreid. Van all# kolen, die «at jaar werden gewonnen werd éST vijfde langs geheel mechanische weg verkregen en 24 procent uit schuif- pijlers (half mechanische winning); In totaal komt dit overeen met 3.3! millioen ton kolen. Door de toepassing van gemechani seerde kooiwinning wordt het in ont-r ginning nemen van de ongunstige lagen mede mogelijk gemaakt. Met betrekking tot de mijngasar-j zuiging op de' Stm. Emma en Sttnj Hendrik wordt in het verslag der Staatsmijnen gezegd, dat daar in 1954 in totaal 15.6 millioen kubieke meter mijn gas uit de zeer gasrijke lagen afgezogen werden. Met het in bedrijf nemen van de cokesfabriek Emma te Beek is de vooroorlogse koienverwerkingscapaci- teit van de Staatsmijnen hersteld, waardoor een bevredigends voorzie ning van de binnen- en buitenlandse afnemers met cokes van goede kwali teit kan worden gehandhaafd. Daarnaast is door dit nieuwe be drijf de grondstoffenbasis voor dei chemische industrie van de Staats-j mijnen verstevigd. In de nieuwe] cokesfabriek Emma is in totaal rond! ƒ100 milüoen geïnvesteerd, waarvan! ƒ70 millioen is besteed voor heb eigenlijke cokesbedrijf en 30 millioenJ voor de bouw van moderne gaspro ductie-installaties en van een kracht-' warmtecentrale. In 1954 werd besloten de cokes- fab.-'ek Emma verder uit te breiden- door ue bouw van een derde batterij) met een capaciteit van 1500 ton kolen per dag. Wanneer deze klaar is -zal het mpgelijk zijn om, onder handha-l ving van het productie-niveau de ouder wordende batterijen van cokes-j fabriek Maurits geleidelijk te ver nieuwen. De personeelssterkte van de Staats-] mijnen nam gedurende 1954 toe van' 41.184 tot 42.473. 'Het waren voornamelijk de twee, loonronden resp. op 1 Jan. 1954 en 1 Oct. 1954 die tot gevolg hadden; dat de lonen, salarissen en sociale lasten bij de Staatsmijnen stegen van 217 millioen tot 250 millioen. Het staat thans reeds vast, dat de lonen, salarissen en sociale lasten over het lopende jaar 1955 het bedrag van. 250 millioen zullen overschrijden omdat de loonronde van October '54, die het vorig jaar slechts over drie maanden meetelde thans over 12 maanden haar Invloed zal laten gel-' den. Uit de bedrijfsresultaten 1954 zal wederom een millioen gulden ten goede komen aan de personeelsleden van de ondernemingen der Staats mijnen. De stijging van het exploitatie saldo met bijna ƒ3,5 millioen komt reheel ten goede aan de staat, die dit jaar als dividend 12,5 millioen (v. j. 19 millioen) ontvangt. SCHIEDAM Op het industrieterrein ten westen van de Schie te Schiedam is gisteren de eerste paal geslagen voor de nieuwe papierfabriek. Het wordt een grote fabriekshal in beton en glas met een front van zeventig meter met een diepte van vijftien meter by een hoogte van 14.5 meter. De nieuwe fabriek wordt neergezet door de N.V. Rutinex te Rotterdam. Er zal ook in worden ondergebracht de lompenhandel Rutines. De lampen zullen er worden verwerkt en in de papierfabriek zullen diverse papier soorten worden vervaardigd. Men hoopt in November het pand gereed te hebben en daarna met de inrich ting en. fabricage te starten. Voor deze wedstrijden was een vry talryk publiek opgekomen, dat vanaf het dakterras de strijd goed kon vol gen. Het was misschien jammer, dat wat te laat werd begonnen, zodat het laatste deel van de tweede serie door het vroeg invallende duister niet zo overzichteiyk bleek. Dat was een .schoonheidsfoutje", dat volgen de keren.wel te vermijden valt. Direct na de start by de dames nam Co Heinsius, die met een gere gelde slag door hei water maalde, een voorsprong. Na driehonderd me ter was dat al 25 meter, terwyi toen de andere meisjes nog vrywel geiyk opzwommen. Na 500 meter had Co Heinsius bijna oriekwart baan voorsprong op ■Joke Haartsen, die in tweede positie lag en Leni van Ree, die daarachter op een paar meter volgde. Dini Broek had toen al meer dan 50 meter ach- Burgemeester en Wethouders van Soniedam brengen ter openbare ken nis;, dat by hun beschikking van 17 Augustus 1955 aan de Schiedamse Gemeenschap t.b.v. het doen ryden van een miniafcuurtrein, vergunning Ingevolge art. 39 der Wet Autovervoer Personen is verleend, waarby toepas sing is gegeven aan art. 39 bis dier wet, door te bepalen, dat deze ver gunning met ingang van 18 Augustus 1955 in werking zal treden. Voor het Associatie-diploma Engel se handelscorrespondentie slaagden in Juli-Aug. 1955: Mej. E. Schulze, alsmede de heren: E. Breek, A. v. d. Drift, W. de Poter en L. Remmers- waal. De heer D. v. Zanten verkreeg het certificaat Engelse handelscorres pondentie namens de Verg. v. Lera ren. Voor het Associatie-diploma Nederlandse handelscorrespondentie slaagden de dames; G. v. d. Berg, A. Leeuwenburgh. C. de Raay en de he ren: L. v. d. Brugge. J. v. Geloven, L. Heinsbroek. H. Rietveld. De ge slaagden werden opgeleid door de heer H. Meyers te Schiedam. terstand. Op de laatste honderd me ter haalde Co Heinsius er nog een eindsprint uit. Dat bracht Joke Haartsen op een baan achterstand en Leni van Ree en Dini Broek, die overigens dapper doorzetten op 75 meter. De uitslag werd: 1. Co Hein sius 17 min. 4 sec.; 2. Joke Haartsen 18 min. 6 sec.; 3, Leni van Ree 18 min. 26 sec; 4. Dini Broek 18 min. 36.5 sec. De heren moesten in twee series zwemmen. Daaruit bleek, dat de Shell-zwemmers op de kilometer superieur waren over hun VZC- tegenstanders. De eerste twee plaatsen waren voor de Shell-zwemmers W. de Vos in 18 min. 3.1 sec. en A. van Vliet in 16 min. 11.4 sec. De derde plaats was voor de VZC-er J. Ploeg in 17 min. 39.2 sec., waardoor hij een derde prijs veroverde. In de eerste serie bleken alle cracks te zwemmen. Na 500 me ter lagen De Vos en Van Vliet nog vrywel geiyk. De VZC-er Dalmeyer lag na zevenhonderd meter al twee banen achter op de beide „kop- zwemmers". Tachtig meter achter De Vos en Van Vliet vochten Ploeg en Van Noortwyk een duel uit om de derde plaats. Dat werd door Ploeg in een eindsprint met enkele meters voorsprong gewonnen. Voordien had De Vos al afgerekend met zyn tegen stander Van Vliet en met tien meter voorsprong de eerste plaats in beslag genomen. In de tweede heren-serie werd een slopende strijd uitgevochten tussen de Sheli-zwemmers J. Anderson en F. Leyendekkers. Anderson zwom voortdurend borstcrawl, door tus- sensprints en snelle keerpunten de kop houdend. In een gelijkmatiger tempo bleef Leyendekkers hem als een schaduw volgen met rugerawl, Dat gaf hem echter te weinig snelheid om Ander son definitief te kunnen bedreigen. Anderson werd winnaar na een felle eindsprint met een voorsprong van Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 9-12.30 uur en 2-5 uur: zakmes; grijs meisjesvest; zwart angora mutsje. Te bevragen bij de vinders: Magneet, Scheenhorn, waker Maasboulevard; dop van benzinetank, Rosman. RidderKerk- sestraat 26; t leef act, G Eggcrmont, Brouwersstraat 41a, Rotterdam; plastic riem, Scheenhorn, waker Maasboulevard; fototoestel, Nijmeijer, .Edisonpleln 7b; 4 baaltjes cement, garage Unique, B K- laan; gele hond met rode halsband, Sprong, Hogenbanweg 49b; langharig zwart hondje. Mosterd. Kerkweg 63, Ke- t-hel; zilveren oorbel. Smith, Leliestraat 30; gouden ring, K Vermeulen, Anth. Muijsstraat Sb; damesarmband, C Struik, Nwe Maasstraat 104; bedrag aan geld: DONDERDAG Bioscopen Passagetheater, 2, 7 en 9,15 uur: Modem Times. - Monopoletheater, 2, 7 en 9 uur: De onzichtbare tegenstander. Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 1-5 en 7-10.30 uur: expositie Ball. Diversen: Plantage 8 uur: Amst. Politiekapel. Openingsconcert vacantieweek. Lange Nieuwstraat 183, 8 uur: Vara-TV-club. VRIJDAG Bioscopen Passagetheater, 2, 7 en 9.15 uur: Op de Reeper baan 's nachts om half een (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Fra Diavolo (ai.). Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 1-5 en 7-10.30 uur: expositie Ball. Diversen: Arcade,-, 9-6 uur: Sohied. Gem. Ma rionettentheater. Plantage, 8 uur: Schied. Gem. Rey- naert de Vos. Grote Kerk, 2-4 uur: Torenbskiim- men. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 68855. postkantoor Tuinlaan: medaille avond vierdaagse, A Bitter, Lange Singelstr. 86; gouden medaillon, mevr Nlemantsver- drlet, Rieuwe Haven. 75b; armbandje. K Ram, Hellevoetsestraat 2a; mil. tas, Scheenhorn, waker Maasboulevard; por- temonnaie met inhoud, W v Dijke, Prof Aalbcrsclaan 46. klnderportemonnate, E Elberse, Noordvest 14; portemonnale m inhoud, Nieuwhuizen. Westvest 26a; zeil doeken zak met inhoud, B Mijnscer. Ma- riastraat 99; portemonnale met inhoud. A v Tilborg, W Brouwersstraat 2b; blau we autoped, J H Kooi, Populierenlaan 48: rode autoped, W Veerdonk, Potgie terstraat 9b; bril, J B Kroep, Parallel weg 112b; damesbril, H Buitendijk, Am- pérestraat 39b; ring met sleutels, A van Holten, Vlaardingerdijk 303b; 1 bos sleu tels, B Marks, Rubensplein 9c; 1 paar grijze sportkousen. Christen, Rotterdam- sedljk 87a; kindercape, 2ï v Schljndel, Spinhuispad 25; blauw regenkapje, J Roelse, Stephensonstraat 27b; klnöerjas- je (houtje-touwtje), mevr Sommer, Cel- slusstraat 14b; regenjas, Torsy, Mussen- broekstraat 9b; 1 paar kinderschoentjes. R v d Most, Singel 132, klein 12; groene want, J Jonas, Grote Markt 6b, zwem broekje en handdoek, J Krommenhoek. P J Troelstralaan 94, De EHBO, afdeling Schiedam, houdt Zaterdag haar jaarlijkse col lecte. Iedereen weet hoeveel belangryk werk deze nuttige vereniging in het belang van de burgery geheel be langeloos verricht. Dag en nacht staan vele goed ge oefende EHBO-ers, voorzien van prima materiaal, klaar om hun medemensen in tyd van nood bij te staan en op vakkundige wyze te helpen. Voor opleiding en materiaal is veel geld nodig, vandaar deze collecte. Collectanten (trices) kunnen zich melden Vrijdagavond van 79 uur in gebouw van Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73 en Zaterdag 20 Aug. de gehele dag. De aangekondigde afsluiting van de Beurebrug van Vrydag 19 tot Zaterdag 20 Augustus zal In verband met verkeerstechnische moeiiyk- heden geen doorgang vinden. In verband met de Fiesta Pa rade zal de film Op de Reeperbaan 's nachts om half één „slechts drie dagen" (op de normale tijden) in het Passagetheater worden vertoond. Zondagavond geeft het Schiedamse harmonie-orkest „Oefening Baart Kunst" een concert In de Plantage. Dit concert draagt een bijzonder karakter, daar de heer J. 3VI. Feltzer voor de laatste maal dit orkest, waar van hy thans ere-dirigent is, zal dirigeren en hiermee tevens afscheid neemt van het Schiedamse publiek. Het programma van het Zondag avondconcert, dat om 8 uur begint, is: I. „OBK"-mars, J. G. M. Feltzer. 2 Ouverture van de Opéra „Norma", V. Bellini. 3. Fakkeldans no. 1, G. Meyerbeer, arr. G. Wittmann. 4. Infcochtmars der Bojaren, Joh. Halvorsen. Korte pauze. 5. Ouverture van de Opéra „De Ko ning van Yvetot", A. Adam, arr. J. C. M. Feltzer. S. a. Wals uit de Maskeradesuite.A. Khachaturian arr. J. C. M. Felt zer. b. „Souvenir" Concert-Polka, J. C. M. Feltzer. 7. Muzikale foppery en. potpourri, A. Schreiner, arr. J. C. M. Feltzer. 8. Finale. Met ingang van heden houdt OBK zijn repetities Donderdag- en Zon dagochtend in gebouw TivoU aan de Nieuwe Haven. Dames, le klasse: Animo, Athene 2, CWP. Dios, Hellas, HMS, Phoenix en Turnlust. Dambes. 2e klasse A; AHC '28, De Jagers, Kranenburg, Tone- gido. Vires et Celeritas, WIK, Wil- ton-Fyenoord en Westerkwartier of Olympia. Dames, 2e klasse B: Actief, ADO, DHB, Gona, Hercules, Mara thon, Vodo SC en Wings. Dames, res. le klasse; Athene 3, CWP 2, Hellas 2, HMS 2, Hygiëa 2 en Turnlust 2. (Uitbreiding met twee ploegen moet nog nader bekeken worden). Heren, le klasse: Dynamo, Esdo, Hellas 2, Hermes, HVL, Olympia. Vodo SC, Turnlust en Wings. Heren, 2e klasse AActief, Gona. De Meeu wen, Phoenix, Snelwiek, Vires et Ce leritas, WIK en Westerkwartier. He ren, 2e klasse B; AHC '28, Animo, CWP, DHB, DWS, De Schutters. SOS en Wllton-Fyenoord. Heren, res. le klasse: AHC "2% 2, Dynamo 2, Esdo 2, Hellas 3 en 4, Hermes 2, Olympia 2 en Vodo SC 2. Heren, res. 2e klasse: Actief 2, Animo 2, DWS 2, Gono 2, Hellas 5, Turnlust 2, Wllton-Fyen oord en Wings of HVL 2. Aan het einde van dit seizoen zal een versterkte degradatie moeten plaatsvinden in de le klasse dames en heren, tenzy een ploeg naar de hoofdklasse gaat. In de dames 2e klasse A loopt nog een protest van Olympia, zodat na deze uitspraak eerst bepaald kan worden wie zal degraderen. In de res. 2e klasse heren moet nog een beslissingswedstryd worden ge speeld tussen Wings 2 en HVL 2. wie zal degraderen. Deze wedstryd zal op Zondag 28 Augustus worden ge speeld. i DOOR DE BRUG Dinsdagmiddag is een vrachtauto van de huizenhandel firma Van Leeuwen uit Zwijndrecht door de brug over de uitwatering langs de Oudedyk in Kethel gezakt. Vijf hou ten binten van de brug braken en de wagen, viel in het water. De auto, die door een takelwagen weer op het dro ge is gebracht, was licht beschadigd. De schade aan de brug bedroeg 1000. JENEVER Dezer dagen heeft de politie de 15-jarige distillateursknecht M. M. H. aangehouden. Hy wordt verdacht van. diefstal van vier liter jenever. Op deze arrestatie zyn nog meer gevolgd. Eveneens van jeneverdiefstal ver dacht heeft de politie de volgende heren uit hetzelfde bedryf aangehou den: de 31-jarige distillateursknecht P, W„ de 35-jarige expeditieknecht J. V. en de 35-jarige stoker F. K. VERKEERSZUIL Woensdagmiddag heeft een vracht auto uit Rotterdam, bestuurd door S. A., de verkeerszuil op de Broersvest omver gereden.. A. reed achter een personenauto en moest plotseling uit- wüken voor een voetganger. De Broersvest zal het nu voorlopig zon der verkeerszuil moeten stellen. Vrijdagmiddag, tussen een uur en halftwee zal de derde en laatste groep kampeerders uit het zomerkamp van het clubhuis St. Joris Doele in Schie dam arriveren. Ook deze derde week is een groot succes. „De Bavianen", „De Adelaars", „De Paddestoelen" en „De Dwergen." zoals de kampeerders zich noemen, vermaken zich uitstekend. Met de terugkeer van deze groep is het zomerweek van het clubhuis voor dit jaar weer afgesloten. Na enkele weken rust begint het winterprogram- ma. De leiding van St. Joris Doele verwacht ook hiervoor een grote be langstelling. SCHIEDAM Geboren: Cornells, z v C Huigen en A M A van Gogh; Johannes G S M, z v W J Bult en A Castricum; Hans C R, z v H Horten- sius en J Smits; Tim L, z v H P Meyer en E L Lentz; Johannes H, z v P C Wyzenbroek en A Roozen; Ca- tharir.a J d v J v d Meer en A v d Mooren: Abraham, z v B WeU en N Comelisse: Tennis, z v T Kroone en J H de Man; Thalia H, d v J Bos- scher en I C F Gerritsen: Petronelia, dvJC Hollestelle en S de Hey: Jo- hanns J M, z v A F de Vette en C J Arkesteijn: Helene M, d V K Flik en M P Janssen. Overleden: H v Tus senbroek, 85 jr; J Overvoorde, 83 jr. BARENDRECHT, 17 Augustus. Pry zen van de groenten: Aardappe len Eerstelingen 9—11; Komkom mers Al 13—16: BI 8—12; Cl 8; kg 3—9; Kroten per kg 4,59—8,00; Bos- peen 914; Waspeen 613; Sla 4,10 8,30; Uien per kg 7—11; Meloenen Orange Ananas 48—76; Tomaten Al 4549; BI 3843: Cl 3745; CC 813; Andijvie 6; Stoksnübonen 42 55; Prinsessebonen 2040 Rodekool 5.508,00. Aanvoer Prinsessebonen 70.000 kg; Komkommers 28.000 st.t Bloemkool 57.000 st.: Tomaten 33.000 kg; Meloenen 15.000 st.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1