Dag vol evenementen Schiedams burgerij zet de zo tskap op Apsa gratis kopen „TIMCO" De Telegraaf goochelt met fantasie-divisie Shidey en Bijsfijnth favorieten bij hondenrennen Engelsen hebben leiding genomen Nieuwe groepen in Arbeidswet 1919 xfuiidfónk WALDO-TAXI 3 dagen Gevaarlijke voorlichting FIËSTA-PARADE Kermisleed Succes voor SWS en OV Delftse dame onder trein Herenmodemagazijn FIËSTA-PARADE SER adviseert Gasfles vloog in brand Remedie tegen gebabbel in de kerkbank 67570-69915 ATHLETIEK A f scheidsconcert in de Plantage Visafslag Rotterdam HET VRIJE VOLK MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 PAGINA 6 Er was Zaterdag heel wat te beleven in Schiedam. Aan iedereen, zowel de jeugd als de Ouden van Dagen, was gedacht. Schiedams kroost kon een bezoek brengen aan „Arcade", waar Bert Brug man het marionettenspel „Tafeltje-dek-je" ten tonele bracht. In het Passage-theater was Zaterdagochtend een filmvoorstel ling voor onze bejaarden en de pupillen van de CAB, aangeboden door de directie van het Tuschinski-concern. Voorts kon men de toren van de Grote Kerk beklimmen, waren er voor de (vele) hondenliefhebbers vvindhondenrennen in het Volkspark, gooiden talloze Schiedamse ras-hengelaars hun simmetje uit in de Delfshavense Schie en was er een toertocht voor fietsers en brommers. Het sluitstuk van de dag was een feestelijke variété-avond in de Plantage. Verrassingen Uw iafeldraunk SCH1 EDAM Hengelen Zotskap Tijdens onze Fiëstaparade Deze dager vallen in het tijdvak van Zaterdag 21) Augustus t.m. 10 September. Mocht U tot de gelukkigen behoren, dan krijgt U tegen inlevering van Uw kassa bon het gehele door U bestede bedrag in contanten uitbetaald, BROERSVEST 56 Dit geldt ook voor onze afdeling confectie (Van onze militaire medewerker) Toen ons oog viel op een frontpagina-artikel van De Tele graaf van 9 Augustus ji„ waarin werd beweerd dat een divisie van 22.000 ambtenaren het leger zou „overwoekeren" hebben we eerst onze schouders opgehaald en ons slechts geërgerd aan deze typisch na-oorlogse manier van onjuiste volksvoorlichting. Loopnummers ER V/AS VEEL BELANGSTELLING voor de windhonden-rennen, die de renvereniging „Rotterdam," Zaterdagmiddag op het „Martinit"- terrein in het Volkspark had georganiseerd. Men kan de sfeer van die middag in twee woorden uitdrukken: snelheid en spanning. Shinley Greyhounds Bijsfynth Politiehonden Zo spoedig; mogelijke invoering van een maximale arbeidsduur van tien uur per dag en van 55 uur per week voor de werkne mers, op wie de Arbeidswet nog niet van toepassing is, acht de Sociaal-Economische Raad gewenst. Dit zegt de raad in een ad vies aan de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A, van Rhijn, die een algemene regeling voor deze groepen heeft ont worpen en deze aan de SER heeft voorgelegd. Uitzonderingen Diensttijd Minder onbevoegde kleuteronderwijzeressen Het was om twee uur een geweldige drukte voor de Korenbeurs, waar de deelnemers aan de toertocht zich hadden, verzameld. Het zonnetje liet gul zijn warme stralen over de stad spelen en het was wat men noemt „prima fietsweertje". Voor de toertocht, voor „brommers" (120 km) waren 86 liefhebbers, Er waren 68 fietsers seniores (70 km) en 32 fietsers juniores. De laatsten, de jeugd tot vijftien jaar, moesten een afstand van 40 km afleggen. Nadat loco-burgemeester H. Sabel het ver treksein had gegeven reed men de stad uit in de richting voor Overschie. De gezamenlijke route ging tot Zoe- termeer, van daar reden de seniores en bromfietsers naar Leiden en de laatsten gingen naar Brasemermeer. De rit was voor alle deelnemers een prettige belevenis. En dat niet alleen door he wedstrijd-element; men ge noot van het heerlijke weer en het schitterende Zuid-Hollandse polder landschap. Behalve de controle-posten waren er nog allerlei verrassingenZo moesten de bromfietsers bij Wou- brugge 250 meter met afgezette mo tor rijden. Dat is voor de berijders Advertentie I.M. Zo «te most van appelen Gom!, goedkoop, gramj Het attractiecenr.r. op de Broers- vest is niet voor iedereen alleen een centrum van vermaak. Mej, A. K. uit Vlaardingen werd Zaterdag on wel in de Rotor. De EHBO-post op het kermisterrein heeft haar gehol pen en de GG en GD bracht haar naar huis. De heer D. uit Schiedam kreeg een toeval, kwam ook op de EHBO-post terecht en mocht later op eigen gelegenheid naar huis gaan. Ook de heer Van K. uit Sliecteecht kwam van een koude kennis thuis toen hij bemerkte, dat hij een por tefeuille en een portemormaie kwijt was hetgeen, neerkwam op een be drag van ƒ95. van zware brommers een hele trap. Bij Rijnsaterswoude moest men zes maal afstappen voor hekken, die men moest opendoen. En zo had men nog meer van dergelijke „geintjes". Wist men de opgaven niet goed te volbrengen, dan kreeg men strafpun- ten. Wie de minste strafpunten had, werd winnaar. De toertocht voor bromfietsers werd gewonnen door de heer J. Moeren. De winnaar bij de fietsers seniores was een vrouw: mejuffrouw H. Kievit. Bij de juniores zegevierde W. Bleij. De organisatie van deze uitstekend geslaagde toertocht voor fietsers en brommers was in handen van het vendel Schiedam van de Oranje- Garde. Aan de hengelwedstrijden namen dit jaar veel meer mensen deel dan vorig jaar. De belangstelling was zelfs zo groot, dat velen moesten worden teleurgesteld. De deelname werd be perkt tot 138 personen. Het was de bedoeling, dat men in de Schiedamse Schie aan de Ovev- schieseweg zou gaan vissen, maar daar het water te veel op inkt leek, besloot men maar de simmetjes in de Delfshavense Schie uit de werper.. Weliswaar had men daar wat last van de scheepvaart en de vele zwem mers. Aan het hengelen namen o.m. zes Ouden van Dagen en één minder- valide deel. Men viste met plzier, ter wijl men vanwege de warmte de benen in het water liet bengelen. De heer J. de Sijs ving de zwaar ste vis: een voorn van 160 gram. De held van de dag" was de heer F: Oosterman. Hij haalde 505 gram vis uit het water en won tevens de eerste prijs. De Schiedamse hengelvereni- ging ,Jiet Baarsje" won de. clubpnjs: een f raaie SG-beker. Het totaal voor de vijf vissers van deze vereniging was 1006 gram. De uitslag van de wedstrijd is 1. P. Oosterman, ";Q5 gr; 2. G van der Hoek, 412 gr; 3. P. den Ouden, 349 gr; 4. A. Dsgeling, 347 gr; 5. J. var. Wal- sum, 318 gr. Het was Zaterdagavond een gewel dig gedrang in de Plantage, waar een internationaal variété-festijn onder de titel „En nu de zotskap op!" werd vertoond. Reeds om halfzeven (de voorstelling begon om acht uur) zaten verscheidene mensen met een berus tend-afwachtend gelaat in een lijd zame houding op de houten soelen. Naar men schatte waren er vies a vijfduizend bezoekers. Het was dar ook een feestelijk programma, dat er zijn mocht! Vooral de Kilima's en de Spelbre kers (het liedje van de scooter, de veteranen, een snipperdag, de geraffi- neerd-humorischtische „soldatenlied jes-potpourri", enz., enz.) hadden aan de Schiedammers een zeer dankbaar publiek. Ook Jan Oradi had een overweldi gend (en verdiend) succes als imi tator („sportvrienden, goedemiddag") als conferencier. De vier .Astra's" brachten o.m. een alleraardigste boe- ren-show en lieten het publiek mee zingen met de pittige klanken van hun accordeons. „The Handy Fools" alias „Crazy and Crazy" toonden zich niet alleen rasechte clowns, maar beschikten te vens over een ruime dosis lenigheid en lichaamsbeheersing, „Les Tardona's" brachten de men sen in vervoering met hun acroba tentoeren, die bijna aan het ongelo felijke grensden. Veleen wreven '<„n even de ogen uit om zich te verge wissen, of ze al dan niet droomden. Ze droomden beslist niet. De acroba ten vaarden lichaamskracht en le nigheid aan gratie en schoonheid. Het stevige applaus was verdiend. Wim Scholte, de Schiedamse radio zanger, zong o,m. ?en loflied op de Chianti-wljn en „Sonny Boy". „The staging and swinging cowboys" van Bill Kilima zorgden met recht, zoals het SG-programmablad het noemde, voor een „daverend slot van een den derend programma". Het hoogtepunt uit hun optreden was „Ride, tenderfoot ride", met zang van Wim Scholte. Voor de muzikala omlijsting van het geheel zorgde de pianist Theo Waas. Advertentie L M. De Schiedamse wandelsportvereni ging SWS OV heeft Zondag met succes deelgenomen aan de wandel tochten, uitgeschreven door WSV Veteranen Legioen Nederland in Den Haag. Zij kwamen met twee grote groe pen uit waarbij de groep van 15 km. de eerste prijs behaalde, een fraaie beker. De 49-jange mevrouw J. v. R. uit de Annastraat te Delft die tijdelijk te Wassenaar verbleef, is Zaterdag middag omstreeks 5 uur te Voor schotel'. onder de trein geraakt. De ongelukkige, die deerlijk werd ver minkt, was op slag dood. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel 68798 Advertentie IJM mx -ift/Morren mnarvf! Toen echter later bleek dat onze burgerkennissen nu niet anders denken, dan dat de Chef van de Generale Staf in het leger niet meer te vertellen heeft dan. m hun tijd. de sergeant van de week en voofts. dat er op Plein 4 m Den Haag en bpbureau's ongeveer evenveel ambtenaren huizen als in een stad van gemiddelde grootte, vonden wij het nodig ons eens precies op de hoogte van de juiste feiten te stellen, teneinde alle misverstanden op dit gebied uit de weg te kunnen ruimen. We kregen namelijk sterk de in druk dat het in cite artikel in de eerste plaats om een persoonlijke aanval op enige, met name genoem de, militaire en burgerlijke autori teiten ging. Wij zijn echter van oordeel, dat het belang van de strijdkrachten en daarmede het landsbelang, er niet mee zijn gebaat, dat het prestige van een leger wordt uitgehold om eaige ontevredenen die immers altijd en overal aanwezig zijn in de gelegenheid te stellen hun gal over autoriteiten uit te spuwen. In de eerste plaats willen we het hebben over de bevoegdheden van de hoogste militaire autoriteit, de Chef van de Generale Staf. Gezien de inhoud van het bedoelde artikel gaat het in hoofdzaak om diens personeelsbeleid MAANDAG Bioscopen Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Fra Dxavolo (a.U. Tentoonstelling-en: Stedelijk Museum, 1-5 en 7-10.30 uur; ..Bali." Apotheek: 58a Tel. 68364. F. H, Backer. St.-Liduinastraat Diversen: Grote Kerk, 14—16 uur; Torenbe- klimmen. Passagetheater 8 uur; Het Witte Faard- Schied. Cartonnagefabr.. 2.30 uur: Excursie, Stadhouderslaan. 6.30 uur: Trans portfietsenrace. Arcade, 7.30 uur: Bridge-dnve. Plantage, 8 uur; „Klaank en Zaank." DINSDAG Bioscopen Monopoletheater, 2, 7 en 9 uur; Jungle trommen van van Afrika, Tentoonstellingen Stedelijk Museum: 15 en 710-30 uur; ..Bali." O Apotheek; F. H. Backer, St.-Liduinastraat 58a Tel. 68364. Diversen: Passagetheater, 9 en 11 uur: Jeugd voorstellingen. Kiosk Plantage 912 en 25 uur; Puzzletochten voor de jeugd. Passagetheater, 2 uur: Balletvoor stelling voor de jeugd. Grote Kerk, 2—4 uur: Torenbe- klimmen. Wilton Ffienoord 2 uur; Excursie. Arcade. 7.30 uur: Finale bridge drive. Passagetheater. 8 uur: Het Witte Paard, Plantage 8 uur: Amateursavond. Het eerste deel van de drietamp tussen Hennes AC uit Engeland, Parthe non (Dordrecht) en SVV is op een ruime overwinning voor de Londenaren uitgelopen. Z(j behaalden in totaal 62 punten tegen 48 voor de athleten uit Dordrecht en 46 voor dt Schiedammers, De wedstrijden watt Zondag avond op veld 1 van het SW-terrein. De belangstelling was matig. Bij het hoogspringen had Parthe non de leiding met negen punten. De andere twee ploegen kwamen elk tot zes punten. 1. E. Goldberg (Part.) 1,72 m; 2. C Ruseier (SW) 1,72 m; 3. M. Rose (Hermes) 1,67 m; 4. L. Willemstein (Part.) 1,67 m; 5. N. Chapman (Her mes) 1,62 m; 6. J. van Heiningen (SW) 1,52 m. Kogelstoten werd een Engelse zege: elf punten. De andere teams kwamen elk tot vijf punten. 1. Feldmanis (Hermes) 11,90; 2. Roberts (Hermes) 10,85 m; 3, Fie- ters (Part.) 10,28 m; 4. F. Buseier (SW) 10,17 m;, 5. Poulus (SW) 10 m; 6. Willemstein (Part.) 9,92 m. De Dordtenaren wisten bij het speerwerpen tot een ovej-winning te komen en behaalden negen punten, de Engelsen kwamen er achter met acht punten en SW stelde zich te- vree met drie punten. 1. K. Moir (Hermes) 48,20 m; 2. P. J. Pieters (Part.) 34,87 m; 3. Wol- sink (Part.) 34,52 m; 4. M. v. Kam pen (SW> 34,13 m; 5. S. Roberts (Hermes) 33,35 m. Een aantrekkelijk nummer was de Olympische estafette. De Engelsen maakten een vrij goede tijd met 3 min. 49,6 sec. cn kregen daardoor zes punten. Parthenon fegde de afstand in 3 min, 52,8 sec. af en behaalde drie punten. SVV deed er 8,3 sec. langer over dan Hermes en kreeg één punt. De honderd meter werd eveneens een zege voor de Londenaren; acht punten. Daarachter SW en Parthe non met zeven en zes punten, 1. D. Powel (Hermes) 11,1 sec.; 2. J. Lammers (Part.) 11,2 sec.; 3. v. Dommelen (SW) 11,4 sec.; 4. W. van der Meer (SW); 5. Corners (Her mes); 6. J. Veen (Part.). De vierhonderd meter was voor SW. De Schiedammers behaalden acht punten, de mensen uit Dordt zeven en Hermes zes. 1. F C. Wolsink (Part.) 53,1 sec.; 2. C. Verschoor (SW) 54 sec.; 3. E. G. Gaiger (Hermes) 54,1 sec.; 4. A. van Dommelen (SW) 54,9 sec.; 4, D. Nicholson (Hermes) 55,3 sec.; 6. J. van Dongen (Part.) 57,8 sec. De achthonderd meter werd «en stevige overwinning voor de Schie dammers (10 pnt.). De SW-er M. v. Kampen was hier de grote man. Hij liet de mooie tijd van 2 min. 3,8 sec. voor zich afdrukken. Dc Engelsen kwamen tot zes punten en Parthe non tot vijf. 1, M. van Kampen (SW) 2 min. 3,8 sec.; 2. D. Poker (Hennes) 2 min. 4,6 sec.; 3. B Groen (SW) 2 min. 4,8 sec.; 4. H. Munnik (Part.) 2 min. 7 sec.; 5. T. Schreuder (Part); 6. R. Porter (Hermes). Bij de vijftienhonderd meter won Hei.-:,es AC met elf punten. SW be haalde er zes en Dordt vier. 1. K. Coulder (Hermes) 4 min. 2,6 sec.; 2. S. Theed (Hermes) 4 min. 8.6 sec.; 3. B. Veldhoven (SW) 4 min. 15,9 sec.; 4. J. Litz (Part) 4 min. 17 sec, 5. A. Koning; 6. C. Hardenbol (Part.). Het tweede deel van de drickamp is Dinsdagavond op het SW-terrein. Het derde en laatste deel van deze athletische krachtmeting is Donder dagavond in Dordrecht. Er was een wedstrijd voor whippets Open Klasse, een wedstrijd voor grey hounds (3 x om punten) en een uitdagingswedstrijd tussen Bijsfijnth, kam pioen van Nederland 1954, en Perro, de hond van de Schiedammer de heer P. van der Kruit. Heel aardig was naar Engels voorbeeld - de introductie van „slipsiers", meisjes, die de honden naar de starthokken brengen en ze tijdens de wedstrijden verzorgen. De lengte van de baan was 320 m., hetgeen wel wat te weinig is. Niette min kwamen verscheidene honden tot snelheden van. 64 km per uur. De eerste course brach tonder de toe schouwers de stemming (van span ning) er weldra in. Aristo werd eerste in de tijd van 20,5 sec. en Berfcy ein digde als tweede. In de tweede course van de whip pets liep de Derby-winnaar 1954 „Shirley" mee. Deze liet voor rich de prachtige tijd optekenen van 20,3 sec, en werd onbedreigd eerste. Een fel duel ontspon zich nog tussen Miran da van de heer Vat der Kruit uit Schiedam en Quicky, dat door de eerste werd gewonnen. Felicitas, een nog jonge hond, ver beterde de tijd van S.iirJey in de derde course. Hij wen i.i 20,2 sec. De veteraan Algenïb werd een goede tweede. In de eerste halve finale van de wedstrijd voor whippets won Aristo (20,3 sec.). Felicitas werd tweede sn Miranda (uitgeschakeld voor de fi nale) eindigde als derde. In de twee de halve finale stond Shirley sterk favoriet en won ook (20,2 sec.). Al genïb veroverde de tweede plaats. De finale met de vier bovenge noemde honden. Shirley had op pa pier de beste kansen De spanning steeg ten top, toen de whippets uit hun starthokken schoten, met snelle sprongen achter de haas aan. Shirley toonde zich inderdaad het vlugst en het behendigst en waakte de tijd van 20,2 sec. Aristo, Felicitas en Aigenib eindigden achtereenvolgens als twee de, derde en vierde. Aan de wedstrijd voor greyhounds namen Bill van Flying Home, Bletch- ley Prince, Bruno, Spear en Mimi (uit Schiedam) deel. Het ging drie maal om punten. In de eerste course zegevierde Bill (20,5 sec.) met achtereenvolgens ach ter zich Bletchley, Spear, Bruno en Mimi. In de tweede course was Bletchley het snelst achter 't haasje. Bruno haci verstek laten gaan. Spear werd tweede en Bill derde. De derde course zou de beslissing brengen. Ook Mimi deed nu niet mee. Weer was Bletchley de rapste (20,2). Tweede werd Spear en derde Bill. Bletchley behaalde in totaal vier punten en verkreeg daardoor de eer ste plaats. De beide andere honden hadden zeven punten elk. Zeer spannend was de uitda gingswedstrijd tussen Bijsfijnth en Perro, de uitdager. Het ging drie keer om punten. De kampioen van 1954 won de eerste course in 19,8 sec. Perro liet 19,9 sec. voor zich noteren. In de tweede course ging het er fel aan toe. Toch wist Perro een kleine voorsprong te verkrijgen en hij werd op het nippertje eerste. .Alles was nu dus nog mogelijk. De spanning was bijna tastbaar. Men sen sloten onder elkaar (ongeoor loofde?) weddenschappen af om een glas bier (het was warm!) of een pakje sigaretten. Daar vlogen de twee greyhounds uit hun hokken. Na een halve haan tekende zich al een kleine voorsprong af voor de kampioen, die nota bene Het officiële afscheid van de heer J. C. M. Feltzer als dirigent van OBK ligt reeds enkele maanden In het ver leden, maar dat heeft hem niet kun nen beletten, nogmaals de scepter over dit bekende Schiedamse harmo nieorkest te zwaaien. En wie zal dat vreemd hebben gevonden? Het is niet gemakkelijk, na dertig jaar de plaats op het dirigeergestoelte aan een ander at te staan, zelfs al is die ander een man als Dick Koster, in wiens handen OBK zich even veilis kan voelen als in die van de 73-jarige heer Feltzer. Maar ééns moet dan toch het definitief laatste concert - geven worden en Feltzer had hiervoor uitgezocht het Zondagavondconcert in de Plantage. OBK deed alles om deze laatste avond tot een onverdeeld succes te maken. De naam Feltzer kwam vele malen op het programma voor als componist of arrangeur en ai deze waarschijnlijk reeds sinds vele jaren vertrouwds repertoirenummers wer den met gloed en zekerheid vertolkt. De warme avond lokte steeds meer bezoekers naar de Plantage, zodat dit concert in ieder opzicht een waardige afsluiting is geworden van Feltzers dirigentenloopbaan. in de tweede course zjjn schouder had geblesseerd en was gemasseerd. Ja! Bó'sfijnth won, weer in 13,8 sec. De algehele leiding van de races had dé heer A, A. Jansen, die tevens de toelichting gaf. De jury bestond uit de heren G. van der Graaf J. F. Wieman en L. P. Vermeulen. Starters waren de heren J. P. Essen en J. Nicolay. Tussen de wedstrijden door was er een interessante en .eer leerzame demonstratie met politiehonden. Er waren zes honden, vier Rotterdamse en twee Schiedamse, te weten Breston met agent Westland en Astor met agent Pons. Adjudant Van Dijk van de Rotter damse Politie gaf op smakelijke en heldere wijze microfonische toelich ting. De honden sprongen over sen heg, klauterden over een schutting en zaten (goed in het leer verpakte) „boeven" achterna. Men deed ook o.a, de oefeningen. „Stokstil" en „Sta, kom hier!". Aanwezig was ook de heer H. Sabel, waarnemend burgemeester. In de Militaire Spectator van Au gustus schreef de huidige CGS over dit onderwerp onder mesr: „Mijn bevoegdheden op personeelsgebied zijn vastgelegd in de in 1951 door mij ontworpen en vervolgens door de Minister van Oorlog goedgekeurde en vastgestelde „Vredestnstructie voor de Chef van de Generale Staf". Deze bevoegdheden zijn sedertdien niet gewijzigd en derhalve niet steeds meer ingeperkt. De in mijn vredes- instructie vastgelegde bevoegdheden op personeelsgebied geven mij alle zeggenschap over het onder mijn bevelen gestelde militair personeel, die ik voor de uitoefening van mijn taak behoef. Dit betreft met name bevorderingen, plaatsingen en over plaatsingen". Ook het getal van 22000 ambte naren is tendentieus gesteld. Het moet zijn ontleend aan de oorlogs begroting Deze geeft echter, onder dit getal, niet het aantal ambte naren vaii Plein 4 en bijbnreau's, doch het gezamenlijke aantal bur gers, verbonden aan het departement van oorlog en verspreid over alle onderdelen van landmacht en lucht macht. Inbegrepen dus alle typisten, burgercorveeers, oppassers-rustkamer, alsmede de burgerwerkkrachten, die tewerk zijn gesteld in mobilisatie- magazijnen en in de vele militaire werkplaatsen. Zelfs de veldpredikers en aalmoe zeniers benoren tot de ambtenaren- divisie van De .Telegraaf, gezien 4e burgerlijke status die zij in de strijd krachten hebben. Onderstaand lijstje geeft een in deling in categorieën en het is ont leend aan een. officiële bron. 5567 lagere administratieve amb tenaren tot er: met de rang van schrijver A administratief ambte naar C der 3de klasse; 2840 technische krachten, waar onder begiepen personeel belast mei de geestelijke en geneeskundige ver zorging 12794 werklieden, bezoldigd over eenkomstig een der ioongroepen van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Ambtenaren; ongeveer 300 setiensioneerde of- Advertentie I.M. VOOR GEHEEL UW itZIH BR.OERSyÉST 54 SCHIFÖAW De hoofdlijnen van de voorstellen van de staatssecretaris verbod van arbeid door jeugdigen op Zondag, verbod van nachtarbeid voor jeugdige personen en het voorschreven van een dagelijkse rust voor jeugdigen (12 uur) en voor volwassenen (10 uur) hebben de instemming van de raad. Voorts wordt een wekelijkse onafgebroken rusttijd van 36 uur voor mannen en vrouwen aanbevolen. Een gedeelte van de raad geeft in principe de voorkeur aan een wets- wijziging, waardoor ook voor de be doelde groepen een arbeidsduur van 8% uur per dag en 48 uur per week zal gelden, met de mogelijkheid om bij algemene maatregel van bestuur uitzonderingen te maken tot ten hoogste 10 uur per dag of 55 uur per week. In het advies wordt betoogd, dat van de voorgestelde algemene rege ling enkele categorieën dienen te wor den uitgezonderd, zoals bv. het opva rend personeel in de binnenscheep vaart, de handelsreizigers, het vlie gend personeel bij de luchtvaartmaat schappijen, de zeelieden, de acquisi teurs. Ook wat de onderdelen van de al-1 gemene regeling betreft, dienen voor enkele groepen afzonderlijke voorzie ningen te worden getroffen. Een en ander houdt verband met technische omstandigheden, het seizoenkarakter van bepaalde werkzaamheden of de aard van sommige werkzaamheden. Als voorbeelden hiervan vermeldt het advies onder meer de journalisten het grondpersoneel van de KLM, de kampeer- en vaeantiehmzen en de melkbezorgers. VLAARDINGEN In de bankwerkerij van de Scheeps werf De Jong vloog" Zaterdagmorgen een gasfles in brand, waardoor grote roakontwikkelmg ontstond. De brand weer bluste het vuur met 2 stralen, waarna de fles in de Oude Haven werd gedeponeerd. De schade was gering. ficleren en onderofficieren, waarvaa overigens het grootste deel tevens u ver/at onder de technische krachten; ongeveer 300 werksters en aard- appelschilsters. Nu Wil het er bij ons beslist niet in, dat eert leger onder de voet zou kunnen worden gelopen, laai. staan zou worden „overwoekerd" door bur gerwerklieden en administratieve krachten van een betrekkelijk lage rang In mijn langdurige praktij» heb ik daar persoonlijk ook nooit last van gehad. Het totaal aantal op hel Plein 4 tcw erkgcstelden gaat overigens de 2200 niet te boven, hetgeen dus on geveer 10 pet. van de divisie van 22.000 bedraagt. Nu kan nog worden vermeld, dat de gemiddeldt: soldaat het rijk per jaar ongeveer 10.000 gulden kost aan soldii, kleding, voeding, bewapening e d. Indien men van de burgerwerk lieden soldaten ging maken, zou men hen ook moeten bewapenen, kleden en voeden. Dit zou betekenen, dat elke cor- veeër het rijk deze som zou gaan kosten, terwijl de salarissen van der gelijke ambtenaren thans lopen van ongeveer 1600 tot 4600 gulden per jaar. Daar komt nog bij, dat onze jaar- lichting reeds wordt uitgeput ten alenste van de parate troepen. Een kleine 13.000 man per jaar meer zou betekenen, dat de diensttijo nlei onaanzienlijk zou moeten worden verlengd; vermoedelijk met 1 of i Men voelt wel, dat dit nooit zot' kunnen Men lette in dit opzicht op hel nieuw op te richten Duitse leger er zal dan tot de ontdekking komen dat de verhouding van het aantal burgers tot het aantal militairen daarin wel niet zo veel van de onze sal afwijken. Alle moderne legers trachten hun militaire budget, en mankracht te sparen door het. aan nemen van burgers in vaste dienst en op arbeidscontract. Een en ander geeft wel een enigs zins ander beeld dan De Telegraaf ingang wilde doen vinden. Wij vra gen ons intussen af, waar de grens ligt bij het publiceren van pertinente onjuistheden op het terrein van de publieke diensten? „IN VRIJWEL AALE kerken doet zich het euvel voor dat vóór de aan vang van de dienst Iedereen met ledereen bezig is de ditjes en datjes van het dagelijkse leven te be spreken. Het is meestal een rumoe rig gedoe," zo schrijft het weekblad van de Ned. Protestanten Bond, „In de kerk van Kioetinge in Zee land doet zich hetzelfde verschijnsel voor. De dominee van Kloetmge heeft daarom besloten, er maar eens over te schrijven. Ia zijn kerk- benchtenblad deelt hij de gemeente mee, dat zijn kerkeraad zich heeft geabonneerd op een massaal te verspreiden blaa. „In de kerkbank" geheten, dat bi; de ingang van de kerk zal worden uitgereikt. „Het blad wordt zeer doeltreffend, opgezet en ?ai blijken, in een be hoefte te voorzien. Het bevat nL het laatste meuws over geboorten en gewicht van baby's, de laatste gegevens over de nieuwe mantel van de buurvrouw, waarbij tevens - ->rdt vermeid hoe ze aan geld is ge komen," aldus de dommes van Kloe tmge. „Het weeroverzdcht zal nauwkeung worden bijgehouden, terwijl een nauw contact met De Bilt er voor zal zorgen, dat het weer voor de volgende week in onderling overleg wordt geregeld. Een landbouwdes kundige zal de lezeres op dit gebied voorlichten". „Voor de Jeugd is er de rubriek verkering. Deze zal met foto's wor den verlucht en ook met anecdotes." Mevrouw Reisgraag zal een weke lijks verslag geven van haar tochten over ons eiland. Adverteerders bie den aan kerkgangers v;jf procent korting aan. De dommee hoopt, dat dank- zij dit blad voortaan ook vóór de dienst in de keri eerbiedige stilte zal heersen." KERKELIJKE BEROEPEN ENZ. Ned, herv. kerk. Beroepen te Oos- terlaad-Den Oever G. H. W. V. Mede voort te Beetgum (Fr.) te Mederr.biik (toez.) P, C. Khjnstra te Oosterend op Texel. Aangenomen naar Veen, C. den Boer, cand. te Futtershcek, die bedankte voor Aalst, Langerak en Molenaarsgraaf. Bedankt voor- Leerbroek J, Wieman te Oudewater, voor Oldebroek (2e pred. pl) (toez.) J. C, Vermaas te Bodegraven, voor Zevenhoven G.S. Schinkel, cand te Scherpenzgel (Geld), Het aantal onbevoegde kleuteron derwijzeressen neemt af, In begin 1954 bedroeg het percentage onbe- voegde hoofden en onderwijzeressen nog 5°^ 1955 was 17% onbe- voegd. Het aantal onderwijzeressen In opleiding voor het B-diploma steeg aftnl;a! opgeleiden voor het A-diploma bleef g-dijk. Het aantal leerlingen nam nog iets toe, hoewel het aantal kleuters, dat voor de kleuterscholen in aanmer king komt, kleine- is dan in de voor afgaande jaren. „2a?,de„37I'i24 kleuters, die in 1955 een kleuterschool bezochten gingen er 16% naar een openbare school, 24 o naar een prot.-chnstelijke, 47% naar een rooms-kathoheke en 13", r.aar een andere bijzondere school. Rotterdam, '20 Augustus. Heden werden aan de Visafslag al hier van IJmuiden, Stellendam en elders 100 kisten verse zeevis en 60 kg paling aai' 11 oerd. De prijzen en: Tong middel 3.204, id- n 2,652,75, idem slips 2,20-. arbot middel 2,50— 2,60, idem klem 901; schol groot 33—34, idem middel 33—36, idem klein i215; schar 810; schelvis klein .1517; kabeljauw groot 35 47, idem middel 27—30, idem kiein 1415; zeehanen middel 29—40, idem kiein 11—15; koolvis 18—19; haring verse 11—13: levende paling dik 4—420, idem middel 33.10 idem dun 1,80—1,95.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1