Nog geen record van Fanny bij het kogelstoten Drie tennistitels voor mevr. Yan der Storm Vijfduizend meter voor Henk Viset Kayser en Lenie de Nijs veroveren de Schelde Zware strijd in eb en vloed IJsselmeervogels weer voetbalkampioen Harris kan titel niet verdedigen ATHLETIEK IN TROPISCHE HITTE Asser TT weer in bespreking Te ivarm om te fluiten Iharos sneller dan Szabo Engelse coureur dodelijk gewond Christa Stubnick gevlucht Rossolimo won kampioenschap en auto HET VRIJE VOLK MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 i 43- Tempo sneller r "A Fraaie overwinning Pech voor E h Visser Fanny stoot de hogel (Van een onzer verslaggevers) De 14e Internationale Scheldebeker Zwemwedstrijd, die Za terdag te Vlissingen werd gehouden, is een schitterende over winning geworden voor A. Kayser van „De Robben" uit Hilversum. De lange-afstandkampioene Lenie de Nijs, even eens van „De Robben" uit Hilversum, was de snelste bij de dames. Deze Scheldebeker zwemwedstrijd is een van de zwaarste opgaven, die aan een zwemmer gesteld mag worden. In deze wedstrijd dient men rekening te houden met de vloed- en de ebstroom; De weersomstandigheden waren ditmaal ideaal, al was de zee allerminst spiegelglad. Kayser valt aan Weer Lenie N|' li mi Grote overmacht van Duitse athieten te Groningen '»n Mevrouw Nel v. d. Storm-Het mstsn won. Rechts haar teyenstanaster m flinks) die het damessnkelspel in de\ de finale, Fenny ten. Bosch- Nederlandse tenniskampioenschappen I (Van een onzer verslaggevers) Drie titels hebben de nationale tenniskampioenschappen, die de afgelopen week op Schcveningen werden gespeeld, voor mevr. v. d. Storm opgeleverd. Onze nieuwe kampioene was al eerder, toen zij nog Nel Hermsen heette, enkele malen titelhoudster. De kampioene van vorig jaar, mevr. Boos, kwam om prettige gezondheidsredenen thans niet uit. Van Palsum ver lengde zijn titel van vorig jaar door een drie-setszege op Rudi v. Meegeren. Er werd Zondag in een moordende hitte gespeeld. Een emmer met een staaf ijs "en een spons stond naast de scheidsrechtersstoel om de spe lers tijdens het wisselen enige ver koeling te brengen. Vooral Penny ten Bosch en mevr. v. d. Storm hadden dit wel nodig, want zij speelden de langste (een en drie kwart uur) en de spannend ste partij van de dag. De speelsters waren aan elkaar gewaagd. Voor Fennv was de eerste set met 61. omdat zij de minste fouten maakte, maar in de tweede set verdubbelde mevr. v. d. Storm haar aanvallen ;.iet prachtige volleys aan het net en succesvolle dropshots. Op de beslis sende momenten nam zij echter nogal eens te veel risico. Zo kreeg zij verscheidene setpunten, voordat Penny met 97 capituleerde. In de derde set haalde mevr. v. d. Storm een 0—2-achterstand keurig op en won als de meest gevarieerde speelster verdiend met 64. Zij kreeg een kus van Penny, die er als een verdronken poedel uitzag. Goed spreidend en een tempo snel ler overrompelde Van Dalsum aan vankelijk Van Meegeren: 60. 20. Van Meegeren (met Amerikaanse pet) liet toen evenwel zien, dat hij ook nog we! iets in zijn mars heeft. Een scherpe backhand en nu en dan een goede volley-annval aan het net deed een meer open strijd ontstaan, die hoewel niet groots toch wel de belangstelling gaande hield. Van Dalsum, goed in vorm, won toch de volgende sets ook, zij het met moei te: 6—4. 8—6. Een vermoeide mevr. v. d. Storm zegevierde vervolgens nog, samen met Dehnert, in het gemengd dub belspel. Zij versloegen mej. Ferir en Karamoy met 7—5, 9—7. Mevr. v. d. Storm had, zoals be- De sportcommissie van de KNMV heeft in een openbare bijeenkomst, waar de betrokken TT-rijdcrs zich konden verdedigen, besloten, het pro bleem van de stakende motorrenners aan de Internationale sportcommissie voor te leggen op het najaarscongres van de FIM. Slechts de Engelsman Phil Heath was aanwezig als secretaris van de op 12 Augustus in Belfast opgerichte en nog met erkende Professional Riders Organisation. Heath verklaarde, dat de houding van de rijders onjuist geweest was. maar dat zij gestaakt hadden, omdat het de enige manier was, om aan de organisatoren te tonen, dat er onte vredenheid heerste over de startgel- den bij de Asser TT De sportcommissie bleef echter van mening, dat het gedrag van de rij ders hoogst laakbaar en afkeurens waardig was geweest en dat deze aangelegenheid van internationale betekenis onmiddellijk op internatio naal niveau behandeld diende te worden, om herhaling te voorkomen. kend, haar derde titel reeds Vrijdag middag samen met Penny ten Boscli in het damesdubbelspel behaald. Het herendubbelspel was Zaterdagmid dag voor Van DalsumDehnert, maar eerst na vijf sets. Goris en Karamoy gaven aanvan kelijk fris en fel partij, zij verlo ren met 64, 36, 64, 16, 26. De tenniskampioenschappen zijn overigens kleurloos en bloedarm ge weest. In de strijd om de titels heeft de ieugd vrijwel geen rol gespeeld. Dit 'is te meer te betreuren, daar on ze top dringend versterking behoeft. Zoals de situatie nu if staan wij voor wat de heren betreft met eens meer op de onderste sport van de internationale ladder. Mevr. v. d. Storm onze gelukwen sen: zij vierde wel een glorieuze te rugkeer in ons tennismiheu! Wim van Est is tweede ge worden achter Ockers in een 100 km-wedstrijd te Lokeren in België. Schnlte werd twintigste. (Van een onzer verslaggevers) Vlak nadat hij het eindsignaal had geblazen voor een voetbal wedstrijd in het toernooi om de Zilveren Ooievaar van de Haagse derde-klasser VIOS, ging scheids rechter J. Terlouw Zondagmiddag door de knieën: hij was door de warmte bevangen. Maar scheidsrechter Terlouw is uit stevig hout gesneden. Hu kwam bi), trok opnieuw de warme voetbalarena van het Zuiderpark in en floot een tweede wedstrijd of er niets was gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) Indien de organisatoren van de athletieklandenontmoeting Nederland—Duitsland op deze tropische Zondagmiddag een kijkje hadden kunnen nemen in de vele bad- en zwemgelegen- heden welke de stad Groningen omzomen, dan zouden zij jaloers zijn geworden bij het aanschouwen van zoveel duizen den mensen, die door een grootse uittocht uit de vuurhete bin nenstad te kennen gaven dat zij een verfrissend bad deze keer apprecieerden boven het bijwonen van een athletiekwedstrijd, hoe goed deze ook mocht zijn. Goed was deze landenontmoeting ongetwijfeld. Dat onze oosterburen op vrijwel alle nummers superieur waren en dat in hun lang niet sterkste formatie deed misschien wat wrang aan, maar verminderde toch geenszins de aantrekkelijkheid van de wedstrijd. Deze overmacht demonstreerden de Duitsers al direct bij het eerste het beste nummer, de 80 m horden dames. Maria Sander zegevierde op dit nummer in 11.4, haar landgeno te Lorberg meetrekkend naar de tweede plaats m 11.6. En om al het optimisme dat er daarna nog bij de Nederlanders was, uit de wereld te helnen, snel den de beide Frauleins Brütting en Nietsche op het volgende nummer, de 100 m, ook al naar de beide eer ste plaatsen. Aly Verbeek verdrong nog verrassend Els Witkamp van de derde plaats, doch van belang voor de puntentelling was dit niet. levliet, zo uit Spanje terug, Neder- hand en Vlammgs op de 110 m horden. Zij finishten in deze volg orde in alleszins acceptabele tijden van 15.1, 15.3 en 15.4. Dat was dus eindelijk eens 16 punten voor Ne derland. Om ons echter voor een Hosan- nah-stemming te vrijwaren, werden Poerschke en Hanning direct daar op eerste en tweede op de 400 me ter. Voor een prettige verrassing zorg de Henk Viset op de 5000 m. Na acht ronden, toen het veld al lang in stukken uiteen was gevallen, was een tussensprïntje voldoende om hem op veilige afstand ran de Duit se favoriet Bongard te brengen, llij won in 15.05.3. Gelukkig gooide Joop Pikkert bij het sluiten van de markt de speer 61.69 meter, waardoor opnieuw een Nederlandse zege genoteerd kon worden. Een tweede plaats waar mee we bijna even blij waren als met een overwinning was de 14.55, die de junior Koch bereikte bij het kogelstoten. Urbacht <D.) stootte weliswaar 14.91 doch Koch leverde met deze verrichting toch zijn beste jaarprestatie. De 4 x 100 m estafette heren bracht et., jammerlijke diskwalifica tie van de Nederlandse ploeg, door dat de wissel tussen Saat en Inval ler Sleeuwenhoek reglementair niet juist was, Bij de dames bleken na een spannende strijd de Duitsen juist over de snelste combiantie te beschikken. Op het hadstrand te Vlissingen wordt de winnaar van de 14e inter nationale Scheldebeker Zwemwed strijd, A. Kayser uit Hilversum har telijk gelukgewenst door de voorzitter van het Scheldebeker-Zwemwedstrijd Comité, de heer H. W. Hupkes. Ook vorig jaar behaalde Kayser de over winning. Tijdens internationale wieler wedstrijden op Je Oerlikonbaan te Ziirich heeft de Zwitser Plattner een sprintwedstrijd voor professionals gewonnen met 6 punten. Tweede werd de Australiër Patterson met 8 punten, derde onze landgenoot Derk- sen. Gelukkig toonde Aad van Harde- veld bijzonder goed tegen dit zelfs voor athletiek zeer warme weer te kunnen, want op de 100 m kwam hij op de laatste tien meter sterk opzetten; hij finishte weliswaar als tweede, doch in dezelfde tijd als de winnaar, de Duitser Kluck, 10.7. Tlieo Saat werd vierde in 10.8 en Hayo Bulander vijfde in 11 sec. Terwijl de dames zich gereed maakten voor de 800 m, die voor het eerst op de Groningse sintelbaan werd gelopen, had Grote 'D.) zich bij het verspringen op de eerste plaats genesteld, het dichtst bena derd door Sleeuwenhoek, met 6.74 tegen 6.64. Geen prestaties dus om hoog over te roemen. Henk Visser moest na ongelukkig terecht te zijn gekomen met een vrij ernstige enkelblessure de strijd staken. Inmiddels waren Wil Grezel en mej. Overdam tezamen met de dames Schiller en Schüter aan de lange „rei" van 800 m begonnen. In het begin bood Wil Grezel flink tegen stand, maar tegen het einde moest j zij zowel Schiller, die eerste werd, i als Schuter laten gaan. Janny Over- j dam was toen zeker van de vierde plaats. Tijden resp. 2.17.4, 2.19.5, 2.20.4 en 2.23.1. Een nummer waarop de Duitse suprematie weer sterk naar voren kwam was het speerwerpen voor dames. Brömel en Ahhoff kwamen steeds over de 40 meter, waarbij de 44.57 van mej. Brómel de beste was. Schril staken hierbij de ver richtingen van tnej. De Haan (34.34) en mej. De Vos (32.74) af. Dat op de 1500 m Lamers fina list bij de Olympische spelen te Helsinki te sterk zou zijn voor Bohle, Rovers en Spierenburg was geen verrassing, doch dat Emde en Werthnmnn zich geen zorgen be hoefden te maken over de verdeling van de tweede en de derde plaats was teleurstellend. Mej. Anhoff toonde ook op kogel stoten iets in haar mars te hebben, In ieder geval voldoende om met een worp van 13,80 de eerste plaats te be zetten. Lafrenz benaderde haar dicht met 13.61 en hield daarmee Fanny BlankersKoen op veilige afstand. Met 12.06 bereikte Fanny de derde plaats, een veel betere prestatie dus dan enkele weken geleden b(j de nationale kampioenschappen te Botterdam. Maar het gehoopte re cord (12.37) kwam nog niet. Goede verrichtingen leverden Par- Op Duindigt liepen Zondagmiddag Nederlandse paarden om het kam pioenschap van Nederland. Derde van links de kampioen J. Dooye- waard met Double Six M. De beslissing in de strijd om het voetbalkampioenschap van Neder land Zaterdagmiddagvoetbal is ein delijk gevallen: IJsselmeervogels heeft Zaterdagmiddag in Huizen voor ruim vier duizend toeschouwers de beslissingswedstrijd tegen Quick Boys uit Katwijk met 21 gewon nen. De Spakenburgers benutten de kansen wat beter en dat gaf de doorslag. Quick Boys schiep zich ook wel scoringskansen maar slaag de er slechts eenmaal in te doelpun ten. De Katwijkers combineerden zelfs iets beter dan de Spakenburgers, maar ook bij Zaterdagvoetbal tel len ten slotte alleen de doelpunten. Al in de eerste minuut gaf de ta lentvolle jeugdige linksbuiten A. de Graaf IJsselmeervogels een belang rijke 10 voorsprong door een bal langs de aanvankelijk nogal zenuw achtige doelman Blauw te „prikken". Even later kogelde Jaap Koelewljn. die op de rechtsbuitenplaats opereer de en gevaarlijker was dan in de voorgaande ontmoetingen, de bal hard tegen de lat. De dikwijls fraai opgezette combinaties van Quick Boys misten het beslissende zetje, dat nodig is om tot doelpunten te komen. In de tweede helft liep IJssel meervogels tot 20 uit. Een goede combinatie tussen. J. Koelewijn en midvoor J. de Graaf bood de laat ste de kans de bal hoog in de tou wen te knallen. Onmiddellijk na de start vormde zich een kopgroep, geleid door G. de Bruyn uit Amersfoort (Neptunus). Lenie de Nijs uit Hilversum nam de tweede positie in. Mej. J. Koster voegde zich even daarna bij haar. Mej. Koster zwom door de vloed- stroom beïnvloed heel eenzaam voort, maar zij kon later toch weer bij de kopgroep komen, waar zij zich uiteindelijk van een eervolle tweede plaats bij de dames verzekerde. Mej. Prins uit Amsterdam, die pas 16 jaar is en derhalve voor de eerste maal aan deze zware wedstrijd mee kon doen, handhaafde zich op de derde plaats bij de dames. De achterhoede werd vrijwel direct na de start gevormd door de zwem sters L. Tammen uit Breda en R. Aarts uit Dordrecht, waarbij zich de heer M. Caljouw uit Souburg voegde. Aanvankelijk leek het er op, dat de Bruyn onbedreigd winnaar zou worden, maar de eindstrijd bewees het tegendeel. Een uur na de start, toen de deel nemers ter hoogte van het Leuge- naarshoofd te Vlissingen waren geko men, had De Bruyn nog een voor sprong van ruim 200 meter op Kayser. Daar begon de strijd voor de eerste plaats. Bij het Leugenaarshcofd zette de Hilversumer Kayser, die zijn krach ten goed verdeeld had de achter volging in. Snei verdween de grote voorsprong, die De Bruyn door hard en fel zwemmen had veroverd. Kay ser passeerde De Bruyn en vergroot te toen snei zijn voorsprong. Met nog 500 meter te verzwemn, >n, lag Kay ser al onbedreigd aan de kop. In tweede en derde positie la- gen toen Lenie de Nijs en mej. Kos ter. De Bruyn had reeds een achter stand van 150 meter. Duizenden sloegen van de Boule- Het elftal van de IJsselmeerboys, dat Zaterdag, nog juist voordat het nieuwe seizoen begon, het kampioen schap van de Zaterdagcompetitie won. De Katwijk.se Quick Boys wer den met 21 verslagen. Quick Boys trachtte nu met felle tegenaanvallen de achterstand te verkleinen, waardoor echter de uit vallen van IJsselmeervogels bijzonder gevaarlijk werden. Jaap Koelewijn en zijn collega op de vleugel A. de Graaf kregen nog puike kansen, maar profiteerden daar niet van. Zeven minuten voor het einde viel het enige tegenpunt van Quick Boys: linksbinnen Steenbeek stapte handig over een bal heen, die door linksbuiten Zuiderduin werd inge- knald. Daar bleef het echter bij. Heel Spakenburg, compleet met mu ziek bleek te zijn uitgelopen toen de kampioenen, die in Huizen ook al een eerste spontane huldiging had den ondergaan, in hun eigen woon plaats arriveerden. Namens de KNVB was de heer Remmers aanwezig om IJsselmeervogels te verzekeren dat dit voor de tweede achtereenvolgende maal behaalde kampioenschap van Nederland volkomen verdiend was. Zaterdag speelt het kampioens elftal in Zwolle tegen de Zwolse amateurs ten bate van de kanker bestrijding. Zaterdag 3 September is er in „Volksbelang" de officiële kampioensreceptie van 46 uur met aansluitend kampioensfeest. vards dit zwemfestijn gade en tal loze schepen begeleidden de zwem mers en zwemsters van de startlijn naar de finish. Daarbij was ook aan wezig de vrijwel complete vissers- Uitslagen: Heren: I. A. ayser, De Robben, Hilversum 1.29 07. 2. G. de Bruyn, Neptunus, Amersfoort 1.34.46. 3. S. Ventevogel, De Zeehond, Vlissingen 1.38.36. 4. G. Moolhuyzen, Neptunus, Arnhem 1.41.34. 5. R. G. Wright, Bea ver SW, Gravesend 1.41.44. 6. C, de Rijk, Luct. et Emergo, Middelburg 1.44.21. 7. P. v. d. Heuvel, Schelde- stroom, Breskens 1.46.32. 8. J. P. van Rijk, DJK. Amsterdam 1.46.42. 9. D. Vink, De R' -.ben, Hilversum 1.55.17. 10. M. Caljouw, SZV Souburg 1.57.51. Dames: 1. Lenie de Nijs, De Rob ben, Hilversum 1.30.27. 2. Mei. J. Kos ter, Het Gooi, Bussum 1.32.4. 3. Mej. A. Prins, HDZ, Amsterdam 1.42.55. 4. Mej. A. Meinsma, HZC, Hilversum 1.44.16. 5. Mej. A. v. Gerven, Surae Breda 1.54.33. 6. Mej. M. Meesters, De Krabben, Bergen op Zoom 2.03.10. 7. Mej. L. Tammen, Surea, Breda 2.15.13. 8. Mej. R. Aarts, De Merwede. Dordrecht 2.23.7. Lenie de Nijs kwam ook nog naar Tilburg, waar Zondag in het Wilhel- minapark een 2 km-zwemwedstrijd werd gehouden. En weer werd zij eerste. Zij zwom de 2 km in 31.3.5. A. van Gerven van Surea (Breda) werd tweede in 35.20 en E. Kwikkers van Merwede derde in 36.02, Als vierde klasseerde zich L. Smul ders van de Tilburgse zwemvereni ging (36.47) en -L. van Ballegooyen (Merwede) bezette de vijfde plaats (37.05). De 2 km schoolslag won Nel Wie- gers van De Robben in 33 min. 50 sec. Nel van Opstal. Surea (Breda) werd tweede in 35.32 en G. Kleen van Het Y (Amsterdam) derde in 36.16. Bij de heren zegevierde Van Pop- pelen (De Krabben. Bergen op Zoom). Zijn tijd bedroeg 33 min. en 15 sec. Remmen van de Tilburgse zwemvereniging deed er 34.10 over en werd tweede, Assman (ZYV, Den Bosch) werd derde in 35.07. iAi-WWvV x-> Tijdens de dames-athletiekont- moeting Hongarije—Italië zijn enkele internationale herenwedstrijden ge houden, waar de belangrijkste Euro pese athieten aan deelnamen. Het interessantste nummer was de 5000 meter, waarop de beide Hon gaarse athieten Iharos en Szabo beiden binnen de 14 minuten bleven. Iharos won de strijd in 13 min. 57,6 sec., maar Szabo volgde hem op de voet met 13 min. 59,2 sec. Sidlo (Polen) had met het speer werpen geen concurrentie te duch ten. Met een worp van 75,78 meter leverde hij de beste prestatie. Het zelfde deden Merta (Tsjecho- slow.) bij het discuswerpen met 52,43 meter en Sutineü (Finland), die met de polsstok 4,20 meter sprong. Op de 1500 meter ging de strijd tussen Rozsavolgyi (Hong.) en Hewson (G.-B.), die in het voordeel van de Hongaar werd beslist. Rozsavolgyi zegevierde in 3 min. 44 sec. over Hewson. De 100 meter was voor Goldovanyi (Hong.) in 30,6 sec. en de 400 meter eindigde in een overwinning van Adami k(Hong.) met 48,6 sec De Oostduitse athlete Christa Stububi 4cliger, wereldrecordhoud ster '10 yards, die op de laat ste Oi >iu(H<che dag te Amsterdam zowel de 100 als de 200 meter gemak kelijk won is naar West-Duitsland uitgeweken. Christa Stubnick, die tot nu toe voor de sportvereniging van de volks- oolitie te Potsdam uitkwam, heeft 'Is redenen voor haar vlucht ODge- even, dat zij onenieheid heeft-'ge- tad met de sport-officials uit de 'owjet-zone en dat haar huwelijk .net Erich Stubnick, kapitein bij de i volkspolitie, niet gelukkig was. De Engelse wereldkampioen profes sionals sprint, Reg Harris, zal niet aan de komende wereldkampioen schappen in Milaan kunnen deelne men, Tijdens de training op de baan van het Ordrup-stadion te Kopenha gen is hij gevallen. Daarbij werd zijn sleutelbeen ontwricht. Dit betekent, dat hij zijn titel «.ver veertien dagen niet zal kunnen ver dedigen. Opnieuw heeft een autorace een slachtoffer geëist. Tijdens de negen- uurswedstrijd te Goodwood in Enge land sloeg de Cooper-Bristol van de 26-jarige Engelse coureur Mike Keen over de kop. Zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleed het slacht offer in het ziekenhuis. De Britse kampioen Stirling Moss, die met baron Von Hanstein in een Porsche meedeed, moest na een aan rijding de strijd staken. De laatste partij tussen Reshevsky (VS) en Rossolimo (Frankrijk) in het toernooi om het open schaak kampioenschap van de Verenigde Staten eindigde m remise. De Frans man won echter de eerste prijs, een auto. daar zijn percentage van het totaal aantai te behalen punten 62j bedroeg, tegen dat van Reshevsky 61J. In het Goffert-stadion te Nij megen heeft een Nederlandse dames- B-ploeg de athletickontmosting tegen bet A-team van België gewonnen. De Nederlandse dames beslisten het duel met 7o tegen 39 punten in hun voordeel.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2