Gem. Technische Bedrijven: van steenkool tot gasvlam Interessante excursie achter de schermen' Met zo n stel zeelieden klaart De Hoop liet wel Burgerlijke stand Veemarkt Den Bosch m Cor van der Gijp is nu weer thuis 3 DAGEN GRATIS KOPEN TIMCO Vissersvloot dankbaar voor hulp HBSS-SFG in Kethel De Postduif vliegt uit Spaanse dansen in Plantage Excelsior gaat weer repeteren Uit het dagboek van de politie Twee en time is chocolade m Moeilijk, maar dankbaar werk VVV-viskamp gaat niet cloor Wat zij vingen Het Vrije Volk BB-ivandelgroep in Schiedam Zaterdagavond geen parterre-acrobaten 500 nood wachters naar cursussen V egla-voetballers aan de Damlaan „Geslaagden-avond" middenstandscursns Visafslag üe grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 Bij het opvoeren van een toneelstuk is, behalve een aantal acteurs, een staf van personeel nodig om het stuk te laten „draaien". Wij denken aan de regisseur, üe inspiciënten, toneel knechten, de souffleur, liehtbedienden, enz. Het publiek ziet hen metzij werken achter de schermen. Zonder hen zou het gebeu ren vóór de schermen onmogelijk zijn. Onze samenleving wordt dikwijls vergeleken met het toneel. Het gezegde „de waereld is een schouwtoneel, ieder speelt zijn rol en krijgt zijn deel" is bekend. Deze vergelijking gaat ook op wan neer wij de mensen achter de schermen er in betrekken. Ook onze maatschappij heeft haar mensen, haar instellingen, haar bedrijven, die, ongezien door het publiek, hun onmisbare werk verrichten. Van A tot Z bij Herenmodemagazijn. n BROERSVEST 56 Zie onze etalages! Hoogte-punt IMd' Eén van die bedrijven is het Gemeentelijk Technische. De fabrikant en leverancier van het gas, waarop u kookt, waarmee u uw bad- en koffie water verwarmt. De Schiedamse Gemeenschap heeft de goede gedachte gehad in het kader van de Fiésta Parade, in samenwer king met de GTB, door middei van excursies, het publiek een blik te la ten slaan „achter de schermen". Donderdagmiddag heeft een groepje belangstellenden, onder leiding van de heer J. v. Hartingsveld, adjunct directeur van de GTB een rondgang gemaakt door de gasfabriek aan de Dwarsstraat, Of ieder van hen alle technische details van het gasfabricatle-proces volkomen begrepen heeft? Waar schijnlijk niet. Chemische formules en voetbaluitslagen zijn voor niet- ingewijden als geheimtaal. Maar de heer v. Hartingsveld is er ongetwijfeld in geslaagd de herkomst van het blauwe vlammetje in de gei ser en het fornuis duidelijk te maken. Eerst nam men een kijkje bij ae kolenopslagplaats, waar enorme voor raden, voornamelijk uit het buiten land aangevoerde steenkool liggen te Advertentie I.M Als laatste oefenwedstrijd voor de competitie speelt HBSS Zaterdag tegen het Schiedamse SFC op het terrein van DIIS in Kethel. Deze wedstrijd begint om 6 uur. De competitie begint voor HBSS op 3 September met de uitwedstrijd tegen het sterke NSW in Numans- dorp. Het tweede elftal neemt Zaterdag deel aan een Druiventoernooi van de voetbalvereniging Naaldwijk. Voor dit elftal begint de competitie even eens op 3 September met de thuis wedstrijd tegen Zwart Wit 2. vrachten op de „transverseerwagen", die met een grijper het zwarte goud naar de ovens transporteert. In 36 „kamers'* wordt de steenkool verhit tot 1200 graden. Dit verhit ten geschiedt niet om de voeten van het ongeveer 150 man tellende per soneel te verwarmen, maar opdat de gassen, die in de steenkool „opgeslo ten" zitten, worden verdreven. Per 16 uur kan per kamer 1000 m! gas worden gewonnen. Vervolgens zagen de excursionis- ten hoe de kamers geleegd werden. Hoe de gasloze steenkool, beter be kend als cokes onder daverend geraas als een gloeiende massa in een daar voor bestemde bak viel om onder een geweldige douche „geblust" te worden. Eigenlijk is cokes dus een afvalpro duct van de gasfabriek, In tegenstel ling tot de kolenmijnen, waar cokes het hoofdproduct en gas afval is. Voordat het gas opgevangen wordt in de gashouders, vanwaar het over de stad gedistribueerd wordt, dient het eerst gezuiverd te worden. Scha delijke stoffen, zoals bijvoorbeeld naf- taline en ammoniak moeten er uit. ,X>eze zuivering geschiedt In hoofd zaak door middel van koeling", ver telde de heer v. Hartingsveld en hij leidde zijn „klasje" langs de mach tige Installaties, waarin het gas wordt gewassen. De moderne installaties vormen een scherpe tegenstelling tot de oude, wrakke gebouwen, waarin de bijna honderdjarige fabriek is onderge bracht. Zoals zovele bedrijven In onze stad, kampen ook de GTB met tekort aan ruimte. Na de „wasbeurt" wordt het gas, of liever de gasdruk gemeten in de „meetruimte", waar verschillende in genieuze regulatoren staan opgesteld. Hierna stroomt het gas naar de gas houders, de geweldige cylinders, die men van verre zien kan. Het letterlijke en figuurlijke hoogte punt van de excursie was de „bestij ging" van één der gashouders. Bangs de smalle ijzeren trap klom men, de heer Van Hartingsveld als een berggids voorop, naar de bovenste omloop, 25 meter boven de begane grond. Misschien is het onaardig tegenover de GTB om deze hoogtoer het hoogte punt van de excursie te noemen. Het schitterende uitzicht, dat men vanaf de gashouder heeft, heeft niets te maken met de gasfabricage. Hoe het ook zij: men genoot, men wees elkander bekende plekjes, men zag de uitgestrekte wervencomplexen, de steenwoestijn van Rotterdam, de Maasen ver beneden zich de mi niaturen-bedrijvigheid op het terrein van de GTB. Ten slotte laafden de dames en heren de door warmte en kolengruis dorstige kelen in de gezellige cantine van het bedrijf met een kopje thee. Men kaartte nog een beetje na. Het was een goede en leerzame middag; de deelnemers zullen geen spjjfc heb ben van dit kijkje achter de scher men. De Schiedamse postduivenvereni ging De Postduif organiseert Zondag een trainingsvlucht voor jonge dui ven vanuit Gouda. Zondagochtend van 7.30 tot 9 uur is er gelegenheid tot inkorven. Iedere bij een erkende bond aangesloten liefhebber kan zijn duiven aan deze vlucht laten deelnemen. Een sport, die zich in een steeds groeiende belangstelling mag ver heugen, is de wandelsport. Een be langrijk voordeel van deze gezonde sport is, dat het geen „vast" terrein nodig heeft om te kunnen worden beoefend. Dit voordeel geldt in bijzondere mate voor een stad ais Schiedam, die te kampen heeft met tekort aan velden. Waarschijnlijk zal Schiedam in de nabije toekomst een wandelvereni ging rijker zijn. De heer Sjoers, hoofd van'de plaat selijke afdeling van de Bescherming Bevolking heeft het initiatief geno men om te komen tot de oprichting van een Schiedamse afdeling van de Rotterdamse BB-Wandelsportvercni - ging. Schiedamse BB-ers, die voor dit plan Iets voelen, kunnen zich mon deling of schriftelijk opgeven aan 't kantoor aan de Schoolstraat 2. Geboren; H. J. P. M. d. v. ~A. J. Nientied en P, J, M. van der Velden, A. P, S. d. v. P. J. Panken en S, F. de Jong; J. C. d, v. A. M. M. Nuiten en R. C. Pelgrim; G. H, d. v. P. P. "Wittebol en H. H. Vis; W. z. v. A. Tuit en A. H, Verbaten; W. P. M. z. v. H, H. Keijsers en G. H. Mulder; P. z. v. J. P. Kastelein en S. Haftij zer, Overleden; C. Koolmees, 70 jr. vr. v. J. N. Notenboom; H. Ruitenberg, 88 jaar. Ondertrouwd: C. A. Aartse 25 jr. en M. Jonste 20 jr.; W. A. Boers 40 jr. en M. H. Feld 33 jr.; A. J. G. Broevoort 24 jr. en C. C. v. d. Wal 20 jr. J. B. Eeckhardt 29 jr. en J. Heyboer 32 jr.; A. F. C. v. d. Ent 26 jr. en C. De Backer 23 jr. K. van Ettekoven 25 jr. en H. Kiela 22 jr.; H. van Eijk 29 jr. en N. Gerkema 24 jr. G. Heijmans 27 jr. en W. Ruseier 25 jr.; L. Heijs- ster 28 jr. en M. C. M. Pronk 25 jr.; J. den Hollander 28 jr. en G. H. de Leng 24 jr.; A. Maan 21 jr. en J. Storm 19 jr.; H. A. Ruwhof 28 Jr. en A. Schuttman 22 jr. C. Rutteman 29 jr. en W. M. M. Wouters 24 jr.; L. Smol 28 jr. en P. Nijs 25 jr.; J. Stoop 24 jr. en A. Barvoets 19 jr.; W. de Vlieger 26 jr. en D. van Toledo 22 jr.; A. G. v. d. Vlies 28 jr. en A. Hofman 24 Jr. Gehuwd: H. Fleurbaaij 59 jr. en A. H. J. M. Kuypers 54 jr.; P. Stok 25 jr. en P. G. van Brugge 23 jr.; Wij vernemen van de Schiedamse Gemeenschap, dat, in tegenstelling met hetgeen het feestprogramma vermeldt, er Zaterdagavond géén parterre-acrobaten voor het vuur werk in dc omgeving van de Vlaar- dingerdijk zullen optreden. De met deze artisten getroffen overeenkomst wordt nl. door hen niet nagekomen. Op 8 September beginnen in Schie dam de cursussen voor BB-nood- wochter weer. Op het programma staan vijf cursussen „redding", vjjf cursussen „brandweer", drie cursus sen „melders" en een cursus voor blokhoafden. Deze cursussen zijn bestemd voor de nieuwe leden van de Bescherming Bevolking en voor hen, die in het vorige seizoen niet ln de gelegenheid zjjn geweest de cursussen te volgen. Over de EHBO-cursussen zal te zijner tijd een bekendmaking volgen. Wanneer aan de oproepen getrouw gevolg wordt gegeven zullen m het totaal ongeveer 500 noodwachters de cursussen volgen. Maria Petrelli-Ruiz presenteerde gisteravond in de Plantage in Schiedam haar Spaanse Dans-Show. „Onvervalst" Spaans kondigde het programma aan. Nu, dat was niet helemaal waar: er liep meerNeerlands bloed over de planken van de muziektent dan Spaans. Niettemin gaf dit ensemble een enthousiaste voorstelling, waarnaar het in ruimen, getale aanwezige publiek geboeid heeft zitten kijken. Naar choreografie van Maria Pe trelli-Ruiz en in eveneens door haar ontworpen kostuums voerde het en semble een vijftiental Spaanse dan sen uit. Als beste solodanseresje trad daarbij op de voorgrond Carmen Bias; naast haar bewoog zich Marlène Gobeau bijzonder verdienstelijk over het toneel. Bij het optreden van het ensemble rammelde er nog wel eens iets meer dan de castagnetten, maar ook hierbij bleek enthousiasme een ontwapenende kracht, Frans Raval had de moeilijke taak de, drie afwe zige dansers Enrico del Tio, José Luz en Chico de Laceres te vervangen. Met markante sprongen en laaiend vuur kweet Raval zien van zyn taak; hij ZB.3 kans zowel in z'n solo's als in de ensembledansen aovee! meeslepende vaart te leggen, dat het publiek ver voerd werd en hem geregeld een dave rend applaus schonk. Twee keer trad guitarist Herman van der Aa op, die met virtuositeit in de snaren greep en bewondering afdwong voor zijn fabelachtige techniek. Willem O. Duys paste zich als aan kondiger uitstekend aan bij de los- vaste sfeer van dit ballet en verkocht vele toepasselijke grapjes. Met ingang van Maandag 29 Aug. zal de Arbciderszangverenigïng „Ex celsior" haar repetities, na de. geno ten vacantierust, hervatten. De wekelijkse repetitie-avonden worden gehouden in het Volksge bouw en beginnen om acht uur. Het bestuur rekent op de opkomst van &llc leden. Er zal extra gerepeteerd moeten worden in verband met het in Sep tember te geven concert. 's-HERTOGENBOSCH, 24 Aug. Aangevoerd 5173 stuks vee, zijnde 2347 runderen, 456 vette kalveren, 252 nuchtere kalveren, 67 fokzeugen, 346 slachtvarkens, 64 lopers, 1172 biggen, 450 schapen, 19 geiten. De prijzen waren als volgt; melk en kalfkoeien 70(1975, guiste koeien 460—725, zware soorten boven no tering; kalfvaarzen 570890, klam- vaarzen 460535, guiste vaarzen 525 —600, pinken 400440, grassalveren 210300, nuchtere fokkalveren 110— 165, nuchtere slachtkalveren 5668.50, zware soorten 7550102.50, lopers 6068, biggen 3046. drachtige zeu gen 220265, weischapen 7090, weu iammeren 5570, zuiglammeren 70 90, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 986 stuks, prijzen: extra kwaliteit vaarzen 2.90 —2.95, le kw 2.70—2.80, 2e kW 2.40 2.60, 3e kw 2.25—2.35, vette stieren 2,352 60, worrtkoe'en 2.10—2 25 alles per kg gesl. gewicht; vette kalveren prima soorten 2.602.85, vei te kal veren middenklasse 2.35—2.55. vette kalveren lichte soorten 2.102.25, nuchtere slachtkalveren 1 451 65, zware soorten 1.67142.081/,, slacht- zeugen 1.35—1.40, jonge slachtvarkens 1.43—1.52, alles per kg lev. gew. Verdere mededelingen: ruimer aan bod van rundvee. Melk- en kalf- koelen stroeve handel, prijzen moei lijk te handhaven of minder; guiste koeien en weidevee slepende handel en met geheel prijshoudend. Korter aanbod van jongvee, bij minder vraag verliep de handel rustig, prijzen min der. Grotere aanvoer van vette kal veren, handel willig en ruim prijs houdend, afloop even trager. Minder aanbod van nuchtere slachtkalveren, handel trager en niet geheel prijs houdend Welschapen en zuiglamme ren slepende handel met wat lagere prijzen Fokzeugen trage handel, prij zen mmder. Minder aanvoel van lopers en biggen, over het geheel flauwe handel met iets lagere prijzen. Grotere aanvoer van slachtvee, de kwaliteiten werden ongeveer prijs houdend verhandeld, de mindere soor ten handel flauw en niet geheel prijs houdend. Slachtzeugen vlotte handel met staande prijzen. VRIJDAG Bioscopen Fassagetheater, 2, 7 en 9.15 uur; A. C. en de Mummie (14 jr). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: O, mijn papa (a.l.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 1-5 en 7-10.30 uur: ..Bali." Apotheek: F, H. Backer. St.-Liduinastraat 58a Tel. 68364, Diversen: Gem. Ziekenhuis en Dr. Nolet- stichting: Florencetta Bobby. Gem. Tech. Bedr., 2 uur: excursie. Grote Kerk, 24 uur: torenbeklim- men. Cartonnagefabr. 2.30 uur: excursie. Maasboulevard, 2.30 uur: rc schaatswedstrijd. Plantage, 8 uur; revue Rens van Dordt. ZATERDAG Bioscopen Passagetheater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: A C en de Mummie (14 j.). Monopoletheater, 3, 5, 7 en 9 uur: O, mijn papa (a.l.). Tentoonstellingen: Stedelijk Museum: 15 en 710-30 uur: ..Bali." Apotheek: Tot 13.00 uur; F. H. Backer, St.- Liduinastraat 58a, tel. 68364. Diversen: Grote Kerk. 24 uur: Torenbe- klimmen. Stadhouderslaan, 2.30 uur: Wieler ronde van Schiedam. 1 Burg. Knappertlaan, 3.30 uur: Rol- schaatsshow en rolhockey-wedstrijd. Vlaardingerdijk, 8 uur: Slotavond Fiësta Parade; vuurwerk. Donderdagavond is op het sport terrein aan de Damlaan een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de eerste prijswinnaar van de Vegla-bedrijven- competitie.WSO, en een gecombi neerd elftal van de andere acht deel nemende verenigingen. Dit laatste elftal won deze zeer sportieve wedstrijd met 32. Vóór de wedstrijd bood voorzitter Blomsteel de aanvoerder van WSG een bouquet oranje-witte bloemen aan. Het. goede verloop van de wed- aan de heren E. Mast, M. de Graaf strijd Is niet in- het minst te danken en D. v. d. Hoek. die respectievelijk als scheids- en grensrechters de lei ding op zich genomen hadden. Tijdens de rust kregen alle aanwe zigen een verfrissing aangeboden. I. Verberk 28 jr. en S. J. P. de Kort 23 jr.; P. A. Verspeek 24 jr. en M. E, van Rest 21 jr.; J. G. Jongebreur 21 jr. en W. A. van Hoek 18 jr.; C. Veenendaal 24 jr. en J. A, van Vee- len 25 jr. M. F. van der Windt 24 jr. en M. Krauwinbel 18 jr.; W. v. d. Windt 26 jr. en A. Janssons 21 jr. A. van Steenbergen 22 jr. en M. G. Dagevos 20 jr.; C. Hendriks 23 jr. en A. E. Govers 25 Jr.; J. G. Schaap 26 jr. en P. M. L. Lansbergen 22 jr.; J. Venderbos 25 j. en N. Brouns 22 jr.; D. J. van Weelie 24 jr. en B. Vos 23 jr.; A. W. de Ligt 27 jr. en J. A. Vogelezang 24 jr. F. de Wolf 21. jr. en G. de Haan 19 jr.; A. Kuiper 57 jr. en L. Bogerd 51 jr. FATALE SNELHEID De 25-jarige grondwerker W. v. d. L. uit Schiedam reed Donderdag ochtend omstreeks 7 uur zo snel met zijn bromfiets door de bocht op de hoek DamlaanOudedijk, dat hij slipte en viel. De GG en GD ver voerde het slachtoffer met inwendige knetuzingen naar de Dr. Noletstich- ting. ONWEL Toen de 76-jarige H. M. uit Schie dam Donderdagochtend om 11.30 uur door de Hoofdstraat wandelde, werd hii plotseling onwel. Onmiddellijk sprong de GG en GD bij en bracht hem naar zijn woning. ROBBERTJE Een groepje Duitse zeelieden passa gierden Donderdagavond over Schie dams -attractiecentrum. Zij hadden een bescheiden offer aan Bacchus gebracht en waren in een overvrolijke stemming, toen zij omstreeks elf uur een kijkje in de .bokstent" gingen nemen. Het schouwspel, dat zij binnen te zien kregen, bezielde de heren zo, dat zij hun jasjes begonnen uit te trek ken om een robbertje mee te vech ten. Het publiek was echter geens zins op een onderbreking' van de voorstelling gesteld en ging er toe over de zeelieden hardhandig de tent uit te zetten. Buiten zette de vecht partij tussen publiek en indringers zich voort, totdat de politie er bij te pas kwam. In het Posthuis kwamen de heet hoofden tot bedaren. De ruzie werd bijgelegd, de opgelopen schade aan kledij vergoed en alle leed was weer geleden. „Als je het goede antwoord geeft, knjg je een stuk chocola" beloofde Florencetta, ofte wet 'tante Floortje' aan haar kleine vriendje Bobby. Hoeveel is nu twee en twee?" „Twee en twee is chocolade" ant woordde Bobby met z'n krakerige, gerekte (buiksprekers-)stem. Schiedams jeugd, die in groten ge tale de Variété-voorstellingen in het Passage-theater bijwoonde vond het prachtig. Grote bijval kreeg ook de clown August Frederico en de goochelaar Tonny van Dommelen, die door zijn publiek zijn toverstaf deed „weg blazen" en wonderlijke dingen uit haalde met gekleurde doekjes. Ademloos keken de kinderen naar het knappe werk van Jan Bronks pantomine-groep. Vooral het verhaal van de goudzoekers en de pop. De Schiedamse Gemeenschap heeft een goede keus gedaan met het en gageren van het prima variétegezel- schap, dat Donderdag met vier voor stellingen het lagere-school-jeugd- programma van de Fiësta Parade besloot. Je ligt in een kooi in het voor onder van een haringlogger. Je hebt koorts, je voelt je be roerd en het schip wordt maar heen en weer geslingerd. En nog geen twee meter van je vandaan staat op het fornuis een pan met haringen te wal men. De strozak in je kooi is hard, de lucht om te snijden. Je voelt je zelfs te ziek om naar de tegen de kooiwand geprikte foto van je vrouw te kijken... Driehonderd mij len van dit schom melend schip staat je eigen huis, je eigen bed. De dichtstbijzijnde kust ligt onder de horizon - onzicht baar, vervreemd, In dit verlaten oord, in deze woes tijn van zilt water, is geen hulp te ver wachten. Maar dan word je voorzichtig opgenomen, op een brancard gelegd en met een sloep naar een sierlijk, wit jacht gebracht. Even later lig je in een echt bed. Zonder strozak en paardedekens, maar met witte lakens en donzige dekens. Een dokter buigt zich over het bed. Hij voelt Je pols en geeft een pijn stillende poeder. Je voelt je plotse ling een stuk beter, want je bent niet vergeten. Je vaart nu onder de blauw-witte vlag van het HKS, het hospitaal-kerkschip De Hoop. het toevluchtsoord voor wie op zee in nood verkeren. In de onmetelijke watervlakte van de Noordzee is De Hoop een voor uitgeschoven hulppost-ziekenhuis, ambulance, verbandpost en kerk tege lijk. De vissersman—Nederlander, Noor, Duitser of Deen die tijdens zijn werk wordt overvallen door ziekte of die een ongeluk lirijgt, vindt er een goede verzorging en medische behan deling. En met te vergeten rust, een écht bed, goed eten. Men moet de harde werkelijkheid van het vissers leven kennen om te kunnen begrij pen wat dit- alles betekent voor hen. die hulp nodig hebben. Wie gezien heeft hoe sterke kerels lamgeslagen kunnen wor den door hardnekkige beroepsin fecties (zoals de zgn. pekelvre- ters) beseft hoe belangrijk het is, dat zij altijd kunnen aankloj> pen bij De Hoop. Of het nu windstil weer is of storm, of het schip vlak bij De Hoop ligt of zeker zestig mijl verder. Het devies van het HKS is immers HELPEN, HELPEN en nog eens HELPEN! De nieuwe De Hoop kan meer en beter werk doen dan het afgedankte hospitaal-kerkschip. Ieder een op oe vissersvloot weet dat en is er dankbaar voor, dat het Nederland se volk de woorden van Ome Jan van Zutphen heeft verstaan: De Hoop móét varen. Maar zonder het hechte team, dat kapitein, officieren, dokter, radio telegrafisten en matrozen vormen, zou De Hoop niet véren, maar dob beren. Een schipper meldt per radio-telefo- nie: matroos met hoofd op ijze ren pen gevallen bloedende wond bewusteloos wat moet ik doen? De dokter antwoordt via de radio telegrafist: noodverband op doen stil laten liggen die man we komen wat Is uw positie? Schipper opnieuw: 57.10 en 0.40 oost. Radio-telegrafist (na contact met de brug): tachtig mijl van u van daan Komen uw kant uit stoom ons tegemoet. 's Avonds laat ligt de Datiënt mei een verband om het hoofd in hei hospitaal van De Hoop. Hij glimlacht flauwtjes als de verpleger hem brood met ham en kaas. gebakken vis er een bord pap komt brengen, „Ik lig hier beter dan op de logger", zegt hij. Uen logger draait langszij. Van de -*-1 mast waaien twee vlaggen: hulp gevraagd! De rubberboot gaat over, twee jonge matrozen, onder het vuil en onder de haringschubben, komen mee terug. Ze hebben alle twee een paar lelijk ontstoken vingers. Vanmorgen hebben ze nog gepro beerd mee te kaken, maar ze konden het haast niet uithouden .van de pijn. Het zeewater en het vuil van haring ingewanden staken als scherpe [Jon nen m hun ontstoken vlees. Dokter Ouderkerk legt een schoon verband met trekzalf op hun wonden. „Doe nu wat kalm aan", raadt hij aan. Ze knikken, maar weten wel, dat ze morgenvroeg weer aan de slag zullen gaan: halen. kaken, zouten, aardappels Jassen, schieten. Geen man 'kan gemist worden, want, veel van de opva renden der drijfnetloggers zijn wegens personeelsgebrek jong en onervaren... De dokter krijgt ook ernstiger in fecties onderhanden. Dan hakt hij de snoop door en zegt: blijf maar bij ons aan boord. Anders geneest die wond nooit. De schipper moet het in zo'n geval met een mannetje minder doen. De Hoop vaart door. Over de 55ste, de 56ste, de 57ste breedtegraad» denkbeeldige lijnen, die je telkens nestig mijl verder van huis brengen. Van logger naar logger gaat de reis, van patiënt naar patiënt. Niet zo maar, in het wilde weg, maar met- één oor aan de radio en één oog op de kaart en de navigatie-instrumen- ten. Waar bevindt zich de haringvloot? 's Nachts om een uur of vier luistert kapitein Willem Rog naar de vangst- berichten der drijfnetvissers. Twintig minuten boven de 57 is flink gevan gen" zegt hij tegen dr. Ouderkerk. De dokter weet wat dit betekent: De Hoop gaat óók naar „twintig minuten boven de 57", want daar 2al vanavond het grootste deel van de vloot aan schot gaan. De Hoop is een pracht schip. De inrichting voldoet aan de hoogste eisen. Na gedane arbeid wacht de op varenden een comfortabele hut, een goede maaltijd en een zacht bed. De eisen, die aan de accommodatie zijn gesteld, zijn dezelfde als voor een modem koopvaardijschip. Het is echter jammer, dat het nieuwe HKS nogal gauw slingert. Het zal daardoor vrij moeilijk zijn bij een woelige zee spoedoperaties te verrich ten. Het slingeren is te wijten aan de vrij geringe diepgang (in het gunstig ste geval 3 meter) en het ontbreken van ballasttanks. Op een normaal schip is slingeren alleen maar ver velend voor hen, die gauw zeeziek zijn. Op De Hoop is het onaangenamer, omdat dit schip hulp moet verlenen, een sloep overboord moet kunnen zet ten en weer binnenhalen, en dit alles meestal niét bij windstil weer. Helaas zal aan deze enige tekort koming van de nieuwe De Hoop wei nig veranderd kunnen worden. Met een uitgelezen stel zeelui als kapitein Rog en zijn mannen zal De Hoop er echter wel komen. En zolang de visserij een ongekend hard beroep is en er aan de hygicne aan boord van veel loggers nogal het een en ander ontbreekt, Blijft er een enorme taak voor het HKS bestaan. Wie van nabij heeft gezien hoe men zich van die taak kwijt, neemt z'n pet af voor de werkers van De Hoop. BERT STOOP De dominee van „De Hoop" (op verschansing links) gaat de bemanning van een haring- logger voor in 't. gebed. De hoofden gebogen, luisteren zij naar de woorden van de pre dikant. Het schip deint op de golven van de zee Pas aan het eind van deze maand zal „De Hoop" het hospi taal-kerkschip koers zetten naar Nederland. Op het ogenblik vaart het nog rond in het Noordelijk deel van de Noordzee tussen 55ste en 58ste breedtegraad. Wat er óp en in „De Hoop" ge beurde tijdens het eerste deel van deze tweede reis heeft u kun nen lezen in de reportages van onze verslaggever B er t Stoop. Na te zijn teruggekeerd met een haringlogger geeft hij in neven staand artikel nog enkele kant tekeningen bij de verslagen die hij schreef over het moeilijke werk van „De Hoop" en de man- nen, die erop varen. VJ Men verzoekt ons mee te delen, dat de hengelwedstrijd van de NW-Be- stuurdersbond Delft, die Zaterdag in de Schie zou worden gehouden, geen doorgang zal vinden. De inschrijvers kunnen tegen in levering van hun bewijs van deel neming hun geld terugontvangen aan de adressen, waar zij hun kaar ten hebben, gekocht. De cursisten van de Middenstands cursus zullen het cursusjaar beslui ten met een feestavond op Dinsdag 30 Augustus in de grote zaal van Irene, Nieuwe Haven 155. Deze bijeenkomst begint om 8 uur. Inlichtingen over deze avond zijn te verkrijgen bij J. A. M. Knaapen, St. Liduinastraat 3, telefoon 67741. BINNEN TE SCHEVENINGEN Sch 19 met 20 last, Sch 45 met 24 last, Sch 310 met 29 last, Sch 23 met 32 last, Sch 305 met 31 last. Vangstberichten van hedenmorgen: VI 79 85'kt. VI 205 5 kt, VI 206 5 kt, VI 208 7 kt, VI 216 3 kt, VI 29 12 kt nog 35 netten, VI 86 25 kt nog 25 netten, VI 115 60 kt, VI 142 10 kt. VI 190 4 kt, VI 196 20 kt, VI 199 30 kt, VI 53 2 kt. VI 61 weinig, VI 71 17 kt, VI 83 weinig, V 166 17 kt, VI 200 20 kt, VI 50 1 kt, VI 80 2 kt. VI 14 80 kt ohv, VI 56 25 kt, VI 84 17 kt, VI 89 2 kt, VI 112 1 kt. VERTROKKEN VI 207, J. Schenkel; VI 172, C. Poot. Heden werden aan de Visafslag al hier van IJmuiden, Stellendam en elders 200 kisten verse zeevis en 110 kg paling en spiering aangevoerd. De prijzen waren; Tong midd 300 —330; Schol klein 18—21; Schelvis midd 19—23; Schelvis kl 14—16; Ka beljauw gr 3641; Kabeljauw midd 2932; Kabeljauw kl 18—20; Ma kreel 1619; Zeehanen gr 5456; Zeehanen midd 4347; Wijting 8 10; Haring verse 1517; Levende pa ling dik 390440; Levende paling dun 200—210 Cor van der Gyp, die negen weken geleden voor het ondergaan van een moeilijke knie-operatie werd opgenomen in de Cornells Vroeghe Stichting te Albiasscrdam, is Vrijdagmorgen daaruit ontslagen. Van der Gijp kwam ongeveer halfelf thuis bü zijn ouders aan de Zuidentlijk 155 te Dordrecht. Hij is nog niet geheel hersteld van de operatie. Het ziet er naar uit dat zijn gehele genezing nog enkele maan. den zai duren. De behandelende ge neesheer, dr. C. P. v. Nes, heeft overi gens goede hoop, dat Cor voor Ja nuari weer met de voetbaltraining kan beginnen. Van der Gilo zelf houdt er rekening mee. dat hii nog eerder naar Fetjen- oord kan gaan. De operatie is uitste kend geslaagd en hoewel hii zijn Als je ziek of gewond bent, Itg je heel wat beter in het hospitaal van ,J)e Hoop" dan in het vooronder van een log ger. rechterbeen nog niet geheel kan strekken, hoont hii spoedig weer in de oude conditie te zijn. Om dat te bereiken moet hii. Za terdag te beginnen elke dag van Dordrecht naar Alblasserdam heen en terug fietsen. De daarmede ge- "aard gaande knie-oefening wordt dan aangevuld met een dagelijkse massage. De oud-speler van Emma die ge contracteerd is voor Feuenoord. heeft Vrijdagmorgen ervaren, dat h{j door ziin gedwongen rustperiode ziin popu lariteit niet heeft verloren. Een half uur Ra zijn thuiskomst ging hii bijna schuil onder de bloemen en moeder Van der Gijp kwam handen te kort om de koffie voor belangstellende vrienden aan te dragen

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1