Een pleidooi voor onderling begrip van de Maassteden Nieuwe 3vi% staatslening Celstraf voor matrozen die uit lading stalen Politie-voetbaltoernooi ondanks bar weer succes Delft klasseert zich onder prijswinnaars Standwerkers gaan met elkaar strijd aanbinden Schiedam viert het eerste lustrum markt VLAARDINGEN WIL SAMENDOEN Café s halfuur langer open Bloemendag Verkiezing ledenraad DES Uit het dagboek van de politie Spaarcijfer van Augustus Feest op de markt Uitbreiding Dr. Noletstiehting Wat zij vingen Voor oplichting tien maanden geëist Visafslag Rotterdam De Blauive Doffer hield wedvlucht GEESTELIJK LEVEN Conferentie 'Kerk en Vrede' Wisselkoersen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 PAGINA 5 LATEN W IJ SAMENWERKEN in de bestrijding van het woningtekort." Dat was de zin van een indringend pleidooi, dat de Vlaardingse wethouder voor stadsuitbreiding, de heer T. de Bruijn, Dinsdagmiddag hield. In deze samenwerking wilde hij begrijpen Rotterdam met Hoogvliet, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Op grond van de behoefte voor dit gebied door natuurlijke aanwas en migratie-overschotten bepleitte hij voor deze steden een jaarlijks woningcon tin gent van 10.000. DE WETHOUDER STELDE, dat In deze streek de woningnood niet in 1964 opgeheven zal zijn, zoals landelijk wordt verwacht, wanneer men op de oude voet door blijft gaan. Naar een opti mistische schatting zal het wel 1975 worden. Hij vroeg zich af, of het op de oude basis nog wel mogelijk zal zijn gezinnen op te nemen in Vlaardingen voor industrieën buiten deze stad. Rot terdam zou dan die huisvesting voor zijn rekening moeten ne men. Dat zou in belangrijke mate de woningnood voor veie Rotterdamse gezinnen verlengen. Geen eigenbelang Zo verder gaan? Bij wijze van proef, voorlo pig voor een jaar, zullen de café's vanaf a.s. Vrijdag tot halfeen 's nachts geopend mo gen zijn. Het sluitingsuur is thans nog 12 uur (midder nacht). Er zal in de café's mo gen worden gedanst (voorzo ver er vergunning toe Is ver leend) tot een half uur voor sluitingstijd, dus met ingang van Vrijdag tot 24 uur. Besmet „We zullen niet in zeven binnenzeeën tegelijk: lopen" en „een goed politieman laat zich nooit uit het veld spoelen", moeten de motto's zijn geweest, die bij het Dinsdag gehouden voetbal toernooi voor politieteams op de velden aan de Laan van Volle ring te Delft als richtsnoer werden genomen. Het was eigenlijk geen voetbalweer. Het water viel met bakken uit de hemel. Maarzestien maal elf politievoetballers plus reserves wa ren uit alle oorden van het land naar Delft gereisd om deel te nemen aan het derde „Prinsenstad Politie Voetbaltoernooi" om de wisselbeker van het Delftse gemeentebestuur. VRIJDAG ZULLEN ER VLAGGEN wapperen op het Broersveld. Standwerkers zullen in verschillende groepen elkaar bekampen en van zich doen spreken. De trekking van een grote loterij zal vele Schiedammers gelukkig maken en dit alles omdat de Schie damse weekmarkt haar eerste lustrum viert. Vijf jaar geleden werd de markt geopend en de pessimisten van toen hebben on gelijk gekregen: de markt is niet alleen uitgegroeid tot een plaats waar het plezierig is te kopen maar tevens, en dat spreekt misschien nog meer, waar het plezierig is te verkopen. De fees telijkheden bij dit eerste lustrum zijn dan ook zeker wel op hun plaats Deskundige jury 45.000 loten Enquête Sanering Niet bemoedigend Zuiden blonk uil DPSV zevende prijs ;.tï ',»)i Wethouder T. de Bruijn ziet woningnood in groot verband De wethouder hield deze toespraak ter gelegenheid van het slaan van een eerste paal voor een complex van 265 woningen aan de Van Duijn van Maasdamlaan. Deze woningen worden gebouwd voor een aantal Vlaardingse en nict-Vlaardingse bedrijven. De minister heeft voor deze arbeiderswoningbouw, die uitgevoerd wordt door het aan nemersbedrijf B. en P Both en zn., de zg. „halve premie" van 2000 per woning verleend. De heer De Bruijn heeft deze gele genheid aangegrepen een uitvoerige uiteenzetting te geven van het wo ningbouwbeleid Van de gemeente Vlaardingen. Hy ging daarbij uit van dit complex van 265 woningen, dat reeds een veelbewogen historie achter de rug heeft. De gemeenteraad van Vlaardingen had besloten deze woningen met steun van het bedrijfsleven te laten bouwen. Dat stond de minister niet toe. Toen ten slotte de Raad van State de gemeente Vlaardingen in het gelijk stelde, had het gemeente bestuur al andere plannen ontwik keld. Contact werd gezocht met het aannemersbedrijf Both, dat bereid was de woningen te gaan bouwen. De minister gaf er „de halve premie" op. En de bouw kon gaan beginnen. Vandaag kan gezegd worden, dat practisch alle woningen aan indus trieën zjjn verkocht. Wethouder De Bruijn herinnerde eraan, hoe Vlaardingen positief heeft gereageerd in 1945 op de wekroep van de regering te gaan industriali seren. Dat betekende, dat er wonin gen gebouwd moesten worden. Het begin was pover. In 1946 werden 20, in 1947 21, in 1948 150 en in 1949 500 woningen gebouwd. In 1953 wer den na voortdurende stijging in de voorgaande jaren 1100 woningen af geleverd. Vlaardingen bouwde niet alleen voor zijn eigen burgerij, maar een belangrijk deel kwam ten goede aan arbeiders, die in de industrie en el ders rond de Maas werkten. In de laatste jaren had Vlaardingen jaar lijks een migratie-overschot van 450 gezinnen en een natuurlijke aanwas van 450 gezinnen. Daarnaast was er een contingent van 100 woningen per jaar nodig voor krotopruiming. De jaarlijkse behoefte van Vlaardin gen kan dan ook op 1000 woningen worden gesteld. Het jaar 1953 gaf redenen tot vol doening, maar er rees verzet van anderen, die zich-keerden tegen de Vlaardingse bouwactiviteiten. In 1954 kregen wij 110 woningen toege wezen met nog eens negentig wo ningen voor migratie. Onze behoefte was 1000, zodat men ons behoorlijk te pakken had," aldus de wethou der. In 1954 kwamen dan ook maar 550 woningen gereed. Dat was een teruggang van 50 Ondanks het gebrek aan medewer king van GS en Wederopbouw slaagde Vlaardingen erin in 1954 door pogingen arbeiderswoningen in de vrije sector te gaan bouwen, iets van het verloren terrein te herwin nen. Een van de gevolgen van deze omschakeling is de bouw van de 265 woningen door de firma Both. Voorts was een resultaat, dat in 1955 ruim 800 woningen gereed zijn geko men, zodat de stijgende lijn er weer is Dit jaar zijn meer dan 1000 wonin gen in uitvoering genomen. In 1956 kan het peil van 1953 weer bereikt worden. De heer De Bruijn constateerde, dat duidelijk en hardnekkig stemmen bijjven klinken: „Vlaardingen bouwt te veel." Maar even hardnekkig en duidelijk zou hij blijven zeggen: „We moeten elkaar niet tegenwerken,' maar samenwerken in de bouwactiviteit." Op grond daarvan bepleitte hij een bouwcontingent van 10.000 woningen voor de streek omvattende Rotterdam inclusief Hoogvliet, Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. De reacties op deze sugestie zijn niet onverdeeld gunstig geweest, maar toch meende de wethouder te mogen constateren, dat zijn gedachte veld had gewonnen. Hi) keerde zich fel tegen een nega tieve oplossing, die bouwactiviteiten van anderen wil belemmeren. Hij wees erop, dat deze streek een woningtekort heeft van 30.000. In het licht van de industrialisatie in Bot lek-gebied en Spaansepolder krjjgt dit cijfer een extra nadrukkelijk ka rakter. De jaarlijkse woningproduc tie in deze streek bedraagt 6000. De behoefte door natuurlijke aanwas be draagt al 7000 woningen, zodat het tekort daardoor alleen al jaarlijks met 1000 woningen toeneemt. In deze cijfers is dus nog geen rekening ge houden met de migratie in verband met de industrialisatie. De wethouder betwijfelde op grond hiervan, of op de huidige basis de woningnood iri deze streek, zoals lan delijk wordt verwacht, wel in 1964 afgelopen zal zjjn. Een optimistische schatting deed hem het jaar 1975 noemen. Hij meende, dat de betrokken ge' meenten nu gezamenlijk moeten overleggen, wat gedaan moet worden om de woningbouw in 1956 op een behoorlijk" peil te brengen. De heer De Bruijn herinnerde er aan, dat Vlaardingen in zes jaar zijn Westwijk wil bouwen. Eerst was ge dacht hiervan tweederde als Woning wetwoning en eenderde als particu liere woning te bouwen. De huidige situatie noopt deze verhouding om te keren. Hij meende, dat op deze basis de verhouding middenstands woning-arbeiderswoning ongunstig zou worden beïnvloed. Bovendien achtte hij het niet redelijk het be drijfsleven te blijven belasten met een directe deelneming in de woning bouw. Hij knoopte hieraan vast, dat het de vraag is, of Vlaardingen zo verder kan gaan. Als het onmogelijk zal zijn voldoende arbeiderswoningen te bou wen, dan zal het moeilijk worden ar beiders op te nemen voor de bedrij ven, die buiten de gemeente zjjn ge huisvest. „Onze goede wil zou kunnen vervallen, wanneer wij geen groter contingent woningen krijgen," aldus de -wethouder. De consequenties daarvan zouden onder het oog gezien moeten worden, omdat Vlaardingen zich tot nu toe mede verantwoordelijk heeft gevoeld voor de gehele streek. Het zou er dan van moeten komen, dat Rotterdam, (zelf met een tekort van 26000 wonin gen) de huisvesting op zich moet ne men van een groot aantal migratie- gezinnen. In-belangrijke mate zou dat de nood voor vele Rotterdamse ge zinnen, die met de ellende van sa menwonen te kampen hebben, verlen gen. Wethouder De Bruijn wees er ten slotte op. dat het mogelijk moet zijn met meer soepelheid van de zijde van het departement beter en meer woningen te bouwen. Hij meende, dat deze verwachting in de toekomst kans heeft zekerheid te worden. Hierop voerde de heer B. Sprij, één van de Industriëlen, die een belang rijk aantal woningen van de 265 voor zijn bedrijf heeft gekocht, het woord. Hij zei, dat hij dat had gedaan om tekorten aan arbeidskrachten te be strijden, Maar hy achtte het een noodzakelijk kwaad. Mevrouw H. Sprij-Hoogerwerf had de eerste paal geslagen. De architecten zijn de heren Nuyt en Heikens. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Inspecteur Ripley slaat toe. (18 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: De vrouw van de halfbloed (14 jr.). Tentoonstellingen: Stedelok Museum, 15 uur: ,3ati". Cult. Contact Centrum, X>. Kerk straat: 96 uur: Werken van Karei Appel. Swammerdamsinge! Dr. Wibaut- Minister Van de Kieft heeft een nieuwe staatslening aangekondigd. Evenals de in het voorjaar 1955 uitge geven lening Ia het bedrag nog niet vastgesteld en zal men dit pas bekend maken na de sluiting van de inschrij ving, De looptijd van de lening is 30 jaar, de koers van uitgifte 100% en de rente zal 314% zijn. De inschrijving op de nieuwe le ning staat open op Donderdag 29 September 1955 van 9 tot 4 uur. De eerste aflossing zal op 15 October 1956 plaatshebben en zo vervolgens in 30 termijnen, afwisselend van 3 en 4% per jaar. Schuldbewijzen in de nieuwe lening worden afgegeven in stukken van 1000, terwijl deelneming in de le ning in de vorm van schuldregister inschrijvingen kan geschieden tot be dragen van ten minste 100,000. Apotheek: C. J. Jansen, 41, tel. 67734. Nieuwland-Apotheek, plein 19, tel. 67532. Diversen: Musis Sacrum, 2 uur: Kindervoor stellingen. Irene, 2.30 uur: Zendingscom. Ger. Kerk. Film. Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert. Irene, 8 uur: Ned. Herv. Mannen- ver. DONDERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 3.15 uur: Inspecteur Ripley slaat toe. (18 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: De vrouw van de halfbloed (14 jr.). Tentoonstellingen: Stedebjk Museum, 15 uur: ,3ali". Cultureel Contact Centrum, L- Kerkstr. 9—6 uur: Werken van Karei Appel. Apotheek: C. J, Jansen, Swammerdamsingel 41. tel 67734. Nieiiwland-Apotheek, Dr. Wibaut- plein 19, tel. 67532, Diversen; Volksgebouw, 8 uur: NW-Vrou wenbond. Passage-theater. 8 uur: KFA. Li. Nieuwstr. 183, 8 uur: Vara-TV- club. „Een rare boel was het bij jullie aan boord. Er werd gestolen als de raven," zei de Haagse politierechter, mr. Woltring, Maandagmorgen tegen de enige uit een serie verdachten, die was verschenen: H. uit Rotterdam. Te tarnen met een aantal andere leden van de équipage had hy zich aan boord van de „Hoogkerk", toen het VNS-schip, dat in de haven van Mombassa lag, schuldig gemaakt aan diefstal uit de lading. Daar z(jn aandeel slechts gering was, werd hij veroordeeld tot 25 of Uen dagen, De beide hoofdschuldigen, de ma trozen P. en Pr„ belden uit Rotter dam. kregen respectievelijk zes maanden gevangenisstraf en zes maanden, waarvan twee voorwaar delijk. De stoker-oliemannen R. en P., eveneens uit Rotterdam, kregen twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en 50 boete of twintig dagen. De Haagse matroos S. werd tot één maand veroordeeld. Drie Rotterdamse „meelopers" werden ge vonnist met 50 of twintig dagen en vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf. De mannen hadden zich eind vorig jaar rollen stof en dozen met shirts uit de lading in de ruimen toegeeigend. Bij inspectie in de Afrikaanse havens bleken tal van kisten in de ruimen te zijn opengebroken en werden vele tekorten geconstateerd. De officier, -r. Kempcr, merkte op, dat, ais een schip eenmaal met diefstal is besmet, bet meestal ook besmet blijft. En de bemanning, die zich aan dergelijke feiten heeft schuldig gemaakt, pleegt ze in de regel ook weer op een ander schip. Hij achtte daarom een ernstige bestraffing op haar plaats. Tegen elk der belde hoofddaders die. naar hij constateerde, de équipage door hun voorbeeld hadden vergiftigd, had hij zes maanden onvoorwaardelijk ge- eist. Zoals gemeld houdt de Schiedam- se Volkstuindersverenlging Klein- Babberspolder Zaterdag een bloemen dag. Thans kan worden medegedeeld dat ook de kinderen van de gemeen telijke school werktuinen aan deze bloemendag mee zullen doen. Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmuiden, Stellendam en elders 150 kisten verse zeevis en 40 kg paling aangevoerd. De prijzen waren: Tong midd 3.46- 3.65, klein 2.50—2.55, slips 2.40—2.45; schol gr 39—41, midd 36—36, klein 2629; Schelvis midd 3336, klein 1826, Kabeljauw gr 4244, midd 37—39, klein 22—25; Makreel 26—28; Zeehanen klein 1528; Wijting 21 23; Haring verse 19—21; Levende pa ling dik 4.354.40, dun 2.40—2.60. Dezer dagen heeft de candidaat- stelling plaatsgehad voor de jaar lijkse verkiezing van de ledenraad der coöperatie „DES. Ditmaal waren 15 leden aan de beurt van aftreden. Aangezien er 15 candidaatstellingen werden ingeleverd, werden allen zonder stemming door het stembu reau verkozen verklaard. De namen der gekozenen, in alfa betische volgorde zijn; C. Batenburg, J, M. Blazer, J, J. Brökling, W. G. A. Dalmeijer, A. van Duinhoven, M. Eising, 8. J. van der Ende, M. Gij- tenbeek, J. de Jong, H. A. Krabben dam, H. M. van Lith, J. Ploos van Amstel, D. de Rond-Moret J. Schiller, W. van der Stelt. T. DE BRUIJN ,De politie heeft de 15-jarige J. K. bit Schiedam gepakt. De jongeman heeft verleden week gepoogd het teiljacht. „Mona Lisa" te stelen. Aanvankelijk zocht de politie met speurhonden naar de dader. Men heeft hem ten slotte aan de hand van het signalement te pakken ge kregen, De jongeman was ontvlucht uit een opvoedkundige inrichting. In een café in het westen van de stad gingen Duitse en Noorse zeelui op de vuist. De vechtpartij werd later op straat voorgezet. Een hond beet een Duitser in het been. Hierover werd de Duitse zeeman hoos en hij sloeg de caféhouder seer hard. De politie kwam ijlings toesnellen en heeft de orde hersteld. De Schiedamse postduivenvereni ging ,De Blauwe Doffer" heeft een a km lange wedvlucht vanuit Keste- jvn gehouden. De eerste duif arri- om 9.49.42 uur, de laatste om 1U.Q0.03 uur. De uitslagen luiden1 14 Beursen Brokling; 2 A. J. Kazen- örood; 3 P. Morra; 4 10 18 v- Leeuwen W Co.; 5 8 gebr. Lems; 6 M. Bak- k»; 7 J. Wentler; 9 16 A. Broeders; H 12 G. Breur; 13 n Limborgh; 15 °r Boes; 19 J, W. Kazenbrood; 20 huivenbode. In Augustus 1955 werd op de Spaarbank Anno 1820 te Schiedam 519.941,02 ingelegd en f 477,728,27 terugbetaald. Het totale spaartegoed bedroeg aan het einde der maand f 16.462.544,30, verdeeld over 40.719 rekeningen. Hierin zijn begrepen 6135 reke ningen van jeugdige spaarders met een tegoed van 87.678,16. In de bedrijven werd gespaard f 6.904,door de Afhaaldienst werd aan huis ontvangen 37.458,met suaarbusjes werd gespaard ƒ7.741,45. Voor jonggeborenen werden 56 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt. De beleggingen van het spaarte goed was eind Augustus 1955 sa mengesteld als volgt: Effecten 9501.631,60; Onder handse leningen 6.013.939,72; Hy potheken f 2.341.855, De beschikbare middelen van de Spaarbank bedroegen per 31 Augus tus 1955 1.525.753,89. Voor de Dr. Nolet-stichting te Schiedam is een nieuwe vleugel in aanbouw. Deze omvat één verdieping voor een vrouwenzaal, en één voor een kinderzaal, alsmede een dakbe bouwing. Men hoopt deze aanwinst voor het ziekenhuis in December in gebruik te kunnen nemen. In de nieuwe vleugel wordt een physisch-therapeutisch Instituut ondergebracht, waarin bij zondere zorg aan een inrichting voor rheurna-bestvjHi"t zal worden oe- «•—4, Illcitoe wordt o.a. een zg. ..mderbad gebouwd. Zoals gewoonlijk zijn de standwer kers, die aan het concours deelne men, verdeeld in drie groepen, te weten de demonstrateurs, die van achter hun tafel hun waren aan prijzen, de hoedanigheden schetsen en doorlopend verkopen. De „zwem mers" zijn de tweede groep. Zij ver kopen niet direct, maar lopen al pra tend om hun op de straat uitgestal de' waren heen, voeren hun praatje tot een bepaalde climax en verkopen dan plotseling achter elkaar. Dit systeem volgen ook de zogenaamde .hoogwerkers". Zij verschillen ech ter van de vorige groep doordat ze zich op een geïmproviseerd spreek gestoelte boven de menigte verhef fen. Waarschijnlijk zullen op het Schiedamse concours de zwemmers en de hoogwerkers in één groep ver enigd worden. Zestien standwerkers zullen elkaar bekampen. Wie de zes tien zullen zijn is nog niet bekend, omdat er meer dan dertig aanvra gen voor het concours waren, zodat een loting de candidate;» voor de prijzen moet aanwijzen. Er zal bij deze loting rekening mee worden ge houden dat er zoveel mogelijk ver schillende branches op de markt vertegenwoordigd zullen zijn. Dat er klinkende namen zullen zjjn onder de deelnemers, is echter vrijwel zeker want het Schiedamse concours is, evenals de andere wedstrijden die in ons land gehouden worden, een soort selectie voor de grote standwerkers wedstrijden op de Bevrijdingsmarkt die elk jaar op het Amstelveld in Amsterdam gehouden worden. In het midden en aan de belde einden van de markt zullen de stand werkers hun kwaliteiten de gehele dag demonstreren, 's Middags tussen 14.30 en 16.30 uur zal dit gebeuren voor een jury die bestaat uit mevr. PeekLinthorst, de presidente van het Centraal Vrouwencomité, mevr. Den BoerBijl en de heren commis saris van politie K. Rtjpma en M. Holl, voorzitter van de Schiedamss gemeenschap. Er zal nog iemand verzocht worden dit vijftal te com pleteren. Men denkt in dit verband aan wethouder mr. P. van Bochove, Deze jury zal bij het toekennen van de prijzen rekening moeten houden met de welbespraaktheid, beschaving, verkoopkwaliteiten en originaliteit van de deelnemers, terwijl de juryleden zich zullen moeten afvragen of zij het artikel Inderdaad gekocht zouden hebben. De andere grote attractie van deze Feestmarkt is de grote loterij die geheel gratis is. Ongeveer 45.000 lo ten zullen onder de handelaren ver deeld worden en zij zullen deze ge heel gratis uitreiken. Tal van mooie prijzen zijn er beschikbaar, waaron der een radio, een electrisch scheer- apparaat, een strijkijzer, een stof zuiger, een volledige emallle keuken- uitzet, een wollen deken, een rook tafel, een haardfauteull, een dames tas en een dames- en herenhorloge. Ook bij vele winkeliers op het Broers veld die herkenbaar zijn aan een raambiljet, zullen loten te verkrijgen zijn. Deze winkeliers hebben name lijk aan de Centrale Vereniging voor de Markt-, straat- en rivier- handel verzocht aan de door deze vereniging georganiseerde Feest markt te mogen deelnemen. Een opmerkelijke en verheugende samen werking die veel goeds doet hopen. Alie loten zullen voorzien zijn van een contra-strook waarop de bezitter zijn naam en adres moet vermelden vóór hij of zü deze strook in één van de op de markt geplaatste bussen werpt. Uit deze bussen zullen des avonds om zes uur voor de ingang van de Passage de winnende loten door burgemeester mr. J. XV. Peek getrokken worden. De enkele tienduizenden contra stroken zullen dan niet vernietigd worden. Aan de hand van de inge vulde namen en vooral de adressen wil men nam 'lyk nagaan of de dui zenden bezoekers die de markt Iedere week trekt allemaal uit Schiedam komen of ook van buiten de stad. Dit is natuurlijk een originele en goed kope manier om een enquête te hou den, maar het is de vraag of de uit komst van een tijdens de Feestmarkt gedaan onderzoek wel betrouwbaar is, vooral als er voor deze markt veel reclame gemaakt wordt. Bij een vorige gelegenheid is eens een dergelijk onderzoek gehouden. Toen heeft men geconstateerd dat er een dergelijk aantal bezoekers van buiten de stad kwam, dat men moei lijk meer aan toeval kon geloven. Tevens bleek uit het onderzoek dat Schiedam toch geen typische streek- markt is als bijvoorbeeld de markten in Delft en Gouda die hun bezoekers uit de gehele omtrek trekken. Het zal zeker interessant zijn de uitkom sten van deze oude enquête met de nieuwe te vergelijken, om de ontwik keling van de markt In Schiedam na te gaan. Deze ontwikkeling is zeker merk waardig als we bedenken dat velen de markt bij de openstelling vijf jaar geleden, niets goeds voorspelden. Thans is het echter zo dat er 107 kooplieden vast bij de marktmeester staan Ingeschreven, terwijl een onge veer gelijk aantal graag een vast plaatsje op de markt zou hebben. Dit grote aantal aanvragers is echter geen reden om het marktterrein uit te breiden, want de Centrale Vereni ging voor Markt-, Straat- en Rivier- handel wenst niet ledereen een vaste plaats te geven. Men past een soort sanering toe om het aantal branches op de markt zo groot mogelijk te houden hetgeen de attractiviteit sterk bevordert, terwijl men er tevens op deze wijze voor alle handelaren een redelijke verdienste schept. De markt in Schiedam was één van de eerste waar dit systeem toegepast werd. Het resultaat is niet uitgebleven, want nieuw gestichte markten tn andere plaatsen hebben practisch allemaal hetzelfde systeem gevolgd. Alleen al door het grote aantal be zoeken dat de markt iedere week op nieuw trekt, heeft zij haar bestaans recht zeker al bewezen. Dit is een verheugend feit en daar om zal burgemeester Peek Vrijdag morgen om 10 uur de met vlaggen versierde en van muziek daverende markt officieel openen. Van 9.30 tot 10.30 uur zal de markt echter nog niet voor het publiek ge opend zijn ten einde de genodigden de gelegenheid te geven een rond wandeling te maken. Om 18 uur zul len in café „Liberty" de prijzen van het standwerkersconcours uitgereikt worden. Het belooft een prachtige dag te worden voor heel Schiedam. Als het weer ten minste meewerkt Vangstberichten van hedenmorgen: VI 70 10 kt nog 20 netten, VI 172 40 kt nog 20 netten. VI 203 10 kt nog 20 netten, VI 205 20 kt nog 50 netten VI 208 geen vangst, VI 216 3 kt nog 20 netten, VI 29 2 kt, VI 114 15 kt: VI190 geen vangst. VI 196 10 kt, VI197 34 kt, VI 199 12 kt nog 20 netten, VI 53 50 kt nog 10 netten. VI 166 26 kt, VI 200 35 kt nog 20 netten, VI 50 5 kt, VI 14 20 kt. VI 56 5 kt. VI 84 geen vangt, VI 89 geen vangst, VI 132 weinig. Dat slechte weer bleek overigens alleen van invloed op de publieke belangstelling en maar een heel kiem beetje op de stemming binnen de lijnen en ih de kleedtenten. Met galgenhumor ging men de barre weersomstandigheden te lijf. De buitenspelers ploegden onverstoor baar hun sprintjes en de keepers lieten zich met doodsverachting in de vieze brei vor hun doelen val len, als de situatie dat vereiste. Maar ia de namiddag, het was toen waarachtig glanzend droog, kwam iedereen glanzend schoon in het zeld. De organisatoren hadden van de middagpauze gebruik ge maakt om shirts en broeken van alle spelers 'iegensvlug naar een wasserij te brengen, die voor it speciale geval extra service verleen de en de snullen binnen een uur schoon en droog afleverde. De elftallen uit Sliedrecht, Rot terdam, Eindhoven, Den Haag, Ereda, Roosendaal, Tilburg, Leiden, Schiedam, Delft, Amsterdam, Cu iemborg, Wassenaar, Gorkum en Gouda, traden in vier poules van elk vier clubs aan. De Delftse rivalen begonnen niet bemoedigend door van Schiedam met 10 te verliezen, maar overwin ningen op Sliedrecht en Rotterdam (marchaussee) waren voldoende om de tweede plaats te bezetten en met de nummers twee uit de andere pouls om de vijfde tot en met de achtste prfjs te kampen,. Schiedam won ook zijn beide andere wedstrijden en plaatste zich als poulewinnaar. In poule 2 besliste Eindhoven het duel met Den Haag (marechaussee) Rotterdam (rivierpolitie) en Am sterdam in zijn voordeel. Den Haag werd tweede. Afdeling 3 gaf de triomf te zien van Breda over Roosendaal, Culem- borg en Wassenaar. Cuiemborg be zette de tweede plaats. In afdeling 4 ten slotte bestond het dappere Gorkumse team het om zelfs bekerhouder Tilburg onder zich te houden, en als eerste te eindigen. De Tiiburgers kwamen op de tweede plaats. Overigens werd de wisselbeker toch Nadat hy zich enige tijd geleden zélf bij de politie had aangegeven, stond Dinsdagmiddag de electrisch- lasser J. C. de G. uit Rotterdam wegens oplichting voor de Rotter damse rechtbank. Omstreeks April van dit jaar had hy een vrouw be wogen tot afgifte van Ï520,— door haar te vertellen, dat hy hoofdver tegenwoordiger bi) een yskasfenfa- briek was, een groot salaris had, zelf met de verkoop wilde beginnen, van een vriend f 15.000 kon lenen, doch voorlopig geen handelsgeld bod. Het verhaal was onwaar en de aame raakte het voorgeschoten nandels- geld kwyt De electrisch-lasser die de recht bank meedeelde dat hy schoon schip wilde maken, bekende verder nog dat hij enkele wasmachines die hij in consignatie had. ten eigen bate had verkocht. Hy was reeds vier keer eerder veroordeeld. De officier van Justitie heeft tegen De G. tien maanden met aftrek waarvan vier maanden voorwaarde lijk en drie jaar proeftyd geëist. Uitspraak over veertien dagen. weer een zuidelijke aangelegenheid, want Eindhoven bereikte de finale door Gorkum met 21kloppen en Breda hield Schiedam er met 10 onder. De stryd om de derde en* vierde plaats tussen Gorkum en Schiedam werd ten gunste van de Schiedammers beslist. De finale was enerverend. Tot een halve minuut voor het einde leidde Eindhoven met 1—0: toen kopte de Bredase midvoor de gelijkmaker In (11). In de verlenging vleien geen doel punten en strafschoppen moesten de stryd beslissen. Eindhoven benutte er twee van de drie en daarna, liet de dappere doelman van de licht mensen zich zo resoluut In de kiel neer, dat hij zowel de eerste als de tweede strafschop stopte en zyn team dus aan de wisselbeker hielp. In de halve verliezersfinale liet Delft zich niet helemaal verdiend door Cuiemborg met 21 kloppen, maar in de strijd om de zevende en achtste plaats hielden de Delftena ren bekerhouder Tilburg met 10 onder zich door een doelpunt van Ransdorp. Commissaris P. G. J. van. Mul- bregt reikte de pryzen uit. De voor zitter van DPSV, Inspecteur K. Bak ker, had blijvende herinneringen bU zicli voor de scheidsrechters en voorts een pet vol dankwoorden. Iedereen was het erover eens, dat het toer nooi. het boze weer ten spyt. veels zins geslaagd ls. De Jaarlijkse landelijke conferen tie van „Kerk en Vrede" wordt dit jaar in Amsterdam gehouden op Zaterdag 24 en Zondag 25 Septem ber. Voorzitter is prof. dr. J. de Graaf uit Utrecht. Ds. J. J. Buskes houdt een In leiding over „Rassenprobleem in Afrika", ds. J. B. Tb. Hugeriholta over „Intern Hulpwerk", prof. dr. J. de Graaf over „Rusland", ds, W. Knoppers over „Jongerenwerk" en dr. M. v. d. Voet over .Blijvende opdracht". Dr. Martin Niemoller spreekt Za terdagavond over „Duitsland tussen Dost en West" in een openbare bij eenkomst. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van De Vrije Gemeente. De andere zittingen! lijn in het Instituut voor de Tropen.' KERKELIJKE BEROEPEN ENZ. Geref. Kerken. Beroepen te Am- «telveen P. Riemersma te Drachten; te Moe (Victoria-Australiêl J. A Bouwmeester te Heerjansdam; te Leeuwarden (als miss. pred voor Poerworedjo) G. P, Nooteboom laat stelijk pred. te Bome. 13 September Engels pond 10.55%—10.56% Amerik. dollar 3.82"/i«—3.83''« Franse franc 1.0850—1.0870 Belgische franc7.59 li —7.60 M Zwitserse franc 86.8736.97 Zweedse kroon 73.4073.50 Duitse mark 90.4390.53 Deense kroon 54.6254.73 Noorse kroon 52.7952.89 Zwitserland (vry) 89.31—89 41 Canada 3.87»/,«—3.88".» Italië 60.76—60.86 1

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1