Vlaardingen behaalde n overwinning op Schiedam Cobi en Noortje van Megen in mooi duel Vluchtelingen teruggelokt achter IJzeren Gordijn Communistische landen doen fraaie beloften SW testte voetballers Proeven met radar op korte afstand OTTO STERMAN: Ik ben een Nieuwe CAO voor metaalindustrie TAFELTENNIS Van de duiventil Wat zij vingen Keer Weer uit Dieren Deense vinding heeft succes Aannemer bij aanrijding betrokken Nieuwe Koers naar Gouda AIS MB-leden over: Natuurgenot trekt velen Raadsleden naar Utrecht Snel recht na mishandeling van politieman Vrouwengroep gaat voort met scliolingswerk Dio 2 versloeg Spirit 1 Leni de Nijs start in Vlaardingen 1VI Tien bridi jaar ge-vereniging Gouden jubileum Burgerlijke Stand Hoogste punt Vergadering ANGB Vlaardingen De Vrouwenbond NW gaat op stap :M M 'VI - M '-~i\ i' Hl Hl i Bet jubilerende VBLO heeft Maandagavond boeiende tafel- tenniswedstrijden georganiseerd tussen een Vlaardings en een Schiedams tafeltennisteam. De uitslag was 3024 in het voor deel van Vlaardingen. Hoogtepunt van de avond was de demonstratie, die de natio nale tafeltenniskampioene Noortje van Megen en haar zusje Cobi van Megen, die tweede werd bij het kampioenschap, gaven. Zij speelden een spannende partij bestaande uit drie sets. Noortje won met 21—13, 17—21 en 19—21. Er volgde ten slotte een gemengd dubbelspel, waarbij de com binatie Noortje van Megen en de Vlaardinger Vrijbloed wonnen met 21—19, 16—21 en 2119 van Cobi van Megen en de Schie dammer Bruning. (Van onze Londense correspondent) Los van het nog steeds niet opgeloste raadsel of de minister president van de Poolse regering in ballingschap, Herman Hanke vrijwillig naar Warschau terugging, heeft zijn ver dwijnen uit de westerse wereld de belangstelling voor de Poolse regering ln Londen wakker geroepen. Niet minder interessant is ook de vraag of de communistische regeringen veel succes hebben met hun pogingen politieke vluchtelingen goedschiks of kwaadschiks terug te krijgen naai de landen die zij om politieke redenen verlaten hadden. De Deense electronische industrie Terma heeft de Rotterdamse havcnslepers overtuigd van de bruikbaarheid van de doir haar ontwikkelde korte-afstand-radar voor toepassing op sleepboten in havens en op rivieren. Proefnemingen in de Rotterdamse haven hebben verrassend goede resultaten opgeleverd. Kapitein H. Berkhout bijna 40 jaar-gezagvoerder op havensleep boten oordeelde: „Een vinding van belang. Ik heb er het volste vertrouwen in. Met dit apparaat kunnen we werken." EEN BIJZONDER GOEDE KEUS deed het bestuur van wijk drie der Sehiedamse Hervormde Gemeente met de kunstavond, die Maandag in de grote zaal van het gebouw „Irene" gegeven werd, door de voordrachtskunstenaar Otto Sterman te laten verzorgen. Hij zal de meesten onzer lezers wel bekend zijn door zijn optreden voor radio (Vara: sprookjes van de oude plantage) en televisie. Onder de samenvattende titel „Ik ben een Neger" bracht Ster man een reeks, voordrachten, die alle min of meer betrekking hadden op het zwarte ras. Van stond af aan wist dé geniale voordrachtskunstenaar zijn gehoor te boeien. Schiedams verzoek De Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond Rotterdam heeft gisteravond in Emporium een eerste vergadering gewijd aan de behandeling van de voorstellen voor de nieuwe CAO in de metaal industrie. De oude CAO wordt 1 October opgezegd, met een termijn van drie maanden. in God tot uitdrukking wordt ge bracht. Toch ministers Dit weerhoudt nresident Zaleski met ministers te benoemen. Zijn re gering bestaat uit een minister-pre sident, een minister van Buitenlandse Zaken, een minister van Binnenland se Zaken en een minister van Justi tie die tevens minister van Poolse staatsburgers in het buitenland is. De Vrouwenbond van het NW houdt Donderdag een bustocht. Om acht uur wordt van c Visbank ver trokken. Om 8.05 uui kan men bij Vlaardingen-Oost instappen - vi vil i v,)| K| ï'l Het verloop van deze tafeltennis wedstrijden, die aan de „grens" van Vlaardingen en Schiedam in de sporthal van de BPM „De Vijfslui- sen" werd gehouden, was uitermate prettig. Voor het begin van de wed strijden bood de VBLO-voorzitter een vaantje In Vlaardingse kleuren aan de deelnemende Sehiedamse teams. Vervolgens verrichtte de heer Pley- sler de symbolische afslag, nadat hij vriendelijke woorden had gewijd aan de deelnemers en enige woorden had gezegd over het tienjarig bestaan van de VBLO. Bij de wedstrijden bleek, dat Vlaar dingen over het geheel een licht over wicht had. Daaruit mag niet de con clusie worden getrokken, dat het peil van het Vlaardingse tafeltennis op een hoger plan ligt dan het Sehie damse. Want het eerste Sehiedamse team behaalde een duidelijke S0- overwinning op de Vlaardingse te genstanders. Ook het tweede Sehie damse team was iets sterker. Het kwam tot een 54-zege. De overige wedstrijden waren echter voor Vlaar dingen. De Vlaardingse dames won nen met 83. het derde team won met 5—4, het vierde met 72 en het vijfde met 31. üit deze resultaten blijkt duidelijk, dat de Sehiedamse topspelers sterker zijn dan hun Vlaar dingse tegenstanders. In de lagere afdelingen heeft Vlaardingen echter door meer beoefenaren een overwicht. Het Sehiedamse vertegenwoordi gende team was samengesteld uit de volgende verenigingen Noad, Ready, W' A PTT, TSK en TSP. Het Vlaardingse team bestond uit de volgende combi natie: Shell. HVO en Combinatie van Vlaardingse Tafeltennisvereni gingen. Na afloop van de wedstrijden bood de Sehiedamse vertegenwoordiging een vaantje aan in Sehiedamse kleu ren aan de Vlaardingse tegenstander. De Sehiedamse Postduivenvereni ging „De Biauwe Doffer" heeft een 114 km lange wedvlucht gehouden vanuit Dieren-Doesburg. Do eerste duif kwam om 10.00.43 uur aan, de laatste om 10.14.00. De verdere uit slagen luiden: 1 3 9 18 v. Leeuwen Co.; 2 P. Morra; 4 17 Limborgh; 5 7 12 A. Broeders; 6 13 J. W. Kazen - broot; 8 20 A. Boes; 10 Opijnen; 11 v. Deursen en Co.; 3.4 J. Flipse; 15 Gebr. Lems; 16 ,T Broeders. De Sehiedamse postduivenvereni. ging „De Postduif" heeft een 118 km lange wedvlucht vanuit Dieren-Does burg gehouden. De eerste duif arri veerde om 9.55.18 uur, de laatste om 10.10,59 uur. De uitslagen lulden: 1, 5, 17 Joh. Christen; 2, 6, 11, 19, 20 J. Doejaren, 3, 14 Th. Weelie: 4 J. de Waard; 7 A. Delmotte; 8. 9 H. v. d. Kant; 10 A. Heeren; 12 G. Kiela; 13, 16 C. Verlinde; 15 A. Vis; A, v, d. Grijp, Vangstberichten van hedenmorgen: VI 73 25 kt. VI 79 20 kt, VI 203 30 kt nog 35 netten, VI 205 24 kt nog 20 netten, VI 206 34 kt, VI 207 6 kt, VI 208 34 kt, VI 216 1 kt. VI 86 2 kt, V! 97 50 kt, VI 115 75 kt. VI 142 60 kt. VI 190 17 kt, VI 61 60 kt, VI 71 65 kt, VI 83 80 kt, VI 166 35 kt, Vi 14 100 kt nog 50 netten, VI 56 12 kt, VI 84 100 kt nog 20 netten, VI 112 8 kt. Prijzen van 19 Sept.; vïeetharing groen 35.0040.00, volle en maatjes 28.4031.00, ijle 20.50, trawl groen 42.0048.00, volle en maatjes 28.40 32.20, volle haring 33.20, ijle 24.00, makreel 26.70. VERTROKKEN: VI 196. F Ver schoor; VI 53, A. Don; VI 199, L. Muis; VI 85, F. v. d. Plas, trawl. Binnen te Scheveningen: Sch 39 motorpech; Sch 57 met 30 last; Sch DINSDAG BIOSCOPEN: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: 3 Ring Circus (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Het legioen van Zorro (14 j.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 2—5 u: „Bah". Cult. Centrum, L. Kerkstr. 36 u: Werken van Karei Appel. APOTHEEK: M. M. H. Evers, Lange Haven 81, tel, 68242. DIVERSEN: L. Nieuwstraat 183, 8 uur: Vara- TV-club. Volksgebouw, 8 uur; IvAO, Lange Haven 27, 35 en 810 u: Leger des Heils, Irene, 8 uur: Chr. Metaalbewer kers Bond. WOENSDAG BIOSCOPEN: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: 3 Ring Circus (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Het legioen van Zorro (14 j.). TENTOONSTELLINGEN: Stedelijk Museum, 2—5 u: „Bali". Cult. Centrum, L. Kerkstraat, 96 uur; Werken van Karei Appel. APOTHEEK: M. M. H. Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. DIVERSEN: Irene, 2 en 8 uur: Wijk 5 der Herv. Gem. L. Haven 27, 35 en 810 uur: Leger des Heils. Musis Sacrum, 8 uur; Sehied, To neel: Receptie. Esperanto-agendo Jaudon, la 22an de sept.: Ni kunvenas kaj voilegas el „la brava soldato Svek" ce familio v. Gink Ploegstraat 19. Venu ne trmulte en niakunvenoj, car oni supozos ke vl deziras farlgi vera Esperantisto. De p,v. „Keer Weer" hield Zondag een wedvlucht vanuit Dieren-Does burg, afstand 114 km. De 144 in con cours staande duiven werden te 8 uur met ZW-wind gelost. Aankomst le duif 9.51.15, aankomst 36ste duif 10.11.22. De uitslag luidde als volgt. 1 A. van der Meijden; 2 A. Vink; 3 A. Plomp; 4. C. Lettene; 5, 7 A. Smit 6. Gebr. Heinsius; 8 H. Snoek; 9, 10, 13, 17 G. Scheffers; 11, 12 Droog- Stam; 14, 15, 20 Middendorp: 16 En- gelaan; 18 P. van Toor; 19 Steen bergen. Zondag dc laatste vlucht van dit seizoen vanuit Oldenzaal. Alle lief hebbers worden verzocht hun duiven in de RPB te spelen. NORA VAN MEGEN .kampioene. Be Sehiedamse Scheidsrechters Vereniging heeft de goede gewoonte om zo nu en dan een voetbalclub uit de lagere regionen uit te nodigen Toor een spelregeltcst. Maandagavond kwam in het volksgebouw dc vierde klasser „Schiedam" aan de beurt. De voorzitter van SVV, de heer L. van Sijll, opende de avond. Hjj wees erop, dat het belangrijk is de spelregels goed te kennen. Mede daar door kan de verhouding tussen scheidsrechter en speler beter worden. Want vaak heeft menig voetballer geen besef van het „scheidsrechters- vak". En juist om dit besef te doen groeien organiseert de SVV deze testavonden. Zeven „Schiedammers" hadden aan het verzoek gehoor gegeven. De Sehiedamse tweede klas scheidsrech ter de heer L. Ravens nam de test af. Elke afgevaardigde kreeg drie vragen en voor elke vraag twintig seconden bedenktijd. Het moet ons van het hart, dat de voetballers nogal eens een steekje heten vallen. Maar één ding staat vast; de zeven gasten gingen beter ingelicht huiswaarts. En daar gaat het toch maar om. Be politie te Schiedam heeft de aannemer A. van de S. uit Schiedam aangehouden naar aanleiding van een radio-oproep, Zaterdag jl„ door de commandant van de Rijkspolitie Oldcbroek. In VVezep had n'. een automobilist een wielrijder levensgevaarlijk aan gereden. Deze automobilist stopte, zei een dokter te zullen halen, maar keerde met terug. De aannemer bleek later de gezochte automobilist te zijn. Zaterdagavond heeft de bndge- verenigmg „Schiedam-West" in Mat- son westntus haar 10-jarige bestaan in eigen kring gevierd met het hou den van een onderlinge drive, aan gevuld niet speciale attracties voor oe leden aan wie ven persoonlijk aan een,ien werd uitgereikt Deze vereni ging telt 70 leden, is aangesloten bij oe Led. Bridge Bond en heeft menig succes aan de bridge-tafel geboekt. De adjunct-commies A. van der hammen, werkzaam aan de inspec tie Her directe belastingen te Schie dam, herdenkt 1 October de dag hij 50 jaar geleden bij de ^«belastingadministratie in dienst h getreden. Geboren: Marijke E, d v G C D JJarkenstem enSvd Meulen; Anna p E, d v J C Landsbergen en J M guttersHenricus J J, z v J H Tol •'naar en M J Maagdenberg: Mainfe i,V.J w,;idenaar en J Kedde; Corne jjs A z v A Leliveld en C M Kemper, 'wenloos land van P J v d Meer en H Gebbe. De chef van de technische dienst van de Nederlandse Stoomsleepdienst voorheen Piet Smit jr., de heer H. A. van Leeuwen: „Dit zou wel eens de oplossing van vele problemen kun nen zijn." De Terma Pilot, zoals de Deense vinding heet, wijkt in zoverre van de bestaande scheepsradar af. dat de apparatuur een veel geringere reikwijdte heeft. Ze geeft een zeer duidelijk en gedetailleerd beeld van alles, wat zich op betrekkelijk korte afstand van het schip bevindt. De moeilijkheid met scheepsradar was, dat ze voor gebruik in Havens en op rivieren een „te grof" beeld geeft van de omstandigheden op het vaarwater. Daardoor is de navigatie riskant. De Terma Pilot geeft tot een mini mumafstand van tien meter een scherpe weergave van alle obstakels, Bovendien geeft deze korte-afstand- radar van twee voorwerpen, die zich op zes meter van elkaar bevinden, ook twee waarnemingen. Het toestel heeft verschillende reikwijdten, die naar wens kunnen worden ingeschakeld: 450, 1000, 2000 en 4000 meter. De proeven in de ha ven hebben al uitgewezen, dat men daar het mees*" heeft aan die van 450 meter met ae minimumafstand van tien meter. Deskundigen, die de proeven bij woonden, zjjn van oordeel, dat deze korte-afstand-radar eeh noodzake lijke aanvulling: op de walradar kan zijn. Met die walradar zal men Im mers een schip veilig van Hoek van Holland tot in het Rotterdamse havengebied kunnen brengen. Dan moet het schip echter nog een ligplaats in een van de havens vin den en het zal daarbij onder alle omstandigheden geassiteerd moeten worden door sleepboten. Dit was tot dusver een probleem, dat men nog niet tot volle tevredenheid had op gelost. Kapitein Berkhout, die de appa ratuur op zijn havensleepboot „Sibenè" had, sprak ais zijn me ning uit: „Met deze radar durf ik m de mist naar een zeeschip te varen en het binnen te brengen." De heer Van Leeuwen zag ook goede mogelijkheden voor de vaart tussen Rotterdam en Antwerpen, op de Zeeuwse stromen, die thans vaak vertraagd wordt door mist ,.Het moet mogelijk zijn met deze radar op de boeien te varen," meende hij. Interessant is nog te weten, dat de Deense industrie Terma haar hoofd constructeur Th. Mynre opdracht gaf om deze radar te ontwikkelen op verzoek van het Sehiedamse bedrijf Ships-radlo-service. die bekend was met de behoefte in de Rotterdamse haven. Daarom besloten de Denen ook, om het eerst in Rotterdam proeven met de vinding te doen. Die proeven zijn geslaagd en daan, durfden zij het gisteren aan hun Terma Pilot aan verschillende officiële deskundigen te demonstreren. En ook zij bleken zeer onder de indruk van de mogelijkheden, al wa ren ze uiteraard voorzichtig met hun oordeel. Daar zijn het ten slotte offi ciële deskundigen voor Op 6 October zal het operagezel schap „Forum" voor de leden van de Sehiedamse Kunstkring een opera uitvoeren. Deze opera zal echter niet zijn „De Barbier van Sevilla", van Rossini doch wel „Figaros Hochzeit" van Mozart. Deze andere keus was noodzakelijk door verhindering van een der solisten. Men blijft dus toch in het kappers vak! Het gewest Zuid-Hoüand van Nieuwe Koers organiseert Zaterdag en Zondag een kaderweekend in „Ons Huis" te Gouda. Zaterdag avond zal rr... J. A. Berger een in leiding houden over „Lonen en prij zen", waarna discussie. Zondagmid dag zal Han Gorter een muziekpro gramma verzorgen In zijn eerste optreden verscheen Otto Sterman haveloos gekleed ten tonele en droeg enkele proza-stukken voor. Een fragment uit 't boek „Om dat ik zwart ben" van Magdalena Paz bracht de toehoorders een zwarte bladzij in de geschiedenis m herinne ring. Het beschrijft in. het kort de wantoestanden, die op de „slaven halers" heersten. „Vodou-verlossing" van Arthur van Schendel behandelde de „milde" straffen, waarmee de Franse land eigenaars op Haïti hun slaven be deelden, De onderdrukte Negers na men allerlei zelfmoordmiddelen te baat om aan dat bestaan te ontvluch ten en tot Vodou, een Afrikaanse godheid, te komen, In aansluiting daarop droeg Ster man „De bevrijding op Haïti" van Meyer Siuizer voor, Dit vertelt van de drie grote „zwarte Napoleons" op het eiland, die in wezen eén persoon zijn. Toussaint Louverture verjoeg de blanken van het eiland en stichtte de eerste vrije Negerrepubliek. Later werd Toussaint verdraagzamer en kwamen weer .blanken op Haïti wonen. Toen Napoleon in Frankrijk aan de macht kwam, fluisterde de heilige slang in Toussaints oor, dat de blan ken wellicht zouden, pogen het eiland te heroveren. Toen veranderde Lou verture in de wrede Dessaline, die alle blanken vermoordde. Henri Chris- tophe, die na hem kwam, bezat de wijsheid van Toussaint. de wreedheid van Dessaline en de slimheid van de slang. HU beging echter de fout een uitnodiging voor een bezoek van de verraderlijke Napoleon aan te nemen en stierf in een Franse gevangenis, Het laatste proza-stuk, „Gods trom bones" van James ÏVeldon Johnson, behandelde enkele facetten van een Negerdienst in een Amerikaanse kerk. Kenmerkend voor deze diensten zijn de spontaneïteit en de religieuze ex tase, de Neger eigen. In dit stuk kwam ook de behande ling van de spirituals voor, waarvan in het bijzonder „Nobody knows the trouble I've seen", een felle klacht eindigend met het jubelend „Glory Hallelujah", waarin het vertrouwen Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld de voordracht van twee Bijbelse vertellingen van J, W. John son. Opgetekend, zoals ze worden ver teld in Negerkerken en op Zondags scholen, vertelde Sterman ze op sap pige en tevens eerbiedige wijze. Het verhaal van Adam en Eva met daaraan vastgelijmd de geschiedenis van Noachs ark en „De verloren zoon" zijn ongeveer in dezelfde trant geschreven als de verhalen uit „The green pastures" (Grazige weiden). Bijzonder expressief droeg Sterman ook een zestal gedichten voor. Aller' eerst „Ik ben een Neger, zwart, als de nacht zo zwart, zwart als de diepten van myn Afrika" van Langston Hughes, Otto Sterman merkte op, dat ln de cultuuruitingen van de Negers in Noord- en Zuid-Afrika twee elemen ten vallen te onderkennen. Deze zijn: de Afrikaanse afstamming en de ge volgen van de slavernij (met de daar mee samenhangende, nog steeds aan wezige rassendiscriminatie) Bijzonder fijntjes is het gedicht „Broeder kom" van Joseph Cotter, dat het gevoel van eigenwaarde van de Neger tegenover de blanke tot uit drukking brengt. De Neger zai voor Gods aangezicht kunnen zeggen: „Ik haat niemand maar ik wordt gehaat, ik gesel niemand, maar ik word ge geseld, ik steel geen land, maar mijn land wordt gestolen, ik bespot nie mand, maar mijn volk wordt ge- hoohd." En de Neger zal zich dan tot de blanke richten en zeggen: „En broeder, wat zult gij dan zeggen?" In een gedicht van Corrothers „spuit" de Amerikaanse zwarte zijn wanhoop over „het Neger zijn" in een tijd als deze. „Ook ik ben Amerika" van Langston Hughes en „Recruut" van Marcel de Bruin werden gevoel vol voorgedragen, maar waren als ge-- dicht mmder treffend. Ontroerend was de „Smeekbede van ouwe Joe", de oude Neger, die ook een discriminatie in de hemel vreest en daarom tot God bidt hem bij zijn sterven een mager, wit gezicht, en zacht, sluik haar te geven. „Want tweemaal de hel is wel een beetje te veel". Ds. Hemmes opende deze eerste wijkavond in dit seizoen, die uit muntend geslaagd mag heten. VLAARDINGEN De vergadering werd gekenmerkt door een uitstekende stemming, die getuigde van de belangsteiling van de leden voor het opbouwen van een goede rechtspositie door middel van de vakbeweging. Voorzitter G. Maters opende de door ongeveer 600 leden bijgewoonde vergadering. In zijn inleiding lichtte hy de algemene gang van zaken in het loonvlak toe. Daarna sprak hjj over de voorstellen, zoals die door het bondsbestuur zijn geformuleerd. Hieruit traden het sterkst naar voren de voorstellen met betrekking tot uitbreiding van de vacantie, het beteugelen van het overwerk, waar in begrepen is een onderzoek naar de mogelijkheid van een verkorting van de arbeidstijd. Na dit inleidend woord kwamen de voorsteilen, door de leden ingediend, onderhandelingen met de werkgevers een rol zullen spelen. Voorts bleek uit de discussie, dat de door de voorzitter als belangrijkste, punten aangemerkte voorstellen (ver ruiming vacantie, beteugeling over werk en onderzoek naar verkorting arbeidstijd) met instemming door de vergadering werden ondersteund. VLAARDINGEN 7 De tentoonstelling van de aqua riumvereniging „Ons Natuurgenot" trekt veel publiek. Tot en met Maan dag kwamen er al 700 bezoekers. De x eerste avond (Vrijdag) kwamen er ter tafel. Verschillende goede gedach- een 160. De tentoonstelling is tot en ten werden uitgesproken, die bij de j met Zaterdag geopend. Op Dinsdag 27 September vindt in hotel „Terminus" te Utrecht een bijeenkomst van raadsleden van de Partij van de Arbeid plaats, aanvang 7 uur. Drs. A. Kaan adjunct-direc teur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken uit Amsterdam houdt op deze bijeenkomst een inleiding over de maatstaven, die in de prac- tijk worden gehanteerd bij het vast stellen van de steumiormen. De Poolse regering in Londen heeft nooit opgehouden te bestaan, ook niet toen de geallieerden tegen het eind van de oorlog besloten de zgn. Poolse regering van Loeblin te er kennen, die een schepping van Mos kou was. De Poolse regering in Londen ver klaarde de enige wettige Poolse re gering te zijn en wordt ook nu nog erkend door vijf landen: door Spanje, de Libanon, Cuba, Ierland en het Vaticaan, waar zij nu nog gezanten heeft. Niet erkend wordt deze regering echter sinds ongeveer een jaar door de meeste Poolse vluchtelingen ln het Westen. Dit houdt verband met de weige ring van de Londense Poolse staats president August Zaleski om af te treden. De zevenjarige ambtsperiode van president Zaleski was in 1954 af gelopen, maar hij verklaarde dat er geen wettige presidentschapsverkie zingen in Polen mogelijk zijn en dat hy daarom moet aanblijven. Deze houding werd hem door de meeste Poolse ballingen zo kwalijk genomen, dat de inkomsten van deze regering scherp daalden. De inkomsten bestaan uit vrijwillige bijdragen van ongeveer 140.000 Po len, die vroeger 30.000 gulden per maand bijdroegen en nu, naar het verluidt, minder dan duizend gul den per maand. Tot de verbitterde tegenstanders van president Zaleski behoren gene raal Anders, die tijdens de oorlog de Poolse troepen commandeerde en graaf Raczynski, de vroegere Poolse ambassadeur ln Londen, die nu voor zitter is van de Poolse Raad voor de Nationale Eenheid. Alleen de president en de minister president ontvangen een salaris, de andere ministers moeten normaal werk verrichten om aan hun boter ham te komen en daarom vinden de kabinetsraden meestal ln de avond uren plaats, ln een huis op Eton Place, by Victoria Station. In werkelijkheid hecht niemand enige betekenis aan het bestaan van deze regering. Mocht het tot een ver andering van régime in Polen komen, dan zal toch niet teruggegrepen wor den tot 1939 of 1944 en tot een schijn- regenng die het contact met het land verloren heeft, als zij het al ooit had Ook de ballingen schijnen er genoeg van gekregen te hebben en waar schijnlijk zal ds regering door gebrek aan geldmiddelen moeten verdwijnen. Interessanter is dus de tweede vraag. Sinds enkele jaren proberen de Poolse, de Tsjechoslowaakse, de Hongaarse, de Roemeense en niet te vergeten de Russische regering hun staatsburgers 4n ballingschap er toe te bewegen weer naar huis te komen. De Tsjechoslowaakse regering heeft op 8 Mei 1955 zelfs een amnestie af gekondigd en heeft in Praag een speciaal comité opgericht dat de teruggekeerde vluchtelingen helpen moet. Dit. comité geeft zelfs een krantje uit en publiceert de namen van diegenen die terugkwamen. Volgens deze publicatie zijn tot 23 Augustus negentig Tsjechen teruggegaan, terwijl na de staats greep ongeveer 60.000 Tsjechen en Slowaken het land uitgingen. Van deze negentig zijn echter twintig door communistische troepen in Vietnam gevangen genomen, waar Op Dinsdag 20 September be leef de afdding Vlaardingen van de ANGB een ledenvergadering in het Volksgebouw, Sehiedamseweg. Op deze bijeenkomst wordt de beschrij vingsbrief behandeld, terwijl tevens een afgevaardigde moet worden aan gewezen voor de aanstaande jaar vergadering. In een buitengewone zitting van de Dordtse politierechter is Maan dagmiddag de 26-jarige woonwagen bewoner J. N. K. wegens mishande ling van een politieman veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. K. sloeg Zaterdagmiddag in staat van dronkenschap de Dordtse hoofd agent J. H. Langeveld neer, toen deze la het woonwagenkamp controleerde. De politieman liep daarbij lichte verwondingen op. De officier van Justitie, die twee maanden gevangenisstraf eiste, had de zaak zo snel aanhangig gemaakt, dat er zelfs geen rechtzaal kon wor den vrijgemaakt. De zitting werd nu gehouden in de kamer van de officier. zij in het Franse vreemdelingen legioen dienden. Si) vallen dus be slist niet onder de amnestie. Van de overgebleven zeventig waren veertien veertien tot achttien jaar oud toen zij het land verheten. Zij kunnen dus nauwelijks als politieke vluchtelingen beschouwd worden. In werkelijkheid zijn dus 56 Tsjecho- slowaken teruggegaan. Van de Roemeense vluchtelingen organisatie krijgt men dezelfde be richten en er schijnen ook geen Hon garen teruggegaan te zijn. Iets meer succes schijnen de communistische regeringen van Rusland en Polen te hebben. Wit-Russen en zelfs hun kinderen die Rusland nooit gezien of gekend hebben, worden overstroomd door aanbiedingen zich te laten repatrië ren. zy krijgen drukwerk in hun brievenbussen gestopt, zij krijgen be roek van agenten. Het feit alleen al. dat hun namet op een. Russische lijst staan, vervuil ze met angst en schrik. Aan diezelfdt aanbiedingen zijn ook de vluchtei lingen uit de drie Baltlsche landen, Letland, Litauen' en Estland bloot gesteld, maar het schlint dat niet meer dan tien of twaalf onder deze geraffineerde combinatie van be loftes en dreigementen bezweken. Zeer waarschijnlijk zijn iets meer Polen teruggegaan, maar het aantal zegt op zich zeif genomen niet veel. In numeriek opzicht vormen de Pool se emigranten de sterkste groep. Tot deze groep behoren echter de tienduizenden Poolse soldaten die met het Poolse leger in 1939 naar Hon garije en Roemenië konden uit wijken, de duizenden die na 1942 door de Russen gedwongen werden dienst te nemen in de in Rusland opge richte Poolse divisies en nog vele' anderen, die door het noodlot naar' het Westen gebracht werden en niet ais vrijwillige principiële anti-com munistische emigranten beschouwd' kunnen worden. Door het geval van de Poolse minister-president Hanke zijn al deze' geheimzinnige acties van de commu nistische regeringen weer actueel ge worden en de onrust onder de bal-' lingen is opnieuw gegroeid. Aan de andere kant wordt een scherp licht geworpen op de moeilijk heden die de communistische rege ringen ln Oost-Europa ondervinden moeten want waarom anders zou den ze zich zoveel moeite en zo grote kosten getroosten om een paar men sen terug te lokken? Het schijnt dus nodig te zijn de, onderdrukte volken te bewijzen dat! ze het toch eigenlijk zeer goed hebben,, zo goed dat zelfs de vluchtelingen] weer naar huis willen komenj Het gewest Zuid-Holland van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid heeft een bevredigend jaar achter de rug, zo blijkt uit het jaar verslag over de periode 1 October 195430 September 1955. Thans zijn er in 64 afdelingen van het gewest vrouwengroepen; op 1 October 1954 waren cr 62 vrouwengroepen. Het vrouwenwerk blijft groeien. De scholingsdagen zijn goed be vallen en men zal er dus mee door gaan. In het eerste jaar namen 70 partijgenoten aan het scholingswerk deel en dit jaar waren er 147 deel neemsters. Waar mogelijk werd steun verleend aan de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening onder het motto .Eendracht maakt macht". Er is een actie gaande voor een vlag, die bij het tienjarig bestaan van de partij door de gewestelijke commissie voor het eerst zal worden gehesen. Verschillende vrouwengroe pen zonden daartoe al hun bijdragen in. De groepen in het rampgebied zijn ook weer ingeschakeld. Er worden leidsters gevraagd voor leesclubs in het gehele rayon. De financiële toe stand is bevredigend. De gewestelijke jaarvergaderin gen worden als volgt gehouden: Donderdag 13 October in Dor drecht; Dinsdag 18 October in Gouda en voorts te Voorburg. VLAARDINGEN Dio 2 heeft in een matige wedstrijd Spirit met 74 verslagen. Bij de rust hadden ds Vlaardingse korfballers nog slechts een achterstand van 32. Spirit 2 behaalde een grote overwin ning. Top 3 werd met 70 verslagen. In een spannende wedstrijd won Spi rit 4 met 97 van Rotterdam-Zuid 4 De Spirit-junioren verloren van Top a met 9—1. Het zwemprogramma, dat Woens dagavond, in het kader van de VBLO-jubileumsportweek, in het Kolpabad wordt georganiseerd, be looft zeer interessant te worden. Onder meer zullen aan de start komen, de wereldrecord-houdster Leni de Nijs en Atie Voorby van de Robben uit Hilversum, terwijl ook de repro- minente zwemsters en zwemmers, die regelmatig de Nederlandse kleuren ln het buitenland hooghouden, zoals de Nederlandse rugslag-karapioene Joke de Korte van RDZ, Leenards van ZIAN, en Dicky van Ekris en Lamme van de Robben, zullen uitkomen. Behalve deze zeer interessante zwemwedstrijden zai ook het overige programma veel te genieten geven. Zo zullen leden van de Springclub Icarus staaltjes van hun kunnen tonen van de 3-m-plank, terwijl darnes van de RDZ, zullen laten zien welke aantrekkelijke mogelijkheden het show- en kunstzwemmen bieden. Het slot van dit zwemfeest wordt gevormd door de Ie klas KNZB-polo. wedstrijd heren tussen DZV (Delft) en Rotterdam. De technische organisatie van dit programma is in handen van de Vlaardingse Zwemclub. rr A K J' i Kil

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1