De Jehova's getuigen Gefeliciteerd met uw moed mevrouw Van Zelm Dokter, wat vindt u? j Houdt hem onder de kraan! SGA luierbroekjes In de toekomst: groenten en fruit als sap te koop Gebeurde er maar eens iets! NIET OM TE ZWABBEREN! Drie keer een taille N£ HET VRIJE VOLK ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 r7 IJ IS VAN 1902 en heeft een „staat van dienst" als accountantsassistente, directrice van een textielgrossierderij, als huisvrouw en moeder van twee kinderen, als verjaagde vreemdeling uit nazi- Duitsland en als vrouw uit het verzet. Die loffelijke „staat van dienst" liet haar niet temin in de steek toen ze in 1951 de kinderen waren groot en het hufs uit alleen kwam te staan. Op dertig sollicitaties kreeg ze vier ant woorden. Het was allemaal niets. Toen nam ze, 49 jaar oud, nog het besluit onder wijzeres te worden. In Mei 1953 deed ze examen voor de lagere akte. Deze zomer haalde ze het eerste deel van de hoofdakte. Nu studeert ze voor het tweede deel. Het hoofd van de school waar ze werkt zegt; „Zij is een beste kracht, een prima onderwijzeres." SiiiiiiiuiHiiiiiiuiniHiiiiiiiiijiiiiiiitinuimfluiiiiiiuiiiiuiiHiiuimiDUiiniiinuiHuniiUiMHiiinnimmiHnLiimmiiinmihHHimHniunnnuiiHnamiiiiimiiii Voeding /xvs/ysr UITGEPERST feu it Het maken van gladde toma tensoep van verse toma ten, zonder het tijdrovende zeven van de vruchten, moet voor veel huisvrouwen wel een ideaal 2ijn. En als de organi saties van groentenhandelaren en de tuinbouw hun zin krij gen, zal dat in de toekomst mogelijk worden, want dan kunt u de bij de groentermian gekochte één of twee kilo tomaten laten uitpersen en als anderhalve liter sap mee naar uw keuken nemen. Verschillende deskundigen zijn al bezig met het zoeken naar een geschikte pers, om het machinepark van snij-, was-, schil- en raspmaehines, dat in een moderne groenten- zaak een plaats vindt, te com pleteren. Die pers moet allerlei vruchten en groenten goed kunnen uitpersen en mag niet te duur zijn, want alleen n andere samenstellingen mogelijk, als de kosten van het persen laag zijn, zal de verkoop van vers dlv^r&de kTmpk^nen^an de slan- sap voldoende zijn. ke lijn (en dat zijn er toch vele) is het verse sap waarschijnlijk een Van de kant van de groentenhande] bestaat zeker wel belang- welkom middel om slank te worden gewassen en gesneden groenten, dan (of te blijven) zonder daarbij onvol- Kunt u er zeker van zijn dat ook uw Stelling voor deze nieuwe vorm van verkoop van verse groenten doende voedsel op te nemen, want groentenieverancier een bestelling en fruit. ga Ja, zullf!' Angstdromen Vet haar Hooikoorts Ongevaarlijk licht Tien minuten gymnastiek Nie 'el verlies Sap-cocktails door L. H. RUITENBEFG Ieder kent ze, de mannen en vrouwen, die 's Zaterdags op de straat staan om hun blad te verkopen. Een exemplaar houden ze voor de borst, in plastic omhulsel. Ze roepen niet, ze wachten. Soms kan het u overkomen, dat ze 's Zondags morgens bij u aanbellen en een gesprek beginnen over het Ko ninkrijk Gods of over het nade rend einde dezer wereld. Dat ge sprek wordt hardnekkig voort gezet, ook al geeft u blijk van gebrek aan belangstelling of van verlangen om er mee op te hou den. Wie zijn deze mensen? Zij maken déél uit van de wel licht merkwaardigste godsdien stige groep uit deze tijd. Ofschoon men pas de laatste 20 jaar in Nederland van de Jehova's getuigen iets merkt, ligt de datum van de stichting veel eerder, nl. in 1872, toen de 20-jarige Charles Taze Russel, de beweging stichtte. Kenmer kend voor deze beweging is: haar strikte bijbeluitlegging, ge richt voorai op het bewijzen, dat het duizendjarig rijk aan staande is. haar fanatieke anti kerkelijkheid, haar propagandis tische kracht en de daarmee ge paard gaande offervaardigheid. Wie wel eens gesproken heeft met een getuige van Jehova, zal verbaasd hebben gestaan over zijn bijbelkennis. Men merkt, dat zij getraind zijn om het betoog met bijbelteksten te ondersteunen. Hier moet een grote bereidheid om geschoold te worden, achtersteken. Dat is ook het geval Iedere verkondiger krijgt een opleiding. Men bestudeert op een cursus de bijbel, het bijbel studieblad „De Wachttoren" en enkele boeken. Aan het hoofd van zulk een cursus, ..school" genoemd, staat een schooldie- naar. Men leert daar ook rap porten maken over de bezoeken, die men gebracht heeft. Men leert de techniek van spreken tot verschillende groepen. Zelfs spraaklessen worden gegeven. De theoretische scholing duurt een half jaar, de practische eveneens. Wie nu. een half jaar verkon diger is geweest, kan zich aan melden voor pionier. De verkon diger is de man of de vrouw, die van huis tot huis gaat; de pionier daarentegen is meer de organisator, die een aanstelling krijgt en er geheel of gedeelte lijk voor betaald wordt. üit deze pioniers worden men sen door het genootschap aan getrokken. die speciale arbeid moeten verrichten. Er zijn ver schillende dienaren: de gemeen tedienaar, die met een predi kant te vergelijkenis,deschool- dienaar, de bijbelstudiedienaar. Voor grotere rayons kent men de zone-dienaar (een aantal groe pen vormen een zone) en daar boven een districtsdienaar. De pioniers mogen de noodza kelijke handelingen verrichten; dopen en het avondmaal leiden; huwelijken inzegenen, enz. Men merkt het; deze organi satie is doorzichtig, practisch. Zij sluit aan bij een aantal oer gegevens uit de eerste christe lijke gemeente, maar het geheel past in de moderne tijd. Het is duidelijk, dat deze be- beweging sterk beslag legt op de aanhangers. Zij is in zekere zin totalitair. Vooral ook, omdat ze in de staat een door God te overwinnen macht ziet. Dit is de reden, waarom zij zich niet als kerkgenootschap bij de overheid aanmeldt. Deze hou ding tegen de staat brengt met zich mee, dat zij geen moeilijk heden met een politieke keuze heeft. De getuige van Jehova doet eenvoudig niet mee. Een aantal van de blanco-stemmers komt ongetwijfeld uit deze groep. Wij kunnen als socialisten enerzijds bewondering hebben voor hun offervaardigheid die niet alleen in financieel opzicht groot is. maar ook de inspan ning van de scholing vraagt. Anderzijds moeten wij het be treuren, dat deze gewekte krach ten zo weinie vruchtbaar ge- maakt worden om deze huidige maatschappij waarop veel kritiek door de Jehova's getui gen wordt uitgebracht mee te helpen omvormen. Er zijn andere voorbeelden van christenen, die sterk kri tisch tegenovei de kerk stonden en die het Koninkrijk Gods ver wachtten. maar die niet nage laten hebben met geduld en in solidariteit deze wereld meer leefbaar te makm Zouden de geuigen van Jeho va dit nog eens kunnen aan vaarden? cV-kj' Die „zij" is mevrouw Hendrika van Zelm (Zus. zegt de familie) uit Amsterdam, sedert Januari 1954 ver bonden aan de Willem Barentszschool in de Spaamdam- merbuurt. Ze woont in de nieuwbouw Slotermeer. Eén plank in een bergkast van haar huis staat vol met schoolboeken. Het merendeel ervan heeft ze niet meer nodig, want met nóg een jaar studie heeft ze ook haar hoofdakte afgerond. anderhalf jaar thuis geholpen om over dat dode punt heen te komen. Bordschrijven en tekenen gingen prima. Met Sinterklaas kreeg ik van mijn moeder een schoolbord met krijtjes. In een hoek van de kamer heb ik geoefend..." MEVROUW H. VAN ZELM ...ik vind het heerlijk... fXet was niet eens in de eerste ik eens bij iemand leerboeken van een J J- plaats om financiële redenen, dat onderwijzerscursus zag liggen Toen ze drie jaar geleden ging uitkijken heb ik gedacht: Zus. je mag dan naar iets anders" Mevrouw Van tegen de vijftig lopen, er is gebrek „en tweevleueelleen en helemaal- Zeim had een redelijk bestaan meen aan leerkrachten en je kunt. goed met Icen-vieuvelieen lk voelde mT wel textielzaak die ze zelf had opgebouwd, kinderen overweg. Je moest maar lens ongriaten als ik als een^choo!- - wu„m „Ik kreeg een hekel aan het spe- onderwijzers worden. Zo is dat ge- tdnd wwd overhoord maar toch' had lk °P de Willem Barentsz- len van aao-wat-heb-te-mooie-iomrea eaan 5 w Id -"ïfSri ?aai iS0" öad school kwam heb ik vervangen m een .i.... j - j g g ik door miin leeftiid beDaalde voor- viae har togen lastige klanten, aan het afspel- Iedereen zei: je bent mal. Goed,het delen den van zomen in confectiejurken. was^niet eenvoudig om op de Vroeger fa anderhalf jaar avondlessen kwam liet examen. In Mei 1953 in Krasnapolsky. „Gek, maar het was alsof ik naar een feest ging. Er was een prettige sfeer, en het schriftelijk liep op rol letjes. Het mondeling was niet min der prettig, want ik lean mijn woord je doen. zelfs het zingen eing goed. Ik zong de voorgelegde melodie zon der blozen of haperen. Ik was toen zover, dat ik me nergens meer iets van aantrok." Het praktijk-debuut maakte me vrouw Van Zelm als „tijdelijke" in Zaandam, in een gemengde vierde en vijfde klasse van ruim veertig leer lingen. „De ene helft heb ik laten rekenen, en de andere helft laten schrijven. Toen had ik gelegenheid de kat eens uit de boom te kijken. Er was één raddraaier, die mijn plankenkoorts door had. Die heb ik met enkele krachtige volzinnen kleingekregen. Toen was de klas als een lammetje, TVJu ben ik onderwijzeres in Amsfrer- dam, cn ik vind het heerlijk. Voordat ik on de Willem Barentsz- 1 ik door mijn leeftijd bepaalde voor- klas, die een model-onderwijzeres had. Ik zocht iets. maar wist niet wat. Tot was geschiedenis alleen Daar waren de zaken zo goed in orde dat ik door middel van de kinderen rïnWHnJmaar ui oord-en-doodslag voor mij. Nu ook al was hun juf afwezig, heb ge- mm™ E Y?5 za& ik het Srote verband, de lijn in leerd Hoe het allemaal plezierig en v,h i -Je de historie. Dat was ook het, geval ordelijk kan. Die klas is mijn voor- T <£--j twintig of meer jaren in met literatuur, en met kinderhygiëne beeld. Zo probeer ik het nu ook te it?v1 JsV00r, - banken... en paedagogie. Ik heb twee kinderen doen. Orde blijft altijd een probleem, ik Kon er net in. grootgebracht. Ze hoefden mij werke- maar als Je over de vijftig bent en -_ lijk niet meer te leren wanneer een altijd midden in het leven hebt ge- jl/Taar ze heelt rustig haar leeftijd baby tanden krijgt, welke de eerste staan, dan gaat het leiden van kin- vergeten, en verbeten, alle parate brabbelwoordjes van een kleutertje deren wat gemakkelijker." kennis ingestampt, die een examina- zijn. Dit is mevrouw Van Zelm. Oud ge- tor maar kan vragen. Maar zingen? Dat was een ver- noeg om een grijzende oma te zijn. Ze moet lachen als ze denkt aan de schrikking. Och hemel, dat toontref- Maar niet te oud om in de banken te biologielessen: „Ik moest van alles fert. Voordat ik de moed had zo maar gaan zitten en onderwijzeres te wor- weten over netvieugelige insecten, in de klas mijn mond open te doen. den. over vliesvleugeligen. schildvleugeli- Eén van de leerkrachten heeft me GUI FORTGENS Uw dokter heeft gelijk. Een kleu ter, die zulke driftbuien krijgt, dat hij blauw wordt en zelfs op de grond valt, kan men rustig stil laten liggen. Drastische methoden als een tik voor de bibs, door elkaar schudden of on der de kraan houden (niét het ge zicht) zijn lang niet gek. Funest is als het kind merkt dat de ouders onder de indruk zijn of nog radelozer worden. De driftbuien zijn onschuldig en ongevaarlijk, J, W. (Drente). De voedingswaarde van bak- en braadvet, van olie en reuzel is gelijk, namelijk 900 calorieën per 100 gram. Margarine en boter bevatten 742 calorieën, vet spek 826, mager rauw spek 370 calorieën per 100 gram. De voedingswaarde van gekookt vleesis vrijwel gelijk aan die van gebraden vlees. Do smakelijkheid van het eten heeft nauwelijks iets te maken met de voedzaamheid of juiste samen stelling van het menu. Men kan voe- dSngstechniscta gezien een roaatijd samenstellen, die alle benodigde in grediënten bevat, maar onsmakelijk is, alleen al bijv. omdat het eten aangebrand smaakt. Omgekeerd kan men een heerlijk eten opdienen, dat voedingstechnisch gebreken vertoont, omdat het te een zijdig is. De studie van de moderne voe dingsleer heeft grote resultaten op geleverd. Met kennis van zaken is het mogelijk een gevarieerd, niet kost- Advertentie l.M. zijn opkookbaar verdragen alle wasmiddelen J=Sa ER HEERSTE EEN VER SCHRIKTE STILTE toen. een van de mannequins van Hubert de Givenchy in deze bruine wollen jurk naar binnen wan delde, die maar eventjes drie tailles bleek te hebben: één juist onder de borst, één op de heup en één op de knieën. De stof tussen die tailles" was iets ruim aangezet, waardoor de mannequin wel wat op een rups met geledingen leek. Hier heeft de bekende man nequin Bettina die tijdens de première bij de Givenchy met vacantia was de rupsen japon nog eens aangetrokken en er één van de hoge hoeden met platte bol van dezelfde ontwerper bij opgezet. Bettina staat alles, hebben wij tot nu toe gedacht. Maar sinds we deze foto hebben ge zien, denken we dat niet meer... Al met al lijkt het erop dat het assortiment van de groentenman in de toekomst aanzienlijk zal worden uitgebreid. Indien de sapperserij in de winkels even goed .loopt" als de per- va verschillende ger: n vooral ook In combinaties mei mierse vruchten sappen heel smakelijk. We kunnen dan in de toekomst aan het assorti- ook groenten ment van alcoholvrije dranken een rden uitge- zuivere en zeer gezonde serie groen- t de sappen ten- en fruitcocktails toevoegen, ten zijn in Vooral voor kinderen, waarvoor de keuze in dranken werkelijk niet zo heel groot is, kan dit een gezonde lekkernij worden. Juist het verse sap bevat veel voe- van twee kilo wortelen, geperst, en dingsstoffen, zouten en vitaminen, een kilo zure geperste appelen zon- Ook voor de voeding van zieken kan der meer kan uitvoeren. En daar het verse sap van betekenis zijn. wachten wij nu maar op. baar en toch volledig menu samen te stellen. Indien men advies waagt aan het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad in Den Haag, is het ook voor pensionhouders, die een lage prijs berekenen, mogelijk, goed voed sel op tafel te zetten, goed uit een oogpunt van smaak en samenstelling. G. te Rotterdam. C. S. in Gclderiand. Er zijn veel kinderen, die angstige dromen beie- ven. U heeft gedaan wat verstandig is. Het huilende angstige kind sus send en kalmerend toespreken zon der te overdrijven. Ais de ouders ook bang en ongerust worden, voeit een kind dat met fijne intuïtie aan en dan wordt het er niet beter op. De angstdromen verdwijnen in de loop van enkele jaren vanzelf. Mej. B. te Middelburg. Tegen te vet haar wordt wei zwavelpoeder toege past. Om de twee tot vier dagen de hoofdhuid met een zachte tandenbor stel inschuieren met het volgende poeder: neergeslagen zwavel en zink- oxyd, elk 4 gram, talkpoeder 20 gr, en iriswortelpoeder 22 gram. L. te Groningen. Tegen hooikoorts zal de aanschaffing van een schuim- nibbermatras niet helpen, tenzij ia uitgemaakt, dat de betrokkene over gevoelig is voor de vulling van de matras, hétgeen niet waarschijnlijk is. Mej. G. in Noord-Holland. Lichtge vende horlogewijzers en -ci.ifers zijn onschadelijk, ook bij jarenlang dra gen. En verder T, T, te Rotterdam. De ziekte van Eesnier Bocck is een longaandoe ning van onbekende oorsprong. De geleerde wereld heeft jaren lang ge streden over de vraag of dit tuber culose is of niet. rog is men niet geheel zeker, maar men mag wel aannemen, dat het bij deze riekte niet om tuberculose gaat. Het is doorgaans een chronische goedaar dige. tongaandoening, die na gedul dig kuren geneest. A. G. in Zuid-Holland en C. J. H. in Noord-Holland. Een beslagen tong heeft niets te betekenen. Vroeger werd daar ook door artsen waarde aan gehecht. De tong kan men als het nodig is reinigen met de tandenborstel of met een lapje met boraxglycerine. H. H. te Rotterdam. Bloeddrukver- lagende middelen worden onder be paalde voorwaarden ook van zieken- fondswege verstrekt. G. H. te Bussum. Eet gerust tornar ten. Een voortreffelijke vrucht, rijk aan vitamine. H. L. HEIJERMANS Vragen, bestema voor deze ru briek, moeten zijn voorzien van de volledige naam en het adres van de afzender. Men gelieve te schrijven aan: Medische Vragen- rubriek Het Vrije Volk, Hekel- veld 15, Amsterdam. Het is grappig hoe veel dingen uit het huishouden men kan gebruiken om, als men wil, „even vlug" een oe feningetje te doen. Ik zal er eens een paar opnoemen. Een stofdoekenmand je, een melk- of andere fles, een keukenhand doek, de rand van het bed. tafel of dressoir, de stok van een zwabber of bezem, de muur, een stoel, enfin te veel om op te noemen. Zo nu en dan ga ik o zo'n oefeningetje ge ven. Vandaag komt de eerste 1. Rugspier-oefening. Neem een stok (bezem- zwabber of wandelstok) ga rustig- staan en neem de stok aan beide ein den vast, zover dat mo gelijk is. Zwaai beide armen voorwaarts tot gelijk is. Zwaai beide hoog. Buik in, borstkas uitzetten, het lichaam niet hol trekken. Buig de armen tot naast de schouders en breng de stok op de schouderbladen, dus achter het. hootd. Druk de ellebogen stevig naar beneden. Daarna de ar men weer hoog strek ken en voorwaarts tot laag brengen. Tien keer herhalen. 2. Zijspier-oefening. Knielen op beide knie ën; het linkerbeen ge strekt zijwaarts plaat sen. de rechterhand in de zij, linkerarm bo ven het hoofd gebogen. Buig de romp rechts zijwaarts. Kijk omhoog naar de linieer hand. Daarna de oefening naar de andere '.cant, dus het rechter beert zij waarts en naar links buigen. Drie keer naar elke kant herhalen. 3. Armspieroefening. Rustig staan, ai-men ge bogen naast de schou ders, handen tot vuis ten gebald. Vier maal de armen krachtig voor waarts strekken en bui gen, vier maal hoog, vier maai zijwaarts en vier maal laag. Ais de armen gestrekt worden, dan de handen ook uitstrekken. Bij het buigen, vuisten maken en ellebogen tegen de zijde drukken. De oefeningen pittig uitvoeren. vruchten en zuli, u zeggen, Het is volgens de deskundigen he lemaal niet onmogelijk dat men in de grote steden „sap-bars" krijgt, waar men combinaties van vers ge perste sappen verkoopt op dezelfde wijze als au de belegde broodjes. Natuurlijk zijn er nu ook wel vruchtensappen v erkrijgbaar, maar door steriliseren of toevoeging van conserveermiddelen is de smaak daar van toch niet zo vol en geurig als van h"- ''rist uitgeperste sap. Daar Komt bij dat het verse Kap vrijwel alle goede eigenschap pen en de voedende bestanddelen van de groenten zelf heeft. .Alles goed en wei, „maar ik verlies toch heel wat van mijn tomaten, appelen en peren als i' die laat persen!" Dal. valt heel erg mee want voor verreweg de mees te groenten en vruchten ligt de sap- opbrengst tussen de 60 et. 80 procent van de hoeveelheid uitgeperst pro duct. Van ëên kilo tomaten krijgt u 750 gram sap. Dat zijn drie flinke glazen vol. Van één kilo wortelen krijgt men 500 gram sap en dat sap smaakt heerlijk, gemengd met. appelensap (rond 700. gram sap per kilo) en sap van selderij. Ook sap van rode bessen met tomaten- saP en spuitwater is - een goede cocktail. Sap van Komkommers (75 percent sap) is heel goed te combineren met sinaasappelsap en zo zajn er nog tal Uzult het misschien niet gelo ven. maar mijE man is totaal hobby-loos. Hi) téilt niet naar fi guurzagen in zijn vrije tijd, hij heeft nog nooit ergens een verza meling van aangelegd (we heb ben w-el zeven kinderen, maar die kan je moeilijk onder de categorie „verzamel-hobby" rangschikken) hij voetbalt niet en aan vissen heeft hij een broertje dood, be halve aan zoute haring en een ge bakken botje. Het enige waar hij in de avond uren belang in stelt is in sma kelijk eten, de krant, sigaretten en zo nu en dan eens een bios- coopje. Gina Lollobrigida vindt hij een reden voor een keertje uit, maar dit is ten slotte een onge vaarlijke lieihebberü van hem, want die vrouw verschijnt maar sporadisch in onze buurtbioscoop en ze weet dan altijd nog een on overbrugbare afstand te bewaren tussen zich zeil en de zaal geluk kig. over? Toch niet over óns? Wat Tk denk wel eens; gebéurde er nu énig. Hier heb je Henkies klad- -1 maar ems iets! Wat zou het schrift van school 't is nog half heerlijk zijn, ais hij op een avond leeg, heb je daar genoeg aan voor de krant in een hoek zou smijten vanavond?" en met glinsterende ogen uit zijn En hij: „Een kladschrift! En honden'kregen op'"de meest onge- stoel zou springen om mij met-en over óns? Kan je niks beters be- legen ogenblikken stem, die beefde van te lang inge- denken? Mijn Inspiratie is ai Een Inige man, mijn vader, al houden scheppingsdrang toe te weg, het hóéft al niet meer." was hy dan wat rumoerig. Mijn roepen: „Lien, geef me papier, ik moeder zat altijd in spanning wat ga aan een roman beginnen, nu tch ja, zo zou het wel ongeveer hij nu weer op zijn programma meteen, ik vóél dat ik het doen v gaan, denk ik en dat van die zou hebben 's avonds en soms kan moet." roman is trouwens onzin. Hij is ik haar daar nu toch nog wel eens En ik: „Een romón, man? Waar- niet romantisch en wat er niet om benijden inzit, Krijg je er nooit uit ook, bij niémand Maar vervêélt hij zich dan? Ik geloof het niet. Tegen de tijd dat hij zich zou kunnen vervelen, valt hij trouwens in slaap. Of hij zet de radio aan om naar een hoor spel te luisteren. Maar zó hard, dat alle kinderen er wakker van worden en dan ook aan een soort hoorspel beginnen, wat ik onmid dellijk de kop in moet drukken natuurlijk, want hij wil rust in huis 's avonds en geen gezeur aan zijn hoofd. Daar heeft een man recht op na een heie dag inge spannen werken, zegt hij. Over één ding maak ik me wel eens ernstig ongerust: hoe moet het met die RUST als de kinde ren zo groot zijn, dat je ze niet meer vóór half negen allemaal onzichtbaar kunt maken? Hoe doen andere vrouwen met hobby- loze mannen dat? En stel je voor dat mijn kinde ren wél een hobby blijken te heb ben. later Ze kunnen best iets van mijn vader hebben geërfd op dat punt en die zat vól hobby's. Tafeltennissen en vioolspelen en voordragen en honden mee naar huis brengen, die altijd Jonge

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2