Dieren beschermen is mensen beschaven Vijf zwaluwen begeleiden Gentenaar op elke reis En bii hem thuis lopen aap en beer vrij rond Indonesië biedt nog grote mogelijkheden Dit weekeinde in zalen Bonman wil officieel protest Herkauwers in Bli jdorp worden ingeënt Simon de Waard met •Het Groene Eiland' WALDO-TAXI Plannen voor crematoria Propaganda-avond in Musis Uit het dagboek van de politie Veldhoven wint in Alblasserdam Wat zij vingen Vara-TV-club Nieuws van de 64 velden Dronkemansrit in Breda geëindigd Beveiliging overweg NS KLM-belangen in Oostenrijkse luchtvaartmij? Wereldbank wil Nijlstuwdam financieren Collecte voor Turk geslaagd Beursbrug tijdelijk afgesloten Burgerlijke Stand Omas was PPSG te sterk SVV verliest protest Bej aarde bromfietser aangereden 67570-69915 Amigo brengt .Het witte legioen Première BB-film 17 OCTOBER 1955 PAGINA 7 Hoogstwaarschij nlij k is het nooit de bedoeling van de instel- Iers van de Werelddierendag geweest, dat we op de vierde Oc tober allemaal onze portemonnaie tevoorschijn halen en met een min of meer royaal gebaar iets „offeren" en voor de rest van het jaar doen, alsof we de Dierenbescherming alleen maar uit kranten kennen eh liet èen zaak is, die ons weinig aangaat. Het beschermen van dieren is echter geen kwestie van een dag, maar een voortdurende noodzaak en de Dierenbescherming heeft dan ook met een voortdurend geldgebrek te kampen. INBRAAK AANRIJDING Octave De zouthandelaar Jacques de Potter uit Gent vertelde ons Vrij dagmiddag in Diergaarde Blijdorp, dat hij vijf jonge boeren zwaluwen heeft opgefokt. Die vogels zijn nu zo tam als kanaries. Ze komen op zijn hand zitten als hij ze roept Wie het onwaarschijnlijk voorkomt, dat er mensen zijn, die uren naar een vlieg kunnen kijken, had zich.Zaterdagavond in het Volksgebouw ervan kunnen overtuigen, dat dit toch wel eens gebeurt. Weliswaar was het dit keer een insect van een bijzonder soort, namelijk „De Spaanse vlieg", een klucht, die het Schiedams Toneel opvoerde, voor de leden van de SMHV Symfunia. Symfonia Tricotage V oetbnllersfeest Ètoko gehlige de !t- !:o1- 'D-d Supporterspret Nog meer pleegkinderen Meneer De Potter is bovendien „een soort vader" van twee ysvogels, een kraagbeer, een gibbon en nog an dere dieren, die zich in zijn tuin vry mogen bewegen, want hy heeft een hekel aan kooien. Bloemen en vogels Verscheidene soorten bloemen en vogels kregen de bijzondere aandacht van onze eieastische natuurvriend. Hy vertelde vlot en met veel anec- doten van zijn ervaringen met de Ieren: prettige mensen, maar tegen over vreemdelingen eerst wel wat stug. Dè collecte van de Neder landse socialisten Goedhart en Kapteijn voor een Turks' lid van het Europese parlement in Straatsburg Is volledig ge slaagd. HET VRIJE vr,r -' Om flit en enkele andere dingen dierentehuis in Schiedam. Hiervoor .ïjfllirlr in ttlfï irhn nt rinrr nnvir. 4 a duidelijk te maken of nog eens te onderstrepen hield de afdeling Schie dam van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren Zater dagavond een propaganda-bijeen komst in-Musis Sacrum, die men W2t betreft belangstelling geslaagd kan noemen. De voorzitter van de propaganda- conimissie de heer L. Daniels opende de avond en heette in het bijzonder de commissaris K. Rijpma en zijn dochter, de inspecteurs uit Rotter dam Helder en Broer en het bestuur van de afdeling Viaardingen welkom. Voorts bracht hij zijn dank uit aan diverse mensen, die hebben meege werkt aan de bus- en de lijstcollecte, de tombola en de propaganda-actie. De beschermheer burgemeester J. W. Peek was wegens uitstedigheid verhinderd te komen. Ook de heer G. van Nieuwenhuysen, die de film ,Op de, wieken" zou toelichten, kon niet aanwezig zijn. De afdelingsvoorzitter de heer Wil- iems-van Beveren vestigde nog eens de aandacht op de noodzaak van een Advertentie I.M. VOOR CEHKL KW 0Ï2WI BROERSVES.T 54;>5CHI£DAM In de nacht van Zaterdag op Zon- iag is er ingebroken in de opslag ruimte van de opkoper L. v. D, aan de Jan van Riebeeekweg. De buit was 40 kilo oud lood. Bij de oversteekplaats voor hotel De Kroon op de Koemarkt zijn Zon dagmiddag, omstreeks 2 uur twee personenauto's in botsing gekomen. De Schiedamse modelmaker H. P., bestuurder van een der auto's, be merkte te laat dat de voor hem uit rijdende wagen, bestuurd door de Vlaardingse kantoorbediende P. H. S. bü het zebrapad stopte om enkele voetgangers de gelegenheid te geven over te steken: Terwijl dé beide auto's botsten, ic'noot de voet van P. bovendien van de rem, zodat de voorste wagen met kracht over de oversteekplaats werd heengeschoven en op de linkerhelft van de .rijweg belandde. De 85-jarige G. V. uit Leiden, die bij S. achterin de auto zat, liep een lichte hersenschudding op en moest naar zijn huis worden vervoerd. De Schiedamse auto is vrij zwaar beschadigd. is veel geld nodig, namelijk dertig- k veertigduizend gulden en momenteel ontbreken daaraan nog wel een paar dubbeltjesU Niet sentimenteel De dierenbescherming, aldus de voorzitter, is geen clubje van senti mentele oude dames, die schoothond jes zitten te wiegen. Dierenbescher ming is geen sentimentaliteit, maar sentiment en mentaliteit: het juiste, nuchtere gevoel en de juist afgestel de gedragslijn tegenover het dier. Het. gaat niet alleen om de dieren, die worden mishandeld of verwaar loosd, het gaat ook om ons zelf: DIE REN BESCHEMEN IS MENSEN BE SCHAVEN. De heer Willems-van Beveren noemde eeri ledental van 700 in een stad met 70.000 inwoners bescha mend. Hij wekte nogmaals elk niei- lid pp voor een lidmaatschap. Kom Schiedammers, waar blijft gij, de contributie is een gering bedrag per jaar! Een goed onthaal kregen de twee vertoonde films: „Jeugd en natuur" en „Op de wieken". De laatste is een zeer fraaie kleurenfilm over de hulp verlening aan slachtoffers van een strenge vorstperiode. Na de pauze zorgde Octave van Aerschot met zijn gezelschap voor een feestelijk programma: de cabaret- revue „Carrousel der Vrolijkheid" waarin Octave weer eens duidelijk toonde, hoe veelzijdig hij is als klein kunstenaar. Martin Rijken zagen we dit keer als pianist en als conferencier. Hij toonde zich in beide opzichten een artist van formaat. Veel succes had den voorts de cascadeurs „The Rilé Bross", de parodiste Barbara Shout, de cabaretière Lotte Bartschat en .Les deux Rile". MAANDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Bestemming Mars. (14 j.) Monopole-theater 2, 7 en 9 uur: The Americano. (18* j.) Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 25 uur: „Bali", Apotheek: Fa. Westendorp, Singel 81, tele foon b'7674. Diversen: Irene, 8 uur: W, de Zwijgerschool, Ouderavond, Hotel .„De Kroon", 7.30 uur: „De Poedelaars." Kegelconcours. Lange Haven 33, 8 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, Bloemenschikken. DINSDAG: Bioscopen: Passage-theater. 2, 7 en 9.15 uur: Bestemming Mars (14 j.j Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Domein der Bandieten (14 jr>. Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 25 uur: „Bali". Cuit. Contact Centrum, 96 uur; Expositie Dook Everse. Apotheek: Fa. Westendorp, Singel 81, tel. 67674. Diversen: L. Nieuwstraat 183, S uur: Vara- TV-club. Volksgebouw, 8 uur: Vrouwengroep PvdA, jaarvergadering. Musis Sacrum, 2 uur: Alg. Bond v. Ouden van Dagen. Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Lasclub Schiedam. Lezing en film, Geref. Jeugdhuis, 7.45 uur: Ned. Chr. Vrouwenbond. Zaterdag hebben de. SW-athleten deelgenomen aan de Ronde van Al blasserdam over een afstand van ca. 4.700 meter. Bcrtus Veldhoven bewees bij de A- en B-klasseig opnieuw zijn uitstekende vorm. Onmiddellijk na de start nam hij de leiding en met het grootste gemak liep hij iedere ronde meer en meer op zijn tegenstanders uit. Ten slotte wist hij met een voor sprong van minstens 50 meter op zijn naaste concurrenten ais eerste over de eindstreep te gaan en zodoende voor een jaar houder te worden van de fraaie wisselbeker. Bü de O-, D- en E-klassers werd verwoed gestreden. Op 500 meter voor de finish zette Anton van Dommelen een prachtige eindsprint in, passeerde nog een vijf tal lopers en ging ten slotte als tweede over de eindstreep, Ben Krabbendam bezette hier de derde plaats, terwijl Jan Huigen het bij de nieuwelingen eveneens tot een derde plaats wist te brengen, De Beursbrug zal wegens het uit voeren van herstelwerkzaamheden zijn afgesloten voor alle verkeer dus ook voor voetgangers van Dinsdag 18 October des avonds 22 uur tot Woensdag 19 October des morgens 6 uur en van Vrijdag 21 October des avonds 22 uur tot Zater dag 22 October des morgens 6 uur, alles met deze restrictie dat de af sluiting zoveel korter of langer zal duren- als noodzakelijk mocht blijken. „ik zie nog wel grote mogelijk heden in de economische ontwikke ling van Indonesië en ook In de deel neming van buitenlands kapitaal en buitenlandse technische kennis daar bij. Ik geloof, dat men in Nederland op grond van de ervaringen van de laatste jaren In het algemeen wel wat te pessimistisch is." Dit zei de heer Rolf Stenersen, een der bekendste Noorse financiers, tijdens een gesprek, dat wij deze week in Oslo met hem hadden. De heer Stenersen heeft in hel Geboren: IJnze H, z v H v d Laan en A Eggink; Hendrik J, z v H v. d Laan en A Eggink: Krijn, z v J Hor- iijk en J C v Gerven; Maria E, d v 1 Hogenboom en A J Hofman: Hui- berdina A, d v W H Royers en -J C ie Krom: Martinus, z v C A F Gou- ïi en T M v Dijk; Simone J.dvL J v Pelt en C G A Weber. Overleden: P Winkelman, 75 j. Binnen te Schevenlngen: Sch. 25 met 6 k, en 850 kisten verse haring: Sch. 59 niet- 25 last; 45 met 28 last; Umet 37 last; 132 met 24 last; 353 Het 21 last; 305 met 29 last; 223 met 30 last; 361 met 24 last; 263 met 23 ast; 63 met 33 last; 242 met 34 last; 34 met 32 last; 254 met 22 last; 75 Het .7. last (motorpech); 118 met 6 jast en 30Q kisten verse haring plus kisten vis; Sch. 6 met 3 last en 400 kisten verse haring en 150 kisten verse vis; Sch. 61 met 6 last. 200 asten verse haring en 150 kisten vis; J4 met 26 last. 400 kisten verse ha ting en 300 kisten vis (100 kisten soorns en 450 kisten makreel), VERTROKKEN V! 216, A. Visser. BINNEN H October: VI 14, D. v. d. Plas, Het 27 last. ^<®£stberichcen van hedenmorgen: VI 70 met 7 k, VI 172 met 10 k, VI 'i4 1 k, VI 199 met 3 k, VI 61 net 50 k nog 30 netten, VI 71 met f f, VI 83 met 30 k. VI 166 met 20 VJ 200 met 17 k, VI 80 met 12 k ut de halve /leet, VI 84 met. 70 k in «netten.. VI 89 .met 34 k. VI 112 HES 45 k, VI 132 met 4 k. voorjaar, te zamën met de heer Jan- sen. van de Senembah Cultuurmaat schappij, een bezoek aan Indonesii gebracht. Het grote project van deze maatschappij om oltepalmen te plan ten op Sumatra's oostkust, be schouwt de heer Stenersen als een toetssteen voor deze samenwerking tussen Indonesië en het buitenlandse kapitaal. Plannen zijn aan de Indo nesische regering voor gelegd om 6000 ha land. waarop vroeger tabakscultures werden uitgeoefend, met olie- Teiten en cijfers De avond werd muzikaal ingeleid door Symfonia zelf. dat o.l.v. de heer W. Straatrnans onder meer een voor treffelijke vertolking liet horen van de ouverture ,JDer Freischütz" van Carl Maria von Wcbcr. „Ds Spaanse vlieg" schijnt bij de Schiedamse toneelverenigingen erg in trek te zijn. Het blijspel is in vo rige jaren al door andere groepen ten tonele gebrac'.-t en ook voor het Schiedams Toneel was het Zaterdag avond niet de eerste keer. Overigens is de populariteit van deze allercharmantste klucht makke lijk verklaarbaar; het is zo zegt men een „dankbaar stuk". Hier mee wordt bedoeld, dat zelfs by een zeer matige spelkwaliteit het resul taat der opvoering bevredigend is. Het Schiedams Toneel gaf. er een vlotte, innemende vertoning van en hield de mondaccordeonisten enkele uren op bijzonder aangename wijze bezig. De hoofdrollen kregen een goede vertolking van mevrouw N. van Akker en de heer C.'Lutterveldt. De voorzitter van Symfonia, de heer A. Kraan, opende, de avond en wees nog even op het afgelopen con cours te Vinkevêen. Op dit concours van mondaccordeonisten won Sym fonia de eerste prijs en kwam daar mee terecht in de klasse Uitmun tendheid. De SMHV telt negentig le den, waarvan twintig actief zijn. In November bestaat de vereniging 33 jaar. Na afloop van de klucht was er bal met muziek van een ensemble o.l.v. de heer Straatmans. De CJMV-toneelgroep Ons doel getrouw" bracht Zaterdagavond in de grote zaal van Irene op een ple zierige wijze het blijspel Maison Lie- develd m tricotage" over het voet licht. Een alleszins dankbaar publiek vormden de leden van de CJVF Ring Schiedam. De presidente mejuf frouw G. Mak opende de avond en heette in het bijzonder ds. J. G. Jan sen welkom. Alle tedrijven van dit blijspel van O. Hersman en Piet Mosslnkoff spe len in het kantoortje achter de win kel, het eerste echter zestig jaar te rug, het tweede en het derde in. onze moderne tijd. Na allerlei ingewikkelde komische verwikkelingen volgt (na tuurlijk!) een „happy end"( waarbij de nachtwaker (hóe wonderlijk) pro moveert tot bedrijfsleider en trouwt met de dochter van de eigenaar. De opvoering was, zoals reeds is gezegd, plezierig. De regie was in goede handen bij de heer W. A. Mak. Voor de vertoning van het blijspel kon men nog genieten van een (mu zikale) voordracht door de pianist G. Middelkamp en van een (decla matie-) voordracht door de dames R. van der Hoeven en F. van Leeu wen. De leden van de voetbalvereniging van de scheepswerf Ouwens „VVSO" meenden met recht), dat ze het feit, dat ze voor de vierde maal kam pioen waren geworden in de Vegla- compctitie, niet ongemerkt voorbij konden laten gaan. Daarom kwamen ze Zaterdagavond bijeen in de feestelijk versierde saai „Liberty". De voorzitter van VVSO, de heer G. Westhuis, opende de avond en heette in het bijzonder de Bovendien komt de oprichting directie van de firma Ouwens en het f01. Permanent, secretariaat, 'l«ï. mr. M. Bouman, de verdedigster van Jungschlaeger, heeft in 'hl interview met Associated Press verklaard, dat zij van plan is w Nederlandse regering te verzoeken een officieel protest in te die- Wn bij de Indonesische regering, indien het Hooggerechtshof geen "hatregelen neemt naar aanleiding van haar protest, Zj) heeft by het Hooggerechtshof tegen de rechter die geen gehoor gaf JJ'TOjesteercL tegen de manier waar- 1,-jJ r Maengkom het proces w ybpgschlaeger leidt. Ook heeft ïawi h.eMaagd over de „voortdu- L. Pogingen van de openbare aan- „J«; Soenarjo om het proces te rn„, voor anti-Nederlandse "ïpaganda." rjjttag heeft mevr. Bouman uit 'i-m rechtszaal verlaten, toen w meende dat de openbare aankla- bestuur van „Yegla" yelkom. De feestcommissie had onder het presidium van de heer W. Zeeman een plezierige avond uitgestippeld, die naar wens verliep. Allereerst werden de spelers enigszins gchul- di~„ en kreeg elk van hen een vol ledig bestek ten geschenke. Ook het bestuur en de feestcommissie deelden in de hulde (en de bloemen). Daarna werd de avond gezellig doorgebracht met muziek, een dans je en e enspelletje. Voor de muziek zorgde een ensemble o.l.v. de heer J. Sas, de leden voerden enkele vlotte sketches op en de her C. Zandstra nam de conferences voor zyc reke ning. Có7 6611 unfair kruisverhoor Do* was haar protest gericht aan haar klacht over de door de openbare aanklager gevoerde anti- Nederlandse propaganda tijdens het proces. Mevr. Bouman zal echter, zo ver klaarde zy, de verdediging van Jung schlaeger voortzetten. Zij zei, dat Soetoko in het proces, dat nu al tien maanden loopt, de enige „fatsoenlyke" getuige is ge weest. De andere door het openbaar ministerie opgeroepen getuigen wa ren „gevangenisboeven of politie spionnen". De leden van Door Weer en Wind, de supportersvereniging van SVV, genoten Zaterdagavond in Arcade van het cabaret „Tempo", gebracht door het gezelschap „Klaveren Vijf" uit Roosendaal. De klavertjes zorgden voor een ge zellig, onderhoudend programma. Conferencier was Jac. Mol. In de vele fleurige sketches zag men de James I. van Hal en F. Schuurman (die te vens het vocale gedeelte van het pro gramma voor hun rekening namen) en vooris ds heren Jac. en Jan Mo! en Lou Michielse. Veel succes had de zeventienjarige accordeonnist Kees Uitdenwilligen. Voor de muzikale omlijsting zorgde op slagvaardige wyze de pianist Sjef van de Vee ken. Na afloop was er bal. Deze week biedt de Vara-Televisie- club zy'n leden weer twee kybavon- den. Dinsdagavond is er na Actuali teiten en het Weeroverzicht een op voering van het TV-spel ,,De nacht was barmhartig". Bekende actrices en acteurs spelen hierin mee, o.a. Coba Keiling, Mela Soesman, Joan Remmelts en Guus Oster. Zaterdagavond zullen in Telemi- miek Hilversum en Bussum elkaar bestrijden. Daarna zorgt het cabaret „Krocodil" voor een internationaal amusementsprogramma. palmen te beplanten. Sumatra's oostkust le vert tweemaal zoveel op als de beste grond in de Congo. Bovendien neemt de vetbehoefte in de wereld voortdurend toe, aldus de heer Stenersen. Volgens het nu gedane voorstel zou van de opbrengst van de palmolie 20 a 25 procent ter vrye beschikking van de „buitenlandse" producenten blijven. De rest, 80 a 75 procent dus, blijft in de Indonesische deviezen- sfeer. Zou de Indonesische regering op deze basis willen samenwerken, met het buitenlandse kapitaal, dan zouden wellicht meer projecten aldus kunnen worden aangepakt. Wij herinneren er in dit verband aan, dat deze week op de algemene vergadering van de cul tuurmaatschappij Majanglanden over dergelijke voorstellen met betrekking tot de rubberindustrie is gesproken. De Senembah zal in zekere zin een Nederlands-Noorse onderneming wor den. Enige maanden geleden heeft een groep Noorse financiers, onder wie reders, verzekeringsmaatschap- pyen en Amerikanen van Noorse af komst, een pakket aandelen Senem bah, tot een bedrag van 91 mil- lioen van de Senembah overgenomen, in ruil voor andere.cuUuuraandelen. Als gevolg hiervan zullen nu twee Noren in de raad van commissarissen van Senembah worden opgenomen, te weten de heren Hagbarth Waage en Gunnar Hvattum. Binnenkort zal hiertoe een aandeelhoudersvergade ring van de Senembah worden ge houden. COLOMBOPLAN: De ministersbij eenkomst van de landen die deelne men aan het Colomboplan, welke op 17 October beginnen zal in Singa pore, zal zich bezighouden met vraagstukken als het nauwelijks stij gen van de levensstandaard in Zluid- en Zuidoost Azië (in sommige lan den is deze zelfs gedaald), een da lende productie van voedsel, toene mende werkloosheid en een ernstig tekort aan geschoolde werkkrachten. Op de conferentie zal besloten moe ten worden of het plan voor nog maals zes jaar verlengd zal worden. van 'zoals Australië dit heeft voorgesteld, aan de orde. Zwaluwen opfokken, nee, daar had den we nog nooit van gehoord. Een Nederlandse vogelkweker zal het ook niet gauw proberen. We mogen hier geen zwaluwen in gevangenschap houden, zeiden we tegen meneer De Potter. „Maar ik houd ze helemaal niet gevangen!" riep hy verontwaardigd. „Ze vliegen vry rond in mijn tuin. Als ik op reis ga, neem ik ze mee in de auto. Ik heb ze nu ook bij me. Ga maar eens mee, dan kunt u ze zien." De wagen stond voor het kantoor gebouw van de Diergaarde. Meneer De Potter deed het portier open, maakte eer. zacht lokkend geluidje en rroets, daar zaten al een paar zwaluwen op zijn uitgestoken wijs vinger. Hü gaf ze een meelworm uit een papieren zakje en zette ze weer by de broertjes of zusjes voor in de auto. Echte en springlevende boeren zwaluwen, we mpesten het nu wel geloven. Ze droegen het jeugdkleed nog, dat matter is dan het staal blauw, roodbruin en roomwit van de volwassen exemplaren. De gevorkte staart was nog niet geheel uitge groeid, maar hun vleugels konden ze al heel goed gebruiken. „Ik heb ze uit het nest genomen toen ze nog geen enkel piuumke hadden,,' vertelde onze Vlaming. Deze zomer nam tk ze mee op va cantia naar de Rivièra. Ze maakten tochtjes boven de zee en kwamen dan telkens terug om even gezellig naast elkaar op het dak van de auto te zitten. Op een keer vloog een oude zwaluw mee en die liet zich ook door mjj aanraken, alsof het diertje begreep, dat Ik een soort zwaluwen- vader was...." De beer is dik bevriend met een herdershond en de gibbon heeft Zaterdagvoetbal PPSC heeft het Zaterdagmiddag tegen Omas niet kunnen bolwerken en verloor met 1—3. De gasten waren gedurende de hele wedstryd in de meerderheid en buitten de zwakte van de Schiedammers uit. PPSC heeft inderdaad enkele zwakke punten: vaak veel te korc spel in de voorhoede en te veel nonchalance in de achterhoede. Niettemin was er een verbetering in dezen bij onze stadgenoten waar te nemen. De rust ging in met 01 in het nadeel van PPSC. In de tweede helft duurde het niet lang of 't stond 02. Voor het derde doelpunt van Ornas kwam, wisten de Schiedammers nog te scoren. Eindstand 1—3. PP5C 2 won met 10 van Bolnes. De junioren verloren mét 03 van RKWIK. Het protest van SVV in de wed stryd Willem n—SW ((uitslag 2—1) is gisteren door de protestcommissie afgewezen. Het protest van Koda Sport in de wedstryd Sparta—Roda Sport is aangehouden. een poes als speelkameraad. We zagen een foto van de aap, die de poes in zijn armen hield als een moeder haar kind. Deze begaafde on in België ook door zyn dierenfilms bekende ama teur-menageriehouder liep zo blij als een kind in de Diergaarde rond en bewonderde in het bijzonder de vele jonge roofdieren, en de vogelverza- meiing in de tropische afdeling. De panter Johanna, moeder van drie speelse welpen, liet zich door hem strelen. Meneer De Potter keek verheerlijkt naar de paradijsvogels en maakte een praatje met de gib bon, een soortgenoot van zyn eigen aap, „Directeur van een dierentuin, wat een prachtig vak!" zuchtte hij. Maar hij moest nog voor donker in Brussel zijn en stapte weer in de auto, kwet terend begroet door zijn vijf zwalu wen. Vrydagavond is voor ESS de bonds- competitie ingezet met een wedstrijd tegen Unilever te Rotterdam. Al spoedig bleek, dat de tientallen aan elkaar gewaagd waren. Aan verschil lende borden waren spannende par tyen te zien. In een Siciiiaanse partij wist Bijio door een overwinning de Schiedam mers de leiding te bezorgen. Korte tijd later waren de partyen echter weer op gelijke voet gebracht. Door v. d. Velde kreeg ESS opnieuw een voorsprong, welke door Reitsma nog vergroot werd. In een fraai gespeelde partij wist Den uyi tempovoordeel te verkrijgen en uit, te. buiten, zodat, door nog een verliesparty, by het uit. breken de stand 24 in het voordeel van de Schiedammers gekomen was. Van de vier afgebroken partijen zal er waarschynlijk één tot wirist ge bracht kunnen worden, terwijl van de overige weinig te zeggen valt. Er bestaat daarom nog een kleine kans, dat ESS de overwinning uit het vuur zal weten te slepen. Dr. J. Bok, geneesheer-directeur van het gemeenteziekenhuis te Dor drecht, waarschuwde Zondagavond iaat de politie, dat hy een Belgische auto slingerend op de Ryksweg had zien ryden. Er ging een telefoontje naar de politie in Breda, die de Belg aanhield. Hy was zwaar dronken. Op de met baby-flikkerlichten be veiligde spoorwegovergang in de Schiedamseweg te Kethel is met in gang van Zaterdag een nieuwe in stallatie geplaatst en in werking ge steld. De oude lichten voldeden allang niet meer en thans is een z.g. kla verbladverlichting aangebracht. Het is nu zelfs tnogeiyk o'm aan beide zijden van de soorwegkruising do lampen duidelijk te zien. Het beï- signaal is eveneens versterkt. Het toenemend, verkeer over deze over gang is met deze maatregel van de Nederlandse Spoorwegen zeer ge baat en de kans op strubbelingen "en stagnatie, zoals zich in het verleden meermalen voordeden, zal er stellig door worden verkleind. (Van onze Weense correspondent) De KLM voert op het ogenblik be sprekingen met het Oostenrijkse stu diegenootschap voor de burgerlucht vaart ten einde in gezamenlijk over. leg tot de oprichting van een (Ons. tenrijkse) luchtvaartmaatschappij tt komen. Een van de punten van bespreking is de financiële deelname van de KLM in deze nieuwe maatschappij, waarschymyk door het beschikbaai stellen van technici en materieel. In Oostenrijkse politieke kringen is men het in het geheel niet eens over de wyze, waarop het land weer een stukje van de grote „luchtvaart taart," m handen moet krijgen. In het bijzonder wordt geredetwist over de vraag of de nieuw op te richten maatschappy met particulier of met staatskapitaal gefinancierd moet worden en of hierbij hulp van de KLM of van de SAS moet worden gevraagd. In luchtvaartkringen worden de kansen van de KLM niet onaanzien lijk genoemd.' Een van de practiscbe voordelen voor de Nederlandse lucht vaart zou zijn, dat financiële belan gen in de Oostenrijkse burgerlucht vaart meer kan» kunnen bieden op nieuwe lijnen naar Oost-Europa, met name naar Moskou. Een woordvoerder van de KLM In Den-Haag legt er de nadruk op, dat deze besprekingen met Oostenrijkse autoriteiten nog „van oriënterende aard" zyn. ROTTERDAM Op de Mariniersweg werd Zater dagmiddag de 74-jarige bromfietser M. Goedhart uit de IJsclubstraat aan gereden door een bestelauto. De man. viel op straat en moest met wonden aan het gezicht en de handen naar het Goolsingelziekenhuis worden ver voerd. Advertentie i. M. De directie van Diergaarde Blijdorp heeft in overleg met de veeartsenijkundige dienst besloten, alle herkauwers van de le vende have tegen mond- en klauwzeer te laten inenten. Deze voorzorgsmaatregel is wenselijk, nu er in enkele plaatsen dicht bij Rotterdam gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconsta teerd. Simon de Waard heeft bij zijn bezoek aan Ierland in Mei en Juni aan den lijve ondervonden, dat het er nog vaker regent dan in Nederland. Gelukkig waren er toch nog genoeg zonnige dagen om er een rijke oogst aan kleurenfoto's en -films te verzamelen. In de cantine van Het Vrije Volk heeft hij er de leden der afdeling Oost van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling Zaterdagavond volop van doen genieten. Enkele jaren geleden, toen de zelfde besmettelyke veeziekte hier en daar in Zuid-Holland heerste, heeft men in Blijdorp door inenting een ramp voorkomen. Dé Diergaarde bezit talrijke soor ten herkauwende dieren: kamelen, dromedarissen, zebu's, yaks, ban- tengs, bisons, wisenten, Schotse- Hooglandrunderen, moeflons, oerials en de verschillende herten en anti lopen. Er zijn „gemakkelijke" dieren bij, maar ook „moeilijke", die men met de lasso moet opvangen, of tussen twee schotten drijven. Er wordt vee! gevergd van de oppassers, die de dierenarts in staat moeten stellen de injectie te geven, maar het ont breekt niet aan ervaren en behendige krachten. Dr. Peters heeft al veertig dieren ingeënt. De andere zullen hun spuitje spoedig krygen. De Schiedamse toneelvereniging Amigo zal Zaterdagavond in het Volksgebouw een opvoering geven van het stuk „Het witte legioen". De regie voert de heer P. Burg, Volgende maand beginnen in Washington de onderhandelingen tussen Egypte en de Wereldbank over de financiering van de grote stuwdam in de Jfiijl ten zusden van Aswan. De dam zou de grootste ter wereld worden. Door de dam zou van de vele ver takkingen bij de monding van de Nijl een groot waterreservoir ge maakt worden, dat veel meer land kan bevloeien dan tot dusver het geval is. Het project zou 500 tot 700 millioen dollar kosten, ongeveer twee milliard gulden. Dezer dagen liepen er geruchten, dat Rusland Egypte had aange boden om de bouw van de stuwdam te helpen financieren. Zegslieden van de Wereldbank hebben nu ech ter meegedeeld, dat er al sinds 1953 over de dam is onderhandeld. Nu de technische onderzoekingen gereed zijn, kunnen de officiële besprekin gen beginnen. Wat een mooi en afwisselend land als de zon schynt! De velerlei land schappen (bergen tot duizend meter hoog, beboste heuvels, kustrotsen, groene vlakten met talloze meren en rivieren) hebben hun oorspronkelijke vorm kunnen bewaren dank zy het wegbiyven van de industrie. Helaas heeft ook deze medaille een keerzij: veeteelt, landbouw, veendery en vis- sery zijn als middelen van bestaan niet toereikend om de Ieren een be scheiden welvaart te geven. Hoewel het land veel dunner be volkt is dan Nederland, is de emi gratie er groter dan bij ons. De regering streeft naar industriali satie, maar voorlopig blijft de toe stand zorgiyk. „Het Groene Eiland", zoals De Waard zijn programma van licht beelden en films noemt, toont de voornaamste steden en de merkwaar digste landstreken: het sub-tropische zuiden, de Aran-Eilanden, de noord westelijke kust met de wonderlijke vulcanische zuilenvorming, om er en kele te noemen. De belangstelling was verheugend groot. Simon de Waard is een trek pleister en bovendien is de afdeling Oost de laatste tijd sterk gegroeid door de nieuwbouw in Kralingen. Bij de openign heeft de heer K. van da Erve een korte toespraak gehouden. Tijdens het tweejaarlijkse congres van de vereniging voor crematie AVVL in Utrecht is gebleken dat zij plannen heeft samen met de Ver eniging voor Facultatieve Lijkver branding een crematorium in Rot terdam en Groningen te bomven. De organisatie voelde zich zwaar •belast door de wettelijk voorge schreven codicillen (formulieren waarop de leden van hun wens doen blijken gecremeerd te worden). De leden die bijv. door zware ziekte niet kunnen schrijven, laten op kosten van de vereniging een testament bij een notaris maken. De twee crematieverenigingen tel len fhans 110.009 leden; jaarlijks neemt dit aantal nog ongeveer met 8009 toe. Tot nieuw hoofdbestuurs lid werd gekozen mr. M. Bosboom in Groningen.' Zaterdag konden zy de afgevaar digde Ergin telegrafisch mededeelde dat zij het bedrag voor zijn reis- ec verblijfkosten bij elkaar hadden er dat hij dus kon komen. De Turkse regering had geweigerd Ergin het hem. als afgevaardigd! toekomende bedrag uit te betalen omdat hfj wegens een politiek me ningsverschil uit de thans regerende democratische party geroyeerd is. De politieke, commissie van d< Assemblee heeft Zaterdag een raD- port gepubliceerd over de politiek, die de Westeiyke mogendheden zou den moeten volgen op de komend* conferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken in Genève. Hei rapport waarschuwt ervoor, dat hei oe Russen met hun ontspannings- politiek erom te doen is, het westen moreel te ontwapenen en zo te dwin gen, de huidige politieke toestand ia Europa te handhaven. Donderdag begint over dit rapport een groot politiek debat. Op een byeenkomst van de stich ting Bevordering Bescherming Be volking is vanmorgen in het Luxor- theater de film „BB-manifestatie 55 in premiere gegaan. Deze is in opdracht van de A-kring Rotterdam. Schiedam en Viaardingen. en de stichting BBB gemaakt, van de na tionale BB-manifestatie, die op 25 Juni jl. te Rotterdam werd gehouden. Voor de vertoning van de film sprak de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van "Walsum, voorzit ter van de kringraad, een welkomst woord.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1