Stalen kolom van aanhanger in berm Leegstaande lighallen blijven onbenut Schiedamse huisvrouwen wapenen zich tegen de mot Nieuwe spuisluis zal oude vervangen Feest van glazeniers in Musis Sacrum Uitspraken rechtbank Schiedam is moderne service-hal rijker m N.V. PIETERSEN Co's AUTOMOBIELBEDRIJF II; Z wemcompetitie start Zaterdag Drie jongens vermoord bij Chicago Jaarverslag tbc.-bestrijding Nieuws van de 64 velden Oud-strijders onder-onsje Het Christelijk Mannenkoor recipieerde Marktberichten chiedammers onder elkaar Gevonden voor in etalage iverp Ernstige aanrijding S. Vogelaar sprak voor beambten Maasboulevard-loop is uitgesteld HET VRIJE VOLK DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 PAGINA 5 Üi ~f lipt** Heeft voor. U de juiste1 Vulpen De medische wetenschap heeft de macht van de tuberculose, eens een der geduchtste vijanden van de mens, weliswaar nog niet volkomen tenietgedaan, maar, vooral gedurende de laat ste jaren aanzienlijk beperkt. Dank zij grondige voorzorgsmaat regelen, een regelmatig bevolkingsonderzoek en steeds meer volmaakte bestrijdingsmiddelen komt het tegenwoordig nog maar zelden voor dat de tbc., de tering, doden eist. Wat nu te doen? Jubilaris Het was Woensdagavond in Musis Sacrum feest voor de leden van „Vegla" en „Vegisol", de personeelsverenigingen van de Verenigde Glasfabrieken en van Van Deventer's Glasfabrieken. Het programma vermeldde muziek en toneel met na afloop een groot bal. Bijna een jaar geleden sloeg het Rotterdamse bouwbedrijf Stout en Daale aan de Nieuw Mathenesserstraat in Schiedam de eerste paal voor de door architect ir. A. J, de Vries ontworpen servicehal voor de N.V. Pietersen en Co's Automobielbedrijf. Thans is de hal gereed. Deze belangrijke aanwinst voor het automobielbedrijf, dat bovendien in Rotterdam en aan de Broersvest in Schiedam is gevestigd, betekent tevens een aan winst voor Schiedam en omstreken. De directie stelt zich voor in deze uiterst modern geoutilleerde hal zowel de cliëntele uit Schiedam, als uit Rotterdam-W., Vlaardingen en Maassluis te kunnen bedienen. ROTTERDAM SCHIEDAM maakt bekend, dat haar nieuwe Service-hal in de Nw. Mathenesser straat 79 te Schiedam vanaf 24 Oct. a.s. geheel tot Uw dienst staat ■-■YLL-f-* r <-,.>;fjr'5'-V?-{*? De grote stalen kolom, die vandaag van Schiedam naar Den. Haag zou worden vervoerd, heeft het niet ver gebracht. Midden op de Rotterdarasedijk schoot op tot nu toe onverklaarbare wijze het aanhangwagentje achter de truck met oplegger los en kwam de kolossale kolom dwars in de berm te liggen. Advertentie LM. w PASSAGE* SCHIEDAM Hebt v. hem reeds gezien? Geinen, zeg ik? Bewonderd! Ik bedoel, waar de mede-Schiedammers, de nieuwe, splinternieuioe Prinsessenkalender, die de vereniging Pro Juventute zo graag in ieders huiskamer zou zien hangen. Dat deze vereniging, die de kalen der uitgaf, dit zo graag wil, is niet alleen omdat zij u het genoegen, dat u ongetwijfeld aan de prachtige ka lender beleven zult, van harte gunt. Meer dan dat. Pro Juventute heeft de medewerking, die u'verleent door de kalender te kopen, nodig. Niet nodig voor zich zelf, maar voor de kinderen, de gezinnen, onze samenleving dus, die zij met raad en daad dient. Het koninklijk gezin gaat jaarlijks voor in het steunen van het Pro Ju- ventute-werk door dertien speciaal voor de kalender bestemde foto's van onze prinsessen af te 'staan. Wij kunnen bij een dergelijk voorbeeld niet achterblijven. Zoals v ongetwijfeld weet heeft Pro Juventute zich tot taak gesteld ouders, onverschillig van welke ge zindte, 'e helpen bij het opvoeden van kinderen, die door hun gedrags- maeiltjkheden verkeerd dreigen te recht te komen. Een schone taak. Een werk, c'at all steun verdient, En het steunen van deze zaak wordt ons nog extra aanlokkelijk ge maakt door deze smaakvolle kalen der. Laat ieder -o snel mogelijk l uitstel ontaardt zo dikwijls in. afstelt) de Prinsessenkalender 1956 bestellen. Het bestuur van de afdeling Schie dam van Pro Juventute verzocht mij u er nog even op te wijzen, dat het adres van de vereniging niet meer Lange Haven 68, maar NIEUW- STRAAT 12, is, dat er elke Maan dagavond van 79 en elke Dinsdag middag van 35 uur spreekuur wordt gehouden en dat het nieuwe telefoonnumm 50949 is. Tot zover dit praatje. Nu is het woord aan u. Zaterdagavond, 22 October, zullen in het Sportfondsenbad in Schiedam de eerste wedstrijden van de zwem- competitie, die onder auspiciën van de Zwembond voor Rotterdam en Omstreken in vijf verschillende baden wordt gehouden, starten. De wedstrij den beginnen om 8 uur. Voordat het gewicht van 22 ton daar tot stilstand kwam, had het een lantarenpaal ontworteld en grote gaten in trottoir en heg geslagen. De twee-assige aanhangwagen kwam op de kop te liggen. Gelukkig bleef de schade hiertoe beperkt. Men moet er niet aan den ken wat geschied zou zijn op een weg met tegenliggers in de stad. De gemotoriseerde begeleider van het transport van de Rotterdamse politie had alle verkeer op de Rot terdamsedijk achter de langzaam rijdende karavaan gehouden en raakte ook zelf niet in moeilijkheden toen het ongeluk geschiedde, doordat hij aan tramrailszijde schuin achter het transport reed. Hij zag voor zijn ogen hoe de hele' vracht langzaam maar met toenemende kracht naar rechts verschoof en daar zijn ver nielingen aanrichtte. De kolom is een van de vele, die van de werf Gusto in Schiedam wor den vervoerd naar de bouw van een nieuwe electrische centrale 'in Den Haag. Al vele malen heeft de nu los geschoten aanhangwagen voor soort gelijke transporten dienst gedaan. Nog 38 van dergelijke kolommen zui len naar Den Haag vervoerd worden. Het heeft geruime tijd geduurd voor men met takelwagens het ge vaarte weer op zijn plaats had. Het verkeer SchiedamRotterdam werd zo lang omgelegd over de Marconi straat. Woensdagavond verscheen de heer A. N. S. uit Schiedam op het poli tiebureau met de vraag of men ook een éénassige aanhangwagen gevon den had, die op onnaspeurlijke wijze van zijn personenwagen was losge raakt. De politie wist er meer van. De heer A. E. J., eigenaar van een modemagazijn in de Hoogstraat, wist er nog meer van. Omstreeks 20.50 uur reed de heer S. met zijn auto plus aanhangwagen door de genoem de straat. Ter hoogte van het mode- nagazijn J. brak de koppeling, de aanhangwagen raakte op drift en be landde in de etalage. De personen auto reed door in de richting Kethel. De inventaris van de etalage is be schadigd, de heer S. heeft zijn aan hangwagen teruggevonden. De politie van Chicago is in de om geving van de stad een grootscheeps onderzoek begonnen naar aanleiding van de moord op drie jongens van resp. elf, dertien en veertien jaar oud, wier ernstig verminkte lijken dezer dagen in een bos werden ge vonden. De jongens werden vermist nadat zij Zondagavond hun huis hadden verlaten om naar een bio scoop te gaan. De politie vermoedt dat de misdaad het werk is van een krankzinnige of van een groep oudere jongens. De Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose heeft dan ook in verschil lende opzichten haar activiteit op andere gebieden dan de opname en ziekenverzorging van tbc-patiënten, moeten concentreren. Dit wordt onder meer duidelijk uit het jaarverslag over 1954, dat de Schledamse afdeling van deze vereniging heeft laten verschijnen. Zoals reeds eerder bekend is ge maakt, zijn de lighallen niet meer ge opend en de afdeling heeft zich in '54 voornamelijk beziggehouden met de verzorging der individuele patiën ten. In overleg en op aanwijzing van het consultatiebureau heeft de Schie- damse Tuberculosebestrijding vooral aandacht en geld besteed aan het verstrkken van extïa-voeding, tege moetkoming in de huur, het betalen van hulp in de hulshouding, het ver strekken 'van kleding, reiskostenver goeding voor het bezoeken van pa tiënten In sanatoria enz. Ook de patiënten in rustoorden buiten Schiedam zijn niet vergeten. Evenals aan de patiënten binnen de gemeente Is met Kerstmis een pakket gezonden. Het bestuur stelt zich voor ook in de komende jaren met deze actie door te gaan. Het (verblijdende) feit, dat de lig hallen niet meer voor hun oorspron- De afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen was Woensdagmiddag in Irene de gast van een Zwitserse firma die niet alleen zijn product (een motlenbcstrijdingsmiddel) onder de aandacht van de dames bracht, maar tevens door een interessante lezing en twee fraaie films de Schiedamse huisvrouwen een gezellige en bovenal leerzame middag bood. Nadat de presidente, mevrouw A. N. Boterenbrood-Blanken, de vergade ring had geopend, nam de heer J. Wagenaar, vertegenwoordiger van de firma, het woord. Spreker maakte in een duidelijk be toog duidelijk, dat de mot en zijn wol- bedreigende collega's de tapijtkever en pelskever, of juister de larven van deze insecten, oorspronkelijk slechts een nuttige functie in de natuur had den. De zogenaamde „cadaverlauna" waartoe deze door de huisvrouwen zo geschuwde dieren behoren, dient er voor het evenwicht in de natuur te bewaren door dode dieren en planten, in het bijzonder de onverteerbare delen, zoals de pelzen, veren, nagels van cadavers te verorberen. De mens heeft het evenwicht in de natuur verstoord door „dode wol" en andere vezelstoffen, allen opgebouwd uit hoomstof of kera- tine, aan de natuurlijke vernieti ging te onttrekken ten eigen bate. Hiervan maken de „kemtine-vre- teTs" natuurlijk dankbaar gebruik. Op zijn beurt heeft nu de vernuf tige, 20ste-eeuwse mens, met name de Zwitserse geleerde Müller, die met de uitvinding van de DDT de Nobelprijs won, een middel gevonden, dat de vraatorganen van de schadelijke lar ven verlamt, Het middel, Mitin ge naamd, is geen winkelproduct, maar wordt in de industrieën gebruikt om wol te doordrenken. Vervolgens maakte de instructieve film „Insecten op zijpaden" het ge sprokene nog duidelijker. Na de pauze, tijdens welke de dames vragen kon den stellen, werd een prachtige kleu renfilm over Zwitserland vertoond. keljjke doel worden gebruikt, is ech ter oorzaak van een moeilijkheid: wat nu te doen met deze hallen! De pogingen van het afdelingsbe stuur om een goede bestemming voor de lighallen te vinden zijn pogingen gebleven. De grond, waarop de hallen staan is eigendom van de gemeente. Het ge meentebestuur heeft doen weten, dat zij zelf over de grond wenst te be schikken. Het gevolg was, dat de vele gegadigden voor de gebouwen door het bestuur van de tbc-bestrijding onverrichter zake teruggestuurd Het jaarverslag met bijzondere allen, die eraan moesten worden vermeldt voorts, waardering voor hebben meege werkt, de resultaten van de in April gehouden Emmabloemcollecte: f 5304,51. In het totaal is er in '54 f 31.847,17 uitgegeven. Het grootste deel hiervan (ruim f 12.500,-—) was bestemd voor de verpleegkosten in sanatoria enz. Bijna tweeduizend gulden kostte de hulp in gezinnen, de kerstpakketten vergden een uitgave van f504,45. In 1954 heeft de vereniging 35 man nen en 18 vrouwen in sanatoria en 3 kinderen in Zeehospita opgenomen. Op 31 December '54 stonden 415 ge zinnen met 502 patiënten onder toe zicht: 33 gezinnen, 47 patiënten min der dan op 1 Januari van dat zelfde jaar. DONDERDAG Bioscopen Passage-theater, 2 uur: Bestem ming Mars (14 jr). Monojwle-theater, 2, 7 en 9 uur: Domein der Bandieten (14 jri. tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2—5 uur: „Bali", Cult, Contact Centrum, 86 uur; Expositie Dook Everse, Apotheek Fa. Westendorp, Singel 81, tel. 67674. Diversen: Passagetheater, 8 uur: Toneelvoor stelling NVV, Ger. Jeugdhuis, >.30 uur: Bazar Bartimeus. Musis Sacrum, 8 uur: Feestavond Politie Sportvereniging, Irene, 7.30 uur: Jubileumavond Chr. Mannenkoor. Tivoli, 7 uur: Instuif, HBS-ver. OndeT Ons. VRIJDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: On the waterfront (18 jr), Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Nachteskader (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2—5 uur: „Bali" Cult. Contact Centrum, 96 uur: Expositie Dook Everse. Apotheek: Fa. Westendorp, 67674. Singel 81, tel. Diversen: Aula Sted. Museum, 8 uur: Con cert muziekgez. Obrecht. Ger. Jeugdhuis, 7-11 uur: Bartimeus, Irene, 8 uur: Feestavond, pers. ver Gusto. Bazar Hedenochtend omstreeks 10.15 uur heeft In de Gerrit Verboonstraat een ernstige aanrijding plaatsgehad, waarvan de 65-jarige sigarenwinke lier P. S„ wonende aan de Broers- vest in Schiedam, het slachtoffer werd. S. wilde op een bromfiets een voor de winkelgalerij geparkeerde auto passeren. De autobestuurder, Th. H. S. F. v. d. S. stapte aan de kant van het verkeer in zijn wagen. De bromfietser moest uitwijken naar links en kwam onder een door L. de B. uit Rotterdam bestuurde vracht wagen terecht. Het slachtoffer liep ernstige inwendige kneuzingen op en werd door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De afdeling Schiedam heeft dit jaar een zilveren jubilaris in zjjn midden. Het is nuameijjk 25 jaar ge leden dat de heer S. J. Kleijn het penningmeesterschap van de vereni ging op zich nam. Een kwarteeuw lang heeft de heer Kleijn zich op voortreffelijke wijze van deze taak gekweten. Behalve ijverig, is de jubilaris ook een zeer bescheiden man. Op zijn verzoek is aan zijn jubileum geen ruchtbaarheid gegeven en in intieme kring gevierd met een eenvoudige herdenking. Het tweede tiental van de Schie damse schaakvereniging ESS heeft Dinsdag „De Pion" 4 op bezoek ge had voor haar eerste competitiewed strijd in de tweede klasse van de Rotterdamse Schaakbond. Het bleek al spoedig, dat dit tiental aan een zware strijd bezig was, hoewei Hers- bach in korte tijd zijn tegenstander bedwongen had. Naarmate de tijd verstreek werden winstpartij en gezien van Brouwer en Van Etten. Daartegenover gingen enkele partijen voor ESS verloren. Bij het afbreken was de stand 34 In het, nadeel van ESS gekomen Van de afgebroken partijen staat ér één op winst en één op remise, terwijl van de laatste partij weinig te zeggen is. Het zal dan ook een verrassing zijn als ESS deze wedstrijd nog wint. Voor de winterwedstrijden. werden de volgende resultaten bereikt: Groep 1: Meyer—Penning I0. Groep 2: HersbachKleijheeg Groep 3: KosterBetten afgebr.; MarbusSlagmolen ',i Zonne veldSlavenburg afgebr. Groep 4: HarteveldTimmers 0I. In de^percentagewedstrijd waren de uitslagen: PieterseMalkus 01, GeurtsenBijloo 10, v. d. Velde v. Eden 01, StoorvogelKleijheeg 0—1. Voor een belangrijk deel wordt Schiedam beveiligd tegen het binnen stromen van buitenwater door de dijk van het Hoogheemraadschap Schieland, de z.g. „Ringdijk om Schiedam". Voor het verversen van water in de binnenhavens van de stad is het nodig dat buitenwater daarvoor in beperkte en controleerbare wijze in de havens wordt toegelaten. Dit geschiedde tot nu toe door de in deze ringdijk gelegen oude Spuisluis tussen de Wilhelminahaven en de houthaven van V. d. Wetering. Deze oude Spuisluis is ondeugdelijk en daarom wordt nu in de ringdijk een nieuwe Spuisluis gebouwd tussen de oude Spuihaven en de houthaven van V. d. Wetering, Om deze nieuwe sluis te kunnen maken moet eerst een diep gat ge maakt worden in de „ringdijk om Schiedam": dit gat wordt genoemd de bouwput voor de nieuwe sluis. Echter alvorens deze ringdijk te mogen doorgraven ten behoeve van de bouwput, moet Schiedam beveiligd worden voor het binnenstromen door dit gat op oncontroleerbare wijze van buitenwater. Daarvoor is aan het zuidelijk einde der te maken bouwput eerst een dijk- omlegging gemaakt, welke dijkomleg- ging spoedig gereed zal zijn. Zowel door Gedeputeerde Staten van deze provincie, als door het Hoogheemraadschap Schieland, werden aan deze dijkomlegging strenge eisen van veiligheid ge steld. Zodra deze dijkomlegging van ho gerhand dezer dagen wordt goed gekeurd zal ze tijdelijk deel uitma ken van de „ringdijk om Schiedam" en mag het gedeelte oude dijk, gele gen tussen de dijkomlegging door de aanneemster van het werk, de N.V. Nederhorst te Gouda, worden door gegraven en wordt dan een begin ge- Het trefpunt van de naar verpo zing zoekende leden van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond voor Oud-Strijders en Dragers van het Mobiiisatiekruis was Woensdag avond de bovenzaal van De Amstei- bron. Men was weer eens een avondje ge zellig bijeen en bracht de tijd op een prettige manier door. Hier zat een groepje te kaarten, daar was een stelletje aan het sjoelbakken en weer een paar anderen damden. Ook hoorde men bi) tijd en wijle een droge knal. Die knallen waren niet afkomstig van van flessen af springende kurken zoals de niets vermoedende lezer misschien zou kunnen denken maar vonden hyn oorzaak in enkele vrij onschuldige geweren, waarmee enkele heren hun schietvaardigheid wilden bewijzen. Op 2 November houdt het Mobiii satiekruis een gewone ledenvergade ring in De Amstelbron. De grote feestavond in Musis Sacrum is op 22 November. Dan voert het Schiedams Toneel het blijspel in drie bedrijven „Romance aan de Rivièra" op. De leden van de afdeling Schie dam van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond kwamen Woensdag avond in de grote zaal van het Ge bouw voor Christelijke Sociale Be langen bijeen. De voorzitter, de heer J. Korbee, cpende de avond. Daarna sprak het hoofdbestuurslid, de heer S. Voge laar, over de ouderdomsvoorziening en de pensioenfondsen. Spreker liet zich o.m. zeer gunstig uit over het wetsontwerp 1955, waarvan hij hoop te, dat het voor iedereen een wet zcu worden. Na het officiële gedeelte vertoonde men de uitstekende muziek-, natuur- en speelfilm „Gouden Edelweiss". De volgende bijeenkomst Is op 14 December. maakt met het graven van de bouw put voor de nieuwe sluis. De diepte van deze bouwput wis selt van 1.10 m NAP tot ongeveer 280 m NAP en 4.00 m NAP. De lengte van de put zal ongeveer ICO m bedragen: ongeveer 16.000 m3 grond moet worden ontgraven. Zodra de bouwput gereed is zal worden begonnen met het inheien van de draagpalen van gewapend beton voor de sluis. De SW-Maasboulevard-loop om de Vrije Volk-wisselbeker, die aanstaan de Zaterdagmiddag zou worden ge houden, is tot nader order uitgesteld. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde Donderdagmorgen de 44-jarige handvormer H. F. van O, uit Breda wegens poging tot inbraak tot twaalf maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De man had geprobeerd om in te breken In een fabrieksgebouw aan de Sluisjesdijk. De eis luidde één jaar met aftrek. Wegens diefstal van materialen en gereedschappen bij de RET zijn de inmiddels ontslagen voorman-maga> zijnknecht J. B. en de 48-jarige op zichter C. V. veroordeeld tot negen maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Er was tegen hen twaalf maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd gevorderd. Zes maanden met aftrek was het vonnis in de zaak tegen de voorma lige PTT-besteller T. J. A. H. uit Rot terdam die terecht heeft gestaan om dat hij poststukken opzettelijk had weggemaakt. De officier had tegen hem één jaar met aftrek geëist. Orereenkomstig de eis werd de 45- jarige los werkman J. B. uit Amster dam die in Rotterdam door middel van een vervalste cheque de eigenaar van een eetsalon had opgelicht, ver oordeeld tot tien maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaarde lijk en drie jaar proeftijd. De 20-jarige autohandelaar A. G. uit Hilversum en de 38-jarige kok J. B. P. uit Den Haag kregen wegens diefstal van een auto te Rotterdam één jaar en drie maanden met af trek. Voor de diefstal van een auto in Den Haag zijn belde mannen nog veroordeeld tot zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De officier had dezelf de straffen geëist. Twaalf maanden met aftrek waar van drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd was de straf die de rechtbank heeft gegeven aan de 39-jarige los werkman F. A. van der M. uit Rotterdam die uit de zak van een buitenman een portefeuille met f 225,— had gerold. De els luidde één jaar met aftrek. Het zilveren Christelijk Mannen koor recipieerde Woensdagavond in de eerste zaal van het gebouw Irene. Talloze bloemstukken waren binnen gekomen en vele geschenken onder couvert werden in de loop van deze avond aan het bestuur nog overhan digd. Aanwezig waren onder meer afge vaardigden van het Schiedams Vrou wenkoor, het Christelijk Vrouwen koor, de Koninklijke Zangvereniging „Orpheus". St. Caecilia en het Wil ton-dameskoor, vertegenwoordigers van de kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk en de Schiedamse Ge meenschap en de heer A. Winkel. De heer Winkel is een der oprich ters en schreef In 1930 samen met de heren W. en P. van der Kruit de op richtersvergadering uit. Bijzonder leuk was het, dat er een brief binnengekomen was van het oud-lid de heer II. J. Troost uit Dja karta, die schreef dat het jubileum concert, dat de Wereldomroep Radio Nederland had uitgezonden, prima was overgekomen. Donderdagavond is het groot feest voor de leden van het Mannenkoor. De toneelgroep Du ton" voert dan voor hen in Irene op: „Een zeeman ging passagieren" van Beswino. BARENDRECHT. 19 October Groenten: Andijvie 69: Aanvoer 72.000 kg; Bloemkool A 43—57; B 3448; C 2835; Aanvoer 44.000 stuks; Prlnc.bonen 771,13; Pronk- bonen 57; Bospeen 1424; Waspeen 1219; Winterpeen 7—12: Prei per kg 12—17; Selderij 27; Knolselderij per stuks 9—17; Sla A 8,90—12.60; B 6,2010,90; Stoofsla 1014; Spinazie 2146; Spruiten 5158; Aanvoer 7.000 kg; Tomaten A 67—74; B 51—57 C 60—67; CC 22—27; Aanvoer 10.000 kg; Peterselie 25; Uien per kg 12 21; Lof 7488; Fruic Appelen: Cox's Orange Pippin A 6882; B 8068; C 50—54; HHgrof 58—70; HHI 48—54; Ellisons Orange A 55—61; B 5458; C 47—53; HHgrof 53—56; HHI 48— 55; Glorie van Holland A 4750; B 46—49; C 41—44; HHgrof 44—48; HHI 39—46; Sterappelen A 55—60; B 47—52; C 39—42; HHgrof 47—54; HHI 3844; Fruit Peren: Fondant de Charneau A 5256; B 4953; C 38—44; HHgrof 44—49; HHI 40—45; Zwjjndrechtse Wijnperen 4 3639; B 34—37; C 29—34; HHgrof 32—36; HHI 28—33. BOSKOOP, 19 October Groot- bloemige rozen per 20 stuks: Vierlan- den 2.805,00; Duisburg 2.404,20; Mad. Bouche 2,804,40; Èdith Helen 4.60; Better Times 2,80; Butterfly 2,80; Roselandia 1,20; Gem. rozen 0,60—1,10. Babyrozen per 10 takken: Wolfs- glorle 0,800,95; Sweetheart 1,20 1,80: Juweeltjes 0,401,00: Gloria mundi 0,450,95; Byou 0,40—0,80; White Sweetheart 0,400,55; Else Poulsen 0.500,80; Orleans Rose 2e srt. 0.15—0,45. Diversen per bos: Grootbloemige Chrysanten (Reauonante) wit 1,30 2,10; rose 1,802,10; brons 1,301,60; geel 1,30—1,80; Geplozen fcros-chry- santen 0,30120; Gewone tros-chry- santen 0,190,40. 'Clematis Pr. Hen-, drik 2.302,50; Nerine 1,70; Ligus- trum (goudbl.) 033; Calicarpatakken met bes 3,407,90; Pemettyatakken met bes 1,703.00; Physalistakken met bes 0,651,00: Sneeuwbestakken 0.21—0,31. Per stuk: Pemettyaplanten (klein) 0,45—0,90. De voorzitter van „Vegla", de heer A. C. do Raaij, opende de avond en vertelde, wat er dit seizoen allemaal voor de leden zal worden gedaan. Al lereerst is voor de kinderen op 30 November een Slnterklaasmiddag. Voor de ouderen komt op 24 Januari Bert Brugman met zijn marionetten theater in Irene, Voorts zijn er in deze eerste maand van het jaar twee filmavonden. Ook een cabaretavond staat op het programma, maar die komt waarschijnlijk pas in April aan de beurt. De heer De Raaij wekte de leden op zich actiever te tonen in het ver enigingsleven. Hjj meende, dat er de laatste tijd wat betreft toneelspelen en musiceren te weinig door de le den zelf wordt gedaan. De mondaccordeonvereniglng „Ve gisol" luidde de avond klankrijk in en speelde o.in, zeer verdienstelijk „Mignonnette" en een vrolijke wals en schlagerpotpourri. Leden van de personeelsvereniging „Vegla" voerden het blijspel in drie bedrijven ,,'n Huis vol herrie" van Stephen en Linton op. Zeer behoor lijk spel en een juiste typering zag men van mevrouw D. ten Hoope-van der Kuijl en de heer J. W. Carree. Mevrouw C. J. Smeenk-van Her waarden zorgde voor een alleszins aanvaardbare schoonmoeder. De re gie was in goede handen bij de heer G. Bernard. Opmerkelijk was de de coratie, goed verzorgd en stemmings vol. Na afloop kon men nog gezellig dansen op de muziek van de „Blue birds" o.l.v. Eddy van der Bent. Het gebouw beslaat een grond- oppervlakte van ruim 1400 m2, waar van ongeveer 1300 m2 door de eigen lijke werkplaats in beslag wordt ge nomen. Naast de hal bevinden zich de vol gens „mecano-bouw" geconstrueerde magazijnen, de bankwer kaf deling met de imponerende hydraulische pers, waarmee een druk van 60 ton kan worden uitgeoefend, en het ver nuftige ontkoiingsapparaat, de kan- _'-T •ffi-fawHifcüi SESBSiSS Advertentie IJM. GENERAL MOTORS DEALER VOOR DE MERKEN: BUICK CHEVROLET VAUXHALL BEDFORD toren van chefs en bedrijfsleider en de douches en toiletten voor het personeel. Vermeldenswaardig zijn de vro lijke kleuren, waarmee de schilder P. Hagenaars het houtwerk een fleurig aanzien gaf. Hij heeft hier mee bewezen, dat een garage geenszins een saai, grauw uiterlijk behoeft te hebben, maar wel dege lijk „gezellig" kan zijn. De electrische afdeling, die zich achter in de hal bevindt, bevat een keur van geraffineerde testapparaten, waarmee auto-onderdelen nauwkeu rig op de proef kunnen worden ge steld. Niet minder Indrukwekkend is het zgn. visuele ultlijnapparaat, dat dient voor de controle van wielstand en assen. Een enorme tijdbesparing betekent de hydraulische banden- demonteerder, een apparaat van ge ringe omvang, maar met omgekeerd evenredige mogelijkheden. Voor in de hal zijn twee uiterst doeltreffende smeerputten. Daarnaast is de autowasplaats, waarin een hogedrukwaspomp met een druk van liefst 27 atmosfeer het vuil van de wagens binnen een ogenblik ,,af- douchet". Op de ongeveer 200 m2 grote ontresol zullen binnenkort een recreatie- annex eetzaal, een kleedruimte, een administratiekantoortje en een ver koopkantoor gebouwd worden. Het gehele gebouw wordt verwarmd door eeen centrale-verwarmingsketel, die zeven op verschillende plaatsen opgestelde „heaters" voedt. Van de 170 man personeel, die bij de N.V, Pietersen en Co werken, zijn 40 werkzaam in het bedrijf aan de Nw. Mathenesserstraat. Deze hal zal uitsluitend als reparatiewerkplaats dienen. Het pand aan de Broersvest wordt Ingericht als showroom en verkoopruimte. Plannen om het bedrijf nit te brei den met een pand bjj het Zuidplein ziyn ia voorbereiding. Men hoopt bin nenkort do eerste paal te slaan voor een ongeveer 2300 m2 groot pand Overmaas. Ten slotte zij meegedeeld, dat voor belangstellenden de mogelijkheid be staat om Vrijdag en Zaterdag van 10 tot 5 uur het nieuwe gebouw te bezichtigen.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1