Massaproductie bedreigt de hedendaagse mens Acht rijksloodsen namen afscheid W rak van«Ethelwin' bracht f 28000.- op Dronken achter stuur: 14 dagen geëist Schiedamse CJMV-ers hebben eigen thuis Petrowkauitde Oekraïne, zat in zeven Op zoek naar gebieden voor recreatie Uit liet dagboek van de politie .Een stuk ervaring verdwijnt' Verboden export - twee firma's geboycot Vara-T V-club Hij miste zijn broer Weiter nu lid van KVP Wat zij vingen Marktberichten Dr. Schaper voor het Hum. Verbond De Alfer wint liengeltweekamp „Trekvogels" boeken succes in Overscbie DES kiest zijn ondernemingsraad EVA -mannen waren Poedelaars de baas Vijfde overwinning voor Veldhoven Esperanto-agendo Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam Visafslag Nieuiv Amsterdam adopteert kinderhuis Geeranja HET VRIJE VOLK DINSDAG 1 NOVEMBER PAGINA 5 Dr. B. W. Schaper uit Amsterdam, heeft Zondagochtend in Musis Sacrum voor de Schiedamse humanisten gesproken over de taak en de mogelijkheden van' het moderne humanisme t.o.v. de arbeiders. In zijn inleiding schetste de heer Schaper de sinds het begin van de industriële revolutie zo sterk ge wijzigde positie van de arbeiders en besprak vervolgens de gevaren en de mogelijkheden van de hedendaagse massa productie. VAL BRANDJE Culturele verheffingen De Beatrixzaal van liet Groothandelsgebouw was gisteren nau welijks groot genoeg om alle belangstellenden te bergen, die afscheid kwamen nemen van de acht rijksloodsen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd,de dienst van het loodswezen verlaten. Een lange rij van sprekers heeft hen met woorden en geschenken gehuldigd. Partijloos Startavond sf/fM Te bevragen aan het Hoofdbureau van kiltie te Schiedam tussen 912.30 uur a 2—5 uur: 1 paar herensandalen, groen evlamde vulpen, bruin dekkleed, 1 pak onjezakken. Te bevragen bij vinders: Rijwielslot, v. d. Linden, Villasfcraat 90; blauwe oped. Pil. Singel 119; zwarte vulpen, leman, Fultonstraat 17c; zilveren enkrans, G. v. d. Meer, Kerkweg 69; psleutel, mevr. Koster. Goeman Bor- rasstraat 34; huissleutel, Bats, ^artewaalststraat 56b; broche. C. de gt, P. P. Potterstraat 42a ;züveren iroche, J. Tlersma, Warande 175a; col- liertje. Notenboom, Buljs Baliotsingel 110a; 3 muntbiljetten, M. Stoflels, Pr. Haverschmldtlaan 18; damespolsborloge. Kloosterman. Boterstr. 14b; Belgisch Francbiljet, Teekman, Dwarsstraat 37; zwarte portemonnaie met inhoud, Noor- dam, Isselmondesestraat 82; Aktetas met inhoud, C. den Brlnker, Broersveld 47; grijze portemonnaie, C. Ter Berg, Stad houderslaan 34; bege kinderschoentje, Veldhuizen, Burg. v. Haarenlaan 257; zwarte dameshandschoen, Walbeek, Da Costastraat 31b; kinderkousje, F, v. Housselt, Klaaswaalsestraat 9; lederen damescapuchon, P. Steens. Willemshofje 6. ceintuur van damesmantel, H. Kreu- ger, Brugmanstraat lc; bruine kinder schoen, H. Haak, Daltonstraat 25a; regencape, Ammerant, Lijsterbesiaan 24; pakje nieuw ondergoed, H. J. v. Dljke, Nieuwe Haven 253a; regenkapje, S. Kleinekoort. Hoogstraat 42b; wollen shawl, A. Daalmeijer, Nieuwsticht mid den 31; gummi kaplaars, We Klein, Franklinstr, 21; groen gevoerde capu chon, A. Richters, Alb. Cuijpstraat 12a; groen wollen handschoen, J. v. d. Laan, West Krankelandsestraat 73a; bruine dameshandschoen, Faas, Hoogstraat 131; bruine dameshandschoen, v. Leeuwen, Ten Bommelstraat 28; lichtbruine hond. lange staart, v. Hal, Oude Dijk 267, Rot terdam, tel. 26710; zwarte hond met witte poten en borst, C. v. d. Zouwen, Jan Steenstraat 31. Maandagmiddag- omstreeks 12.45 uur wilde de 15-jarige cartonnage- bewerker B. J. F, den H. uit Schie dam een weinig athletiek bedrijven door aan een laaghangende tak van een boom op het pleintje hoek Lange Haven-Gerrit Verboonstraat te gaan slingeren. Hij viel en kwam met zijn hoofd op de stoeprand terecht. De GG en GD vervoerde het slachtoffer, dat vermoedelijk een lichte hersen schudding opliep, naar het Gemeen teziekenhuis. Onder leiding van brandmeester Keusenkamp is de brandweer Maan dagmiddag om 14.10 uur naar de Mariastraat gereden om de helpende hand te bieden bij de bestrijding van een binnenbrandje in de woning van de electricien P. O. Vuil en roetaan- siag in de schoorsteen waren de oor zaak. Het vuur werd snel gedoofd. Twee tendenzen kenmerken de massa-productie. De ene tendens dreigt de mens, door hem zoveel mo gelijk aan te passen aan de mechani sering, te degraderen tot een soort robot, een verlengstuk van de ma chine, De andere tendens, van jon- Scte datum, dreigt de mens door de volledige automatisering van het pro ductie-proces, geheel en al uit te schakelen. Leidt de eerste tendens tot een de gradatie van de menselijke waardig heid, de tweede belooft deze te zui len herstellen. Immers, bij volledige automatisering zal de arbeider niet langer een zeer beperkt onderdeel van het productie-proces te verzor gen hebben, doch, integendeel, het gehele proces dienen te overzien en met behulp van zijn machines dienen te beheersen. Een grotere scholing zal daartoe mede vereist zijn. Overigens zijn de gevaren van de eerste tendens veel reeier dan de gun stige aspecten van de tweede. Die gevaren, zoals ontpersoonlyking van de betrekkingen tussen de leiding en de^ individuele arbeider, de eentonig heid van de diverse functies etc., leiden tot een geestelijke drainage, die zich o.a. openbaart in de wijze van vrijetijdsbesteding van de arbei der, nogal te vaak te kort schietend door een te grote passiviteit. Het is duidelijk, aldus dr. Scha per, dat de politieke en sociale ver beteringen. na jarenlange strijd verworven, niet toereikend zijn. De industriële verhoudingen dienen gehumaniseerd, te worden en dat zal alleen mogelijk zijn door de cul turele verheffing van de arbeider. De culturele emancipatie van de arbeider is tot nu toe grotendeels blijven steken. Hoewel het gevaar van verburgerlijking niet gering is, achtte de spreker de kansen voor het slagen van een dergelijke emancipatie groot. Men kan bij de pogingen daartoe nl. aanknopen aan de oude uitgangs punten: de humaniserende tenden zen in de politieke en sociale ver beteringen, van kracht ten tu'de van de politieke en sociale emancipatie, alsook appelleren aan het juist by de arbeider wel het sterkst levende ge voel van menselijke verbondenheid. De mogelijkheden en de taak van het hnmanisme onder de arbeiders zijn, aldus dr. Schaper, vooral gelegen in een humanisering van de onder linge menselijke verhoudingen. Het slagen van het moderne humanisme onder de arbeiders zal dan ook af hankelijk zijn van de mate waarin het werkelijk sociaal humanisme zal zijn. In de Delfhavense Schie in Schie dam hebben de hengelsportvereni- gingen De Alfer' en Het Baarsje Zon dag een tweekamp gehouden. Met een verschil van 180 gram wist De Alfer de wedstrijd te winnen en be slag te leggen op de uitgeloofde beker. Persoonlijke prijzen wonnen: A. Burggraaf (.0 stuks), H. de Jong (5), W. Sommer (5), Wolthuis jr (4), J. Zagwijn (2), Wolthuis sr, (3), J. de Jong jr, (3). M. de Jong (2) en M. Zonneveld (2). De Schiedamse wandelsportvereni- ging „De Trekvogels" heeft met haar maal haar ,,St.-Nicolaasmarsen". In- in Overschie de tweede prijs behaald, een beker. De vereniging, die 7 November ne gen jaar zal bestaan, organiseert op 19 en 20 November voor de achtste maal zijn „St-Nicolaasmarsr a". In- lichtingen over deze tocht zijr te ver krijgen b;j de secretaris A.J.Schmitt, Vlnardingerdijk 229b. Scjiiedam is weer een Onder nemingsraad rijker geworden. Dezer dagen heeft de verkiezing plaats ge had voor de Ondernemingsraad der oöperatie „DES". Gekozen werden voor de bakkerij: J. Bakker; voor de banketbakkerij A. van der Trouw; voor de broodbezor gers T. Hey; voor de winkelbedien den A. Verstoep; voor de melk- afdeling D. Scheepmaker en voor de Algernene Dienst H. M. Kemper. Voorts zal de voorzitter der Coöpe ratie als voorzitter van de Onder nemingsraad optreden en de bedrijfs leider als waarnemend voorzitter. Binnenkort zal deze raad worden ge ïnstalleerd. De mannen van de Rotterdamse kcgelclub „Eén Vriie Avond" hebben Maandagavond in hotel „De Kroon" ruimschoots gewonnen van de jubi lerende Schiedamse kegelclub „De Doedelaars." EVA was de derde tegenstander in bet nederiaagtoernooi. georganiseerd door de jubilaris. De voorzitter van de feestcommissie van de Doedelende Schiedammers, de heer A. Rijndcr- noff, opende de avond en heette m het biizonder de gasten hartelijk wel kom. Het werd een gezellige wedstrijd, althans meer gezellig dan spannend, want de Poedelaars verloren met zevpntig hout verschil. EVA behaalde Maandagavond 999 hout en De Poedelaars 929 hout. Na deze (derde) nederlaag heeft ADO uit Rotterdam nog steeds de leiding en staat. EVA op de tweede plaats. De hoogste werper van EVA was de heer J. Bijster met 214 hout; de hoog ste werper van De Poecteliars was de heer E. Nieuwendilk met 211 hout. De eerste dagpriis werd gewonnen door de heer J. Bijster: de tweede davorifs ging naar mevrouw R van Pelt De scheidende loodsen waren G. de Jager, J. de Hamer, A. van Eijk, J, Berg, Tj. Dijkstra, N. Jol, A. Kruininger en H. Oostendorp, van wie de laatste helaas door ziekte verhinderd was de hartelijke plechtigheid bij te wonen. De kapitein ter zee A. A. Fresco, directeur van het loodswezen vierde en vijfde district erkende, dat de loodsdienst deze ervaren en sympa thieke werkers slechts node kan missen. „Wij zien dit stuk ervaring met zorg en spijt vertrekken",, zei hij. Kolonel Fresco wees er op, dat het loodswezen met grote moeilijk heden voor de personeelsbezetting te kampen heeft. De dienst had met 18 adspirantloodsen de toegestane sterk te bereikt, maar thans, zo deelde de directeur mede, is die sterkte weer met vier binnenloodsen en vier zee- loodsen uitgebreid. „Dat betekent, dat wij de werving en opleiding weer met kracht ter hand moeten nemen en juist bij de opleiding hebben wij de oudere en ervaren loodsen hard nodig", ver zuchtte hij. Namens de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel reikte kolonel Fresco aan de loodsen vererende getuigschriften uit. Gelijk tijdig speldde loods R. Roelofs hun de erepenning van de rijksloodsen- sociëteit .De Waterweg" op. Zeeloodsen-conurussans H. Krui- zinga: „Lol en eerbied" en de com missaris van de binnenloodsen E. Bakker: „Ieder van u heeft in zijn fraaie loopbaan minstens 7.000 sche pen beloodst. Thans staat ge voor de moeilijke toak uw levensschip in stil water te loodsen. Sterkte en ge luk". Loodsschipper eerste klas W. Smit: „Jullie waren stuk voor stuk een voorbeeld voor alle jongeren". De secretaris van de roeiersvereniging Eendracht, T. Ph, Kouwenhoven: „We danken jullie voor de goede samenwerking. Ge waart bouwers van de nieuwe Rotterdamse haven". Dr. J. C. van der Does als belang stellend toeschouwer: „Ik pleit voor kleinkindertoeslag voor gepension- neerden. Ik vraag u mijn adres bij hc Ministerie van Binnenlandse Za ken te steunen, opdat wij onze klein kinderen op alle feestdagen kunnen verrassen". De heer C. J. M. van der Hidde, Een Schiedamse athlect, de SW-er Bertus Veldhoven, heeft Zaterdag zijn vijfde overwinning in successie be haald, Hij werd eerste in de in Lel den gehouden Singelloop over een afstand van ruim 5800 meter, waar aan maar dan 60 athleten deei- namens Leen Smit: „De slepers zul len u met grote waardering en hoog achting gedenken". Loods C. W. Ber nard namens de jongeren: „Harte lijk dank voor uw voorbeeldige lei ding". Loodscommissaris E. Visser uit IJmuiden: „Wij in IJmuiden danken voor de goede samenwerking". De heer G. J. van Rijn, voorzitter wa terklerkenvereniging: „P.espect en dankbaarheid" en de chef technische dienst van het loodswezen D. Prins: „Fijne collega's, die wij met spijt zien gaan". Toen kwam er een wagen vol ge schenken binnenrijden. Later op de avond hebben alle loodsen in Pa lace een feestavond beleefd, waar ze nog lang over zullen spreken. Rens van Dorih verzorgde het feestpro gramma. Ouden, van dagen winnen Cup van Schiedam Onder auspiciën van de Schie damse klaverjasvereniging De Spil is in hotel De Spil aan de Vlaardin- gerdijk een klaverjastoemooi gespeeld om de Cup van Schiedam. Met 13610 kwamen de ouden van dagen op de eerste plaats, "Vogels vrienden waren nummer twee met 13064 punten en de derde plaats be zette Breewerk met 13046 punten. De wedstrijden, die onder leiding stonden van de heer Hoogstad, had den een sportief en prettig verloop. DINSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur. Ik ben er kapot van (a,D, Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Apache (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2—5 uur: Eigen collecties. Cult. Contact Centrum, 9-6 uur: Expositie Dook Everse. Apotheek: C. J. Jansen, Swantmerdamsingeï 41, tel. 67734. Nieuwland-apotheek, Dr. Wibaut- plein 19, tel. 67532. Diversen; Wijklok. v. d. Nieuwe Kerk, 8 uur. Wijk I v. d. Herv. Gem. Lezing. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Ik ben er kapot van (a.„ Monopole-theater, 2, 7 9 uur: Apache (14 j.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2—5 uur: Eigen collecties Cult Contact Centrum, 96 uur; Expositie Dook Everse. Apotheek: C. J. Jansen, Swammerdamsingel 41, tel. 67734. Nieuwland-apotheek, Dr. Wibaut- plein 19, tel. 67532. Diversen: Irene, 2 uur: Kinderfilmmiddag, wijk V NHG. 8 uur: filmavond, wijk Hl, NHG. De Kroon, 10 30 uur: Koffieuurtje Ned. Ver. van Huisvrouwen. Amstelbron, 8 uur: Ledenvergade ring, Ned. Bond v. Oudstnjders. Aan twee Nederlandse firma's zijn gedurende twee jaar alle Amerikaan se uit voer-voorrechten ontzegd, daar zij Amerikaanse strategische goede ren aan kopers in Oost-Duits'^nd en communistisch China hebt ,-n ver kocht, zo heeft het Amerika mse Mi nisterie van Handel meegedeeld. De firma's zijn: Stemnler Imex N.V., een import-exportfirma in Am sterdam en N.V. Chemische Industrie „Den Haag" in Den Haag. In 1952 bestelde Stemmler bij een Amerikaanse leverancier rode fosfor tot een waarde van meer dan 2000 dollar en borax en boorzuur tot een waarde van ongeveer 110.000 dollar en bewerkstelligde de verscheping uit de Verenigde Staten op een algemene vergunning door de leverancier in de waan te Brengen, dat de goederen uiteindelijk voor gebruik respectieve lijk in Turkije en West-Europa be stemd waren. Stemmler had de goe deren toen reeds verkocht aan afne mers in Oost Duitsland en commu nistisch China. Toen de firma Stemmler de borax- transactie met de Amerikaanse leve rancier en de Chinese koper afsloot, was de directeur van „Den Haag" em ployé bij Stemmler en rechtstreeks betrokken bij de onderhandelingen. Hjj was derhalve op de hoogte van de ware aard van de transactie, toen hij toestond dat zijn firma, de Che mische Industrie, genoemd werd als afnemer, waardin-' hij Stemmler in staat stelde d -zending te doen plaatsvindp" De leden van de Vara-televisieclub kunnen Zaterdagavond zien en horen hoe Cees de Lange op de studio receptie o.a. Simon Carmiggelt, Rita Reys en de Rotterdamse bokser Bep van Klaveren ontvangt. Na het film-verzoekprogramma is er een avond in St. Germain des Prés te beleven met Parijse impressies door een keur van artisten. Jaudon, la 3 an de novembro Klub- vespero Farolkaskado ce familio v. Gink, Ploegstraat 19. Cu vi ne havas intereson pri via kluba vivo. SCHIEDAM. B. en W. van Schiedam zullen op 15 November aanbesteden het aanbrengen van een riool, het bouwen van een rioolge maal en het aanbrengen van een persleiding, alles op het terrein tus sen Rotterdamsedijk en Buitenhaven weg bij het terrein van de gemeente reiniging. Maandagmorgen kwam de heer v. d. Vorm te Hendrik Ido Ambacht te rug van de veiling, waar hij zijn broer had gemist. Toen hij een onderzoek bij de woning van zijn broer instelde bleek dat deze gesloten was. Nadat de heer v. d. Vorm zich toegang had verschaft tot de woning bleek dat het echtpaar W. v. d. Vorm door ko lendamp bedwelmd was. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse. Beide slachtoffers zijn naar een zie kenhuis te Dordrecht vervoerd. De overblijfselen van de Engelse ertsboot „Ethelwin" (920 ton), die in 1882 in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Vlaardingen zonk en pas op 26 November van het vorige jaar herontdekt werd, hebben ruim f 28,000.opgebracht. Er was grote belangstelling voor de veiling in het Beursgebouw, waar de gerechtsdeurwaarder L. C. Breedveld in opdracht van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam de wrakstukken bij opbod en afslag verkocht. Ruim 72 jaar heeft de „Ethelwin' geheel door zand overspoeld, op de bodem van de Nieuwe Waterweg ge legen. Totdat het 'Panamese vracht schip Lagos Erie" op een hard voor werp stootte, naar aanleiding waar van Rijkswaterstaat een nader onder zoek gelastte. De duikers van Van den Taks Bergingsbedrijf stelden vast dat er een zeeschip lag. Dit bleek de „Ethelwin" te zijn. De mannen van Taks Berging heb ben veie maanden harde strijd moe ten leveren om het wrak uit het wa ter op de wal te krijgen. Eerst op 2 Juli van dit jaar werd het verzet van de „Ethelwin" gebroken. Gistermiddag kwam het laatste hoofdstuk aan de orde: de openbare veiling. Zaal 1 van het Beursgebouw was geheel gevuld met belangstellen den, toen de stem van de gerechts deurwaarder Breedveld voor de eer ste maal klonk. .Verkoop krachtens de Wrakken- wet", heette het. „Moet ik geen invoerrechten beta len", vroeg een van de adspirant-ko- pers voorzichtig. Daar begon het spel. Het had tot inzet: 1 150 ton ijzererts; 2 400 kg koper; 3 het achterschip (93 ton), waarin een hoeveelheid ijzererts; 4 losse ijzerstukken (60 ton); 5 het middenschip (220 ton); 6 een wrak stuk van 35 ton; 7 een wrakstuk van 130 ton. De onder 1 en 2 ingezette Ethelwïn- resten brachten tesp. 1300 en 1200 op. De verkoop in combinatie van 3 tot en met 7 lukte voor 25780. De overblijfselen van de oude „Ethelwin" gingen dus van de hand voor 28280. Het Zaterdag door de partijraad van de KNP genomen besluit tot goedkeuring van het accoord met de KVP en tot opheffing van de partij heeft de heer Ch. J. I. M. Weiter ertoe gebracht, zich op te geven als lid van de KVP. Hij heeft zich be reid verklaard een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Nu de opheffing van de Katholieke Nationale Party Zaterdag een feit is geworden, hebben wij de enige KNP- wethouder in den lande. ir. R. van Lissa Nessel te Den Haag, naar zijn nieuwe politieke status gevraagd. „Ik ben nu partijloos," antwoordde de heer Van Lissa Nessel ons. „Het zal my niet passen, tijdens de lopen de zittingsperiode van politieke partij te veranderen, daar de kiezers my als KNP-vertegenwoordiger in de raad hebben gekozen. Ik heb dus nog drie jaar de tijd om mij daarover nader te beraden." Vangstbericht van hedenmorgen: VI 70 100 k„ V! 79 3 k„ VI 23 6 k„ VI 206 3 k„ VI 29 5 k., V) 86 20 k., VI 190 100 k., VI 53 70 k-, VI 200 35 k„ VI 50 7 k„ VI 84 12 k., VI 112 100 k„ VI 132 10 k. Prijzen van hedenmorgen: Volle haring 37,20-37,40, steurharmg 27.60- 28,70. Prijzen gisterenmorgen: Volle ha ring 36,00-37,20, steurharing 25,20- 28,90, yle haring 25,60. VERTROKKEN: V! 197, L. Kui pers: VI 83, L. Rog; VI 115, G. v. Roon; VI 114. L. Haasnoot; VI 61, J. Rog; VI 166, P. v. Embden; VI 208, P. v. d. Zwan; VI 56. D. v. d. Pul; VI 80, G. Woensdregt; V! 132, H. Plugge. 31 Oct. binnen: VI 97. A. van Roon, 42 last. Geboren: Nicolaas, z. v. N, G, Schoots en. M. E. Krahn, Gerardus, z. v. N. G. Schoots en M. E. Krahn, (tweeling); Cornelia J., d. v. J. Grool en A. G. Weder; Bernadette C. J. M. d. v. J. M. Loch en C. M. Loosbroek. Geboren: Bertus. C., z. v. B. Kuij- pers en S Jongste; Franciscus I., z. v. A. Rip en J. M. Tromer; Alphonsus A., z. v. J. A. Schrauwers en a. M. Snoeren; Jacqueline H. M., a. v, J. Verhoef! en H. J. P. M. van Schie; Martinus J., 2. v. C. de Roo en W. Stahlhófer; Ronaidus J. G., z. v. G, Goossens en W. P. C. Wetter; Edith A. C., d. v. E. P. Foelmann en M. Ver baan; Gabriel M. A. M., z. v. C. A. M. Willems en E. M. T. 3. van Ipe- ren; Theadora C., d. v. J. B. van Heij- ningen en M. A. Schaap: Machelle, d. v. F. R. Henar en B. Immerzeel; Jan A., z. v. B. J. Haan en D. Roede; Yvonne P. M„ d, v. L. van Pelt en B. M. v. d. Waard. Geboren: Kare C.. z v K. G. Floten en J. C. M. Hendriks; Johannes D„ z v T- J. OsterbolC en W. N. van. Oers: Anna Th. d v J. C. M Ren- gelink en A Schuur; Willem, z v W, de Groöt en L. van Doorn; Pieter- nella M„ d v Th. W. Stolk en M. Knoester; Anna D. M„ d v J. H. van Rede en C- J. van Heemskerek van Beest: Hendrik z v A. J. Fontijne en J. Winkelman. Gehuwd: J. J. Bosman. 34 jr en M. C. G, Schonk. 21 jr. Overleden: M. E. Kersten, 80 jr., wed. van B. C. T. Verboom. Overleden: J. J. Beijer. 82 ir.: Th. J. Willemsen. 66 ir., vr. van D. J. J. Windhorst: W M- Kooïe 53 jr.. wed. van J. H. Loog: H. C. F Kortekaas, 79 jaar. Tegen twee automobilisten die onder invloed van sterke drank een auto hebben bestuurd, heeft de officier van Justitie bij de verkeers- kamer van de Rotterdamse rechtbank een onvoorwaardelijke straf van twee weken geëist. „Iedereen behoort te weten dat men na gebruik van alcohol niet meer mag rijden," merkte de president van de verkeerskamer tijdens een van deze zaken op. Een fel requisitoir hield de officier in de zaak tegen de 63-jarige direc teur C. P. N. uit Schiedam, die op 2 September op de Sehiedamseweg door de politie was aangehouden. Een inspecteur van politie vertelde als getuige, dat de directeur „bijna lave loos" was geweest. „Dit is geen stu dentikoze man, maar een huisvader die de hele avond in kroegen heeft doorgebracht," aldus de officier die ook nog ontzegging uit de rijbevoegd heid voor de tijd van één jaar vor derde. De 41-jarige electro-technicus J. J. ROTTERDAM, 31 October. Aan voer in totaal 1987 dieren. Vette koeien en ossen 1285, varkens 649, schapen of lammeren 53. Prijzen: Vette koeien 2,602,80, 2,462,60, 2,202,40; varkens (levend gew.) 1,80, 1,78, 1,75 per kg; schapen 120, 100, 90 per stuk. Overzicht: Vette koeien: aanvoer iets minder, handel redelijk, qerste kwaliteit iets stijver in prijs. Verder onveranderd. Enkele prima's boven notering. Varkens (levend gew.): aanvoer even korter, handel vlot, iets lager in prijs. Lammeren: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. Voor de afdeling Schiedam van de CJMV is Zaterdagmiddag een lang gekoesterde wens In vervulling gegaan. In een der zalen van gebouw Sursum Corda aan de Nieuwstraat hebben de CJMV-ers dank zij de medewerking van bevriende firma's, verenigingen en particulieren een gezellig „tehuis" gevonden. In tegenwoordigheid van de plaatselijke predikanten, en de commissie van beheer van Sursum Corda heeft de federatievoorzitter H, Meyers Zaterdag middag het nieuwe verenigingslokaal geopend. Hij bracht in het bijzonder dank aan de enthousiaste leden, die in hun vrije tijd het zaaltje hebben verfraaid door acoustische tegels tegen het pla fond aan te brengen en een nieuwe vloer te leggen, aan de adverteerders in het CJMV-nieuws, die het meubi lair, stoffering en verwarming le verden, aan de afdeling Westerkwar tier, die een ets van de Grote Kerk aanbood en de afdeling Centrum, die een schilderij van een gebrandschil derd raam schonk. Na het officiële gedeelte van deze bijeenkomst waren de CJMV-ers nog geruime tijd bijeen om het nieuwe „home" te bewonderen. In de grote zaal van Irene hield de comrr'ssle voor het Jongemannen- werk in de Federatie van de Schie damse CJMV's Zaterdagavond een „startavond". De voorzitter van de commissie, de Met deze prachtige overwinning legde Veldhoven beslag op de wissel- bfikör De vijfde plaats bezette de 400- meter-loper Anton van Dommelen, die met deze prestatie bewees niet alleen op de sprint, maar ook op de lange afstand zijn mannetje te kun nen staan. Aanstaande Zaterdag nemen de SW-athleten weer deel aan de Ronde van Zevenhuizen over een af stand van 3500 meter en Zondag zul len de Schiedammers hun eer ver- 1 dedigen in de Deiftse Veldloop. PETROWKA zo zullen Gordijn kwam, bij de Brit- echtpaar nauwelijks het ven, bustochten mee te ma- we het Russisch-Oekraïni- se bezetting werkt en 200 hoofd boven Wuter houden, ken, kerkdiensten by te sche vrouwtje van 21 jaar mark per maand verdient. „Toch wil ik nooit naar wonen en met pleegouders maar noemen is in 1944 Petrowka en haar man de Oekraïne terug, zo lang te babbelen, In een echt- ergens in West-Duitsland hebben stellig een stukje het is, zoals het dacr is," huiselijk Hollands gezins- terechtgekomen. In een huwelijksgeluk. Echter: niet zegt Petrowka. Ze zegt het milieu, .Lager". zo bijster veel. Want haar zo nadrukkelijk, en bijna Hoe lang is het geleden. Zij is; een van de ont- man werkt ergens op 100 smekend, alsof wü het in de dat Petrowka uit de heemden, een van de tien- kilometer van haar „Lager" hand hebben het statenlo- Oekraïne zo iets heeft mo- duizenden statenlozen. een af en komt maar eenmaal ze jonge vrouwtje al of niet gen beleven? Er. daarom van de Displaced Persons. per maand over. Het wel- achter het IJzeren Gordijn zou het net iets beter zijn Haar gezicht toont de nigje geluk wordt het jon- terug te sturen. geweest, als niet een hou- sporen van een vrouw, die ge echtpaar geboden alleen Het woord „communis- ten gebouwtje, hoe aardig heel weinig zonneschijn in door het feit, dat zij samen me" heeft ze niet in de ook aangekleed, maar toch haar jeugdjaren moet heb- zijn in toch een vrij land mond genomen. Alsof ze er met een nogal muffe lucht, ben gekend. En dat klopt nu, al moeten ze ook de een heilige vrees voor had toch weer elke dag van de ook wel, want Petrowka ouders van manszijde elke dit woord ook maar te ge- veertien vacantiedagen vertelt ons, hoe ze sedert maand financieel (van die bruiken. moet herinneren aan het de vlucht uit het vaderland 200 mark) helpenOm- Maar Petrowka, als 12- „Lager", dat ze juist ont- al in zeven kampen heeft dat het West-Duitsland jarig meisje m het laatste vlucht zijn. gewoond. Kampen soms van Adenauer wel econo- oorlogsjaar meegesleurd ln De jongelui van „De Jon- tnet water; meestal zonder misch welvarend is, maar de stroom van het oorlogs- ge Kerk", die vol toewijding waterleiding. Kampen met byzonder slecht voor zijn gebeuren, zit nu, op deze ƒ2.000 voor dit verblijf der gasaansluitmg, maar meest- noodlijdenden en ouden Zaterdagmiddag vrolijk en twintig DP's hebben bij- al zonder gas, zonder van dagen zorgt. gelukkig lachend in.een eengebracht, verdienen alle stroom, zonder verwarming. Dat kan men tenminste houten barak aan de Mo- lof, maar misschien is „De Ze heeft gewoond in ba- begrijpen uit wat Petrowka ienwaterweg 28 te Rotter- Oude Kerk" alsnog bereid rakken en in ééncellige ka- vertelt: Het bejaarde echt- dam. Ze is met 19 andere sen vriendelijker en frisser mertjes. En in zulk een ka- paar man 78, vrouw 73 jonge DP's door „De Jonge verzamelpunt aan te bie- mertje woont ze nu, ge- ontvangt per maand 80 Kerk" van Rotterdam uit- den. Op Petrowka en de trouwd met een Duitser die mark en van zestig gulden genodigd om veertien da- anderen zou dat- beslist een van achter het IJzeren kan men zelfs als bejaard gen in onze stad te verblij- goede indruk maken. heer J. Bamouw heette in zijn ope ningswoord in het bijzonder het da gelijks bestuur van de federatie, de afgevaardigde van de Hervormde Jeugdraad en CJVF en de nieuwe districtssecretaris voor de CJMV m Zuid-Holland, de heer Kroeselman, welkom. Voor de pauze traden verschillende afdelingen voor het voetlicht. Daar na werden enkele aardige films ver toond. Ook de declamatie, aan het slot van de avond, viel zeer in de smaak. V. uit Ridderkerk had op de Rijks weg RotterdamDen Haag gereden, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De weg was wegens het vervoer van vliegtuigen afgeslo ten. Niettemin reed hij, ondanks stop tekens van de politie, tot twee keer toe door. De agenten dia hem ten slotte toch konden aanhouden, had hij met bankjes van honderd probe ren te bewegen hem te laten door gaan. In dit geval eiste de officier ook nog een voorwaardelijke ontzeg ging voor de tijd van zes maanden met drie jaar proeftijd. Uitspraak over veertien dagen. ROTTERDAM Waalhaven 31 Octo ber 1955. Fruit reep. st A, st B, st C. AA A, HH B. HH C, HH 1 HH 2 K: Cox Orange P 74 69 64 67 58 4859; Laxton Superbe 46 38 42 - 32; Doyenne d Comm 91 93 1.04 73; Conference 56 44 Glorie van Holl. 49 51 45 34 33 AI- lington P.4455 36 42 Jonathan 53 45 41; Legipont 58. Alicante 701.11, andijvie 1017, dubb Princ 436)snijbonen 861.31, pronksnijbonen 4668, rodekool 4,5- 9, gelekool 3,5—10, groenekool 7—11, prei 1718, gr. peen 8—17, spruiten 3152 p kg; bloemkool 1417, sla 4- 9, knolselderij 1014 st; selderij 4.70 peen 1319 p bos; boerenkool 810, uien 1016, waspeen 1416. kroten 710, aardappelen 88.90 kg. ROTTERDAM, 31 Oct. Kleiaard- appelen 35 mm opwaarts; eigenhei mers 8.509.bintjes 9.5010.25; bevelanders 9.50; koopmans blauwe 10.meerlanders 8.8.50. Bintjes van de kleigrond voor ex port 35 mm opwaarts in twee maten gesorteerd 10.7511.alpha 35 mm opwaarts 10.—. Voran van de zandgrond voor ex port 35 mm opwaarts 7. Voeraardappeien 3.103.40 prijzen berekend op kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Tijdens een bijeenkomst op de volkshogeschool „Olaertsduyn" te Rockanje heeft ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga, directeur van het „Zuid- holiands Landschap" Zaterdagavond een overzicht gegeven van de proble men, waarvoor men zich in Zuid- Holland gesteld ziet ten aanzien van de recreatie. Reeds thans is er een geweldig te kort aan de recreatiemogelijkheid in de vrije natuur, een tekort, dat jaar lijks zal toenemen, omdat niet alleen de bevolking van deze provincie in snel tempo groeit, maar ook doordat de werkende bevolking In het alge meen over steeds meer vrije tijd de beschikking krijgt. De afdamming van de Brielsche Maas heeft 600 ha water voor de waterspoifc opgeleverd, waar bij een oeverstrook van in doorsnee ongeveer 40 m breedte gelegenheid tot recreatie aan de oevers biedt. Een fietspad rond het gehele gebied maakt het ook gemakkelijk toegankelijk. Met de uitvoering van het Delta plan voor ogen meende men ook bij de afdamming van het Haringvliet de beschikking te krijgen over een recreatiegebied, waarmee men een zeer belangrijk deel van het tekort aan recreatieruimte zou kunnen op vangen, doch by de nadere uitwer king van de Deltaplannen werd het Haringvliet bestemd voor ijsaflaat, waardoor men voor het feit zal komen t staan, dat de oevers herhaaldelijk door zout water sullen worden be- spoeld, zodat een beplanting niet mogelijk zal zijn. Thans zijn de ogen gevestigd op de Greveüngen, in welk gebied velerlei mogelijkheden kunnen worden ge schapen, Ook de afstand acht men geen moeilijkheid, aangezien men ook thans voor het bereiken van de kust strook afstanden van omstreeks veer tig kilometer aflegt. Een andere methode om de recrea tie in de vrije natuur mogelijk te maken heeft men gevonden in het ontwerpen van een uitgebreid net van rijwielpaden door de gehele pro vincie, waarvan een belangrijk deel reeds is uitgevoerd. Door de provincie is voorts een film over het polder gebied in circulatie gebracht, waar door men tot een grotere spreiding van het recreatiezoekend publiek tracht te komen. ROTTERDAM. Visafslag 31 Oct. Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden, Stellendam en elders 400 kisten verse zeevis en 90 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren: tarbot middel 2.202.30, heilbot 2 60—2.70, schol klein 2730, schelvis middel 2538, klein 1821, kabeljauw trJddei 4944, idem klein 2635. makreel 21 —28. wijting 1922, heek 40—47. verse haring 1518, spiering 0 800.85. ln het Vara-programma. van Zaterdagmiddag bracht Koos Aarse m het voorbijgaan ook de vervelende geschiedenis met het kinderhuis Geeranja in de Rot terdamse Essenlaan ter sprake. Hij vertelde, dat sommige Essen- laanbewoners bezwaar hadden te gen de vestiging van het tehuis. Nog tijdens de Multiplex-uit- zending ontving de Vara een zeer prettige reactie. De voorzitter i-n personeelsvereniging van da „Nieuw AmsterdamTinus Drtes. sen. belde op en deelde mee, dat de personeelsleden op het vlag- geschip het kinderhuis Geeranja wilden adopteren. De schepelingen van de .JNieuw Amsterdam" sullen tussen New York en Rotterdam speelgoed en snoeperijen vergaren 'om de kin deren in Geeranja een prettige Sint-Nicolaasavoiid te bezorgen. Een alleraardigst initiatief!

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1