Ds. Smids geeft wenken aan opvoeders Paratyphus in Blij dorp Verkeersonveiligheid in October bereikte maximum Sensatie in Moskouse piste Pil In snel tempo nu 17000ste schip In Gouda geen werk meer voor bouwvakarbeiders Uittocht naar objecten in andere steden Charlotte Kohier met briljante Frasquita Wonderlijk DE ZIEL VAN HET SCHOOLKIND Lijk van stoker in Merweliaven Toneelavond voor ExFoGe Afscheid bij de spoorwegen Wat zij vingen Kapitein Fresco met pensioen Marktberichten Hervorming, protestanten en Rome (II) chiedammers j elkaar onder Gegevens van het Arbeidsbureau Afzwemfeest in Sportfondsenbad Kosteloze inenting Burgerlijke Stand Geslaagd aan TH f Wisselkoersen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 2 NOVEMBER PAGINA 5 „De ziel van het schoolkind." Over dit onderwerp hield op veler verzoek dominee J. B. Smids Dinsdagavond in het wijklokaal aan de Nieuwe Maasstraat voor de leden van wijk 1 van de Ned. Herv. Gemeente een uiterst boeiende en leerzame lezing. Ds. Smids behandelde in het bijzonder het zielsleven van de kleuter, die opgroeit tot puber. Van veel waarde achtte spreker het bezoeken van een kleuterschool door het kind. Leugen Duidelijke taal (Van een onzer verslaggevers) BINNENKORT zal Gouda het kunnen beleven, dat er in de gehele gemeente nergens meer bouwactiviteit te beleven valt. Het rusthuis Gouwestein is practiseh klaar, het werk aan de walmuren van de Gouwe en de nieuwe brug, zal binnenkort ook beëindigd worden en als de vorst geen parten speelt, zal de Wabo in het voorjaar ook de laatste van de 632 woningen heb ben afgeleverd. Afgezien van enkele restauraties zal dan in heel Gouda de bouw- bedrijvigheid volkomen stilliggen. De gevolgen zijn al flink te merken: de bouwvakarbeiders worden in de Ouwe Gouwe bij bosjes ontslagen en moeten weer werk gaan zoeken hetgeen zo moeilijk niet is ih Den Haag en Rotterdam. Ontslagen M De eerste sehoolgang is vooral voor de moeder dikwijls een moeilijke tijd. Het kind komt in aanraking met an dere gezaghebbende personen en dat brengt met zich mee. dat de ouders voortdurend „een beetje afstand" moeten doen var, het kind. Maar is goed ouderschap eigenlijk niet het opvoeden tot zelfstandigheid, dus steeds afstand doen? Even kwam ds. Smids over het debiele kind (dat moeilijk is op te voeden) en het gestoorde kind (met abnormale reacties) te spreken. Het valt de ouders vaak moeilijk te erken nen. dat hun kind minder waard is. Maar men mag niet uit het oog ver liezen dat geestelijke gestoordheid beslist niet iets minderwaardigs is, evenmin als een beenbreuk of een hersenschudding dat is. Minder waard zijn houdt hier in, dat het desbetref fende kind minder kan presteren dan een ander. Dit was dus even iets in het bij zonder. Wat het kind in het alge- Een aantal onbekende jongens hebben een reddingsbaak in de Lan ge Haven gegooid. Ziehier een be richt uit het dagboek van de politie. Een bericht dat, wat nieuws-ele ment" betreft, misschien nauwelijks de moeite waard is om. in de krant vermeld te worden. Dat ik, als Schie dammers onder elkaar, toch even aandacht besteden wil aan dit on aanzienlijke politienieuwtje, heeft zijn gegronde reden. Want, geachte lezer, volgens uw cursivist. is het werpen van een red dingsbaak in het water geen speels heid, geen „normale baldadigheid" meer. Deze helaas nog onbekende jonge lieden hebben gespeeld met een voorwerp, waarvan het leven van een mens kan afhangen. Ik zou. het nog scherper willen stellen: deze jongens hebben met het leven van een mens gespeeld. De ouderen hebben de taak om deze gevaarlijke en beslist ongeestige baldadigheid van de jeugd tegen te gaan. Hopelijk begrijpt u, waarom ik dit berichtje in deze rubriek vermeld. »J?,ettrefte de; eerste dingen die een kleuter moet leren, zijn: zich zelf {"berken en aanpassen. Dit gaat vrij wel altijd goed. Wanneer de kinderen naar de la gere school gaan, maken ze een pe riode door, die men wellicht het best met „werkelijkheidsfanatisme" zou kunnen betitelen. Sprookjes „lust" de jeugd dan niet meer, want alles moet „echt" gebeurd zijn. Ze worden ook op hun manier practiseh en elk voor werp, waarmee je maar wat kunt doen zoals spijkers, touw, schroef, kortom de volledige inhoud van de broekzak van een achtjarige knaap bewaren ze. Tevens willen ze dat hun ouders reeel zijn, welk facet van het leven het ook betreft. Vaak zijn de kinderen in die periode (vooral de jongens) verwoede verzamelaars van postzegels, sigarenbandjes, e.d., waarbij echter meer op de kwantiteit, dan de kwa liteit wordt gelet. Dikwijls maken de kinderen een leugenperiode" mee. Dit moet men vooral niet ernstig opvatten. Het is een soort verwarring bij de jeugd: de voorstellingen van vroeger voldoen niet meer aan het beeld van vandaag. En dan gaan de kinderen met hun grote fantasie experimenteren met de werkelijkheid. Als het kind dus een keer een leu gen vertelt moet de ouder niet den ken. dat het jong opzettelijk liegt en „op zijn nummer" gezet dient te wor den. Dus voortaan geen woedende pa en verontwaardigde ma meer. maar een kalme ouder, die rustigweg zegt: „Maar Pietje dat is toch niet echt gebeurd." Een veel gemaakte opvoedingsfout is het terugkomen van de ouders op fouten van kinderen. Dus in de stijl van „Waarom heb je gisteren.Men moet het kind helpen maar niet al tijd zitten corrigeren. Ds. Smids kwam ook even over straf te praten. In de straf beleeft de ouder eer zijn gegriefdheid en gekwetste ijdelheid, dan dat hij het belang van het kind voor ogen houdt. Voorlichting Het kind gaat op de duur steeds beter de grote wereld zien. hij vormt een eigen oordeel en leert ook zijn eigen lichaam kennen. Als het kind zover is is het tiid voor sexuele voor lichting. Het komt ook wel voor. dat een kind van 'n jaar of zes zeven vraagt, waar de kindertjes vandaan komen. Men hoeft dan geen kleurtjes te krij. gen (Victoriaans!) of knipoogjes te geven. Hiermee maakt men de vrager alleen maar argwanend. Voor een kind is het een zelfde soort vraag als „Waar is opa naar toe?" wanneer grootvader nas gestorven ls. Het beste antwoord op de eerste vraag is: „Van. moeder." Ooievaaxsverhalen zijn uit den boze. Wanneer een kind het WIL weten, vertel het hem dan. Betrek de dieren daar niet bij. want dat ligt in een an dere sfeer. De sexuele voorlichting moet ge schieden in de prepuberteit van het kind. Vader licht zoonlief en moeder licht dochterlief voor. Op enkele aspecten van het boven genoemde ging ds- Smids nader in. Het laatste gedeelte van de lezing behandelde de godsdienstige opvoe ding. Dit is in de eerste plaats „gods dienst vóórleven." Primaire taak be rust bit de ouders. Na afloop was er nog een onderlinge bespreking van het een en ander. De afdeiing Schiedam van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen Voormalig Verzet Nederland viert Vrijdag haar tienjarig bestaan in gebouw „Musis Sacrum", aan de Lange Haven. De Schiedamse Toneelvereniging „Utile Dulci" voert op het blijspel van Noël Coward „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet." Na de opvoering van dit stuk kan men de vereniging gelukwensen met haar jubileum. Daarna geeft het Ballroom Orkest „N.S.I." muzikale kleur aan een gezellig samenzijn. De avond begint om acht uur. Op 30 September 1955 stonden in geschreven 162 mannen en 29 vrou wen, van wie er resp. 140 en 7 ge heel lwerkloos waren. Het aantal inschrijvingen ge durende de maand October 1955 be droeg 125 mannen en 54 vrouwen; geplaatst werden 84 mannen en 26 vrouwen; afgevoerd werden 72 mannen en 17 vrouwen, zodat op 30 October nog ingeschreven stonden 131 manner en 40 vrouwen, van wie er resp. 93 en 14 geheel werkloos waren. Gedurende de maand October wer den ontvangen 65 nieuwe aanvragen voor mannen en 63 voor vrouwen, terwtj! op 30 October nog 2064 aan vragen voor mannen en 134 voor vrouwen als onvoldaan stonden ge boekt. Voor emigratie werden in October 6 nieuwe gevallen genoteerd, terwijl 9 gevallen werden afgewerkt. Op 30 October waren nog 18 gevallen in behandeling. Het Apenhuis van Diergaarde Blij dorp is tijdelijk voor het pu bliek afgesloten, nu men heeft vastgesteld, dat de dezer dagen gestorven chimpansé Chita door paratyphus was aangetast. De op passer Chris Baris, die het zieke dier had verpleegd, is ter obser vatie in het Bergweg Ziekenhuis opgenomen. Ook bij een van de beide neus hoorns is paratyphus geconstateerd. Het dier, een mannetje, verblijft nog niet lang in de Diergaarde. Men ver moedt, dat het reeds bacillendrager was, toen het in Rotterdam aan kwam. De neushoorn, die als aile nieuwelingen in Blij dorp eerst gron dig is onderzocht, vertoonde aanvan kelijk in het geheel geen ziektever schijnselen. De chimpansé Sjefke is eveneens ziek, maar het staat nog niet vast, dat hij met paratyphus is besmet. Er zijn desinfectienïaatregelen geno men om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. In de afgelopen maand heeft het verkeer in Schiedam twee doden, drie zwaar gewonden en negen en dertig licht gewonden geëist. De politie registreerde in het totaal 170 aanrijdingen, waarmee een betreurenswaardig maximum is bereikt. Opvallend is, dat onder de slacht offers slechts vijf kinderen beneden de vijftien jaar waren en dezen vallen alle vijf onder de categorie lichtge wonden. De veel gekoesterde mening, dat vooral de op straat spelende jeugd het slachtoffer van onvoorzichtige weggebruikers is, blijkt dus onge grond. Het gebruik, beter: misbruik van alcohol is slechts in één geval de onmiddellijke oorzaak van een aan rijding geweest. Vooropgesteld dat dit nog steeds één te veel is, kunnen wü uit dit cijfer.,.toch concluderen, dat de dronkenschap in Schiedam, al thans gedurende de maand October een ondergeschikte rol in de ver keersongevallen-tragedie heeft ge speeld. Onoplettendheid, het zich niet aan de verkeersregels honden is de be langrijkste oorzaak van het grote aantal ongelukken. Vijf en twintig Na ruim 40 jaren in dienst te zijn geweest bij de Nederlandse Spoorwe gen in Schiedam heeft de heer M. A. Oldenhof hedenochtend afscheid van het stationspersoneel genomen in de tweede klas wachtkamer. De vertrek kende, die de laatste jaren de functie van eerste seinhuiswachter vervulde, verlaat de NS wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als eerste sprak de stationschef, de heer W. Kippersluis, de heer Olden hof toe en uitte in het bijzonder zijn grote waardering voor diens steun bü het goed laten functionneren van de treinenloop. Voorts voerden nog het woord: de voorzitter van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel J. Pe ters, de bureauchef van het stations kantoor P. A. van Hooff, die tevens als voorzitter van de afdeling Schie dam van St. Rafaël sprak, de heer J. Zeelenberg, bestuurslid van de Prot. Bond voor Spoorwegpersoneel, waar van de heer Oldenhof ruim 36 jaar voorzitter is geweest en de heer J. Arons, technisch assistent, namens de sectie Weg en Werken. In zijn dankwoord legde de heer Oldenhof de nadruk op zijn erkente lijkheid voor het vertrouwen, dat hij in de afgelopen 40 jaren ondervon den had. Soheveningen 2 November. Met verse vis waren hedenmorgen aan de markt twee kustvissers met in totaal 1190. Prijzen verse vis: grote tong 4,905.50; kleine tong 2.452.60, bei de per kilo; groot middelschol 4045; middelschool 39.50—44; kleine schol 28—32.50; sohar 25, alles per kist var, 40 kilo. Vertrokken; VI 216 A Visser; VI199 L Muis; VI 196 F Verschoor; VI 71 A v. d. Toorn; VI 14 D. van der Plas; VI 205 J. Goedknegt; VI 89 M. van der Snoek. Binnen: VI 97 A. van Roon, 43 last 150 kst verse haring: VI 50 G. Woens- dregt 32 last; VI 203 H. van Roon 34 last. Vangstberichten van hedenmorgen: VI 70 100 k; VI 78 16 k; VI 79 109 k thuisvarend; VI 85 60 k; VI 172 8 k; VI 205 40 k; VI 206 5 k; VI 207 8 last; VI 208 200 k nog 40 netten; VI 216 27 k; VI 29 80 k; VI 86 7 k; VI 114 70 k; VI 115 40 k; VI 142 15 k; VI 190 4 k: VI 196 70 k; VI 197 110 k; VI 199 34 k; VI 53 16 k; VI 61 10 k; VI 71 17 k; VI 83 45 k: VI 166 50 k: VI 200 8 k; VI 80 100 k; VI 14 100 k; VI 56 40 k in halve vleet; VI 89 40 k; VI 112 75 k; VI 132 60 k. Prijzen van hedenmorgen: Volle haring 36.70; Steurharing 28.80; IJle haring 27. aanrijdingen waren het gevolg van onvoorzichtig passeren. Elf voetgan gers werden het slachtoffer van hun eigen onoplettendheid bij het over steken van de rijweg. Cijfers, die duidelijke taal spreken. De Veilig Verkeer-actie zal dan pas vruchten kunnen afwerpen, wanneer de weggebruikers (ook de voetgan gers!) zelf volledig meewerken door zich, zowel in het belang van hen zelf als in het belang van de algehele verkeersveiligheid, strikt aan. de re gels van het verkeer te houden. De wegengesteldheid (gladheid e.d.) was in de afgelopen maand van weinig invloed. Er zijn in totaal tien gevallen van slippen geregistreerd. Ten gevolge van technische gebr .- ken kwamen zeven aanrijdingen voor en achttien ongelukken hadden als oorzaak: het niet verlenen van door gang. Van de 170 aanrijdingen moest in 59 gevallen proces-verbaal worden opgemaakt. AI met al, Schiedam, dat volgens een onlangs gepubliceerde statistiek tot de twaalf „onveiligste" steden van ons land behoort (en dit is waar lijk niet te wijten aan de verkeers politie!) heeft het er in de maand October niet al te best afgebracht De weggebruikers zijn gewaarschuwd. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Ik ben er kapot van (a.l.). Monopole-theater. 2, 7 en 9 uui Apache (14 j.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 25 uur: Eigen collecties. Cult Contact Centrum, 96 uur; Expositie Dook Everse. Apotheek: C. J. Jansen, Swammerdamsingel 41, tel. 67734. Nieuwland-apotheek, Dr. Wibaut- plein 19, tel. 67532. Diversen: Irene, 2 uur: Kinderfilmmiddag, wijk V NHG. 8 uur: filmavond, wijk III. NHG. De Kroon, 10.30 uur; Koffieuurtje Ned. Ver. van Huisvrouwen. Amstelbron, 8 uur: Ledenvergade ring, Ned. Bond v. Oudstrijders. DONDERDAG Bioscopen: Passagetheater, 2 uur: Ik ben er kapot van (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Apache (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2—5 uur: Eigen collecties. Cult. Contact Centrum, 9-6 uur: Expositie Dook Everse. Apotheek: C. J. Jansen, Swammerdamsingel 41, tel. 67734. Nieuwland-apotheek, Dr. Wibaut- plein 19, tel. 67532. Diversen: Passagetheater, 8 uur: Toneeluit voering Schiedamse Kunstkring. Musis Sacrum, 1.30 uur: Jaarfeest A3g. Bond Ouden van Dagen. Irene, 8 uur: Filmavond, wijk V, NHG. Zaterdagavond wordt er in het N.V. Sportfondsenbad in Schiedam een groots afzwemfeest gegeven. Het diplomazwemmen zal worden afgewisseld met show-zwemmen, waterpolo, komisch schoonspringen en tot slot gekostumeerd zwemmen voor de kinderen. Het feest begint om halfacht. Op Vrijdag 4 November van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot koste loze inenting, voor kinderen vanaf 6 maanden oud, tegen diphterie of tegen diphterie en kinkhoest ge combineerd in het gebouw van de GG en GD, Tuinlaan 80. Geboren: Jozef J R, z v S J Pen- ders en J C Combrink: Danielle J J M, d v D J Schoonhoven en M L C Nelissen. Overleden: L Lodder 45 j vr v A v d Grond; A H Westerhof 42 j; P C Posthumus 74 j vr v D J Roeborn. Geslaagd voor het candideats- examen voor werktuigkundig inge nieur: J. G. Maurer, Rotterdam en W. F. Timmerman, Delft. Candidaatsexamen voor electro- techniseh ingenieur: W. C. H. A. Bot ter, Delft; M. F. van Donselaar, Delft; F. Ger"m, Delft; P. A. H. Hart, Delft; K. I. Kolev, Delft; C. Kraaij, Delft; W. Müller, Rotterdam; J. G. Schothorst, Delft; H. G. Smits, Delft en A. van Tussenbroek, Delft. Ingenieursexamen voor electro- technisch ingenieur: E, F. Buys, Rot terdam; P. H. J. F. van Ginkel, Delft; A. van der Kaaij, Delft; A. Korpel (met lof), Rotterdam; A. Maat, Rot terdam; J. A. Samwel (met lof), Wa- teringen; A. F. Schwarz, Delft en F. J. Wassink, Schiedam. ZONDER ENIG VLAGVERTOON is vanmorgen om 10 uur 35 het zeventienduizendste zeeschip van dit jaar de Nieuwe Waterweg met bestemming Rotterdam binnengelopen en zonder enig feestelijk gedoe is de „Heluan", 1549 bruto ton metende, om circa halfeen van middag vastgemaakt aan paal 26 in de enorme Waalhaven, die een grote vloot van zeeboten herbergt aan kaden, boeien en pieren. DE „HELUAN" is een met erts gela den boot van een Duitse rederij en komt uit Jossingfjord, Noorwegen. Het vorige jaar kwam de 17.000ste boot heel wat later binnen, name lijk op 14 December. Het was toen de Liberiaan „George" en men ver welkomde haar met vreugdevol ge baar. DE ROTTERDAMSE HAVEN kijkt nu nog slechts uit naar het 20.000ste schipMen verwacht, dat dit recordcijfer bij het tempo, waarin de zeeschepen in de Rotterdamse haven binnenvallen, gehaald zal worden. Men heeft nog bijna twee volle maanden voor de boeg. En dat zijn bovendien twee maanden, waarin de vaardrukte groot is. De „Heluan" is van de Hamburgse rederij Ernst Komrowski en Co. De directeur van het vierde en vijfde (Rotterdamse) district van het Loodswezen, kapitein ter zee A. A. Fresco zal op zijn verzoek met. in gang van 1 Januari 1956 de Konink lijke Marine en het Loodswezen ver laten. Hij wordt als directeur van het Loodswezen opgevolgd door de kapi tein ter zee B. A. W. Beyer, directeur van het Loodswezen te Harlingen. Kapitein Fresco werd op 1 Novem ber 1954 tot directeur van het Rot terdamse loodswezen benoemd. Hij kwam toen uit Harlingen. Voordien had hij een succesvolle loopbaan af gesloten bij de marine, waar hij com mandant var. het vliegkampschip „Karei Doorman" was geweest. Ziehier hetgeen de secretaris van de afdeling Gouda van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de heer D. van Hengel, ons vertelde, toen wij hem vroegen wat de brief behelsde, die de ANMB aan de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting aan Gedeputeerde Staten heeft gestuurd. Een afschrift van dit schrijven was ter kennisneming aan de raad gestuurd en Maandagavond was ons wel gebleken, dat men blij was met dit initiatief, hoe triest het onderwerp ook is. De heer Van Hengel en dat komt ook in het schrijven wel tot uiting ziet de toekomst somber in. Tal van belangrijke plannen zoals het Veerstalplan, het Bolwerkplan, de bouw van een politiebureau, de op ruiming van krotwoningen enzovoort, zijn al lang geleden door de gemeen teraad aanvaard. Hogere instanties: het Rijk, dat geen bouwvergunningen verleent, of Gedeputearde Staten, die dralen met het geven van goed keuringen, zijn oorzaak, dat de bouw- bedrijvigheid zo langzamerhand vol komen tot stilstand is gebracht. Er zijn in Gouda circa 1400 wo ningzoekenden, onder wie 350 zeer urgente gevallen, hoof ikelijk in 26.60arbeiderskringen. Bouwvergunningen komen er evenwel niet los. Wethou der Polet heeft pas nog In de raad verklaard, dat tot de bouw van 48 woningen in het Weidebloemkwartier reeds vorig jaar December is beslo ten. Deze woningen komen uit het contingent voor 1955, maar er mag nog steeds niet aan begonnen worden. Men acht het in Gouda begrijpe lijk, dat grote objecten als het Veer- stal- en Bolwerkplan moeten blijven rusten ten behoeve van de woning bouw. Maar met de 48 woningen wordt het woningcontingent 1955 af gerond en het wachten op de bouw vergunning voor die 48 vindt het ge meentebestuur helemaal niet prettig. Gouda zou verder met „vrijkomende" bouwvakarbeiders graag aan de krot opruiming beginnen. Van de 1500 bouwvakkers, die Gouda telt, werkt het gros nu weer buiten de stad. In de Oude Gouwe worden iedere week bouwarbeiders ontslagen, onlangs 30 betonwerkers tegelijk. Op hoger dan plaatselijk niveau is er natuurlijk geen ander probleem voor de arbeiders dan het heen en weer trekken. Rotterdam vooral en Den Haag zitten om bouwarbeiders te springen. De Maasstad heeft zelfs al verschillende malen bepleit, dat ge meenten met minder tekort dan het landelijke gemiddelde in de toekomst geringere toewijzingen moeten krij gen en gemeenten met een groter tekort dan het landelijke gemiddelde een grotere toewijzing. Arbeiders, die elders vrijkomen, zouden dan him bij drage kunnen leveren in de strijd tegen de woningnood in steden als Rotterdam, Den Haag, Maastricht e.d. Rotterdam verzet er zich ook te gen, dat op dit ogenblik de krotop ruiming al wordt aangepakt. Zo lang in steden als Rotterdam de nood nog zo hoog is (er zijn meer dan 25.000 woningzoekenden!) dient volgens de Maasstad het inhalen van de achterstand bij de sanering voor te gaan. Overigens ligt het voor de hand, dat het Goudse gemeentebestuur voor eigen gemeentenaren aan de bel trekt. En het pleidooi voor spreiding van vergunningen is al even begrij pelijk. Regelmatige voortgang in de „bouwproductie" bevordert uiteraard de arbeidsrust. Bij laag water is Dinsdarmorgen in de Merwehaven te Dordreo t het stoffelijk overschot ontdekt van de 56-jarige H. van Eijnsbergen uit het Musishof in Dordrecht. De man werd Zondag vermist. Hij moet in het wa ter geraakt zijn bij het aan boord gaan op de sleepboot „Sabre", waar hij stoker was. Neen, het publiek in het grote cir cus van Moskou behoeft zich niet te vervalen! In het winterprogramma treden natuurlijk Kozakken op en er komen vanzelfsprekend clowns hun grappen uithalen. Het hoogtepunt van het programma is echter het op treden van de lieftallige dompteuse Margarita Nazarova met haar zes grote tijgers. Geen. katjes om zonder handschoenen aan te pakken, zowel die op de kogel als die met de zweep. 1 November Engelss pond 10.6110.62 Amerik. dollar 3,80"/»3,Sl'/« Franse franc 1,07951,0815 Belgische franc 7,61 7,6212 Zwitserse franc86,8986,99 Zweedse kroon 73,4173,51 Duitse mark 90,5290,62 Deense kroon 54,9155.01 Noorse kroon. 53,0453,14 Zwitserland (vrij) 88,8588,95 Canad a 3,81%3,82)4 Italiaanse lire 60,4760,57 Argentijnse dollar 3,773,78 Japanse dollar 3,76%3,77% Turkse dollar 3,79%3,80% CHARLOTTE KÖHLER is als voordrachtskunstenares in ons land nog steeds ongeëvenaard. Gisteravond bewees zij dat weer in de volle Rotterdamse Schouwburg, waar zij een publiek van jonge en oude mensen wist te boeien met haar succes van voor de oorlog: „Frasquita". De ouderen kenden haar briljante vertolking van dit Spaanse verhaal wellicht nog. De jongeren zullen er geestdriftig mee kennis hebben gemaakt. Het applaus na afloop was in elk geval méér dan hartelijk. Hoe wonderlijk men in Den Haeg omspringt, met het ver lenen van bouwvergunningen, blijkt wel uit de restauratie van het kantongerecht. De ge rechtszaal wordt momenteel ingrijpend verbouwd, hetgeen op zich /elf geen overdaad be teken:. Al tientallen jaren verkeerde deze zaal in dezelf de sobere toestand, die inder daad niet overeenkwam met de waardigheid van de recht spraak. Nu evenwel binnen enkele jaren de bouw van een nieuw kantongerecht verwacht kan worden, gaat men de zaal grootscheeps verbouwen. Had dit gezien de huidige si tuatie in de bouwvakken nu werkelijk niet kunnen wach ten? De novelle van Pedro Antonio de Alarcon vertelt, sympathiek en grap pig, over de mooie Frasquita die ge lukkig leeft met haar lelijke mole naar en belaagd wordt door de af schuwelijke burgemeester. Deze denkt listig te zijn, de molenaar op een nacht uit diens eigen huis te kunnen verdrijven en dan via de achterdeur naar Frasquita's slaapkamer te kun nen sluipen. Maar hij komt van een koude kermis thuis. En ook de mole naar. die getwijfeld heeft aan Frasquita's liefde en deugd, heeft het even hard te verduren. Zoals past in deze vertelling van dorps-opgewekt heid loopt alles goed en humoristisch af. Charlotte Kohier vertelt de ge schiedenis in naam van Frasquita. Zij typeert de mooie jonge vrouw en haar lelijke man, de burgemeester, de gendarme, de bisschop, de dom heren, de advocaat, de dorpscommis- aris, de koster, de gemeentesecretaris, de vrouw van de burgemeester. Zij doet het onovertrefbaar. Voor al die personen vindt zij aparte ka rakteristieke trekjes, die zij. luch tig en precies typerend, telkens herhaalt. Men meent de perso nages van deze landelijke klucht dan ook voor zich te zien, hoewel op het toneel alleen een frêle, niet jonge vrouw aanwezig is. Geraffineerd zijn dé wisselingen van tempo, is de rhythmiek van het vertellen, dat toch bij al dat nauw keurige raffinement volkomen na tuurlijk blijft. De laatste voordracht van Char lotte Kohier was een novelle van H. E. Bates. Hoe uitstekend zij dit werk ook bracht, het bleef een vrij WAALHAVEN ROTTERDAM, 1 November. Fruit (resp. St A, St B, St C, HH A, HH B, HH C, HH I, HH II en K)Laxton Superbe 48—50, 44, 35, 36—43, 36, 31, 41—44, 35, 1836; Cox Orange 6578 60— 61, 52—57, 60—70, 56—59, 46—55, 54, 23, 33—61; Doyenne de Comm. 98— 1,11, 96, 96—1,00, 83, 59 —81; Glorie van Holland 4045, 41 46, 3844, 4042, 42, 34—40, 36, 31 33, 2837; Jonathan 4546. 36—49, 30—41, 28—40, 22—23, 23; Sterappel 56, 51, 41. 4457, 4146, 30, 39, 28, 2655; Groninger Kroon 3" -44, 30—33, 26—37, 16-28, 2132; Golden Delucius 38—40, 38, 35, 20, 24—56; Goudreinetten 4158, 39 51, 44, 35, 31, 2437; Legipont 60 62, 57—58, 48—58, 57, 51—59, 49— 52. 4415, 3151; Frankenthalers 2 79—1.13, Alicante 1 1,03—1,17, 2 70— 1,00 per kg. Groenten: Andijvie 1018. dubb. prinsessebonen 71,53. snijbonen 91 1,36, rodekool 47, groenekoo! 11 14, pronkbenen 3158, prei 1522, waspeen 1315, kroten 710, sprui ten 2658, uien 1" -19, boerenkool 1221 per kg; bloemkool 2A 3753, 2B 1025 per stuk; sla 414 per krop; gelekool 47 per kg; knolsel derij 13—16 per stuk: selderij 4,90 7,10, bospeen 1722 per bos: winter peen 9—11 per kg; aardappelen S— 0,10 per 100 kg; witlof 7298, spi nazie 2637, tomaten A 8385, B 56—89, C 69 per kg. dubieus verhaal. Ook om de herinne ring daaraan te laten vervagen is het zo bijzonder prettig Charlotte Kohier nu terug te zien in het har telijke .Frasquita", een van de glans nummers van haar reportoire. A. K. „PROTESTANTS zijn... meer dan een protest" is de titel van een arti kel van de heer Jac. Krijten- b u r g in het Algemeen Doopsgezind Weekblad van 29 October. „Sommige mensen." zo schrijft hij, „lijkt het een peuleschilletje het on gelijk van de Rooms-Katholieke Kerlc en haar leer aan te tonen. Ja eigen lijk is het in hun ook zelfs overbo dig, want het is voor hen zo klaar als de dag, dat „het Protestantisme" ln alle dringen tegenover het Rooms- Katholicisme in het gelijk staat. Zij kunnen er niet bij. dat mensen met gezond verstand, ja knappe koppen, nog Rooms kunnen zijn. Voor theologen is het minder een voudig de Roomse Kerk ln de hoek van het ongelijk te duwen. Ook de Roomse Kerk heeft haar theologen, die wél in staat zijn haar leer te ver dedigen en te handhaven tot het laatste toe. Het komt mij voor dat heel veel verschil tussen Rooms en Protestants ls terug te brengen tot dit onder scheid tussen beide: Do Rooms-Katholieke Kerk wil bo venal Moeder-kerk zijn en haar kin deren onder haar vleugels bescher men en behoeden. De Protestantse kerken willen dat haar aanhangers „man" zullen wor den en afleggen wat kinderlijk is. ER STEEKT in dit Roomse ideaal iets heel moois. Iets heel reëels ook. V ant hoeveel mensen zijn er niet in de wereld, die bovenal een Moeder nodig hebben? Zij zijn als schapen zonder her der. zij dwalen rond in dit. aardse leven en als ze niet behept zijn met een grote mate van zelfoverschat ting. lijden zij onder hun eigen klein heid en hulpeloosheid. Zulke armen van geest kon de Roomse Kerk zalig spreken. Want z ij heeft troost, z heeft leiding, z ij heeft uitkomst, z ij heeft de midde len der genade, z ij heeft koesterende warmte onder haar vleugels. Wij Protestanten hebben iets van de vrijheid en van de mondigheid geproefd. En onze kerken, willen dal wy man worden. Kind mogen wü al leen zijn voor God. N iet voor beelden niet voor priesters, niet- voor eer kerkleer, niét voor een opperst men. selijk gezag. Alleen iw r-—' <3-1

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1