Trekkers bezoeken ons land op weg naar het Zuiden Muziekonderricht van belang voor het kind Russen vertolkten „Eugen Onegin Vara-contacta vond is goed geslaagd Geslaagd afzwemfeest in Sportfondsenbad ONZE VOGELS NOVEMBER SVV-athleten oogsten succes Uit het dagboek van de politie Vara-TV-club gezond „ademen om mooi te zijn! chiedammers onder elkaar Ouderavond Dr. De Visserschool Voor geestdriftig publiek Noveni kegelde de Poedelaars omver PvdA-vrouwen vieren „Vrouwendag" Handballers hielden technische dag Gouden jubilaris bij Techn. Bedrijven Groeiende interesse voor studieboeken Uw huid! moet HET VRIJE VOLK DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 PAGINA 5 De trekmaand is zoals gewoonlijk weer een heel drukke maand geweest. Enorme aantallen vogels van allerlei soort hebben hun broedgebieden in Noord-Europa verlaten en de lange en gevaar volle reis naar het Zuiden ondernomen. Zeer veel vogels passeer den bij die gelegenheid ons land, waarvan een groot aantal een oj meer dagen in ons land bleven hangen om te fourageren en weer wat op verhaal te komen. Ongemerkt Tsjek-tsjek In Delft Als vroeger De oudercommissie van de Dr. De Visserschool heeft Maandag in de grote zaal van het gebouw „Irene" een ouderavond belegd, waarop de heer Herman van Born, vioolleraar aan het Toon- kunstlyceum te Schiedam, sprak over de mogelijkheden en moei lijkheden van het muziekonderricht voor kinderen. Ter illustra tie van zijn betoog concerteerden leerlingen uit de blokfluit-, viool- en pianoklassen van het genoemde lyceum. Verfijnd C- De gelukkigen Het diplomazwemmen vormde uiteraard de hoofdschotel van het feest. De volgende meisjes en jongens kregen een diploma uitgereikt: A/j V mêsm fsilii Smetteloze witheid Uw huid is pas werkelijk mooi en gaaf ais ze gezond kan „ademen" door poriën die volmaakt gereinigd zijn. Hiervoor is een absoluut zuivere zeep noodzakelijk. Laat Uw tere huidweefsel slechts in aanraking komen met een toiletzeep, die smetteloos wit van tint en dus volmaakt zui ver is. Volkomen zeker bent U van fijn geurende Lux Toilet Zeep: de voor Lux geselecteerde oliën Zo wit - so zuiver so sacht voor Uw huid 1 van Lux Toilet Zeep bewijst haar volmaakte zuiverheid worden gezuiverd totze kristalhelderzijn.Vandaai dielelieblankekleur. Vandaarook dat pure romig- witte schuim dat Uw huid zo zacht reinigt en zo aantrekkelijk maakt. Wees veeleisend bij iets, dat U dagelijks nodig hebt voor de verzorging van Uw huid. Vraag om witte, zuivere Lux Toilet Zeep. IXtoilet zeep Andere vogels hebben zich tijde-[dit laatste geluid vernemen wy uit- lyk hier gevestigd en blijven totdat'sluitend in het winterhalfjaar. de voedselbronnen zijn uitgeput of tot zij door de winter genoodzaakt worden naar zuidelijker regionen te vertrekken. In Schiedam hebben wy ditmaal niet zoveel van de trek kunnen mer ken. met uitzondering van enkele flinke troepen vinken en wat gras piepers. Desondanks wemelt het thans in het bos van de kleine vo gels, waar de onkruidterreinen een eldorado zyn voor de zaadeters. Het komt herhaaldedijk voor, dat wy meer dan. honderd vinken bij el kaar zien. Als zy opvliegen laten zij voortdurend hun trekroep „tjuup- tjuup" horen. Aardig is, dat er tussen de vin ken altyd wel een stuk of wat ke pen zyn te ontdekken, wier min of meer hees klinkend „kèèp-kèèp" verwarring met andere soorten totaal uitsluit. Mannetjesvinken zyn byzonder fraai gekleurde vogels. Wat by de vink roodachtig is, is by de keep mooi oranje-bruin; vandaar dat men hem in sommige streken oranjevink noemt. Ik vind deze naam gelukkiger gekozen dan keep, welke laatste be naming uiteraard aan zijn roep ont leend is. Van de kepen kunnen wy met zekerheid zeggen, dat zy uit Scandinavië of Oost-Europa komen, omdat zy op onze breedtegraad niet broeden. Zy hebben dus al een flinke reis achter de rug. Van de vinken is het wat moeilijker om te zeggen waar zij vandaan ko men, omdat er ook in ons land zo heel veel vinken broeden. In ieder geval moeten er veel buitenlanders onder zyn, omdat de Nederlandse vinkenstand toch niet zó groot is als de enorme aantallen, die in October en nog in November voorbytrekken. Veel vogels zijn er, die om zo te zeggen, ongemerkt bij ons komen binnenvallen. Voorbeelden daarvan zijn roodborstjes, heifgemussen, goud haantjes, e.d. Heggemussen alias bastaardnach tegalen zyn er thans meer dan in de zomer en dat is gemakkelyk vast te stellen, omdat deze muisgryze vogeltjes eigenlijk steeds geluid ge ven. In de zomer zingen zij of laten op zyn minst hun lokroep horen en Zaterdag Klaproosdagt Tier. -jaar na de bevrijding nog steeds Klap roosdag, nog steeds ecu offer vragen, een offer brengen om het Nederlands Oorlogsgraven Comité, dat de Klap roosactie organiseert te steunen in zijn werk? is het wel nodig om na tien jaren, vrijheid te collecteren voor het verzorgen van de oorlogsgravcn, trieste herinnerino aan een trieste tijd? In het speciale Klaproosnummer van De Laatste Post, het mededelin genblad van het Oorlogsgraveneomité geeft het comité een duidelijk ant woord op deze vragen: Tien jaar geleden heeft het Ne derlandse volk via het Nederlands Oorlogsgraven Comité vrijwillig de taak aanvaard de graven der geal lieerde soldaten, die voor onze bevrij ding sneuvelden en in de grond be graven liggen, die zij meter voor me ter op de vijand veroverd hebben, op ideële wijze te verzorgen, als ware het de laatste rustplaats van onze eigen man, vaderbroer of verloofde. Wij zijn dit verschuldigd aan onze gesneuvelde strijdmakkers, aan hun nabestaanden en aan ons zelf. Want een eenmaal gegeven belofte mogen we niet zomaar verbreken, willen wij ons zelfrespect niet verliezen." Tot zover het comité. Zaterdag Klaproosdag. Zaterdag Klaprooscollecte, óók in Schiedam. Laten vele Schiedamsen en Schie dammers zich opgeven als collectan ten. De gehele week zal de heer Ver- maat, die dagelijks van 95 uur in het Roode Kruisgebouw aan de Lange Nieuwstraat zitting houdt met liefde hen, die inlichtingen over deze collecte wensen, te woord staan. En mochten er mensen zijn. die tijd hebben en de noodzaak begrij pen om met een lijst rond te gaan, ook zij kunnen elke dag in het Roo de Kruisgebouw terecht. Vrijdagavond van 7 tot 8 uur kun nen de bussen voor de Zaterdag ie houden collecte worden afgehaald. Is de Lange Nieuwstraat te ver van uv) huis vandaan om er even aan te wippen? De heren Weverting. Lo- rentzlaan 17, Hage, Jansteenstraat 37, Vuik, Zwartewaalsestraat 32 wil len u graag als collectant voor Klap roosdag inschrijven. Laat het resultaat van de collecte Schiedam waardig zijn! Ongetwijfeld zullen sommigen met mij geconstateerd hebben, dat er de vorige maand zoveel mezen waren. Koolmezen en pimpelmezen. Zowel in het bos als in de kleinste bosscha ges by boerderyen of in tuinen wa ren zy te vinden. En nog steeds ontmoeten wy deze kwieke klaute- raars op ome wandeling en geloof maar. dat zij zo gezameniyk een be hoorlijke opruiming onder de insec ten houden. Ik ben altijd ontzettend blij als ik weer eens een oude vriend ontmoet; dat herinnert je altijd aan de dagen van weleer. Ditmaal was het een grote bonte specht. Deze vogel van spreeuwgrootte (de kleine bonte bestaat ook en is zo groot als een musbroedde hier tot 1944 in min stens zes paar en nu zijn wij blij als één specht ons met zijn bezoek komt vereren. Prettig was het om het bekende .tsjek-tsjek" weer te horen. Ik hen nog steeds hoop, dat een paartje van deze mooie vogels zich mettertyd in het Volkspark zal gaan vestigen en er zal gaan broeden. Sommige popel- stammen zyn haast dik genoeg dat de specht er een woning in kan bei telen. De grote bonte specht is een fraai gekleurde vogel. Kop en vleugel zyn zwart en wit, de romp is geheel wit en belde sekten bezitten een vuurrode stuit. Bovendien is bi) het mannetje de schedel eveneens rood en by het wyfje is deze zwart. Leuk is het om te zien hoe de spechten met korte rukjes spïraalsgewüs langs een boom stam omhoogklauteren. zy voeden zich uitsluitend met Insecten, zyn dus zeer nuttig. De eerste roodborstjes, in onze contreien echte wintergasten, zijn ook weer gearriveerd en hun krakerig „snikkerikkik" of hun llefeiyk ge zang horen wy overal. Zij zijn vrijwel de enige vogels, die in deze tijd zingen, hoewel de win terkoninkjes zich eveneens wel laten horen. De roodborstjes biyven ons in de wintermaanden gezelschap houden en als het goed wintert ko men zij vlak by onze woningen, waar zy zich graag laten voeren. overleven, zullen zy het volgend voorjaar stellig weer ln de plas hun nest bouwen. Op 't water In een tweede plas dobberden nog steeds de wintertalingen, wilde een den en een stuk of twaalf heuselijke smienten. Prachtige grijs met bruin gekleurde vogels met bruine kop en gele schedel, zoals wij ze ook in het Julianapark kunnen zien. De bewoner;van dit park zyn ech ter tamme exemplaren. Wel leuk om ze eens goed ';e bekyken, maar geef my maar de echte wilde dieren, die in groepsverband zulke prachtige vluchten maken en daarby steeds hun wilde roep, een fluitend „pieuw- pieuw" laten klinken. Vandaar dat deze eenden ook fluiteenden ge noemd worden. Hier en daar zagen wij in de polder een enkele Vlaamse gaai, prachtig gekleurde kraai- achtige vogels, die zich evenwel niet in een goede reputatie mogen ver heugen vanwege hun voorkeur in het voorjaar voor eieren en jongen van andere vogels. In de afgelopen maand is er een merkwaardig grote doortrek van gaaien lang de kust geweest en ver scheidene exemplaren vonden het biykbaar by ons zo kwaad nog niet. Het gevolg was, dat vele van hen over het westelijk deel van ons land uitzwermden en zodoende kwamen wy er hier ook enkele tegen. Iemand vertelde mij, dat hij een aantal van deze vogels in de om geving van de Begraafplaats had waargenomen, In ieder geval kunnen zy op het ogenblik weinig kwaad uit richten. Ofschoon zij alleseters zyn is hun hoofdvoedsei toch eikels en gezien de enorme aantallen trekkers moet het met de eikeloogst in het hoge Noorden niet te best gesteld A. DE JONG Het afgelopen weekend hebben de SW-athleten weer vele lauweren geoogst. Zaterdag werd deelgenomen aan de Ronde van Zevenhuizen over een afstand van 3500 meter. De wed- strfidploeg, bestaande uit de lopers Bertus Veldhoven, Anton van Dom melen en Ben Krabbendam, wist voor 1 jaar beslag te leggen op de fraaie wisselplaquette beschikbaar gesteld door de burgemeester van Zeven huizen. Bertus Veldhoven behaalde hier zijn zesde achtereenvolgende overwinning en bezette in zijn klasse weer de le plaats in 11 min. 28.7. Anton van Dommelen werd in zyn klasse 2e in 12 min. 25, Ben Krab bendam 3e in 12 min. 25.1 en Hui gen 8e. Bij de B-klassers bezette Joop Smit verder de 4e plaats. Daar in het algemeen klassement Veldhoven de 2e plaats bezette. Van Dommelen de 12e. Krabbendam de 13e en Smit de 14e, kwam de pla quette voor 1 jaar in hun bezit. Bovenstaande resultaten bewyzen weer eens temeer, dat de SVV-ers op het goede pad zyn. Ruim 70 athleten namen Zondag weer deel aan de Nationale Veld- parkloop te Delft over een afstand van 3500 meter. Hoewel het parcours zeer zwaar was, slaagde Bertus Veldhoven er toch in zyn 7e achtereenvolgende overwinning te boeken. Hy bezette dan ook de le plaats in 10 min. 23.7. Een prestatie te meer, daar Veldhoven ook Zaterdag een. zware wedstrijd gelopen had. Bij Anton van Dommelen zat de wedstryd van Zaterdag echter nog in de benen. Niettegenstaande dat wist hij toch nog als 7e binnen te komen in de tyd van 11 min. 30. Van Heyningen werd in zyn klasse 13e in 12 min. 15.8, terwyi Arnold Duym by de Junioren de 11e plaats bezette. A.s. Zaterdag nemen de SW-ers weer deel aan de Raadhuisloop te Alphen a. d. Rijn. wy zijn benieuwd of zy ook daar beslag op de wissel- prys zullen leggen. Gezien de grote menigte van vogels in het bos en omgeving is het weer echt als vroeger. Jammer alleen, dat de meeste vogels, als de voedsel voorraad uitgeput is, weer gaan ver dwijnen. Doch dat duurt nog wel even en we kunnen zelfs nog enkele soorten verwachten. Ringmussen ko men stellig nog in het bos en koper wieken kunnen elke dag arriveren. In de duinen heb ik ze al by hon derden gezien evenals kramsvogels, waar zij druk doende zyn om de duindoorns van hun bessenvoorraad te ontdoen. Kramsvogels heb ik dezer dagen al ln de polder gezien. Zij houden zich by voorkeur in weilan den op, terwijl koperwieken bosachtig terrein prefereren. In het Kethelse bos zyn de snip pen nog steeds aanwezig en ln de grote plas zag ik de beide futen, thans in winterkleed, dapper naar voedsel duiken. Als zij de winter We leven ln de eeuw van de mu ziek aldus de heer Van Born en vooral na de oorlog is de behoefte aan goede muziek in grote mate toe genomen. Spreker wees erop, hoe belangryk muziek voor de mens is en hoe het zyn leven diepere zin kan geven. Daarom moet men by muziek onderricht reeds veel aandacht schenken aan het kind. In verband hiermee merkte de heer Van Born op. dat het kind nooit beter in de gelegenheid is geweest om goede muziek te leren kennen dan tegen woordig. Is myn kind muzikaal? Dikwijls wordt deze vraag gesteld. In principe is ieder normaal mens muzikaal, na- tuuriyk met een groot aantal scha keringen, lopend van primitieve muzikaliteit tot hoge muzikale be gaafdheid, harmonische muzikaliteit. By muzikale aanleg van kinderen dient men zeer voorzichtig te werk te gaan. Een blokfluit is een belang- HOGE PRIJZEN7 (tot 12.50) vormden Maandag voor velen geen beletsel via de Nederlandse Opera in de Schouwburg culturele banden aan te halen met een drietal solisten, die de ganse Sowjet-Unie achter zich hebben. De grondslag voor grote geestdrift was er zodoende al voor het scherm gerezen was. Een gelukkige omstandig heid was 't ten slotte daarbij, dat de drie solisten aan die grondslag nog een puur artistieke toevoegde, zodat er alleszins reden was voor de minutenlange ovatie aan het slot van deze „Eugen Onegin"..,. uitgerekend „Eugen Onegin", die in het werk van Tscbaikowsky, dat toch al zo gekenmerkt wordt door wisselwerking van Oosterse en Westerse invloeden, zonder twijfel kan gelden als de krachtigste brug tussen belde cultuursferen. Voor Rotterdam was 't de eerste kennismaking met „Eugen Onegin". De opera was onlangs een .der glans nummers van het jongste Holland Festival. Maar dat Holland Festival speelt zich tot dusverre helaas nog grotendeels elders af. Jammer dus dat Rotterdam die première miste, altyd jammer, maar ditmaal wel zeer ia het byzonder, omdat men hier nu niet de kans op een vergelijking had- Drie Russen hadden nu de voor naamste rollen in handen, Lilia Lobanowa-Rogatsjowa, Iwan Boega- jew en Pawel Lisitsian. Dat waren rollen, waarin tydens die première by De VaraAP-contaetavond, die Maandag in „Excelsior" te Vlaar- dingen plaatsvond, is goed geslaagd.. Een groot aantal werkers uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Rhoon, heeft geluisterd naar het klare betoog van de heer J. Stoppel uit Amsterdam en genoten van het luchtige programma, dat geboden werd. Het- is een goede gedachte geweest vóór het officiële programma eerst gezamenlijk te luisteren naar de uit zending van de familie Doorsnee. Daardoor kon voorzitter H. van Mun ster de avond om klokslag 8 uur openen. Na „Doorsnee" kreeg Harry de Groot gelegenheid zijn kunnen op de solovox te demonstreren. Dat ging hem uitstekend af, tenvyi zjjn korte uiteenzettingen vóóraf, uitermate goed werden gewaardeerd. "Voor de pauze heeft de heer J. Stoppel, chef centrale propaganda van de N.V. De 'Arbeiderspers, een propagandatoespraak gehouden, waarnaar met aandacht is geluis terd. Na de pauze heeft het gezelschap Edith Fraterman, Harry de Groot en Clem Clements de aanwezigen ver gast op een goed programma. Edith Fraterman bracht op carmante wyze enkele liedjes, daarby aan de piano begeleid door Harry de Groot. Clem Clements bracht de aanwezigen in verbazing met zijn goocheltrucs en de wijze, waarop hy als sneltekenaar, in enkele seconden, enige bezoekers op papier „vereeuwigde". Om circa halfelf kon voorzitter Van Munster een slotwoord spreken,de solisten, ook het koor, het uitste- het Holland Festival Gré Brouwen- styn volgens de verhalen schitterde, vvaarjn Frans Vroons, onze beste romantisch-lyrische tenor, die nu in de zaal zat mee te neuriën, zonder twijfel zou kunnen schitteren en waarin ten slotte Theo Baylé, als hy niet net weer in het een of ander conflictje verzeild geraakt was, even zeer had kunnen schitteren. Al waarmede slechts gezegd wil zyn, dat er, met de allergrootste waardering voor de Russen ®n de grootste dankbaarheid dat wy eens in de gelegenheid gesteld werden Russische operazangers te horen, geen reden is deemoedig voor zo veel geïmporteerd schoons het hoofd te bulgen ofin overdre ven hartstochtelUk gejuich los te barsten. De drie Russen maakten een boeiende creatie van hun roller. Zij demonstreerden met verbazend t,e- mak een verfijnde zangtechniek, die er veel meer op gericht scheen het volle pond te geven aan de vaak prachtige muziek van Tschaikowsky dan dat zy zich richtte op de ryke mogeiykheden van timbre en volume van de eigen stemmiddelen. Een sym pathieke dienstbaarheid, bescheiden heid zo men wil, die de geest van dit werk van Tschaikowskl, die immers een zo krachtig mogelyke intimiteit tot hoogste doel stelt, volkomen recht deed wedervaren. De gasten eisten ook niet alle hulde voor zich op. Eerder zou men het tegendeel kunnen zeggen, zo hartelyk v/aren zy voortdurend bezig de an dere solisten Lidy van der Veen, Cora Canne Meyer, Jo van de Meent, Guus Hoekman en Chris Taverne in de byval te laten delen. En niet alleen waarin hy de werkers opwekte het ledental van de Vara in de betrok ken afdelingen verder omhoog te stuwen. kend spelende orkest en eigenlük bovenal Alexander Krannhals, die de gehele voorstelling voortreffeiyk leidde. J. AARSE. ryk instrument bij het algemeen muziekonderwy's: de leerling kan al gauw aardige wysjes spelen. Bij een betere techniek gaat zowel solistisch als in ensemble van de fluit grote bekoring uit. Bovendien ontwikkelt het bespelen van de blokfluit by' het kind gehoor, gevoel en smaak. Leerlingen uit de klas van de heer De Greef hielden daarna een blok- flüitvoordracht, waarby zy aan het orgel werden begeleid. Zeer aardig klonken „Jesu, joy of man's desi ring" (solo) en „Ave Verum" van Mozart (duet)Frappant was het op treden van twee jonge fluitisten, die pas twee maanden les hadden en vry vlot enkele geesteiyke liederen ver tolkten. De heer Van Born vertelde, dat de plano een geschikt instrument is voor een kind met normale muzi kale eigenschappen en een nor maal gebouwd lichaam. De viool- stelt echter daarby nog andere eisen, want de noten moeten op dit snaarinstrument „gezocht" worden. Men moet een kind alleen maar vlooi laten leren spelen, wanneer het er spontaan om vraagt; het moet er nooit toe aangezet worden. Ter illustratie speelde Van Bom met vier van zyn leerlingen en een' pia niste een compositie van Vivaldi. Ter afwisseling van het program ma gaven enkele leerlingen van Toonkunst een balletvoorstelling en droeg een leerlinge uit de declama tieklas e.n sprookje van Andersen voor. Voorts speelde de bekende Rotter damse pianiste Carry de Bruin op slagvaardige wyze enkele befaamde pianocomposities. Na afloop van het programma werden vragen beant woord, die de toehoorders naar aan leiding van het besproken onderwerp in de pauze schriftelijk hadden ge steld. De avond werd geopend door net hoofd der schooi en voorzitter van de oudereommii-ic, de heer G. T. Polderman. DINSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9,15 uur: Marty <14 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 0 uur; Vuurgevecht in de bergpas. Tentoonstellingen Stedeiyk Museum, 25 uur: Eigen collecties. Apotheek; M. M, H. Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. Diversen: Musis Sacrum, 8 uur Birkhofs Ap- paratenfabriek. Cabaret en was- demonstraties. L, Nieuwstraat 183, 8 uur: Vara- TV-club. Irene, 7.45 uur: CJMV Oud-Ma- thenesse. Propagandatoneelavond. Volksgebouw, 8 uur: ANMB, film. Beyersbergen, 7 uur: Tandtech. Lab. Halvax. Personeelsavond. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Marty (14 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Vuurgevecht in de bergpas. Tentoonstellingen Stedelyk Museum, 25 uur: Eigen collecties. Apotheek: M. M. H. Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. Diversen: Musis Sacrum, 2 uur: Contact middag oud-werknemers Wilton- Fijenoord. Musis Sacrum, 8 uur: Filmavond, ontsp.ver. Wilton-Fyenoord. Volksgebouw, 8 uur: Filmavond ANMB. Niet minder dan 64 candidatcn voor het zwemdiploma I cn 22 voor diploma II hebben Zaterdagavond in het Schiedamse Sportfondsenbad „afgezwom men". Het afzwemfeest werd opgeluisterd door demonstraties in kunst-, show- en figuumvemmen, schoonspringen, een waterpoowedstryd en tot slot van de avond, gccostumeerd zwemmen. Nadat de directeur van het zwembad de heer F. A. Putfc, een kort openingswoord had uitgesproken, begon men onmiddellijk het varieerde programma af te werken, Grootveld, Matyn Sanders, Hans Tino, Chris Zijdeveld, Huib Visser, Dick Arentz, Jan Amens, Dick Wind- houwer, Frits Vos, Hennie Huisman, Herman Degeling Paul Mennen, J. Sastense, Jan Smit. Diploma II. Meisjes: Jennie Groen, Ellie Sehults. Renee de Haan, Carola Felius, Marja v. d. Bos, G err it Bui tenhek, Inge Kooy Trudie Costense, Ineke Say, Marja Mak. Jongens: Tonny den Uyl. Edwin v d. Voort, René v. d. Gaag, Johan Blok, Eddy Semeyn, Aart Valk, Ronald Bultendyk, Hendrik v. Enge len. Herman Buytenhuys, Jurrie Vermeulen, Jaap Bokkers. Byzonder in de smaak vielen de zwemdemonstraties van de dames van „Wilton-Fyenoord". Het applaus, dat de dames voor haar prestaties oogstten, gold ongetwyfeld ook de heer J. j. A. Gamaat, die als chef instructeur van het Sportfondsenbad de regie over deze nummers had ge voerd. Grote hilariteit verwekte het nummer schoonspringen van de Springclub Icarus uit Rotterdam, die voor de komische noot op deze avond zorgde. SZC I speelde een waterpolowed- stryd tegen zyn rivaal RZC 1. In een spannende, vrywel geiyk opgaande stryd moesten de Schiedammers zich met 5—6 gewonnen geven. Het toewyzen van de pryzen by liet gecostumeerde zwemmen (de pryzen waren dit keer niet uitgeloofd voor de zwemvaardigheid, maar voor het verkleden) was een niet gemakke- iyke taak voor de jury. De keus viel ten slotte op: Kinderboekenweek, Carmen, Slangenbezweerder en Actie Veilig Verkeer. Diploma I. Meisjes: Ada van Meurs, Clara v. d, Tuyn, Ineke Ver vers, Loes v. d. Heuvel, Ted Vlug, Cobie v. Ekris, Vera de Groot, Mar- greet Lauwaars, Ellie Smulders, Mary Hersbach, Tonzina v. Opstaai, Ada Hoegee, Cobie Licht, Ellie Buitendyk, Marianne Sehoonmade, Henneke v. d. Tuyn, Greetje Moerman, Joyce Suttorp, Marianne Brugman, Lenneke v, d. Graaf, Jenneke Tieman, Rita Middeldorp, Ineke Huisman. Hanneke Platteel, Rietje Odé, Hanneke Haart- sen, Johanna v. wyck, Nelïa Bruinjé, Annek Saly, Henneke v. Meurs, Jo hanna Schouten. Jongens: Hans Wynbergen, Gerard van Opstal. Hans Smits, Marinus Burger. Leo v. d Berg, Kans v. d. Heuvel, Ad Krijger, Martien Smit, Edwien Revier, Jan v. Grootveld, Jan Rothscheidt, Aad Zuidgeest, René Timmer, Lauke Nys, Leo v, Santen, Hans Vermeulen, Ronny Jansen, Leo van Weele, Tom Leusen. Piet v. Op de banen in hotel De Kroon speelden de Jubilerende Foedelaars Maandagavond hun laatste wedstryd in de door hen uitgeschreven neder laagserie. Tegenstander was ditmaal stadgenoot Noveni. Ook deze ontmoe ting werd door de jubilarissen verlo ren, al was het niet zo'n smadehjke nederlaag als tegen ADO. Met „slechts" 49 hout bleef Noveni in de meerderheid. De gasten wier pen 887 en de Poedeljagers 838 hout. De hoogste werper was Oom Schef- fers van Noveni met 196 hout. De heer E. Nieuwendijk was met 180 hout de hoogste werper by .de Pen delaars. De eerste dagprijs" won de heer Scheffers en de tweede wasvoor de heer B, van Pelt (Poedelaars). Nu de laatste wedstrijd in deze se rie gespeeld is, luidt de eindstand als volgt: 1 ADO (Rotterdam) 118 hout; 2 EVA (Rotterdam) 70 hout; 3 Noveni (Schiedam) 49 hout; 4 Tous les Neuf (Schiedam) 5 hout. De vyf eerste pryzen voor de hoogste werpers gaan naar: 1 J. Byster (EVA) 214 hout; 2 A. v. d, Ende (ADO) 208 hout;; 3 mevrouw K. Vlig (Poede laars) 206 hout; 4 L. v. d. Most (Tous les Neuf) 204 hout; 5 Scheffers (Noveni) 396 hout. Dinsdag, 22 November, vieren de leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in Schiedam in het Volksgebouw „Vrouwendag". Het programma voor deze avond luidt: 1. Opening met bondslied. „Ka meraden", 2. Muziek van „La Mati- nata", 3. mevrouw J. Dekhuyzen Zeehuisen spreekt over de leuze van de Vrouwendag: „Geen armoede en onwetendheid in een wereld van wel vaart en kennis", 4. Muziek en zang. Pauze. 5. professor Daantje", blij spel in twee bedrijven opgevoerd door de Arbeiders Toneelvereniging De Fakkel, 6. Muziek van La Mati- nata en 7 Sluiting. In de pauze worden door leden be schikbaar gestelde prijzen verloot. Een scholier uit Schiedam sloeg zyn klasgenoot, de 11-jarige J. C. uit Overschie, die hem „verraden" had, toen hy spybelde, Maandagmiddag zo hevig met een stok, dat Jan op weg naar huis herhaaldeiyk door pyn overmand van zyn fiets viel en ten slotte op het Stationsplein het be- wustzyn verloor. Omstanders legden het slachtoffer op een bank en de GG en GD vervoerde hem naar het ziekenhuis, vanwaar hy naar zyn eigen woning werd gebracht. De 9-jarige J. H. stak Maandag middag omstreeks 17.50 üur onvoor zichtig en zonder licht met zyn fiets de B.K.-laan over. Een personen auto greep de onoplettende wieiry- der. Met een lichte hersenschudding is de jongen via het Gemeentezie kenhuis naar zyn woning aan de Lange Achterweg gebracht. Toen de 16-jarige byrijder A. L., terwyi hy ln een vrachtwagen Maandagmiddag over het Stations plein reed, te zwaar op een deur knop van de cabine leunde, schoot deze by het nemen van een bocht los, de deur yloog .open eh L. viel op straat. Na in de Noletstichting on derzocht te zyn, is het slachtoffer naar zyn huls vervoerd. By de werkzaamheden in de ln aanbouw zijnde nieuwe vleugel van de Dr. Noletstichting hebben de laat ste dagen enkele ontvreemdingen plaatsgehad Ten nadele van de schilder J. M. D. is een schuurma- chlne gestolen, de chef-monteur J. y. B. miste uit de kelder een TL-balk met buis en van de vloerlegger Van C. werd een stuk vloerrubber ont vreemd. De politie heeft de zaak ln onder zoek. De Technische en Jeugdcom missies van de Koninklijke Ne derlandse Handbalbond, afdeling Rotterdam, hebben afgelopen weekeinde een Technische dag georganiseerd aan de Oudedijk in. Schiedam. Op deze dag hebben de afdelings elftallen. Rotterdam en Den Haag el kaar bestreden. Hoewel er enige voor uitgang te constateren valt bij de afd. Rotterdam, blijkt Den Haag nog steeds een groot overwicht te bezit ten op het terrein van handbalsport. Bij de junioren dames kwam dui- deiyk naar voren dat de jonge dames van Den Haag enige maanden trai ning achter de rug hadden, terwijl de junioren dames van de afdeling Rot terdam nog niet samen waren ge weest. De ruststand gaf een 18-achter- stand te zien voor de Rotterdamse junioren. Opvallend was de come back na de thee, terwyi de Haagse meisjes n:et meer tot scoren kwamen, wist L Robart (DWS) die ook het eerste tegenpunt maakte, nog tweemaal het Haagse neb te vinden. Verder waren H. Roelse en C. v. Duikeren (DWS) opgesteld in dit elftal. Na de dames junioren waren de heren junioren aan de beurt. In een hoog tempo gaven deze jonge hand ballers een goede party tegen de Haagse jongens. De ruststand was 1—2 in het voordeel van Den Haag. Ook hier kwam een betere tech niek naar voren by de Hagenaars. Het tegenpunt kwam van P. Neder- pelfc (V et C). Gedurende de eerste tien minuten na de rust lieten de Rotterdamse jongens zich overrom pelen, zodat de voorsprong van Den Haag werd vergroot tot 1—6. Na een fraaie aanval wist C. v. Harm.elen (DWS) nog eenmaal.met een fraai schot de Haagse doelverdediger te verschalken. De dames senioren van afdeling Rotterdam lieten zich een 3—0-voor- sprong ontnemen. De Haagse dames kwamen na de rust met nieuwe ener gie bet veld in en behaalden een 35- voorsprong. Byj de heren senioren ging het iets beter, zy braohten het tot een ge- iyk spel 88. Daar het hier afde lingselftallen betrof stond het spel peil niet byzonder hoog. De heer J. Zuidgeest, opzichter eerste klasse by de Technische Be drijven in Schiedam, viert Zaterdag zijn gouden dlenstjubileum. De directie en commissies zullen de jubilaris 's ochtends om 10.30 uur in de cantine van de GTB huldigen, daarna is er voor het personeel ge legenheid tot feliciteren. De Gemeentelijke Openbare Lees zaal cn Bibliotheek in Schiedam heeft in October in het totaal 20001 boeken uitgeleend. Over dezelfde periode in 1954 bedroeg dit cyfer 20111, dus ruim honderd meer. Deze achteruitgang ligt voorna melijk in de (uit de statistiek te con cluderen) afnemende belangstelling voor romans. De studiewerken daar entegen vonden in de afg maand meer aftrek dan in 1954, Slechts de Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven en de uitleen- post Kethel maken een uitsondering op de overige filialen en uitleen- posten, die alle minder boeken kwijt raakten" dan vorig jaar. Het aantal houders van leeskaar- ten bedroeg in October 1954 3959 en vorige maand 7053. Leden van de Vara-Tclevisïcclub opgelet! In plaats van het Zaterdag avondprogramma, zal Woensdag avond de voetbalwedstrijd tussen Wolverhampton Wanderers en Dy namo, de bekende Engelse en Russi sche clubs worden uitgezonden. Deze uitzending begint om 8.15 uur. v bereikt dit, door een ro'maairt/dwarkjoileiteep: De knappe filmster EliiabetbTajlor speelt de hoofdrol in de M.G.M.film „Rhapsod/'. Ook zij verklaart U: „Ik gebruik Lux Toilet Zeep.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1