Ericsson kondigt zijn iaatste seizoen aan Kees Broekman prijst Hollebooms schema Saarland heeft sterk maar wisselvallig voetbalelftal Mr. Van Beunen Goedhart gaat de koek verdelen Sukarno onthult weer komplot Aanrander aangehouden BB moet uitgaan van kans op atoomoorlog tLaatste Avondmaal' weer naar Boymans Allerlei over ambtenaren Ambonezen naar ander kamj) overgeplaatst Arg< geld :entinië wil lenen van cle Ver. Staten Aartsbisschop arrogant Minister Beel: Meer A-bommen Rijbewijs van rij-instriietrice ingetrokken Brits-Russische luchtverhinding Loiiden-Moskou Odette is geen Churchill meer Bouw gezinskeuken oorzaak Lijempf verkoopt zijn fabrieken Wisselkoersen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 PAGINA 6 Alma Ata van de kaart? Laatste interland? Kinderlijke vervalsing Oefenschema ANDERMAAL heeft men, om verdere onrust te voorkomen, een aantal bewoners uit een Ambonezenkamp op Walcheren moe ten overplaatsen. Vrijdagmorgen zijn negen gezinnen en twee vrijgezellen, in totaal 58 personen, onder politiegeleide van net kamp in Vlissingen overgebracht naar een nieuw kamp bij Burghsluis op Schouwen-Duivenland. Geen incidenten Gistermorgen om halfacht kregen de PNMS-'eden in het kamp te Vlis singen aanzegging dat zy naar Burghsluis zouden worden verplaatst Een uitgebreide politiemacht was aanwezig om ordeverstoringen te voorkomen. Zonder enig incident kon de maatregel worden uitgevoerd. Om halfelf vertrokken de bussen uit het kamp naar Schouwen-Duiveland. Leden van de PNMS bevinden zich nu nog in de kampen te Westkapelie en Middelburg. Ook hier zal binnen kort begonnen worden met de bouw van gezinskeuxens. Gehoopt wordt echter, dat actie tegen deze bouw in deze kampen kan worden voorkomen Zweedse rijders, maar ook van de overige veel te veel zal vergen. Van de Russen is nog weinig be kend. Natuurlijk nemen ze aan de Winterspelen en de wereldkampioen schappen deel. Een blad in Oslo (Van onze correspondent in Scandinavië. A Storm) SB*an? <Je.ier dagen met het sensa- rw - wru" tionele nieuws, dat de Sowjet-rijdcrs Eind October joeg een orkaan over de Scandinavische landen, die door in de toekomst van hun beruchte Ai de weerkundigen reeds was voorspeld en van de naam ..Beril" was voorzien. ma Ata geen gebruik meer denken te „Berit", die precies op tijd arriveerde, die in de wouden huishield en ïo roakerL heftig tegen de kusten beukte, dat verscheidene schepen tegen de rotsen Hun „droombaan" zou in de prac- werden verbrijzeld, baande de weg voor massa's koude lucht, die onmid- niet deugen en uitsiunend „kas- dellijk uit de poolstreken toegestroomd kwamen. plantrijders" opleveren, die met m staat zouden zijn tot topprestaties Begin November bevonden grote delen van Scandinavië zich reeds in de °P normale banen. Wanneer dit be- sfcaalharde greep van vorst en sneeuw; in het noorden van Zweden en !?cht waarheid bevat, dan zou men Noorwegen kwamen temperaturen van 30 graden onder nul voor en ook j^dera^eteertl hebben wrn dé in Stockholm en Oslo moesten pels en bontmuts voor de dag worden ge- dure leSn, die^ het range ISzJn haaid. vroeger dan m vele jaren het geval is geweest, stond men op de kregen en dat zij het gehele trai- schaats; gereed voor een seizoen dat enorm zwaar belooft te worden. Dadeljjk nadat „Be- rit" van de Zweedse voorpagina's was ver dwenen, verschenen Kees Broekman, Hjal- mar Andersen en we reldkampioen Sigge Ericsson erop. Van de eerste beweerde een Amerikaans persbu reau in Osio, dat hij reeds voüedig in vorm was. Hjaliis dankte zijn publiciteit aan een auto-ongeval en Erics son aan de medede ling, dat het Olym pisch seizoen 1956 zyn laatste zou worden. wy hebben daarna met deze drie schaats- cracks telefonisch con tact gezocht. Broek man zei ons in Ha- mar met opgewekte stemt „Tn vorm? Daar is natuurlijk geen sprake van. Gelukkig nog. niet. Wel is het zo, dat ik sedert eind October regelmatig op de schaatsen sta en voortdurend, maar zeer voorzichtig oefen. Wat. het Olympisch toernooi i'iA iii V.-^ mngsprogramma volledig hebben gewijzigd. Toen wij de bekende Noorse ex pert en radiocommentator Fran Amundsen naar zijn oordeel vroegen, haastte hij zich met het volgende antwoord: „Wanneer de Russen in derdaad van mening zijn dat de Alma Ata baan haar plicht heeft ge daan. dan zou dat een stap in de goede richting betekenen. Nog meer zouden wij het echter in Noorwegen op prijs stellen, wan neer zij de Internationale Schaals- unie nu ook zouden mededelen, dat zij tot het inzicht zijn gekomen dat de in Alma Ata gevestigde wereld records. die tijdens het laatste con gres in Zwitserland werden erkend, als ongeldig beschouwd dienen te worden. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan het 5000 m. record, dat thans met. een tijd van 7.46.6 op naam van Boris Sjilkow staat; een prestatie, die deze Rus op een normale ba<m nim mer zou kunnen levercr." betreft. leg ik mij volledig op de lange afstanden toe en daarvan dan nog HJ ALM AR ANDERSEN het loos niet zo erg in het bijzonder op de 5000 m. Reeds tn April ben ik met mijn conditie training begonnen en het schema van de Nederlandse oefenmeestei hy tijdens de Olympische wedstrij- Holleboom, dat hier veel belangstel- den is Osio zijn hoogtepunt bereikte ling trekt, is mij uitstekend beval- dat het seizoen van '52 zijn laatste len. Ook de Amerikanen zullen hiet zou worden. Hjallts rijdt nog en met in December voor hun training arri- dit voorbeeld voor ogen wil men in veren. Het belangrijkste nieuws it Zweden niet volledig aan Ericssons wellicht dit, dat er reeds nu span- woorden geloven. Men neemt aan. ning m de lucht zit." dat zijn huidige houding voortkomt ,-j»^ j(. uit angst voor de komende zwaar Andersen, die zich met Melkvik. overladen maanden Terwiiï rip Ti een jeugdig rijder uit Drontheim. op SsSsT ri?de£ wlSuit onze SP Patoto c^pntnimv*iJïfai hS Olympische ploeg zai worden samen- i a gesteld, pas half December in Hamar willen spoeden, kreeg onderweg ern- arriveren, zijn 16 Zweden hun offl- stig pech. Zijn wagen slipte; Hjallis ciële voorbereidingen al op 5 No liep verwondingen aan hoofd en vember in Valadalen begonnen, waar knieen op en moest zich in een zie- zy drie weken onder leiding van de kennuis aan de Zweedse grens laten bekende expert Gösta Olander zullen verbmden. oefenen. /-k 'i De tweede trainingscursus, die op (Jverareven 10 December aanvangt, zal tot Kerst- mis duren, waarna met Nieuwjaar Toen wij hem twee dagen later In selectiewedstrijden zullen worden ge- zijn woning te Drontheim aan de noudeu lün kregen vertelde hü ons: „l>e Wanneer men nagaat dat de kranten hebben geschreven, dat ik Zweedse ploeg op 3 en 4 Januari tn het hospitaal opgenomen moest uitgenodigd is naar Wenen te ko- woruen, dat het komende seizoen men en jat men hieraan nog wel een totaal voor mij bedorven zou zijn, paar onverwachte internationale ver- enz. Dat Is aIIes sterk overdreven. róssingen toe kan voegen, dan kan Het loopt zo'n vaart met; ik zal men,van belachelijk vol seizoen een paar dagen thuis moeten blij--Treken, dat niet alieen van de ven. maar ik hoop gauw opnieuw naar Valadalen te kunnen gaan. Wat de Olympische wedstrijden be treft. wordt de 10.000 m mijn spe ciale afstand. Ik heb het de afge lopen zomer in mijn zaak zeer druk gehad, maar toch heb ik mfj zo goed en zo kwaad als dat ging voorbe reid." Ericsson sprak vanuit östersund kort en beslist. „Dft seizoen wordt absoluut mijn laatste," zo zei hij ons. „Ik moet om mijn vrouw en mijn kind denken. Ik wil vooruit komen in de wereld en hier niet altijd in het hoge noorden blijven zitten. KEES BROEKMAN conditie komt nog Het is totaal onmogelijk een be- behoorlijke loopbaan in het burger leven te combineren* met een carrière als sportkampioen. De concurrentie is daar te hard en te fel voor. Na mijn Europees en wereldkampioen schap van het vorige jaar verwacht men van mij natuurlijk opnieuw grote prestaties. Ik werk daardoor onder zware druk en ik heb mfj met verdubbelde ijver en concentratie moeten voorberei den. Vanaf April gewichtheffen, spe ciale gymnastiek voor rug- en been spieren, droogskiën enz. Dat eist enorm veel. Mijn afstanden voor Mi- surina worden de 1500.5000 en 10.000 meter." Ook Andersen beweerde, voordat Ondanks het kleine aantal topspelers in Saarland, een gebied van «lechts 980.000 inwoners, is het vertegenwoordigende eiftal betrekkelijk sterk en het t Nederlandse elftal, dat op 16 November in Saarbrüeken komt spelen, moet SIGGE ERICSSON het laatste jaar zeker op behoorlijke tegenstand rekenen. De spelers van de Saar rijn even- Het zijn Saarbrücker Saar 05 en we! zeer wisselvallig. Zo heeft de club Borussia. Neunkirchen. Saarbrüeken, welke de kern .evert Verwacht wordt, dat Helmut Schon, voor het nationale elftal, de vorige trainer, die vroeger in het Duitse week met 43 gewonnen in Itaiié elftaï heeft gespeeld, ongeveer hetzelf- van Milaan, maar vervolgens met de elftal tegen Nederland in het veld 6—1 verloren in de competitie tegen zal brengen ais dat hetwelk op 7 Oc- Kaisersiautem. tober met 75 van het Franse B-elf- Het zwakke punt ls de defensie, tal heeft gewonnen. a zmA)«la/varln ^oofaraforrovi Viftcft uhn De voorhoede daarentegen heeft een goede reputatie en kan uit alle stan- den en richtingen schieten en scoren. rSSia en 05 Vergelijkt men de kracht van da russia en tv,ee wc Sa!,r 03 Saar met andere landen, dan is het r - elftal beslist zwakker dan bijv. Duits- JOIlge aanvalsleider iand en België, maar Noorwegen zou er zijn handen vol aan hebben. De emge speler die met inde eer- De drie beste clubs spelen al In ste klasse uitkomt was de 18-jange Duits verband. Zij zijn ingedeeld in middenvoor /oilman van Sankt de eerste klasse van Z.W. Duitsland. lie <ine keer tegen Frank rijk B heeft gedoeipunt. Het staat wel vast, dat Vollmar de voorhoede opnieuw zal leiden in de strijd tegen Nederland. Andere topspelers zijn linksbinnen Martin en rechtshalf Krieger, beiden van FC Saarbrüeken, en linksbuiten Clemens van Saar 05. Alle spelers in de Saar-ploeg zijn zgn. „Vertragsspieler". Het zijn se- mi-profs die van hun ciubs een maandsalaris van ongeveer 300 mark 270.plus extra-uitkeringen voor gewonnen wedstrijden ontvangen. Het voetbal m de Saar heeft een hoogtepunt beleefd in 1952 toen FC Saarbrüeken de finale van het Duit se voetbalkampioenschap bereikte. Deze finale werd met 23 verloren van VFB Stuttgart, maar tevoren werd Schalke 04 twee keer versla gen, met 42 en 41. De- wedstrijd van 16 November wordt in het. nieuwe Kieselhumes stadion te Saarbrüeken gespeeld, dat ongeveer 50.000 toeschouwers kan bevatten. De wedstrijd tegen Nederland zou wei eens de laatste internationale wedstrijd van de Saar kunnen zijn. Kort na de tweede wereldoorlog werd er een aelfstandige voetbal bond voor de Saar opgericht, welke lid werd van de FIFA. Maar na de uitslag van de volksstemming op 23 October, menen veie bondsbe- stuurders dat de tijd is gekomen om terug te keren naar de Westduitse -oetbalboad. Dit zou het einde be.c mn van ernatlonale wedstrijden van de Saar. De rijkspolitie te Lopik is er in ge slaagd de dader aan te houden, die daar ongeveer veertien dagen geleden een wieirijdstcr heeft aangerand. Het is de 18-jarige P. van der A. uit Schoonhoven, die een bekentenis heeft afgelegd en Vrijdagochtend ter beschikking van de officier van Jus titie te Utrecht is gesteld. In Vlist had hy onlangs een poging tot aanranding gedaan, maar hij trof toen een zeer kordate jongedame, die van zich afsloeg, waarna hy het ha zenpad koos. De Argentijnse minister van Han del, Cesar Bunge, die een particu liere reis door de Verenigde Staten maakt, zou te Washington en te New York onderhandelingen hebben ge voerd om een lening van ten minste 100 millioen dollar te verkrijgen. Argentinië heeft een dergelijke lening nodig om orde te brengen in de chaotische situatie, die het vorige bewind heeft achtergelaten, zo wordt te Buenos Aires verklaard. Minister Bunge heeft voornamelijk contact opgenomen met de Export- Import Bank te Washington. De moeilijkeden bij de N/V. Leeu warder IJs- en Melkproductenfabric- ken te Lyempf blijken van Dusdani ge omvang, dat er van de 17» fabrie ken, die deze N/V. exploiteert waar schijnlijk niet minder dan 8 in an dere handen zullen overgaan. - Het laatste jaarverslag van het bedrijf meldde reeds grote verliezen en kort geleden werden de fabrieken te Sap- pemeer en te Groningen overgedaan aan de Domo (Drentse Ondermelk Organisatie) te Beiien. Voor de zes nu nog te verkopen Lijempf bedrijven te Steenwijber- wold. Workum, Dokkum, Augustinus- ga. Sloten en Wolvega zijn gegadig den in de coöperatieve sector van het zuivelbedrijf de ernstigste candi- daten. De te verkopen bedrijven ontvan gen samen jaarlijks rond 60 millioen kg melk. Bij verkoop aan coöperatie ve fabrieken zal hiervan rond 20 mil- hoen kg. afgaan, omdat niet alle le veranciers bereid zullen zijn aan coöperatieve fabrieken te leveren. Van de kant van de arbeiders oij de betrokken Lijempffabrieken is men bevreesd voor de toekomst. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond Mr. G. J. van Heuvcn Goed hart, wiens Bureau voor de Vluchtelingen van de VN in Genéve de Nobelprijs voor de Vrede hecjt ontvangen, komt door da schatkist op de foto uit de moeilijkheid, hoe hij zijn. medewerkers deelgenoot moet maken van de prijs. In deze kist ligt een koek oun 130 kilo, die hij bij Ver kade in Zaandam bestelde. Het S0-delige gevaarte is op gemaakt met vredesduifjes in suiker rond een grote duif met palmtak in het midden. In marsepein staat geschreven: .Nobelprijs 1954" De zware koek is per vlieg tuig naar Geneve gebracht. Daar zal de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen hern in een feestelijke bijeenkomst met zijn staf persoonlijk aansnij den. Deze symbolische verde ling van de Nobelprijs zal ook worden verfilmd. (Van onze correspondent in Djakarta) De Bandoengse heldengedenkrede, waarin president Sukarno een voor genomen komplot openbaarde, viel toevallig op dezelfde dag waarop het blad „Indonesia Raya" vervalste do cumenten ging publiceren, die Sukar no vong jaar bedrogen hebben en verleid tot zijn „onthullingen" in een te Paiembang gehouden toespraak. Commentaar op de Bandoengse rede van de president ig nog moeilijk verkrijgbaar, maar zal waarschijnlijk niet lang uitblijven, omdat de Mas- joemi ernstige bezwaren heeft tegen privé-verklaringen van de president en omdat de Bandoengse verklaring waarschijnlijk practisch neerkomt op een aanval op het huidige kablnet- Harahap. Het vervalste document, dat „Indo nesia Raya" publiceert, zou gevonden zijn door zekere De G., die dit bij een overval in de woningen van twee Chinezen in Juli 1952 aantrof. Het is een bevelbrief van een Chinese gene raal in Peking, gedateerd 26 Septem ber 1949 en behelst de organisatie van illegale troepen voor de „volks republiek West-Java" De huidige stafchef van het Indonesische leger, Nasution, zou adviseur dezer illegale groep zijn en haar wapenen leveren, terwijl overste Waromo „hoogste ad viseur" van het partisanen-leger wordt genoemd. Dat dit „document" vals is, is nog al doorzichtig. Nasution wordt oud- stafofficier genoemd, terwijl hy in 1949 nog stafchef was en overste Warouw heet „commandant van Ce lebes", ofschoon hij in 1949 nog staf officier op Java was. „Indonesia Raya" heeft zijn ver haal over de vervalsingen verspreid met instemming van de off van Justitie, Soenario, die het onderzoek naar de juistheid van het document heeft geleid. Brits kerkblad De aartsbisschop van Canterbury, dr Fisher. heeft een „arrogante" en „godslasterlijke" rol gespeeld in de romance tussen prinses Margaret en Peter Townsend, aldus verklaart „The British Weekly", het orgaan van de vrije protestantse kerken in Engeland. Het blad. dat de spreekbuis is van baptisten, methodisten, Wesleyanen en andere sekten die geen verbin ding hebben met de staat, schrijft in een hoofdartikel over het „eigen belang" van de koninklijke familie bij de beslissing van Margaret. „Haar beslissing was persoonlijk", aldus het blad, „hoewel het onmoge lijk is te geloven, dat zy vrij geble ven is van druk. Zij stond in de in tieme familiekring onder de grootste emotionele en morele druk." Als haar familie gelooft, dat het patrimonium van de Windsors in gevaar zou worden gebracht door haar persoonlijke aangelegenheden, had zij er belang by haar van stand punt te doen veranderen. Dat is zeer menselijk. „Het is vleiend, maar onwaar, het eigenbelang van de koninklijke fa milie te verheerlijken met dikke woorden als offer, plicht en toewij ding", aldus het blad. DE PLANNEN voor de Bescherming Bevolking zijn gebaseerd op wat er eind 1960 nodig sou moeten zijn voor het geval er een oorlog komt. Tot eind 1954 achtte de regering het zeer onwaarschijnlijk dat er in ons land doelen zouden kunnen zijn, die in geval van oorlog met atoombommen zouden worden aangevallen. Niettemin hield men toen rekening met de mogelijkheid van een A-bom op een van onze drie grootste bevolkingscentra. De kantonrechter te Bergen op Zoom heeft Donderdag een ry-in- structrice uit Hoeven (N.-B.) het rijbewijs voor ten half jaar inge trokken. Zij zal ook een boete van 75 moeten betalen. De rij-inf' 'uctrice, mej. J. de R., gaf les aai. haar vader, zy was er verantwoordelijk voor toen deze geen voorrang verleende. Er was een aan rijding ontstaan. De ambtenaar van het OM meen de dat verdachte een bijzonder slecht voorbeeld had gegeven en achtte daarom deze strenge straf op zü'n plaats. dat het bedrijf dat overneemt ook voor moet zorgen. Dr. Heidl, een der beschuldigden in het dezer dagen te Bochum be gonnen proces wegens moorden, op taat op het standpunt bewoners van het nazi-concentratie- de fabrieken kamp Stutthof bij Danzig bedreven, de arbeiders heef in zün gevangeniscel Heme zelf- I moord gepleegd. HET LAATSTE AVONDMAAL uit het bezit van wijlen de heer Van Beuningen zal opnieuw In Museum Boymans worden tentoongesteld. Het doek zal noch de naam van Vermeer, noch die van Van Meegeren dragen en zal dus een soort mysterie vormen. Dit deelde Donderdag mr. Thevenet in Brussel mede, tijdens de behandeling van de tegeneis van prof. Coremans in de zaak Van Meegeren. Vanaf morgen zal het doek In Boymans geëxposeerd worden als de Emmaüs gangers, eigendom Stichting Boymans. (Van onze luchtvaartredaeteur) De Russen hebben kenbaar ge maakt, dat zij bereid zijn om samen met de Britten een luchtlijn Londen Moskou vv te exploiteren. Op dit bericht heeft lord Douglas of Kirtleside, president van British European Airways, zitten wachten. Vandaag is hy van Helsinki naar Moskou gevlogen om zijn collega luitenant-generaal Zacharof van de (Russische) Aeroflot op te zoeken. De Russen willen, dat de Engelsen het stuk Londen—Oost-Berlijn voor hun rekening nemen, zy zullen zelf het laatste stuk van de route bevlie gen. Zacharof heeft verklaard, dat rechtstreekse vluchten tussen Londen en Moskou een zaak zijn van „een verder gelegen toekomst". De KLM is reeds geruime tijd bezig j met een onderzoek naar de mogelijk- I heid van een luchtdienst Amsterdam- VVenen-Moskou. Tot dusver heeft Den Haag over dit plan nog geen mede delingen gedaan. Mr. Gyr Cambier hield gisteren zijn pleidooi voor het Belgisch Mi nisterie van Onderwijs, waarvan prof. Coremans m zyn functie als direc teur van het laboratorium der Bel gische musea, ambtenaar is. Hy wees erop, dat jarenlang honderden arti kelen in de pers zijn verschenen, die „de eer hebben besmeurd van een ambtenaar van grote waarde." De aanhangers van wyien de heer Van Beuningen hadden verwacht, dat op dit proces de authenticiteit van „Het Laatste Avondmaal en Emmaüsgan gers bewezen zou worden. Aan de hand van de radiografieën, die op het proces werden getoond, is even wel duideiyk komen vast te staan, dat aan het oorspronkelijke deskun dige onderzoek van prof. Coremans niet te tomen valt en beide onder havige doeken wel degelijk vals zyn. Ook de Pieter de Hoogh en de Christuskop van Vermeer, die hy indertyd aankocht, bleken vervalsin gen van Van Meegeren, In de col lectie-Van Beuningen bevinden zich, aldus mr. Cyr Cambier, trouwens nog twee valse Vermeers, nl. .Hoofd van jong meisje" en „Steegje". „Prof. Coremans heeft zeer gele den onder de beschuldigingen van de heer Van Beuningen." zo besloot deze raadsman zyn pleidooi. „Het is niet meer dan rechtvaardig hem hiervoor, schadeloos te stellen." De raadsman van de familie Van Beuningen, mr. Thevenet, verklaar de later op de dag, dat wyien de heer Van Beuningen onder invloed van slechte raadgevers, die op zyn geld uit waren, heeft „toegegeven aan een al te pessimistisch klimaat." Op 16 November zal de datum van de uitspraak bekend worden ge maakt. Naarmate echter de hoeveelheid A-bommen toeneemt wordt de kans groter dat er voor doelen in ons land by een eventuele oorlog atoombom men beschikbaar zijn. Hield men eerst rekening met wat er tussen 1955 en 1957 2ou kunnen gebeuren, thans richt men zich op de mogeiyke ont wikkeling tot eind 1960. Dit deelt minister Beel mee in zyn memorie van antwoord op het voor lopige verslag over de begroting van Binnenlandse Zaken. Overigens wordt er vooralsnog niet óp gerekend, dat by een eventuele aanval op Nederland een H-born zal worden gebruikt. De radio-actieve stofdeeltjes kunnen tot op 350 km van het punt van explosie neerko men. Daarom wordt thans wel on derzocht waar in geva! van oorlog op een afstand van 350 km van onze grens of van onze kust eventueel zo'n explosie zou kunnen voorkomen. De nieuwe aanvalsveronderstelling behoeft echter m het algemeen geen wijziging te brengen in het oefen schema van de onderdelen der BB. Wel is de huidige sterkte van 160.000 noodwaehters onvoldoende om overal doeltreffend op te treden tijdens een oorlog, wanneer deze zou worden ge voerd overeenkomstig de genoemde veronderstelling. In het algemeen worden de plan nen bevredigend uitgevoerd, aldu» minister Beel. Hij voegt er echter aan toe, dat enkele kringen en A-gemeen ten achterbiyven. Ongeveerd 8600 bedrijven vallen on der de wettelijke bepalingen van zelf bescherming. Tot dusverre hebben daarvan rond 2600 hun beschermings plan ingediend. Bij de bedrijven met meer dan honderd werknemers gaat het hiermee beter dan bij de kleine bedrijven. De bureemeesters zullen erop toezien, dat de bedrijven, die in gebreke zijn gebleven, alsnog aan hun verplichtingen voldoen. Met de werving voor de gemeente politie gaat het de laatste maanden iets beter. Het tekort aan gemeente lijk lager politiepersoneel bedraagt thans 420 man, waarmee het tekort van vorig jaar met zestig man is ver minderd. X. (Van onze parlementsredactie De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, staat in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer uitvoerig stil by tal van aan gelegenheden, die betrekking hebben op het overheidspersoneel. Hy schrijft o.a.: een besluit tot wyziging van de vacantieduur kan elk ogenblik verschynen, in studie is een andere benadering van het vraagstuk van de huwende ambtena res, de minister kan niet optreden tegen advertenties, waarby provin ciale of gemeentebesturen sollicitan ten oproepen en daarby meteen pro testantse candidaten uitsluiten, een regeringsbeslissing op de vraag of de ambtenaren onder ae overigens nog niet ingediende nieuwe Ziekenfonds wet zouden moeten vallen is voorals nog niet te verwachten, de bestaan de interimregeling zou ook voor 1956 kunnen gelden, of ook ambtenaren zullen profiteren van verbeterde secundaire arbeidsvoorwaarden tot maximum 3 pet. van de lonen zal afhankelijk van de ontwikkeling in het bedrijfsleven zyn, er zyn geen tienduizenden vacatures bij het Rijk, zoals vanuit de Tweede Kamer werd verondersteld, hoeveel dan wel is niet precies bekend, het overleg over een toeslagstelsel voor onregelmatige werkzaamheden is bijna achter de rug, een nieuw besluit verplaatsings kosten zal vermoedelijk per 1 Januari nog niet van kracht kunnen worden, wel daarentegen een nieuw reisbe sluit, bezitsvorming onder overheids personeel is een zaak, die de rege ring zal bestuderen, als er een alge meen voorstel over dit onderwerp ge reed ligt. Een idylle uit de tweede wereld oorlog is vandaag in echtscheiding geëindigd. Kapt. Peter Churchill werd een echtscheiding verleend wegens misgedrag van zyn als Frangaise geboren vrouw Odette. Churchill was de commandant van zyn vrouw, toen beiden tijdens de oorlog dienst deden by de Franse verzetsbeweging. De film „Odette" was gebaseerd op haar ervaringen. Kapt. Churchill is geen familie van de Britse oud-premier. 11 November Engels pond 10.61%—10.82% Amerik. dollar 3JtVtu3-81'Vi# Franse lranc 1.08051.0825 Belgische franc 7.60%7.61% Zwitserse franc 86.8386.91 Zweedse kroon 73.2673.36 Duitse mark 90.4590.55 Deense kroon 54.9155.01 Noorse kroon 53.0553.15 Zwitserland (vrij) 88.9789.07 Canada 3.81%3.81% Italiaanse lire 60.4160.51 Argentijnse dollar 3.78%—3.77% Japanse dollar3.76%3.77% Turkse dollar 3.79%—3.80% Alle overgebrachte personen zijn lid van de PNMS, een met door de Ne derlandse regering erkende Ambonese groepering. Nadat enige tyd geleden door deze groep bezwaren werden gemaakt in cidenten in het kamp Middelburg, gevolgd door overplaatsing van een aantal gezinnen na afzondertngskam- pen vloeiden hieruit voort ageerde de PNMS thans tegen de bouw van gezinskeukens in de Ambonese kam pen. In het kamp Vlissingen is men vo rige week begonnen met de bouw van deze gezinskeukens. Dit gebeurde onder bescherming van de politie. De bij de FNS3I aangesloten ieden had den al blijk gegeven dat zij deze bouw wilden verhinderen en indien dit niet zou slagen, dat zy het gebouwde zou den vernielen.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2