Straatverlichting op zeer modern peil ABC huldigt haar jubilerende leden LET OP! HET WESTEN vierde 10-jarig bestaan M! Heeft voor U ;en voor het komend weekeinde KvK naar herenhuis Schiedamse weg 49? Twee schepen in mist gestrand Schiedams BB in actie V OETB ALQVERZICHT Jo Pop spreekt op Vara-avond Uit het dagboek van de politie chiedammers Firma Ter Braak veertig jaar N. Posthumus Meyjes spreekt voor Museumvrienden aj# VRIJE VOLK DONDERDAG 1? NOVEMBER 1955 PAGINA 7 Schiedam gaat moderniseren op het gebied van de straatver lichting. In de loop van het jaar 1956 zullen de gaslantaarns uit het straatbeeld verdwijnen om plaats te maken voor het minder romantische, maar stukken betere electrische licht. En dan nog electrisch licht, zo modern mogelijk. De 1300 gaslantaarns zullen worden vervangen door ongeveer 1900 electrische. Eerst de hoofdwegen, daarna zullen de nieuwe lantaarns wijksgewijs worden aangebracht. Op de begroting 1956 is voor dit doel f 193.000 uitgetrokken, waarvan 170.000 voor electrificatie van vier grote woonwijken. Kabelnet r elkaaf onder De leden van de Schiedamse afdeling van de Algemene Be drijfsgroepen-Centrale waren Woensdagavond In groten getale in de grote zaal van het Volksgebouw bijeengekomen om een aantal leden, die 25 en 40 jaar bij de organisatie waren aan gesloten te huldigen. Het werd een gezellige avond, waarop de oude getrouwen van de ABC, de stille werkers voor de socialis tische vakbeweging eens flink in het zonnetje werden gezet. Woonwijken de.'juiste Vulpen Terecht heeft men in het Hermes-kamp opgezien tegen, het duel met ONA in Gouda. Het is een felle wedstrijd geworden, waarin de gastheren onze stadgenoten goed partij gaven. Een nipte 1O-zege voor HDVS was het resultaat. Momenteel vor men de blauw-witten samen met 't Gooi en Wageningen de kopgroep in de eerste klasse B van de semi-profs. Derde en vierde klas Zaterdagmiddag Afd. Rotterdam ER BESTAAT EEN REDELIJKE KANS, dat de Kauier van Koop handel van het (te ontruimen) Handelsgebouw zal verhuizen naar dc Schiedamseweg 49, het herenhuls naast de Harmonie. Dit pand heeft de gemeente enkele maanden geleden aange kocht. Aldus verluidt in weüngelichte kringen. Het gaat hier om een tijdelijke behuizing, omdat deze villa te zijner tijd af gebroken zal worden om het Stadsgehoorzaal-complex uit te breiden. DE VOORZITTER VAN de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden-Maas heeft Woensdagmiddag tijdens de vergadering van de Kamer meegedeeld, dat de Kamer een door de gemeente gesuggereerd pand op het oog heeft. Welk pand dit ls, zei hij niet tijdens deze in het Handelsgebouw gehouden ver gadering, waar het agenda-punt „ontruiming Handelsgebouw" aan de orde kwam. GASLANTAARN straks uit Schiedam De gaslantaarns geven aan het stads beeld icel een romantisch karakter, maarper slot van rekening staan ze er om de stad. te verlichten en daar mankeerde wel het een en an der aan. Aan het einde van de tweede wereldoorlog waren voor dc verlichting van wegen en straten van Schiedam aanwezig 1750 lantaarns. Hiervan waren 100 stuks voorzien van electrische lampen, l3ngs hoofdverkeerswegen ge plaatst. De overige 1350 of 77 procent van het totale aantal, waren voor gas verlichting ingericht. Daarna eerst de secundaire ver keerswegen, die over het algemeen overeenkomen met de autobusroutes. Zodra materialen ter beschikking kwamen werd een plan gemaakt. Ter wijl in vroegere tijden de openbare verlichting meer nodig was in ver band met de openbare veiligheid en het vergemakkelijken van het toe zicht van de politie, wordt steeds meer de bevordering van de veiligheid en het gemak voor het verkeer hoofd factor om rekening mee te houden. De nieuwe inzichten vereisen, dat van de armaturen met glasrand, die een grote oppervlakte-helderheid be zitten, niet langer gebruik wordt ge maakt. Deze worden dan ook niet meer aangeschaft. Ook is het de be doeling de armaturen met twee ver ticaal geplaatste TL-buizen metter tijd te vervangen. Uiteraard moet bij het opmaken van een plan voor de verlichting der gehele stad onderscheid worden ge maakt tussen primak - verkeerswe gen, die 't doorgaand verkeer snel en veilig door de stad heen leiden, se cundaire wegen, die over het alge meen overeenkomen met de autobus routes en woonstraten. Verder moet rekening worden ge houden met de financiële zijde. Het is geen kunst ten koste van veel geld dit werk uit te voeren. Daar men in de jaren omstreeks 1950 over zeer beperkte geldmiddelen beschikte, was het zaak net gehele werk zo voorde lig mogelijk te „plannen". In de eerste plaats was het be staande kabelnet niet voorzien van hulpdraden (alleen bij de aanleg van nieuwe kabels in Nieuwland, Kethel, de Zamenlmfstraat en de Nieuw- Mathenesserstraat was hierop gere kend). Dit bracht mee, dat wilde men de aanschaffing en plaatsing van een dure schakelklok op iedere paal vermijden een apart straat verlichtingskabelnet moest worden gelegd. Door aanleg van een afzonderlijk straatverlichtingskabelnet wordt het mogelijk alle lantaarns van één wijk door één gemeenschappelijke klok te schakelen. In overleg met de verkeerspolitie en gemeentewerken, de stedebouwkun- dige en de afdeling bestratingen, werd besloten om ter besparing van graaf- en bestratingskosien, verbonden aan het leggen van straatverlichüngs- en aansiuitkabels, zoveel mogelijk voor rang te geven aan die straten, waar van het profiel gewijzigd of het weg dek herbestraat wordt. Ter besparing van kosten voor nieuwe lantaarnpalen 100 a 150 voor dit soort) zullen zoveel mogelijk de oude gaslantaarnpalen weer wor den gebruikt. Het is gewenst in een bepaalde tsraat palen van slechts één model te plaatsen. Bepaalde lichtbronnen, bijv. licht bakken met TL-buizen, vragen gro tere hoogte dan met de gaspalen be- reikbaar is. Ter wille van een rustig straatbeeld werd tot horizontale plaatsing besloten. Met het oog op de aan te schaffen ladderauto werd, zowel voor de palen met horizontale arm als voor de overspanningen dwars over de woonstraten, een uniforme Uchtpunthoogte van TA meter geko zen. Hoofd- en secundaire verkeerswe- gén zijn in Schiedam aan beide zij den gebouwd. In verschillende plaat sen worden de doorgaande hoofdwe gen voorzien van natriumverlichting, opdat niet-inwoners van de stad deze door het gele licht als zodanig er kennen. Het voordeel hiervan is ook, dat dit licht zacht Is voor de ogen en bij mist een zeer goede contrastwer king heeft, hetgeen een goede waar neming bevordert. Daartegenover staan ook verschillende nadelen, die vooral spreken indien bebouwing en winkels langs de weg aanwezig zijn. Alle kleuren, behalve die waarin geel aanwezig is, worden grauw of zwart, welke verkleuring ook optreedt in etalages, waarin het gele Jicht schijnt. De laatste jaren zijn kwikdamp- lampen aan de markt gekomen, waar bij voor een groot percentage het blauwpaarse licht getransformeerd wordt in wit, zg. HFL-lampen. In energieverbruik zijn deze lampen practlsch even zuinig als de natrium- Van de Schiedamse Volkstuinders- Vereniging Klein Babberspolder ont ving ik een lyrisch schrijven. Zó ly risch, dat wu cursivist het jammer vond er een zakelijk krantenbericht van te maken en besloot het u zó te presenteren. liet woord is dus aan onze volks- tuindars Het begint nu stiller te worden op de tuinen; het drukke geroezemoes is geleidelijk aan vervaagd. De gezin nen, die een hela zomer op hun bui tentje ontspanning en verpozing ge vonden hebben, vertrekken naar hun winterverblijven, na nop een laatste groet, aan alles wat zo vertrouwd was geworden. De verrukkelijke zomer is voorbij, onherroepelijk voorbij. Toch leden, is er genoeg te doen op de tuin. Wij mogen de boel 20 niet achterlaten met zo'n rommelig ge zicht als bonestokken en andere ob stakels de hele lange winter blijven staan. Het geeft zo'n onverzorgd uiterlijk. Ook in de wintermaanden moeten onze tuinen voor de bezoekers nog iets aantrekkelijks hebben terwijl het voor u zelf toch ook prettiger aan doet en veel meer voldoening zal ge ven. Juist in de wintermaanden is een goed volkstuinder actief en maakt reeds zijn voorbereidingen voor het komende jaar. En dat kan alleen, als alles wat overtollig is geworden vernietigd wordt. Mooi omgespitte tuinen, goed bijgeharkte paden en keurig uitge diepte greppels verhogen het aanzien en laat. dan het koude jaargetijde maar komen. Voor hen die dit nog niet weten zij nog vermeld dat ons complex met twee nieuwe stortplaatsen is verrijkt, t.w. achter ons clubgebouw bij de speelweide en een in de omgeving van tuin no. 442. Een goede uitkomst voor de leden in de omgeving van de brug en de molen. Deponeer het vuil op deze stort plaats, maar er dan ook op, niet zo als bij de eerste stortplaats bij de boerderij steeds gebeurt, ervoor. Het bestuur vertrouwt op uw atler- medewerking. Bij de stilte, die nu in de tuinen heerst heeft het bestuur gemeend niet te mogen stil zitten en heeft het plan geopperd het winterwerk ter hand te nemen beginnende met het snoeien van vruchtbomen op onze 'demonstratietuin op Zaterdag 19 No vember, aanvang 2.30 uur onder de bekwame leiding van de heer J oh. Bergema (Rijkstuinbouwassistent). Volkstuinders, houdt deze middag vrij en verrijkt uw kennis op dit ge bied, een mens is nooit te oud om te leren. Meer plannen voor ons winterwerk zijn in voorbereiding. .gas verdwijnt. wmmm DONDERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2 uur: Tot het bittere einde (18 jr.). Monopole-theater. 2, 7 en 9 uur: Het grote avontuur (14 jr). Ten toonstellingen Stedelijk Museum, 2—5 uur: Eigen collecties. Cult. Contact Centrum. 9-8 uur: expositie werken van Brands. Apotheek: Pa. Gouka Co., Groenelaan 127, tel. 68035. Diversen: Passagetheater, 8 uur: Concert Rott. Philh. Orkest. Musis Sacrum, 8 uur: Contact- avond, pers. ver. DES. Arcade, 7.30 uur: Concert en ca baret. St. Ambrosius. Volksgebouw, 8 uur: lezing. NW- Bestuurdersbond. Irene, 8 uur: Toneelavond wijk IV, NHG. VRIJDAG j Bioscopen: j Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: j Kouwe drukte (al). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Drums of Tahiti (14 jr). Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 2—5 uur: Eigen collecties. i Cult. Contact Centrum, 96 uur: Expositie werken van Brands. Apotheek: Pa. Gouka Co., Groenelaan 127, fcelef. 68035. Diversen: j Musis Sacrum, 8 uur: Toneelavond I „Onder Ons", i Irene, 8 uur: Toneelavond tbc.-ver. Zonnegloren. Arcade, 7.30 uur: Concert en caba ret, St. Ambrosius. Marijke, 8 uur: Contactavond Het Stngelkwartier. ROTTERDAM Tentoonstellingen Ahoy-gebouw, Wytemaweg. 100 jaar Gemeentewerken t/m 21 Nov. Toneel en Muziek: Rotterdamse Schouwburg„Les Frè-I res Jacques" met Franse chansons, 8 uur. Nadat de afdelingsvoorzitter, de heer M. Talmon. de bijeenkomst met Al het beschikbare personeel zal de Schiedamse politie inzetten om ook in onze stad de landelijke veilig-verkeer-actie, die van 21 No vember tot 6 Mei wordt gehouden, met kracht te voeren. Niet om een zo groot mogelijk aantal proces verbalen te kunnen uitschrijven, maar om het aantal ongelukken, dat dp laatste tijd schrikbarend toeneemt, te voorkomen. Alle verkeer zal aan de scherpe controle zijn onderworpen. De politie heeft de strengste consig nes ontvangen om elke overtreding te bekeuren. De actie, die een halfjaar zal duren, is verdeeld in zes periodes van vier weken. Per periode zuilen vijf massale contrólcdagen worden gehouden. Twee voile dagen zal de politie extra-aandacht besteden aan het nakomen van de verlichtingsvoor schriften, twee dagen zal er in het bijzonder op het volgen' van de gedragsregels worden gelet en écn dag zal de controle vooral de tech nische staat, waarin de gemotori seerde voertuigen zich bevinden, gelden. Een extra-waarschuwing voor de bromfietsers, die door het vaak verblindende licht op hun rijwiel het verkeer en zich zelf in gevaar brengen! Men zij gewaarschuwd! verlichting, terwijl de aanschaffings- kosten geringer zijn. In overeenstemming met Rotter dam werd dit licht, dat voldoende contrastwerking paart aan een bevre digende kleur, gekozen voor de be bouwde doorgaande hoofdwegen (Rotterdamsedijk, Burgem. Knappert- iaan), alsmede voor de secundaire wegen, terwijl, in overeenstemming met Vlaardingen, de in aanleg zijnde niet-bebouwde ceintuurbaan langs de Burgem. Van Haarcnlaan ais toe komstige hoofdweg zal worden voor zien van natriumverlichting. Ook zijn deze natriumiampen toegepast bij de sluizen. De stadsgedeelten, vallende binnen de door de hoofd- en secundaire ver keerswegen genoemde „mazen", wor den voorzien van TL-verlichting. Dichter hij elkaar In verband met de stadsuitbreiding der laatste jaren, doch ook door bij electrificatie de lantaarns dichter bij eikaar te plaatsen, is het aantal lan taarns sedert 1945 van 1750 tot 2502 stuks, d.i. met ruim 40 procent vermeerderd. Voro de rest zijn er dus nog 752 voor gas ingericht of 23 procent. In de komende jaren zullen deze 750 gas lantaarns. met het oog op een betere lichtverdeling, bij electrificatie wor den vervangen door ca. 1100 elec trische lantaarns. Voor de woonstra ten zou het eenvoudigste zijn geweest aan de westzijde der stad te begin nen en in oostelijke richting door te werken. Hierbij moest allereerst wor den rekening gehouden met de dooi de afdeling Bestratingen van Ge meentewerken uit te voeren werk zaamheden aan het wegdek of ver andering van wegprofiel. Verder is gestreefd elke sector van de stad ge lijkelijk deel te laten hebben in de tot stand te brengen verbetering, dus eerst een deel van het zuiden, daar na van het westen en het oosten, in elk deel beginnende met de straten, welke het slechtst verlicht zijn. In de begroting 1956 is opgenomen eent post van 193.000.voor dc straatverlichting. Hieronder is begre pen 170.000.voor electrificatie van: middengedeeite Zuiderkwartier (woonwijk, begrensd door Groene laan, Rozenburgsestraat, Nieuwe Maasstraat en Lekstraat) Oranjebuurt en Warande (woon wijk, begTensd door Westerkade, Stad. houdersjaan.., Penninglaan, Burg. Knappertiaan en Nieuwe Haven) Hart van het .„Westen" (woonwijk, begrensd door Burg. Knappertiaan, Rembrandtlaan, West Frankelandsc- straat en Jan van Avennestraat) Westelijk gedeelte van het „Oosten" (woonwijk, begrensd door Prof. Ka- merl, Onneslaan, Singel, Oostsingel en Van Swindenstraat). Daarna zullen nog een 400-tal gas lantaarns voor electrificatie in 1957 overblijven. Twee koren zongen gisteren in „Irene". Beide van bescheiden om vang, niet-vergaande pretenties en een weinig roemruchte geschie denis. Dit laatste evenwel wil niet zeggen, dat de geschiedenis van het gemengde koor „Het Westen", gisteravond zijn 10-jarig bestaan vierend, wou' „Door en Voor het Volk" uit Alblasserdam ook aan meewerkte, geen zorgen heeft gebaard. Het tegendeel is waar. en dat ver klaart wellicht het ontbreken van roem. Men zou „Het Westen" eigen lijk kunnen rekenen tot die oorlogs kinderen, waarvan er te veel zijn, evenwel allen toch bezield met de drang tot leven. Het maakt de spoe ling dun, de kansen gering: een groot aandeel in de muzikale markt krijgen dergelijke, in ledenaantal beperkte koren, nooit. De prestaties zijn dus tastend, weifelend én eigenlijk nooit overtuigend. Advertentie 1 M PASSAGE ..SCHIEDAM Het 5264 ton metende Zweedse vrachtschip „Svarten" is in de nacht van Woensdag op Donderdag tijdens dichte mist ter hoogte van Poorters- haven in de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen. De sleepboten „Maas" en „Water weg" hebben het schip vlot getrokken, waarna het zijr 'eis vervolgde. Ritussen was het 6000 ton me tende Indiase schip „Jalazad", even ten oosten van Maassluis aan de grond gelopen. De sleepboot „Maas" voer ter assistentie. Een zware' ramp trof Woensdag avond de Savornin Lohmanschool in Schiedam. Bommen gierden door de lucht, vlammen laaiden hemelhoog, sirenes loeiden! Hebt u er niets van gemerkt? De leden van de Dienst Bescherming Bevolking in de wijken Industrie en IX, die voor het eerst samen oefen den, merkten het wel, althans zij reden ijlings met hun blokploegwa- gens naar de „plaats des onheils". Met man en macht togen de brand weer- en reddingsploegen aan het werk: slachtoffers werden voorzich tig weggedragen, het vuur werd krachtig bestreden, puin moest wor den geruimd Onder de bezielende leiding van de wijkhoofden G. den Hollander en H. Schilt slaagden de Schiedamse BB-ers erin zich naar behoren van hun opdracht te kwijten. De drie hoofdinstructeuxs, de heren D. de Jager, G. de Goederen en H. W. Buytenhuys waren tenminste zeer Zondag ontvangt Hermes aan de Damlaan Heracies. Dc Almeloërs, die dit seizoen met een verjongd elftal aan de start zijn gekomen, hebben nog niet veei bijzonders gepresteerd en bezetten de laatste plaats op de ranglijst. Insiders schrijven dit toe aan het feit, dat de ploeg het juiste verband nog niet heeft gevonden. Elk ogenblik verwacht men een ommekeer, -waar mee de Almeloërs hun opmars zullen eginnen. Dit betekent dus, dat Hermes zich moet hoeden voor een eventuele verrassing. Desondanks ver wachten wü toch weer een overwinning voor de biauwwitten. De wedstrijd begint om twee uur. Hermes-DVS 2 deed .van zich spre ken door een 41-zege op Excelsior 2, de kampioen van het vorige jaar. Zonda gaan de reserves naar RCH 2 te Haarlem en zij kunnen deze ont moeting winnen, wanneer ze even goed op dreef raken als tegen Excel sior. Het derde bewees met een 50- overwinhlng op Xerxes 3 op de goede weg te zijn. Maar Zondag zal de tegenstand van Unltas 2 aanmerke- 1"' groter zijn dan dit het geval was met Xerxes. De wedstrijd begint om tien uur aan de Damlaan. Het vierde gaat naar Krimpen om CKC 2 te be kampen. De derde-klasser Excelsior '20 krijgt het Zondag wel bijzonder zwaar te verduren. De lijstaanvoerder van 3A, bet sterke VIOS, komt op bezoek. De Schiedammers hebben bitter weinig kans op een zege tegenover deze gasten. Technisch zijn ze wel niet minder dan VIOS, maar en dat is vooral de iaalste weken het geval zé treuzelen te veel en elke Ex- celsioraan wil het zo graag helemaal alleen doen. En dat lukt practlsch nooit. BIJ VIOS is de samenwerking ln het team beter. Er is een hechte ver dediging en de gasten beschikken over een paar rappe en schotvaar- dige voorhoedespelers. Wanneer onze stadgenoten niet spoedig en wel aanstaande Zondag van tactiek veranderen, wordt deze ontmoeting weer een nederlaag voor hen. Vierde klasse F. De hekkesluiter van deze afdeling, Belvédère, komt op bezoek bij DRZ, dat tot nu toe ook nog niet veel heeft gepresteerd. Toch houden we het hier op een Schiedamse zege. Schiedam gaat op bezoek bij HWD. Onze stadgenoten hebben zes punten uit zeven wed strijden en HWD zeven uit zeven. Dat loopt dus niet veel uiteen. Schie dam, dat thuis altijd heel aardige resultaten weet te bereiken, valt in uitwedstrijden wel eens tegen. Toch moeten zij, gezien het keurige werk van verschenen Zondag tegen SMV, kunnen winnen. Vierde klasse C. DHS speelt een uitwedstrijd tegen het zeer matige DRL. Een Schiedamse overwinning is alleszins mogelijk. SVDPW bezoekt Aeolus: dit is een ontmoeting van belang. SVDPW staat er niet goed voor met zijn vier punten uit zeven wedstrijden en bezet momenteel de op één na onderste plaats. De onder ste plaats wordt ingenomen door Aeolus. Verliezen de SVDPW-ers deze wedstrijd, dan voorspelt dit voor de Schiedammers niet veel goeds. De derde-klasser HBSS, de op één na laagst geklasseerde In 3A, speelt een uitwedstrijd tegen TSB. De Vlaardingers vormen een vrij stevige ploeg en zijn vooral thuis moeilijk te verslaan. Een harde dobber voor HBSS. De vierde-klasser PPSO ontvangt Koudekerk. Wanneer de Schiedam mers wat steviger aanpakken dan vorige Zaterdag, dan wordt dit een overwinning voor PPSC. Afdeling Rotterdam. Al heeft GTB nu eindelijk gewonnen en twee pun ten vergaard, daarmee zijn ze beslist nog niet uit de brand. Zaterdag gaan de „technici" op bezoek by ZBVH, een vrü solide ploeg, dus een lastige sta-in-de-weg voor een zich herstel lend GTB. De tweede-klasser GSS ontvangt om drie uur HCSZ. De Gusto-man- nen zullen van deze vrij zwakke gas ten zeker wel winnen. Eerste klasse A. Martlnit krijgt Zondag om halfdrie Tediro op bezoek. Tediro bezet op de ranglhjeltl de derde plaats en vormt aldus nog een bedreiging voor de Schiedammers. Toch houden we het erop, dat de twe punten In onze stad blijven. Ursus legt een bezoek af bij Hur ricanes. De gastheren hebben der tien uit acht en de Schiedammers elf punten uit acht wedstrijden. Bei de zijn concurrent voor de eerste plaats, die momenteel wordt inge nomen door Martlnit. Volgens de verhoudingen in sterkte lijkt een gelijk spel het waarschijnlijkste re sultaat. Maar de score geeft niet al tijd juist de verhoudingen weer. Eerste klasse B. WP doet het in dit seizoen tot nu toe vrij goed. Zon dagochtend gaan de scheepsbouwers bij Nestoro op bezoek. Beide ploegen ontlopen elkaar in sterkte, zowel op papier als in realiteit, niet veel. Eerste klasse C. In deze afdeling is er voor Zondag een interessante ontmoeting vastgesteld. SFC ont vangt Demos, een stedelijke aange legenheid dus. Op papier zijn beide teams ongeveer even sterk. SFC heeft zeven en Demos heeft zes pun ten uit acht wedstrijden. Kijken we echter naar de laatste prestaties van beide teams, dan zien we wat anders. Zo speelde SFC onder meer gelijk te gen lijstaanvoerder LMO en verloor op het nippertje van Het Noorden. Demos boekte in de afgelopen weken echter twee stevige verliezen en wel tegen TOGB (9—1) en tegen Heke lingen (I6). Wanneer zowel SFC als Demos hetzelfde spelletje spelen alsl zij de laatste tijd deden, dan liggen de „overwinningskaarten" voor SFC het gunstigst. Tweede klasse A. Singelkwartier ontvangt Zondagmorgen om halftien het in punten ongeveer even sterke Voorwaarts. Wanneer de Schiedam mers hetzelfde povere spel laten zien als vorige Zondag tegen de Pantser- boys, dan wordt dit weer een neder laag. Derde kiasse C. De Sdhiedamse Boys spelen een uitwedstrijd tegen West End, dat met een punt uit zeven ontmoetingen de hekkesluiter van de afdeling ia. Natuurlijk een overwinning voor onze stadgenoten. Wat voor „Het Westen" geldt, kan ook gezegd worden voor het Alblas- serdamse koor. Met dit verschil, dat voor de Schiedammers (er zijn al zoveel, en zoveel goede plaatselijke koren) het gevecht tegen de bierkaai moeilijker lijkt. Moet men daarom eigenlijk geen bewondering hebben voor dirigent W. Pors en zijn getrouwen, die niet aan de verleiding bezwijken een gemak kelijker succes te behalen bh de ge routineerde gezelschappen? „Het Westen" en „Door en Voor het Volk" zingen eenvoudige werken, meren deels muzikaal niet zo erg belangrijk en de meeste met een zeer ernstige tekst. Dit alles geschiedt met zorg en toewijding. Maar dat is niet genoeg. Willen deze koren niet achteruit, dan moe ten ze vooruit! Dat wil niet zeggen, roeien met de riemen die men heeft, maar trachten meer riemen te krij gen. En met name „Het Westen" moet het ledenaantal uitbreiden en zorg blijven dragen voor het goede stemmenmateriaal. W. Bennis. Het Passagetheater ln Schiedam is voor de grote jubiieuir.feestavond van de Var» geheel uitverkocht. Aan staande Zaterdag van 4 tot 6 uur kunt u nog in het Volksgebouw te recht om plaatsen voor deze avond te bespreken. Naar wij vernemen zal de afde lingschef van de Vara, Jo Pop, naar aanleiding van de dertigste verjaar dag van onze socialistische omroep vereniging een kort woord op deze feestavond spreken. Op IQ November slaagden voor het diploma A in het Gemeente-Zieken huis te Schiedam de zusters: A. Baan, J. M. van den Bos, L, Bouma L. Kei zer, A. M. C, Kouw, A, van Rijn, N. van der Sloot, G. Stam en M. B. van Velzea. een kort woord had geopend, bracht het cabaretgezelschap van Nlc. Schoolenberg er de juiste feeststem ming in. Behalve de „universal artist" Schoolenberg werkte aan dit pro gramma nog mee de conferencier Rudi Carrel en de pianist Jac. Boonvang. Vervolgens ging men over tot dat gene, waarvoor men was bijeenge komen; de huldiging der jubilerende leden. Daar het ondoenlijk was alle ge trouwen afzonderlijk toe te spreken, richtte de bondsvoorzitter, de heer M. ter Borg zich tot allen gezamen lijk. De spreker wees op het grote be lang van dc pioniersarbeid, die deze leden in de afgelopen 40 en 25 jaren hebben verricht. De grote bioei, tot welke de vakbeweging nu is gekomen, is ondenkbaar zonder de trouw cn de opofferingsgezindheid van deze „voortrekkers". De leden, die veertig Jaar bij de ABC zijn aangesloten zijn de heren 9 W. Grootveld. B. Vermeulen. B. Ver hoef, C. Hajee. K. v. d, Zouwen. C. v. Diggelen, P. Sey en L, J de Jong. De zilveren ABC-jubilarissen zijn de heren: P. Ouweneel. J. Staal, J. Maan, F. W. v. d. Pol. J. Bruin. S. Blom, A. v. d. Windt, H. v. Rijswijk, L. Duson, J. v. Diggelen, C. Molenaar en S. Ouweneel. Door niet voldoende afstand te be waren is Woensdagochtend omstreeks 9 uur op de Burgm. Knappertiaan een personenauto tegen een veegauto van de gemeente gereden. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren; de personenauto is zwaar beschadigd. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft de politie in de Hoogstraat de Schiedammer P. B. aangehouden. B. was bezig zestien planken die hij van een stukadoors- bedrijf aan de Menvehaven, waar hU als wagenrijder werkzaam is, ont vreemd had, per fiets naar zijn. woning te brengen. Hedenochtend heeft een werk ster b(J het gebouw van de Burger lijke Stand In de Lange Nieuwstraat ontdekt dat er vannacht was ingebro ken. Zij forceerden een ruitje, haal den de inventaris overhoop, maar namen niets mee. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan zal de firma B. J. ter Braak ln Schiedam Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur receptie houden. In 1915 begon de heer Ter Braak zijn zaak ln de Nieuwe Maasstraat. Daar er in het begin van de eerste wereldoorlog gebrek was aan rijwielen en. banden, legde hij zich toe op de verkoop van naaimachines. Een jaar later verhuisde de zaak naar de Lange Kerkstraat. Fietsen en banden kwamen vrij en al spoedig kreeg men met gebrek aan ruimte te kampen. In 1920 betrok Ter Braak het pand aan de Grote Markt, waar de firma thans nog gevestigd ls. Het bedrijf breidde zich steeds meer uit. In 1953 overleed de oprichter van de thans Jubilerende firma en de zaak wordt nu door zijn echtgenote en zijn zoon, de heer H. ter Braak, voort gezet. Woensdagavond 23 November, zal ln de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam mejuffrouw N. Post humus Meyjes, docente in de kunst geschiedenis te Amsterdam, een lezing houden over het onderwerp: „Wat be tekent de moderne beeldhouwkunst voor ons". Deze avond word» belegd door de Vereniging Vrienden van het Stede lijk Museum en begint om 8 uur. De voorzitter, de heer C. H. Busch- man, deelde mee, dat de Kamer in circa acht maanden het Handelsge bouw zal moeten verlaten. Het was de voorzitter niet bekend, wat er met het gebouw gaat gebeuren, maar waarschijnlijk wordt het afgebroken De gemeente heeft met de huurders gesproken om de tijdelijke hulsves ting te regelen. De voorzitter iegde er de nadruk op, dat voor de Kamer alleen een tijdelijk karakter van een eventuele oplossing mogelijk is, ge zien de huisvestingssituatie. Het be stuur van de KvK heeft reeds gerui me tijd omgezien naar een beter on derdak. Er is weieens gesproken over het pand van het Groen van Prln- stererlyceum, maar dit denkbeeld heeft men wel laten varen. Over de toekomstige huisvesting van de Kamer (na de tijdelijke) had de voorzitter zioh nog geen concreet denkb eld gevormd. Maar hij nam aan, dat op de plaats van het Handelsgebouw opnieuw een representatief bouwwerk zal verrij zen. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de Kamer in een dergelijk ge bouw, waarvan de aard overigens nog oouw (waarvan de aard overigens nog De voorzitter deelde mee, dat net uestuur nog geen definitief besluit heeft genomen op de aanbiedingen van dc gemeente. Ten aanzien van <sj (toekomstige) huisvesting wil het be stuur de ontwikkelingen afwachten.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1