SCHIEDAMS ,begrotingstoernooi financiën woningen en zorgwekkend Het meisje van indrukwekkende film Principieel geluid van PvdA A. J. van Lith: „Eén wapen tegen vijand no. I bouwen Op straat gevonden VRIJ DANSEN MUZANDA DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN Sigaren voor stenograaf Raadsleden aan liet woord Concurrerende Duitse haring via Vlissingen Poedelaars in het zilver Contactavond BB Schiedam HET VRIJE VOLK ZATERDAG 2S NOVEMBER 1955 PAGINA 5 Schiedams gemeenteraad heeft de eerste ronde van het „begro- tingstoernooi" erop zitten. Met onderbreking van een korte pauze heeft het college Vrijdagavond bijna vier uur lang kun nen luisteren naar de Algemene Beschouwingen, die de zes fractiewoordvoerders ten beste gaven. Over het algemeen kon het beleid van B. en W. wel genade vinden bij de raad. De be groting gaf geen aanleiding tot felle aanvallen. Al liepen de standpunten (en stokpaardjes) van de verschillen de fracties uiteraard wel uiteen, eensgezind was men in zijn waardering voor wethouder H. Sabel, die lange tijd naast zijn eigen functie, die van wethouder mr. M. J. M, van Kinderen waarnam en zich op bewonderenswaardige wijze in de zo moei lijke materie heeft ingewerkt. Ook was men unaniem van oor deel, dar een grotere onafhankelijkheid van de gemeenten wen selijk is, dat de woningtoestand in Schiedam verontrustend, de financiële situatie zorgwekkend en de verkeersproblemen schrikbarend toegenomen zijn. H Plus xir. Speculatief AJC-bazar in het Volksgebouiv Waarschuwing Breedvoerig ging de volgende spre ker, de fractievoorzitter van de VVD, de heer K. Bosch, in op de financiële zijde van de verhouding tussen rijk en gemeente. In verband met de over wogen woonplaatsbelasting waar schuwde deze spreker tegen, wat hij noemde „beiastingvluchthcuvels'. T raditioneel Donderdag. „Het meisje van buiten". Bing Crosby als hoofd rolspeler in een rol, die hem lange tijd somber en week doet zijn, Grace Kelly, die voor haar bijdrage een Oscar kreeg, en William Holden vormen een „driehoek" in deze film. Dat de moeilijke, gevaarlijke ge schiedenis tussen hen een be wonderenswaardig drama heeft opgeleverd is, behalve aan hun voortreffelijk spel, vooral te danken aan de regisseur George Seaton. Schokkend, onthullend en met een prach tig gevoel voor rhythme, heeft hij het verhaal verteld. Onthullingen De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer A. .1, Ibrug-probleem, toen hij naar aanlei- van Lith, heeft bij de Algemene Beschouwing, die hij Vrij dagavond in Schiedams gemeenteraad hield, een duidelijk, principieel geluid laten horen. In de overtuigende betoogtrant, die deze spreker eigen is, zette de heer Van Lith het standpunt van zijn fractie uiteen, nu eens critisch, dan weer waarderend ten aanzien van het beleid van B. en W, Uitvoerig ging het so cialistische raadslid in op 't huisvestingsprobleem. „De woning nood moeten wij beschouwen als vijand nummer één, een vijand, die wij de baas m o e t en worden!" Verantïvoord Vervolgens stond de PvdA-woord- voerder stil bij de financiële politiek, die hij in grote lijnen verantwoord achtte. Vijand nummer één VIJAND NUMMER ÉÉN, noemde de heer Van Lith de woningnood, waarop hij breedvoerig inging. Duide lijk bleek uit het betoog, dat de PvdA-fractievoorzitter met gTondige kennis van zaken sprak. De heer Van Lith heeft het huisvestingsprobleem nauwkeurig bestudeerd, feiten ver zameld en onderzocht, conclusies ge trokken en (wat het belangrijkste is) een oplossing trachten te vinden. „Bouwen, bouwen en nog eens bou wen!" luidt het ondubbelzinnige ad vies, dat de socialistische woordvoer' der het college gaf. Sympathie De spreker gaf vervolgens uiting aan de warme sympathie, die de so cialistische fractie het gemeentebeleid in zake voor de huisvesting van be jaarden toedraagt. De memorie van antwoord sprak over „een urgent probleem, dat niet langer een af wachtende houding gedoogt. Politie-dierenboek Zeven ton voor W ilhelminahaven ELKE ZONDAGAVOND 8 UUR in VLAARDINGEN. ENTREE 1.50 DAMES 1.00 Comedia speelt voor bejaarden OMEGA V ris$or\ PONTIAC Rotterdamsedijk 268 Door Weer en Wind vergaderde Wilton nodigt Sint nit in Musis Artsen op Zondag Predikbeurten ueiilig' waardering. Het naderende Sinterklaasfeest werd dankbaar door de eerste spre ker. de fractievoorzitter van de KVP, de heer W. H, v. d. Toom aangegre pen om zyn betoog een „smeuiig" begin te geven. Een betoog, dat zijn diepgang mede te danken bad aan uitspraken van. vooraanstaande men sen/die de heer v. d. Toorn veelvuldig citeerde. Zo hield deze spreker een pleidooi voor de autonomie der gemeenten en onderstreepte zijnyoorlopig sto woorden met enkeleoint uitspraken van paus öint. Aan de hand vanion reeds vroeg ïr het proefschrift van honderden kmdt dr. Drees jr, ging Merwehaven bega de heer v. d. Toornïssenpiaat gereed uitvoerig in. op de! zestien leden vai verhouding tussenïddmgsbrigade en centrale overheid Middenstandscent en de gemeente. h vol werk voor Met dr. Dreesues en jongens, achtte de spreker een rood-wit-bl meer belangstellinghoord waren, voor het arbeids- rendement, bevor-'„..öm. iiïet'~ï)rèë$' dering van de ac- te spreken.... countantsdienst, be perking van de arbeidskosten en ver sobering bij het uitvoeren van ver schillende projecten nodig. Sprekend over het woningprobleem stelde de KTVP-woordvoerder de vraag: Hoe zit het met de verdeling der contingenten? Wordt hierbij ge streefd naar rechtvaardigheid? Ook de wijkraad voor Kethel bracht de heer v. d. Toom ter sprake. Hoe- w:l hij bewondering had voor de ac tiviteit van de Kethelse commissie, was hij het toch eens met B. en W., dat een wijkraad overbodig is. Bij de uiteraard propagandistische beschouwing over de verkiezingskan sen, stelde de spreker de rhetorische vraag: „Wie kan omtrent de verkie zingen voorspellingen doen?", waarop uit de linkse vleugel een stem ant woordde: „Hommel" In het slot van zijn betoog richtte de heer v. d. Toorn zich fel tegen de CPN en citeerde (voor de verande ring) Koos Vorrink. Vervolgens nam de FvdA-woord- voerder. de heer A. J. van Lith, het woord. Een uitvoerig verslag van zijn betoog kunt u elders op deze pagina lezen. Nogal critisch was de Algemene Beschouwing van de heer W. Kok, die namens de CHTJ-fractie het woord voerde. Deze spreker was van mening, dat liet college een zeker speculatief element in de begroting niet ontken nen kon. De heer Kok gewaagde zelfs van een „gokbegTOling". Weinig bewondering had de spreker voor het beleid van het college in de plannen voor het nieuwe stadhuis. „We zijn vandaag precies zo ver als twee jaar geleden." Het is een miniatuur eldo rado voor de mensen, die graag eens een gokje wagen. 1WatDe AJC-bazar natuur lijk! Zoals u weet, krijgt de afdeling Schiedam van de Ar beiders Jeugd Centrale een eigen clubhuis aan de Stad houderslaan. Maar zonder werktafels, stoelen, lampen, gordijnen, vloerbedekking en dergelijke is het voor de AJC-ers nog geen. TEHUIS, en dat moet het zeer zeker wor den. Voor het bewoonbaar maken en inrichten vanhet clubge bouw is echter veel geld nodig en dat vele geld willen de AJC-ers verdienen met de ba zar, die zij momenteel op da bovenverdieping van het Volks huis houden. En met recht noemden wij het in onze aanhef een minia tuur eldorado voor mensen, die graag eens een gokje wagen. Met een paar dubbeltjes bent u al een hele avond zoet. Ter wijl een luidspreker hartver warmende klanken in de tivee zalen uitstrooit en roodgloeien de kacheltjes ervoor zorgen, dat u „op temperatuur blijft'', kunt u voor tien onnozele cen ten naar hartelust ballen gooien, hengelen, raden hoe veel erwten in een pot zitten, sjoelbakken, grabbelen, ens. De gebruikelijke fraaie prijzen (beschikbaar gesteld door fir ma's, leden en donateursont breken natuurlijk niet. Behalve dat is er een kos telijk geïmproviseerd boeken stalletje. Vanzelfsprekend zouden we haast zeggen is er ook het rad van avontuur en kunnen de huisvrouwen er gezellig winkelen. We hebben u nog niet alles genoemd. Wc hebben u nog niet verteld wel ke fantastisch mooie prijzen er zoal zijn. En dat doen we ook met. We kunnen u alleen maar ten zeerste aanraden: Neem eens een kijkjeen vergeet niet een paar dubbel tjes mee te nemen". - De bazar is Zaterdag van twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts en Zondags van twee tot zessen nog geopend. Voorts stelde de heer Kok de vraag, waarom de resultaten van de geper fectioneerde administratie zolang op zich laten wachten, deed een beroep op de burgemeester als hoofd van de politie om een oplossing te bewerk stelligen in de précaire verkeerssitua tie aan de B.K.-laan en pleitte voor een snellere voltooiing en ingebruik name van het „stadspark". Sprekers critiek gold ook de wo ningbouw en fn het bijzonder de rol, die de overheid daarin speelt. Het monopolie van de systeembouw achtte de heer Kok, die daarbij de NRC ci teerde, uit den boze. Heb reactionnaire duveltje kwam om de hoek kijken, toen de CH- woordvoerder een lans brak voor de huiseigenaren, die toch wel hoogno dig aan huurverhoging toe zijn. Ten slotte verzocht de heer Kok om uitvoeriger voorlichting over de rio- lermgskwesüe in de Gorzen, het be leid mzake het bijzonder kleuteron derwijs en de mogelijkheid van de verplaatsing van het attractiecentrum op de Broersvest. De AR-woordvocrder, de heer P. Mak, was de vierde spreker. Deze be treurde het, dat de bevolking zo wei nig waardering toont voor het werk van het college en de (AR??)-raads leden. De spreker trok een vergelij king lussen de huidige hoogconjunc tuur en de algehele toestand in de dertiger jaren. Het heden verdient sprekers voorkeur, al achtte hij het toenemende kopen op afbetaling en de „zucht naar luxe" zorgwekkend. De heer Mak drong met klem. aan op een selecterende werkwijze bij de verdeling van de'™*~" Schiedam nog res-i terende 14 ha. grond voor het vestigen van industrie. In;. het plan „Maasbou-j- t levard", waarvoor!^ de spreker niets' dan lof had. miste! hij de aanleg van: een kinderspeel plaats en een zwem-i bad voor Zuid' Schiedam. Met he oog op de ontslui ting van Nieuwland' bepleitte de AR- woordvoerder de snelle uitvoering van de bouwplannen voor een brug in het verlengde van de Prof. Kamerlingh Onneslaan. Namens zijn fractie en „het or thodox-protestantse deel van Schie dams bevolking" tekende de heer Mak protest aan tegen demonstra ties op Zondag, dit naar aanleiding van de brandweerdemonstraties in 's-Hertogenbosch. Het verkeers- en in. het bijzonder het parkeerprobleem vervulde de spreker met zorg. Uitstel van een be slissing in zake het Koemarktplein achtte de heer Mak niet verantwoord. Het verpachten van parkeerterrein door de gemeente vond de spreker „uit de tijd". De AR-woordvoerder wees vervol gens op het gevaar gewend te raken aan de „benauwende" woningtoestand en besloot zijn betoog met o.m. te vragen naar inlichtingen over het uitbreidingsplan Nieuwland en Kethel, over de hoeveelheid beschikbare grond voor het bouwen in de vrije sector en over de kansen voor flatbouw aan de Maasboulevard. De heer Bosch drong aan op spoed bij de te treffen regeling voor de ge huwde ambtenares, op samenwerking tussen de gemeenten en op een zo snel mogelijk ter hand nemen van de verkeersvraagstukken. De spreker belichtte vervolgens de technische en economische zijde van het woning- probleem, bepleitte systeembouw en premieregeling en verklaarde zich een tegenstander van een nationaal bouwbedrijf. Na scherpe critiek geuit te hebben op het beleid van Wilton, dat volgens de spreker 10 ha. grond ongebruikt laat liggen, hield de heer Bosch een lyrische verhandeling over het oor logsmonument. Al gaf de spreker toe geen „verstand" van kunst te hebben, hij laakte de plaats en de vorm van de vrouwenfiguur en sprak m het bijzonder zijn leedwezen erover uit, dat de mooie tekst zo moeilijk te ontcijferen is. Tot slot gaf de heer Bosch het college in overweging: 1. de letters van het opschrift „op te halen" en een schijnwerper bij het monument te plaatsen en 2. jaarlijks op de 4e Mei een deputatie uit de schooljeugd bloemen te laten leggen op de gra ven van gevallenen uit de tweede wereldoorlog, die in Schiedam be graven zijn, De heer B. E. Collé (c.p.n.) hield als laatste zijn Algemene Beschou wing. Na eerst fel van leer getrokken te hebben tegen de KVP, hield de communistische woordvoerder een propagandistisch betoog volgens het traditionele recept. Genève, de atoomconferentie, de dreigende inflatie in Engeland, pas seerden de revue. Toen de heer Collé na deze internationale uitweidingen weer in eigen land terecht was geko men, moest vooral de heer Romme het duchtig ontgelden. Royaal strooide de spreker met ge tallen, waar het erom ging de huidige politieke toestand te kraken. Ten slotte bepleitte de heer Collé het schrappen van de verouderde regeling voor de'gehuwde ambtenares en de bouw van een sporthal. Tijdens de Vrijdagavond in Schiedam gehouden gemeente raadsvergadering heeft het oudste raadslid, de heer J, Poot, namens de gemeenteraad de stenograaf mr. Verhey een kistje sigaren aangeboden. De heer Verhey vier de namelijk deze avond zijn tienjarig jubileum als raadsste- nograaf. Burgemeester mr. J. W. Peek sloot zich, namens het college, van harte bij de gelukwensen van de heer Poot aan. Nadat de zes fractievoorzitters Vrij dagavond hun Algemene Beschou wingen over de Begroting voor '56 hadden gegeven, voerden nog enkele raadsleden het woord. De heer C. v. d. Hoek (arb.) drong aan op de bouw van een sporthal met de moge lijkheid voor het houden van cultu rele manifestaties. „Naast de woning nood is er ook een culturele nood. We moeten waken tegen geestelijke ver arming." Mevrouw W. R. Drukke r-B rink (arb.) brak nog een lans voor de emancipatie van de gehuwde ambte nares. „Na de levenskeuze (het huwelijk) moet het ook voor de vrouw mogelijk zijn een beroepskeuze te maken." Mevrouw Drukker wees voorts op de noodzaak van het be vorderen van de veiligheid voor voet gangers. De heer P. Meyer (arb.) hield een zeer uitvoerig en deskundig be toog over de ach tergronden van de woningnood.*'13 aanvM het twi De spreker maak- 'laa} was iiet' ^an te nadrukkelijk on- h°ot. derscheid tussen 'Sste minuut gebei productiviteitsver- ie. Het was 'oen Ji hoging (o.m. door: ^le van l middel van betere ÏÏL.S arbeidsvoorwaar- Kenuerse er 2 2 den i en nro- he!ft g°Hde het spe «Serf'Sa ^ch'ete gtefsc' genlnz) De heerten Weven echter u Meier sprak zich. n nj?r uit vóór centrail- LH n UKL, Z- satie van de-e„„ ivepi nech.ni J centralisatie.. Passage. Vrijdag tot en met I en wordt door Zijn vrouw ontmas- - kera. Bewondering en liefde vervul den Dodd voor de moedige vrouw. Na bouwbedrijven, éénheid in de bouwplannen en een juistere ver spreiding van de aanbestedingen. De heer H. Kornfeld (arb,) gaf een technische uiteenzetting over het rioleringsvraagstuk in de Gorzen, noemde het antwoord van B. en W. vervat in de Memorie, teleurstellend en achtte een bescheiden gemaal noodzakelijk. Mr. H. B. Engelsman (arb.) stelde het college drie vragen. 1. Is het mogelijk de werkzaamheden aan het recreatiegebied Kethel met vrij willige werkkrachten uit te voeren? Hiertoe gaf de heer Engelsman B. en W. in overweging om bijvoorbeeld buitenlandse studenten of Engelse dienstweigeraars aan te trekken. 2. Het ontwerp Deltaplan is gereed. Is het juist, dat het Rijk de kosten voor dijkverhoging betaalt? en 3. Hoe staat het met de woningkartotheek? Het is een verhaal uit de show wereld. Bernie Dodd. een regisseur (William Holden) zoekt een man die kan zingen en acteren en doet een beroep op een vroeger bekende acteur Elgin (Bing Crosby). Deze verricht een gunstige auditie, maar hii weifelt, tracht zich eruit te draaien en voelt zich gekwetst, omdat de voorwaarde is dat hii niet zal drin ken. Elgin, verklapt aan Dodd dat zijn vrouw de oorzaak van alJe ellen de is: ze heeft zelfmoord willen ple gen. drinkt en kan niet zonder her.i. Dodd kant zich tegen deze gebrilde ouderwets opgemaakte vrouw (Grace Kelly). De repetities zfjn niet bevre digend Vlak voor de première komen de onthullingen. Frank Elgin, dronkaard en sluw leugenaar, tegenover Dodd de royale, moedige, tegenover Georgie de weke. weifelende, wanhopige, bedrinkt zich Nog tal van problemen nam de heer Van Lith onder de loupe: De fractievoorzitter begon ziin Algemene Beschouwing met de vraag of deze vorm van. standpunt-uiting,kt ouder meer van die stamt uit de van de jeugdverke tijd, toen de ge- talrijke Schiedami: meenten zeifstan-^ afgelopen jaar dig waren, nogia hebben gehaal wel zoveel bete kenis heeft. Niet-derend liet de bur het gexneentebe- over éo baldadig stuur spreekt meedom. De Sint m de huidige maat-., eens weten, dat schappelijke struc-j parken steeds n tuur het beslis- vernielzucht van s sende woord, maar te ijj<jen hebben, „een ongrijpbare man, die de rap-,*,, .- w-- porten bekiikt,^r«,^St„ eens overkomt en bouwen, ïaarna zelfstan- bouwen dig beslist." Volgens de heer Van Lith is hier sprake van bestuursmacht in publieke aangelegenheden zonder verantwoor dingsplicht jegens enig openbaar lichaam. Wat de reserves betreft, zag de spreker toch graag enkele concrete vragen beantwoord: „Hoe groot zijn de reserves nu en hoeveel bedragen die per inwoner? Wat kan men eraf nemen en waartoe kan men ons dwin gen? Hoe groot zijn de reserves van het Grondbedrijf?" De heer Van Lith voelde er niets voor. dat (evenals acht jaar geleden) laatstgenoemde reser ves op bevel van hogerhand voor een gedeelte in de gemeentelijke huis houding worden gestopt. De "spreker was van mening, dat de gemeente zelf de „bepaalde si tuatie", waarin een deel aan de bedoelde reserves moet worden ont trokken, moet vaststellen. In verband hiermee merkte de fractievoorzitter op, dat er ruim 500 gemeenten zijn, die met een niet sluitende begroting zitten. Voor het onderwijsbeleid had de heer Van Lith niets dan lof. Rechtstreeks in strijd met de demo cratie achtte de PvdA-woordvoerder daarentegen het door de KVP ver spreide manifest O '56, „Ik verwijt het afdelingsbestuur van de KVP, dat zi] dit manifest heeft laten verspreiden; ik constateer, dat de KVP-vercegenwoordigers de verspreiding niet hebben belet. On betamelijk is het van de KVP, dat zij uitgezocht dit manifest verspreid de bij het uitgaan van de r.k.-kerken terwyl zij kon en moest weten, dat duizenden rooms-katholieken wel de kerk bezoeken maar op de Partij van de Arbeid stemmen en honderden rJc.-kerkgangers zelfde PvdA." lid zijn van die „Realiseert men zich wel, wat een ellende in onze stad wordt geleden? riep de spreker uit: „Ik denk aan de honderden gezinnen, die te klein wonen; ik denk aan hen, die aan tbc. lijden of onder controle van de dokter staan; wel is deze ziekte bijna overwonnen, maar zij woekert nog voort dank zij de woningtoestanden ik denk aan de oudere jonge-mensen, die willen trouwen, maar geen huis kunnen krijgen; ik denk aan de 2700 gezinnen, die samenwonen!" Fel kantte de heer Van Lith zich tegen de lieden, die „sommige kamers van hun te grote woningen afsluiten, omdat zij er toch nooit komen." De sprekr drong er bij het college op aan een onderzoek naar dergelijke uitwassen van ge brek aan gemeenschapszin in te stellen. Van de vorig jaar door wethouder Van Kinderen uitgesproken verwach' ting, dat er in de loop van '55 bijna 500 woningen gereed zouden komen is weinig terechtgekomen. Dit jaar zijn er welgeteld 271 woningen toe gewezen, waarvan 116 aan immi granten! De heer Van Lith vroeg zich af of het nodig is, dat men de bedrijven ter wille is ten koste van Schiedamse in gezetenen. Met klem bracht de heer Van Lith nog onder de aandacht, dat Schie dam met 1000 krotwoningen en even veel in feite onbewoonbare woningen zit opgescheept. De heer Van Lith deed het voorstel de door de bouw van een nieuw te huis vrijkomende ruimte te gebruiken voor grote gezinnen en eventueel voor chronische zieken. De fractievoorzitter wijdde voorts enkele woorden aan het Vijfsluizen- ding van het oordeel van Vaardin- gens burgemeester, dat een breedte van 20 m voldoende zou zijn, de vraag stelde of 25 m (waartoe Schie dams raad besloot) wel verantwoord is. Het politiedagboek vermeldt dit maal twee „beestachtige nieuwtjes". Allereerst een huwelijksdrama. "Het droeve verhaal van een jong paar, dat nauwelijks op huwelijksreis was gegaan of het werd in het abattoir gestopt. Hy was een bruine bok. Zij een witte geit. Samen wandelden zij Vrijdag op Schiedams verkeersem- placement. In het slachthuis wachten zij op de eigenaar(s), Drie dagen lang zat een kat op net dak van de Westerkerk in Schie dam. Drie dagen van vrees en beven. Vrijdag moest de brandweer er met een ladderwagen aan te pas komen. Nu is de kat in veiligheid zou zij een kater van deze angstige dagen hebben? Schiedams raadsleden zagen Vrij dagavond. toen zü bijeen waren om de begroting te behandelen, een na gekomen raadsstuk voor zich liggen. Het college stelt de raad (ter elfder ure) voor; 1. Het verlenen van een credlet van 700.000 ten einde door het wegbag- geren van de zwemplaats bij de Wil- helmmahaven een derde ligplaats te maken ten behoeve van tankschepen en voor de overige werkzaamheden, die nodig zijn om langs de genoemde haven, ten noorden van Schieveen, een nieuwe oevervoorziening aan te leggen. 2. Het beëindigen van de erfpachts overeenkomst met de N.V. Schieveem en het aangaan van een nieuwe over eenkomst voor hetzelfde terrein met de N.V. Tankercleaning. Maandag kunnen de leden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in Schiedam op vertoon van het lidmaatschapsboekje toegangs kaarten voor de toneelvoorstelling van Comedia verkrijgen aan de Bejaar- densociéteit Blauwhuis. Comedia zai Zaterdag 10 December in Arcade het toneelstuk „In Pyama" opvoeren. Advertentie l.M. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9-12 30 uur en 2-5 uur: 1 pr klnderschoentjes; bruin kinderschoentje; wit kindertasje. Te bevragen bij de vinders: Hockey stick, D Pater, Watergeusstraat 45, Rot terdam: bruin hondje, Kreuger, St. An na Zusterstraat 33; stuk ijzeren pijp, G Tlmraers, Schiedamseweg 19, Kethel; passerdoos, C Holleman, Morsestraat 30b: zwart zadeldekje, O v d Velde, Burg v Haarenlaan 522; pakje rljwielgeeredschap Centrale Werkplaats, Buitenhavenweg 124; rijwielpompje, C But. Hagastraat 67b; zw handpompje. K Timmers, BK- laan 215b: ring met sleutels. D v d Fluijm, Edisonpleln 16; ring met sleu tels, postkantoor, Tuiniaan; grijze vul pen, R v Vliet, Prof Kamerlingh Onnes laan 113a: damespolshorloge, I de Vries, Foortugaaisestr&at 21b; halsketting, L Rlxoort, Leliestraat 41; 1 pr oorknopjes. A Stuivenberg, Slachthuislaan, 29a; da mespolshorloge, v d Sloot. Laan 30; da- mespolsborloge, K A Fijten, Brugmanstr 33a; spaarzeegls, A v Hoeff, Nwe Haas straat 23b; bruine portemonnale met Inhoud, P de Bruin, L Kerkstraat 26; portemonnale met Inhoud, Hoedt. J van Lennepstraat 34; portemonnale met In- wantje, A Rijnhout, W Brouwersstraat houd, c Colllgnon, Lorentzlaan 38b; bl 38b; bruine glacé herenhandschoen. 3 Zuidgeest, Prof. Kamerlingh Onneslaan 15b: sjaal, H Kooijman, BK-iaan 246; 1 pr blauwe sportschoenen. Witkamp!, Jullonalaan 10; kinderwant. Heijstek, Carteslusstraat 18a; zwart glacé dames handschoen, Aaldtjk, Nlwe Haven 157c; 1 pr herenschoenen. Florijn. Nieuwe He ven 277; bruine dameshandschoenen, G Donderdagmiddag om drie uur zijn twee Duitse haringkotters de haven van Vlissingen binnengelopen. Hun niet al te grote vangst zou vanmor gen als transitogoed worden gelost en per spoor naar Duitsland gebracht. Het gaat hier om het experiment van de Duitse haringvissers, die door bemiddeling van enige Nederlanders een contract met een Duitse groot handelaar hebben afgesloten. Deze laatste neemt de haring in Vlissingen tegen een vaste prijs af en voert ze door naar de Duitse markt. Steen, Morsestraat 81a; donkerblauwe damespantalone v Kasteren, Ribeslaan 15, Kethel; klndercape, J Ham. Fabristr 2; 1 pr zw glacé dameshandschoenen, G van Buren, Heenvlietsestraat 45b; 1 paar glacé herenhandschoenen, F Grlms Pa rallelweg 228c; rood kinderlaarsje. W Kappel. Fabriplein lb: witte kinderwant, E Seij, Julianalaan 120b. Het was Vrijdagavond een feeste lijke drukte in de restauratiezaal van het hotel De Kroon, waar de kegel club De Poedelaars recipieerde en tevens de prijzen uitreikte van de nederlaagserie, die de jubilerende vereniging in verband met zijn zil veren bestaan heeft georganiseerd. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A van Rjjnderhoff, opende de bijeenkomst en reikte de prijzen uit, maar nam eerst van de voor zitter van de Schiedamse Kegel Bond een zuil met inscriptie in ontvangst. De teamprijzen waren: 1 ADO, die de Schiedammers had verslagen met 118 hout verschil; 2 EVA met 70 hout; 3 Noveni met 49 hout en 4 Tous Les Neuf met 5 hout. De vijf eerste prijzen voor de hoogste werpers waren voor: X J. Bijster EVA) 214 hout; 2 A. van der Ende (ADO) 208 hout; 3 mevr. K. Vlig (Poedelaars) 208 hout; 4 L. van der Most (TLN) 204 hout; 5 Scheffers (Noveni) 196 hout. Voorts waren er veie andere kleinere prijzen waaronder verrassingsprijzen. een ontmaskerend gesprek komt El gin tot zich zelf en de voorstelling wordt een groot succes. De kracht van de film is dat dit toegespitste, maar allerminst „over dreven" verhaal van menselijke zwak. heden ernstig en rechtuit is behan deld. Het is de makers gelukt de levensangst, de weke vermoeienis van Elgin en de kracht van de twee an deren duidelijk te maken. Vooral de climax, die van acteurs en regisseur zeer veel eist. is subliem. „Het meisje van buiten" is een indrukwekkende film die u beslist moet gaan zien. Monopol e, Dinsd-'t./m. Dond.: .„lacht op blond." Het is een detective-verhaal van de Amerikaanse schrijver Mickey Spillane. die het in de sensatie zoekt. Ook hier De film onder regie van Victor Saville is hard vlot en span nend. Het gaat over een man, ver dacht van moord. Hii verliest bij een auto-ongeluk zijn geheugen. Hii moet bewijzen dat hii onschuldig is. Dit bewijs heeft zijn vroegere verloofde, een blond en natuurlijk schoon meisje, dat schuil gaat achter een masker. Bij de jacht doemen misda digers. vrouwen en politiedienaren od en er wordt stevig op los geschoten. Enfin. Anthony Quinn krijgt zijn blond 1e en alsof dat nog niet genoeg Is zijn geheugen komt ook weerom. Monopol e. Vrijdag t./m. Maan. dag: „Khyber Patrol." Het thema van deze kleurige vecht film doet even denken aan het be kende bijbelverhaal van David en Uria: de superieur, die een mindere de dood injaagt ter wille van een vrouw. In Khyber Patrol is het de kapitein van een regiment Britse lanciers. dat de rust moet bewaren op de grens van Afghanistan en In dia. Kyle Cameron (Richard Egan), die de luitenant Kennerly (Patrio Knowles) zijn rivaal in de liefde voor de schone generaalsdochter Diana (Dawn Addams) een opdracht geeft met een voor Kennerly dodelijke af loop- De film is doordrenkt van een typisch Engelse koloniale sfeer. De inlandse stammen zijn slecht en ver raderlijk, de Europeanen zijn uitein delijk goed en rechtvaardig. Edward Small heeft van het gegeven een spannende film gemaakt. De SW-supportersvereniging „Door Weer en Wind" heeft Donderdag avond haar 27ste leden-jaarvergade ring gehouden. Nadat notulen, jaar verslag en financieel verslag waren goedgekeurd, koos men de heer H. Spoor als bestuurslid in de plaats van de heer Collignon, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De samenstelling van het bestuur is nu: J. Vorstenbos, voorz., N, Zag- wijn, secr.-pemiingm., Maasdijk 106a, W. v. Alphen, 2e secrtC. v. Putter., 2e penningm., H. Spoor, alg. In de afgelopen vijf maanden heeft de „BB" in Schiedam er weer een flink aantal noodwachters bij gekre gen. En om al die mannen en vrouwen eens kennis te laten maken niet de organisatie van de BB en over het een en ander voor te lichten, belegde men Donderdag in de grote zaal van het gebouw Irene een contactavond. De heer A. L. Nouwens, HBB van de A-kring (Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam) sprak over „Doel en opzet van de organisatie BB". Het gesprokene werd toegelicht met lichtbeelden. Voorts vertoonde men de leerzame rolprent „Door burgers voor burgers", een film betreffende tie BB-manifestatie, die op 25 Juni in Rotterdam werd gehouden. Naar aanleiding van het gespro kene en het vertoonde konden de aanwezigen vragen stellen, die na de pauze door de heer Nouwens werden beantwoord. Tot slot draaide men nog twee films. De laatste „De vijf phasen van het reddingswerk" was een uitmuntende Engelse instructie- film, die een duidelijk beeld gaf van de practische opleiding van reddmgs- personeel. De folder-actie, die de BB een maand geleden begon, leverde 157 aanvragen tot voorlichting op. Hier van kon men 121 boeken als lid. Dit is dus een percentage van ruim 77. hoger dan dat in Rotterdam of Vlaardingen. De Dok- en Werfmaatschappij Wil- ton-Fijenoord N.V. in Schiedam or ganiseert voor de jeugd van 5 tot 9 jaar op Woensdag. Donderdag en Vrijdag een aantal Sint-Nlcolaasbjj- eenkomsten in Musis Sacrum. Drie bijeenkomsten per dag en wel om halftien des oohtends en om halftwee en halfvijf des middags. De volgende artsen nemen gedu rende het weekeinde de medische dienst waar: J. van der Veer Dr Wibautplein 48, te!. 69873; J. van Buren, Buys Ballotsïngel 72—76, tel. 69661; J. J. G. de Maeyer, Burge meester Knappertiaan 36, tel. 68163; A. Q. C. Klomp. Juliana van Stol berglaan 3, tel. 8S052. De dienstdoende apotheek is: F. H. Backer, St.-Liduinastraat 58a, tel. 68364. Hervormde Gemeente. Grote Kerk; 10 uur ds. J. Gras; 5 uur ds. H. J. Groenewegen uit Den Haag, Jeugddienst, Nieuwe Kerk: 10 uur ds. J. D. Smids (H. Doop); 5 uur ds. H. W. Hemmes. Wester Kerk: 9 en 10.30 uur dr. L. J. Cazemier; 5 uur ds. J. D. Smids. Vredeskerk: 9 en 10.45 uur ds. A. Hoffman; 7 uur dr. P.* J. Roscam Abbing, Scheveningen. (opendeur- dienst), Ned. Protestantenbond: 10.30 uur prof. dr. T. Jansma, Leiden. Oud-Katholieke Kerk. Dam 28: 10.15 uur Hoogmis. Baptisten-Gemeente, Broersvest 53: 10 en 7 uur ds. J. Segaar. Leger des Heils: 10 uur Heiligings bijeenkomst; 12.15 uur Zondags school; 6.30 uur openluchtpredikmg Gerrit Verboonstraat; 7.30 uur Ver- loss ingssamenkomst. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur: The country girl 14 Jr). MONOPOLETHEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: Khyber Patrol (14 Jr). Tentoonstellingen; STEDELIJK MUSEUM. 2-5 u.: Schie dammers uiten zich. CULT. CONTACT CENTRUM. 8-S U.: Expositie werken van Brands. TOONKUNST. 2.3010.30 uur: Schie dam in beeld. Apotheek: REMBRANDT-APOTHEEE: Eem- brandtlaan 5, telefoon 68855. Diversen: Vanaf ca. 2 uur intocht van Sint Nicolaas. CHR. BEST. BOND: 2 uur St. Nlco- laasfeest, Singelkwartter. IRENE: 2.30 uur St. Nicolaasfeest. Ned. Rode Kruis. ARCADE: 8 uur toneelvoorstelling. Slngelkwartier. VOLKSGEBOUW: 8 uur toneelavond buurtver. Voltastraat. VOLKSGEBOUW; 2—12 uur AJC- bazar, ZONDAG Bioscopen: PASAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: The country girl (14 Jr). MONOPOLE-THEATEK, 3, 5. 7 en 9 uur; Khyber Patrol (14 Jr). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2-5 u.; Schie dammers uiten zich. CULT. CONTACT CENTRUM, li—5 U, Expositie werken van Brands. Diversen*. MUSIS SACRUM. 10.45 uur. Lezing Humanistisch Verbond. LANGE HAVEN 70, 8 uur. Muziek avond R.K. Instuif. VOLKSGEBOUW, 2—6 uur: AJC- bazar. Apotheek: REMBRANDT-APOTHEEK, Rem- brandtiaan 5, telefoon 68855, ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA; Les diaboliques. Zaterdag en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr.). CAPITOL: Dodende kogels. Zaterdag en Zondag 2, 4.30, 7 en 0.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Lili. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur <a.!.h CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Clske de Rat. Zaterdag en Zondag 5.30, 7.45 en 10 uur (14 Jr). COLOSSEUM; Duel In de Jungle. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 8.15 uur (14 Jr). HARMONIE: 20.000 mljïen onder zee. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). LUMIÈRE: Nana. Zaterdag en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr), LUTUSCA: Sieglrled. Zaterdag en Zon dag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUXOR: The left hand of God. Zat. en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur OU.). METRO: Muiterij op de Caine. Zat. 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: De man uit Laramie. Zat. en Zondag 4.30. 7 ea 9.30 uur (14 Jr). REX; De desperado's san Dodge City. Saterdag 4, 7 en 9.15 uur. Zonaag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr), THALIA: Terug uit de hel. Zaterdag en Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (14 jr). 't VENSTER: Detective father Brown. Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur. Zondag 1.30. 4.15, 7 en 9.15 uur a.l. VICTORIA: De zilveren beker. Zater dag 2, 7 en 9.15 uur Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). ROTTERDAM ZATERDAG AULA MUSEUM BOYMANS. Piano recital door Tilly von Burg, 8 uur GROTE SCHOUWBURG, Zuidpleln. Rott. Kunststichting, accordeon- festival. 7.30 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Rott, Toneel met „Indringers" S u KONING INNEKERK. Chr. Oratorium Ver. Rotterdam-Zuid, uitvoering van de „Missa Solemnls", 8 uur. RIVIBRAHAL, RET.-Harmonie, con cert-variété. 8 uur. ZONDAG AULA MUSEUM BOYMANS. Ultwisse- lingsconcert door leerlingen van het c-onservatorium te. Bazel. 2.30 uur GROTE SCHOUWBURG. Zuidpleln. Kinder Theater van Carla Flink met ..SJors en SJimmie". 2 en 4 uur. GROTE SCHOUWBURG, Zuidpleln. Nationaal Volkstoneel met „De Witte Non", 8 uur. RIVIÈRAHAL. Thé-con<5ert, 2.30 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Toneelgroep Puck met jeugdvoor- sieUlng Pierrot valt van de maan", 3 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Rott Toneel met Indringers", 8 u. DE LANTAREN. Gouvernestraat 133. Big Bill Broonzy, blues, 3 uur.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1