Na tien jaar TOER Nooit meer vlekken Waarom zou je ze achterlaten? Dokter, wat vindt u? het is haast niet te geloven Ik heb een oom voor mijn kinderen gevraagd Benl u al op de goede weg Netelige vraag: Bent u pro of contra Voetoefeningen tegen platvoeten I Baardmop 'Het stokpaardje van irdjri vrpmv EET LICHT, want er wordt toch gesnoept HET V RUE YOLK ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 .«iifiitinniiiiniiimiitimiifiirtiiuuimitiiiimfiiiiiiiiiiiiiiuniiiitiiiniauiiimiitflufiniiiiitiuiiiiiiiifiiiiiimtiiimiiiimimnjitfunuimtiHiiiiuiiiimiimmnimiii r~ door L. H. RUITENBERG !n de loop van dit najaar zijn er verschillende blijken van getemperde blijdschap gege ven over wat in de Ned. Her vormde Kerk gedurende de af gelopen tien jaar geschied is. Een feit -5, dat het voor de Hervormde Kerk zin heeft deze ohjdsehap te tonen. Geen kerk Sn Nederland heeft in de laat ste 130 jaar althans in haar or ganisatie en bewerktuiging zo'n grote verandering ondergaan ais deze. Haar omvang. 31 pro cent van de bevolking nog steeds, maakt, dat dit van wij der strekking is dan alleen voor -ie leden di~r kerk. De veranderingen werden zichtbaar in 1945 en kregen hun beslag in de kerkorde van 1951. Wel hebben ook de Re monstrantse Broederschap en het Evangelisch Luthers Kerk genootschap nieuwe kerkorde en, wat het laatste betreft, een nieuw gezangboekje gekregen, maar deze veranderingen zijn voor ons volksleven minder in grijpend, al zijn ze voor het leven dier kerk van wijde strek king. Eerst, op 1 October, herdacht de Hervormde Raad voor Pers en Publiciteit het feit, dat hij tien jaar tevoren zijn pers- tverk begon. Hij had reden tot blijdschap: een wijdverspreid orgaan, .,De Hervormde Kerk", op een na grootste opinieblad in ons land. handhaafde zich en breidt zicliuit. Zo is er meer: een Persbureau, veel andere bla den, belangrijke boeken. Vervolgens, op 19 November kwamen de feestenden naar Driebergen, waar „Kerk en We reld" tien jaar bestond. Hier is de smidse van het „apostolaat". Alleen al het feit, dat dit in stituut 93 opgeleide werkers aa-i verschillende, meest buiten kerkelijke posten, ten dienste ...slordig... ...sear gesoigneerd ...karakteristiek... ...overbodig... ...onmisbaar... ..DE BAARD... BE 'BAARD WIJ VROUWEN zijn toch merkwaardige schepsels. Een man met een baard? „Néé hoor...!" roepen we in koor, „alsjeblieft niet. Een baard prikt en kriebelt en is zo onhygiënisch! De soep blijft erin zitten en 's winters hangt hij vol ijspegels!" Natuurlijk is er een minderheid - maar die is bijna te ver waarlozen Voetoefeningen bij platvoeten en andere aangeboren voeteuvels wor den evenals massage niet zelden voorgeschreven eerder uit - overtui ging of omdat de patiënt er zoveel waarde aan hecht dan dat er we tenschappelijke argumenten voor te vinden zijn. Er bestaan verschillende stelsels van medisch gerichte oefe ningen, die met hartstocht door aan hangers worden bedreven en gepro pageerd, maar die bij een nuchtere beoordeling met veel om het lijf heb ben. Ook bij bepaalde lucht- en wa terbehandelingen is het opmerkelijk, dat de aanhangers elke kritische zin verliezen en het nut van die behan deling hoger aanslaan dan met de feiten overeenstemt. Dergelijke be handelingsmethoden hebben een ze kere mystieke inslag. Kortom: voet- oefeningen tegen platvoeten hebben eigenlijk geen zin. Uw specialist heeft gelijk, "dat hij er niets van .verwacht en dat overbelasting van de voet dreigt. (Sinterklaas nadert met rasse schre- den. Het is wekenlang in ons huis te merken geweest aan de grote kin deren. De oudste dochter .sloot zich na schooltijd uren in haar slaap- u.„f, kamer op en niemand mocht binnen- _eeit kunnen steüenasj;ekenencf komen. Nu nog betrap ?ic de tivee 1 groten voortdurend op een geheim zinnig gefluisterdat verstomt als ik in de buurt kom. baard onderhouden, is trouwens De Egyptische vorsten droegen evenveel werk als scheren. prachtig bewerkte kunstbaarden: Daarom is net zo belachelijk, er helemaal gestvleerd en tot een dikke die er anders over denkt en een baard romantisch je Iater> staan. Er zit niet eens vlecht verwerkt. vindt staan of stoer of „zo écht mannelijk". De overweldi- r™ één"ma^mft een"baard?" som^blj Ze- gende meerderheid is tegen de baard en vindt het van de deNhoëk 'c^de advertentii^afdehnf aan P&Ste" Ze ms verachteliJk mannen een stuk misplaatste ijdelheid (voor zover ze het niet kwam ik de eerste tegen: een bruine.' „Éen baard is een camouflage van doen om te vprhersen dat 7e veen kin hebheni dat ve met vnre En iets verderop rat warempel een het gelaat." zeiden ze waardig. „In aoeu, om te verneigen aui ze geen Kin neooenj, aac ze met zorg rooic,.: En een collega wou me nog 1955 kom je rond voor alles uiD" zo'n ding kweken. Ze scheren en knippen en modelleren en even apart inreken en fluisterde toen ------ schichtig: „Ik wou dat hij er in wieden, alsof ze het park van kwam! ik liet. hem direct staan! Versailles moeten aanleirrren Nou mag ik niet, van mijn vrouw..." vei sanies moeien a<mitg-,en. En dan te denken_ d a de vrouwen Wat' een kostbare tijd gaat er van de mannen-in-dc-rudheid, goud- oan vn'n bnnrri twinron vnn,- draad door d® ^eïllKe baarden van aan zon uaara tenoren, voor- bun echtgenoten vlochten en deze dat het ding de naam van m hoge ere hielden! baard mag hebben. -*■ WEG MET DE BAARDEN! JO manassen Luchtloze long En nu ligt het laatste nr. van het „Sociologisch Bulletin"'), mei als ondertitel „Tien jaar sociologische arbeid jn dienst van Kerk en Wereld" voor ons. Het instellen van een weten schappelijk bureau ten dien ste van de kerk, lijkt vreemd. Prof. Dr. J. P. Kruyt verdedigt het. Zeker, de socio logie als wetenschap moet ob jectief zijn. Maar de toegepaste sociologie kan niet „waarde vrij" zijn, dat wil zeggen zon der erkenning van waarden werken. Het is niet voor niets, dat na dit Hervormd instituut ook een Katholiek Sociaal Ker kelijk Instituut, in de wande ling Kaski genoemd, is opge richt en onlangs, verbonden aan de Vrije Universiteit, de- gereformeerden volgden. Het stellen van de problemen en het benaderen van anderen gaan nooit puur wetenschappe lijk. Steeds is de mens met zijn geloof of ongeloof erbij betrokken Het artikel van prof. Banning, de stuwkracht achter de oprichting van het Sociologisch Instituut, is uiterst belangwekkend en toont een toch we! heel andere zienswijze aan, dan men vroeger van de kerken waarnam. Hij laat zien. dat het Socio logisch Instituut begonnen is met na .te gaan, waarom ver schillende maatschappelijke groepen aan de kerk ontzon ken zijn. Maar, al werkende, kwam men tot de overtuiging; dat de kerk bij haar planning, bij het ontwikkelen van haar plannen, sociologisch onder zoek broodnodig heeft. Dan al leen is de kerk opgewassen tegen de situatie, die het mo derne industrialisatie stelt. Banning verheelt niet. dat de kerk zelf dit gezichtspunt nog leren moet. Ergens valt de zin: „De Kerk steunde te zeer op bepaalde conservatieve bevolkingsgroepen, wier trouw aan Kerk en christeiyk geloof dikwijls even groot was als hun sociale onbewustheid." Wij menen, dal de. arbeid van het sociologisch Instituut ver buiten de Hervormde Kerk bekend moet zijn. Het vier maai per jaar verschijnend „So- cio'egi.-ch Bulletin", dat het u.tïeeft,. verdient ruime aan dacht. Tc-n vierde: zo juist is bij Boe';, acentrum verschenen ..De Krik aan het werk'-'). Dit bock, m'gegeven m opdracht van het Moderamen der Herv. Kerk, wil laten zien. wat door de orga nen van bijstand is geschied. Me" kan. dn lezende, met an ders clan onder de mdi uk komen van de veelomvattendheid van de arbeid der Hei vormde Kerk. Men leert eruit, dat het op geen enkel gebied gaat om machts vorming, maar dat het steeds open is naar de wereld en lil aansluiting met het werk van Eindde kerken wil hande'en. Uit ai deze activiteiten der Her vormde Kerk blijkt, dat een te rugkeer tot de situatie van voor 1940 onmogelijk is. Of dit geheel ons volksleven J v.e/.cnhjk zal beroeren, daarover j kan een geschiedschrijver in het Jaar 2000 pas oordelen. j Het is overigens heidens moeih)k, als je twee groten hebt, die „mee doen" en twee kleinen, die er nog aan moeten geloven. De versprekingen hij ons in huis zijn legio geweest. Mijn man heeft zijn hersens uit geperst om enige, voor de kinderen be taalbare, geschenk jes op zijn verlang lijst te plaatsen. Dan zei hij ineens onder tafel„O ja, weet je, wat jullie me óók wel kunnen geven op Sinter klaas..." „Ssst." werd hem dan van alle kanten venijnig toegesist, met veelbetekenen de blikken naar Margreet, die op merkzaam ge maakt door het gesis, van haar bordje opkeek. Een andere keer zei ik ineens: „Wat hebben we Dickey vorig jaar ook weer met Sinterklaas gegeven?" Ogenblikkelijk '"werden de schuim- blussers op mij gericht. „Ssssst!" Oei, het kind moet wel horende doof en ziende blind zijn ge weest, om nóg in Sinterklaas te Be loven. Daar Margreet al een paar weken thuis is Vlet een bronchitis i$ een ander conflict me dit jaar bespaard gebleven. Andere jaren kwam ze op een gegeven moment thuis met de boodschap: Bij Jantje of Pietje is Sinterklaas al geweest, die hebben al wat in hun schoen gehad! Mag ik mijn schoen ook neerzetten? En dan was het nog vaak vier, vijf weken vóór Sinterklaas Ik zou de ouders van zulke kinde ren wel willen toeroepen: Denkt u zich eens even in. wat voor proble men d:i schept voor ouders (en hun kinderen), die niet in staat zijn, al meer dan een maand tevoren met deze extra-uitgaven te beginnen. Gistermiddag zat Margreetje ijve rig te knippen en te plakken. „Geef me de stomme schaar eens aan?" vroeg zeIk zou natuurlijk moeten verbeteren: „stompe schaar moet je zeggen," maar ik vind het stiekem zo leuk. „Zeg, op welke dag valt Sinterklaas eigenlijk dit jaar?" vraagt mijn man ineens. „Op Maandag." antwoord ik. Margreetje staakt haar plakken. Ze kijkt van de een naar da ander met schrik m haar ogen en vraagt dan: „Mamma, Sinterklaas valt toch nooit?" LIES DE VRIES EN DAN KOMT SINTERKLAAS. En staan we allemaal soetsaopig langs de kant van de weg en zeggen we tegen de kinderen: „Kijk toch Pruisen), eens wat Sinterklaas EEN PRACH TIGE BAARD HEEFT!" Zo zijn we. Inconsequent tot het uiterste. Onlogisch in onze redene ring. Of schuilt er soms diepverbor gen in ons tóch een verlangen naai de man-niet-de-fcaard? Vinden we die baard eigenlijk Vel mooi, ALS HIJ OOK MOOI IS? Ik ben maar eens in ons foto archief gedoken. Mijn hemelwat een baarden! Een handvol heb ik er hier voor u uitgestald. Wat vmdt u van ze? Wat vindt u van de uiterst slordige baard van Kirk Douglas (in de rol van Vincent van Gogh) en van het zéér gesoigneerde baardje van Kei zer Halte Selassié? Wat denkt u van de karakteristieke baard van Bern- hard Shaw, van de voor mijn ge voel overbodige baard van de zanger I en schilder Sjoerd de Jong? Zoudt u zich Jan van Zutphen zonder baard kunnen voorstenen en ziet Sinter- klaas- er inderdaad met- majesteite lijk met zijn baard uit? Is Sinter klaas niet min of meer de personifi catie van DE BAARD? DE BAARD is door de eeuwen heen een spiegel geweest van de levenshouding en cultuur der volké ren. Lange tijd was hij een 'teken van waardigheid. Maar ook werd de volle baard wel eens voor ..revolu: tionnair" aangezien en verboden (m' U kent de geschiedenis wel van de man met de héél lange baard Men vroeg hem hoe hij des avonds ter ruste ging: met zijn baard, boven of onder de deken. Van dat ogenblik af deed de man geen oog meer dicht. Hij ivas totaal vergeten, hoe hij het al de voorgaande nachten had gedaan en bleef maar proberen wat het beste was. Tóen slotte ging hij aan het probleem te gronde. Een oud grapje? Goed dan. een mop met eeti baard _y (Van onze Londense correspondent) Op een modeshow in Londen liep een beeldschone mannequin in een witte j'apon door de zaal. Een jonge man liep op haar toe en gooide een glas rode wijn leeg over haar japon De wijn liep er af en liet geen spooi van een vlek 11a. De japon was bewerkt met silico nen wij zullen u de chemische werking daarvan maar besparen Maar het resultaat is, dat alles wat daarmee bewerkt is, vochtwerend is geworden, Stoffen, die bewerkt zijn met sili conen, zullen van I Januari af ui Engeland in de handel zijn, Neder landse textielveredeiaars zijn druk bezig met onderzoekingen. Volgens de Britse maatschappij, die het goedje fabriceert, kim je alles en nog wat met siliconen bewerken. Stoffen zuilen alle vocht afstoten en ook niet meer toegankelijk zijn voor vetvlekken. Leren tassen, fauteuils DE MANNEN zijn door de- eeuwen heen maar wat trots op hun baarden geweest. Het gold als beledi ging en straf, wanneer een baard moest worden afgeschoren. Men zwoer bij de baard „van de profeet" en bij zijn eigèn baard. Een beledi gende opmerking over de baard van een hooggeplaatst man, kon een ver metele longeüng het hoofd kosten! Nu zeggen de mannen, die ik over deze netelige zaak heb geïnterviewd: „Wil je weten, wat we van een baard vmden? Een baard is vies. Een baard is misplaatst. Je moet niet te lu- zijn, om je te scheren. Een nette Eet licht verteerbaar voedsel op de Sinterklaasavond, want tien tegen één bederft het hele gezm toch straks de maag met marsepein, ban ket en suikergoed. Licht verteerbaar is rijst. Kook rijst uit water mooi droeg en geef er een zachte ragout bij. Bij voorbeeld stukjes kalfsvlees gesmoord met epn uitje en gebonden met bloem en wat- water of bouillon tot een smeuïg sausje. In plaats van kalfsvlees kan men ook garnalen nemen. Als u geen zin heeft in een gekookte groente, maak dan sla van fijn gesnipperd lof en geraspte appel. wend, met eigengebakken koekjes, en we aten andijvie met kaassaus, een rijstrand met Haagse bluf en ik weet niet meer wat voor zaligheden alle maal. Dat is nu al een kleine dertig jaar geleden, en ik vind, dat mijn kinde ren nu zo langzamerhand de leeftijd hebben, om zo'n vriend met -~ouw te bezitten. Bestaan er eigenlijk nog wel zulke mannen, of is die soort uitgestorven? Ik heb er m een aan Sinterklaas gevraagd. Voor mijn kinderen. Als we hem krijgen, zullen we érg zui nig op hem zijn. BARBARA ratief wegnemen zelfs bij jonge kinderen. De resterende gave longge- - deelten ontplooien zich en vullen de Mevr. Jt, te Den Haag. Atelectase vrijgekomen ruimte op. Overleg met betekent dat een long of een deel van de do!cter wie als specialist zal op- de long „geen lucht bevat en dus treden massief is als een stuk vlees. Een dergelijk longgedeelte kan tijdelijk f hrnmlsr.in'tne zelfs kunstmatig, bijv. bij een pneu- "-een dj anuspiriius motborax, vrijwel geen iucht bevat- Mevr. K. tc Amsterdam. Tegen vet ten. Bij aangeboren atelectase van miar en roos wordt enkele malen per een deel van de long is meestal sprake week insmeren van de hoofdhuid van een blijvende misvorming. Tegen- met 2 pet. saiicyl spiritus aange- woordig kan men dit stuk long ope- raden. De haren en hoofdhuid ge regeld met brandspiritus behandelen moet afgeraden, worden, omdat brandspiritus giftige stoffen bevat die door de huid worden opgenomen en zo m het lichaam terechtkomen. Kamertemperatuur T. A. te Arnhem. Hoe hoog de ka mertemperatuur moet zijn? Ik zou zeggen tot men het er behaaglijk vindt. Dit wisselt van 60 tot 80 gra den Fahrenheit. De meesten verkie zen een kamertemperatuur van tegen de zeventig graden. Uitlopende aardappel J. S. in Groningen, in het alge meen moet het gebrul!: van chemi caliën die tussen de aardappelen worden gestrooid ten einde uitlopen tegen te gaan, afgeraden worden. Zij zijn veelal schadelijk voor de ge zondheid. Borrel J. S. te Utrecht. Ik betwijfel of een borrel drinken tegen vernauwde bloedvaten een deskundig advies is. Alcohol verlamt de haarvaten, die daardoor uitzetten. Nodig is verwi'. ding van de grote bloedvaten* in het been en dat gebeurt niet. Contactlenzen -Mevr. t. te Rotterdam. Slechts-in bepaalde gevallen ter beoordeling van de oogarts worden contact lenzen voorgeschreven. Die schrik is gespeeld zij weten, dat er geen vlek van komt. en dergelijke kunnen eenvoudig niet meer vlekkerig worden. Nylonkousen zullen geen modder spatje meer vertonen, de thee of de juskom kan rustig over tafelkleed of karpet vallen, handschoenen, bont jassen, alles kun je er mee bewerken. Je kunt er nog meer mee doen Rubber met siliconen bewerkt, kan alle temperaturen tussen mm-90 en 250 graden uithouden: siliconenverf en -vernis laten geen vocht meer door Metselwerk met zulke verf behandeld, zou als nieuw blijven en geen vocht opnemen. Het komt helaas,niet zo ver, dat men bij de drogist een flesje siliconen kan kopen om zélf je kleren en lin nengoed -te bewerken. Maar volgend jaar zomer kun je bij de Britse sto merijen om een siliconenbehandeling vragen. En dat zal dan ongeveer vier gulden extra kosten. vc rder Mevr. S. in N.-Brabant. Biest is niet best voor een vrouw die haar kind voedt, het is zelfs glad verkeerd en het is ook geen middel tegen bloed armoede. Het is verstandig een raam, al staat het op een kier, 's nachts in de slaapkamer open te houden ter ven tilatie. Een kind 's winters levertraan te geven is in de meeste gevallen uit stekend. Toch is het raadzaam dat de dokter dit voorschrijft. Er zijn enkele kinderen die er niet tegen kunnen. H L. HEIJERMANS Vragen, bestemd voor dize ru briek. moeten zijn voorzien van de voiledipe naam en het adres van de afzender. Men gelieve te schrijven aan: Medische Vragen- rubriek Het Vnje Volk, HekeJ- veld 15, Amsterdam. Tien minuten gymnastiek oefening naar de rech ter knie. Tien keer herhalen. 2. Bekkenocfennig. Rustig staan, handen in de zij. Kantel het dat een bekkm achterover, bil- fout. Nu achter elkaar uan het spieren stevig tegen el- deze standen wisselen kaar drukken. De rug Met de handen kunt u --- het de buik ingetrokken. Dit bekken voelen is de goede stand. Twintig keer herhalen. Kantel het bekken voorover, waardoor de Al eerder heb ik ge schreven, fipvvpv. Shèé? neianuriiK liaBl oruBJs.cn. uc. i»s jsier ae nanaen ka is U wilt toch geen hoT- rrcht ,zijn „en het van ie rug en hangbuik? Nu ben ik benieuwd of u. na al deze lessen, geleerd hebt hoe u het 'i. Schouderspieroefening bekken moet kantelen ^bite^chtenfit-^n"de Rustig staan. Armen en wat de goede stand Suik vwruT geduwd Zwaarte heffen en „Sociologisch Bulletin", ver schijnt. vier maal per jaar. Boe- Kencenlrum 4 50 per jaar. :j De Kerk aan het werk". Boekencentrum, 244 biz. ƒ9.—. is. Hieronder volgt een bekken-oefening; ais 11 die goed kunt uitvoeren, bent u op de goede weg. 1, Lenigheidsoefening. Spreidsténd han den in de nek, ellebogen flink achteruit. Buig de romp voorover en pro beer het hoofd op de gestrekte linker knie te drukken. Romp weer strekken en maak de wordt. Deze stand is kleine ringen draaien in voor-hoog-aehterwaarts- laag richting. De krin gen niet te groot ma ken en in de schouders draaien. Ook andersom beginnen. Tien keer iedere kant herhalen. Denk aan de goede stand bij lopen en staan, doe regelmatig de adem halingsoefening. werk rustig en punctueel. LIEN DREESE Tk zoek een oom voor mijn kinde- T ren. Niet zo'n doodgewone achter oom. Daarvan hebben ze er al een paar, maar die wonen zo ver weg, dat ze hun "normale gezellige taak van oom-zijn niet kunnen vervullen Wat heb je nou aan een oom, die je m het- gunstigste geval éénmaal per jaar ziet? Nee, ik heb meer het oog op een „aangewaaide" oom, en dan nog één met bijzondere eigenschappen. Om u enig idee te geven van mijn wen sen dienaangaande, zal ik u vertellen van zo'n „oom" uit mijn prilste kin derjaren," waaraan ik. ook dank zij hem, zulke zoete herinneringen be waar. Het was een gepensionneerde marineman, die Zaterdagsavonds met zijn vrouw een kaartje kwam leggen. Ze hadden geen kinderen Mijn jongste broertje en ik hoopten altijd vung, dat hij een flinke tijd voor acht uur zou komen, want dan konden we voor het naar bed gaan verzekerd zijn van een .spannend verhaal „a Ia marine". Bij het geluid van de bel vlogen we naar de deur en klommen met een langs, zijn broekspijpen naar boven, totdat hij ons onder zijn ar men mee naar binnen droeg, onder tussen zijn vrouw commanderend, dat ze de deuren moest openen en sluiten, omdat hij zijn handen vol had aan die slingerapen. Voordat hij ons neerzette, gaf hij het bevel „duiken!", hetgeen voor ons het scm was 0111 m de zakken van zijn colbertje te graaien naar een chocaladereep of een rolletje pepermunt. Ach ja. dan kregen we. iedei op een machtig been van hem gezeten, wel eens verhalen, die met helemaal door de hedendaagse kinderverhalen- beugei zouden kunnen, en dan schud den zijn vrouw en mijn moeder hun hoofden of zeiden resoluut: „Nee Piet, nou ga je toch te ver!" Dan keek hij ons trouwhartig aan en bromde: „Ja jongens, zo is het leven, zullen we dan nog maar even een potje dammen?" Oom Piet en zijn vrouw kwamen voor hun eigen genoegen bij ons op passen. ais mijn ouders eenmaal per jaar een paar dagen samen op reis gineen. Dan werden we vreselijk ver- BENT V ER OOK zo dol op, de viieudschap te onderhouden mét alierlei .hele en ha've kennissen, zelfs met mensen r a u één keer hebt ontmoet? Mijn vrouw anders wel. Het is een trek in haar ka rakter, die pas sinds een half jaar aan het licht is getreden. U moet weten, dat wij v.an het voorjaar zijn verhuisd van Leiden naar Amsterdam. Wij bewonen nu, gelukkigen die wij zijn, een be hoorlijk huis in een zindelijke, nieuwe buurt. Op zichzelf is dat heerlijk, maar je zit wel overal een eind fan- daan. Vroeger in Leidf stapten we zo ons huis uit en de bioscoop in. of wij brachten de avond door in een gezellige bar, waar iedereen ons kende. Niets van dat alies ln Amster dam. Door de lange afstanden en de afwezigheid van een oppas voor de kinderen zijn wij aan huis ge bonden en zo zaten mijn vrouw en ik de eerste tijd 's avonds aan tafel, en we keken. Nou, dat gaat een keer goed. een tweede avond ook nog wel. maar de derde avond zuchtte ze opeens: „Zeg, hoe zou het toch met Henk en Mimi gaan?" Ik wist het ook niet. „En met Jaap en Heieen? en met Kees en Bertie? En met Gerrit en An- kie? En..." Ze was nog niet eens goed met de opsomming begonnen, of ze zocht al naar haar vulpen. Ze ging brieven schrijven. Die avond brachten w(j er zeven naar de bus. De volgende avond haalde ae de tien, de daarop volgende ik weet het niet meer. Maar op de meeste orieven kwam wel weer een brief terug en dan kon mijn vrouw weer aan het werk. In een immezien was onze hulskamer ver anderd in een correspondentiebu reau. J „Als je eens een advertentie zette voor een steno-typiste?" vroeg ik, maar op zulke suggesties krijg ik nooit antwoord. Was het nu maar bij brieven ge bleven! Maar mijn vrouw is zo enthousiast over haar nieuwe huis. dat zü al onze vrienden, vriendin nen, kennissen, ooms, tantes, ne ven, nichten, zwagers, gewezen buren, schillenboeren en waterop- nemers te logeren vraagt. En zo zitten wij dan elke dag in de gezelligheid. Want het zijn allemaal bovenste beste mensen, daar niet van. We hebben heel wat te bepraten 's avonds, en over dag neemt mijn vrouw haar gas ten mee de stad m. Die logeerpartijen slagen zelfs zó goed, dat iedereen gauw weer eens terugkomt. Het wordt be paald vol in huis. Ik krijg het ge voel, dat heel Leiden bij ons in en uit ioopt. Gelukkig ken ik de meeste logé's wel. Maar er zijn ook par- ticulieré bekenden bij van mijn vrouw, schoolvriendinnen, over jarige vriendjes van dansles en zo. Ik ben er al aan gewend, dat ik in mijn werkkamer wildvreemde manspersonen aantref, druk con verserend bij sigaren en "een glas wijn. Soms ligt er ook nog een op mijn divan te snurken. „We storen toch niet?" vragen ze dan, maar ik wuif al met mijn hand. In onze huiskamer slapen ge- middeld twee tot vier echtparen, bovendien hebben we nu de kel derkast omgebouwd tot bedstee. Op de trap en in de tuin stoeit altijd wel een troep kinderen en voor de deur van de badkamer is het 's morgens een heel gedrang. Toen ik vannacht in mijn bed wilde stappen, vond ik daar tus sen de lakens een vaag bekend meisje. „Maar Sonja!" vroeg ik verbaasd. „Ans," zei ze bitter en draaide zich op haar andere zij- Mijn vrouw is opgebloeid als een roos, nu zij al die vrienden, al die bekenden weer om zich heen heeft. Want het nadeel van ver huizen. zegt zij, is dat je zoveel moet achterlaten. Ik draag het als een man. Ten slotte moet zij voortuurend met verversingen opdraven. Ik typeer de opgewekte gastheer, die ieder een wel even op zijn gemak zal stellen. Vanmiddag liep ik ln de gang een donkere jongeman tegen het lijf, met zo'n moderne Engelse pet. „Kerel, hoe gaat het in Leiden?" riep ik hartelijk. Maar het was de kolenman.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2