Schiedams vlag stamt uit de dertiende eeuw Interessante speurtocht naar oorsprong der kleuren Botlekplan noopt Rozenburg tot hoge uitgaven 22.816 schepen op Nieuwe Waterweg 1955 op de brandstapel Acrobaat stort neer Op straat gevonden Textielindustrie vreest Japanse concurrentie Vara-T V-club Nieuwe penningmeester Niet deze Jan, maar die Jan Cent per ton is niet genoeg Prijs gaat naar Vlaardingen Gezinnen (500) uit* Ce ram willen terug Zaterdag gaat tanker te water Delftenaar door auto overreden Avifauna in de prijzenslag Moskou besliste: volksfronten' Marktberichten 1 cjnedammers onder elkaar Het Arbeidsbureau in december Kerstboomvreugde en -verdriet Mono pole theater gemoderniseerd B. EN W. VRAGEN ZES TON Burgerlijke Stand Visafslag Hand in cirkelzaag Auto reed Seliie in Tanker breekt - Melody' op wrak HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 JANUARI 1956 pagina Behalve de Nederlandse driekleur je "bent mijn glorie!") is de glorie van elke rechtgeaarde Schiedammer het fiere zwart- geel, dat op feestdagen ons stadsbeeld verdevendigt. Om iets meer te weten te komen over de oorsprong en geschiedenis van Schiedams J>lag, hadden wij maandagmiddag een onderhoud met de heeWP. Th. J. Kuyer, de gemeentea'chivaris. Het ontstaan van de zwart-gele vlag is (nog) niet bekend. Wel hebben onlangs gedane onderzoekingen enig licht op deze zaak geworpen, maar wanneer men precies voor het eerst Schiedams dundoek hees, heeft men tot nog toe niet kunnen nagaan. Het oudste bekende document, waarin van onze vlag gewag wordt gemaakt is een schrijven van de commissaris des Konings in Zuid-Holland aan het college van burgemeester en wethou ders, gedateerd 25 Februari 1857. In deze brief vraagt de commissaris of er een Schiedamse vlag bestaat en zo j a, hem daarvan een gekleurde tekening te zenden. Deze tekening toonde de vlag die wij heden ten dage nog ken nen: zes banen, afgewisseld geel en zwart, een gele baan boven. Dertiende eemv En zo belanden we op onze speur tocht in de dertiende eeuw, toen Flo- ris van Morea, de zoon van Aleida van Holland (de stichtster van Schiedam) en de Henegouwse graaf Jan van Avesnes, na de dood van zijn moeder „Heer van Sceyedam" werd. De werkzaamheden in het Botlekgebied zijn begonnen en de objecten zullen, naar het zich laat aanzien, met grote snelheid tot uitvoering worden gebracht. Dit zal tot gevolg hebben dat in 1956, indien Rozenburg zijn taak en belangen wil verstaan, mogelijk nog grotere kapitaalswerken tot uitvoering zullen moe ten worden gebracht om de werkers in het nieuwe industrie gebied te kunnen opvangen en het nodige te kunnen bieden. Aldus de memorie van toelichting die B. en W. van Rozenburg met de aan bieding van de gemeentebegroting 1956 de raad toezond. Het college vestigt daarin'nadrukkelijk de aandacht van de raad op de noodzakelijkheid van het ontwerpen van uitbreidingsplannen, het realiseren van woningbouw, werken in het belang der volksgezondheid, en het scheppen van de mogelijk heid tot culturele ontspanning. In 1955 kwamen 22.816 schepen de Nieuwe Waterweg binnen. Kort voor de jaarwisseling passeerde de Duitse vrachtvaarder Else de kop van de Berghaven van Hoek van Holland en de mannen van de Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager no teerden het schip als 22.816e. Rond drieduizend lezers van onze krant hadden een gissing naar dat aantal schepen gewaagd. Er waren klinkende namen bij, van mannen, die alles weten van de scheepvaartbeweging op de Water weg, maar zij hebben de prijs van onze prijsvraag „Een cent per ton" niet gewonnen. Extradrukte Grote veranderingen Feiten cijfers Als u mi) vraagt, wordt 1956 een heel prettig jaar tenminste wan neer ik afga op hetgeen we elkaar onder hardnekkig handgeschud toe gewenst hebben. Nee, nu. moet u niet over traditie en conventie gaan praten. Waarom? Waarom zouden we het (deze keer) nu eens niet menen? We wensten elkaar een gelukkig 1956 toe en we hebben het oprecht gemeend en (voor zover we dat kun nen) zullen we dit jaar echt ons best doen om deze wensen in vervulling te doen gaan. We kunnen er allemaal persoonlijk iecj aan doen. We kunnen het hele jaar met twee woorden spreken, we kunnenenfin we kunnen en zullen het wel rooien. Laat het niet blijven bij een. vriendelijk gezicht-, een frase, een handdruk. We hebben het ons vorig en voorvorig jaar ook voorgenomen. Maar dit jaar.... Maandagavond recipieerden onze (herstelde') burgervader met zijn echtgenote in de aula van het mu seum. Het regende goede wensen. Polsen werden ontwricht. Er werd gelachen, opgewekt gebabbeld.... en/in daar zal het niet aan liggen. Tussen twee haakjes, geachte lezers, uio cursivist zou bijna ver geten u allen ja, ook een goed, een succesvol, een gezegend, een prettig (doorhalen wat niet ge wenst wordt) 1956 toe te roepen. behoeft niet terug te schrijven. Op 30 november 1955 stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Schiedam ingeschreven 162 mannen en 36 vrouwen, van wie er resp. 119 en 7 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen geduren de de maand december 1955 bedroeg 131 mannen en 43 vrouwen; geplaatst werden 75 mannen en 29 vrouwen; afgevoerd werden 61 mannen en 14 vrouwen, zodat op 29 december 1955 nog ingeschreven stonden 157 man nen en 36 vrouwen, van wie er resp. 121 en 10 geheel werkloos waren. Gedurende de verslagmaand wer den ontvangen 79 nieuwe aanvragen van werkgevers voor mannen en 45 voor vrouwen, terwij. op 29 december nog 2028 aanvragen voor mannen en 115 voor vrouwen als onvoldaan ston den geboekt. Voor emigratie werden in december 4 nieuwe gevallen genoteerd, terwijl 7 gevallen werden afgewerkt. Op 29 december waren nog 14 gevallen in behandeling. Het Wcctis Philhamonisch Orkest speelt en het koor van de Weense Staatsopera en de „Wiener Sanger- luiaben" zingen in de prachtige I muziekfilm over Ludwig van Beetho ven „Eroica", die woensdagavond voor de leden van de Schiedamse Vara-televisieclub zal worden ver toond. De voorstelling begint om kwart over acht. Zorgt, dat u deze avond niet mist. Mevrouw A. G. W. Dirkzwager- Cool heeft de wens geuit haar werk zaamheden als penningmeesteresse van het Rode Kruis afdeling Schie dam te beëindigen .Zij blijft echter zitting houden in het bestuur. Haar functie is overgenomen door de heer L. van Dijk. De heer Van Dijk is telefonisch te bereiken onder nr. 65685 aan zijn huisadres, Rotter- damsedtjk 266d en onder nr. 69036 ten kantore van R. Mees Zonen, Nieuwe Haven 133. Nadat de politie enkele malen ge tracht had een stokje te steken voor het in brand steken van de Kethelsc kerstbomen, die ijverig door de jeugd bijeen werden gesleept, gaf de hei lige Hermandad eindelijk zijn toe stemming. Onder toezicht van de politie stak jong Kethel maandagmiddag „de hens" in de enorme brandstapel op een open terrein even buiten bet dorp. En een feest, dat het was! Minder feestelijk verliep het voor een zestal Schiedamse kinderen van S tot 13 jaar. Deze waagden het om in de zandbak, vlak voor het hoofd bureau van politie kerstboompjes te verzamelen en in brand te steken. Zij werden het bureau binnenge bracht en kregen, voor hun ouders hen mochten ophalen, een hartige reprimande. Al is het de stadsarchivaris nog niet mogelijk ons precies te vertellen waar wij de oorsprong van Schie dams dundoek moeten zoeken, toch hebben de onderzoekingen in die richting wel resultaten gehad. Resul taten, met vindingrijkheid en door zettingsvermogen en bovenal liefde voor „het vak" gepeurd uit oude fo lianten, vergeelde documenten, ge nealogische registers. De kleuren zwart en geel. zo ver telde de heer Kuyer ons, zijn van uitheemse oorsprong. Dat wil zeg gen, zijn ontleend aan het wa pen van het Henegouwse Huis, Deze Floris, een neef van de roem ruchte Floris V, voerde als wapen een zwarte leeuw op een gouden veld. Van de linker bovenhoek tot de rechter benedenhoek loopt er een balk over het wapen. In dit verband vertelde de heer Kuyer ons, dat deze balk (die ook in het huidige wapen van Schiedam prijkt) niet betekent, dat Floris een bastaard was meestal is dat de be- tekenis van een dergelijke balk maar dat men over de ware zin er van nog in het duister tast. Het zwart en geel is dus ontleend aan de zwarte leeuw op het gouden veld. Waarom zijn er zes banen? De stadsarchivaris wees op een kaart waarop een kleurrijke reeks wapenschilden was getekend. Een dezer wapens stelt drie zandlopers voor. Er onder stond eens de spreuk: fluit arena, ruit hora, d.w.z. het zand stroomt, de tijd verstrijkt. Het is het oudste wapen van Schiedam en houdt verband met de getijden, waarmee de haringvissers rekening moesten houden en dus de welvaart van Schiedam. Men heeft voor het ontstaan van de zes banen in Schiedams vlag wel eens ais aanleiding genoemd: drie (zandlopers) maal geel en evenveel zwart, dus zes. Maar deze veronder stelling is overigens op niets gefun deerd. Al sprekend doken er tal van in teressante problemen op. Helaas is er over de historie van Schiedam niet veel bekend. De brand, die in 1604 in het raadhuis woedde heeft talrijke kostbare documenten vernietigd met als gevolg, dat in het bijzonder de gegevens uit de middeleeuwen voor het nageslacht verloren zijn. Maar Schiedams actieve stads archivaris laat zich niet vlug ont moedigen. Zijn onderzoekingen duren met onverminderde intensiviteit voort en zullen ongetwijfeld nog vele belangwekkende gegevens over het rijke verleden van onze stad aan het licht brengen. Met spanning zien wij uit naar wat er nog verder uit de bus zal komen., In bijgaand artikel komt u de naam Jan van Avesnes tegen. Om hen, die belang stellen in de oor sprong van Schiedams straat namen niet op een dwaalspoor te brengen, zij vermeld, dat het niet deze hoogmogende heer is ge weest, die zijn naam aan de Jan van Avesnesstraat heeft gegeven. Genoemde straat heeft als „peet vader" een oudere broer van Floris van Morea, die dezelfde naam als zijn vader had. Drie dagen'is het Schiedamse bios cooptheater Monopole gesloten ge weest, Drie dagen hebben 24 slopers, metselaars, monteurs en timmerlie den gezwoegd en geploeterd om voor nieuwjaar de plannen van de direc teur, de heer Daniels, te verwezen lijken. Maar nu is het dan zover. Monopole kan nu als tweede theater in Schiedam wide-screen en vista-vision draaien. Zowel op en om het podium als in de cabine zijn grondige wijzigingen aangebracht. Het orgel staat nu ach ter het toneel, het brede projectie doek en het voorgordijn zijn naar voren gehaald. Bij dit laatste zijn geen plaatsen verloren gegaan. In de cabine ïs een vernieuwde en uitge breide apparatuur aangebracht. Dit alles betekent een grote voor uitgang voor Monopole. Het resultaat van de filmvertoningen, volgens het nieuwe systeem, beloont ruimschoots de moeite en tijd die men heeft be steed. waarschijnlijk zal het theater in februari nog overgaan tot cinemascope. Als urgente onderwerpen worden daarbij genoemd de woningbouw, waarvoor een bedrag van 100.000 wordt geraamd, de voorbereidende werken tot het bouwrijp maken van de Schanspolder (ƒ210.000), de aan leg van een weg langs het Spuikanaal 125.000), uitbreiding van de be graafplaats 75.000) en aankoop van gronden in het uitbreidingsplan 60.000). Het toeval wilde, dat er slechts êên Juiste voorspelling was. Die werd in gezonden door mevrouw de weduwe J. van Leeuwen—Ouwerkerk,, Van Lennepstraat .27 te Vlaardingen, ZU krijgt dus de pry's en voor haar vooral is het Interessant te weten hoe groot de Duitse .Else" is. Dat valt een beetje tegen, want het vrachtschip meet 2.650 bruto regis ter ton. Een cent per ton zou dus 26,50 opleveren, maar dat gaat niet door, want we hadden een minimumprijs van vyftig gulden vastgesteld. Me vrouw J. van Leeuwen—Ouwerkerk ontvangt dus van ons 50. Hiermede is dus onze prijsvraag „Een cent per ton" afgelopen en het verheugt ons, dat zij een groot suc ces is geworden. Daaruit blijkt im mers eens te meer hoezeer iedereen in dit gewest meeleeft met het wel en wee van de scheepvaart. We weten, dat vele deskundigen extradrukte hebben gekend, ten ge volge van de'prijsvraag, omdat hon derden mensen bij hen te rade gin gen. alvorens zij hun gissing Inzon den. We weten ook, dat die deskundigen, dat extrawerk met genoegen hebben verricht. Allen hartelijk dankl Ongeveer vijfhonderd gezinnen van uit Ceram afkomstige KNÏL-soIdaten wensen naar Indonesië terug te ke ren. Dit is maandag uitgesproken op een vergadering van deze ex-KNIL- milïtairen te Den Haag. De overige Ceramse gezinnen, die nog in Nederlandse woonoorden ver blijf houden, naar schatting een vijf tigtal, hebben nog geen besluit ge nomen. In een verklaring hebben de aspi- rant-thuisvaarders meegedeeld, dat zij tot de overtuiging zijn gekomen, „bun land en volk niet langer te kunnen opofferen aan een republiek Zuid-Molukken, die bewezen heeft niet levensvatbaar te zijn en die al leen geproclameerd is óm de positie van enkele ontevreden intellectuelen te handhaven." Het besluit win deze gezinnen, die te zamen ongeveer 2500 leden tellen, zal ter kennis wordeh gebracht van de ministers Luns en Van Thiel en de Indonesische zaakgelastigde in Nederland Kwee Djie Ho. Er zün in ons land thans ongeveer zestienduizend bewoners van de Zuid- Molukken. Uit de nok van Carré In Amster dam, tien meter hoog, is gisteren een van de Drie Pinats, de Franse luchtacrobaten die in Circus Strass burger optreden, naar beneden ge stort. Het in Nederland voorgeschre ven vangnet heeft de Fransman het leven gered. Onder de ogen van het verschrikte publiek, stortte de 30-jarige Léon Dinat, gehuwd en vader van één kind, na een misgreep tien meter naar beneden; hij kwam ruggelings terecht op de handen van de heer Bakker, een der medewerkers van het circus, die het vangnet vasthield. Daarna viel de Fransman op de grond, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Zijn val was weliswaar ge broken, maar dit heeft hem niet behoed voor ernstige verwondingen aan de rug. „In ieder geval is hij niet in levens gevaar," zei men ons in het Onze Lieve Vrouwegasthuis, waar hjj naar toe is gebracht, om vandaar vervoerd te worden naar de Ziekenverpleging op de Prinsengracht. De voorstelling in Carré werd voortgezet. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Geboren: Johanna B. Th, M„ d V J Th. v. d. Klink en C. Scheffers; liurk J„ z v J. Heijda en A. v d. Meer; Johannes J„ z v A. A. Mieloo rn E. J. Dekkers; Arie H., z v H. Rietveld en M. J. van Rotterdam; Catharina, d v L. H. Nooijen en C. van Dijk; Marianne E. G., d v J. M Adriaansens en J. E. J. Huisman; Albertus H. M., z v J. S. Steens en H. J. M. Winkelman: Gerrit W„ z v J Kleinherenbrink en C. J. van Gent; Evert, z v P. C. Bijl en G. Stein- mann; Maria H. M,. d v J. M. J. Mee- der en J. H. A. Zoetmulder. Op 23 januari, 's morgens om kwart voor twaalf, wordt by Wüton-Fijen- oord te Schiedam het turbine-tank schip „Caltex Rotterdam" te water gelaten. Het schip wordt gebouwd voor de Pacific Tankvaart Maat schappij te Den Haag. Het schip is ruim 200 meter lang, büna 30 meter breed en meet 32.000 ton. Hoog laaide het traditionele nieuwjaarsvuur op. Velen wa ren maandagavond naar de Zandvlakte gekomen om te zien hoe de laatste resten van 1955 door het knetterende vuur werden verteerd. De Arbeiders Muziekvereni ging „Crescendo" onder leiding van de heer D. van Seuren uit Delft zorgde voor feestelijke muziek,. Maan dagavond is op de Rijksweg RotterdamDen Haag onder Rijswijk de 32-jarige C. Z. uit de Picterstraat te Delft door een auto overreden en op slag gedood. Z. had met zijn auto pech gekre gen en stond aanvankelijk in de berm. Later duwde hij zijn auto de weg op, waarbij hij aan de linkerkant van de auto liep. Een achteropkomende auto mobilist, A. H. N. uit Delft, schepte hem. Een aantal achter N. rijdende auto's zijn daarna nog over het slachtoffer gereden. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 2—5 uur: 1 p bruine glacé dameshandschoenen. Te bevragen bij de vinders: deksel van melkbus, v. d. Brink, Rem- brandtlaan 70b; dasspeld, Bal, v. Beverenstraat 2d; oorbel, Schikhof, Verbrande Erven 6; bedrag aan geld, E. Buitendijk. Rubensplem 17b; be drag aan geld, K. v. d. Waal, v. d. Elststraat 7b; bedrag aan geld, H. Hoek, Rijnstraat 15a: dameshorloge, K. v. Gerven, Jan Steenstraat 89b; speelgoedwinkeltjes, P. Korevaar, WiUemshofje 14; autoped, A. Schar- loo, Alb. Thymstraat 57a; 3-wielig kinderfietsje, J. Pil, Alb. Cuypstraat 14a: bruine portemonnaie met in houd, v. d. Tempel, Da Costastraat 20; rode portemonnaie met inhoud, F. v. Dam, B.K.laan 260b; plastic étui met inhoud, P. Schaeffer, v, 's-Gravensandestraat 34b; rode kin- derportemonnaie, F. v. Houte, Dr. de Visserslaan 14; hond zwart met wit, Voortman, Rembrandtlaan 53b; zwarte vulpen, v. Kempen, St. Lidui- nastraat 59ballpen en vulpotlood in étui, B. Spil, Dam 16b; bril in étui, N. Hersbach, Overschiesestraat 54; groene ballpoint, D. v. d. Most, Hoog straat 114; ring met sleutels, P. A, Goosens, Havendyk 214 b; blauwe vulpen en vulpotlood in étui, v, d. Well, Eendrachtstraat 50a; wit knip mes je, J. Ham, Hoofdstraat 173; 1 p glacé herenhandschoenen, R. v. Til. Dwarsstraat 25; gekleurde wollen shawl, Verburg, Rotterdamsedijk 204c; bruin lederen motorhand schoen. H. v. Noordennen, Talma- laan 68; bruin lederen motorhand schoen, C. Walbeek, W. Molenstraat 11; bruin lederen herenhandschoen, (r), K. "t Hooft, Dr. Zamenhofstraat 71; blauw kinderwantje (r). J. Wal beek, Da Costastraat 31b; 1 p bruin lederen kinderhandschoenen, C. Ad miraal, Oosterstraat 14; zwart lede ren dameshandschoen (1), v. Beur den, Kerklaan 2, Kethel; groen kinderwantje, M. Tesirsmulder, B.K.- laan 249; glacé kinderhandschoen (1), F. Braams, Hogenbamveg 35c; bruin glacé kinderhandschoen (r), N. Vcltman, Boijlestraat 58; bruine wollen want (1), L. v. Eyk, Leibnitz- straat 12b; 1 groene en 1 bruine want Cr), P. Schaeffer, v. 's-Graven sandestraat 34b; rood kinderwanjte (1), L. 't Hart, Rotterdamsedijk 307a; 1 paar bruine lederen herenhand schoenen, G. v. d. Kruit, Heenviietse- straat 41b; 1 p bruin lederen heren handschoenen, v. Hofwegen, Newton- plein 20b: 1 p zwarte gymschoenen, C, v. Bree, Emmastraat 10; grijze wollen handschoen (r), H, Vering- meijer, v. Ruijsdaellaan 44a; 1 p groene kinderwanten, D. v. Brugge, Vlaardingerdijk 343b, bruine gevoer de iongenspet, J. v. d. Pligt, v. Djjck- straat 15a. Het stichtingsbestuur van het vo gelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn schijnt zich ook in de uitver koopslag te willen storten. Dezer dagen Is eert groot aantal vogels te koop aangeboden, waaronder ook enkele dure tropische soorten. Van de zijde der vogelhandelaren bestaat er grote belangstelling voor de levende have van Avifauna, omdat de dieren reeds in Nederland, zijn ge acclimatiseerd en minder vatbaar zyn voor ziekten. Het was gebruikelijk om eenmaal per jaar een aantal dieren op te rui men, omdat de aankweek te talrijk werd. Maar deze keer schijnt de op ruiming van een andere aard te 2ijn, omdat er ook kostbare vogels te koop worden aangeboden, die niet direct overtollig zijn. Naar verluidt zou het in de bedoeling liggen om slechts een klein aantal gemakkelijk te verzorgen inheemse vogels aan te houden. Aan de visafslag te Rotterdam werden op 2 januari van IJmuiden, Scheveningen en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: zeebot 6062; schelvis gr. 3842; schelvis midden 3841; schelvis klein 3336; kabel jauw gr. 6870, midden 3840, klein 2833; wijting 2932; verse haring 2224; kuit 1.101.15; snoekbaars 1.501.55, alles per kg. Verder stellen B. en W. zich voor in 1956 over te gaan tot aankoop en verbetering van het sportterrein 20.000), aanleg van waterleiding en sanitair in de scholen 10.000), aankoop en verbetering ontspan ningslokaal 26.000), inrichten van een kinderspeelplaats in Blankenburg 2500), inrichting van een parkeer terrein 1600) en de uitbreiding en verbetering van de opslagterreinen gemeentewerken 3000). Met al deze werken is in totaal een bedrag gemoeid van ruim zes ton. B. en VV. achten deze uitgaven echter volkomen verantwoord, voor zover zij in het zuivere Rozenburgse gemeente lijke vlak liggeït en voor zover zulks bjj het opmaken van de begroting kon worden voorzien. Doch anderzijds is het college er van overtuigd, dat er met de ontwik keling van het Botlek zeker nog ver schillende belangen naar voren zul len treden, waarvan thans de omvang nog niet kan worden overzien. Als een teleurstelling spreken B. en W het uit, dat thans nog niet kan worden overzien, hoe de ontwikkeling in de naaste toekomst zal zjjn en in welk tempo dit zal plaatsvinden. Overtuigd Is het college er echter wel van dat Rozenburg een snelle evolutie zal meemaken, waarbij grote veranderingen zullen ontstaan. B. en W. geven dan ook te kennen, dat in de naaste toekomst door de raad belangrijke besluiten genomen zullen, moeten worden, die allerminst de financiële positie van Rozenbun onberoerd zullen laten. 1 Als eerste stap op deze weg besloo' het college van de saldo-reserve eet bedrag van 25.774.70 al te nemen er over te brengen naar de dienst 1955 Daartegenover staan echter ook enige belangrijk hogere bedragen dis de gemeente ontving uit het gemeen tefonds en als algemene belasting, uitkering (resp. 35.500 en 13.300), Uit de gehele memorie vau toellch- ting spreekt duidelijk, dat de gemeen, te Rozenburg er met alle kracht naar zal streven om zolang mogelijk door het aan de dag leggen van een grote activiteit baas in eigen hois te blijven. De heer C. Beijer, wonende aan de Groene-Kruisweg te Vierpolders jj met zyn hand in een elektrischs cir kelzaag terechtgekomen. Hü verloor zijn duim en verwondde de andere vingers. Dr. Kok liet het slachtoffer naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoeren. Ten gevolge van een verkeerde manoeuvre bij het inrijden van een garage, reed de 34-jarige Schiedamse chauffeur H. B. maandagochtend de Schie in. ,B. wist nog bijtijds uit de wagen te springen. Een kraanwagen heeft de auto, die slechts lichte be schadiging opliep, later op het droge gezet. De communistische partijen van Frankrijk, Italië en West-Duitsland hebben verleden jaar uit Moskou op dracht gekregen, te streven naar de vorming van volksfronten, zo meldt het Italiaanse christendemocratische blod „H Popoio". De opdracht is ondertekend door partijsecretaris Chroesjtsjew en ge dagtekend 16 april. Het blad beschikt zelf over geen afschrift van het do cument, maar verklaart zijn inlich tingen te hebben ontvangen uit een „zekere bron". De onvoorwaardelijke toelating van Japan tot de Algemene Over eenkomst voor Tarieven en Handel (GATT) door twintig landen stelt de Nederlandse textielindustrie voor bijzondere problemen. De Nederlandse katoenindustrie is thans voor één derde afhankelijk van de Europese markt. Ongecontroleerde en geheel ge liberaliseerde import van Japanse textielproducten zal de inter-europese textielhandel geheel verstoren. Vooi ie Nederlandse textielindustrie en m groter verband gezien ook voor de handelspolitiek van de Nederlandse regering is dit een groot gevaar, dat san resulteren in ernstige gevolgen voor het gehele vrijgemaakte Euro- oese handelsverkeer. Dit heeft de voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Twente en Salland, de heer H. v. Heek verklaard in zijn jaarrede voor de Kamer. ZOUTFRODUKHE. De Twentse zoutpro- duktie bedsoeg in 1955 rond 575.000 ton tegenover 513.000 ton In 1954. WINST; De directie van de N.V. Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers te Ulft verwacht dat de brufo-winst over 1955 rond 2,6 miljoen gulden zal bedragen (vorig jaar ruim 2 miljoen gulden). De netto winst zal naar schatting 1 miljoen gulden bedragen (vorig jaar 0,75 miljoen) WELVAART: De in- en uitvoer van IVest-Duitsland bereikte in 1955 een recordhoogte met een waarde van 50 miljard mark, hetgeen 21 procent meer is dan vorig jaar. De waarde ran de exporten lag rond één miljard mark boven die van de invoeren. In Westduitse zakenkringen neemt men aan dat Duitsland in 1960 Enge land van de derde plaats op de rang lijst van industrielanden zal hebben verdrongen. GOED JAAR: Voor Engeland is 1955 een goed jaar geweest en on voorziene ontwikkelingen voorbehou den verwacht men dat 1956 grotere •conomische welvaart zal brengen. De iwakke plekken in de Engelse indus- :rie zijn: de automobielindustrie en ie bouwbedrijven. In de periode van 1951 tot en met 1954 stegen de lonen in Engeland ge- niddeld met 26 procent, terwijl de iroduktie van de industrie met 15 jrocent steeg. FORDAANDELEN: De Amster- lamse Bank heeft de uitnodiging ont- 'angen deel uit te maken van de Suropese groep voor de plaatsing van >andelen Ford Motor Company. Op il december 1955 heeft het concern een verzoek ingediend tot officiële notering van 10,2 miljoen dollar ge wone aandelen. ROTTERDAM 2 januari 1956. Bin nenlandse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco Rotterdam) Tarwe: rode op vochtconditie 26.95—27.05, Witte 27.10—27.20. Voe- dergranen zeer vast. Zomergerst naar kwaliteit 2426, prima 2625. Haver naar kleur en droogte 22—23.50, extra blanke 24. Rogge doorsneekwaliteit 23. Bakrogge 23.50. Peulvruchten kalm. Groene erwten 35.50. Schok kers 38.50. Bruine bonen 57. ROTTERDAM 2 Januari. Klel- aardappelen 35 mm opwaarts: Eigen heimers 9.5010.50; Bintjes 12.50; Bevelanders 10—10.50; Koopmans- blauwe 10.2510.50; Meerlanders 8.50 Voor export: klei 35 mm opwaarts: Bintjes 12.5013; Alpha's 11; Meer landers 40 mm opwaarts 10—10.25. Zanaardappelen voor export 35 mm opwaarts 7.507.75; Voeraardappelen 2.753.25, prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorw aarden vastgesteld voor de verkoop van con- sumptie-aardapelen op wagon, schip of auto. Het Nederlandse tankschip „Kora- lio" heeft Maandagavond 26 schip breukelingen aan boord genomen, die in sloepen in de Caraïbische Zee dre ven. zy bleken afkomstig te zyn van het Venezolaanse tankschip „Fedro Avilla", dat was gebroken. De ,-Koratlp" heeft de schipbreuk^»' Ungen in Maracalbo aan land ge bracht. Het Panamese vrachtschip „Melo dy" is Maandagnacht voor de Bel gisch kust op een wrak gelopen. Het maakte water in de ruimen drie en vier. Het stoomschip „Suffolk Ferry" dat op weg was naar Zeebrugge, heeft de „Melody" naar veiliger wa teren gebracht. De „Melody" zou de haven van Zeebrugge binnenlopen. De kapitein zag geen kans Rotter dam te bereiken. De sleepboot „Goeree" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is uit Vlissingen vertrokken om even tueel assistentie te verlenen. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur.' „Wlen bleibt Wlen" (a.I.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 0 De slavin der Minnetarees (14 Jr)» Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 XLl Expositie werken van Kees van Bohemen. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 68855. Diversen: VOLKSGEBOUW, 8 uur: NW Be- stuurdersbond, kontaktavond. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2, 7 en 9.15 UUr: „Wien bleibt Wien" (a.I.). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 U.J De slavin der Minnetarees (14 jr)« Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: De stiUe glans der Gouden Eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM, 9—6 U.: Expositie werken van Kees van Bohemen. \potheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 68855 Diversen BEURSGEBOUW, 7 uur: Tafel tennis toernooi. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Tweestrijd. 2, 7 en 9.30 uur <14 ir>' CAPITOL: De overloper. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: The Glenn Miller Story. 2, 7 en 9.15 uur (a.I.). CINEAC; Journaal van 9 tot 5.15 uur. Wonderman, 5.30, 7.45 en 10 uur COLOSSEUM: Wlïly en Joe In Toïlo (a.i.J, matinée 2 uur. Het purperen masker, 4.30. 7 en 9.15 uur (14 jr). HARMONIE: A. en C. en de mummie. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). LUMIÈRE; Jaloezie. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). LUTÜSCA: Wlen bleibt Wlen. 2.15, en 9.30 uur (a.I.). LUXOP-: The seven year Itch. 2. 7 en 9.30 uur (14 jr). METRO: The Grace Moore story. 2, en 9.15 uur (a.!.). PRINSES: Stormy weather. 2.15, en 9.30 uur ia.l.). REX: Piraten van Tripoli. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De glorie van het leven. 2,15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). 't VENSTER: Romeo and Juliet. 2, en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA: Jupiter's darling. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). ROTTERDAM GROTE SCHOUWBURG. ZuldpleW. Kalisnag en Gloria ln de msglsch- rn uzikn wond er-re vue „Slm-Sale* Bim," 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG: Rott. Toneel met „De ware vriend 8 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2