Getuigen voor Jungschlager zijn onderweg I Ambtenarensalarissen: rapport uitgebracht GENEVE HERVAT Abe traint mee in 'centrale ploeg' Geen spelers van Fortuna 'Sticht een Nationale Gasmaatschappij met mime bevoegdheden' De Ruyter geschorst Spannende partij eist veel van zenuwen DEKLERKeZH Andrews m Verwarring in zaak Schmidt Eerste Kamer in Ridderzaal Oef en wedstrijd tegen 4Londerr mm In 22 zetten j Schaatsploeg samengesteld Zatopek loopt weer marathon Gevallen voor trein - gedood 0.32 NU $8.90 gET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 JANUARI' 1956 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) pensionhouder J, Pantus uit Maastricht is gistermiddag per vliegtuig naar Djakarta vertrokken om daar onder ede te ver klaren, dat beklaagde Jungschlager van zomer 1950 tot half 1951 bij hem gewoond heeft en in die tijd dus onmogelijk in Indonesië kan zijn geweest. 'Hulp verleend' 'Wf"* mm EE NtCHTEOUonwtr^t MOQUETTE TAFELKLEDEN nu |9#90 MARQUISETTE en ETAMINE WILTON KARPETTEN DIVANBEDDEN nu 23.80 Klachten Verhuisd De Eerste Kamer kwam gisteren bijeen in de Bidderzaal, in verband met de verbouwing van haar eigen vergaderzaal. De afgevaardigden lispen wat verloren rond in deze weidse ruimte. Zuiderzeesteumvet Vaak eet U anders dan „gewoon" Korchnoi en Darga gelijk in Hastings Borstbeelden voor Olympische winnaars Advertentie IJ*L Het eerste goede nieuwsin het nieuwejaar Sportkiekjes van De hoofdkïassebiljarter Kees de Ruyter (Waalwijk), die ons land zou vertegenwoordigen in het toernooi om de Europese titel libre (5—8 april in Barce lona), is voor een jaar ge schorst. Jesse Carver gaat 'Lazio' trainen De zesde was de spannend ste van de tot nu toe gespeelde matchpartijen. De stukken vlogen er aan weerszijden af. Op een gegeven ogenblik stond Ik een volle toren achter. De toeschouwers waren minstens zo zenuwachtig als de spelers. Hutagalung wint eerste partij van Prins Voor deze korte verklaring, die de officier van Justitie in het proces tegen Jungschlager niet in schrifte lijke vorm wenst te accepteren, maakt de heer Pantus voor het eerst van lijn leven de lange reis naar Indo nesië. HU wordt vergezeld door zeven mi litairen van de vroegere Nederlandse militaire missie in Indonesië, een ge zagvoerder van de KPM, de admini strateur van Indonesische gouverne- mentslandbouwondememmgen en e.*n Maastrichtenaar, die In 1950 en 1951 veel met Jungschlager heelt omgegaan. Zij allen zijn door de verdedigster van de beklaagden Jungschlager en Schmidt, mevrouw Bouman, opgeroe pen als getuigen a décharge. Hun reis en verblijf, die waarschijnlijk niet langer dan twee weken zullen duren, worden betaald door de Nederlandse regering. Onder de mjbtniren zijn generaal Pereira, vroe< oof'* van de mili taire missie, c -un volger, kolonel Wlerda. Zij vertelde.; ons op Schip hol, Jungschlager voor de soevereini teitsoverdracht wel gekend te heb ben, toen hij nog officier van de in lichtingendienst van het KNIL was. Schmidt had alleen generaal Pereira (zelf oud-KNTL-officier) vroeger we! ontmoet. In de aangevochten verklaringen Tan enkele Indonesische getuigen zijn ettelijke leden van de militaire missie «van beschuldigd, dat zij een rol souden hebben gespeeld in de „Ne derlands—Indische guerilla-organi- satie" (waarvan Schmidt en Jung- echlëger in 1950 leiders zouden zijn geweest) of benden zouden hebben geholpen met wapendroppings. Enkele der getuigen hebben voor hun vertrek uit Nederland nog een onderhoud gehad met tar, A. C. van Empel, de advocaat, die waarschijn lijk dezer dagen naar Djakarta ver trekt om de verdediging van Schmidt en Jungschlager en andere Neder landers In het proces op zich te ne men. Be 53-jarige bendeleider Joe Adonis is uit de Verenigde Staten naar zijn geboorteland Italië ver trokken ten einde te voorkomen dat hij het land zou worden uitgezet. Bij zyn vertrek verklaarde Adonis geen enkel verlangen te koesteren om op nieuw relaties aan te knopen met Lucky" Luciano, die na uit de VS te zijn gewezen zich ook in Italië heeft gevestigd. r f By de zitting van gisteren in Dja karta over de zaak-Schmidt is grote verwarring ontstaan over de door een getuige a charge, Soctardjo, afgeleg de Terklaringen. Soetardjo, die In 1951 en 1952 acht maanden bij een bende van de TH is geweest, had eerst gezegd, dat hy Schmidt verscheidene maïen bij de bende had gezien. Nadat Schmidt deze getuige een grote fantast had genoemd, die eer der afgelegde verklaringen dikwijls verdraaid had, ondervroeg de verde digster, mevrouw Bouman, Soetardjo nader over de tijdstippen van de ont moetingen. Soetardjo raakte ten slotte geheel in de war en gaf geen antwoord meer of gaf van zijn vroegere verklaring afwijkende antwoorden. Ten slotte bleek, dat alles toch weer zo was als hy eerder verklaar de; alleen had hij nu weer een vierde ontmoeting met een Nederlander ge noemd. Op 16 Januari volgt een nieuwe zit ting. Dan zullen de getuigen uit Ne derland worden gehoord. Volgens mevrouw Bouman zullen dit luite nant Nolten zijn en onder-luitenant Koenders. Advertentie IJM Generaal Pereira schijnt te zeggen: ,Jk heb weinig te ver tellen". De 25-jarige Oostduitse skisprin ger Harry Glass heeft Maandag van de olympische schans te Garmiscfi Partenkirchen een sprong van 90,50 m gemaakt. Dit is een nieuw schans record. Het oude stond met 83,50 m op naam van de Oostenrijker Walter Steinegger. De Deense tennisspeler Kurt Niel sen heeft In de finale van de Azia tische kampioenschappen te Calcutta de Australiër Jack Arkinstall versla gen met ,62, 6 1. 6—1,. Morgen 9 uur, enige beperkts opruimings-partijen Zuiver wollen mei zeer geringe weelfouijej, In (faal Perzisch dessin, grote maal 165 x 135, van 32.50 Een voor export bestemde partij Twentse katoenen 90 breed, van 0.75 per meter, NU ongelooflijk goedkoop voor Zeer zware kwaliteit wollen In warm Afghan dessin, 280 r. 200 van 135.— (sleemodel) met versterkte ge- zondheldssplraalmatras, 1-pers. 15 jaar garantie- ROTTERDAM- BINNENWEG BEIJERL ANDSELA AN De elf getuigen a décharge In het proces-Jungschldger even vóór hun vertrek op Schiphol. (Van onze parlementsredacteur) Het college van drie loondeskundigen, dat een onderzoek heeft Ingesteld baar de ambtenarensalarissen, heeft dezer dagen zijn rapport aan de mi nister van Binnenlandse Zaken uitgebracht. De minister heeft dit rapport inmiddels vertrouwelijk toegezonden aan de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarsaaken, die er zich thans over kan beraden. Minister Beel heeft een en ander gisteren meegedeeld in de eerste ver gadering welke de Eerste Kamer tri 1956 heeft gehouden. Hü deed dat naar aanleiding van rijn voorstel, aan de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1955 alsnog een bedrag van ƒ45 miljoen toe te voegen voor de verbetering van de salarissen van het burgerlijk rijkspersoneel. Dat voorstel werd door de Kamer z.h.st. aangenomen. Alleen de nieu we KVP-senator, mr. De Gou, had er het woord over gevoerd. Hij haal de zich de toorn van zijn partijge noot minister Beel op het lijf door te zeggen, dat zijn fractie niet ingeno men was met het beleid der regering ten opzichte van de ambtenarensala rissen, maar voor het overige het rapport van de loondeskundigen wil de afwachten. Minister Beel merkte vinnig op, dat de heer De Gou zijn oordeel over het regeringsbeleid beter hele maal kon opschorten, totdat hij van het genoemde rapport kennis zou hebben kunnen nemen. De minister was niet minder boos over de klachten die de heer De Gou had uitgesproken over de wijze waar op het georganiseerd overleg in amb tenarenzaken functioneert. De be windsman vond namelijk, dat men met dat soort klachten een. heel ver keerde indruk wekt. Na de moeilijkheden die zich rond om da thans goedgekeurde salaris maatregelen in het georganiseerd overleg hebben voorgedaan, heeft de minister gevraagd, welke verbeterin gen de Centrale commissie voor ge organiseerd overleg in haar werkwij ze zou willen zien aangebracht. De1 wensen gingen niet verder dan tot uitbreiding van het secretariaat der commissie en die uitbreiding zal er hu komen. Prof. Beel beloofde nog, dat ook de Kamerleden het rapport van de Commissie van loondeskundigen ver trouwelijk zullen ontvangen. Publl- katie kan pas worden ovenvogen, wanneer de Centrale commissie voor georganiseerd overleg het stuk heeft bekeken. Zij konden zich echter thuis voelen op hun eigen bankjes, die meever huisd bleken te ztjn en die inderdaad hard voor vernieuwing m aanmer king komen. De vlaggen der provincies, die sinds enkele jaren de verenigde vergade ring van Eerste en-Tweede Kamer pp Prinsjesdag plegen op ie vrolijken, hingen ook ditmaal van de zoldering neer. De grondwettelijke band tussen de Eerste Kamer en de provincies kreeg daardoor een bijzonder accent. De Kamer heeft zich in deze om geving nog zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming verenigd met het voorstel van minister Algera ter verruiming van de mogelijkheid tot het verlenen van geldelijke tege moetkomingen ingevolge de Zmder- zeesteunwet en met de regeling van de nieuwe Spoorwegongevallenraad, die dezelfde minister heeft opgesteld. Van tevoren werd jhr. mr. J. W. Eoëll geïnstalleerd als commies-grif fier van de Kamer. Voorzitter Jonk man deelde mee, dat de heer J, B Broekz benoemd is tot Kamerlid, als opvolger van de heer Van Tilburg (arb.) De volgende week zal de Eerste Kamer de algemene financiële be schouwingen over de rijksbegroting voor 1956 houden. Be postbeambte Norman Hohen- water en zijn vrouw uit Lancester in de Amerikaanse staat Pennsylvania, die een tweeling verwachtten, zijn verrast door de geboorte van een vier ling. De kinderen, die een maand te vroeg geboren werden, zijn in couveuses geplaatst. Advertentie LM. zwaarder, pikanter, wat t« veel van spijs en drankzelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsver tering al in de war. De gevolgen blijver) niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en ingewanden. Nu moet u ze dus een handje helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezondheidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smiikt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de inge wanden van onverteerde voedsel- resten. Zc'n sprankelend glas An drews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dag taak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f. 2.70. GtZONDMIIOWQUT D® NederlandsIndonesische con ferentie in Genève Is gistermiddag; hervat met een vergadering van de financieel-economische werkgroep, die anderhalf uur heeft geduurd. De standpunten van Nederland en Indonesië over de vraag, hoe de bestaande financieel-economisehe overeenkomst zou kunnen worden vervangen en hoe de verhoudingen op dit gebied voortaan zullen wor den geregeld, zijn, zo is gisteren wel duidelijk geworden, sinds het begin van de besprekingen geen duimbreed dichter bij elkaar ge komen. De deskundigen zijn uitgepraat en de ministers staan nu voor de taak een uitweg te zoeken. Vanmiddag om kwart voor drie zouden leder? van beide delegaties een informele bijeenkomst houden. De leden van de Nederlandse dele gatie, de ministers Luns, Vaa de Kieft, Donker, Zijlstra en de rege ringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom, worden vandaag in Genève verwacht. Uit volle borst fluitend liep Abe Lenstra gisteravond door de gangen van het Olympisch Stadion In Amsterdam. De pittige training van Max Merkel had hem In een buitengewoon goed humeur gebracht. Ja, Abe. die de grote uitblinker was In de oefenwedstrijd tegen Rot Weiss, heeft het weer gepresteerd bij de centrale training te komen. Het was gisteravond de eerste cen- Het voorlopig Nederlands elftal zal met het oog op West-Duitsland— Nederland (14 maart te Dusseldorp) een oefenwedstrijd spelen tegen de London Combination. De KNVB heeft de Londenaren als datum 29 februari voorgesteld In het Olympisch Stadion te Amsterdam. Als reservedatum is 7 maart aange houden. Na de vijfde ronde van het schaak toernooi te Hastings hebben de Rus Korchnoi en de Duitser Darga de leiding met beiden 4 punten uit vijf wedstrijden. Op de derde plaatsstaat de IJslander Olafsson met 31 punt. De uitslagen zijn: Vierde ronde; Darga (Did.)—Fuller (Eng.) i—i. Vijfde ronde: Golombek (Eng.)— Penrose (Eng.) 01. Fuller (Eng.)— De! Corral (Sp.) 0—1. Persitz (Isr,)— Darga (Did.) 01. Van de winnaars bij de Olympische Winterspelen te Cortina zuilen voor het eerst sinds de oorspronkelijke spelen te Olympia borstbeelden wor den vervaardigd. Dank zij een door de Italiaanse Deeldhouwer Benito Asquino uitge vonden nieuwe techniek kunnen de Olympische winnaars reeds onmid dellijk na de Spelen over de beelden aeschikken. Alle Hoboea-wiakellers ia Nederland gasu door met het verstrekken van gratis Hoboca-reisbonnen. Voorta deelt de Directie van Hoboca mede, dat alle bonnet), ook die met de opdruk 1956, geldig blijven tot I Januari 1958. i» dot even een meevallertje? KNIP DIT UITI KNOOP HET IN XTW OOH, Zeg h«t U wHab andoren steedi voor Hoboca bonnen toot gratïi reizen per Spoor! 9» "99 ABE LENSTRA '...fluitend... trale training voor de wedstrijd Duitsland-Nederland die op 14 maart te Dusseldorp wordt gespeeld. De kanshebbers op een plaats in het Ne derlands elftal konden nog niet allen meedoen aan de veelzijdige conditie oefeningen en de oefeningen in het aanvallen en ver dedigen, waarbij Merkel de nadruk op snelheid en zui ver plaatsen legde. Rtnus Schaap stond met zijn win terjas aan naar de anderen te kijken. Hij zei een pijnlijke wreef te hebben, die hem voor enkele weken op non- actief stelt. Klaas- sens, die kortgele den een kleine operatie aan zijn been onderging, en Brooymans waren er niet. Voorts miste men vertrouwde ge zichten als De Munck, v. d. Hart, Appel en Carlier. Deze vier spelers van Fortuna '54 waren er niet, om dat het bestuur van hun vereniging hen voorlopig niet voor de centrale training beschikbaar stelt „ln ver band met het te voeren beleid voor de competitieploeg." De B-spelers beginnen vanavond met de centrale training. Ook ln het Olympisch Stadion onder leiding van Max Merkel. De A-spelers rijn: Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Kerkum (Feijenoord), Schaap ('t Gooi), Klaassens (VVV), Brooymans ("Willem II), Clavan (SHS), Moulijn (Feijenoord). Bosse- laar (Feijenoord), Timmermans (ADO), Lenstra (SC Enschede) en Koopal (VVV). De B-spelers zijn; Cox (Rapid JC), Odenthal (SC Enschede), Bak (Feijenoord), Beekman (Vitesse). Van der Hurk (VW), De Jager (DFC), Van der Kuil (Ajax),Beliaard (DFC). De Bruyckere (Willem II), Snoeks jr (Stormvogels), Schouten (Feijenoord) en Van Melis (Rapid JC). De TC zal zonodig ln de komende maanden nog andere spelers aan wijzen, zowel voor de a- als de b- training. De KNVB heeft Intussen het con tact onderhouden met Faas Wilkes, die dit seizoen van eind April af geen wedstrijden meer voor zijn club Barcelona behoeft te spelen. Of hij voor een plaats in het Ne derlands elftal ln aanmerking komt, zal later door de keuzecommissie worden beoordeeld. Henk Bremerkamp was gisteren tien jaar bij de KNVB in dienst, H(j heeft in die periode als assistent van Boeljon, alle zorgen aan de voetbalterreinen besteed, die je van een plaatsvervangend hoofdconsul mocht ver wachten. Toen Boeljon met pensioen ging verwachtte iedereen, dat Bremerkamp hoofd- consul werd, maar dat is niet gebeurd, Hy werd chef van de grondtechnische dienst, zo als dat met een mooi woord heet. Er kwam geen hoofdconsul weer Ergens in de reglementen van de KNVB staat o.m., dat de hoofd-consul dezelfde rech ten heeft als de secretaris-penningmeester en dat hij slechts door het bestuur kan worden aangesteld en ontslagen. Wij hebben overi gens in ons land weinig of geen indruk van het werk, dat zo'n hoofdconsul doet. Maar hij is belangrijk en kan machtig zijn. Nu gaat hier het volgende verhaal, dat bij een wed strijd in Engeland de voorzitter van de KNVB. met minder onderscheiding werd behandeld dan de hoofdconsul, indertijd dus Boeljon.. Die Engelsen vinden een „chief-council" be langrijker dan de voorzitter. Of dat nu hele maal waar is weet ik niet, maar Boeljon zat door een of ander toeval een paar rijen lager (en beter) dan de voorzitter. Tja, dat was natuurlijk een vreemde situatieMen heeft dat indertijd toen Boeljon zijn laatste jaren in de KNVB versleet, niet, willen veranderen Och, Boeljon was de KNVB zélf. Maar toen hij afscheid nam, is er nooit over een opvol ger gesproken. Zijn plaatsvervanger werd chef van de grond technische dienst, onder de huidige secretars- penningmeester van de KNVB dus. Of dat nu allemaal met de reglementen strookt is een open vraag. Het lijkt me beslist wei Iets voor Dirk Nljs of Gerrit Been, dit eens uit te zoeken Er staat vandaag in de krant het bericht, dat het voorlopig Nederlands elftal op 29 februari of op 7 maart in het Olympisch Stadion tegen een Londense combinatie zal spelen. Ik vind dat jammer. Ik zou nu zo graag eens een wedstrijd tussen de „voor- lopigen" en het Rotterdamse elftal hebben gezien. De Rotterdammers hebben in de af gelopen maanden blijk gegeven over een bij zonder sterk elftal te beschikken. Het bonds- elftal werd met 81 en het Amsterdams elftal met 82 verslagen. Natuurlijk zitten er con sequenties aan vast. Als het voorlopig Neder lands elftal eens zou verliezen.... Maar het zou natuurlijk wel mogelijk zijn twee bondsteams tegen elkaar te laten spelen één bestaande uit de „voorlopigen" en één geformeerd uit Rotterdamse spelers. Ik heb zo de indruk dat dit een vol Feijenoorr stadion zou trekken. Gerrit Goedkoop is morgen 25 jaar bij ae rederij v/h J. H. Koeningsfeid in dienst; jarenlang werkte hij als walbaas en sinds korte tijd als baas in de buitendienst. Iedereen die bekend is in die expeditie en rijnvaart kringen weet, dat Gerrit een zonnig humeur, eneen goed sportsman is. HU is nl. reeds 35 jaar lid ran de Rotterdamse voetbalver eniging USC. Vroeger speelde hij in het eerste elftal, de laatste jaren is hij secretaris Gerrit, een prettige dag en nog vele jaren Oe commissie, die op 4 augustus door minister Zljlslra is geïnstalleerd oio hem te adviseren over de organisatie van dc landelijke gasvoorziening heeft een voorlopig rapport uitgebracht. In dit rapport gaat de commissie uit van de oprichting van een N.V. Nationale Gasmaatschappij en van regionale organen voor de verschillende delen van het land. "Dit het rapport blijkt o.a.: 1. Als alle reeds ia uitvoering zijn de plannen voor de bouw van gas- transportleidlngen zijn voltooid en als de installatie voor de verwerking van aardgas en rafflnaderijgas ln Utrecht klaar is, zullen ten hoogste vijftien „gewone" zelfstandige producerende gasbedrijven overblijven. De rest van de bedrijven zal ge heel of gedeeltelijk gebruikmaken van gas, dat van verre wordt aan gevoerd (gas van 'de Staatsmijnen, de Hoogovens, de olieraffinaderijen, aardgas enz. 2. De tijd is rijp om verbindingslij nen aan te leggen tussen de bestaan de maar nog gescheiden regionale gastransportnetten. Overschotten van het ene gebied kunnen dan worden overgebracht naar andere streken, waar tekorten zijn. 3. Er moet een N.V. Nationale Gas maatschappij komen, waarin de grote gasproducenten en de distributiebe drijven samenwerken. De commissie acht de deelneming van de producen ten van afstandsgas in de NGM on ontbeerlijk. Alleen de BFM, Caltcx en de cokes- fabriek in Sluiskil behoren te worden uitgesloten, omdat z(j alleen gas op kortlopende contracten leveren en geen verdere verantwoordelijkheid op rich nemen. 4. In elke streek dient een regio- naai orgaan te komen, waarin de ge meentelijke bedrijven samenwerken. De regionale organen zullen alle te zamen deelnemen in de NGM. De gasbedrijven in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zullen zelf standig tn de Nationale Gasmaat schappij moeten kunnen deelnemen. 5. De producenten zullen niet meer geheel vrij rijn het gas te verkopen, waar zij willen. Alles wat zij ter beschikking heb ben boven datgene wat nodig Is om aan hun. bestaande verplichtingen te voldoen moeten zij melden bij de regionale organen en bij de Nationa le Gasmaatschappij, De Nationale Gasmaatschappij kan tegen leveran tie ln een bepaalde streek bezwaar maken, als het naar haar mening gewenst Is, dat het gas buiten die streek wordt gebruikt. De Gasmaat schappij heeft het recht gas van de producenten te kopen tegen een vast te stellen, prijs. 6. De regionale organen zullen o.a. met de producent van afstandsgas in het betreffende gebied onderhan delen over de algemene leveringsvoor waarden en over de voorziening in tekorten. De gemeenten zullen dit dus niet meer zelfstandig doen. 7. De regionale maatschappijen mo gen de in hun gebied bestaande pro- duktiecapaciteit alleen dan vergroten als er geen afstandsgas tegen een re delijke prijs ter beschikking kan wor den gesteld.' 8. De te Utrecht te bouwen Instal latie zal volledig het eigendom moe ten worden van de Nationale Gas maatschappij. 9. Iedere groep behoudt zijn volle dige zelfstandigheid voor wat betreft de regeling van problemen, die zich tot de gasvoorziening van het eigen gebied beperken. In het rapport wordt nog meege deeld, dat met Duitsland wordt on derhandeld over de levering van veel grotere hoeveelheden gas. Een leiding daarvoor zal in 1956 pOT<wiknm»T» Hij heeft de reglementen over treden door zonder toestemming van de bond demonstratiewedstrijden te spelen. De overtreding 1 ls bij herhaling "V"'" geconstateerd en 'V* - De Ruyter was \y\ reeds eenmaal officieel gewaar- £-ƒ schuwd, nadat hij V'é enkele malen op de overtreding iwas attent ge- |ï|£||§F Vv~'. maakt. 130 Ruyter kan slechts in beroep Kees de Ruyter gaan bij de bonds vergadering. De schorsing heeft in bUJartkrinJ gen opzien gebaard. Enkele promi nente spelers hebben zich gistermid dag te Rotterdam langdurig beraden over de vraag of zij zich al dan niet solidair met De Ruyter zouden ver klaren. Hun woordvoerder heeft ten slotte aan de bondsvoorzitter meegedeeld dat zij hun inschrijving voor het hoofdklassekampioenschap 47/2 ge stand zullen doen In de strijd om de Europese titel libre zal De Ruyter (kampioen van, Nederland) waarschijnlijk worden vervangen door de Rotterdammer Van Oosterhout (tweede bij de Ne derlandse kampioenschappen). In het nationaal kampioenschap hoofdklasse 47/3, dat donderdagmid dag in Zwolle begint, wordt De Ruyter vervangen door de Nijmega- naar Wijnen. Jesse Carver, de vroegere trainer van het Nederlandse elftal, is giste ren geëngageerd als coach van de Romeinse voetbalclub Lazio. De Britse bladen hadden al ge meld, dat Carver 10.000 pond gebo den was om gedurende" twee jaar Intemazionale van Milaan te lelden. Dit zou het hoogste bedrag zijn, dat in Italië voor een voetbalcoach be taald ls. "Vermoedelijk is het voorstel van Lazio nog beter geweest. De zesde partij had het volgende beloop: Wit; Donner Zwart: Euwe I. Pgl—f3, Fg8—f6. 2. c2C4, g7— g6. 3. g2—g3, Lf8g7. 4. Lfl—g2, 0—0. 5. d2d4. d7-d6. 6. 0--0. Pb8 d7. 7. Ddlc2, e7e5. 3. Tfl-dl. Tf8e8. 9. Pblc3. c7—cS. 10. e2—e4. Dd8—c7. 11. h2h3. b7—b5. 12. c4- c5. d6xc5. 13. a4xeö. Pd7xe5. 14. Pfxe5. Dc7xe5. 15. 1214, De5hS. 16. e4e5. Lc8xh3. 17. e5xf6, Lg7xf6. 18. Pc3e4, Te8xe4. 19. Lg2xe4, Ta8 e3, 20, Lel—*3. 1)03—15. 21. Dc2xc5. Te8xe4. 22. Tdl—d2. DhS—13. "Wit geeft bet op. Kees Broekman. Gerard Maarse, Wim de Graaff, Nico Olsthoorn en Jeen van den Berg zijn gekozen in de Nederlandse schaatsenrijdersploeg voor de Oiymjdsche Winterspelen die eind januari In Cortina d'Ampezzo worden gehouden. Voor de zesde plaats in de ploeg zal een keus worden gedaan tussen Anton Huisses en Egbert van 't Oever. Een van hen zal aan de 10.000 meter deelnemen. Binnenkort zullen zij en wedstrijd om een plaats in de OCR verrijden. Emii Zatopek, de drievoudige Olympische kampioen van Helsinki in 1952, zal tijdens de Olympische Spelen te Melbourne op de 10.000 meter en in de marathon uitkomen. Zatopek. die op het ogenblik met zijn vrouw in India vertoeft, is daar reeds begonnen met de training, die hij de volgende maand nabij Praag wil voortzetten. Hij is van plan per dag 65 km te lopen. Zoals men weet won Zatopek in 1952 te Helsinki de 5 km. de 10 km en de marathon. Voor de ogen van een groep men sen, die voor de gesloten overweg aan de Nieuwstad in Zutphen stonden te wachten, is dinsdagmorgen de 48-ja- rige mevrouw Israel Stöckleln uit Zutphen door een elektrische trein gegrepen en op slag gedood. De dame was onder een dalende spoorboom verdergelopen en kwam aan de overzijde voor een gesloten boom. Toen zjj hier bleef wachten, liep het hondje, dat zU bij zich had, terug. Zjj wilde het dier pakken, maar viel vlak voor de aankomende trein. (Van onze schaakmedewerker, dr. M. Euwe) Donner deponeerde de as van zijn sigaret in een schaaltje studenten haver, dat door de organisatoren zeer attent was klaargezet. Ik zelf graaide to hevig ln mijn haardos, dat de scheiding aan de verkeerde kant kwam te zitten. Wij beiden gebruikten voor ruim twintig zetten bijna de volle bedenk tijd. Het scheen alsof de kansen met elke zet wisselden. Eenmaal maakte Dotmers materiële voorsprong de gTQotste indruk op pers en publiek, even later hadden de aanwezigen een mataanval te mijnen gunste uitge werkt, Plotseling kwam het einde. Donder verloor een stuk en kon de toen vol gende aanval slechts onder nog be langrijker verliezen pareren. Reden waarom hij de vlag streek. Slechts 22 zetten had het geheel geduurd. Voor de toeschouwers scheen het een eeuwigheid, de spelers waren op deze avond minstens een Jaar ouder geworden. Als we de partij op de keper be schouwen. blijkt, dat Donner de zaak, met zijn vijftiende zet heeft over trokken. Hij stond in een Konings- indische opening zeer behoorlijk maar meende met 15. f2—f4 beslis send voordeel te behalen, waartegen over ik met enkele scherpe offers een winnende aanval wist te verdrijven. De eerste party van de schaak- ontmoeting tussen de Indonesische kampioen Boris Hutagalung en de Nederlander Lodewijk Prins is in Djakarta door Hutesnlnne evennen in 21 setten. De tweede party is na 29 settelt geëindigd in remise.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1