Koning Winter heeft kieviten nog niet uit ons land verjaagd D Rotterdam-Den Haag heeft in 1960 zes rijbanen Aanleg ver begint dit jaar Op straat gevonden Benelux blijkt te werken Binnenbrand: drie gewond Rendement op aandelen eind '55 licht gestegen ONZE VOGELS IN JANUARI Uit het dagboek van de politie In het goud «Mij nheer Gillie' voor de KK VARA-TV-club Trek Rijksweg spoedig door Geen antwoord geven Voorzitter KvK herbenoemd Staatsgreep in Paraguay? Tweekamp is begonnen Buitenliavenweg afgesloten Demonstratieavond voor figaro's Hondenbelasting Burgerlijke Stand Noordzee" binnen met Duitser Veemarkt Rotterdam HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 JANUARI 1956 PAGINA 5 ANK ZIJ Eet voor de tijd van het jaar buitengewoon zachte weer, is er thans meer vogelleven waar te nemen dan veelal in andere jaren. Aangezien er nog geen voTst van betekenis is geweest, hebben de kieviten nog geen aanleiding gevonden om hun biezen te pakken. Daar de bodem nog zacht is kunnen zij deze nog uit stekend met de snavel bewerken en derhalve gemakkelijk hun voedsel bemachtigen. Wel is het zo, dat men op een dag op een bepaald weiland honderden kutfdragers ziet, terwijl men ze er de volgende dag tevergeefs zal zoeken. Ze zijn dan weer op een heel andere plek in de polder op de insektenjacht. Dikwijls zien wij grote troepen kieviten in de lucht in een lang gerekte zwart-witte formatie over de polder fladderen. Niets te hlagen BRAND INBRAAK Nestkastjes OP ZIJN VROEGST IN 1960 zal rijksweg 13 van Rotterdam naar Den Haag zes rijbanen hebben. Dan zal er ook, om ver blinding door tegenliggers te voorkomen, een middenberm zijn aangelegd. De weg is een der drukste van ons land. Dagelijks passeren er ongeveer 16.000 auto's en duizend motorfietsen. En het verkeer neemt steeds toe Bereikt Tunnels en viaducten Maar als de vorst definitief zijn intrede in ons land doet, is het voor de kieviten sauve qui peut. In yiviuchten trachten zij de vorst achter zich te houden, en geen wonder ook, want hun leven is er mee gemoeid. Meestal trekken zij al weg als er volgens onze begrippen nog geen sprake is van vorst. Het schijnt, dat de kieviten een soort zesde zintuig bezitten, dat hen •waarschuwt als de winter in aantocht is. Zolang wij evenwel nog kieviten in de weilanden zien, kunnen wij met zekerheid zeggen, dat het met vrie zen zo'n vaart niet zal lopen. Nu en dan ontmoeten we ook nog grotere steltlopers in de polder en we! wulpen. Met hun lange kromme naar beneden gebogen snavel zoeken zij tussen het gras naar insekten, zo als wormen en slakken en het eigen aardige is, dat de wulpen zelfs bij strenge vorst nog niet wegtrekken. Ik vermoed, dat evenals by de rei gers die de winter in ons land door brengen, de trekdrang is uitgewerkt, zodat zy het vermogen missen nu nog naar het zuiden te trekken. Het gevolg Is, dat er by strenge winters vele van deze vogels omko men. Het aantal wulpen dat in de weilanden vertoeft is overigens maar klein vergeleken by de dikwyis grote troepen, die aan stranden en slikken te vinden zyn. Daar zien wy vaak troepen van verscheidene honderden exemplaren bü elkaar. Byna elke keer als ik in de pol der ben, ontmoet ik wei enkele graspiepertjes, vogels ter grootte van een mus, die ook al op insek ten jagen. Bovendien, als we erg veel geluk hebben, zien we zelfs wel eens een witte kwikstaart. Enkele jaren geleden zag ik er zelfs een in de sneeuw en nog we! midden in de stad op de Lange Haven. Dat was een heel merkwaardige gewaar wording. Voor al deze vogels en voor al voor de watervogels is het te ho pen, dat de winter niet al te streng za! zyn. Tot dusver hebben de vogels geen reden tot klagen, hoewel zulks uiter aard spoedig kan veranderen. De zangvogels komen desondanks steeds meer op de voerplaatsen en zelf zie ik in mijn tuin op en bij de voertafel al verscheidene soorten. Merels, vin ken, roodborstjes, spreeuwen, pimpel mezen, koolmezen en houtduiven zijn vaste klanten geworden en dezer da gen had ik zelfs een heggemus ap bezoek, hetgeen nog niet eerder ivgs voorgekomen. De groenlingen hebben zich nog niet gemeld, maar deze komen nog wel. Ook winterkoninkjes verschij nen zo nu en dan, doch deze trekken zich van voedertafel en zo niets aan. zy inspecteren liever tussen de sple ten van de heining naar weggedoken muggen en spinnen en gezien hun luidruchtig geroep, soms afgewisseld door een kort liedje, mogen wij aan nemen, dat zulke inspectietochten niet zonder resultaat zijn. Verleden week dachten wy zelfs dat er een specht in de tuin was. Duideiyk klonk zyn „tsjek-tsjek"; doch hoe we ook tuurden, van een specht was niets te zien. Tot ver scheidene malen toe klonk de spech- tenroep, edoch de specht zelf bleef onvindbaar. Gewapend met de kyker Door onbekende oorzaak ontstond er maandagmiddag omstreeks 1 uur brand in de opslagplaats van lompen en oud papier van de handelsmaat schappij S. aan de Havendyk. Op een gegeven ogenblik sloegen de vlammen uit een stapel geperst papier en grepen snel om zich heen. Het personeel ging het vuur te iyf met een fabrieksbrandspuit en waar schuwde onmiddeliyk de brandweer, die al spoedig met twee wagens ter plaatse arriveerde. Het duurde niet lang of de brand was geblust, vyftig pakken geperst papier gingen verloren. De verzeke ring dekt de schade. Een tas met 340,was de buit van de inbrekers, die in de nacht van zondag op maandag via een raam het kantoor van de wasserij N, aan de Nieuwe Haven zyn binnengedrongen. Uit een bureaula haalden zy de tas met inhoud. togen we naar bulten om te zien of de vogel misschien in een der andere tuinen zat. Er viel evenwel niets van een specht te ontdekken, totdat vanuit een boom in mijn tuin opeens weer de spechtenroep klonk en toen bleek tevens dat een grappenmaker van een spreeuw ons deze kool ge stoofd had. Fantastisch zoals hy de specht imiteerde; het verschilde werkeiyk niets met de echte spech tenroep. Ik vermoed, dat de specht zich nog in het bos ophoudt, al heb ik hem m weken niet gezien en dat de spreeuw op zijn dagelijkse omzwervingen nog al eens contact heeft met de bostim- merman. Die spreeuwen zijn wel bijzonder leuke klanten; altijd zijn zij even goed gemutst en snaaks en als ze andere vogels kunnen nabootsen zul len zij het niet laten. Spreeuw speelt smient Enkele dagen na bovengenoemd voorval hoorde ik weer in mijn tuin een smient, u weet wel de fluiteend, die in tamme staat in het Juiianapark voorkomt. Weer kwam het geluid vanuit de boom en aange zien een smient niet in een boom zit, viel de verdenking ditmaal in eens op een spreeuw, die ditmaal dus minder succes had dan zijn collega met de spechtenroep. Zoals in ieder winterhalfjaar ver zamelen duizenden spreeuwen zich tegen de avond ergens buiten de stad of in de weilanden en als je toeval lig in de buurt van zo'n verzamel plaats bent, zie je de vogels van hein de en ver aan komen stuiven. Een bepaalde groep bomen of een paar weilanden kunnen dan eenvou dig zwart zien van de spreeuwen. Op een gegeven moment gaat de hele troep op de vleugels op weg naar de grienden in het Overmaase waar zy de nacht doorbrengen. Evenals de meeuwen keren zy des morgens voordat het nog helemaal licht is naar de steden en dorpen te rug. Het is nu de beste tijd om de aan dacht nog eens te vestigen op de nestkastjes voor de mezen. Degenen die reeds een of meer kastjes in de tuin hebben doen goed deze nu schoon te maken en indien er lezers zijn die een nestkastje willen aan schaffen raad ik aan dit uiterlijk in februari of maart op te hangen, zo doende kunnen de vogels eraan ge leend zijn voordat de broedtijd een aanvang neemt. Ten slotte diene men er rekening mee te houden, dat het vlieggat naar het oosten of zuiden is gelicht en, dat indien men mezen wil aantrek ken, de middellyn van het vlieggat niet groter dan drie cm moet bedra gen. Prettig zou het zijn indien de Plantsoenendienst in Volkspark, Plantage, Julianapark en Be graafplaats, evenals voor de oor log, weer eens voor nestgelegen heid voor onze insekteneters zou zorgen. A. DE JONG. Vijftig jaar geleden is het echtpaar C. Jongman-Lucas- sen in het huwelijksbootje ge stapt. Zowel de bruid als 'de bruidegom is in Assen geboren. Een kwart eeuw wonen zij echter al in Schiedam. Beiden genieten een goede gezondheid. Op dinsdag 17 januari zullen de heer en mevrouw Jongman hun gouden huwelijksjubileum vieren in hun woning aan de Aleidastraat. Van harte! De Buitenhavenweg in Schiedam zal vanaf 11 januari tot en met 1 februari d.a.v„ of zoveel langer of korter dan nodig moebt blijken, wor den afgesloten voor alle ryverkeer in verband met werkzaamheden aan diverse leidingen in deze straat. Maandagavond 18 januari houdt de Schledamse afdeling van de Neder landse Kappersbond voor haar leden en personeel een demonstratie In de benedenzaal van café-restaurant Am- stelbron. Het belooft voor de Schledamse figaro's een leerzame avond te wor den. zy kunnen kennis maken met de nieuwste modellen op kapgebied. (Van onze parlementsredactie) Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9-12.30 uur en 2-5 uur: zwarte alpinomuts; bruin lederen schakelriem, paar gebr. wollen handschoenen; bruine sjaal en zw. kinderlaarsje (r.); rol dakleer; wieldop Volkswagen; bedrag aan geld. Te bevragen by de vinders: Zwarte jonge hond, H. Jongerius, v. Ostade- laan 20a; jong hondje wit met zwarte ....eet smakelijk, mijnheer de spreeuw.. Voor de leden van de Katholieke Kring Schiedam zal „De Toneelver eniging" onder regie van A. Defresne in het Passage-theater donderdag avond een opvoering geven van het door de regisseur bewerkte toneelspel „Mynheer Gillie" van James Bridie. De hoofdrol zal worden vertolkt door Frits van Dijk. De^ poort naast het Schledamse gymnasium staat deze week tweemaal open voor de leden van de VARA- televisieclub. Voor donderdag staat een thriller op het programma. Tonny Foletta, Ko v. d. Bosch, Mela Soesman en ande ren brengen „Larongs verliezen hun vleugels" van J. v. d. Broek. Zaterdagavond kunt u genieten van „Teiemxmiek", ballroomdancing en het internationale cabaret Krocodil. (Van onze parlementsredactie) De economische politiek, die elk der drie Beneluxlanden voert, kan thans gemakkelijker met elkaar in overeenstemming worden gebracht dan vroeger. Tegenstellingen, die in het verleden belem merend werkten, zijn nu goeddeels of geheel verdwenen. Op het gebied van de lonen is er een belangrijke toenadering tussen de Beneluxpartners gekomen. Het onderlinge economische verkeer en de wederzijdse deviezenreserves zijn toegenomen. Voor de verdere samenwerking is een coördinatie van de economische sociale en handelspolitiek zo mogelijk nog belangrijker dan vroeger. Dit deelt de regering mee in haar memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over de wetsontwerpen tot goedkeuring van de protocollen, die ten behoeve van deze coördinatie !n 1953 tussen Nederland, België en Luxemburg zijn gesloten. Tot versterking van het wederzijds vertrouwen en van 't begrip van elk anders problemen zal een nauwere parlementaire samenwerking tussen de drie landen nodig zyn. Daartoe is 5 november 1955 te Brussel een over eenkomst tot instelling van een raad gevende Interparlementaire Benelux- raad ondertekend. Het wetsontwerp tot goedkeuring van deze overeen komst zal binnenkort worden behan deld. Velerlei moeilükheden en tegen stellingen uit de naoorlogse periode van herstel en overgang zijn inmid dels overwonnen. Onder deze geluk kige omstandigheden kan het verdrag van de Economische Unie, dat de regering inmiddels in studie heeft ge nomen, de integratie van onze volks huishoudingen bevorderen. Deze in tegratie is nodig voor de totstandko ming van de Economische Unie. De regering wyst op wat inmiddels is bereikt, onder meer ten eerste: een grotendeels gemeenschappelijk han delsverkeer van de Beneiuxpartners met andere landen. Daartoe is een definitieve gemeenschappeiyke libe- ralisatieiyst by de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking ingediend; ten tweede: overeenstem ming over een gemeenschappeiyke landbouwpolitiek, die binnen zeven jaar zal moeten worden verwezen lijkt, waardoor de bij wijze van over gangsregeling gesloten landbouwpro- tocollen zullen kunnen worden geli quideerd. De kritiek op deze protocol len is volgens de regering soms een zijdig geweest; ten derde: belangrijke vorderingen van de vrymaking van t kapitaalverkeer tussen de Benelux landen, waardoor het protocol Inzake de liberalisatie van het kapitaalsver- keer is gesloten. De regering verzekert dat het peil van de sociale voorzieningen in Ne derland in het kader van de samen werking in Beneluxverband niet za) worden verlaagd. De Beneluxovereenkomst tot tyde- ïyke beperking van de teruggave van de omzet- en invoerbelasting bij uit voer naar België en Luxemburg zai worden opgezegd, omdat de export van België en Luxemburg naar Ne derland de laatste Jaren is toegeno men ten opzichte van de uitvoer in omgekeerde richting. Het wetsontwerp tot goedkeuring van deze overeen komst. is daarom ingetrokken. Een belangrijk bericht voor houders van honden en, die in het afgelopen jaar een hond in hun bezit hebben gehad! Ter voorkoming van moeiiykheden is het raadzaam zich voor de regeling van het een en ander in verbinding te stellen met de secretarie-afdeling Belastingen, Oude Kerkhof 17. De houder van een hond, die in de mening verkeert, dat hij geen belas ting voor het dier is verschuldigd, is daarom niet ontslagen van de ver plichting tot het doen van aangifte; op een aangifteformulier behoeft niet zonder meer een aanslagbiljet te volgen. Voor ieder, die in de loop van '56 belastingplichtig wordt, hetzij door aanschaffing van een hond, hetzij door vestiging in de gemeente, blijft de verplichting tot aangifte binnen veer tien dagen bestaan. oren, J. de Herdei;, Herenstraat 45; halsketting, P. Kuiper, Hogenbanweg 45d; zilveren broche, v. Seters, Alei dastraat 80; blauwe kinderbroche, C. Mak, Beyerlandsestraat 2c; broche met rode steen, Th. Knook, Buiten havenweg 164; dameshorloge, B, v. d. StaaU, Ridderkerksestraat 33b; zilve ren armband, D. Krabbendam, Cort v. d, Lindenlaan 50; zilveren dames armband, Veringmeier, Huijsmans- straat 13; armbandje, Norenburg, Rotterdamsedyk 33 Grensflat; poppe- wagen, Th. Onderdellnden, Rozenlaan 13, Kethel; rode autoped, v. d. Pluijm, Edisonstraat 16b; rode auto ped, B. v. Zwet, Groenelaan 101; klein autostepje, Maltha, Dwarsstraat 2; portemonnaie met inhoud, v. Leeu wen, Broersvest 44; rode kinderpor- temonnaie met inhoud, A. v. Katwijk, Marconistraat 71c; groene damespor- temonnaie met inhoud, M. de Rouw, Potgieterstraat 36c; rood plastic kin dertasje, M. Tintel, v. Ostadelaan 29a; rode kinderportemonnaie met inhoud, J. T. Feelders, Zwaansteeg 4; rode kinderportemonnaie met inhoud, v. d. Meer. Rozenburgsestraat 18abrui ne kinderportemonnaie met inhoud, Mann, Mariastraat 108; kleine fiets tassen, B. Schell, Aleidastraat 146; ballpoint, vulpen en vulpotlood in etui, F. Schulzen, Jacob Marisstraat 2b; rode damesballpoint in etui, v. d. Hoeven, Prof. Keesomstraat 10a; huissleutel, R. Wijsbroek, Goeman Borgesiuslaan 11; lederen handschoen met kap. K. Groeneweg, Beyerland sestraat 8; gryze want (r.), B. Schil- peroord, Overschiesestraat 94b; gry'ze glacé herenhandschoen. F. Hoorman, Rozenburgsestraat 16a; bruine glacé herenhandschoen, (r.), A. Schriel, Fa- bristraat 16; blauwe zwembroek, v. d. Hammen, Rubensplein 6b; d. blauwe dameshoed, E. Schakelaar, Alb. Cuyp- straat lila; gryze regenjas. H. den Ouden, Tuinstraat 1; kinder glacé handschoen (r.), B, de Wit, Buljs Ballotsingel 85b; padvindersriem, B. Ham, Noordeinde 17, Kethel; rood' kindermutsje, Oudheusden, Maria straat 65: blauw-wit geblokt kinder- wantje (r.), K. Huigen, Tuinlaan 32c; glacé herenhandschoen, S. Groeneweg, Den Bommelsestraat 17; gele sjaal, A. v. d. Wel, Hoofdstraat 233; blauw wollen kinderwantje, W. A. v. Noort, Broersvest 98a; rode glacé dameshandschoen (r.), M. Pynacker, Prof. Kamerlingh Onnes- laan 114b; paar witte handschoenen, J. Snoep, Jacob Catslaan 2; blauw trainingsbroekje, M. v. Lingen, Ru bensplein 17b; rode sjaal, P. Kroo- nen, Alb. Cuypstraat 25; bruine gla cé dameshandschoen, G. Ruts, Vlaardingerdyk 13a; jongenssjaal, F. Eysbroek, Catsstraat 27; paar heren- glacé's, Visser, Daltonstraat 52a; zwarte want (r.), W. Snijders, K. Achterweg 10; wit babywantje, J. v. Bameveld, Tuinstraat 7; d. blauwe want M. v. d. IJssel, Graaf Flo- risstraat 55: rood-groene hoofddoek, R. Kemper. Alb. Thijmstraat 3b; beige sjaal, P. Friedrich, P. Potter straat 10a: padvindersriem, W. But ter, Potgieterstraat 23a. Het project zal in de miljoenen lopen. Het omvat drie gedeelten; van de Hoornbrug In Ryswük tot de Brasserskade in Delft (drie km)ten oosten van Delft van de Brassers kade tot de Pauwmolen (drie km) en van de Pauwmolen tot de Blijdorp- brug in Rotterdam (negen km). De geiykvloerse oversteekplaats by de Hofweg zal verdwijnen. Daar komt de Sohieveense timnel voor in de plaats, waarvan de bouw 31 januari wordt aanbesteed. De weg heeft thans vier banen. Hij is tussen Rotterdam en Delft twaalf meter breed. Als eT nog twee rybanen bijkomen zal de breedte twee maal 10,75 meter bedragen. De middenberm zal 4,5 meter breed worden. Het weggedeelte ten oosten van Delft heeft al een middenberm van 2,5 meter breed. Deze zal gehand haafd worden. Een binnenbrand in een pand aan de Wolwevershaven te Dordrecht heeft maandagavond de enige kamer, waarover het gezin Wouters be schikte, zwaar beschadigd en drie leden van het gezin verwond. Het zesjarige zoontje Roy Is er het ergst aan toe. Hij ligt met zeer ernstige brandwonden in het Dordtse Ge meenteziekenhuis. De brand ontstond toen dit jonge tje tegen zijn vader liep terwyi deze een blikje met benzine wegbracht. De benzine viel op een petroleum- verwarmer en veroorzaakte midden in het vertrek een grote steekvlam. Behalve het kind moest ook de vader door een toevallig in de buurt zynde arts naar het ziekenhuis wor den gebracht. Hy kon echter na een behandeling naar huis terugkeren. Mevr. Wouters liep lichte verwon dingen op. Een tweede kind bleef ongedeerd. De Dordtse brandweer zorgde er voor, dat het vuur zich niet tot de andere vertrekken van het pand uit breidde. Geboren: Helena M dr van H F v d Brink en H M de Cocq; Pieter- neïla E dr van A v d Vlist en M C de Jong; Alfred H M zn van HAG Claassen en M B Bosman; Friedrich zn van H F M Wiegman en P Vo gelezang; Irma dr van S Krommen hoek en M van Houwelingen; Dina L dr van W J Koudenburg en E v d Graaf; Alida C J dr van C ThWalt- mann en C A Brobbel; Theodora H M dr van H N Gytenbeek en Th H Kloos; Liduina G M dr van J C Gil den en Th A Kruithof. Overleden: M G Nieuwenhuis 11 jr; F J Vlug 70 jr; D Kroes 76 jr. Gehuwd; J A van Eek 25 jr en M M Hoogendljk 33 jr. Het gedeelte van de Hoornbrug tot de Brasserskade komt het eerst aan bod. Het voorbereidende werk wordt reeds gedaan, tegelijkertijd met het werk voor de aanleg van een ver keersplein by Ypenburg, waarop in 1960 de weg van Burgerveen moet aansluiten. Tussen Delft en Rijswijk zal een geheel nieuwe weg ten westen van de bestaande komen. De tunnel by de Hofweg wordt zo snel mogelijk aangelegd opdat het gevaariyke dwarsverkeer kan ver dwijnen. Er zün reeds tunnels en een viaduct by Overschie en het viaduct by de Doenkade zal binnenkort in gebruik kunnen worden genomen. Zo worden gelijkvloerse kruisingen overbodig. Zelfs is er een boer, die bij de Zwethbrug een privé-tunnel heeft. Bij de aanleg van rijksweg 13 wer den z(jn landerijen gesplitst. Hij heeft toen van het ruk een onder grondse verbinding gekregen. Overigens zijn de bezwaren van dergelijke splitsingen ten gevolge van de aanleg van de rijksweg (in 1930) door ruilverkaveling van lan- deryen tussen Delft en de Zweth brug in 1952 grotendeels teniet gedaan. Er zyn plannen om aan één zyde van de gehele weg een zes meter breed rywielpad aan te leggen. Dit pad zal dan van de Hoornbrug tot de Schieveense tunnel ten oosten en vandaar tot Overschie ten westen van de weg komen. Voor dit laatste ge deelte zal ook ten oosten van de weg een rywielpad voor het plaatseiyk verkeer worden aangelegd. Nog dit jaar zullen er aan weers- zyden van de weg tussen Delft en Vanmorgen is de sleepboot .Noord zee" van Lu. Smit en Go's Interna tionale Sleepdienst, in Rotterdam aangekomen met het Duitse schip „August Bolten". By het binnenko men van de Waterweg werd de „Noordzee" geassisteerd door de „Maas" en de „Waterweg". De „August Bolten", die 2674 ton meet, is door de „Noordzee" uit New York gehaald, waar de Duitser lag met maehineschade. Nadat het Duitse schip lading gelost heeft in Rotter dam gaat de reis voort naar Ham burg. Het rendement op aandelen ver toont volgens berekeningen van de Rotterdamse Bank in haar laatste weekbericht voor het eerst weer een stijging sinds de ononderbroken da ling na september 1952. De Rotterdamse Bank begon haar rendementspublicatie op 30 sep tember 1948, toen voor 198 Neder landse aandelen (geen cultuurfond sen) een rendement van 4,3 procent werd berekend. Nadat in juni en september 1952 een hoogtepunt wens bereikt met een berekend rendement van 6,7 procent, daalde het rendementspeü voortdu rend tot per eind september 1955 met 4,4 procent een nieuw laagtepunt was bereikt. Het rendement wordt berekend door na te gaan hoeveel procent men van zijn geld zou maken, als men tegen de beurskoers op do dag van de be rekening een aandeel zou kopen in de ver wachting, dat het laatst bekende divi dend gehandhaafd blijft. De dividenden zijn de laatste jaren over het algemeen sterk gestegen. Het rendement daaiae echter, doordat de koersen verhou dingsgewijs nog veel meer zijn geste gen. Toch noemt de Rotterdamse Bank het koerspeü op de Amsterdam se aandelenmarkt gezien het rende ment van 4.6 procent niet overdreven hoox. Feiten cijfers Het hoogste rendement namelijk 5,9 procent berekent de bank voor de groep houthandel. Dan volgen han delsondernemingen met 5.3 procent en aannemings- en bouwbedrijyen evenals diversen met 5 procent. De petroleumindustrie heeft met 2,9 pro cent het laagste rendement. Geen van de andere in de bereke ning opgenomen groepen komt be neden de 4 procent. Het rendement op petroleumfondsen is wel zeer sterk gedrukt door de koersstiieine van de if gelopen jaren. Eind 1953 bedroeg net nog 4,9 procent, Arabische boycot. Het Arabische boycot-bureau heeft de Renault-auto's op de de boycotlijst geplaatst, omdat Renault een filiaal in Israël heeft geopend. Autoproduktie. Zowel in Duitsland als in Engeland houdt de autoindus trie rekening met een aanzienlijke vermindering van de produktie van auto's in 1956. In Amerika hebben verschillende fabrieken reeds eerder een beperking van hun produktie voor dit Jaar aangekondigd. De Austinfabrielc in Birmingham heeft voor haar 18.000 arbeiders een vierdaagse werkweek mpeten invoe ren. Walvisvangst. Walvisvaarders uit zeven verschillende landen zijn zater dagnacht met de vangst begonnen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas heeft een brief geschreven aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Daarin wordt erop aangedrongen de be staande plannen tot doortrekking van rijksweg 20 te bevorderen. Er wort op gewezen dat het doorgaande verkeer aangewezen is voor wat Viaardingen betreft op de oude Sehie- damsedyk. Ten aanzien van Schie dam wordt gesteld dat steeds drin gender noodzakelyk wordt dat het interlokale verkeer om de stad heen wordt geleid en waarop het lokale verkeer kan aansluiten. Ten derde wordt gewezen op de onvodoende verbindingsweg Schie- dam-Viaardingen met de daarin voorkomende nauwe brug by de vyfsluizen. Er wordt een betere verbinding ge vraagd. Niet beantwoorden- Dat is de raad, die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas het bedryfsleven in haar rayon geeft naar aanleiding van vragen, die geïnspi reerd zyn door de Arabische Liga. Het betreft hier vragen, die verband houden met de boycot van Israël door Arabische landen. Verschillende Ne derlandse bedryven ontvingen ge stencilde vragenlijsten van Arabische relaties, die o.m. wilden weten, of in de leiding van hun bedrijven joden zitting hebben en of/en hoeveel jood se werknemers hun bedrijven, tellen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas kwam in haar vergadering van maandag tot de conclusie, dat de vragen niet ter ■zake dienende zijn «n naar Neder landse maatstave_ onbeantwoord baar geacht moeten worden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken herbenoemde tot zyn voor zitter de heer C. H. Buschmann. Tot onder-voorzitters werden weer benoemd de heren B. G. Hoogendam en P. Hoogerwerf. Uit Paraguay ontvangen berichten duiden erop, dat er onrust heerst in Asuncion, de hoofdstad van Para guay, en dat een staatsgreep te ver wachten is. Generaal Alfredo Stroessner zou zich in zyn eigen huis in arrest be vinden. De verbindingen met de hoofdstad zouden sinds gisteravond verbroken zyn. Tevoren was reeds door een geheim radiostation in Paraguay beweerd, dat het einde van het bewind van Stroessner naby was. In de Argen- tynse stad Formosa uit Paraguay aangekomen reizigers bevestigden dat er moeiiykheden zyn in de rege ring van Paraguay en dat er onenig heid heerst onder de leiders van de Colorado Party, welke aan de macht Is. Rotterdam lantaarns worden aange bracht, opdat daar met stadslichten kan worden gereden. Thans, nu er bij dit weggedeelte nog een midden berm ontbreekt, is het rijden daar by duisternis gevaariyk met het oog op verblinding door tegenliggera. Het is nog niet bekend of straks de dan verbrede weg ook zai worden verlicht. In dat geval zullen de lan taarns, die er dit jaar komen, moe ten worden verplaatst. De heer G. Wemmerus ontving vorig jaar een mooie zilveren pla quette van de distilieèrderU Van Zuylekom te Amsterdam, die hfj als prijs naar eigen keuze beschik baar mocht stellen voor een biljart wedstrijd. Natuuriyk heeft de heer Wemmerus dat gedaan voor een tweekamp tussen zyn vereniging, 't Raadhuis, en de biljartvereniging Mes, juist omdat 't Raadhuis nog een revanche te goed had tegen deze ver eniging. Maandagavond begon deze twee kamp om de Van Zuylekom-pla- quette. Zes weken zal hy duren, om beurten m het clublokaal van 't Raadhuis en van Mes. Het begin was gunstig voor laatstgenoemde vereni ging. Van Doorn begon nameiyk met een overwinning; wel stond hij door lopend achter tegen Wemmerus, doch bU het vorderen van de party liet Wemmerus enige steken vallen, terwijl Van Doorn eerst toen zyn vorm te pakken kreeg. Een serie van 14 in de 46e beurt deed de balans in zyn voordeel overslaan. Termyn bracht de partijen weer op geiyke voet door Boer overtuigend te kloppen. Ook in deze aanvankelijk gelijkopgaande party besliste het sterke slot van Termyn, die toen ook zijn slag sloeg. Van Uffelen had doorlopend de leiding tegen De Bruyne en De Wit won doordat zyn tegenstander De Kok tegen het einde van de party volkomen faalde. De uitslagen waren (eerstgenoem de spelers zijn van Mes): Van Doorn 93 93 48 14 Wemmerus 92 86 48 12 Boer TermUn Van Uffelen De Bruyne De Wit De Kok 95 72 35 11 112 112 35 22 40 40 25 8 56 35 25 7 40 40 25 58 33 25 ROTTERDAM 9 januari. Aan voer in totaal 2144 dieren. Vette koeien en ossen (naar schatting 1244); varkens 900. De pryzen waren: Vette koeien 278308; 258276; 236 —256; Varkens (lev. gewicht) 176, 173; 170. Vette koeien; aanvoer groter handel kalm, niet geheel prijshou dend, enkele prima's boven notering; Varkens (levend gewicht); aanvoer, groter, handel stroef, prijzen lager. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 U.: Terug uit de hel (14 jaar). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 U.J In de greep der Casbah-bandieten (18 jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw. Apotheek: F. H. BACKER, St. Llduinastraat 58a, telefoon 63364. Diversen: IRENE, 7.30 uur: NCGOV, propagan- da-avond. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 U.: Terug uit de hel (14 Jaar). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: In de greep der Casbah-bandieten (18 jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2-5 en 7-10 U.J De stille glans der Gouden Eeuw. Apotheek: P. H. BACKER, St. Llduinastraat 58a, telefoon 68364. Diversen: AULA STEDELIJK MUSEUM, 8.15 U.: Lezing Vereniging Vrienden van het Museum IRENE, 7.30 uur: Filmavond CJMV. MUSIS SACRUM. 8 uur: Voorlich tingsavond Brinkers marg.Xabriek, ROTTERDAMSE BiOSCOEEN ARENA: Goud van Napels. 2, 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL: De ondergang van Meta- luna. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Notorious! 2, 7 en 9,15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur» Chantage. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 jr). COLOSSEUM: Cel 2455. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). HARMONIE: Huls van bamboe. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). LUMIÈRE: Love me or leave me. 2. 6.45 en 9.30 uur (14 Jr). LUTUSCA: Wlen blelbt Wien. 2.15, 7 en 9 30 uur (a.l.). LUXOR: The seven year Itch. 2, 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Gevangene der liefde. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). PRINSES: Het mlljoenencomplot. 2.15, 7 en 0.30 uur (18 Jr). HEX: De schat van Monte Chrlsto. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De glorie van het leven. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). 't VENSTER: Romeo and Juliet. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: Chantage. 2, 7 en 9,15 uur (18 jr). ROTTERDAM DINSDAG AULA MUSEUM BOYMANS: Wiener «3? Konzerthaus Quartet, 8 uur. GROTE SCHOUWBURG, Zuidplein. Kalanag en Gloria in de maglsch- Jg muzlkale-wonder-revue „Sim Sala Blm 1956", 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. 5: Nederlandse Comedie met „De kop- x pelaarster", 8 uur. AULA NED. ECON. HOGESCHOOL, Pieter de Hoochweg 122. Ned. Zutd- afrikaanse Ver,, prof. dr. ir. J. J. Goudriaan Jr. over „De moderne industriële ontwikkeling van Zuid- Afrika, 8 uur. BEUKELSDIJK 19b (loge). Theoso- flschc Ver., Pakistan-avond, E uur. KUNSTKRINGZAAL, Witte de With- straat 35. Lezing door de heer K, E. Schuurman, 8 uut. DE LANTAREN, Gouvernestraat. 2 Filmliga, filmvoorstelling „Birth of a nation'*. 8 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1