Rotterdam stelt Schiedam nieuwe regeling voor Eerste automobilist ging door tunnel WEER steen door juweliersruit aan de Hoogstraat Drie ladelichters gearresteerd Nieuwe Koers zet 56 energiek in Spaans schaduwspel Uit het dagboek van de politie GIJSBREGHT Vergunningen uitgebreid in Vlaardingen SVC start in tweede helft van competitie Baggermolen van E 55 gaat naar de sloper Paljas' voor N'CGOV In Chili wordt weer gewerkt Geen klusjes* voor Britse onderwijzers Filmgroep uit Italië vraagt vergunning aan Onvoorzichtige piloten kwamen lelijk ten val HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 JANUARI 1956 PAGINA 5 Wet verbiedt schoolgeldverhoging chiedammers onder elkaar Verhoogd schoolgeld Nieuive wet Burgerlijke Stand „OUD IJZER"' OP HET NIPPERTJE De afdeling Schiedam van „Nieuwe Koers", de jongerenorgani satie van de Partij van de Arbeid, heeft het nieuwe jaar energiek ingezet. Langzaam maar zeker breidt het ledental zich uit en onvermoeid blijven de huisbezoekers hun werk- doen. Afwijzend advies Berisping gevorderd Aanstaande vrijdag zullen Schiedams vroede vaderen een ver zoek van het gemeentebestuur van Rotterdam onder de loupe nemen. De Maasstedelingen hebben namelijk gevraagd of Schie dams bestuurderen in principe bereid zijn te bevorderen, dat een gemeenschappelijke regeling wordt aangegaan betreffende de wijze en voorwaarden, waarop leerlingen uit Schiedam on derwijsinstellingen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs in Rotterdam kunnen bezoeken. Schiedams college heeft de raadsleden in een uitvoerig schrij ven van de huidige situatie en de door Rotterdam vooropge stelde regeling op de hoogte gesteld en zegt in dit schrijven geen bezwaren tegen het ontwerp te hebben. -j In de onderwijswetten is het zo ge regeld. dat iedere gemeente haar eigen onderwijsinstellingen bekostigt en dat gemeenten, waarin dergelijke instel lingen niet bestaan en die dus ge bruik willen maken van onderwijs instellingen in andere gemeenten, voor iedere leerling, die in die andere gemeente zo een instelling bezoekt, daarvoor een bedrag betaalt aan de gemeente, waar die school is geves tigd. Koning Winter, van wie wij dins dag nog lazen, dat hij de kieviten nog steeds maar niet uit ons lieve 'landje heeft verjaagd, heeft plotse ling met vliegende vaandels en slaan de trom (lees: vliegende storm en in het gezicht slaande sneeutcvlagen) zijn intocht in Schiedam gehouden. Bent u er ook een beetje van ge schrokken? Hebt u ook niet gedacht: Hé, krijgen we nu toch nog winter? 't Ging net zo goed met de barome ter! Denk niet, dat uw cursivist geen oog heeft voor de schoonheid van onze stad in bruidstollet (al vind ik dat effect van die witte poeier grijze lucht en donkere plekjes nogal goed koop), denk ook vooral niet dat schrijver dezes geen gevoel heeft voor de vreugde der sleeënde, glijdende. baHenwerpende en elkaar inwrijven de Schiedammertjes- (al vind ik een in de nek ontdooiende sneeuwbal op z'n zachtst gezegd onaangenaam.) maar 't geeft zo een rommel. Vooral in de binnenstad, waar de maagdelijke sneeuwweelde al spoedig pleegt te ontaarden in een walglijke brij, die via schoenzolen, sokken en huid tot in je merg doorsijpelt. Tussen twee haakjes: niets dan toj voor de mannen van de gemeente, die, toen u en ik nog knorrend in Morpheus' armen toefden, al noest aan de slag waren om Schiedams ver keerswegen berijdbaar te maken. Trouwens, laten we eerlijk zijn, de pracht der neerdwarrelende vlokken, de blanke liefelijkheid van met sneeuw bedekte huizen en bomen is dan slechts genietbaar, wanneer de meedogenloze plicht niet tot uitgaan dwingt. Diezelfde neerdwarrelende vlokken- pracht wordt tot een striemende sneeuwvlaagellende, wanneer je per fiets of te voet er doorheen MOET. Diezelfde blanke liefelijkheid van de besneeuwde stad wordt een woestijn van modder en koude, wanneer je er doorheen MOET. Wee, de bakkers en postboden, de melkboeren en politie-ggenten, wee onze trouwe krantenbezorgers, wee over allen, die niet konden of kun nen genieten van de intocht en de heerschappij van Koning Winter achter de ramen van een verwarmd vertrek. Zo heeft alles twee kanten. Laten wij. Schiedammers ander elkaar, bei de kanten zien ener rekening mee houden. Enfin, Koning Winter schijnt het voorlopig slechts bij een intocht te willen houden. Het is herfstig.... WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 7 en 9.15 u.: Terug uit de hel (14 Jaar). MONOPOLE-THEATEK, 2, 7 en 9 u.: In. de greep der Casbah-bandieten (18 Je). Ten toonsteüi ngen STEDELIJK MUSEUM, 2-5 en 7-10 U.: De stille glans der Gouden Eeuw. Apotheek: F. H. BACKER. St. Liduinastraat 58a, telefoon 08384. Oiversen: AULA STEDELIJK MUSEUM. 8.15 u.: Lezing Vereniging Vrienden van het Museum. IRENE, 7.30 uur: Filmavond CJMV. MUSIS SACRUM. 8 uur: Voorlich tingsavond Brinkera marg.labrlek. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Terug uit de hel (14 jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u,: In de greep der Casbah-bandieten (18 jr). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw. Apotheek: F. H. BACKER, St. Liduinastraat 58a, telefoon 88364. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Toneel voorstelling Kath. Kring. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Goud van Napels. 2, 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL: De ondergang van Meta- luna. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Notorious 1 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Chantage. 5.30. 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Cel 2455. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). HARMONIE: Huls van bamboe. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUM1ÈRE: Love me or leave me. 2. 6.45 eh 9.30 uur (14 Jr). LUTUSCA: Wlen blelbt Wien. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.i.). LUXOR: The seven year itch. 2. 7 en 9.30 uur (14 jr). METRO: Gevangene der Liefde. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Het miljoenencomplot. 2.15. 7 en 8.30 uur (18 Jr). REX: De schat van Monte Chrlsto. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALLA: De glorie van bet leven. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). 't VENSTER: Romeo and Jultot. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA: Chantage. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). ROTTERDAM WOENSDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuldpleln. Kalanag en Gloria in de maglsch- muzikale-wonder-revue „Sim Sala Blm 1958". 8 uur. KUNSTKRINGZAAL. W. de Wlthstr. 35. Kennismakingsconcert van de Jonge pianiste Tml Bresser, 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Het Nederlands Ballet met „Pctroesjka" en Grlseile", 8 uur. De regeling voor het bezoeken van h.bs.-en en gymnasia in andere ge meenten komt in het kort hierop neer, dat in dit geval) Schiedam aan Rotterdam voor iedere leerling die een Rotterdamse onderwijsinstelling bezoekt de helft van het schoolgeld 430,voor gymnasiasten en 345.voor h.b.s.-ers zou moeten betalen. Deze wettelijke regeling kan echter alleen worden toegepast, wanneer de betrokken instelling door het rijk wordt gesubsidieerd, Rotterdam kan daarom geen rech ten laten gelden op genoemde bijdra gen van Schiedam, daar de Maasstad noch een gymnasium, noch een h.b-s. rilk is. welke door de Rijkskas wordt ondersteund. Tot nog toe heeft men, buiten de wet om een andere regeling getrof fen die inhield, dat aan de ouders van leerlingen, die uit andere ge meenten kwamen, een verhoogd schoolgeld werd opgelegd In het geval dat de ouders niet in staat waren dit verhoogde schoolgeld te betalen, stonden zjj dus voor de keus öf hun kinderen niet naar de Rotterdamse scholen te zenden öf een beroep te doen op het bestuur van de gemeente, waar zij woonden, om voor hen deze extrakosten te dragen. Zo heeft bijvoorbeeld Schiedams raad ln 1949 besloten om de gemeente de extrakosten te laten betalen in de gevallen, dat Schiedamse meisjes de middelbare meisjesschool in Rotter dam bezochten, Zoals wij reeds schreven, 'boven staande regeling ging buiten de wet Geboren: Trijntje, d v J Wijnberg en A Tromp: Marinus W L, z v M P Gosens en G J Lansbergen; Hendri- kus L, z v H Vlasveld en H C Steeg. Overleden: M H Mark 66 J, vr v H J Hersbach. om. Er gingen heel wat jaartjes over heen, maar ten slotte grepen de heren in Den Haag in en lanceerden in mei van het afgelopen jaar een wet, die de mogelijkheid tot schoolgeldverho ging voor van elders komende scho lleren niet meer openliet Daarom komt Rotterdam nu met het voorstel deze moeilijke kwestie op een andere wijze met de randge meenten te regelen. En, zo zeggen B. en W. van Schiedam, dit Is beslist niet onbillijk daar het verzoek van onze scholieren aan een Rotterdamse school niet op de laatstgenoemde ge meente behoeft te drukken. Volgens de nu ontworpen regeling zullen beide gemeenten in het ver volg betalen voor iedere leerling, die een gymnasium of middelbare school in de anaere gemeente be zoekt. Uit het schrijven van het college blijkt, dat deze regeling niet nadelig is voor Schiedam, daar tegenover de zes Schiedamse leerlingen, die Rot terdamse gymnasia of middelbare scholen bezoeken op het ogenblik ze ven leerlingen uit Rotterdam, één uit Overschie en één uit Hoek van Hol land staan, die het gymnasium in Schiedam bezoeken. Wanneer de raad vrijdag zijn fiat aan deze regeling geeft, zal zij met ingang van 1 september 1955 van kracht zijn. Een surveillerende agent vond dins dagavond omstreeks 10 uur op de hoek Westvest-Westmolenstraat twee zakken met „oud ijzer". Tenminste, dat dacht de agent aanvankelijk. Bij nader onderzoek bleek dat de zakken bronszilver bevatten ter waarde van een slordige 600. Bij de firma M. N. S. in de West molenstraat was een berghok openge broken. De 24-jarlge Rotterdam J. j. B. reed dinsdagochtend om 7.10 uur met zijn bromfiets over de B.K.-laan en wilde met een sierlijke bocht de Arü Prinslaan inzwaaien, toen het be sneeuwde wegdek hem te glad af was en hij viel. B. krabbelde overeind en zag als een zwart monster een RET-bus, bestuurd door de chauffeur S. H. de N. op hem afkomen. Op het nippertje wist B. zich in veiligheid te stellen. Zijn bromfiets werd volkomen vernield. Maandag geeft de Nederlandse Co- medie in de Rotterdamse Schouw burg haar traditionele opvoering van Vondels treurspel „Gjjsbreght van Aemstel. Onder regie van Johan de Meester worden de rollen van Gijsbreght en Badeloch respectieve lijk vertolkt door Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer. Voorts werken mee Lous Hensen, Andrea Domburg, Sigrid Koetse, Ko v Dijk, Paul Huf, Philippe la Chapelle. Louis van Gasteren, .Johan Fiolet, Henk v. Ulsen, Bob Goedhart, Andre van den Heuvel. Rotterdam, Dinsdag. Juwelier E, J. Noorlander keek vanmorgen vroeg verbaasd en verdrietig naar de grote spiegelruit van zijn zaak aan de Hoogstraat 173. Het gias was wcér vernield. Voor de derde maai binnen vier. maanden waagden ruiten tikkers er een steen aan, die ook de aiarmruit versplinterde. Met enige sieraden ter waarde van enkele duizenden guldens namen de dieven de benen. Een gouden collier ter waarde van 375 werd later niet ver van de winkel op straat gevonden. De politie arresteerde twee mannen, die van deze ruitentikkerij verdacht worden. Zij ontkennen echter hardnekkig. Om half drie vannacht sneed het geluid van de alarmschel door de stille Hoogstraat. Een agent hoorde het en rende ln de richting van de juwelierswinkel. Hij zag de vernielde ruit. alarmeerde het hoofdbureau van politie en vroeg om een radiowagen. Zelf ging hij in de omgeving van de Hoogstraat op zoek naar de dader (s). Hij ontmoette een 40-jarige Rotter dammer en nam hem mee naar het bureau. Daar kwam men tot de ont dekking dat de man in eerste instan. tie een valse naam had opgegeven. Hij is een goede bekende van de po litie, die kort geleden uit de gevan genis werd ontslagen. Sieraden wer den niet op hem gevonden. De radio wagen reed ondertussen in de binnen, stad rond. Bij het station Blaak zag de bemanning van de auto een man lopen. Het was een 28-jarige Eindho- venaar, die, naar hij verklaarde, op zoek was naar werk. Ook hij was meermalen met de politie in aanra king geweest. Evenals de Rotterdam mer werd hij onlangs uit de gevan genis ontslagen. Dit tweetal wordt nu door de politie verhoord. Juwelier Noorlander ontruimde van morgen zijn etalage en ging na wat er gestolen werd. Volgens zijn voor lopige opgave waren het slechts een viertal sieraden, waarvan er een te ruggevonden is. Zijn zaak moet het overigens wel ontgelden. Op 27 september werd de ruit van de nieuwe winkel voor de eerste keer ingegooid. Sieraden ter waarde van 25.000 verdwenen spoor loos. Op 10 december volgde de twee. de aanval. Beide ruiten werden ver nield, maar de ruitentikkers sloegen zonder buit op de vlucht. Nu vraagt de juwelier zich af of driemaal ook in zijn geval scheepsrecht zal zijn. En de politie zoekt nog steeds naar de ruitentikkers, die Rotterdam het vorige jaar onveilig maakten. De beide mannen, die men vannacht arresteerde, zaten toen in de gevan genis.... In de Staatscourant vna 9 januari is afgedrukt het Koninklijk Besluit van 30 December, waarbij goedge keurd wordt, dat in Vlaardingen het aantal vergunningen wordt vastge steld van I.00O op 2,000 inwoners. Voor Vlaardingen heeft dit de bete kenis, dat er de beschikking komt over ongeveer zeven vergunningen. In dit verband zij erop gewezen, dat er een wachtlijst is van personen, die een vergunning hebben aange vraagd. Behalve plaats, die men op de wachtlijst inneemt, speelt bij de verlening van de vergunningen een rol de aard en kwaliteit van de loka liteit, die men ter beschikking heeft. De raad. heeft verleden jaar de eisen, die aan dergelijke lokaliteiten wor den gesteld, aanzienlijk verzwaard. ROTTERDAM, 10 jan. Heden kwam aan de visafslag alhier een vaartuig en werden, van IJmuiden, Scheveningen en elders 150 kisten verse zeevis en 260 kg snoekbaar en spiering aangevoerd. De prijzen waren: tong middel 3.404.00, idem slips 2.60—2.65, tarbot middel 2.20— 2.40, idem klein 1.101.50, per kg: schol groot 4243, middel 4548, klein 25—32, schar 18—21, zeebot 28—29, kabeljauw klein 38—43, wijting 2427, alles per kist; lever 0.650.75, spiering 0.75—0.85, snoekbaars 1.40— 1*45, per kg. ROTTERDAM Nog voor het nieuwe jaar begon heeft de recherche drie ladelichters en insluipers gearresteerd, die waarschijnlijk reeds sedert augustus van het vorige jaar hun kwade praktijken hebben uitgeoefend. Het waren de 37-jarige havenarbeider T. B.> zijn broer de 32-jarige chauffeur B. B. en de 32-jarige havenarbeider L. v. d. H. Zij huurden voor hun werkzaamheden steeds een auto. Alleen al aan autohuur hebben zij van half augustus tot half december 1.500 betaald. Donderdagavond komen de Nieuwe Koersers weer bijeen op het bekende adres, de woning van de secretaresse: Burgemeester Knappertlaan 189a. Deze „kernavond", zoals dat kern achtig heet, zal in het teken van de jongste generatie staan Mejuffrouw R. Witte, medewerkster aan het Pro Juventute-werk in Schiedam komt een praatje houden over kinderbe scherming. Op 19 januari zal de heer B. Drukker de NK-ers het een en an der vertellen uit de praktijk van de ondernemingsraad. Een actueel en belangwekkend onderwerp, waarvan ieder, die op de hoogte wil blijven van de sociale ontwik keling, iets moet weten. Vrijdagavond begint de Schie damse Volleybalclub „SVC" de twee de helft van de Volleybalcompetitie en onze stadgenoten krijgen het dan lang niet gemakkelijk. Na de onge lukkige start in oktober heeft SVC het contact met de koplopers echter niet verloren en er is dus nog van alles mogelijk. Voor vrijdag staan liefst vier thuis wedstrijden op het programma. De belangrijkste ontmoeting is wel die van het eerste herenzestal tegen het sterke ongeslagen Rotterdam-Zuid. SVC is zeker niet kansloos en kan met een overwinning zijn positie op de ranglijst aanzienlijk verbeteren. Het tweede herenzestal krijgt het tegen Smash H ook niet gemakkelijk en ook hier kan een spannend duel verwacht worden. Het eerste dameszestal kan zich met een overwinning op Smash op de tweede plaats achter Concordia nes telen. De SVC-meisjes zullen van meet af aan alles op alles moeten zetten. Dames II won in Rotterdam de uit wedstrijd tegen DRL UI en heeft dus ln de thuiswedstrijd de beste papie ren. Al met al een zwaar programma. Gesteund door de aanmoediging van eigen aanhang moet SVC echter in staat zijn de meeste punten in Schie dam te houden. „Jeugd en Socialisme" is 't thema, dat van alle zijde belicht zal worden op het weckend, dat Nieuwe Koers en de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers op 28 en 29 januari organiseren. Over deze bijeenkomst, die in Bentveld gehouden wordt, zul len te zijner tijd nog nadere mede delingen volgen, In februari Ook het programma voor februari is voor een goed deel al in kannen en kruiken. Op 2 februari is er een „mengel- avond" met een politiek praatje en een gezellig (grammafoon-) plaatje. Het onderwerp, dat op 9 februari behandeld zal worden, is vooral met het oog op de komende verkiezingen en het gouden NW-jubileum bij zonder interessant. De heer B. Kedde komt dan spreken, over het ontstaan van de arbeidersbeweging in Schie dam. Op 16 februari houdt de Nieuwe Koers een huishoudelijke vergade ring, waarop onder meer het con gres zal worden besproken, en voor bereid, dat op 24, 25 en 26 februari ln Rotterdam wordt gehouden. Het programma voor maart zal in het bijzonder gewijd zijn aan keuze- onderwerpen, die de leden kunnen opgeven. Mochten er onder de oudere lezers lieden zijn, die na het lezen van dit veelbelovende programma het be treuren, dat zij de Nieuwe Koers niet door een lidmaatschap kunnen steu nen: u kunt het toch doen en wel door u als donateur op te geven. De eerste automobilist, die van de nieuwe tunnel bij Vlaardin- gen-Oost gebruik maakte, is de heer K. Verbrugge. Dinsdagmid dag nam hij de vrijheid over wat stenen heen te rijden met zijn Ford Taunus en achteloos de (weer) gesloten overweg bij Vlaardingen-Oosl te negeren. „Ik zal de eerste zijn," zo had de heer Verbruggen, eigenaar van een Vlaardingse autorijschool, zich voorgenomen. En daartoe zag hij woensdagmiddag zijn kans schoon. Wel is waar beging hij hiermee een kleine overtreding, maar men neemt aan, dat deze eigenlijk wel sportieve daad sportlef opgeno men zal worden. Inmiddels is dit toch wel een teken, dat de tunnel nu toch wer kelijk helemaal in gebruik geno men kan worden. Officieel zal dat volgende week woensdagmiddag geschieden. Dat het kan, is nu ten minste bewezen Op een langdurige en moeizame raadsvergadering van de gemeente Sliedrecht. waar men de problemen van de huisvesting van de gemeente lijke boekhouding behandelde, kon den de raadsleden geen oplossing vinden voor de bestemming van de ouderwetse baggermolen, die vorig jaar op de E 55 stond. De raad vond het onderwerp niet de moeite waard om erover te discussiëren. Het voor stel van B. en W. werd binnen een minuut verworpen en er werd beslo ten de baggermolen te slopen. De grote propaganda-avond, die de afdeling Schiedam van de Nationale Christel. Geheelonthouders Vereni ging dinsdag hield, mag men wat be treft belangstelling geslaagd noemen. De grote zaal van het gebouw Irene was goed gevuld. Leden van de toneelclub van de afdeling Gouda van de NCGOV voer den het melodrama „Paljas" van A. C. C. de Vletter op, een propa- gandaspel met een wel wat al te dik opgelegde moraal. De tonelisten brachten het er zeer bevredigend af. De regie was in goede handen bij Alex de Kroon. De avond werd Ingeleid door de afdelingsvoorzitter van Schiedam, de heer A. de Weger, die een propagan distisch praatje hield. De leiders der Chileense vakver enigingen, waarvan de leden hebben deelgenomen aan de voor maandag gelaste algemene staking welke gedeeltelijk ten uitvoer is gelegd hebben maandagavond bepaald, dat het werk dinsdagochtend vroeg moest worden hervat. Zij hebben echter gewaarschuwd zich te zullen blijven verzetten tegen de regeringsmaatregelen, die voorzien in stabilisering van lonen en prijzen. Leden der verschillende vakbonden zullen later om beurten gedurende korte perioden in staking gaan. De algemene staking van maandag had niet de ontwrichtende uitwer king, die ervan was venvacht. Het was met het oog op de aankondiging van deze staking, dat de regering de staat van beleg afkondigde. De Britse onderwijzers doen van maandag af geen „vervelende kar weitjes" meer. Het gaat om een protest tegen het voornemen van de regering om da pensioenpremie, welke de onderwij zers moeten betalen, van rijf tot zes procent te verhogen. Hun campagne is maandag, de eerste schooldag na de kerstvakantie begonnen met de weigering om de bijdragen van de leerlingen voor de nationale spaarcampagne te incas seren. Duizenden kinderen, die met kerstcentjes op school kwamen, kre gen te horen, dat zij het geld naar een spaarbank moesten brengen. De onderwijzers zijn verder voorne mens andere „klusjes," zoals de In ning van de lunchgelden en de va kantiespaargelden niet meer op te knappen. Het drietal Is Inmiddels naar het huls van bewaring gebracht. Hun spel was uit toen v. d. H. op oude jaarsdag bij een kapper een porte feuille rnet 50 stal. De recherche werd in de zaak ge mengd en arresteerde diezelfde avond nog de drie mannen. Het bleek, dat v. d. H. de portefeuille gestolen had op een tip van de twee broers. Toen men erachter kwam, dat zjj veel met een auto op stap gingen, moesten zij heel wat euveldaden op biechten. Voor zover thans bü de politie bekend, hebben zjj de volgen de misdrijven gepleegd: Op 19 september stalen zij uit een rijwielstalling 300. Op 18 oktober stapten de twee broers een winkel in Crooswijk binnen om een platenwis- selaar te kopen. Zij konden geen keus maken doch wel miste de win kelier na hun vertrek een porte feuille met 1.800. v. d. H. heeft in de daaropvolgen de maand bij een winkelier een por tefeuille met 180 ontvreemd. Toen één van hen bij een leegstaande wo- ni..g in Overschie een verhuiswagen zag staan en er een tape-recorder met p2atenwisselaar naar binnen zag dragen, waarschuwde hy prompt zijn kornuiten en diezelfde avond nog stalen zy de apparaten uit het nog onbewoonde huis. Ook buiten Rotterdam hebben zy het een en ander buitgemaakt. In november brachten zy een bezoek aan Tilburg, Middelburg, Etten, Woerden, Waspik en Apeldoorn. Door Insluipingen wisten zy hier achtereenvolgens te stelen: twee koffers met kleding, een bontjas ter waarde van 1,000, een fototoestel ter waarde van 1.000, een korte bontmantel, een winterjas, een por tefeuille met 50, een geldkistje met 1.150 en een geldkistje met 800. De Italiaanse filmgroepering, die met materiaal en personeel in ons land vertoeft voor het maken van op namen voor een film „London Cal ling Northpole", heeft vanmorgen by de Rijksvoorlichtingsdienst officieel haar aanvraag ingediend voor de no dige werkvergunningen enz. Daarby werd het draaiboek overgelegd, dat nu bestudeerd zal worden. De filmgroepering is zeker niet te kwader trouw naar Nederland geko men, zo vernemen wy van de zijde van de RVD. Zy had van haar ver tegenwoordiger in Amsterdam via de importrice in Nederland voor Ita liaanse films enige tijd geleden een telegram gekregen, meldende dat alle in Nederland benodigde toestemmin gen verkregen waren en de autori teiten geen bezwaar hadden tegen de opnamen. De inhoud van dit telegram bJUkt voorbarig te zyn geweest. De Rijksvoorlichtingsdienst, die het draaiboek van de film over het Nord- pol- (England-) spiel heeft bestudeerd, zai de minister van O, K en W ad viseren geen medewerking te verle nen aan de opnamen. De minister adviseert op zjjn beurt zijn ambtgenoot van Sociale Zaken inzake werkvergunningen voor dc le den van de Italiaanse filmgroep. Ik wil by de sproeibedryven ern stig aandringen op verbetering van de constructie van hun installaties, zei de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F, Backer, maandagmiddag by de behandeling van twee vliegonge lukken voor de Raad voor de Lucht vaart ln Den Haag. Mede door onvolkomenheden ln deze sproei-installatie, waarmee op 21 juli landbouwgewassen in de Noordoostpolder werden bespoten, was een Piper Cub, de PH-NFZ, by het opstygen plotseling steil gaan dalen, over de kop geslagen en flink beschadigd. Als straf vorderde de directeur-generaal tegen de bestuur der J. M. de V. uit Tilburg een be risping, Eveneens een berisping vorderde de directeur-generaal tegen J. H. V. uit Amsterdam, ambtenaar van de rijkspolitie, die op 28 april met een te zwaar beladen Auster, de PH-POL, op Ypenburg wilde landen en. toen hem dit door remous verhinderd werd, trachtte door te starten. Daar by is het toestel dat diende voor ver- keersobservatie tijdens het bezoek van het Zweedse koningspaar, afge gleden en tegen de grond geslagen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 sp, Ar/ Hier ziet u een pose van het Spaan- pende maand een tournee door on» se danspaar Susane en José, dat vol-1 land zal maken.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1