Ieder heeft het recht zijn mening te uiten De dames brachten het er beter af dan de heren Val-volleybal in Ahoy'-hal Reims naar Rotterdam Eén man bouwt twee woningen per uur - Leo Marchand: jij levenslang van liefde eten?" SCHIEDAMS STADHÜISPROBLEEM Uit het dagboek van de politie VARA-TV-club Familie Hosier eindelijk op weg naar Canada WALDO-TAXI in Polen volgens De Waarheid Vreemde ziekte door handdoek KUNSTSCHILDER GAAT RESTAUREREN Commissaris ZH al in functie Instorting loopt goed af voor 3 mijnwerkers Gevonden cbiedammers elkaar HET ROTTERD. PHSLH. ORKEST onder Burgerlijke Stand Lezing voor SSV is uitgesteld Geron brengt blijspel 67570-69915 Vier clandestiene zenders opgespoord HET VPiIJE VOLK DINSDAG 17 JANUARI 1956 PAGINA 5 Vorige week donderdag publiceerden wü een interview met de heer P. de Bruin sr., die voor een aantal journalisten zijn mening over Schiedams stadhuisproblemen uiteenzette. In de vrijdag gehouden gemeenteraadsvergadering heeft de heer IV. H. v. d. Toorn (k.v.p.) hierop gereageerd door te zeggen, dat hij zowel de houding van de pers in dezen als het optreden van de heer De Bruin „ergernisgevend" achtte. Burgemeester mr. J. W. Peek is in diezelfde vergadering uit voerig op de stadhuiskwestie ingegaan en heeft zijn kritiek geuit op de mening van de oud-wethouder. Daar wij van mening zijn, dat de bouw van een nieuw raadhuis en de problemen, die daaromheen gerezen zijn, een aangelegen heid is, die niet alleen de raad en enkele ingewijden, maar de gehele Schiedamse bevolking aangaat, willen wij niet nalaten ook het schrijven, dat de heer De Bruin als reactie op het in de raad besprokene, tot ons richtte, te publiceren. Openlijk getuigen Onsamenhangend 3e TOONKUNST CONCERT VOLLEYBAL Het eerste dames-zestal van de Schiedamse "Volleybal Club „SVC", boekte een mooi succes door het sterke Smash-team met 40 te kloppen. De SVC-dames speelden een goede wedstrijd en kwamen dit keer ver boven de prestaties van hun tegenstandsters uit. „Mijn leven had, nèt als dat van zoveel mensen, gebrek aan stijl. Vijftien jaar lang had Ik gewerkt in een zeker niet onaan trekkelijk atelier. Ik schilderde veel, volgens menigeen verdien stelijk, maar mijn dagelijks brood was vaak maar net voldoende om er stillevens van te schilderen. Daarom besloot ik o-p een goede dag onafhankelijk te worden van iedere sociale weldoener. Dank zij dat besluit kan ik je nu vragen je muts even van dat omge keerde Italiaanse paneel te nemen; het is zevenhonderd jaar oud en nog voor geen ton te koop IE eg naar succes De heer P. de Bruin schrijft ons: „Elke ingezetene van onze goede gemeente Schiedam heeft het recht zich een oordeel te vormen over het communale bestuursbeleid ên elk gemeentebestuur mag zich gelukkig prijzen als zijn beraadslagingen en beslissingen door de ingezetenen met belangstelling worden gevolgd. Wanneer die beraadslagingen en beslissingen zéér belangrijk zijn, voor het heden dan wel voor de toekomst, kunnen belangstellende ingezetenen wel een andere visie en andere ver wachtingen omtrent de toekomst hebben dan aan de beslissingen van het gemeentelijk bestuur ten grond slag liggen. Is het betrokken onderwerp voor de toekomst der gemeente van het hoogste belang te achten en bijv. stedebouwkundig door de belangstel lende ingezetene geheel onjuist ge acht, dan kan deze ten slotte voor de gewetensstrijd komen te staan: mag ik zwijgen of móét ik spreken? Als hü na ernstig beraad besluit te spreken en hij doet dit met inachtneming van de goede vor men en streng 'zakelijk dan mag hij aanspraak op waardering zij ner eerlijke bedoelingen maken. En géén gemeenteraadslid heeft moreel het recht de houding en de uitlatingen van de belangstellende ingezetene ten sterkste af te keuren. Het gemeentelijk meeleven moet gestimuleerd, maar niet weggedrukt worden. Moet dit in onze democratische samenleving nog aldus worden ge- steld? In Het Vrije Volk van jl. donder dag is open en volstrekt zakelijk de mening van ondergetekende weer gegeven over de plaats van het nieuw te bouwen raadhuis. De bedoeling dezer publikatie was geen andere, dan openlijk ervan te getuigen, dat het Emmaplein-plan niet gelukkig wordt geacht. Het zal toch een monumentaal gebouw moe ten worden, waar het gemeentelijk leven doorheenstroomt; dat een eigen karakter heeft, waarvan iets uitgaat tot de gemeente. Zulk een gebouw sticht men toch niet in een uithoek der gemeente. Aldus dacht en openbaarde zich een vrije geest, zonder daarbij in het minst te bedoelen degenen die van een andere mening zijn, onaange naam te zijn, of erger. Laat ondergetekende hier open lijk verklaren, dat zijn eerbied en waardering voor de sympathieke burgemeester onzer gemeente, on danks het verschil van inzicht ter zake, niet de minste verandering heeft ondergaan. Het zou onder getekende oprecht leed doen, ais dit anderzijds ook maar in het minst anders gesteld is geweest. Of de bouw van het raadhuis krachtens de bepalingen van de We- deropbouwwet zou kunnen geschie den, is terecht als een belangrijke vraag begrepen. Aan de gemeenteraad is medege deeld, dat het plan keer op keer met de autoriteiten is besproken, zowel met Wederopbouw als met Binnen landse Zaken en het resultaat is dat onteigening volgens de wederop- bouwwet geen kans maakt. Niemand zal kunnen waar maken, dat deze mogelijkheid bestaat. Deze verklaring heeft ongetwijfeld indruk op de gemeenteraad ge maakt. Ten einde nu het op dit punt mo gelijk onstane misverstand op te helderen, wil ondergetekende met nadruik verklaren, dat hg volkomen akkoord gaat met de mening, dat onteigening: ten behoeve van het Emmapleln-pian niet krachtens de wederopbouwwet kan geschieden. Immers: het Emmaplein-plan heeft niets in zich dat de bedoelingen van de wederopbouwwet ook maar in de verte raakt. Door ondergetekende is op de mo gelijkheid van onteigening krachtens de wederopbouwwet gewezen, wan neer een daarvoor meer in aanmer king komend plan zou worden gemaakt en dus het Emmaplein- plan niet zou worden uitgevoerd. Wanneer ingevolge de bepalingen van de wederopbouwwet een plan werd opgemaakt tot sanering van het in vervallen staat verkerende ge deelte van de oude stadskern, dan is naar de mening van ondergete kende een mogelijkheid geschapen om een meer gunstige beslissing te verkrijgen. Een der raadsleden sprak ais zijn oordeel uit dat toepassing van de wederopbouwwet niet mogelijk is. De wet is onzeker en onsamenhan gend. Ais dit raadslid bedoelde, dat de toepassing van de wederopbouwwet voor het Emmaplein-plan niet mogelijk is, getuigt dit van een in derdaad juist inzicht, door ongete kende. ais gezegd, volkomen gedeeld. Dat de wet onzeker en onsamen hangend is, kan niet zonder bewijs worden aanvaard. Als bedoeld zou zijn: voor een stadhuis kan nimmer krachtens de wederopbouwwet geageerd worden, dan zou ondergetekende die mening tot nader order willen betwijfelen. Wanneer men zulk een vraag eens door een raadscommissie zou willen doen onderzoeken, dan zou. wellicht kunnen blijken, dat ver schillende utiliteitsgebouwen tot stand zijn gekomen onder vigeur van de wederopbouwwet. Wellicht zouden in onze buurge meente Vlaardingen reeds de door slaande bewijzen aanschouwd kun nen worden van het plezier en ge mak, dat die gemeente heeft onder vonden van die als „onzeker en onsamenhangend" gekwalificeerde wederopbouwwet. En Vlaardingen is geen unicum, maar ligt zo gezellig dichtbij! Of nu over het stadhuis-vraagstuk het laatste woordis gesproken? Ondergetekende kan het zich niet voorstellen. Maar zijnerzijds zal geen aanlei ding meer gegeven worden tot eni gerlei geheel overbodige ontstem ming. Met dank voor de belangstelling, uw medeburger, P. de Bruin sr." De afgelopen nacht is er ingebro ken. in de kleuterschool aan de Van Beverenstraat. De „bezoekers" ver schaften zich toegang door een raam en doorzochten alle lokalen. Er wordt niets vermist. Een dakpan die in de schoor steen was verzeild geraakt, was oor zaak van een schoorsteenbrandje dat maandagochtend uitbrak in de woning van de familie M. aan de Grote Markt. De brandweer had het vuur spoedig bedwongen. Er is geen noemenswaardige schade aangericht. De tienjarige B. zette Maandag een geleende fiets even op het Ru bensplein. Toen hij na vijf minuten terugkeerde was het rijwiel verdwe nen. Maandagochtend omstreeks 7 uur is de 54-jarige timmerman F. V. uit Kethel op de Vlaardingerdijk- hoek-B. K. laan aangereden door een vrachtwagen toen hü de rijweg op de fiets wilde oversteken. Met lichte inwendige kneuzingen moest het slachtoffer door de GG en GD naar zijn woning worden vervoerd. Deze week biedt de Schiedamse Vara-televisieclub zijn leden weer twee kij ka vonden. Woensdagavond kunt u uw lachspieren oefenen by de fiim „13 stoeien", waarin de be kende filmkomieken Heinz Rühtnann en Hans Moser optreden. Zaterdagavond wordt vanuit de Radio City Hall in Amsterdam een ontspanningsprogramma uitgezon den dat klinkt als een klok. Het Ca baret der Onbekenden houdt sUn TV-finale. U kunt luisteren naar de „tophits" van januari. Hetty Blok en Lia Dorana werken mee aan de Stu dioshow en tot slot: Tafeltje-dek-je. Advertentie I.M. Donderdag 19 jan. 1956, 8 uur PASSAGE-THEATER Soliste: Lola Bobesco, viool Gastdirigent Jean Martinon Omdat uw cursivist er eenvoudig niet van houdtdat (vreemde) han den zijn hoofdhuid beroeren, omdat hij bovendien gebrek aan- belangstel ling heeft voor „het weertje", had hij iets tegen het (overigens eerbied- j waardige) gilde der haarsnijders I Ik schrijf met opzet: had, want sinds gisteravond ben ik radicaal i bekeerd en koester een warme sym-1 pathie voor de collegae van Figaro. Niet, dat ik nu wel prijs stel op het bewerken van mijn hoofd, niet dat ik| plotsklaps over niets liever wil pra-1 ten dan over „het weertje", maar de" bekoring van het vak der barbiers, de aloude kapselkunst is gisteravond als het ware voor mij opengebloeid in al haar heerlijkheid. De plaats, waar dit wonder zich aan mij voltrok was de benedenzaal van De Amstelbron, waar da Schie damse afdeling van de AN KB u weet wel, de Algemene Nederlandse Kappers-Bond, waarV' 80 van de Schiedamse kappers is aangesloten) een demonstratie-avond voor haar leden en personeel organiseerde. Voordat de „voorstelling" begon had ik een praatje met. de afdelings voorzitter. de heer H. van Drv.ten. We spraken niet over het weer maar over „het vak". Er zit heel wat in dat vak, meer dan uw (bevoor oordeelde) cursivist ooit bevroedde. De eenvoudige haarsnijder van voor heen heeft zich in de loop der eeuwen ontwikkeld tot een weten schappelijk onderlegd, internationaal georiënteerd, veelzijdig kunstenaar. (Mocht de nuchtere tezer dit een beetje TE vinden: de onverwachts bekeerde is altijd een weinig TE). In Nederland is die ontwikkeling vooral van na de oorlog, Daarvoor was het alles Parijs of 'Berlijn wat de klok sloeg, maar nu kunnen onze Nederlandse' kappers een belangrijk woordje meespreken. Dit en nog veel meer teerde uw cursivistallemaal toen hij gister avond met de heer Van Druten in de extra verlichte zaal van De Amstel bron op „het grote moment" zat te wachten. Intussen was het vertrek volge stroomd met dames en heren uit het vak. Eindelijk was het zover. Eerst kwamen de modellen binnen, daarna, begroet door een hartelijk applaus de heren demonstranten. Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheten en verteld had wat er gebeuren kon, namen de eerste modellen plaats en het feest kon beginnen. Vol vakkundige bewondering zagen Schiedamse Figaro's hoe de heer Ma- taheroe de damesmodellen en de heer Willemse de herenmodellen onder handen nam. De vaardige handen dezer kunstenaars wrochtten de schoonste k spsels. Met open mond staarde de heer naast mij naar het model, dat juist deskundig werd gewassen. „Ik inte resseer mij voor haar...." vertrouw de hij mij toe. Dames 2 wilde hiervoor niet onder doen en klopte DRL 3 eveneens met 40. Deze wedstrijd vertoonde ech ter geen bijzonder fraai spel. Heren 1 kon het tegen het sterke nog ongeslagen Rotterdam-Zuid niet bolwerken en moest met 4—0 het on derspit delven. De Rotterdammers speelden absoluut sterker. Ondanks een spiegelgladde tegel vloer in de Ahoy'-hal heeft de eerste wedstrijd van Europa's beste club volleybalteam Locomotwa, dat op haar tournee door Nederland gis teravond tegen het R'damse team speelde nog goed volleybal gedemon streerd. Bi) de dames was het vooral Raika Belie, die met haar eminentte spel menigmaal de handen op elkaar bracht. Aan de andere zijde van het volleybalnet schitterde wederom Ina Hoff als prima aanvoerster, terwijl invalster Riet Teeuw in de 2e en 3e set een veelbelovend debuut maakte Ondanks een flinke voorsprong in al de 4 gespeelde sets wisten de groen-witte dames slechts de 3e set met overtuigend spel op haar naam te brengen met 1512. In de andere sets wisten de Joegoslavische da mes met vaak „mannelijke" serves en loodrechte smashes de R'damse verdediging toch nog juist tot ca pituleren te brengen. Via resp.,51, 9—7 en 7—1 werd het resp. 13—15 en tweemaal- 11—15. Na enkele flinke val- en glijpar tijen in het begin moesten de heren het wel wat rustiger aandoen. De al spoedig op blote voeten volleyende spelers wisten de enthousiaste toe schouwers naast momenten van uit stekend volleybal ook nog vele, ge waardeerde komische taferelen te demonstreren, waar in beide geval len de Joego-Slaaf Zvonke Semper de grote leermeester in bleek te zijn. De door de lange reis vooral te gen het einde vermoeide bezoekers wonnen ondanks enkele inzinkingen de strijd door een beter ploegver- band met een verdiende 0—3-zege: 13—15; 6—15; 13—15. Geboren: Johannes, z v P Segaar en C M v Gelderen; Poulina M, d v K Visser en W W van Wezel; Jan- neke, d v H Groeneweg en G de Bruin; Jacob, z v J v d Koojj en B van Dijk; Johannes C A, z v J C A Landsbergen en D J van Kampen. Overleden: C G Tas, 77 j, vr v A A G v Lansbergen; K Mulder, 89 j; J v Binsbergen 64 j, wed A J van Alphen; M Boot 93 j wed v A L Buijtendijk. Heren 2 verloor eveneens en wel met 31 van Smash 2. Met wat meer geluk was hier een gelijk spel te be reiken geweest, maar op 't juiste moment liet vrouwe Fortuna de Schiedammers in de steek en schonk haar medewerking aan het op deze avond sterkste team. Het 3e heren-team verloor ten slotte met 31 van Tenaco 2 en bungelt nog steeds puntloos onderaan de ranglijst. Voor de komende dagen staan weer enkele moeilijke wedstrijden op het programma, dat als volgt luidt: 18 jan: Shell 2SVC 2 (dames)19 jan: Smash 1SVC 1 (dames); 20 jan: SVC 2—Libanon 3 (heren); 20 jan: SVC 1—Swift I (heren); 21 jan: Avo- jo 2SVC 3 (heren). De lezing, die de heer B. Aussum hedenavond zou houden voor de Schiedamse Scheidsrechters Vereni ging is uitgesteld tot dinsdag 31 januari. Hedenavond is er een spelregel- avond en op maandag 13 februari houdt SSV een halfjaarlijkse verga dering. Woensdag 25, donderdag 26 en vrij dag 27 januari geeft de Schiedamse Gereformeerde Reciteer Vereniging „Geron" haar 23ste ontspannings- programma. In Musis Sacrum zal Geron op deze avonden het blijspel in vier bedrijven „De privé-verpleeg- ster" van A. den Hertog over het voetlicht brengen. De regie is in handen van de heer J. W. Winkels. Op 28 Maart zal in Rotterdam een oefenwedstrijd worden gespeeld tus sen het voorlopig Nederlands elftal en waarschijnlijk de Franse eer ste divisieclub Stade de Reims. Op 2 Mei kamt de Belgische kampioens- pioeg Anderlecht naar Rotterdam eveneens voor het spelen van een oefenwedstrijd. Ook on 23 Mei zal ee een oefen wedstrijd worden gespeeld, maar waar en tegen wie is nog niet bekend. Dit trainingsprogramma is vastgesteld in verband met de interlands die het Nederlands elftal dit jaar moet spelen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Advertentie 1. M Be woningnood zal weldra tot het verleden behoren. Men leze: WARSCHAU. 7 januari Een elektrisch voortbewogen mechanische metselmachine. die per uur 50.000 stenen legt, is alhier gedemonstreerd. De machine strijkt zijn eigen specie aan. Ze wordt door één man bediend en kan muren van iedere ge wenste breedte en iedere gewenste hoogte bouwen. Dit bericht ontlenen wii aan De Waarheid van zaterdag 7 januari. Wij hebben zelf het bericht trou wens van het Poolse nieuwsbureau PAP ontvangen, maar halen liever De Waarheid aan om de betrouw baarheid er van aan te tonen. Laten wij even zien wat het bete kent. De mechanische metselmachine Gisteren zijn te Dordrecht de clan destiene zenders PAO-AAS en PAO- MRG opgespoord en in beslag ge nomen. Er werd proces-verbaal opge- i maakt tegen de 21-jarige timmerman ■J. K. S. en de twintigjarige elektri cien D. de M. Op dezelfde dag werden in Nijme gen de clandestiene zenders ON4- GBL en ON4—GBS geDaakt. Hier werden de dertigjarige schilder T. F. P, en de 25-jarige fabrieksarbeider A. O. geverbaliseerd. f Zaterdag geraakte Nieuwe f Tonge in rep en roer, omdat er r een geheimzinnige ziekte ge- j constateerd zou zijn. Een dame jj en een jongetje waren geheel blauw geworden, De dokter wist er geen raad mee, zodat hy de dame naar het zieken huis stuurde voor een onder zoek. Gelukkig was iemand zo schrander om eens te kijken of de handdoeken waarmee de slachtoffers van deze ziekte zich afdroogden wel kleurecht waren. Dat was niet het geval. Medicijnen voor deze geheim zinnige ziekte waren zeep, wa ter eneen kleurvaste handdoek. van zijn hand in een topografische atlas; een en veertig gulden per week kreeg hij er van Sociale Zaken voor terug. Wel werden veel van zijn aquarellen en schilderijen toen via deze sociale regeling aangekocht Ondankbaarheid kende Marchand ook toen niet, maar het besef van anderen afhankelijk te zijn iag hem al die jaren toch niet prettig. Van daar, dat hij indertijd de knoop doorhakte, met slechts één doel: on afhankelijk zijn weg te kiezen. Van daag weet hij. dat hij daarin ge slaagd is. Dit lijkt alles nogal vanzelfspre kend, maar het is het allerminst. Al heeft Leo Marchand de laatste Jaren over succes niet te klagen gehad, hij heeft er hard voor moeten ploeteren, Dank zij veel opofferingen, óók dank zij de steun van de gemeente, wordt hij sinds kort een bekwaam restau rateur genoemd. Marchand, een jonge veertiger, voelde zich altijd ai aangetrokken tot het restaureren van oude schil derwerken. Door de stichting Kunst en Bedrijf kwam hij in contact met het Rijksmuseum, waar dr. Van Schendei en conservator Mertens hem als eerste Nederlandse kunst- Dit is Leo Marchana ten voeten uit. De Dordtse kunstschilder, die achter een zeldzame hardstenen ba- rokgevei aan de Prinsenstraat sinds kort werkzaam is als restaurateur van kunstwerken. Soms beroemde, zoals dat anonieme Italiaanse paneel van Christus' kruisiging, Soms min der bekend, maar toch altijd waarde vol museumbezit, als bijvoorbeeld enkele in heel slechte staat ver kerende schilderijen van het provin ciaal museum in Zwolle. Leo Marchand is meermalen een goed schilder genoemd. Maar hij heeft zijn schildersezel ongeveer twee jaar geleden naar de tweede plaats geschoven. „Waarom schilder ik eigenlijk?" was de vraag die hij zich in die tijd herhaaldelijk stelde. Uit liefde voor het werk, was altijd het antwoord. Maar zeg nu zelf, vraagt hij van daag, kan Jij je hele leven van zo'n liefde eten? Misschien had. Leo Marchand het wel kunnen doen. Hij heeft ten min ste lang met liefde gewerkt voor het Dordtse gemeentearchief, in het ka der van de sociale regeling voor kunstenaars. Zeventig goede aquarellen („pren ten werden ze genoemdkwamen schilder een kans gaven en hem het moeilijke, pijnlijk nauwkeurige werk van de restaurateur van de grond af leerden. Na een half jaar vond Leo Mar chand zelf ook. dat het hem niet kwaad ging. Hij werd ingeschakeld bij Monumentenzorg, kreeg zijn eerste belangrijke particuliere rela ties en kwam op een dag tot de ont dekking, dat hij op zUn eigen benen kon staan. Het eerste wat hij toen deed, was de gemeente Dordt ver tellen, dat hij niet langer financieel gesteund hoefde te worden. Zes maanden geleden kreeg Mar chand zijn eerste grote opdracht, die nog als proefstuk gold. Hij moest een belangrijk, maar verwaarloosd paneel uit de grote kerk in Alkmaar restau reren. Begin November was hij er klaar mee. En nog voordat zij proef stuk werd goedgekeurd, kreeg hij van Monumentenzorg de opdracht voor de restauratie van de kunstwerken uit het Overijselse museum. Daarom kan Leo Marchand, zit tend in zijn grote, kraakhelder wit- beschilderde atelier, vandaag zeggen, dat met dit werk een nieuwe wereld voor hem is opengegaan. De wereld van een onafhankelijke kunstenaar. De nieuwbenoemde commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft, na de hedenoch tend ten palelze Soestdijk door HM. de Koningin beëdigd te zijn, vandaag zijn werkzaamheden aangevangen. Vanmiddag zal hij een vergadering van het college van Gedeputeerde Staten voorzitten. legt zestigduizend stenen per uur. Dat is: duizend stenen per minuut. Dat is zestien stenen per seconde. In de tild, dat u het woordje „se conde" leest, zijn er weer zestien stenen gelegd. Dit snelmetselen kan men met het oog niet volgen. Het «makt op ons de Indruk, alscf wii de muur voor ons omhoog zien rijzen. De ge1 el van een huis van vier verdiepingen cn drie percelen breed staat in één uur over eind. Twee redelijke eengezlnswoninkjcs. waarvan om acht uur nog geen spoor te betekenen was, sieren om negen uur het landschap. Deze éne machine, bediend door die éne metselaar (of kraandrijver of metselmachinisfc) bouwt in een normale werkweek ten minste 96 woningen. Dat is 5000 woningen per Jaar. Indien wil slechts 20 van die ma chines hadden met de twintig bij behorende machinisten, da.n vonden er in Nederland 100.000 (honderd duizend) woningen per jaar gebouwd kunnen worden. De metselaars zouden dan welis waar allemaal wepkloos zlin. maar misschien zouden die kunnen wor den omgeschoold tot timmerUc'-m of glazenmakers, want er zou c-n enorm tekort aan andere bouwvak arbeiders gaan ontstaan. Het zou natuurlijk ook mogeliik zijn. dat er bij sommige bouwarbei ders enige tegenzin tegen deze met- seirobot zou rijzen. In De Waarheid van vrijdag 6 ja nuari schrijft een bouwarbeider reeds dat wjj de verhouding timmerman- metselaar-stukadoor-vlechtet, enz. in het oog moeten houden. Hij toont zich een vurig voorstan der van versnelde woningbouw en doorwerken bij slechte weersomstan digheden. maar hü staat persoonlijk zijn plaats gaarne af, als het begint i te vriezen. Er zijn dus nogal wat bezwaren. Maar die ziin er om overwonnen te worden. Laten wil snel een aantal van die tovermnchines bestenen En laten wü hopen, dat dit bericht van het Poolse nieuwsbureau PAP geen nep is. Na ruim 3i jaar van wach ten op een visum, voer zijn In- clo-europese vrouw, was za terdagavond. het grote moment voor de Amsterdamse metse laar Johan Haster aangebro ken. Hier ziet u hem en zijn vrouw (beiden aan de overzijde van de tafel I voor het vertrek van Schiphol. Zondagmorgen stapten zij met hun dochtertje in Mon treal op Canadese bodem. 'Wij zullen slagen, rcant ik kan het me eenvoudig niet veroorloven te mislukken' waren, de laatste woorden van Haster geweest. Hij had met succes gevoch ten om een visum te krijgen voor zijn vrouw, dat aanvan kelijk geweigerd werd, omdat zij van-Aziatischen bloede is. Zondagmiddag zat de Am sterdamse familie reeds op de thee bij de ouders van Haster in Toronto. 'Ik kan niet ge loven, dat wij werkelijk hier zijn,' zei Johan. Drie mijnwerkers zijn maandag avond omstreeks half negen in de mjjn Julia te Eygelshoven tijdelijk ingesloten geweest, toen op de 360 meter verdieping 'n instorting plaats vond over een breedte van 25 meter. Twee mannen waren spoedig be vrijd; zij hadden geen letsel. Een derde de 20-jarige leerling-houwer K. van Ginneken uit Eygelshoven, werd helemaal bedolven: alleen zijn roeten staken uit hefc puin. Toch kwam hü na anderhalf uur later eveneens zonder letsel te voorschün. Toen de arbeiders uit zün afdeling hem bevrijden. Het staatstoezicht op de münen stelt een onderzoek in naar de oor zaak van het plotselinge instorten. Te bevragen aan het hoofdbureau van 2? politie te Schiedam tussen 9-12.30 uur en 2-5 uur; 1 p. bruine herenglacé's, pakje in bruin pakpapier, etui met vul- pen en stukje stuf, gouden ring, groene ballpoint. j Te bevragen bij de vinders: zwart-wlt- te poes, Heijnen. Warande 173; groene autoped, B. SchulUng, Bosboomlaan 3; Jr gouden damespolshorloge, v. d. Neut, j Jr Spanjaardstr. 28. Rotterdam; gouden mo- j Jr nogramring, J. Gouka, Vlaardingerdijk 207b; rozenkrans in etui. M. v. d. Spek, Louise de Coilignystr. 37; bos sleutels, A. v. d. Vlies, Van Marumstr, 33c; vul potlood en ballpoint, S. Gros. Jullana- laan 48; zakmes, Akkerman, Rembrandt- laan 92b: ring met sleutels, Verbeek, Boerhavelaan 105b; verchroomde potlood- passer, Schuiteman» Molensingel 77, Ke thel; lederen akten tas met inhoud, H. Mulder, Marconistr. 53b: groene portc- monnale met inhoud. M. Verhaal. Goe man Borgesiusiaan 72: damesparaplu, v. d. Waal, Ha ven dijk 118: rode por te- monnaie met inhoud. A. Bakker, Lorentz- laan 38b; zadeldek, M. v. Maanen, Rot- terdamsedijk 268; militaire tas m. lnh., A, v. Wijk. P de Hooghstr. 7b; zaklan taarn, Hukshoorn, Prof. Keesomstraat 12c; cathechlsmusbockje, B. Kramer- Freher. v. 's-Gravensandestr. 56: bood- schappenmandje, C, Meynlnger, Alb. Cuypstr. 8; bruine riem, Eikman, Mo lensingel 51; linnen zakje inh. doosje m, zakdoekjes, J. v. Duikeren, Brugmanstr. 34a; groene ceintuur, N. Kootje, Ru benslaan öa; d. blauwe want (r.>, W de Regt, P. de Hooghstr. 27a: blauwe sjaal j met rode stippen, B. v, Noort. Juliana- laan 112; capuchon, N. v. Dijk, Potgie- j terstraat 8b; 1 p. wollen wanten, lila. P. v. Hees. Aleidastr. 50b: grijs wollen hand- j O schoen (r.), A. v. Troost, Voltastraat 20: bruin kinderwantje, W. Lansbergen. Schie 5b; wit kinderwantje, J. v. d. Waai, Jr Hoofdstr. 221; kunstzijden sjaal, Koop- f J? man, B. K.laan 140; 1 p. zwarte lederen i sloffen, K. v. d. Broek, Buitenhavenweg 186a; grijs-groene regenmuts, C. Kempe. Alb. Thijmstr. 3b: d. blauwe sjaal met franje, K. Delac, v. Ostadelaan 25a, grijs wollen heren handschoen (I.), E. Mole naar, D. v Wassenaarstr. 35b: grijze he renhoed, H. Semeijn, Newtonpletn 8: bruin kinderschoentje (r), A. den Tuin der, Gordonstr, 7; bruine kinderwant met gele streep (r.), J. v. d. Zee, Singel 20b; rood-groene sjaal, M. Wleze, L. Achter weg 14; bruin glacé herenhandsc.hoen <L). C. v. Dijk. Potgieterstr. 12a; 1 p. blauwe lederen sloffen. K. Inpijn, Alei- dastr. 64; blauw-wlt wollen sjaal, N. v. d Plas, Potgieterstr. 22a; zwarte nappa da- j meshand scheen (r.), C. Hanegraaf, Vlaardingerdijk 205a: zwarte motorhand- schoen, S. v, d. Hoek, Parallelweg 210. 1 DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 U.: Terug uit de hel (14 jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 uur: 'n Vrouw zonder vrees (14 Jr). Ten toonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: Eigen collecties. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 u.ï Expositie werken van Goof Smit. Apotheek: Fa. Westendorp, Singel 81, tel. 67674. Diversen ARCADE, 8 uur: St. Raphaél, feest avond. LANGE HAVEN 70, 8 uur: Voor drachtsavond, R.K. Instuif. VOLKSGEBOUW, 8 uur: ANMB, Filmavond. IRENE, 2,30 uur: Ned. "Ver. van Huis vrouwen. IRENE, 8 uur: Pers.ver. Gusto, Film voorstelling. CHR. SOC. BELANGEN, 8 uur: Ver. Het Singelkwartier, contactavond.. ARCADE, 8 uur: Kath. Soc. Centrum. Lezing. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 U.ï Terug uit de hel (14 jr). MONOPOLE-THEATER, 2» 7 en 9 uur: A. en C. in stofzuigers (a.l.). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2-5 u.: Eigen collecties. Apotheek: Fa. Westendorp, Singel 81, tel. 67674. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Goud van Napels. 2, 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL: The Kentuckian. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Ontspoorde vrouwen. 2. 7 en 9.35 uur (18 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Het begon in Parijs. 5.30, 7.45 en 10 uur {18 jr). COLOSSEUM: Meisjes zonder beroep. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). HARMONIE: Een vrouw In opspraak, 2, 7 cn 9.15 uur (14 jr). LUMIèRE: Het kasteel in de schaduw, 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). LUTU3CA: Johnny knapt 't op, 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUXOR: Morgen zie Ik Je weer. 2, 7 en 9.30 uur (a.l.). METRO: Ontspoorde vrouwen. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). PRINSES: Een vrouw in opspraak. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). REX: De wraak der Quantaro's. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: Summer madness. 2.15, 7 en 9.30 uur 13 jr). VICTORIA: Het begon in Parijs. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). 't VENSTER: Het testament van Dr. Mabuse. 2, 7 en 9.15 uur. ROTTERDAM DINSDAG GROTE SCHOUWBURG. Zuid plein. Kalanag en Gloria in de magisch- muzikale-wonder-revue „Sim Sala Blm 1956". 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Rotterdams Kamerorkest, concert 8 uur. AULA MUSEUM BOYMANS, Alliance Fran gal se. lezing door madame Marie-Madeleine Davy over het onderwerp; „Dieu dans la Uttêrafcure moderne", 8.15 uur. DE LANTAREN, Gouvemestr. Film liga, filmvoorstelling „Time in the sun", 8 uur. PRO REGE, Youth for Christ, 8 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1