Meertens:Vasthouden aan eerlijke verdeling Volleybal- uitslagen Interessante lezing voor NVV- en PvdA-vrouwen De gezinsverzorgster is noodzakelijk kwaad Stakingsactie bi WF door EVCers gewild ANMB wijst bemiddeling af, maar adviseert: Ga weer aan 't werk GEEN ONGERUSTHEID De heer Wijs over rubber voor Katholieke Kring Uit het dagboek van de politie Wegens meineed vijf maanden Wisselkoersen HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 JANUARI 1956 PAGINA 5 BERICHTEN over het aanvaarden van opdrachten elders door Rotterdamse bouwers, hebben de heer Bavinck (a.r.) ongerust gemaakt. De gemeenteraad van Rotterdam vond het goed, dat hij pogingen deed dit gevoel van ongerustheid kwijt te raken. In de vergadering van donderdagavond mocht de heer Ravinck een interpellatie houden. Deze woordvoerder van de Antirevolutionaire Partij beijvert zich sinds jaren voor de particuliere bouwer. In een, overigens rustig, betoog heeft hij donderdagavond nu getracht aan te tonen, dat de woningbouw in Rotterdam door de opdrachten elders van de particuliere bouwer geschaad wordt. Geen voorbereidingen Kleine bouwers Tot slot pleitte hij voor de talloze kleine bouwers. De AR-woord voerder dacht aan de mogelijkheid hen in de vrije sector of met halve premie te laten bouwen, verbonden aan een zo vrij mogelijke vestiging. De heer Ba vinck noemde de kleine werkgever, die voor zijn personeel laat bouwen of de particulier, die een woning laat bouwen voor zich zelf. Hij veronder stelde, dat de woningbouw gestimu leerd zal worden, wanneer in derge lijke gevallen de woning ook onmid dellijk betrokken kan worden en de gegadigden niet de lange (lijdens)- weg van de urgentie, van het aan-de- beurt-zijn, moeten volgen. Niet zo slecht Geen animo Spoedige bouw Zuidioijk een geheel De 600 middenstandswoningen in Zuldwljk VI en VU zou de wethouder „vast willen houden". De wethouder denkt eraan deze woningen onder de bepalingen van de woningwetbouw door de overheid te laten bouwen. Moties Bavinck Geen bemiddeling Advies: aan 't werk Noodzakelijk kwaad Het gezin Op de „rubber"-avond, die de Katholieke Kring donderdag ln „Musis Sacrum" voor zijn leden hield, hield de heer A. M. de Wijs van de Nederlandse Rubberstichting te Delft een belang wekkend betoog, waarin hij aantoonde, dat rubber in onze huidige samenleving onmisbaar is. Ter illustratie draaide de heer De Wijs enkele leerzame en onderhoudende films, waarbij hij zelf een toelichtend woord sprak. Grond voor particu iere bouw inzet van raadsdebat ROTTERDAM MR. BAVINCK particuliere bouw In totaal, zo had de heer Bavinck gelezen, hebben particulieren voor 2000 woningen aan opdrachten bui ten Rotterdam aanvaard. Daar staat in de midenstandssector geen enkele creditpost tegenover, zei hij. Geen enkele bouwer wn elders bouwt in Rotterdam middenslandswoningen. Verontrustend, meende de heer Bavinck,.' want deze bouwers nemen over het algemeen hun vaste kern van personeel nee en soms ook hun nau we relaties als stu kadoors, schilders en loodgieters. Om. liggende plaatsen verschaffen boven dien woningen aan Rotterdamse bur gers, die hier niet kunnen slagen, waardoor Rotter dam steeds meer een stad van alleen maar arbeiderswo ningen dreigt te worden. Verschillende factoren hebben tot deze situatie geleld, maar één ding domineert: in het algemeen heeft het Rotterdamse gemeentebestuur geen of te weinig grond aan de particu liere bouwer ter beschikking gesteld. Deze klacht wordt door het gemeen tebestuur ten stelligste ontkend. Wie heeft gelijk? B. en W. klagen, ver volgde de interpellant, dat de rege ring Rotterdam onvoldoende als wo- ning-noodgebied nummer één erkent. De laatste jaren is echter het toe gewezen contingent niet of amper verwezenlijkt. De bedoeling is, dat Rotterdam in 1956 begint met de bouw van 4000 arbeiderswoningen en 2400 tot 2500 middenstandswoningen. In de binnenstad HiUegersberg, Kralingen e.d. zullen 600 tot 100 middenstandswoningen worden ge bouwd. Daar zal wel een begin mee worden gemaakt, veronderstelde de heer Bavinck, maar hoe staat het met. de 100 woningen in Pendrecht, de 600 in Zuidwijk, 300 in Zomer land en 300 in Lombardijen? HU vond het beslist noodzakelijk, dat daarmee dit Jaar wordt begon nen, anders raakt Rotterdam in de grootste perikelen. Tot nog toe heeft de heer Bavinck echter niemand aan. getroffen, die zich met de voorberei ding tot de bouw bezighoudt. Rotterdam heeft in voorbije jaren veel middenstandswoningen kunnen bouwen dankzij de hulp van Vadertje Staat. De herbouwfinanciering loopt ech ter af. De particulier bouwer kijkt om naar andere objecten. Met de bestaande premieregeling zou 1-üJ, doordat de huren zijn opge trokken, middenstandswoningen kun nen bouwen. Er is dus wel perspec tief, maar dan moet er grond be schikbaar zijn. B. en W. hebben niet tijdig, genoeg de wijziging in de omstandigheden onderkend, meende de heer Bavinck. Zij zullen de particuliere bouwer weer met open armen moeten ontvangen. In de gegeven omstandigheden leek het hem gewenst, dat B. en W. alle beschikbare grond voor midden- standswoningen in handen van de particuliere bouwers stellen, even tueel onder supervisie van een door het college aan te wijzen figuur. De bouwers zullen dan wel spoedig met plannen komen In elk geval meende de heer Bavinck, dat een spoedig contact tussen het college en de particuliere bouwers noodzakelijk is. Meertens antwoordt Met verschijnsel, dat Rotterdamse bouwers elders opdrachten aanvaar den, is niet van vandaag of gisteren en zelfs niet van het iaatste jaar, begon wethouder Meertens zijn antwoord. In de jaren 1940 tot 1950 waren in Rotterdam 50 tot 60 bouwers geves tigd. Die kwamen af en toe bij de gemeentelijke diensten om grond aan kloppen. Hun aantal is nü 120. De honger naar grond stijgt dus. Wie echter de illusie heeft dat al deze bouwers aan grond geholpen kunnen worden, ver gist zich, aldus de wethouder, Veertien Rotterdamse bouwers heb. ben nu opdrachten elders aanvaard. Van elders werken.echter 25 bouwers in Rotterdam, gedeeltelijk in de mid- denstands'oouw. De particuliere bouwers, die elders opdrachten hebben aanvaard, nemen geen groep arbeiders mee, hooguit een vaste kern van uitvoerder, op zichter en tekenaars. Rotterdam heeft in de eerste plaats behoefte aan bouwvakarbeiders. De bouwcapaciteit wordt door het aantal bouwvakkers bepaald. De wethouder gaf een lijstje, waar uit blijkt, dat het Rotterdam op dit gebied zo slecht niet gaat. Telkens op 1 juli werkten in Rotterdam in 1952 7923 bouwvakarbeiders, In 1953 9106 (1300 van elders), in 1954 9472 (1424 van elders) en in 1955 9607 (1518 van elders). De verhouding tussen de gereed gekomen woningen van de overheid (met inbegrip van woningbouwvereni gingen) en particuliere bouwers in ie jaren 1948 tot en met 1955 ligt voor de laatsten bepaald ook niet on gunstig. De wethouder gaf een opsomming, waarvan wij noemen: 1948 1950 1953 1955 totaal 579 3275 3439 4566 part. 419 2159 .1384 1730 overh. 160 1116 2055 2636 De wederopbouwflnanciering heeft zonder twijfel een belangrijke rol ge speeld, maar zei de wethouder het mag de particuliere bouwer nu toch niet verboden worden buiten Rotterdam op bouwprojecten in te schrijven? Twee jaar geleden, vertelde de wet houder, is een delegatie van eigen bouwers bij hem geweest. Men zag er wel wat in op basis van de bestaande premieregeling te bonwen,' nu pas de huren waren verhoogd. In de verte schemerde voordeel.... Na dit gesprek stegen echter de materiaalprijzen weer en er is geen tweede gesprek gevolgd. Blijkbaar achtten de eigenbouwers het risico weer te groot. De wethouder heeft de ter beschik king gestelde grond (In Schiebroek, Red.) toen teruggevraagd en in han den gegeven van woningbouwcorpo raties. Soms zijn eigenbouwers bij de wet houder geweest „met herbouwplichten in de zak". Wanneer deze herbouw plichten werden nagegaan, bleek, dat ook andere eigenbouwers zeiden over deze herbouwplichten te beschikken. In zulke gevallen is eerst een schrif telijke verklaring gevraagd, dat de herbouwplichten inderdaad beschik baar waren. En dat is dan misschien reden voor een klacht geweest! De wethouder bestreed, dat het toegewezen contingent niet gebruikt is. In 1951 tm, 1953 is het ruim over schreden, in 1954 misschien iets ach tergebleven, maar „dat hebben we in 1955 weer bijgespijkerd". Op de concrete vragen van de heer Bavinck antwoordde de heer Meer tens dat van de 700 middenstands woningen in Pendrecht er 200 be stemd zijn voor een bouwplan met halve premie. Dit plan van 200 wordt spoedig aangepakt. Overigens is nog niet alle grond in handen van de gemeente, maar bin nen drie tot vier maanden wel. De wethouder heeft er dan niet het minste bezwaar tegen deze grond voor de particuliere bouwers te reser veren. Het uitbreidingsplan Zomerland (300 middenstandswoningen) en Lom bardijen (100 middenstandswoningen) komt spoedig in de raad Ook over deze gronden kunnen de particuliere bouwers beschikken. Op deze wijze blijft het plan Zuidwijk, dat van. de aanvang als iets bijzonders Is beschouwd, in één hand en wordt versnippering te- debat zal worden voortgezet. gengegaan. Het totale aantal wo ningen zou later in handen van de Zuidwijk.se Gemeenschap kun nen overgaan, die dan een woning bouwcorporatie wordt. Aan de opzet van dit stadsplan blijft men door deze wijze van handelen voldoen. De heer Meertens zei dus alle be schikbare grond ten behoeve van middenstandswoningen, met uitzon dering voor de 600 woningen in Zuid- wijk. in handen van de particuliere bouwers te willen stellen. Voor de laatste gedachte van de heer Bavinck voelde hij veel minder. Wel is de wethouder bereid soepel te zijn met vestigingsvergunningen voor woningen, die in de vrije sector of met halve premie worden gebouwd, maar hij zei niet te kunnen voldoen aan de wens in dergelijke gevallen de vergunning zonder meer op zij ts schuiven Van geval tot geval moet een ondérzoek plaatsvinden. „Wij moeten vasthouden aan een zo groot mogelijke billijkheid bij de woningverdeling. De basis loslaten is ruïneus," aldus de heer Meertens. Wel. de heer Bavinck was in tweede instantie met dit verhaal van de wet houder niet helemaal tevreden. Hjj bleef vasthouden aan alle grond voor middenstandswoningen in han den van de particuliere bouwers. In een motie legde hij die wens vast. "„Is die eenheid van Zuidwijk nu zo' ontzaglijk belangrijk?", vroeg hjj. „Maakt het wat uit of die een heid bestaat onder 5000 of 6000 wo ningen?" In een tweede motie van de heer Bavinck legde deze de wens vast, dat aan hen, die in het bezit zijn van een huurmachtiging of deze naar de gel dende maatstaven binnen een rede lijke termijn tegemoet kunnen zien, een vergunning tot huisvesting wordt verleend, indien zij in de vrije sector of met halve premie een woning la ten bouwen of indien door hun werk gever of een sociale instelling een woning voor hen gebouwd wordt." De inhoud van beid® moties vond de heer D u t i 1 h (v.v.d.) van te groot belang om er zonder voorbereiding over te praten. De voorzitter was daarom bereid eerst door B. en W. pre-advies op de moties te laten uit brengen, Dat vond de heer Bavinck goed en de raad stelde zich er even eens achter. Zodat in een latere vergadering het JEUGD I Donderdag heeft de politie de hand gelegd op twee negenjarige jongetjes, die schuldig bleken te zijn aan de inbraak in de kleuterschool aan de Van Beverenstraat op 16 ja nuari. De jeugdige inbrekertjes die bij deze onderneming voor 30, aan speelgoed hadden buitgemaakt, bleken meer op hun kerfstok te heb ben. Een week eerder maakten zij een zakmes buit in de kleuterschool aan de Lange Haven, waar zij via een w.c.-raampje binnen waren ge drongen. Verder staan er nog een aantal kleine diefstalletjes in de Hema op het rapport dat de kinder politie thans in studie heeft. JEUGD II Drie jongetjes zijn gisteren aange houden toen zfj betrapt werden op het stelen van achterlichtjes van op de Broersvest geparkeerde fietsen. Jong geleerd oud gedaan. KORTSLUITING Kortsluiting in een metaalpers in een houten loods van de Ijzer en staalhandel Van D. aan de Jan van Riebeekweg veroorzaakte donderdag een brandje dat een schade van f 5000 ten gevolge had. Nadat men Koersen van 19 januari 1956. Engels pond 10,611410,62 Amerik. dollar 3,82'/»3,82'Vw Franse franc 1,07751,0785 Belgische franc 7,59%7,607» Zwitserse franc 86,6986,74 Zweedse kroon 73,0773,12 Duitse mark 90,441490,4914 Deense kroon 54,9555,00 Noorse kroon 53,0553,10 Zwitserland (vrij) 89,261489.3114 Canada3,83'/»3,83Vi« Italiaanse lire 60.5t'460,5614 Argentijnse dollar 3,763,77% Japanse dollar3,773,7714 Turkse dollar 3,79Is3,79% eerst getracht had met emmers wa ter het vuur te doven, moest de brandweer er aan te pas komen. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. CONTROLE Bij een donderdag in het oosten en westen van Schiedam gehouden technische verkeerscontrole heeft de politie 81 auto's aan een onderzoek onderworpen. In totaal zijn achttien procesverbalen uitgeschreven. Vijf tegen vrachtautobestuurders, negen tegen bestuurders van personen auto's en vier wegens overtredingen van het rijtijdenbesluit. Dames: le klasse: ConcordiaHVC 4—0; SVC—Smash 4—0; ZVC—Hou Stand 3—1. 2e klasse: DRLTenaco 3—1: DOF—Nationale 4—0: Wico— DOZ 3—1. 3e klasse; Hudig—PTT 2—2; USV—Shell 1—3; 4e klasse: EtrmezoGlobas 13: AvojoUVG 40; JulianaLibanon "50 0—4; Her mandadDOS 2—2. Heren: Hoofdklasse: Concordia— RVC 0—3: Libanon '50—OVC 0—3; SOSVHH 1—3; SW—AMVJ 1—3; le klasse: SwiftDRL 13; Smash -Torpedo's 3—1; SVC—R'dam-Zuid 0—4; ZVC—Hou Stand 0—4; HVC— EVCH-Olympia 3—1. 2e klasse: VGKAZ—Tenaco 1—3; DOS—Shell 22; HermandadWico 31. 3e klasse: AvojoPTT 40; Set Up DOZ 4—0. 4e klasse: Rang—Flamin go's 13; AhoyMullerco 04; Ju lianaGlobas 40. BARNEVELD 19-1. Elerveiling SBE. Handel redelijk. Aanvoer 752.710 stuks. Prijzen: eieren van 55-59 gram 10,55—11,31; eieren van 59-61 gram 11,49—11,92; eieren van 61-66 gTam 12,02—12,96, alles per 100 stuks. Dat de besturen van de Schiedamse afdelingen van de Vroen- broep van de Partij van de Arbeid en de NVVTVrouwenbond een goede keus hadden gedaan met het uitnodigen van mejuf frouw J. C. Bosma, bleek uit de grote belangstelling er voor haar lezing bestond. Zeker vijftig dames waren donderdagavond in zaal acht van het Voiksgebouw bijeengekomen om iets meer te weten te komen over de taak en de opleiding van de gezinsver zorgsters. De spreekster, die aan het hoofd staat van de gezins- verzorgstersopleiding van het Groene Kruis in Zuid-Holland, vertelde onderhoudend over de vele facetten, van het boeiende, verantwoordelijke beroep, dat zulk een belangrijke positie in neemt in onze samenleving. WETH. MEERTENS ..eerlijke verdeling.,. Een delegatie van de stakende bankwerkers bij Wilton-Fijenoord heeft gisteren de bemiddeling van de ANMB ingeroepen. De ANMB staat op het sta.idpunt een dergelijke bemiddeling niet te kunnen verlenen en heeft de ontslagen stakers geadviseerd zich weer voor de arbeid aan te melden. Volgens de directie van "VVF staken er 130 man uit de buitenbank- werkerij, waarbij zich nog dertig bankwerkers uit de nachtploeg hebben gevoegd. De onrust bij Wilton-Fijenoord is een gevoig van de actie van de zo genaamde contact-commissie, die vooral onder leiding staat van de EVC'er Sterkman. Dit actie-comité, (een van de nieuwe comité's der CPN-EVC) wende zich vooral tot de ongeorganiseerden. Maar het ge bruikt dezelfde bedrieglijke voor wendsels, die de CPN gebruikt, om NW'ers in zijn schuitje te krijgen. In opdracht Een van de leden van deze con- DE WONINGBOUW lijkt ons, afgezien van veel bijkomende zaken, afhankelijk van vijf hoofdfactoren: het aantal bouwarbeiders, de beschikbare bouwgrond, de bouwondernemingen, het materiaal en de financiën, In welke volgorde men deze factoren wil plaatsen doet er weinig toe. Het (de) een kan niet zonder het (de) ander. GAAN WIJ ervan uit, dat het materiaal en de financiën voor Rotterdam geen probleem vormen, dan blijven over de arbeiders, bouwondernemin gen en de bouwgrond. Dit zijn ook de factoren, die de laatste tijd steeds in het nieuws zijn en die de hoofdmoot waren van het woningdebat.in de gemeenteraad ROTTERDAM heeft in 1955 het dubbele aantal particuliere bouwers van 1950 Het ligt voor de hand, dat dit aantal sterk is gestegen, want een stad" in wederopbouw is een vruchtbare voedingsbodem. De beschikbare grond is echter sterk teruggelopen en dat ligt ook voor de hand. Immers steeds meer terreinen zijn 'bebouwd. DE EIGENLIJKE wederopbouw is bijna voltooid, oteeds minder grond is voor (middenstands) woningbouw beschikbaar. Tegenover eikaar staan dus veel meer gegadigden voor minder grond. Het merkwaardige van grond is dat hij niet elastisch is. Een bepaald stuk kan je maar één keer uitgeven. Als de beschikbare grond is gereserveerd, uitgegeven is of een bestemming heeft, kan het zijn, dat er andere gegadigden naast staan. Het kan zelfs zijn, dat die gegadigden in Rotterdam geen grond meer bunnen vinden. DAT LIJKT triester dan het is. Die gegadigden zijn namelijk bouwers en bouwers zijn zakenlieden. Elders in het land wordt ook gebouwd en Rot terdamse bouwers doen wel eens een „bod", dat daar geaccepteerd wprdt. Dan gaan Rotterdamse bouwers met hun staf Rotterdam u i t en bouwen elders in het land woningen. Schaadt dat de woningbouw in Rotterdam? Nee natuurlijk. Zolang Rotterdam arbeiders genoeg heeft om woningen te bouwen op de beschikbare grond en ondernemers genoeg om hun went te leiden komt Rotterdam er geen woning aan te kort. Door het vertrek van een (klein) aantal bouwers naar elders, komt Rotterdam niet plot seling met ten tekort aan ondernemers te zitten. VOOR HET JAAR 1956 beschikt Rotterdam over grond voor 2400 midden standswoningen. Daarvan wil wethouder Meertens 600 reserveren voor te overheid, hetgeen nog strijdpunt is. Maar zelfs wanneer aan de par ticuliere bouwers al deze grond zou worden uitgegeven, zouden er nog bouwers over zijn, nemen wij aan, die ernaast staan, omdat er nu een maal niet meer is dan er is. OF ANDERSOM: zouden door het aangekondigde vertrek van een aantal bouwers naar elders nu in Rotterdam onvoldoende bouwers zijn over gebleven om die 2400 woningen te bouwen? Wh geloven er mets van. Daarom menen wij zonder pijn een klein aantal bouwers naar elders te kunnen zien vertrekken. HET ROTTERDAMS Nieuwsblad heeft in een soort feuilleton opgeteld hoeveel bouwers de laatste tijd hebben besloten te vertrekken en hoeveel woningen zij elders gaan bouwen. In de achtste aflevering is dit blad tot de optelsom van 2000 woningen gekomen. Knip dit bericht maar weer uit, mr Bavinck van de gemeenteraad, om uw interpellatie kracht bij te zetten, vraagt het Nieuwsblad lief. En gij. Rotterdammers gaat het blad verder die al jarenlang zucht onder de ellende van inwoning of met uw gezin in een zolderkamertje zit, betreurt het met ons, dat deze 2000 woningen niet in Rotterdam worden gebouwd. DIT LAATSTE is brutale misleiding. Deze 2000 woningen zouden nooit in Rotterdam kunnen worden gebouwd, omdat het bouwplannen van andere eemeenten zijn. Als Rotterdamse bouwers ze niet zouden bouwen, zouden andere bouwers het doen, maar niet in Rotterdam. Het Nieuwsblad weet dit natuurlijk ook, maar het past zo goed in de rel. die het heeft willen ontketenen en waarvan de heer Bavinck zich verre heeft gehouden. tact-commissie is de heer Van Alphen. Deze collecteerde in op dracht van het actie-comité op het fabrieksterrein. Hij trachtte gelden bij elkaar te brengen om de kosten van een vergadering van het actie comité te bestrijden. De man, een enige weken geleden geroyeerd lid van de ANMB, han delde in strijd met het fabrieks- reglement en werd daarom gewaar schuwd met het collecteren op te houden. Toen hij doorging, volgde het door de directie gegeven ontslag. Nu bleek, hoe het actie-comité deze man gebruikte als middel om een beroep op de bankwerkers te doen het werk erbij neer te leggen. Wat het vorige jaar niet aan dit comité was gelukt, lukte nu: een sitdown-staking volgde. Het ANMB-bestuur stelde zich om begrijpelijke redenen op het stand punt, dat de betrokkene, Van Alphen, een overtreding had begaan, deswege gewaarschuwd was, en toen hij des alniettemin doorging, zich het ont slag op de hals haalde. Verder be treft het een geroyeerd lid van de bond, die om zijn onorganisatorisch optreden het recht op het lidmaat schap van de ANMB was ontzegd. De man zal dus, zo oordeelt de ANMB, voor zijn eigen fouten de verant woordelijkheid moeten dragen. Geor ganiseerde arbeiders doen verkeerd in zulk een opzettelijk door EVC- elementen veroorzaakt geval enige solidariteit te betonen, want dat is in de grond van de zaak fout. De ANMB hoopt daarom, dat al thans zijn leden tot dit inzicht zul len komen en zich niet sullen laten misbruiken voor acties, die tot hun eigen schade zijn en die de CPN-EVC maar al te gaarne wil ontketenen. Onder de stakers werd inmiddels ook een comité opgericht. Dit comité vergaderde met de stakers. In deze vergadering besloot men de andere arbeiders van WF tot een solidari teitsactie op te roepen. Men ver spreidde gistermorgen een manifest, maar daarin riep men niet op tot een algemene staking b}j WF. Het personeel ging dan ook gistermorgen rustig aan de arbeid en ook van morgen is dit gebeurd. Verdere actie van de ontslagen stakers kan tot niets lelden. Zij zul len daarom verstandig doen hieraan zo spoedig mogelijk een einde te maken en zich' voor de hervatting van het werk aan te melden. Voor verder Schiedamsnieuws paf. 4. VRIJDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 u.: Berucht (18 jr). MQNOPOLE-THEATBR. 2; 7 en 9 U.: Broeders zonder vrees (14 jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2-5 u.: Eigen collecties. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 u.i Expositie werken van Ooof Smit. KUNSTATELIER, DE STROOM, Qud- Dellshaven, Voorbaiven 30. Schilde rijen van. Belnt Mankes, t/m 9 februari. Apotheek: Ta. Westendorp, Singel 81. tel. 67574. Diversen: IRENE, 8 uur: Filmavond Goeman Borgeslusschool. TIVOLI, 7.30 uur: Leerllngenavond T. Pa.nga.lLl». ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Berucht (18 Jr). MONOPOLE-THEATER: 3, S, en 9 uur: Broeders zonder vrees (14 jr). Tentoonstellingen; STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: Eigen collectleB. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 U.I Expositie werken van Goof Smit. KUNSTATELIER DE STROOM, Oud Delfshaven, Voorhaven 30. Schilde rijen van Belnt Manke®, t/m 9 februari. Apotheek: Fa. Westendorp, Singel 81, tel. 67674. tot 13 uur. Diversen: 4 MUSIS SACRUM: 8 uur, feestavond persver. NRV. BEATRIX: 7 uur. kontaktavond rels- verenlging „De Trekkers". SFRORTFONDSENBAD: 7.30 uur zwemfeest, WUton-Fijenoord. IRENE: 8 uur filmavond. Vegla. ARCADE: 8 uur Cabaret KAB. CANT. EXCELSQR: 8 uur filmavond pere.ver. Excelsior. TIVOLI8 uur lustrumviering KJV, Slngelkwartler. PAROCHIEHUIS LEKSTRAAT: 8 U. contactavond Orsus. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: De dulvelsgeneraal, 2, 7 en 9.30 uur (18 Jr). CAPITOL: El Tigre, de vurige. 2. en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Ontspoorde vrouwen. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. De Uesdesroman van een koningin. 5.30, 7.45 en 10 uur (aj.). COLOSSEUM: De dief des konlngs. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). HARMONIE: Jacht op blond. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMIBBE: De helden zijn vermoeid. 2.15, 7 en 9.30 uur (16 jr). LUTUSCA: Drie mannen In de sneeuw. 2.15, 7 en 9.30 uur (ad.). LUXOR: Heuvel 24 antwoordt niet 2, 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Les dlabollques, 2, 7 en 8.15 uur (18 Jr). PRINSES: The taU men, 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). BEX: De held der Apachen. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: Summer madness. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). 't VENSTER; Het testament van. Dr. Mabuse. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). VICTORIA: De dief des koning. 2, 7 en 945 uur (14 jr). ROTTERDAM VRIJDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuidplein. Kalanag en Gloria ln de maglsch- muzlkale-wonder-revue „Sim Sala Bim 1956". 8 uur. KONINGINNEKERKMij. tot Bevor dering der Toonkunst, uitvoering van „Sin deutsches Requiem". 8.15 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG: Toneelgroep Theater met ..De doch ter-van. de bronnenmalcer", 8 uur. ATLANTA, Coolslngel. Ned. Inat. voor Efficiency, dr. B. C. J. Llevegoed houdt een causerie getiteld: „Op- leldlngsproblemen la het bedrijfs leven", 8 uur. Nadat de voorzittester van de PvdA-Vrouwengroep, mevrouw G. Bos van Ringen de bijeenkomst met enkele woorden had geopend en de aanwezigen het bondslied hadden ge zongen, nam mejuffrouw Bosma het woord. De georganiseerde gezinsverzorging, zoals wij die tegenwoordig kennen, is nog niet oud. Vroeger was een ge zin, waarvan „moeder de vrouw" door ziekte of een andere oorzaak was uit geschakeld, aangewezen op buren- en vriendenhulp. Tijden de opkomst van de in dustrialisatie ln Brabant en andere delen van ons landen namen particulieren het initiatief om „iets te doen" voor de fabrieksmeisjes. Dat iets bestond voornamelijk uit het bijbrengen van de kennis, die nodig is om een huihouden ie be stieren. Na de tweede Wereldoorlog en niet te vergeten tijdens de februariramp trokken talrijke gezinsverzorgsters- colonnes erop uit om waar dat nodig was hulp te verlenen in de door de omstandigheden ontwrichte gezinnen. Al spoedig verrezen de organisaties op dit gebied als paddestoelen uit de grond. Men kwam tot samenwerking en thans zijn er drie grote federaties, een algemene, een katholieke en-een protestantse, waarboven de Centrale Raad- voor Gezinsverzorging (in Utrecht) zetelt, waarin behalve afge vaardigden uit de federaties ook ver tegenwoordigers van de overheid zit ting hebben. Vervolgens ging de spreekster uit voerig in op de taak, of liever: de taken van de gerinsverzorgster. De gezinsverzorgster, die öf op medische óf op sociale indicatie de taak van de uitgeschakelde huisvrouw tijdelijk overneemt, 'noemde mejuffrouw Bosma: een noodzakelijk kwaad. Ui hetgeen de spreekster verder vertelde werd wel duidelijk, dat bij deze bwalifikatie de'nadruk moet ge legd worden op noodzakelijk. De (ideale) gezinsverzorgster moet behalve over de theoretische kennis, die tijdens de anderhalf jaar durende cursus kan worden aangeleerd over verschillende eigenschappen beschik ken, wil zij haar aak naar behoren kunnen vervuilen. Zo noemde de spreekster: idealisme, aanpassingsvermogen, tact, zelfbeheersing, evenwichtig heid en last not least gevoel voor humor. Deze eigenschappen, en het zijn er slechts enkele van de vele kunnen niet onderwezen worden. Zij moeten in aanleg aanwezig zijn en kunnen zich uiteraard door de ervaring in de praktijk ontwikkelen. Zoals wij reeds schreven, de oplei ding voor gezinsverzorgster duurt anderhalf jaar. In haar causerie ver telde mejuffrouw Bosma alleen iets over de opleiding, die gegeven wordt door het Groene Kruis. De meisjes, die 19 jaar moeten zijn om op de „school" te worden toege laten, volgen eerst wee maanden een cursus op een volkshogeschool. Zij krijgen daar de nodige algemene vor ming. Daarna volgen de adspirant- gezinsverzorgsters vier maanden op een huishoudschool praktische en theoretische lessen in huishoudelijke vakken, geestelijke stromingen, zie kenverzorging, maatschappelijk werk, sociale wetgeving enz. Na deze voorbereidende zes maan den volgt dan een jaar praktijk. Sprekend over de vele moeilijk heden, die zich ln de praktijk van het vak kunnen voordoen, wijdde mejuffrouw Bosma uit over het gezin. Het gezin moet men zien als eenheid, als maatschappelijke kern, als een eigen wereldje met eigen wetten en gewoonten. Daarom Is het zo nodig, dat de gezinsverzorgster naast door- tastent en leidinggevend tevens be scheiden Is en geen inbreuk maakt op de normen, die in een bepaald ge zin heersen. In dit verband is vanzelfsprekend ook nodig, dat de verhouding tussen de huisvrouw en haar vervangster goed is en dat beiden weten, wat zij aan eikaar hebben. Vol aandacht volgden de Schie damse dames hetgeen, mejuffrouw Bosma vertelde en uit de discus sie, die na de pauze ontstond, bleek nog eens duidelijk, dat het behandelde onderwerp de volle dige belangstelling van de aan wezigen heeft. Hoewel de bezoekers van deze reeks nog twee concerten te wachten staan is het niet te stoutmoedig om te beweren, dat deze avond wel het meest stralende hoogtepunt zal blijven van dit seizoen. De heer Wjjs begon met de ge schiedenis van de rubber. Hjj ver telde van Columbus, die tijdens zijn tweede reis naar en door Amerika de eerste Europeaan was, die met deze materie bewust kennis maakte. Toch zou het nog eeuwen duren, voordat men de rubber werkelijk bruikbaar kon maken. Van rubber was toen eigenlijk nog geen sprake. De „caoutchouc" werd voor indus triële doeleinden pas van belang, toen de Amerikaan Goodyear dé be slissende ontdekking d."d: de vul- canisatie. Dit was in 1839. Zijn grote betekenis kreeg de rubber echter in 1888, toen de vee arts John Boyd Dunlop een lucht band uitvond, die aan veel eisen voldeed. Sindsdien heeft d erubbercultuur zich meer en meer ontwikkeld. De heer Wjjs vertelde eveneens het een en ander over de winning van na tuurrubber. Hjj deed dit aan de hand van een fraaie kleurenfilm over de negervrü staat Liberia, waar de rub ber hét iandsprodukt is. Na de pauze was er een soort van hesengymnastiek, waarbij de heer Wijs zijn toehoorders op hun aan dacht en inprentingsvermogen testte, een en ander naar aanleiding van zijn voorgaand betoog. Tot slot werden de aanwezigen ge- tracteerd op de speelfilm „Goudzoe kers". die indertijd te Venetië en in Parjjs is bekroond. Deze rolprent gaat over Henry Wickham, een schier legendarische figuur, die rub berzaden uit Brazilië (het land. dat toen het rubbermonopolie bezat) naar Engeland smokkelde. De Katholieke Kring heejt meer malen voor haar leden „rubber"- avonden georganiseerd, die werden verzorgd door de Nederlandse Rub- berstichting te Delft. Maar donder dag was het helaas mogen we wel zeggen, want deze avonden waren altijd zeer leerzaam en interesssant voor de laatste keer. Want, zoals de meeste lezers wel zullen weten, binnetikort wordt de Stichting over geplaatst naar Indonesië. De 25-jarige stuurman J. K. uit Dordt is door de Dordtse rechtbank wegens meineed veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. K. pleegde dc meineed in een civiele procedure. De els tegen hem luidde zes maan den. De 58-jarige Zwjjndrechtse tuinder H. B. werd conform de eis veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Hij stond terecht wegens verzwij ging van een bedrag van 2000 voor de belasting.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1