Iiecoreisprong van Fin Hyvarinen brengt Noren aan het huilen 84 meter Olympische en wereldtitel ijshockey voor Rusland J USV 2 zorgt voor pittige verrassin g Olympisch vuur dooft in Cortina Olympische balans Haugli wint in Wenen r v. "Kom bij ons spelen Iwan5 LEERLINGEN B0NTST0FFEERSTER BÖNTSTIKSTER J HET VRIJE VOLK MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 PAGINA 6 Cortina d'Ampezzo, zondagavond (Van onze sportredacteur JAN LïBER) eertigduizend toeschouwers zijn er getuige van geweest, hoe voor het eerst in de historie van de Olympische winterspelen niet de Noren, maar de Finnen het skispringen van de 70 meter hoge trampolino d'Itaüa hebben gewonnen. De slanke, blonde Antti Hyvarinen kreeg het goud, met een record-sprong van 84 meter en de hoogste punten waardering voor de beste stijl. De Noren kwamen zelfs hele maal niet bij de prijzen. OCT: verzilver was voor een Fin, Aulis Kallakorpi, die 83è meier had gesprongen. Het brons was voor de Duitser H a r ry G1 a s s, die eveneens 83meter had gesprongen, maar wiens puntenwaardering l punt lager was. De eerste Noor kwam pas op de negende plaats. Luttele seconde Vuur dooft Russin Kondakowa wereldkampioene OMDAT EVEREST ZOVEEL Proef nu deze heerlijks Amerikaan! a. EEN OPZICHTER-METSELAAR gespecialiseerd in ovenbouw b. EEN FABRiEKSOPZICHTER Gegadigden moeten goed leiding kunnen geven en aanzienlijke ervaring bezitten in opzichterswerkzaamheden in ruime zin, waarvan minimaal 4 jaar op het ge bied van ketelinspeetie. Leeftijd 30-40 jaar. Voldoende kennis van de Engelse taal is vereist. Voorlopig uitzending voor twee jaar. Flink salaris. Aanvragen om toezending van sollicitatiefor mulier, onder vermelding van leeftijd, loop baan, enz., te richten aan het bureau van dit blad onder nr. A 4519. 10 jo benzine besparing 80 /o slijtage vermindering fe koop aangeboden Diversen Auto's en Rijwielen 85 ct. evefafesfr/ Fotografie (Van onze sportredacteur JAN LIBER) Rusland is Olympisch kampioen ijshockey en tegelijkertijd ook wereldkampioen, omdat krachtens de internationale be palingen in het Olympisch jaar geen wereldkampioenschappen worden gehouden. Vele mogelijkheden In verband met de internationale kampioenschappen van België, welke zaterdag en zondag in Brussel werden gehouden is het wedstrijdprogramma van de hoofdklasse beperkt geble ven tot twee wedstrijden. Sparta 3 ontving Nedlloyd op bezoek en PSV gaf gastvrijheid aan het Utrechtse Barna. I De balans van de zevende Olym pische Winterspelen ziet er als volgt uit: GOUD: Rusland 7, Oostenrijk 4. Zwitserland en Finland elk 3, Amerika, Noorwegen en Zweden elk 2, Duitslana en Italië elk 1. ZILVER.: Zweden 4, Amerika, Fin land, Oostenrijk en Rusland elk 3, Italië en Zwitserland elk 2. Canada, Japan en Noorwegen elk 1. BRONS: Rusland 6, Oostenrijk en Zweden elk 4, Amerika en Cana da elk 2» Duitsland, Finland, Hongarije, Noorwegen, Polen en Zwitserland elk 1. Uit deze balans blijkt wel, hoe sterk de Russen die voor het eerst aan de Winterspelen hebben deelgenomen ook in dit onder deel van de sport zijn. Verrassend goed zijn ook de resultaten van Oostenrijk geweest. Opvallend is. hoe Noorwegen dat in Oslo in 1952 nog een alles overheersende plaats innam is teruggevallen en nu voor het Scandinavische nabuurland Zwe den moet onderdoen. Jim Zendy, manager van de 'Cle veland Barons', een ijshockeyteam, heeft telegrafisch aan iwan Pucnow, öoelverdediger van de Russische ploeg die het Olympisch toernooi heeft gewonnen, een jaarlijks salaris van 10.000 dollar aangeboden, wan neer hij voor de "Barons* wil spelen. Hendy verklaart, dat zijn aanbod geen grap is en dat hij hoopt dat Puchow het zal accepteren. In de ogen van vele Noren blonken tranen, zondagmiddag, op de laatste dag van de winterspelen. Niet in de eerste plaats, omdat zij hun machts positie van de vorige spelen in Oslo volledig verloren hebben zien gaan, maar vooral om de debacle op het springnumnier, waarop zij door alle jaren heen de alleenheersers zijn ge weest, Drie van de zeven maal heb ben de Noren alle drie de prijzen op dit nummer behaald. Het schouwspel van de naar het dal vliegende skiërs is altijd weer sensationeel. Het is niet alleen een sport van durf, maar ook een sport van lichaamsbeheersing en concen tratie. Wie die eigenschappen niet bezitten, moeten er maar niet mee beginnen. Natuurlijk spelen ook de techniek van de afzet, de lichaamshouding en armbeweging tijdens het vliegen en het neerkomen er een grote rol bij. Hoog op de top van de toren laat de skier zich voor de sprong voorover hangen aan een over de baan gespan nen touw. Op een startsein Iaat hij het touw los en hij suist naar bene den op zijn hurken, in elkaar zittend, over het eerste gedeelte van de schans, die een hellmg van 35 graden heeft en een lengte van circa tachtig meter. Aan het eind van de helling raakt hij vanzelf los. Hij strekt het lichaam, spreidt de armen en zweeft omlaag. Tijdens de zweef moeten de armen zich weer naar het lichaam strekken. De benen moeten gesloten blijven en de ski's op gelijke hoogte. Hoe lager hij komt, des te dieper buigt zich zijn lichaam naar voren om het nog zoveel mogelijk vaart te geven. Dan komt het grote moment, dat hij de aarde weer raakt. Zal hij vallen, zal hij zich staande houden? Dat is altijd weer het spannende ogenblik. Dé hele sprong duurt maar luttele seconden, maar wét een emotie zit er in die seconden en wat een onder linge strijd zit er ook m om zover mogelijk te komen, om bovendien de spreng volgens de voorgeschreven regels zo correct mogelijk uit te voe ren. Het springen in deze romantische bergwereld mei overal cje grillige kammen van de Dolomieten m ae rondte. In het verblindende licht van een uitbundig schijnende zon was het spectaculaire slot van het wed strijdgedeelte van de winterspelen Er volgde nog slechts Ce altüd weer weemoedige sluitingsceremonie in het ijsstadion. V/eer lieten de he rauten, evenals bij de openingsplech tigheid, hun Olympische klanken schallen. Weer werden 24 Olym pische vlaggen bijgedragen maar nu geen Olympische deelnemers meer. Slechts simpel de vlaggen van de landen die hebben deelgenomen. Voorop de Griekse en aan het slot de Italiaanse vlag. Zes Italiaanse sportlieden droegen de zijden Olympische vlag, die vier jaar geleden is aangeboden door de stad Oslo, naar het midden van de ijsbaan. De vlaggendragers van de verschillende landen schaarden zich er omheen. Plechtig werden onder het spelen van de volksliederen de Griekse, ttaliaar.se en de Amerikaanse vlag. als de vlag van het land dat de vol gende winterspelen zal organiseren, aan de drie Olympische masten ge hesen. De president van het Internatio naal Olympisch Comité, Avery Brundage, sprak In drie talen het traditionele sluitingswoord, waarin hij de jeugd van alle landen uit nodigde deel te nemen aan de spelen van Squawvalley, ter viering van de achtste Olympiade opdat het Olym pisch vuur zijn weg door de eeuwen zou kunnen voortzetten, tot het wel zijn van de mensheid. De burgemeester van Cortina d'Ampezzo ontving uit handen van mr. Brundage de Olympische vlag, die in een brandvrije kist weid ver pakt en die vier jaar in het stadhuis van Cortina zal rusten. Weer schalden de fanfares en plotseling werd het stadion in het donker gehuld. Slechts de Olym pische vlag aan de hoogste mast bleef verlicht. De muziek zette de Olympische hymne in en ïangzaam ging toen de vlag omlaag. De vlammen van het Olympische vuur speelden nog In de wind om de rand van de grote bo kaal. En toen de vlag was neer gehaald, doofde ook het "uur, dat elf dagen had gebrand, langzaam uit. Vijf kanonschoten brachten het erebewijs aan de vlag. De spelen van Cortina d'Ampezzo, die zoveel mooie sport hadden gebracht, waren ge sloten. Een vuurwerk, dat de gehele val lei van Cortina deed daveren, was het nogal rumoerige besluit van een overigens zo plechtig halfuur. De einduitslag van de eerste tien in het skispringen (twee beste sprongen en puntentotaal) 1. Hyvarinen. Finland, 81 meter, 84 meter, 227,0 punten; 2. Aulis, Finland, 83,5, 80,5, 225,0; 3. Glass, Duitsland, 83,5, 80,5, 224,5; 4. Bol- kert, Duitsland, 80, 81,5, 222,5; 5. Petterson, Zweden, 881,0, 31,5, 220,0; 6. Andreas, Zwitserland, 82,0, 82.0, 219,5; 7. Kirjonen, Fin land, 78,0, 81.0, 219,0: 8. Leaser, Duitsland, 77,5, 77,5, 210,0; Stall- vik, Noorwegen, 77,0, 75,5, 208,0; 10. Silvenoinen, Finland, 75,5, 77,0, 207,5. Bij wedstrijden te Wenen heeft Sverre Haugli (Noorwegen) zowel de 1500 als de 5000 meter gewonnen. Uitslagen 1500 meter: 1. Haugli (Noonv.) 2.19.6; 2. Malmsten (Zweden! 2.22.4; 3. Offenberger (Oostenrijk) 2.24,7; 4 Dahïberg (Zweden) 2.24.8; 5, Uimo- nen (Finland) 2.25.9. 5000 meter; 1. Haugli 8.22.1; 2. Hjalmar Andersen (Noorw.) 8.30.6; 3. Dahlberg 8.32.1; 44. Salomaa (Finl.) 8.34.1; 5. Gomi (Japan) 8.47.0. De wedstrijd om het wereld kampioenschap middengewicht tus sen Ray Robinson, titelhouder, en Carl Olson zal met op 27 April, zo als eerst was bepaald, maar op 20 april te Hollywood worden gebokst. Advertentie HM. De Russin Sofia Kondakowa is in Stockholm wereldkampioene hard rijden op de schaats geworden. Zij werd eerste op de 500, 1000 en de 1500 meter. Op de 3000 meter zegevierde de Russin Sjoekowa. De kampioene, die toen de titel al niet meer kon ont gaan, werd vijfde. De eindstand werd. 1. en wereld kampioene Sofia Kondakowa, 207.484 punten; 2. Rimme Sjoekowa; 3. Ta mara Rylowa: 4. Nina Jasatsjina; 5. Lidia Selikowa (allen Rusland); 6. Isris Shivonen (Finland). ROTTERDAMS TEAM SAMENGESTELD Voor de stedenwedstrijd om het Povac-schild, welke op 26 februari I""5 in de zaal van het St.-Wille- brv-uushuis te Amsterdam wordt ge houden en waaraan behalve een Belgisch team ook een V/estduits team zal deelnemen, zal Rotterdam uitkomen met Wim Schuller, Wim Stoop, Jacques de Miey en Henk Mostert. Met Everest rookt u koeiet en veldvaan» zacht, want Everest «s langer-13 millimeter! Alle rook passeert mécr edele tabak, krij'gt méér aroma en koeit bijtijds af. Van de eerste tot de Laatste lange trek ge niet U volop van deze zeldzaam zachte Ame □kaan. Vraag morgen om Everest, het rode pakje met de berg (de Mount Everest). Uit dit pakje komt het hoogste en het langste rookgenot Illinium Door een. Internationale Groep wordt voor een olieraffinaderij in het Midden-Oosten gevraagd Bekendheid met 'gunlten' strekt tot aan beveling. Gegadigden moeten minstens 5 jaar ervaring hebben In onderhouds- en nieuwbouwwerkzaamheden op raffi naderijen, waarvan geruime tijd In een verantwoordelijke functie. VKCO-STSJÏv motor on BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. AMSTERDAM veer NtderUnd *w Ttv* British PetroUmt Cq. (id. Voor direct of later gevraagd: en enise C. J. VAN KUIJK Groothandel in Bontmantels - Vellen en Pelterijen Mathenesserlaan 295 - Rotterdam Wiener HAARVERFKAM! Voor duizenden mannen en vrouwen ,,de" oplossing. (Geeft gegaran deerd niet af) 7 95. Vraagt prospectus. Imp J. Diemen, Demer 17, Eindhoven. U geniet een uur langer per pakje EVEREST Benzo RIJWTELFABRIEK Jubi leert 50 Jr. Rechtstreeks ren fa briek Duizenden Benzorijwielen rollen bij ons de fabriek uit Extra verlaagde prijzen. Vraagt onze nieuwe prijscourant. Benzo Rljv/lelfabrlek, Vlaardlngen, tel. K 1898-2474 en 4244. Zendt binnen 8 dagen een dui delijke foto met vermelding ge wenste kleuren (haar. ogen enz.) naar FOTOKLSUKBUKEAll Renseu, Flumiugovtraat 4 bis, Utrecht en u ontvangt binnen 2 weken san fraai gf kleurde ver groting 18 x 24 cin voor slechts 4., (ongekleurd) 1 2.50. Geen geld vooruit, üw foto komt on. beschadigd retour. FRANS NIENHUYS en zijn ver. n.asrd „Nederlands Cabaret-en semble' staan ook weer in 1958 aan de spits voor de verzorging van uw feestavonden, kinder voorstellingen en zomerfeesten m populaire artisten tegen po- pulalre prijzen Frans Nienhuys Kinderdljkstr 110. Amsterdam te! 96379 (b B g 57020', Zaterdag omstreeks middernacht gooiden de Russen hun stick hoog boven hun hoofden uit van vreugde. Dat was het ogenblik, dat de sirene het einde van de laatste speeltijd aankondigde cn Canada met 20 ver slagen was. Amerika had tevoren in een weinig interessante wedstrijd Tsjechosiowaklje met 94 verslagen. Amerika werd dus tweede en Canada derde. Een ivel zeer grote teleurstc" ir Canada, dat met uitzondering van de Spelen 1936 in Garmiseh. „eland de titel behaalde, in alle winterspelen sinds 1924 Olympiser men is geweest. Het is met de Canadezen enigs zins vreemd gegaan. Voor de Spelen begonnen, had het nationale Cana dese team, dat het vorig jaar in Dusseldorp wereldkampioen was ge worden, tot viermaal toe verloren van de ploeg van de Kitchener Dutchmen! een befaamde ijshockey- club uit Kitch, een stad in Canaan, die echter niets met Nederlanders te maken heeft, zoals de naam zou kunnen doen vermoeden. De Canadese IJshockey Federatie besloot toen niet het nationale team, maar dit dubteam naar de Olympi sche Spelen af te vaardigen. Dit is een mislukking geworden, daar deze Canadezen mentaal toch niet sterk genoeg geweest zijn om de spannin gen te dragen en na de onverwachte nederlaag tegen Amerika hun zelf vertrouwen volkomen kwijt waren. Vóór zaterdagavond in het tot de laatste plaats uitverkochte stadion de strijd RuslandCanada, begon, zaten er nog allerlei mogelijkheden voor een andere beslissing in. Rusland was nog ongeslagen en. Canada had één wedstrijd verloren. Een Cana- Feestavond-KINDER FE F, ST. Kindercabaret. poppenkast clownerie, sneltekenen. gooche len. Prima cabaretprogramma's Jacques Delmonte, Fleter Both- straat 14, Den Haag. „SURPRISE" contactblad voor huwelijk, vriendschap en cor respondentie! Toezending Ja- nuarl-nummer volgt na ont vangst van l l.. door „Surpri se", postbox 222. Maastricht. i OP ARTISTEN voor öw (ees ten! Jacksons, Black White Max van Praag. Hetty Croes Toby Rlx. „Mans uut Twente" Olga Lowins. Johny Meijer enz (Ook kinderfeesten) Nederlands Theaterbureau „Charles René" Postbus 909, Rotterdam, telef 51508. Overeenkomstig de verwachting moest Sparta 3 toelaten, dat Nedlloyd de beide winstpunten in de wacht sleepte. Wel verrichtte A. Claessens voor Sparta een keurige prestatie door Frans Schoofs en George Oudt te kloppen, maar J. Berkel kwam slechte tot winst tegen George Oudt en Wim Vrees moest voor de Ned- iloyd-spelers zwichten. Bij Nedlloyd scoorde Vor Pelser driemaal. Het resultaat van de ontmoeting tussen PSV en Barna is in zoverre verrassend, dat men T4£aI PSV toch in staat I ul Cl"* mocht achten het zwakke Barna met fflnnió een nederlaag naar «.V8!S(19 huis te sturen. De zaken liepen echter anders, want Barna kwam door twee succersen van Chris de Vries en L. Spijkerman, plus een zege van Co Hogendoorn op Piet Schoots tot een 54-voorsprong. Het dubbelspel bracht ten slotte beide partyen op gelijke voet-.. In de overgangsklasse afdeling A kwam Batswinger" 2 luMekend voor de dag door DOS 1 met 64 te klop pen. Hans Schram bracht het in dit duel tot drie keurige overwinningen; Frans Schoonderbeek overmeesterde Jan Schouwerwou en Kees Langer - veld en bij het dubbelsnel zette Bat- swingers 2 de kroon op het werk. Dit resultaat betekent, dat de lei dende positie van Carbon praktisch onaantastbaar is geworden. 'Zelf trok Carbon zonder Jacques de Mey naar Den Haag om Wibo 3 te bekampen. Frans Duim en Wim Schuller wonnen vlot elk drie par tijen en daarmede was de twaalfde overwinning van Carbon in successie een feit. Eendracht klopte WV niettegen staande het feit, dat WV versterkt bleek met G. Zalmé. Jan Boomsma bleef ongeslagen, Peter v. d. Bosch en Jan Versnel stonden alleen aan Zalmé winstpunten af. Het derde tegenpunt, kreeg WV bij het dubbel spel. Ten slotte had in deze afdeling USV geen moeite nu1 Rotterdam. Het werd een 100- r Wietze van Zeideren en de u. In afdeling B van de overgangs klasse zorgde USV 2 voor de grootste verrassing. In de strijd met tVifra 2 kregen de Wifranen aanvankelijk een 3—0-vcorsprong, die echter in een 31-achterstand verkeerde toen de USV-ers op fraaie wijze vier over winningen achter elkaar boekten. Wel bracht Cor Voormolen door een zege op Piet van der Giessen de balans nog eenmaal in evenwicht, iese overwinning zou dus de stand lelijk kunnen maken. Het olympisch reglement zegt, dat •n zo'n geval de deelcijfers beslissen. De situatie was zó, dat Rusland lamploen. zou zijn, zelfs al zou het met 29 verliezen. Canada had dus ie taak met 3—0 of 4-I te winnen. Het reglement van de wereldkam- oioenschappen schrijft echter een aeshssingswedstrijd voor, indien twee slubs geïiik eindigden. Als Rusland dus met 10 of 2—0 verloren had, zou het wel Olympisch kampioen maar geen wereldkampioen zijn. De MCriissingswedstrijd voor bet wereld kampioenschap zou dan maandag morgen gespeeld zijn. Amerika zou ook nog meegeteld hebben, als het met 70 van Tsjechoslowakije ge wonnen had en de Russen zouden hebben verloren. Rusland heeft echter geen enkel risico genomen. Het won met zeer veel overtuiging met 2—0 en daar mee was het Olympisch en wereld kampioen. Het is een keiharde strijd gewor den, waarbij soms vier of rijf ge broken sticks op het ijs lagen, maar er werd van beide kanten bijzonder fair gespeeld en er waren maar en kele 'strafbankjes'. De Canadezen, staan bekend om hun zware body-cheek, maar zü kre gen bij de Russen maar nauwelijks kans ervoor. De Russen speelden in heel hoog tempo en toonden zoveel rijvaardigheid, dat zij body-checks bijna steeds konden ontwijken. Hun kracht zat voornamelijk in hun op de millimeter gesiepen com binaties, waarbij altijcl een man op de goede plaats stond. Het indivi duele spel der Canadezen, met zijn sterren als Paul Know. Jack Macken zie, Arthur Hurst, deed zeker niet onder voor dat der Russische groot meesters Brobow, SjuwaloW, Soiogu- bow, maar hun spiel was veel op timistischer. De eerst speeltijd ein digde met blanke stand- In de tweede speeltijd legde Krylow met 'n bijzonder fraai doelpunt de grond slag voor de Russische zege. In het begin van de derde speeltijd werd deze overwinning door een. tweede goal van Valentin Koezin een feit. De eindstand luidt; Rusland Amerika Canada Zweden Tsjcchoslowa Dui island 25— 5 10 25—12 8 23—11 6 10—17 3 20—30 2 5—35 1 maar Jaaf Willemstein moest in drie games voor Arie Hofland zwich ten en bjj het dubbelspel wisten de USV-ers de beide winstpunten in een vlot tempo (2113,2114) te grijpen. Voor USV 2 betekent deze zege een nieuwe kans om het degradatie gevaar te ontlopen; voor Wifra 2 een definitief vervliegen van de hoop om dit seizoen met een kampioen schap te bekronen. Wibo 2 maakte tegen DOS 2 geen fout, maar DOS 3 kwam niettegenstaande de klinken de 82-uitslag slechts uiterst moei lijk tot een overwinning tegen DSS. Negen van de tien partijen vroegen om een derde beslissende game en hierbij vlei driemaal de beslissing op match-point. Carbon 2 kon het tegen Treffers - niet klaren. Het werd een kleine ne derlaag, waarbij Henk Stas en de zijnen Vrouwe Fortuna niet op hun hand vonden.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2