.Modern levensgevoel' is basis voor moderne dichtkunst Poes emigreert mee naar Canada Schiedam heeft acht „zwemo zers- en Driemaal veertig meter Bij L.O. 381 vacatures 0:© ese start van sene AD DEN BESTEN SPRAK IN SCHIEDAM Uit het dagboek van de politie Stremming op de Noord felieven Jg m Kolendamp eist slachtoffer Hoge straf voor automobilist I rara* Hoe Schiedam in januari spaarde Burgerlijke Stand Seliaakuitslagen mm Lezing, toneel en bal voor leden van Het Singelkivartier JÉk Het was een vage, destijds door verschillende kritici fel aange vallen definitie, die de dichter Ad den Besten in het voorwoord van de door hem in 1952 samengestelde bloemlezing „Stroom gebied van moderne dichtkunst gaf. „Modern levensgevoel is de enige achtergrond, die ik voor moderne poëzie aanvaardbaar acht, schreef de bloemlezer en daagde daarmee als het ware de oppositie uit. In een later, in opdracht van het Ministerie van O. K. en \V. geschreven verhandeling over de poëzie van na de oorlog, even eens „Stroomgebied geheten, zette Ben Besten uitvoeriger zijn standpunt omtrent dit actuele probleem uiteen. ffet "bijvoeglijke naamwoord „actueel" lijkt ons geenszins over dreven, daar ondanks de nog steeds tè ondergeschikte positie, die de kunst (in al haar uitingsvormen) .in ons dagelijks bestaan inneemt de dichtkunde der zogenaamde „experimèntelen" In welhaast alle kringen en lagen van onze bevolking besproken wordt. Dat dit „besproken" in vele gevallen neerkomt op „bekritiseerd" vindt onzes inziens vooral in onwetendheid, in een intuïtieve afkeer van het vreemde, het anders-dan-anders-zijn zijn oor sprong. Protest tegen de tijd Dichter-woord Geschermutsel Tragedie in Hagastraat VONDST UIT 1833 SPITSE POEZIE n flmiiiinimiiuiimwniiiiHHiiinHiiiiiiHimniHiitnMiinraiiiiJniniBiniiBii LIEVELINGSSTUK kelijke dimensies van ons bestaan te onthullen, spreken. Dichten, is de waarheid Lichamelijk karakter Uitvoerig stond de spreker stil bij de verhouding dichter-publiek. Uit Vromans gedicht „Voor wie dit leest", meer nog uit een vers als „Overhan dig mij brekendvan Lucebert spreekt een sterk lichamelijk, een uitgesproken aards karakter. De mo derne dichter zoekt in zijn poëzie (weer) lijfelijk contact met zijn lezer. Ad den Besten bestreed de op vatting, dat de lichamelijke poëzie der Vijftigers „erotiek op rijm" zou zijn. De spreker legde daarentegen het accentop het mystieke, dlk- ieuze wezen van deze wyis religie dichtkunst. Daarom alleen al was het initiatief van de verenigde Schiedamse boek handelaren en de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek orn een deskundige over deze aange legenheid een lezing te laten houden zeer te loven. In de bovenzaal van de biblio theek aan de Lange Haven waren woensdagavond vele belangstellen den bijeengekomen om te luiste ren naar de dichter Ad den Besten, die, zoals het programma vermeld de, zou spreken over het wezen en karakter der moderne poëzie. Zou spreken. Al kwamen tijdens de discussie het wezen en karakter ter 6prake, de buitengewone knappe in leiding van de heer Den Besten bleek een met gedichten verdulde- Bij een woensdagavondgehouden controle op de verlichting heeft de Schiedamse politie 45 processen-ver baal tegen verkeerszondaars opge maakt. Een door eierkolen vervuilde schoorsteen was de. oorzaak van een brandje dat woensdag uitbrak in de woning van de fam. P. T. S. in de Paulus Potterstraat. De brandweer heeft het vuur met de ramoneur ge blust. Er is geen schade aangericht. Onbevoegden hebben zich woens dag vla een ruit toegang verschaft tot de Westerkerk in de Aleidastraat. Zb braken enkele kistjes open en maakten een bedrag van enkele tien tallen guldens buit. Op de oversteekplaats voor de HEMA te Schiedam is woensdag avond omstreeks 18.30 uur mevr. M. W. uit Vlaardingen aangereden door de Vlaardingso bromfietser W. O. S. S. is met klachten over pijn in de schouder per observatie vervoerd naar het Gemeenteziekenhuis in Vlaardingen. Over de aanvaring tussen twee slepen op De Noord bij Kinderdijk kan nader worden vermeld, dat de stremming van de scheepvaart '8 middags om half twee weer was opgeheven. Het ongeluk gebeurde doordat de „Willi Paul" (schipper A. Bambacht uit Botterdam) bü het in halen van een sleepboot uit het roer liep. Op De Noord hing een dichte mist. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De sleepschepen „Willi Paul' en „Harpen 57" kwamen met elkaar in aanvaring en maakten na de botsing veel water. Met behulp van een pompboot van Van der Graaf en Mulder uit Rotterdam kon men de schepen drijvende houden. Twee an dere kwamen met de beschoeiing in aanraking. Alle vier bh de aanvaring betrok ken sleepboten, zijn Duitse vaartui gen. De schade is groot. lijkte belichting te zijn van sprekers mening over hetgeen wij hierboven reeds noemden: het moderne levens gevoel. De heer Den Besten sprak er al lereerst zijn vreugde en verwondering over. uit, dat zovele Schiedammers blijkbaar belangstelling hebben voor poëzie. Een belangstelling dis sprak uit de grote opkomst, noemde spre ker een protest tegen de hysterische kakofonie, het kleurloze Einerlei van deze wereld van. de daad, de wereld van „praatjes vullen geen gaatjes." De, betrekkelijke waarheid van dit laatste gezegde wilde de spreker niet ontkennen. Het praatje, hét woord dus, ofwel: de poëzie heeft, geen nut, ligt op een ander niveau dan het praktische nut, dat het wereldbeeld beheerst. Op de theoretische aspecten van de zin van poëzie wenste Ad den Besten echter niet in te gaan. De dichter zelf aan het woord la ten, de aanwezigen zelf laten „mee trillen" met het levende woord, was de opzet van de spreker. Als eerste gedicht koos hij „Jeldi- can" van Leo Vroman. Dit lyrische, speelse gedicht spreekt, liever: zingt van de verhouding dichter-woord. Het woord is de-bestaansreden van de dichter en is als' het ware de noodzakelijke verklanking, vormge ving van de Innerlijke spanning, die de kunstenaar, aan zijn omgeving wil, sterker nog: moet. meedelen Sprekend over het ontstaan van het gedicht citeerde de spreker de dichter-predikant Guillaume v. d. Graft (van wie hij het suggestieve Hallelujah voordroeg): ,Jdet een gedicht is het als met een ruzie:..het ene woord lokt het andere uitj..." Aan de andere kant zag de heer Den Besten het gedicht ook ais een mystieke geslotenheid: „Pas dit ge dicht is goed, dat zijn laatste geheim niet prijs geeft." Over de waarde (niet het nut!) van de poëzie sprekend, zei Ad den Besten om.: Poëzie is er om de wer- Aan de hand van W. v. d. Molens gedicht „Sousterrain", waarin de dichter uiting geeft aan de levens angst, het heimwee naar het onge boren-zijn, vertelde Den Besten ver volgens het een en ander over het thans onder velen levende besef van de absurditeit van het menselijk be staan, waaruit dergelijke gedichten voortvloeien. Ook echter de humor, het afstand nemen van de conventionele werke lijkheid, het pla'atsbepalen van de mens „tussen vogels en vissen" een veelgebruikt motief in het bijzonder door v. d. Graft) is essentieel voor de moderne poëzie. Ten slotte las Ad den Besten het aangrijpende gedicht van Coert Poort „Huis van Bewaring" voor. Tijdens de discussie kwamen nog verschillende problemen ter sprake, die rechtstreeks of zijdelings met de poëzie te maken hadden. Na een nogal zwevend gescher mutsel over het begrip „nut" ont spon zich een theologisch debat, waar en passant ook nog enkele filo sofen in werden betrokken. Een beschouwing (die wegens tijdgebrek heiaas zeer beknopt moest zijn) over de oerbetekenis en de. ontwikkeling lees: uitholling van het woord, vormde het slot van deze voortreffelijke avond. De bijeenkomst werd geopend door de heer D. van Zanten, met enkele sympathieke woorden ingeleid door wethouder mr. M, J. M. van Kinde ren en gesloten door de heer A. Roodbol. Met hooggespannen verwachtingen zien wij de volgende door de organi satoren in het vooruitzicht gestelde) literaire lezing tegemoet. Door verstrekking van rijkssubsidie is het de Kon. Ned. Zwembond mogelijk gemaakt in diverse plaatsen in het land,cursussen te organiseren ter opleiding van „Hulp van de Zwemonderwijzer". Het doel van deze cursus is de leden van zwemverenigingen, waar elementair zwemonderwijs wordt gegeven, een praktische en theore tische ondergrond bij te brengen. Ook in Schiedam is een dergelijke cursus van drie maanden gehouden. De cursus stond onder leiding van de chef-instructeur van het Sport- fondsenbad, de heer J. J. A. Garnaat. De cursisten moeten alvorens zij tot het uiteindelijk examen worden toe gelaten, in het bezit zijn van diplo ma 4 der KNZB. Dinsdagavond is het eerste examen in Nederland voor de bevoegdheid ,Hulp van de Zwemonderwijzer" in het Sportiondsenbad te Schiedam gehouden. De kandidaten moesten volgens een der ten dienste van het zwemonderwijs staande methoden, hun leerlingen zowel op het droge als In het water, één der elementaire zwemslagen onderwijzen. Ook theo retisch werden zij stuk voor stuk danig aan de tand gevoeld. In de examencommissie hadden zitting de heren M. Boon en S. Heyers van de Commissie Zwemon derwijs,'Krol en J. Stinne van de Commissie Elementair Zwemmen van de KNZB. Na afloop van het - examen deelde de voorzitter der examencommissie, de heer L. Krol meo, dat aan acht kandidaten de bevoegdheid kon worden verleend. Hij wekte de ge slaagden op, de thans ingeslagen weg voort te gaan en verder te stu deren voor het diploma zwemonder wijzer KNZB. In januari 1956 overtroffen bij de Spaarbank Anno 1820 te Schiedam, evenals bij de meeste andere spaar banken, de inlagen verre de terug betalingen. De cijfers bij deze spaar bank zijn echter wel bijzonder gun stig (januari 1956 meer ingelegd dan terugbetaald 550.373.84). Deels is dit echter toe te schrijven aan het feit dat per 1 januari 1956 het ma ximum rentegevend tegoed werd ver hoogd van 5.000 tot 10.000. Het totale tegoed van inleggers be droeg per 31 jan. 1956 17.755,538,48. verdeeld over 41.264 rekeningen. Hierin zijn begrepen 6.189 rekenin gen van jeugdige spaarders met een gezamenlijk tegoed van 101.302.35 <31 januari 1955 6.043 rekeningen met een tegoed van 81.834,29). In de bedrijven werd gespaard 9.020,50 (januari 1955 f 7.634,25). door de Afhaaldienst werd aan huis ontvangen 54.895 (Januari 1955 47.410), met spaarbusjes werd ge spaard 13.615,40 (januari 1955 11.987,43). Aan pasgeborenen wer den 46 nieuwe boekjes uitgereikt. Op 16 januari waren er b(j het lager onderwijs in het geheel 381 va catures, die niet vervuld waren. Hier van waren 80 onvervulde vacatures oy het ulo. hit heeft minister Cals aan de Tweede Kamer medegedeeld. Het totale aantal vacatures voor verplichte en boventallige onderwij zers bedroeg 5723, waarvan 438 bij het Uk>- Hiervan waren 5342 tijdelijk vervuld, waarvan 358 bü het ulo. net totaal aantal onvervulde vaca tures bedroeg op 16 januari 1955 314 en in 1954 435. m V'm v.. v-y,.'.f* Helaas moesten drie kandidaten worden teleurgesteld. De bevoegdheid „Hulp van de zwemonderwijzer" houdt in, dat door de houder (ster) in verenigingsver band elementair zwemonderwijs mag worden gegeven, doch alleen bij aanwezigheid van ee' 'istructeur in het bezit van het „.oma zwem onderwijzer KNZB. Voor de bevoegdheid slaagden de dames C Akeman, N. v. Arnhem, C. Gastelaars, G, Krikke en de heren W. Bruggeling, J. Doomeveld, H. y, Hattem en J. v. d. IJssel. SCHIEDAM Geboren: Hendri- cus L, z v C J H van Zon en C H Vlasveld: Cornelia, d v H v Vliet en E C Martijnse; Maria J.ivAG Ho- geling en C J v d Voort. Overleden: C Groenheiden 83j, vr v W J van Dijk; Tvd Ven 47 j, wed van A M van Horssen. Zonder poes wilde de fami lie D. L. Durksz uit Leeuwar den beslist niet naar Canada emigreren. Het hele gezin was te zeer aan dat poesje gehecht om het in Nederland achter te laten. Het emigreren van een poes is echter geen eenvoudige zaak. Een reisbureau zorgde ech ter voor alle papieren en vooral gezondheidsverklaringen. Hel onderzoek van dè dierenarts wees uit, dat de poes geen voor Canadezen of Canadese dieren gevaarlijke ziekten onder de leden had. En dus: emigratie. Reina Durksz droeg het teer beminde poesje gisteren in Rotterdam aan boord van de „Seven Seas" van de United States Lines, waarmee de fa milie plus poes naar Amerika reist. Voor de poes was er een speciale reiswieg De uitslagen voor de winterwed- strijd waren: Groep 1: Reitsmav. d. Velde 14; v Eden—Meijer 01; Den UljlGroen Sr 10. Groep 2: KleijheegHersbach 1 0; Groen JrImmerzeel (4v. GrootveldDonkhorst 01; Malkus- v. Etten 0—1. Groep 3: SlagmolenKoster 01. Groep 4: v. LeerdamTimmers 10; HerteveldVoogt 10. Er werd slechts één partij voor de percentagewedstrijd gespeeld; Mar- busv. Zanten 0—1. Vrijdagavond zal de competitiewed strijd plaatshebben tussen Baren- drecht en ESS. De wedstrijd wordt gespeeld te Barendrecht. De 75-jarige mevrouw M. van LeeuwenSehewe uit de Hagastraat in Schiedam is In de nacht van dins dag op woensdag het slachtoffer ge worden van kolendampvergiftiging. Toen buren woensdagochtend, na herhaaldelijke pogingen daartoe, geen gehoor konden krijgen bij de woning van het echtpaar Van Leeuwen, waarschuwden zij de politie, die om streeks half elf ter plaatse was. Men verschafte zichtoegang en trof de 76-jarige heer A. A. van Leeuwen bewusteloos liggend voor de voor deur aan. De bejaarde heer had blijkbaar, toen hij zich onwel begon te voelen, getraoht de voordeur te bereiken. De onder de deur binnen stromende buitenlucht was zijn red ding. Hij moest weliswaar in bewus teloze toestand naar de Dr. Nolet- stlchting worden vervoerd, maar is thans buiten levensgevaar. Mevrouw Van Leeuwen trof men in haar bed aan; zij was reeds over leden. Koolmonoxyde, die blijkbaar uit de ouderwetse vulkachei was ont snapt, werd haar noodlottig. Bij nadeï onderzoek bleek dat een dame, die het echtpaar dinsdagavond had opgezocht, zich toen reeds onwel had gevoeld. Aan kolendamp dacht men toen echter niet. f HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Drie veertig meter hoge schoorsteenpijpen verrezen de zer dagen op het terrein van de N.V. Tanker cleaning aan de Wilhelminahaven in Schiedam. Zij zijn geplaatst op de- olie- pompinstallatle, waarin de „vuile" olie van de schepen wordt gezuiverd. Dinsdag heeft het eenjarig zoontje van de familie v. d. Heuvel te Wer kendam, terwijl het aan het spelen was in de woonkamer, een elektrici teitsstekker, bestemd voor de radio, in de mond gestoken. Het kind kwam daardoor in aanraking met de elek trische stroom. Gelukkig ontdekte de moeder spoedig wat er aan de hand was. Het kind maakte het. zoals wij naderhand vernamen, redelijk wel, dooh gevreesd wordt dat het een stukje van de tong zal moeten mis sen. De procureur-generaal bij het Haags gerechtshof, mr. J. Zaaijer, heeft bevestiging van het vonnis ge vraagd, waarbij de 46-jarige verte genwoordiger G. L. uit Barendrecht wegens autorijden onder drankin vloed was veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De procureur-generaal vond deze maximumstraf hier zeer op zijn plaats,, aangezien de verdachte reeds verscheidene malen voor een derge lijk feit was veroordeeld. Verdachte was op 8 oktober aan gehouden te Rotterdam. Op het po litiebureau had hij gevraagd hem een klap tegen zijn oren te geven en hem daarna te laten gaan. De straf vond hij te zwaar. Hij vertelde nu dat hij een anti-drankkuur volgt. Uitspraak 22 februari. Twee Amerikanen hielden zo van Bach, dat ze er een grammofoonplaten- maatschappij voor oprichtten. Zo luidt in vereenvoudigde vorm het ver haal. Een feit is, dat de maatschappij zich met een perserij in Europa (Wenen) heeft genesteld en dat ook in Nederland sedert kort de in smaak volle hoezen gestoken Vanguard-Amadeoplaten verkrijgbaar zijn. Een twee de feit is. dat het Bachrepertoire van dit merk in Amerika bijzonder groot is. En een derde feit is de uitstekende kwaliteit technisch en artistiek van de (hiernaast vermelde) platen, die wij hoorden. Als eerste kennismaking vier con certen van Vivaldi; waarbij de hel dere klank en het ruimtelijke geluid opvallen. Wat de keus aangaat: hoogst bekoorlijke muziek met het fluitconcert (bijgenaamd "De bloed- vuik") als grappige verrassing. Bü het pakken van de tweede plaat even een kleine ontdekking: deze platen hebben een iets dikkere rand, een technische nieuwigneid, waardoor men beter houvast heeft en de groeven minder gauw bescha digd raken. Mozart wordt nogal robuust ge speeld, hetgeen weliswaar beter is dan sentimenteel-teder, maar toch zou Juist deze symfonie in g klein wel subtiliteit en Innigheid kunnen verdragen. De muziek wordt echter eerlijk in kaart gebracht en het ge luid is wederom voortreffelijk. De hoogste troef onder het gepro beerde drietal lijkt ons de Bachplaat. Daarbij denken wij In de allereer ste plaats aan de cantate "Gottes Zelt 1st die allerbeste Zeit" (Actus tragicus), een van Bachs schoonste werken en tot nu toe op de grammo- foonpiatenmarkt zeer slecht ver krijgbaar. Naast de Matthëus-Passion is het vooral deze cantate geweest (pas ln 1833. dus nog na de Matth&us-Pas- sion, uit het stof opgerakeld) die in de vorige eeuw Bachs naam weer beroemd heeft gemaakt. Waarom hoort men er zo weinig meer van? Misschien omdat tegenwoordig al les wat met de dood verband houdt, weinig populair is zoals vroeger juist alles wat zich rond de geboor te afspeelde min of meer taboe en 'onfatsoenlijk' was. Dit is geen gewone cantate. Ze is gemaakt voor een begrafenisdienst en behandelt op een ongewoon "naakte" wijze het sterven, de ar.gst ervoor en het verlangen naar God, die ten slotte de ziel verlost. Bach voert in het begin enkele stemmen in, die in oratoriumstijl het pro bleem een fel-dramatische gestalte geven. Het is een werk uit zijn Jonge t}jd. Hij gebruikt nog niet de berijmde teksten van later, doch baseert zich op bijbelwoorden en koralen. Het werk is door zijn eenvoud, direct heid en diep geloof van een onzeg baar aangrijpende schoonheid en kracht. De hier gegeven uitvoering staat niet alleen op een hoog peil, z{j on derscheidt zich ook door de zorg om historisch verantwoord te zijn. Juist hier Is dat belangrijk. Dadelijk al hoort men het kernachtige geluid ■van de blokfluit, die de zoveel weke- HANS HENKF.MANS ...meer dan virtuoos... re fluit vervangt. De bovenbedoelde "enkele stemmen" worden inderdaad ais individuele partijen (solo) ge zongen, hetgeen een veel drama tischer effect heeft dan de vroegere praktijk om deze arioso-passages aan delen van het koor te geven. In overeenstemming hiermee is de hele uitvoering ln kamerstijl gehouden; en wie het eenmaal zo gehoord heelt, zal elke andere wijze van uitvoering als onecht brandmerken. DEBUSSY, Twaalf piano-etudes; Hans Henkemans, piano. (LP 30 cm; Philips AL 237) Debussy's briljante samenvatting van alles wat hij op de piano had ontdekt en ontgonnen; etudes vol ragfijne vondsten in opbouw, akkoord- vorming en ritmische variatie. Geen grotere eer kon hij aan zijn voorganger Chopin bewijzen dan deze meesterstukjes aan hem op te dragen. Zij zijn en vragen ook meer dan virtuoze techniek. Hans Henke mans gééft ook meer; door zijn vlek keloos gave spel gaat de adem van een tere, tegelijk spitse poëzie en overtuigender dan ooit bewijst hij zijn speciale aanleg als Debussy- vertolker. DEBUSSY, Fantasie voor piano en orkest; Eerste rhapsodic voor klari net efi orkest; Ned. Philh. Ork. o.l.v. Walter Ctoebr? Frank Pelleg, piano; VIVALDI, Vioolconcerten ln g en a kl. t., Conc.-grosso in d ki. t. op. 3 nr, 11, Conc. v. fluit cn ork. op. 10 nr. 3; Kamerork. v.d.Weense Staats- opera, Gustav Leonhardt, klavecim bel, Jan Tomasow, Wilhelm Hübner, viool: Richard Harand. cello; Ludwig Pfersmann, fluit. (LP 30 cm; Van guard Amadeo AVRS 6002) BACH, Cantate nr. 78 'Jesu der de meine Seele", Cantate nr. 106 'Actui Tragicus'Barokensemble en acade miekoor o.l.v. Felix Prohaska; The rese Stich—Randaü, sopraan, Dag- mar Hermann, alt, Anton Dermota, tenor. Hans Braun, bas. (LP 30 cm; Vanguard Amadeo AVRS 6003) MOZART, Symf. nr. 40 In g kl. t. Elne kleine Nachtmusik; Ork. v, d Weense Staatsopera o.l.v. Felix Pro haska. (LP 30 cm; Vanguard Ama deo AVRS 6009) Jos d'Hondt, klarinet. (LP 25 cm; MMS 81) Hoe belangwekkend ook (een soort Debussvaans pianoconcert!), de Fan tasie wordt bijna nooit uitgevoerd; misschien omdat de componist ei zelf, nog voor de eerste uitvoering, ziia afkeuring over heeft uitgespro ken, Minder dubieus is de klarinet- rhapsodic. Het orkest levert een verrassend strakke en toch doorzichtige achter grond waartegen de sfeerrijke, mys terieuze halftinten oproepende klari netpartij (hier voortreffelijk ver tolkt) ongetwijfeld beter uitkomt dan tegen de oorspronkelijke piano begeleiding. Tsjajkowski. 'Romeo en Julia', TVojwoda', 'Elegie'; Ned. Philh. Ork. oJ.v. Walter Goehr. (LP 25 cm; MMS 66) Hoe de componist ook klaagde, dat zijn bewonderaars 'mijn ouverture Romeo en Julia met evenveel over drijving prijzen als ze mijn ander werk bagatelliseren.' ook nu nog blijft deze naar het symfonisch ge dicht neigende fantasie een lieve lingsstuk. En dat is niet onbegrij pelijk. De uitvoering is er in dit geval een van dertien in een dozijn, zodat de aantrekkingskracht zit in de kleinere, onbekende werken op deze plaat: voor de Tsjajkowski-liefhebbers dan wel te verstaan. MOZART. Aria's uit Idomeneo, Don Giovanni, Cos! fan tutte en Tltus; Léopold Simoneau, tenor: Wiener Symphoniker o.l.v. Berahard Baumgartner. (LP 25 cm: Philips AR 740) Een verrukkelijke stem, die ver rukkelijke muziek zingt. Waarschijn lijk zal deze jonge Canadese tenor op den duur een nog rijpere expres sie bereiken, maar aan dit soort op merkingen kleeft de nodige zinloos heid. De minnaar van Mozarts opera muziek wordt door deze plaat toch minstens in de zesde hemel geheven, te meer omdat hij hier bijvoorbeeld heerlijke stukken uit Idomeneo hoort, waarvan bekendheid en verspreiding schaars zijn. De altijd actieve wijkvereniging „Het Singelkwartier" hield Woensdag in de grote zaal van het Gebouw voor Christelijke Sociale Belangen voor zijn seniorleden weer een contact avond. De verenigingsvoorzitter, de heer A. Teerds, opende de avond en vroeg aller aandacht voor de komende 5-melviering, waarvoor Het Singel- kwartier zich met de organisatie van de feestelijkheden in het oostelijk stadsdeel heeft belast. Hij deed een beroep op de leden hieraan mee te werken en zich op te geven als leider of leidster. Er zijn circa tachtig men sen nodig. Vervolgens gaf hij het woord aan mejuffrouw De Witte van de stich ting ,Pro Juventute" te Schiedam. Zij hield op boeiende wijze een inte ressante en zeer leerzame causerie over haar veel omvattende werk zaamheden. Mejuffouw De Witte ver helderde haar betoog met het geven van voorbeelden uit de praktijk. Na afloop dankten de aanwezigen met een stevig applaus. De toneelclub van Het Singelkwar tier voerde met flair het melodrama in één bedrijf ,Als plicht gebiedt" op. De regie was in goede handen by mevrouw S. van Rossen-v. Eijk. Na afloop kon men nog gezellig een dansje maken op de muziek van gramofoonplaten. Op 29 februari is de volgende con tactavond, eveneens in het Gebouw voor Christelijke Sociale Belangen. Dan komt de filmdienst van Dier gaarde Blijdorp met een rolprent „Dieren en Planten". Op 20 Maart is er een cabaretavond. DONDERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2 uur; The bridges of ToKo-Ri (18 Jr). M.ONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 6 U.: Saadla (14 Jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 2—5 UUr: „Start" en werken van Karei Appel, en doeken van Sia Bakema. Apotheek: M. M. H- Evers, Lange Haven 81, telef. S8242, Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: toneel voorstelling Kath. Kring. ARCADE. 8 uur; bindtngsavond Steun Wettig Gezag. MUSIS SACRUM, 1.30 en 8 uur: film voorstellingen Wilton-FlJ enoord. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9,15 u.: De glorie van het leven (18 Jr). MONOFOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: De man met het litteken (14 Jr). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: „Start" en werken van Karei Appel, en doeken van Sia Bakema. Apotheek: M. M. H. Evers, telef. 08242. Lange Haven 81, Diversen: CULT. CONTACT CENTRUM, 8.15 u.: Opening expositie Krijn, van Dijke. MUSIS SACRUM, 8 uur: Bal en tom bola. „Spirit". BEATRIX, 7 uur: feestavond onderw. curs, St. Lucia. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Don Camlllo contra Peppone. 2. 7 en 9.30 uur (al.). CAPITOL: De spelbrekers. 2. 7 en 9.15 uur (IS Jr). CENTRAAL: Ontspoorde vrouwen. 2. 7 en 9.15 uur (16 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Madame Butterfly. 5.30, 7.45 en 10 uur (a.l.V. COLOSSEUM: Love me or leave me. 2, 6.45 en 9.30 uur (14 Jr). HARMONIE: 2e deel 08/15. 2. 7 en 9.15 uur (IS Jr), LUMIÈRE: Blood alley. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUTUSCA: Helena van Troje. 2.13, T en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Tweestrijd. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). REX: Tarzan de aapmens. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: A prize of gold. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). THALIA: Frou Frou. 2.15, 7 en 930 uur (18 jr). 't VENSTER: Havenkwartier. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). VICTORIA: Madame Butterfly. 2, 7 en 9.15 uur (al.). ROTTERDAM DONDERDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuldpleln. De Schouwspelers met „De twee wezen", 8 uur. LUXORTKEATEB, Kruiskade. Rent Sleeswijk's Nederlandse Revue .Hol landse Nieuwe" (....tast toe), 8 u, ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Nederlandse Comedle met „De kop pelaarster", 8 uur. BEURSGEBOUW (Blauwe zaal), lezing door Henk du Mée Jr. over het boek van Anthony van Kampen .Incident op Corsica", 8 uur. RIVIÈRAHAL. Alliance Frangalse en Nederlandse Relsverenlging, film voorstelling, 8 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1