van nieuwe banen e kosten mee Er had ZONDAG best gespeeld kunnen worden Ook PvdA-vrouwen actief sacties w> 5TRN^\ USO met aantrekkelijk programma Drie jongens op een klip bevroren isa IJselijke problemen van SIJV ANMB kijkt uit naar 3000ste Schiedammer OEFENING OP XERXESVELD TOONT AAN: ui G^/D-oTvdU/n, VARA-avond in Schiedam Oplichter gepakt Regering wint met legersteun Verlengd M Directeur RTM vrijgesproken Verpakte sla Paard en wagen na aanrijding op het ijs I fet Vrije Volk chiedammers onderdkaar Burgerlijke stand Internationale conferentie over menselijke verhoudingen wmm, De grootste krant HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 FEBRUARI 1958 PAGINA 5 Combineren? Wie zal dat betalen? Schaatswedstrijden Jan Ligthartschool Uit het politiedagboek Griekse verkiezingen Eenvoudig Het gebeurt tegenwoordig zelden, dat de toehoorders op een concert twee werken van Nederlandse componisten te horen krijgen. Het is daarom verheugend, dat de leden van het Vlaar- dings Kunstcentrum gisteravond tijdens het volksconcert van het USO kennis konden maken met werk van Johan Wagenaar en Peter van Anrooij. IJsfeest op Spieringhoek Een van de oudste verenigingen van Schiedam zit met moei lijkheden. Het is de nu ruim vijftigjarige Schiedamse IJs Ver eniging, de SIJV. De moeilijkheden, die vooral gevormd worden door het terreintekort zijn niet van de laatste dagen. Reeds jaren lang is het SIJV-bestuur in actie om een geschikte ijsbaan voor de vereniging te vinden. Tot 1916 zwierden de leden van de SIJV op de Wilhelminahaven, tot het seizoen '54—'55 trokken zij hun baantjes op Spieringhoek. Maar dit terrein moet be bouwd worden en daarom hebben de SIJV-ers een tijdelijke op lossing gezocht en gevonden door het pachten van de eveneens op Spieringhoek liggende sproei-ijsbanen. leder rechtschapen mens behoort de mentaliteit van Heintje de Vos te leken. Wie van ons, keurige Neder landers; wie van ons, Schiedammers onder elkaar, zou in zich zei) de le gendarische slitnmerik-ten-koste-van- anderen, de uitgeslapen verlakker, willen herkennen? Maar tochergens, diep in 't menselijk hart, broeit een Reintje, broeit de meestal onderdrukte teil om de medemens bij voorkeur de ho ger op de maatschappelijke ladder geklommen medemens! om de tuin te leiden. O nee, niet met het doel deze medemens leed te berokke nen! Maar slechts om hem een klein schokje in zijn zelfvertrouwen te ge ven, om hem slechts even te laten voelen, dat de hoogte van de sporten van bovengenoemde ladder maar be trekkelijk is. Tot deze (en meer) gedachten kwam ik, toen ik gisteren een aan zienlijk. deel van de mij toegemeten levensjaren moest doorbrengen in een polikliniek. Voor enkele uren was ik opgenomen in een gemeenschap, die zijn bestaan slechts dankt aan de bang-vertrou- tuelijke lotsverbondenheid van een toevallig samen-wachtend groepje mensen. Mensen, die vooral dit gemeen hebben: een reden om naar de dokter te gaan, inclusief de daarbij behoren de gemoedsgesteldheden als angst, nieuwsgierigheid, een weinig zelfbe klag en iets meer zelfgenoegzaam heid. Vooral de uitingen van dat laatste vormen een merkwaardig verschijnsel, dat in belangrijke mate de so geheel eigen sfeer in poliklinieken, wachtka mers van dokters en tandartsen e.d. bepaalt. Waaruit spruit deze aller charmant- sle zelfvoldaanheid? De mens wil zich graag van „de anderen", ook wel „de massa" genoemd, onderscheiden. De meeste mensen zijn gezond. Ziek zijn (in welke vorm dan ook) is dus anders zijn en geeft min of meer re den tot zelfgenoegzaamheid. Het is goed, dat er dit lichtpunt is in het duister viïn ellende en pijn, die vele ziekten met zich brengen, Ik schregjovez een. „broeiend.Rein tje". Wat heeft dit dier met de zelf voldaanheid der polikliniek-bezoekers te maken?, zult u zich afvragen. De beruchte vos uit de beroemde fabel was zelfgenoegzaam. -Niet omdat hij ziek was, maar omdat hij er steeds weer in slaagde zijn medeschepselen eén of meer toontjes lager te doen zingen dan zij pleegden te doen. Nu komt de aap van mijn betoog uit de mouw van de logica! De zelf voldaanheid, die de op-de-dokter- wachtende mens aankleeft, uit zich in ie verhalen die men bij tientallen in poliklinieken enz. kan aanhoren cn zelf vertelt. De .Reintje-is-slim- mer-dan-de-andere-dieren-verhalen". En nu denk ik niet aan de lieden, die met een dromerige blik in de ogen vertellen, hoe erg hun ziekte wel is, hoeveel malen zij in het zie kenhuis hebben gelegen, welke af grijselijke operaties zij moesten on dergaan en niet te vergeten, welke vreselijke ziekten er in hun familie en kennissenkring voorkomen of voor- -kwamen. Maar hoe nu verder? vraagt het bestuur zich terecht af. De gemeente, dfe zich wegens de bouwplannen ge noodzaakt zag in september van het vorige jaar de huur van de Spiering- hoekbanen op te zeggen, heeft dit verlies willen verzachten. Aan de Laan van Bol-Es, even voorbij de Blauwe Brug, strekt zich een terrein van 200 bij 100 meter uit. B. en W. willen deze strook grond met plezier aan de SIJV. verhuren. En SIJV zou met graagte op dit aanbod ingaan, ware het niet, dat hieraan verscheidene verbonden. .maren zijn wanneer zij bijvoorbeeld de grondbe werking en de groenbebouwing zou willen bekostigen, blijft er nog ge noeg over om de vereniging zorgen te baren. Bovendien zal het gemeentebestuur alvorens te gaan betalen, terecht eerst eens bezien dat de SUV zélf lian opbrengen. Een andere suggestie om het pro bleem op te lossen is: combineer de ijsbanen met de aan te leggen rol- schaatsbanen. Of dit pian echter te verwezenlijken is, valt te betwijfelen, Hoe het ook zij. het bestuur van de Schiedamse IJs Vereniging heeft ge gronde redenen zich zorgen te ma ken. Een stad als Schiedam heeft recht op een behoorlijke ijsbaan, moet in de gelegenheid zijn (en de ruimte hebben) om goed geoutilleer de banen te exploiteren. Niet om de SIJV bestaanskansen te bieden maar om in een dringende behoefte van Schiedams sctoaatsmin- nende bewoners te kunnen voorzien. Ten eerste is de afstand van Schiedams centrum tot genoemd terrein vrij groot. Zullen de banen wel voldoende belangstelling trek ken, wanneer zij zo ver weg liggen van de bewoonde wereld? Een niet minder bezwaar tegen het huren van het door de gemeente aan geboden terrein wordt gevormd'door de hoge kosten, die het inrichten van de banen met zich zal brengen. Het bestuur van de üsvexeniging heeft een ruwe schatting gemaakt. Het bewerken van de grond, de groenbebouwing om de banen heen, de pompinstallatie. die nodig is om het vrij hoog gelegen terrein te be vloeien, het (voor zover mogelijk) overbrengen van het clubhuis: met dit alles zalzeker een bedrag van 24.000 gemoeid zyn. Wie zal dat betalen? De vereniging? Er kan nauwelijks van een vereniging gesproken wor den, althans niet in de normale be tekenis des woords. Een vaste leden- kern is er ternauwernood. Weliswaar zijn er per jaar gemiddeld 800 Schie dammers, die van de voordelen van een lidmaatschap profiteren, maar het sterk schommelende ledental vormt toch geen basis voor een kas, waaruit het zojuist genoemde bedrag zou kunnen worden betaald. Wie zal het betalen? De gemeente? Het college heeft al tijd zijn volledige medewerking aan het SIJV-bestuur verleend. Maar Dinsdagmiddag zijn op de ijsbaan Spieringshoek in Schiedam schaats wedstrijden gehouden voor de leer lingen van de Jan Ligthartschool. Niet minder dan 187 jongens en meis jes namen aan de wedstrijden deel. Meisjes zes en zeven jaar: 1 I. Borstlap, 2 J. Varenwljck, 3 S. Ver linde. Jongens 6 en 7 jaar: 1 G. Smit, 2 H. van Pelt, 3 R. Güttlich. Meisjes 8 en 9 jaar: 1 G. Prins, 2 J. de Hartog, 3 E. van de Engel. Jon gens 8 en 9 jaar: IK.Reinhoud,2C. Vermeulen, 3 W. van 't Hoen. Meis jes en jongens van 10 jaar: 1 H. van de Veen, 2 B, Keyzer, 3 A. Smit. Meisjes elf jaar en ouder: 1 W. Prins, 2 O. Schilperoort, 3 J. Noord- hoek. Jongens elf jaar en ouder: 1 R. Doorneveld, 2 B. van Noordennen, 3 P. Kraayeveld. Bovendien werd nog een prijs toe gekend aan de kampioene H. v. d. Veen en de kampioen R. Doorneveld, die bovendien het schoolkamploen- schap behaalden. Geboren: Johanna A Th, d v A M Schuurmans en A AM Wijzenbroek; William A, z v W C A M Heeze en J A Koogje; Bemadette M, d v J P Roodbol en M W Alijk; Christina J E, d v C Slagmoolen en T Lugten- burg. Overleden: E Verschoor 62 j, vr v F M Jansen; M Zuidema, 9 mnd; M S v d Hammen 61 j; M Keverkamp 39 j, vr v P Beets. De afdeling Schiedam van de Al gemene Nederlandse Metaalbewer- kersbond hield dinsdag in de grote zaal van het Volksgebouw voor zyn leden een filmavond. De tweede voorzitter, de heer W. Veldhoen, gaf in zijn openingswoord een terugblik over de afgelopen halve eeuw, die de afdeling bestaat (de landelijke bond bestaat momenteel zeventig jaar). Hij kwam tot de con clusie, dat er in die tijd heel wat be reikt en heel wat verbeterd is. Zo noemde de heer Veldhoen de nieuwe vakantieregeling. Elke ar beider in de metaalindustrie krijgt nu 15 dagen vakantie en een toeslag van vier percent. De jongeren tot en met achttien jaar krygen zelfs 18 dagen vakantie. Maar de taak van de ANMB is nog niet ten einde. Daarom wekte de spreker iedereen op mede te werken aan de ledenwerving, zo dat nog voor het aanstaande jubi leumcongres van de ANMB dit congres wordt op 19, 20 en 21 april in Den Haag gehouden het 100.000ste lid ingeschreven kan worden. De af deling Schiedam Hoopt voor die data 't 3.000ste lid te boeken. Momenteel is het ledental circa 2750. De hoofd schotel van het filmprogramma vormde de bekende en boeiende rol prent „Heuvel 24 antwoordt niet". Deze filmis al eens eerder in ons blad gerecenseerd. Vooraf draaide men een temperamentvolle Spaanse showfilm. Donderdag 1 maart worden de Schiedamse leden met jubilea van veertig en vyf-en-twintig jaar in het Passage-theater gehuldigd. Daarna volgt een vroiyk cabaret. (Van onze sportredacteur Evert Grifhorst) Het was een uitdaging.Daar waren we het spoedig over eens. Toon van den Enden, die voor zijn plezier (en zijn lijn) Xerxes traint, had me namelijk verteld, dat er zondag best ge voetbald had kunnen worden. Als Toon zoiets zegt, met zijn felle, dynamische toon, dan prikkelt hij vele mensen er tegen in te gaan. Dat deed ik prompt. „Bewijs het me", zei ik. Zijn ogen tindelden van vreugde, dat ik er in trapte! We gingen met Jan van Veen, de ijverige penningmeester, naar de Xerxesweg no. 12. waar Xerxes zich op een paar velden moet behelpen. De trainingsmogelijkheden zyn niet al te groot. Vaak staat er water op het byveld, maar daar is nu niets van te zien. Er ligt een fraai wit kleed op. Het zag er allemaal lief uit. De sneeuwlaag had een dikte van een centimeter of twaalf. Ik kreeg een paar voetbalschoenen van Toon. Ze waren voorzien van gummi-noppen („goeie stuts") die onder de bal van de voet aan één stuk gummi waren bevestigd. „Loop er eerst maar eens mee op de stenen," zei Toon tegen me. Ik deed dat in een drafje en verwonderde me over de soepele vering. Ik gleed WW» De aanleiding tot deze overdenking vormen de sterke" verhalen, de zelf genoegzame relazen over: hoe de ver teller (ster) die en die dokter over troefd of om de tuin geleid had. Zo van: „Tja, de dokter beweerde wel, dat ik ABC had, maar ik, ook niet gek, zei: hoor 'es dokter, zei ik, maak mij maar niks wijs. Ik lijd aan XIJZ. Afijn, wie had ten'slotte ge lijkIk natuurlijk!" Of: „De dokter wilde dat ik dit en dat dieet zou hou den. Poeh, ik wist wel beter en at de verboden spijzen tochl Laat die suf ferd nou niks merken en laat ik nou toch beter worden!" De spreker kijkt dan triomfantelijk in het rond. Maar zijn gehoor luistert maar half. Ieder is bezig een nóg overtuigender verhaal voor te berei den, waaruit de scherpzinnigheid, de superioriteit van de verteller (van Reintje!) zal blijken. Ik kom hiermee dus weer op mijn uitgangspunt terug. Diep in u, diep in mij, diep in ons allen broeit een uitgeslapen vos, althans de wil om dat zo af en toe eens te zijn. Ik heb m'n medewachtenden ook een prachtverhaal verteld't Kort trouwens de tijd, nietwaar? Maar dat heeft niets met hetgeen ik zeggen wilde te maken. Op vrijdagavond 2 maart, zal ge bouw Musis Sacrum in Schiedam als studio van de VARA dienen. Gerda Brautigam, W. Thomassen, Meyer Sluyser en dr. C. van Ry- singe zuilen, onder voorzitterschap van mr. H. Willemse het „etherfo- ruin" vormen, zy, die een vraag wen sen te stellen kunnen deze schrifte lijk indienen by de heer M. Boom sluiter, Havendyk 194a. Voorts zullen Gerda Brautigam, Wim Hora Adema, Bob Spaak en dr. Lastpost onder leiding van Ary. van Nierop het bekende radiospel „Het hangt aan de muur en het tikt spelen. Onder het motto „Leert uw landgenoten kennen" zal Geert Elf- lerich ten slotte een gemoedelyk praatje voor de miorofoon maken met enkele Schiedammers. Aanstaande zaterdagmiddag van 4 tot 6 uur zijn er nog plaatsen voor deze avond te verkrijgen in het Volksgebouw. Ook de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid zal in Schiedam aan de komende verkiezingsacties deelnemen. Verscheidene vrouwen hebben zich reeds beschikbaar gesteld voor het colportagewerk. Dit was een van de resultaten van de huishoudelijke ledenvergadering, die de groep dinsdag avond in zaal 8 van het Volksgebouw hield. Omdat na gedane werk een ver pozing wel op zyn plaats zou zyn, bracht het bestuur het uitstapje, dat op 29 mei gehouden wordt, ter spra ke. Dit wordt een gewesteiyke auto bustocht, waarvan de organisatie in handen zal zyn van de afdeling Schiedam, terwyi het geweesteiyk bestuur de route zal uitstippelen. Ge gadigden voor deze tocht kunnen zich nog opgeven by de secretaresse: mevrouw Van Woerkom, Graaf Flo- risstraat 77. Voorts deed men een goed woordje voor de, vereniging „Het Vierde Prin senkind", die op 13 April in Arcade een propaganda-avond houdt met film, zang, muziek en een verloting. De overige agendapunten werden vlot en in goede orde afgewerkt. Er bleef nog tyd over voor mevrouw J. Kribbe om voor te lezen. Zy vertelde het een en ander over „Een Huweiyk in Staphorst". Te bevragen aan het hoofdbureau van politie, tussen 912.30 en 25 uur: paar rubberlaarzen met sokken, gekleurde sjaal. Te bevragen bij de vinders: paar schaatsen, M Habermehl, Vlaardlngerdljk 219b; 1 pr klnderscliaatsen, M Czabanla, Hoofdstr 145; twee kistjes met speelgoed en bruine das, Hooidonk, Rotterdamse- dijk 271b; sponsrubber zadeldek, M den Hollander, G Relndersstr 4b: blauwe vul pen, J Matthijssen. St Llduinastr 78: bril met koker, J Meekes. Vlaardlngerdijk 253a; sleutela aan ring, J Gunnewegh, Rembrandtlaan 112: Lipssleutel aan plaatje, J Markus. Lorentzlaan 46c; ket tinkje met sleutels. Apotheek, Dr Wlbaut- pleln; deksel van melkbus. Kappelhof, en Hoving, Noordvestslngcl 68: legiti matieomslag met schoolkaart RET. S Ter meer, Alb Thymstr 56; stuk zeildoek, Le Blanch, Van Beverenstr 17; ponem met inh, F Rozedahl, St Lidulnaplein 10: portera met Inh. Monster. Boerbavelaan 96a; aTmband. G Hagendoorn, Helman Oemstr 15: spaarzegels, Govaerts, Dr Zamenhofstr 69; damespolshorloge, Wes- terman. Van Marumstr 6; zilveren dames- ring, mevr Soeters. Gordonstr 5b; bedrag aan geld, Beijer, Gr Florlsstr 87; blauw witte dameswant, Leljer. Vlaardingerstr 29b, bruine want, L v Beek, Groenweegje 69; blauwe want met witte streepjes, J Bakker, Bakkershaven 49 1 pr groene wanten, P de Vette, Boerhavelaan 96b; gevlochten riem en schaatssleutel. Van Straten, Rozenlaan 20: bruin glacéhand schoen. v d. Kruit, Singel 195; geel ge blokte shawl, v d MeiJ, Rozenburgerplein 4b; 4 strengetjes kunstzijde, A Seters, Aleldastr 86; blauwe klnderwaat, H Voor- bach. Burg Van Haarenlaan 510; groen kindèrwantje en fletssleuteltje, J v d Meer, Rozenburgsestr 18a; 1 pr gTOene wantjes, Brugmans, Bakkershaven 31; rood kinderwantje en twee witte sokken. L v Vessem, Ampèrestr 29a: zwart wollen handschoen, Bokhorst, Groenelaan 36: rood jongensvest, Imco. Noordvest; grijs rode wollen sjaal, J Markus. Lorentzlaan 46c; bruine jongenspet en grijze wollen muts, F Gokke, Goeman Borgesluslaan 57. De Eindhovense politie heeft de 27-jarige banketbakker J. F. B. ver dacht van oplichting ingesloten. Hij heeft op 19 ,v plaatsen in. ons land radiohandelaren e.d. opgelicht. Hy bestelde onder valse naam elektri sche scheerapparaten. De man heeft o.a. in Gouda en Schiedam geopereerd. Een tiental 12- tot 13-jarige kna pen hebben dinsdagmiddag de loop brug van een in de Nieuwe Haven liggende woonschuit vernield. De eigenaresse van het schip, mevrouw C. W. M. K. wist één der dadertjes te pakken. Daarmee namen de me deplichtige jongens echter geen ge noegen en trachtten hun kameraad te bevryden. By deze bevrydingspo- ging sneuvelde een ruit. De totale schade, die deze verre gaande baldadigheid ten gevolge had, bedraagt ruim 100. De namen, van drie der schuldigen zyn bij de politie bekend. In de nacht van maandag op dinsdag is ten nadele van de heer A. M. v. W, 'n rywiel met hulpmotor gestolen. Van W. had zyn brommer op slot voor zyn woning in de Pieter de Hoochstraat neergezet. Toon van den Ende (geheel links) wijst naar de bal die op de sneeuw ligt. „Hier kun je best op voetballen," luidde zijn commentaar. Jan van Veen geloofde het wel. Hij vond het maar koud.... De regeringspartijen in Grieken land, verenigd in de Radicale linie, hebben de parlementsverkiezingen van zondag gewonnen. Politieke waarnemers schrijven deze zege toe aan de grote steun van het leger. Nog zyn alle uitslagen niet bekend en volgende week moet nog in vyftig kleine kiesdistricten die zyn inge sneeuwd, worden gestemd. Volgens de voorlopige uitslag krijgt de Radicale Unie 155 zetels, de oppositionele De mocratische Unie 144 en de onafhan- kelyken drie. Een woordvoerder van de Democra tische Unie, waarin ook de commu nisten zitten (de communistische party in Griekenland is verboden), heeft gesproken van „vervalste uit slagen". Hjj doelde op de door de militairen uitgebrachte stemmen die in veel kiesdistricten de doorslag heb ben gegeven voor de regeringspartijen. Premier Karamanlis heeft aange kondigd, dat hy een nieuwe regering zal vormen. niét uit. Op leren noppen verlies je je evenwicht over het algemeen zeer snel Toon had Inmiddels een bal ge pakt. Hy was witHet opvallende was, dat er geen sneeuw aanplakte. Hy bleef mooi rond. zonder één plekje sneeuw op zijn „bast". Ik heb een paar keer over het veld gedraafd en kreeg visioenen van vroeger jaren, toen ik dag in dag uit trainde en wedstrijden speelde. Toon trapte de bal naar me toe. Ik knalde hem terug. Het ging eenvou diger dan ik me had voorgesteld. Met een sportief gebaar trok Jan van Veen zyn winterjas uit. Hy ging in het doel staan. We mochten op hem schieten Wel, we hébben geschoten, ge combineerd en gepingeld. Het ging allemaal prima. Toen wc na een half uurtje weer de kleedkamer op zochten was Ik er óók van overtuigd: er had best gespeeld kunnen wor den! De Nederlandse voetballer is over het algemeen verwend met mooie, gladgestreken velden. Het is natuiir- ïyk prettig als het in deze fraaie vorm kan worden aangeboden. Maar het is vaak gebleken, dat onze jon gens ver in het nadeel zijn verge leken by buitenlandse voetballers die gewend zijn onder vrijwel alle omstandigheden te voetballen. Nu wy het semi-professionalisme hebben gekregen, zullen ook wij die richting uit moeten. In Engeland speelt men altijd. Slechts als de mist te sterk is, worden er wedstrijden afgelast. Daar is de voetballerij een bedrijf. Als dat stilstaat komen de centen niet binnen, terwyi de beta lingen tóch doorgaan! Voetbal is een wintersport. Daar moeten we rekening mee houden. Er is een verbod om in de zomer maanden te spelen. Maar, dan zal ook als logisch gevolg daarvan dc betaalde speler in de winter moeten voetballen op velden die zondag jl. werden afgekeurd. Dat het het mogelijk was heb ik zelf kunnen constateren op een terrein, dat in Rotterdam één van de slechtste velden wordt genoemd Van 3 tot 15 september zal te Berg en Dal by Nymegen een internatio nale conferentie over het vraagstuk van de menselijke verhoudingen in het bedryf worden belegd. Nederland is hiertoe uitgekozen, omdat het zoveel doet ter bevorde ring van de onontwikkelde gebieden. De kosten dezer conferentie zullen uit particuliere bydragen moeten worden bestreden. De Kon. Ned. Redersvereniging in Den Haag heeft reeds een bedrag van 5000,voor dit doel beschik baar gesteld. De duur van de tentoonstelling van werken van Karei Appel in het ste- dehjk museum is verlengd tot en met 4 maart. De Schiedamse IJsvereniging orga niseert donderdagavond op de sproei- ijsbaan op Spieringshoek een lam- pionnenoptocht en een gekostumeerd schaatsleest. Het feest begint om 8 uur. Nu is dat ook weer niet zo erg be langrijk als het ïykt, want beide componisten zijn alweer van een vo rige generatie, en als inleiding tot een eigentydse, vaderlandse kunst zyn zowel Wagenaars ouverture Cy rano de Bergerac als de door Van Anrooy geïnstrumenteerde Oudne derlandse dansen ten enenmale on geschikt. Waarmee overigens niets ten nadele is gezegd van beide wer ken, die van vakmanschap getuigen; vooral bjj het beluisteren van Wage naar blijkt weer eens te meer het talent van deze Wagner-epigoon. Van Anrooij is, zoals in al zijn werk, ook in de gisteren gespeelde suite erg Nederlands, maar niet zoals in de Fiet-Hein-rapsodie zyn de thema's aanleiding tot een eigen schepping, Verder dan een overigens van kundigheid getuigende instru mentatie gaat hij niet. Mozart, hoe kan het anders, kwam ook gisteren weer aan bod; ditmaal met een van zön charmantste solo- werken: symfonie concertante voor viool, altviool en orkest. Een werk in Hchtvoetige stijl geschreven, ryk aan speelachtige melodieën, en een weemoedig, doch altyd nog „glim lachend" andante. De beide solo- partyen zyn vrijwel geiyk van struc tuur en geven dus alle aanleiding tot een canon-achtig krijgertje-spelen. Om ten volle profijt te trekken van dit effect, zouden beide solisten eigenlijk een geiyke opvatting moeten hebben omtrent toonvorming en dy namiek. Dit nu bleek niet helemaal het geval Wel liepen beide vertolkin gen geheel parallel in accentuering en schakering, maar de toon van Frits Knol 'viool) is veel vrijer en gedurfder, daarom ook soms ru wer dan die van de altist Emo SteUer, die byzonder veel zorg be steedde aan een afgeronde, intieme vioolklank, hetgeen echter wel eens ten koste ging van de kracht van zyn spel. Uit een oogpunt van speelvaardig- heid was beider prestatie van hoog gehalte, en de staande ovatie was ten volle verdiend* Paul Hupperts, zeer op dreef deze avond, besloot met een energieke, maar enigszins slordige Notenkra ker-suite. en de met werkelijk elan uitgevoerde „Moldau" van Smetana. W. J. BENNIS Kan de directeur van een Ver voerbedrijf er verantwoordeiyk voor worden gesteld wanneer de wissel van een trambaan niet goed functio neert? De Verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft op deze vraag ontkennend antwoord gege ven. zy sprak, dr. H. J. v. Z., direc teur van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, die veertien dagen ge leden wegens overtreding van het tramreglement voor de rechtbank moest verschynen, vry. Op 20 september 1954 ontspoorde by Hillesluis een tramstel van de RTM, omdat een wissel niet naar behoren werkte. De kantonrechter stelde er de heer van Z. voor ver- antwoordeiyk en veroordeelde hem tot een boete van 250. Dr. v. Z. meende echter, dat niet hy maar het toezichthoudend personeel deze ver- antwoordeiykheid draagt en ging in beroep by de rechtbank. De officier van Justitie was het volledig met de kantonrechter eens en eiste veertien dagen geleden een boete van 500 of 50 dagen. Op de onvolprezen Binnenmaas te Maasdam zijn dinsdag harddraverijen voor paarden, gespannen voor arre- sleden, gehouden. Het was een fraai schouwspel de ranke dieren voor de arresleden met hun fraaie lijnen te zien. Hier ziet u een moment uit een van de ritten. Dinsdag verkocht de kweker F. C. van Schie uit Pijnacker zijn gehele opbrengst van een kas, groot 1800 ramen, totaal ongeveer 36000 kropjes kassla, voor export naar Engeland voor f 3.40 per raam. De kropjes worden in dub bel papier verpakt, waardoor deze voldoende beschermd worden te gen bevriezing voor de korte reis van Pijnacker naar de boot in Rot terdam, waar de groenten weer in een vorstvrij ruim worden over geladen. VLAARDINGEN Op de Zuidbuurtseweg reed dins dagmorgen een vrachtauto tegen een een met een paard bespannen wagen. Door de dichte mist bemerkten de bestuurders elkaar te laat od. De wagen werd vernield en kwam op het ijs van de langs de weg gelegen sloot terecht. De 28-jarige wagenmenner S. D. kwam in een sloot aan de an dere kant van de weg terecht. Voer man en paard werden gelukkig niet gewond. De inhoud van vier melkbussen ging verloren. De vrachtauto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Drie Oostduitse schooljongens zijn langzaam doodgevroren op een klip in de Oostzee. De jongens tussen de 11 en 15 jaar waren over een ijsdam van het eiland Ruegen naar een klip in de zee geslopen. Volkomen in beslag genomen door het kijken naar de zee, hadden zij niet in de gaten, dat de woeste golven achter hen het ijs stuk geslagen hadden, zo berichtten de Oostduiste bladen van daag. Hun doorweekte kleren bevroren cn de jongens schreewden om hulp. Reddingsploegen probeerden hen te bereiken, maar als gevolg van de ijs- schotsen en de ruwe zee mislukten hun pogingen om de jongens met boten te redden. Ten slotte hebben drie politie agenten nog tevergeefs een wanho pige poging gedaan naar de rotsen te zwemmen. Op een kleine dertig me ter van de rost stond een vyftigtal mensen zich te verbyten de longens niet te kunnen helpen. Een dag daarna, toen de zee gekal. meerd was. zyn de lilken van de dode kinderen geborgen. By een gevecht te Mamia, naby de Marokkaanse grens, z(5n tien Franse militairen en twintig Alge rijnse verzetsstrijders gesneuveld. Aan weerszoden vielen vele gewon den. WOENSDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER. 2, 7 en 9.15 u.: The Dam Busters (14 jr). MONOPOLE-THEATER, 2 7 en 9 u.: De overloper (14 Jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2—5 en 7—10 uur: „Start", werken van Karei Appel en doeken van Sis .Bakema. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 u.: V/erken van Krijn van Dijke, Apotheek: Rein brandt, 68855. Rembrandtlaan 5, tel. Diversen: VOLKSGEBOUW, stelling, ANMB. 8 uur: fllmvoor- DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: The Dam Busters (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 uur; De overloper (14 jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: Werken van Karei Appel en doeken van Sla Bakema. CULT. CONTACT CENTRUM, 9—6 u.: werken van Krijn van Dljke. Apotheek: Rembrandt, 68855. Rembrandtlaan 5, tel. Diversen: VOLKSGEBOUW, 8 uur: ledenverga dering Party van de Arbeid. CHR. SOC. BELANGEN, 8 uur: Jaar vergadering sectie toneel, S.G. PASSAGE-THEATER, 8 uur; uit voering DOK. LANGE HAVEN 70, 8 uur: fllmcursus r.k. Instuif en KFA. CHR. SOC. BELANGEN, 8 uur: «lm- avond Lasclub Schiedam. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Verboden vrouwen. 2, 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL: Nacht in Socorro. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CENTRAAL: The blue lamp. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Blackboard Jungle. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 jr). COLOSSEUM: Blackboard Jungle. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). HARMONIE: Die man ls gevaarlijk. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMEfcRE: Het meisje van de rivier 2.15. 7 en 9.30 uur (18 jr). DE BIJENKORF, Korsettenshow, 8 u. uur (14 jr). METRO: Wlen bleibt Wlon. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). PRINSES: De witte nou. 2.15, 7 en 950 uur (18 Jr). REX: Vlammende prairie-ogen 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIATo catch a thief. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.l.). 't VENSTER: De koninklijke reis (in prachtige kleuren), 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). VICTORIA: Blackboard Jungle. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr) ROTTERDAM WOENSDAG GROTE SCHOUWBURG: Rott. Phllh. Orkest, concert. 8 uur. LUXORTKEATBR, Kruiskade, Slees- wijks nieuwste Snip Snap Revue ..Hollandse nieuwe" tast toel), 8 uur. ROTTERDAMSE 3CHOUWBURG: Baiiet der Lage Landen met het volledige Coppélia-b illet, 8 uur. ATLANTA. Coolslngcl 97. Sektion Holland van de „Oesterreichlscher Alpenvereln". filmavond. 8 uur. BEURSGEBOUW (Blauwe zaal). Meent 110. Modeshow „Llbelle" 7 en 9.15 uur. RIVIÊRAHAL: Concert door de Ma- rlniersltapel t.b.v, ..Het vierde Prin senkind". 8 uur. a'?-' •'"■.V

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1